deelingen van dien aard te doen, overmits de ver gaderingen van het Centraal-Comité altoos huishou delijk en confidentieel zijn en ten tweede, dat de gedane mededeeling ten eenemnale met de waarheid in strijd is. Wat de heer Lohman hem in den mond legt, is niet door hem gezegd, maar een laster lijke aantijging. De heer Loüman heeft dus het karakter van de vergadering geschonden, en dingen verteld, die stui tend odjuist zijn. Gevraagd, of dan toch niet iets van dien aard te berde was gekomen, deelde de Voorzitter ons mede, dat alleen dit door hem beweerd was»Uwe wijze van de zaken te willen behandelen, houdt geen reke ning met de eigenaardige gesteldheid van onze partij. Zulk een wijze van wei ken is misschien mogelijk op een vergadering als van de Liberale Unie", die bijna uitsluitend bestaat uit geleerde en gestudeerde personen, maar is onbruikbaar voor een partij als de onze, die voor het overgroote deel uit de kleine luyden" van Prins Willem bestaat. In zulk een ver gadering moet men veeleer geestdrift trachten te wekken voor een scherp geformuleerd voorstelen niet de geesten verwarren door een eindelooze discussie over staatsrechtelijke detailpunten". Het bestuur der Liberale Unie heeft aan de kiesvereenigingen bericht, dat in de laatste helft van Hei of do eerste helft van Juni de algemeene vergadering zal worden gehouden. Het huishoudelijk reglement schrijft wel voor, dat zij in den regel vóór 1 Mei moet plaats hebben, maar om verklaar bare redenen is dit jaar van den regel afgeweken. Uit het kiesdistrict Eist wordt thans, in tegenspraak met het bericht van de Postmede gedeeld, dat de kiezer S. J. Van Gelder verklaaid heeft, dat zijn stembiljet door zijne vrouw geschreven is en dat zij zijnen naam er onder plaatste. De Tijd verdedigt de handelwijze der Kamerleden Bahlmann, De Ras en Van V1 ij m e n, die voor de eerste stemming op 10 April een telegram hebben gezonden aan eenige geestelijken en andere invloedrijke katholieken in het district Eist, cm de verkiezing van mr. Van Basten Batenburg te ontraden. »Om voor iedereen duidelijk te maken, zegt De Tijddat don heoren Bahlmann c. s. de verzending van dergelijk telegram allerminst als een af keurens- waardige daad mag worden aangerekend, hebben wjj alleen in herinnering te brengen, dat hij de eerste stemming omtrent de politieke meeuing vau den hejr Van Basten Batenburg niets met zeker heid was bekend goworden, terwijl, integendeel, meer dan één reden (o. a. het feit, dat hij door be kende voorstanders der kieswet werd aanbevolen) deed vermoeden, dat ook hij in de Kamer vóór Tak partij zou kiezen." H. M. de Koningin heeft het ontslag van het Ministerie aangenomen. De berichten, dat de heer R o 11 met de Kabi netsformatie zou zijn belast, zijn in elk geval voorbarig. De aanvulling s-v er kiezingen voor de Tweede Kamer zullen in Den Maag, Rotterdam en öncek plaats hebben op 11 Mei a. s. Bij de algemeene inlijving voor de lichting der militie van 1894, in de eerste helft van Maart, zijn naar wij vernemen de lotelingen, die bij het leger waren ingedeeld, voor zoover zij herkomstig waren uit de door pokken meest be smette plaatsen (toen de gemeenten Rotterdam, 's-Gravesinde, Overschie, Kralingen en IJselmonde), niet op de gewone wijze rechtstreeks naar hunne korpsen gezonden, doch onmiddellijk gedirigeerd op een der forten Vechten en Rijnauwen, om claar te worden gekleed en geoefend en tot 1 April in ob servatie te verblijven. Meer d&a 400 jongelieden uit g°noemde gemeenten, wier aflevering ter inlijving eveneens afzonderlijk geschiedde, op dagen waarop geen andere lotelingen uit Zuid-Holland moesten worden ingelijfd, werden aldus tijdelijk gehuisvest op een fort, tijdelijk van de overige ingelijfden afgezonderd. En met het beste succes. Want nadat die ruim 400 man op 1 April naar hunne korpsen zijn ver trokken, mag thans met voldoening worden gecon stateerd, dat de gevreesde ziekte zich bij niet éen hunner heeft geopenbaard en dat het gevaar voor overbrenging van die ziekte in de kazernes door de nieuw ingelijfden dus voorbij is. Er moet aan dien maatregel heel wat admini stratieve omslag verbonden zijn geweest. Onze hulde aan den Minister van Oorlog en zijne adviseurs, die op zoo practische wijze een groot gevaar van ons land hebben afgewend. (Haagsclte Ct.) KerksS ijfce Zaken en Onderwijs, Hloetiiige. Op het tweetal voor predikant bij de Hervormde Gemeente te Gent in de Betuwe staat de heer G. E. Meloen, predikant te Kloetinge. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Zoute- lande ds. P. De Buck te Oostkapelle. Voor den cursus in landbouwkunde alhier hebben zich in 't geheel een 25 tal onderwijzers uit verschillende deelen van de provincie aangegeven. De cursus m-emt een aanvang op Zaterdag 12 Mei. Behalve de hoeren I. G. J. Kakebeeke en A. A. Ter Haar heeft ook dr. Swaving zijne medewer king aan het onderwijs toegezegd. Zooals reeds gemeld is, wordt dat onderwijs koste loos verstrekt. Voor de twee vacaturen voor onderwijzer of onderwijzeres aan de school te Oud-Sabbinge heeft zich éene onderwijzeres aangemeld. Ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onderwijzeressen, om te worden ge plaatst als onderwijzer der 3e klasse en als bnlp- onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijkgesfcelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij, die in het bezit zjjn der hoofdakte en van eene akte voor de Fransche taal. Voor onderwijzeressen zal tot aanbeveling strekken geschiktheid tot het geven van practisch schoolon derwijs in den zang. (Stct.) Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. Zitting van 1 Mei 1894. Jaclitdelict: G. R. te 's Heer Abtskerke, tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., verb, verkl. niet in beslag genomen geweer en niet in beslag genomen haas, met bevel tot uitlevering of te betalen voor het geweer f 3 b. s. 3 d. h., en voor den baas f 1 b. s. 1 d. h. C. E. Cz. te Kattendijke, tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., verb, verkl. niet in beslag genomen geweer, met bevel tot uitlevering of te betalen f 1 b. s. 1 d. b.A. L. S. te Santvliet (België), tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., verb, verkl. niet in beslag genomen geweer en niet in beslag genomen eenden, met bevel tot uitlevering ot te betalen voor het geweer f 5 b. s. 2 d. h., en voor de eenden t 2 b. s. 1 d. k.J. K. en J. H., beiden te Krab bendijke, ieder tot f5 b. s. 4 d. h. M. L. te Bors- sele, tot f5 b. s. 4d. h., verb, verkl. niet in beslag genomen haas, met bevel tot uitlevering of te be talen f 1,50 b. s. 1 d. h.J. F. S. te Heinkenszand, tot f 6 b. s. 4 d. k. Overtr. spoorwegwetC. d. K. Pz., M. d. B. Ad. en L. d. B Ad., allen te Santvliet (Balgië), ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.J. B. P., vroeger te Breskens, thans onbekende woonplaats, tot 1 2 b. s. 2 d. h. Wapenwet: J. d. J. Mz. te Wemeldin^e, tot f'3 b. s. 3 d. h. Reglement op het bevisschen der Schelde en Z. stroomen: P. d'O. Tz. te Clinge, tot f2 b. s. 2 d. k. P. V. Bz. te Yerseke, tot fl b. s. 1 d. h. E. B. Rd. te Bouchaute (België), tot fl b. s. 1 d. k. I. B. Ez. te Bouchaute (België), T. E. Dz. te Philippine, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. J. H. te Yerseke, tot 2-inaal f2 b. s. 2-maal 2 d. h. J. C. P. Lz. te Clinge, tot 3-inaal f2 b. s 3-maal 2 d. k. C. M. Gz. en I. W. Dz., beiden te Ierseke, ieder tot 2-maal f 2 b. s. 2-maal 2 d. h. M. S. te Kruiningen, N. O., A. J. en J. J., allen te Krabbendijke, J. B. C.Lz., N. B. Rz., T. S. Lz. en S. R. Fd., allen te Philippine, ieder tot f2 b. s. 2d. h., C. M. H. Jz., A. v. I. Jz., J. L. Az., allen te Krabbendijke, ieder tot 11 b. s. ld h. A. P. Md., M. D. Pd., beiden te Yer seke, ieder tot f 0,50 b. s. 1 d. h. Reglement van Politie voor de polders in Zeeland: J. v. Z. te Wolpbaartsdijk, tot f2 b. s. 2 d. h.A. N. en J. N. Jz. te Ierseke, ieder tot f 1 b s. 1 d. h J. B.. J. II., A. B. allen te Goes, ieder tot f 1 b. 8. 1 d. b. Gemeente-verordening van s-Heer ArendskerkeP. V. en J. S. vroeger to Middelburg, thans zonder be kende woonplaats, ieder tot f 1 b. s. I d. h. Gemeente-verordening Goes: A. W. to Goes, tot fl b. s. 1 d. h. Idem en dronkenschap bij 3e herhaling: A. M. P. K. te Kloetinge, tot f3 b. s. 1 d. h. en 1 d. piir.c. hecht. Gemeente-verordening HoedekenskerkeC. d. P. wed. J. B. te Hoedekensk^rke, tot 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. b.J. B., C. G., L. P., F. v. T., J. F. D ailen te Ho^dekenskerke, J. ZA. Z. beiden te 's-Gravoiipoldar, en J. P. te Brussel, iedf r tot f 0,50 b. s. 1 d. k. Gemeente-verordening Kruiningen: P. J. d'H., vroe ger te Middelburg, thans zonder bekende woonplaats, tot f 1 b. s. ld. b. Gemeente-verordening Waarde: F. K. te Kruiningen, tcfc f0,50 b. s. 1 d. li Gemeenteverordening WissékerkeC. V. vroeger te Middelburg, thans zonder bekende woonplaats, tot f 1 b. s. Id. h. StraatschenderijA. C B. Jd. te Wemeldinge, tot f 3 b. s. 3 d. k.M. H. te Colynsplaat tot f 1 b. s. 1 d. b. Burengerucht: J. Z. te Heinkenszand, tot f 3 b. s. 2 d. h.A. J. te Wolphaartsdijk, M. v. IC. en J. L. te Kattendijke (Wilhelminapolder) ieder tot f 0,50 b. s. 1 d. b.'M. v. d. E JzA. v. d. E. Jz., M. H., C. H., B. J., J. D., J. I. en J. J,, allen te Heinkenszand, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.; J. F. S., J. G., P. v. d. W., J. R. D. en C. R., allen te Yerseke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. Art. 455 Wetboek van StrafrechtM. P. vroeger te Middelburg, thans woonplaats onbekend, tot f 10 b. s. 3 d. b. Art. 460 Wetboek van StrafrechtP. F. Gz. en P. F. Fz. beiden te 's-Heerenhoek, ieder tot f 2 b. s. 2 d. k. Dronkenschap: P. v. d. IC. te Wolpbaartsdijk en M. L. IC. te Waai'de, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. A. V. te Kruiningen, W. v. M. te Goes, C. v. B. te Ierseke, C. v. W. en F. S. Jz. te Ovezand, A. V. Hz. en C. v. Z. Zz beiden te 's-Heer Arendskerke, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h., J. A. L. M. en J. D., beiden te Hansweerd, ieder tot f 3 b. s. 3 d. b. Dronkenschap bij le herhalingH. S. te Wol pbaartsdijk tot f 3 b. s. 3 d. h, en L. S. te Hein kenszand, tot f 5 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken zsJ. B. L. te Goes, beklaagd van overtreding gemeenteverordening Goes. Eerst heden is door mr. F. N. Van der Bilt, advocaat, te Middelburg, ter griffie der Arrondisse- ments-Rechtbank aldaar, als verdediger en raadsman van Machiel Lampier, namens dezen, hooger beroep aangeteekend tegen het ten laste van hem, Lampier, door bedoelde Rechtbank gewezen vonnis, waarbij bjj ter zake van moord werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Rot, Coltof en Cornelissen hebben, volgens II v. A., hooger beroep aangeteekend tegen het von nis der Groningsche rechtbank. Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over Maart 1894. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand April 710 telegrammen, ontving 675, opgenomen en verder geseind werden 730, totaal behandeld 2115. Ver Ont Kantoren. zonden. vangen. Totaal. 9 9 18 20 26 46 13 16 29 Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 35 28 63 34 24 58 's-Heer Arendskerke 12 16 28 's-Heerenhoek 19 16 45 Heinkenszand 9 24 33 Hoedekenskerke 22 56 78 9 9 18 63 67 130 4 9 13 11 14 25 14 18 32 Ter eere van den 1 Mei-dag was in den nacht tussehen Maandag en Dinsdag aan den telefoondraad bij het Ravelijn alhier een roode vlag bevestigd met het opschrift: »Leve het socialisme". De politie was er echter reeds vroeg in den morgen bij om het doek te verwijderen. Men verzoekt ons te melden, dat de handboog- schutterij »de Batavieren" te Kloetinge op 29 Juni a. s. een concours zal houden naar den lossen vogel. Door den rijksveldwachter van Hansweerd is tegen een grossier te Kruiningen proces-verbaal opgemaakt, wegens het verkoopen van steikedrank in bet klein zonder de vereischte vergunning. Gisteren schrikte het paard van den landbouwer M. J. uit 's-Heer Arendskerke, dat gespannen was voor een wagen met huisraad, tengevolge van een aankomenden trein. Het dier sloeg op hol, en sprong over de sluitboomen van den overweg in de nabij heid van het station 's-Heer Arendskerkemaar de wagen bleef achter, terwijl de sluitboomen midden door braken. De trein was juist voorbij, zoodat alleen veel schade werd toegebracht aan het huisraad, dat in stukken van den wagen viel. Het paard rende door naar de hofstedegelukkig zat de voerman niet op den wagen. Ierseke. Het is misschien niet overtollig er de attentie op te vestigen dat de laatste sneltrein uit Holland en bestemd voor Ylissingen, aan 't station KruiningenIerseke stopt. Vroeger is daarom door onzen burgemeester ge vraagd. Het schijnt dat dit verzoek niet geheel zonder vrucht is geweest. Het zal wellicht weinigen onzer lezers bekend zijn, dat Zuid-Beveland gedurende eene lange reeks van jaren onder zijne bewoners iemand geteld heeft, die in Turkije geboren was. Dit was bot geval met Frans Callingaer te IKIIewoudsdüjk. Zijne mosder was marketenster in bet leger van Napoleon I en zij kwam met baar zoon herwaarts. Gedurende 36 jaren is Frans Callingaer trouw en eerlijk bij de gebroeders Bannet te Ellewoudsdijk in dienst geweest. Jl. Zaterdag is hij aldaar op 85jarigen leeftijd overleden. Gisteravond omstreeks 91/2 uur is op bet spoorwegterrein te Barendrecht een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De Parijscbe sneltrein, te kwart vóór 1 uur uit Parijs vertrokken, kwam op genoemd terrein in botsing met een trein, uit petroleumtauks samen gesteld en diö bezig was te rangeeren. Onmiddellijk na de botsing stonden beide treinen, die op elkander liepen, in brand. Aan blusscben viel niet te denken. Van den Parijschen trein zijn alle waggons op 3 na geheel verbrand, en ook de petroleumtrein is geheel door bet vuur vernield. Van de talrijke passagiers zijn velen gekwetst. Of er dooden zijn, is op dit oog-mblik nog niet bekend. Van de beambten der beide treinen hebben sommige zeer ernstige brandwonden bekomen. Er heerschte op het terrein van de ramp de groot ste verwarring. De vuurgloed, door de brandende massa petro leum veroorzaakt, was te Rotterdam zichtbaar. Een der reizigers gif bet volgende verbaal: Halfweg Zwijndrecht en Barendrecht gekomen voelden wij een lichte schok. Op betzelfde oogenblik zagen wij op zijde van den trein de vlammen. Ik wierp bet portier open en wij sprongen er bals over kop uit. Gelukkig was niemand onzer gedeerd. Uit een waggon le kl. zagen wij een beer springen, wiens gezicht verbrand en wiens haar verzengd was. De petroleum had zich in een oogwenk over de sloot ter zijde van den weg verspreid, zoodat on middellijk de trein over de volle lengte in vlammen stond. Bijzonder kloek was de houding van den machinist Pigge zijne kleéren hadden vuur gevat en met veel tegenwoordigheid van geest sprong hij te water, snelde wéér naar de locomotief om den ketel vol te do9n loopen en het verbranden der machine te voorkomen. Tien minuten na het ongeluk was reeds een dokter uit Zwijndrecht, kort daarna een uit Barendrecht aanwezig. Nader meldt men: De post is behouden. Stoker en machinist zijn ernstig, 6 reizigers licht gewond. De houding van het personeel wordt zeer geroemdook de boeren uit den omtrek verleenden hulp. Gedurende de tentoonstelling te Antwerpen van 1 Mei tot en met 30 September dezes jaars, treedt een voorloopig speciaal tarief in werking voor het reizigers en bagageverkeer van Nederlandsche stations naar Antwerpen. De voornaamste gunstige bepaling van dit tarief is voorzeker wel dat de retourkaarten van Nederlandsche stations naar Ant werpen, alle zonder onderscheid, 8 dagen geldig zullen zijn. Uit Hengeloo wordt gemeld, dat de beide lijken der personen, die zelfmoord pleegden, herkend zijn. Zij zijn genaamdTaco ten Cate en Gerendiua ten Cate, en waren laatstelijk woonachtig te Am sterdam. Maandagochtend bad te Bergen-op-Zoom een ernstig ongeval plaats. De 14jarige zoon van de hovenierster de wed. K. ging een koe naar de weide brengen en had het touw, waarmee bij het beest moest leiden, om zijn middel gebonden. De koe sloeg op bol en de jongen werd medegesleept. Door eenige voorbijgangers werd het hollende dier tot staan gebracht en K. uit zijn hachelijken toestand bevrijd. Zwaar aan bet hoofd verwond is de knaap naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is bedenkelijk. De justitie uit Assen heeft zich Zondag be geven naar Echten, gem. Ruinen, ten einde een onderzoek in te stellen naar een vermoedelijken moord aldaar. Een inwoner zou nl., zoo het heette, in een vork zjjn gevallen, terwijl een kogel in 't hoofd moet zitten. Het lijk is door de justitie gekist en zal nader onderzocht worden. Uit Amsterdam meldt men aan de JV. R. Ct. .- De 74jarige tante van den diamantslijper Mul dei*, de vrouw, die bij de ramp in de Nieuwe-Kerkstraat bewusteloos uit het brandende perceel werd weg gedragen, is Zoüdagocütend in het Israëlietisch Zie kenhuis overleden. Uit het voorloopig verhoor van den Rus Similauw, diens vrouw en de andere bewoners van het uit gebrande perceel, moet de indruk verkregen zijn, dat de brand in het benedenhuis niet anders dan door een ongeluk is ontstaan, en dus in geen geval aan moedwil valt te denken. Similauw's hanglamp zat niet al te stevig in de zoldering bevestigd, waarom hij reeds vroeger meermalen zijnen bovenburen bad verzocht, de kinderen niet op den vloer te laten stampen en springen, wat hunne gewoonte schijnt geweest te zijn. Op den bewusten avond is de hang lamp, hetzij door dreuning der zoldering, hetzij door andere oorzaak, losgeraakt en gevallen. Dat Simi lauw en zijne vrouw naar het achterplaatsje weken, zou alleen geschied zijn, wijl zij zich den toegang naar de voordeur versperd zagen. Niettegenstaande dit alles beeft de justitie de zaak ter hand genomen en is van harentwege het lijkje van het oudste der omgekomen kinderen van Cardozo opgeëischt ter schouwing. Similauw's inboedel en schoenmakerij waren voor eene som van duizend gulden tegen brandschade verzekerd. In een winkel in de Choorstraat te Utrecht kwam Zaterdag een man om een revolver te koopen. De bediende liet hem daarop enkele zien, waarop de man er eene in de hand nam en den trekker een j^aar malen overhaalde, niet anders denkende of de revolver was ongeladen. Dat dit echter niet het ge zal was, bleek weldra, doordien opeens een schot knalde en een kogel door de winkelkast naar buiten drong en op de straat terecht kwam. Het mag zeker een geluk heeten dat er, ondanks de drukke passage op dat uur, niemand is geraakt ge worden. Dat zoowel de bediende als de kooper bezig geschrikt waren, is te begrijpen, zoomede dat laatstbedoelde er van afzag om nog meerdere revol vers te bezichtigen. In verband met hetgeen vermeld is omtrent bet mes dat, met twee krammen bevestigd, sinds eeuwen tegen den muur van het stadhuis te Bols- ward zat, deelt men aan de N. R. Ct. nu de legende mede, daaraan verbonden. Twee jongens zien bet slachten van een varken. Zij spreken af dit spel ook eens te spelen. Een zal de slager, de ander bet varken zijn. Het varken wordt gedood, maar de slager is een moordenaar geworden. Wat zal de magistraat doen Er zal onderzocht worden, of de jongen tot de jaren des onderscheids is gekomen. Men houdt den knaap een goudstuk voor en een prachtigen appel en vraagt wat hij van deze beide kiest. Hij grijpt naar de scboone vrucht, die hem meer dan het goudstuk bekoort en de magistraat spreekt hem vrij, maar bepaalt dat het mes tot waarschuwing tegen den muur zal geplaatst worden. Nu het heft van de verflaag is ontdaan en een naam op het zilveren plaatje is ontdekt, is het niet onmogelijk dat in de sententieboeken of elders in het archief nog iets ontdekt wordt tot verklaring dezer legende. Nabij Drachten ontstond onder de erfgenamen van oen nagelaten boedel groot verschil omtrent de deeling daarvan. De zaak ging verre van vlot van de hand. Eene der vrouwelijke erfgenamen, die wel voorzag dat de onaangenaamheden niet spoedig ten einde zouden loopen, besloot manskieeren aan te trekken. Alzoo ging ze gedekt met een hoed en gewapend met een stok er naar toe om de rol van deurwaarder te vervullen. Hare stem verried haar echter spoedig. Zoodra werd zij niet herkend of zij werd aangegrepen, door het water gehaald en zoodanig gehavend, dat de kleeren haar los bij het lijf slingerden. Geheel ont daan moest ze maar maken vlug uit de voeten te komen en naar huis te vluchten. Een ander der erfgenamen is er niet beter aan toe. Bij een veehtpartjj werd hij zoodanig met een mes gesneden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een twaalfjarige knaap uit Vaals, die een vrachtkar tegemoet was gegaan, om daarmede een eind weegs te kunnen rijden, was ongemerkt onder de kar gekropen, teneinde zich in een daar gespannen zeildoek te verbergen. Ongelukkig was het doek met vrachtgoederen gevuld en kon hij daar geen plaats vinden. Terug willende kruipen, kwam hij onder een wiel, met het noodlottig gevolg, dat hij door het zware voertuig werd verpletterd. Over de Joodsche landbouwkoloniën in Ame rika, vooral in Argentinië, is een uit voerig rapport

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2