L894 N". 54. Dinsdag 8 Mei, 81ste jaargang. li FEUILLETON. Het raadsel van Eildburghausen. Den Schutterpiichtigen, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers eu Brievengaaiders, Intending van advertenti«n vóór I urea op den dftf dier uitgave. De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. - - Naar het Duitsch van A. E. Braciivogel. 2) Vervolg Overtuigd, dat bij zijne maatregelen goed g9nomen had, liep Stepples zijn gezelschap achterna. De groote schare van wandelaars had zich buiten de poort over verschillende wegen verdeeld, zoodat men nu vrijer kon praten zonder gevaar te loopen beluisterd te worden. »Wel?" riep gravin von Berlichingen den direc teur van politie tegemoet. »Weet u wat naders? Ik biaad van nieuwsgierigheid!" »Zij zijn inderdaad weder naar de ruïne gereden. Bij de herberg, waar zij gewoon zijn uit te spannen, ligt Zierl op de loer, en Schmpfert heb ik hem nu nog achterna gezonden". »Dan zullen ze ons moeielijk kunnen ontsnappen" riep Kannle vroolijk, »en we zullen dan nu toch eindelijk eens te weten komen, wat we van die geheimzinnige personen te denken hebben". »Dus volgens Hulda weet de apotheker Zemplin niets omtrent hen, ofschoon ze reeds zes weken in zijn huis verblijf houden Absoluut niets" hernam Kannle. Hij heeft zijne OPENBARE VERGADERING van den li A B der «emeente WOES, op DONDERDAG don 10 MEI 1894, des avonds te 8 uren. Goes, den 7 Mei 1894. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een rapport der Gascommissie tot uitbreiding van de stokerij der Gasfabriek. De Secretarie der gemeente zal op MAANDAG DEN 14. MEI, uithoofde van den 2den Pinksterdag geslote» zijn, en zal er alleen van 9 tot 10 uren des voorraiddags tot het doen van aangiften voor den Bur gerlijken Stand gelegenheid gegeven worden Goes, den 5 Mei 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAVlElt. De Secretaris, HAltT M A N. die ten vorigen jare voorwaardelijk zijn vrijgesteld, of die meenen redenen van vrijstelling te hebb'n verkregen, wordt herinnerd, dat de Commissie van onderzoek op Donderdag den 17 Mei a. s. des middags te 12 uren in de raadzaal eeue zitting zal houden Goes, den 5 Mei 1894. Burgemeester en \V> thouders van Goe3, J G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De inschrijving voor de SCHUTTERIJ zal plaats hebben tussche den 15 en 31 dezer maand Daa'toe moeten zich aanmeld-n allen, die geboren «erlen in het jaar 1869, alsmede zij, «He. geboren tn-scheu I860 en 1866, sedert L Juni 1893 in de gemeente zijn komen wonen De onderscheidene daarvan te houden registers zullen op den 1 Juni eerstkomende worden gesloten en zij, die bevonden zullen worden ten deze nalatig te zijn geweest en zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt worden, aan het einde der registers ambtshalve worden ingeschreven, onverminderd de daarop gestel se boeten en straffe u. Goes, den 5 Mei 1894 Burgemeester on Wethouders van Goes J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, II A R T M A N. Algemeen Overzicht. De le Mei is nu eenmaal de vaste dag gewor den, waarop de socialisten en ook vele werklieden, vooral in den vreemde, een rustdag nemen, die dan door de eersten gebezigd wordt om propaganda voor hunne theoriën te maken door het houden van op tochten en vergaderingen en het opwekken tot werk stakingen. Ook dit jaar is de eerste dag der maand Mei op die wijze in de meeste landen van Europa en ook in Amerika herdacht, maar hij is allecwege kalm voorbijgegaan, behalve te Weenen, waar eene groote werkstaking is uitgebroken onder werklieden van verschillende bouwvakken, ten getale van on geveer 50.000. In eene der voorsteden kwam het tot eene botsing met de politie, omdat de rondtrek kende werkstakers eenige arbeidende werklieden be- moeielijkten, die zij wilden dwingen mede den arbeid te staken. De agenten waren genoodzaakt van hunne revolvers gebruik te maken, waardoor een paar werk stakers werden gewond. Toen echter eene hevige regenbui de oproerigen dwong uiteen te gaan, werd de rust verder niet meer gestoord. Het garnizoen, dat in de kazernes was geconsigneerd, heeft dan ook geene hulp aan de politie behoeven to verleenen. Ook in de Vereenigde Staten is de dag van 1 Mei rustig voorbijgegaan, ofschoon men met het oog op het leger van werkloozen, dat uit verschil lende oorden onder hoofdleiding van Coxey naar de hoofdstad Washington optrok, vrees koesterde voor groote gebeurtenissen. Zooals we reeds meldden, was allerwege de militie onder de wapenen geroepen en ook te Washington was deze voorzorgsmaatregel ge nomen, terwijl de president der republiek Cleveland, die reisplannen had, op zijn post is gebleven. Naarmate de eerste dag van Bloeimaand naderde, kwamen ook de afdeelingeu van werkloozen dichter bij de hoofdstad, öf te voet, of per trein, wanneer bet gelukte zulk een vervoermiddel te bemachtigen. Koddig zijn soms de berichten, die worden medegedeeld omtrent de overrompeling van een trein door werkloozen en de wijze, waarop hun die weder werd ontnomen. Wist men, dat een trein met werkloozen in aantocht was, dan werden, echt Amerikaansch, eenvoudig de rails opgenomen, doch onder de werkloozen bevonden zich gewoonlijk lieden, die bekend waren met het leggen van rails en die dan den weg weder her stelden, waarna de trein weder verder ging. Toch is het doel van den tocht tamelijk wel mis lukt. In de eerste plaats was er oneenigheid ontstaan tusschon Coxey en andere leiders, en in de tweede plaats hadden blijkbaar de maatregelen tegen het leger" genomen, ontzag ingeboezemd. Niettemin is Coxey werkelijk ter bestemder tijd, 30 April, met de voorhoede tot bij Washington genaderd, waar op een terrein buiten de stad werd gelegerd. Den vol genden dag trok bij aan bet hoofd der werkloozen de stad binnen, naar het Kapitool, de vergaderplaats van het Congres, om daar zijne bezwaren en zijne eischen mede te deelen. Toen hij evenwel van de trappen van het Kapitool zijne volgelingen wilde toespreken, werd hem dit door de politie belet, en toen hij niet goedschiks zich wilde verwijderen, werd hij met een paar zijner trawanten de trappen afge drongen. Toen zagen de werkloozen, dat het ernst begon te worden, en verstrooiden ze zich, om later buiten de stad op hun vereenigingspunt weder samen te komen. Vermoedelijk zal het by deze demonstratie wel blijven. Voor we van Amerika afstappen, dienen we nog te vermelden, dat er eenige spanning is ontstaan tusschen de Arsentijiisclie republiek en Por tugal. Do aanleiding daartoe is, dat Da Gatna en velen zijner aanhangers, die te Buenos-Ayres van de Portugeescbe schepen waren ontvlucht, door de Portugeezen weder zijn opgevangen en naar boord teruggevoerd. Argentinië nu meent, dat Portugal daartoe geen recht had en men vreesde aanvankelijk voor verwikkelingen. Men vermoedt echter thans, dat er geene ernstige gevolgen uit zullen voortvloeien. verklaringen onder eede bevestigd. Zes weken ge leden verscheen eensklaps een lange man met asch- blond haar in zijne apotheek, huurde zijne boven woning, die leeg stond, betaalde vooruit, liet de kamers meubileeren en verdween weder. Twee dagen later hield midden in den nacht een extra-postrytuig voor de deur stil, en daaruit steeg de graaf of de baron of wat hij dan wezen magen met hem eene zwaar gesluierde dame, die hij dadelijk naar boven geleidde. De blonde knecht volgde met de koffers en gedurende de eerste week bemerkte men niets van hen, dan dat de lakei uit en in liep en dat er veel brieven kwamen". x> Brieven aan het adres van Philip Scharrevoegde Stepples er aan toe. Bovendien huurde de zooge naamde baron eene keukenmeid". Eindelijk achtte Zemplin zich toch verplicht zijn zonderlingen huurder te doen weten, dat hij, vooral in deze tijden, niotkkon nalaten hem bij de politie te gaan opgeven". »Zoo behoort het ook" zeide de gravin von Ber lichingen, »en voor fatsoenlijke lieden heeft dat vol strekt geen bezwaar". »Maar onze vreemdeling denkt er anders over. Hij zeide aan Zemplin onder vier oogen, dat bij hem driedubbele huur zou betalen als hij de politie er buiten hield en zich niet met zijne zaken bemoeide. Hij beweerde een Franscb uitgewekene te zijn en zijn stand en rijkdom geven hem recht op aller ver trouwen eu achting. Wilde Zemplin niet in zijn voo - Intusschen zijn de Portugeesche schepen uit de haven van Buenos-Ayr6s vertrokken en hebben ze zich naar Montevideo begeven. Daar hebben Da Gama en de zijnen eene tweede poging tot ontvluchting gewaagd, cfie beter geslaagd is. Of er nu weder verwikkelingen zullen ontstaan tusschen Uruguay en Brazilië zal nog moeten blijken, maar zeker is bet, dat Da Gama kans gezien beeft zich te voeg6n bij de op standelingen in Rio Grande do Sul, zoodat hij zich thans andermaal, doch nu te land, tegenover Peixoto bevindt. Men verwacht echter niet, dat de opstand in Brazilië lang meer duren zal. De ontvluchting van Da Gama heeft alleen zeer onaangename gevolgen gehad voor de bevelhebbers der Portugeesche schepen, die de ontvluchting niet hebben weten te voorkomen. Zij zijn beiden ont- Thans terugkeerende tot Europa, willen we eerst mededeelen, dat in Frankrijk in de afgeloopen week de commissie uit de Kamer is benoemd tot onderzoek van de begrooting en van de belasting plannen van den minister Burdeau. De samenstelling dier commissie beeft zeer de aandacht getrokken, omdat de aanhangers der regeering en de radicalen er bijna gelijk in zijn verdeeld, terwijl geen enkel lid der rechterzijde, maar ook geen enkel socialist, daarin zitting heeft. De gelijke verdeeling der libe ralen en radicalen in de commissie baarde al dadelijk moeielijkheden bij de benoeming van een voorzitter, aangezien Rouvier ter eene en Cavaignac ter andere zijde, een gelijk aantal stemmen bekwamen. Aange zien Rouvier de oudste was, werd hij toen voor zitter. Uit dezen strijd bij de benoeming van een voorzitter behoeft evenwel niet te worden afgeleid, dat ook de begrooting en de financiëele plannen van den minister Burdeau zooveel tegenstand zullen onder vinden. Met name de voorgestelde inkomstenbelasting zal door de radicalen niet zonder sympathie worden ontvangen. De Congo-quaestie tusschen Frankrijk en België is nog niet opgelost. Zooals we mededeelden zijn de Fransche gemachtigden onverrichterzake naar Parijs teruggekeerd en sedert dien is de zaak blijven rusten. Evenwol gevoelt men wederzijds de noodzakelijkheid om de grensregeling in de Congo-staten definitief vast te stellen, opdat daaruit geene nieuwe verwik kelingen meer voortspruiten. Daarom wordt nu het denkbeeld geopperd de zaak aan een scheidsgerecht te onderwerpen, doch daaromtrent is nog geenerlei beslissing genomen. In Italië gaat het met de zaken tot hiertoe niet ongunstig voor het ministerie. De begrooting van marine is met groote meerderheid door de Kamer aangenomen, zooals we reeds mededeelden, en de begrooting van oorlog is in de commissie der Kamer goed ontvangen. Wel werd ook op bezuiniging aan gedrongen, maar nadat de minister verklaard had, dat dit op deze begrooting nog niet mogelijk was, maar hij bij eene volgende bezuiniging zou invoeren en tevens het vooruitzicht bad geopend, dat al het gevraagde vermoedelijk niet zou benoodigd zijn, heeft de commissie de begrooting goedgekeurd. Het schijnt evenwel, dat in bet ministerie weder oneenigheden zijn ontstaan, althans toen de minister van landbonw Boselli dezer dagen een voorstel in diende en dit in behandeling word genomen, stond de minister-president Crispi eensklaps op en verzocht aan de Kamer de behandeling niet voort te zetten, stel treden, dan ging hij onmiddellijk heen en bij de minste bemoeielijking zou hij zich bij hoogere machten beklagen". >De blinkende goudstukken verlokten dan goeden Zemplin" vervolgde de directeur, »en de persoon van den huurder boezemde hem den hoogsten eer bied in. Derhalve bewaarde hij het stilzwijgen. Bo vendien gaf de vreemdeling blijk van zulke grondige kennis der scheikunde, dat de apotheker niet kon bosluiten tegen diens wenscben te handelen." »Maar toch misrekende de uitgewekene zich", lachte Hulda. »A1 hield Zemplin zich stil en al toonde de blonde knecht zich nog zoo gesloten, de nieuwe keukenmeid kon den mond niet houden. Niettegenstaande het hooge loon werd het haar bij deze mensehen zoo angstig te moede, dat zij baar vrees tegenover deelnemende lieden moest uitspreken". »En zulke waren er al dadelijk zooveel" spotte Stepples, »dat er weldra algemeen over gesproken werd en ons allerlei verdachte geruchten uit de apothekerswoning ter oore kwamen. Om zeker en voorzichtig te werk te gaan, liet ik het meisje na gaan, en oppakken en ik ondervroeg haar na voor- afgaaude mededeeling, dat zij over mijn onderzoek tegenover haar meester had te zwijgen, wanneer ze niet achter slot en grendel wilde gestopt worden." >En wat vertelde zij vroeg de gravin. »Dat zij de dame of de vrouw van den vreemdeling nooit te zien kreeg, veel milder te spreken, ja, dat daar de regeering zich niet met het voorstel kon vereenigen. Het spreekt vanzelf, dat deze onver wachte tusschenkomst van het hoofd van het Kabinet een zonderlingen indruk maakte, en dat de heer Boselli een vrij dwaas figuur sloeg. Toch verwacht men, dat hij zal te bewegen zijn zijne portefeuille te behoudeD, zoodat de werkzaamheden der Kamer in geen geval zullen worden onderbroken. In Servië treedt het nieuwe ministerie Nicolaji- witcb krachtig tegen de radicalen op, zoodat het verzet dier partij tegen het verblijf van koning Milan hun niet veel baten zal. Zoo wordt ge meld dat in de stad Palanka bet gemeentebestuur weigerde de belastingen te innen volgens de veror deningen van den minister van financiën Petrovic. Ook de inwoners verzetten zich met geweld, doch de regeering zond er troepen heen, die bet volk uiteen dreven en de leiders der radicale partij te dier plaatse gevangen namen. Den volgenden dag had ieder zijne verschuldigde belasting betaald. De jeugdige koning Alexander heeft eene ukase uitgevaardigd, waarbij de verbanning zijner ouders onwettig wordt verklaard. Het verbod voor Milan en Nathalie om terug te keeren is derhalve opge heven, zoodat de eerste wel te Belgrado zal blijven en de tweede er spoedig zal komen. Het schijnt, dat noch Oostenrijk noch Rusland tegen dezen maatregel zullen protesteeren. Beide staten willen blijkbaar hunne neutrale houding hand haven en den verderen loop der gebeurtenissen in Servië afwachten. GOES, 7 Mei 1894. De beer P. Glas, oud-leerling van de ambachts school alhier, heeft met goed gevolg examen af gelegd als opzichter van fortificatiën en is aangesteld tot sergeant-majoor bij de genie. Hij is ter beschikking gesteld van den eerst-aanwezenden ingenieur te 's-Gravenhage. Met ingang van den len Mei zijn bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen bevorderd: tot commies der le klasse M. J. Bosman, commies der 2e kl. te Goes, en tot commies der 3e kl. de commies der 4e kl. C. J. De B r u ij n e te Heinkenszand. Bij kon. besluit zijn benoemd tot burgemees ter van Hoedekenskerke, J. Welleman, secre taris dier gemeente tot burgemeester van St. Maar tensdijk N. Polderman, secr. dier gemeente tot burgemeester van Oostkappelle, jbr. M. W. De Jonge van Ellemeet, secr. dier gemeente. De Ministers van Binnenlandscke Zaken en van Financiën brengen ter algemeene kennis dat, met ingang van 9 Mei, de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewas- schen lijf- en beddegoed uit Clinge (België) ver boden is. Bagages door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod niet begrepen. (St.-Ct.) Men verzekert, dat de heer Röell nagenoeg gereed is of spoedig zal zijn met de formatie van bet Kabinet. Genoemd worden als leden van de combinatie de heerenmr. J. G. Paty'n, oud-lid der Tweede Kamer, justitie; mr. S. Van Houten, financiën; jhr. mr. J. de bediende bet eten alleen in de voorkamer zette en dat dan de graaf of de baron het eigenhandig in de kamer der dame bracht. Deze werd alleen zichtbaar bij het dagelijksche ritje, maar dan draagt ze steeds een zwaren groenen sluier. Het is altijd doodstil in huis, maar er komen veel brieven, altijd geadresseerd aan den knecht, die Philip Scharre heet. Meermalen beeft ze in de binnenkamer kooren weenen en dat was stellig en zeker de dame geweest. Dit alles nu, die verschrikkelijke geheimzinnigheid en de loerende blikken van den knecht, hadden haar eindelijk zoo beangst gemaakt, dat zij tegen wil en dank met anderen erover beeft moeten spreken". Stepples liet baar gaan" viel Kannle hem in de rede. »Maar ik won bij de post inlichtingen in omtrent de correspondentie van den vreemde en bovendien nam ik Zemplin in verhoor. Deze bekende alles wat zijne verhouding tot den huurder betreft, maar hij verzocht mij dringend de zaak toch te laten rusten, want bij was innig overtuigd, dat de vreemde zulk een aanzienlijk en machtig heer was, dat hij zich op ieder, die hem iets onaangenaams doet, vreeselijk kan wreken. Blijkbaar staat hij, blijkens zijn uitlatingen, ook in betrekking tot ver schillende hooggeplaatste personen in Stuttgart." x>Watblief?" riep de gravin. »In Stuttgart? Ofschoon bij een Franscb uitgewekene is? Maar dat is niet mogelijk. Met wien dan »Dat weet Zemplin niet te zeggen" antwoordde Stepph's. »De vreemdeling noemde veischeidene na-

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1