1894 N". 52. Donderdag 3 Mei, 81su' jaargang. M e Slachterij Bedrijfs- en andere inkomsten. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Dit mar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaidera. De prjjs der gewone adverter.tiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de pijjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjka- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Insendinf van advertenties» vóór 8 uren op den da# der uitgave. Vergunning is verleend aan M. GOEREE te 's - II e e r Arendskerke tot liet oprichten eener in het perceel wijk C no. 246, gelegen in de Langevorststraat te Goes. Goes, 2 Mei 181)4. Burgemeester eu. Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, II A R T M A N. Ingevolge den wensch van den Minister van Financiën wordt de aandacht vau het publiek gevestigd op de voltcende bepalingen der wet van 2 October 1893 (St bl. no. 149) tot helling eener belasting op De bestuurder of beheerend vonnoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekeringmaatschappij, coöperatieve vereenigiug, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf of een beroep uitoefent, of de boekhouder e uier hier te lande gevestigde reeder ij, is gehouden van zijn optreden kennis te geven aan het bestuur der gemeente, waar hij woont. Bovenvermelde personen mogen niet tot het doen van uit- deelingen of uitkeeriugen, waarvoor belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aaugifte gedaau eu de over vroegere uitdeeliugen of uitkeeriugen verschuldigde belasting betaald te hebben. De bedoelde uitdeeliugen of uitkecringen mogen bij liquidatie niet geschieden, alvorens de daarvoor verschuldigde belasting is voldaan Zij zijn gebonden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als nordig is tot toelichting der winst, uitkeeriugen of uitdeeling le doen toekomen aan den voorzitter der commissie, die den aanslag moet regelen. De overtreding dezer bjpaliugen wordt gestraft met geld boeten van ten hoogste 23 en f 400. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, zijn verplicht zich ter plaatse binneu het rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevindeu, bij het gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, waarvan zij een bewijs ontvangen, dat zij op eene geldboete van hoogstens f 25 moeten vertoouen aan de bevoegde ambtenaren. Nog worden de ingezetenen van het rijk herinnerd aan de bevoegdheid om zich bij de aanstaande beschrijving dn uitrei king van een beachrijvingsbiljet B te verzekeren door voor of op 15 Mei a. s. het verzoek daartoe te richten tot den outvanger der directe belastingen over hunne woonplaats Goes, den 2 Mei 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W. HAMER De Secretaris, HARTMAN. Kuyper-Lokman. Dr. Kuyper komt in een ingezonden stuk op tegen de beschuldiging van mr. Lohman, in zijne jongste brochure, dat hij dezen, eigenmachtig en zonder eenig recht, van de officiëele candidatenlijsfc van het centraal comité der anti-revolutionaire kiesvereni gingen had weggelaten. Dr. K. zegt, »dat er geen officiëele lijst is verschenen, maar dat mr. L. ver moedelijk eene geheel particuliere lijst van de Standaard voor eene officiëele lijst van het centraal- comité heeft aangezien." Dat klinkt nu wel heel aardig, maar de lijst van de Standaard zal toch wel algemeen voor officiëel zijn aangezien. Bovendien blijkt uit de weêrlegging van du. Kuyper allerminst waarom hij tegen 10 April voor Goes dhr. Huvers aanbeval en tegen de herstemmingen voor alle districten een candidaat aanprees behalve al weder voor Goes. Waarom liet dr. K. nu juist den naam van dhr. Lohman weg Op die vraag is door hem nog altijd geen antwoord gegeven. Verder protesteert dr. Kuyper tegen de poging, z. i. door mr. Lohman in bovenbevoelde brochure gewaagd om de deputatenvergadering te discredi- teeren, als feitelijk niets anders dan een echo van dr. Kuyper. Een dergelijke beschuldiging is vroeger noch door den heer Lohman, noch door wien ook ooit ingebracht, en toch is nooit de deputatenver gadering op andere wijze gehouden dan ditmaal. Tweeërlei oordeel We hebben onze lezers maar niet veimoeid met uittreksels uit verschillende bladen, waar deze hunne meening uitten over den uitslag der verkiezingen en de gevolgen daarvan. Al naar gelang van het beginsel, dat ze voorstonden ten opzichte van het kiesrechtvraagstukwaren die uitingen meestal eene juichkreet over het heden of eene hoopvolle ontboezeming voor de toekomst. Slechts een enkel blad, aan hetwelk de loop der zaken tegenviel, ver valt nog in een toon, die afkeuring verdient en aan ophitserjj doet denken. Dat blad maakt nu blijk baar het belang van het land, dat bevorderd zal worden, wanneer de liberale partij in de Kamer tot overeenstemming komt, ondergeschikt aan den dienst van een persoon. Uiterst kalm en bezadigd echter zijn de beschou wingen van de Liberaaleen tegenstander, en van de Nederlandereen voorstander van de kieswet-Tak. Daarom vinde de meening dezer beide bladen bier in het kort eene plaats. De Liberaal kenschetst don uitslag als hoog spel, dat de Minister verloren heeft, en schrijft Onder dat alles zijn onze gewaarwordingen ge- mengd»Een juichkreet als nooit", zeker daartoe zijn wij gerechtigd. Maar zullen wij dien kreet aan heffen Niet onbepaald. Wel verheugen wij er ons in met groote vreugde dat de uitslag is, zooals wij boven beschreven, omdat wij weten dat hierdoor een wetsontwerp als het vorige, dat wij, als paar onze stellige overtuiging met 's lands belang strijdig, bestreden hebben, van de baan is. Maar wij kunneD ook thans, te midden onzer blijdschap over de vic torie van Woensdag, niet nalaten met weemoed te bedenken hoe gaarne wij die overwinning ons en j onzen tegenstanders en het gansche land bespaard I hadden. Want ook dit is onze vaste convictie dat het beter geweest ware, wanneer minister Tak, be ginselvastheid niet verwarrende met onverzettelijk heid, meegaander zich betoond had, wanneer hg wij zeggen niethet amendement-de Meijier aanne melijk verklaard had (volmaakt was dat amendement j zeker nietmaar wanneer hij op den immers met groote meerderheid aangenomen grondslag van art. 3 met die meerderheid gezocht had, had willen zoeken naar een ook in de oogen dier meerderheid juiste uitwerking van het beginsel, naar eene om schrijving vau de reeds gevonden formule. Wij betreuren het, omdat wij niet gewild hebben Tak's nederlaag, maar een toonbaar art. 4omdat wij niet gewenscht hebben de ontbinding (ook al stelt zij ons nu in het gelijk), maar een kieswet, waarvan de grondwettigheid niet betwistbaar is. Intusschen heeft dit niet zoo mogen zijn. De in trekking en de ontbinding zijn over ons gebracht, zijn over ons heengegaan zonder ons te deren. Zij zijn gedane zaken. Natuurlijk, nu ontbonden werd, was onze rehabilitatie door de kiezers ons aangenaam, in de eerste plaats omdat zij voor eene deugdelijke regeling op zeer breeden grondslag de mogelijkheid schept." De Nederlander erkent, dat het een ij del pogen zou zijn, te willen verbloemen, dat deze slag ver loren is. »Ons vertrouwen in de toekomst is echter volstrekt niet geschokt »zegt het blad". Met vol komen recht kan deze regeering zeggen, wat Glad stone in 1867 bij de behandeling van zijne kiesrecht hervorming verklaarde: »Gij kunt deze hervorming doen mislukken, maar anderen zullen opstaan om te doen wat wij niet vermogen". Dit ministerie zal moeten verdwijnen, maar welk ministerie ook moge optreden, het zal tot onmacht zijn gedoemd, zoo lang het kiesrechtvraagstuk niet tot eene bevredi gende oplossing is gebracht. De democratische stroo ming is niet te keeren. Aan de conservatieven is het gelukt de politieke ontwikkeling voor eenigen tijd te verstoren, maar vast is onze overtuiging, dat weldra het recht zal zegevieren en een kiesrecht tot stand zal komen, niet minder uitgebreid dan door den minister Tak was voorgesteld". Cynisch als altijd is bet oordeel van mr. Haffmans j in zijn lijforgaan, bet Venloosck Weekblad. Hij schrijft: 1 De nekslag is gegeven. Het ontwerp Tak is dood, mors dood. Nederland kan weer vrij ademen. Goddank Nooit, zoo lang de wereld staat, werden er zoo groote verwachtingen zoo jammerlijk teleurgesteld als die van het driemanschap Tak, Kuyper en Schaep- man bij deze verkiezingen. Als de Argonauten waren de heeren vol fiducie uitgetrokken om het gulden vlies te halen en zietzij keeren terug met de kous op het hoofd. Eén ding is zeker. De heeren zullen het niet meer probeeren. Daarvoor hebben zij eene te geduchte les gekregen, 't Was tijd ook. Hun overmoed werd al te groot". GOES, 2 Mei 1894. Gisteren overleed alhier, in den ouderdom van 75 jaren, de heer B. Van Asperen Vervenne, sedert 19 April 1876 onafgebroken lid van den ge meenteraad. Hoewel reeds geruimen tijd zijn gezond heidstoestand te wenschen overliet, was dhr. Vervenne juist in de laatste weken weder zoo ver hersteld, dat hij ook de jongste raadsvergadering kon bijwonen. Zijn overlijden was dan ook nog plotseling en onverwacht, en ongetwijfeld zal, behalve door zijne familie, zijn heengaan ook zeer betreurd worden door de velen, die den goedmoedigen grijsaard hoogachtten om zijne welwillendheid. Bij de gisteren alhier gehouden loting van paarden voor het leger werden alle opge- roepene afgekeurd. Op Noord-Beveland werd van de 104 slechts éen paard eventueel voor den dienst aangewezen. In de gisteravond gehouden vergadering van het Comité tot wering van schoolverzuim is o. a. het volgende jaarverslag uitgebracht: 1 Bij het aanbieden van hst bierachter volgend statistisch verslag over het jaar 1893, mogen wij met groote voldoening er op wijzen dat ons comité nu 25 jareu bestaan en gedurende dat tijdvak met suc ces een kwaad bestreden heeft, dat vóór dien tijd oorzaak was, dat de groote kosten aan het lager onderwijs besteed niet die vruchten droegen, welke er redelijkerwijze van mochten verwacht worden, omdat een groot gedeelte van de kinderen uit de lagere volksklasse te veel schooltijden verzuimde om zelfs de meest elementaire ontwikkeling zich eigen te maken. in ons vorig verslag gaven wij een over zicht van den invloed ten goede, dien ons comité in dezen mocht uitoefenen. Geregeld schoolbezoek is bij het tegenwoordig jonge geslacht gewoonte, schoolverzuim uitzondering geworden. Wij zullen niet in hei haling van cijfers treden waar deze reeds ten vorigen jare gegeven werden. Alleen zij het ons vergund in di^ verslag met ingenomenheid melding te maken van de algemeene sympathie, door de burgerij en de kinderen aan den dag gelegd, toen li6t Comité, bij het gewone jaar- lijksche schoolfeest op 27 Juli, tevens zijn 25jarig bestaan herdacht. Toen het Comité dien dag op de verzamelplaats was aangekomen werd het door de ruim 500 kin deren, die aan het jaarfeest deelnamen, met een door den heer Breetvelt, hoofd van school A, expresselijk vervaardigd lied ontvangen. In dat lied verienigde zich de daukbare erken ning van de kinderen voor wat bet Comité ten hun nen nutte had gewrocht, met de beste wenschen voor het voortbestaan er van. Het werd begeleid door dó harmonie »Euphonia" en ondervond groote toejuiching van het talrijk aanwezige publiek. Onze voorzitter betuigde namens het Comité dank voor deze ontvangst en nam deze gelegenheid te baat om er op te wijzen hoe er langzamerhand een vertrouwelijke band tusschen de schooljeugd en het Comité was ontstaan, die gunstige resultaten ople verde. Maar vooral wees hg er op, hoe thans ook een woord van hartelijken dank paste aan hoofden en onderwijzers der verschillende openbare scholen voor den krachtigen steun, gedurende een kwart eeuw aan de zaak van het Comité bewezen. Het was zeker geen wonder, dat het toen volgend schoolfeest de tocht naar Vlissingen met nog meer dan gewone opgewektheid werd gevierd en dat ook daar in verschillende toespraken de bijzondere gebeurtenis werd herdacht. Onafzienbaar was de menigte, die des avonds de terugkomst van deu trein afwachtte en den stoet volgde toen deze zich weder naar de Groote Markt begaf, alwaar het lied van den morgen door de kin deren met geestdrift herhaald werd en waarmede de feestdag was afgeloopen, die nog langen tijd bij de leden van ons comité in aangename herinnering zal blijven. Ook het comité leed in het tijdsverloop van een kwart eeuw vele gevoelige verliezen onder zijne leden. Nu eens was het de dood dan weder het vertrek van eenig lid, dat de gelederen dunde. Zoo verloor het comité in 1893 door vertrek o. a. het lid D. Bildernisse, die van den aanvang af een zeer ver dienstelijk lid van het comité was. Maar zoo dikwijls de gelederen dunden, zoo dikwijls stonden anderen gereed de opengevallen plaatsen aan to vullen en ongetwijfeld zal de in het vorige jaar ondervonden sympathie er toe bijdragen om het comité in stand te doen big ven zoolang het met zooveel vrucht werk zaam kan zijn. Het Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, Z. D. v. d. BILT LA MOTTHE, Voorzitter. J. FRANSEN v. d. PUTTE, Secretaris. Aan de bij dit verslag gevoegde statistische op gaven ontleenen wij de volgende cijfers: De vier scholen samenvattende waren ingeschre ven 816 leerlingen, waarvan 553 met 0 verzuim of 68 pet.160 met 1 tot 10 verzuimen of 20 pet., en 103 met boven 10 verzuimen of 12 pet. Van deze 816 leerlingen hebben 538 de vier scho len van 1 Januari tot 31 December bezocht en kun nen bij eene door het Comité eventueel vast te stellen bekroning in aanmerking komen. Volgens den aangenomen maatstaf zal over 1893 het getal 486 bedragen, of 90 pet., verdeeld als volgt: School A 85 leerlingen of 84 pet.school B 224 leerlingen of 98 pet.; school C 124 leerlingen of 90 pet., en school D 53 leerlingen of 73 pet. Gemiddeld werden de scholen bezocht door 652 leerlingen per maand, waarvan 583 met 0 verzuim, 48 met 1 tot 10 verzuim en 21 boven 10 verzuim. Op de lijst van hoogstaangeslage nen in 's Rijks directe belastingen in de provincie Zeeland (vastgesteld bij besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 20 April 1894, no. 97), bevattende 132 namen, k^men o. a. voor: mr. Jan Cornelia Reinier Van der Bilt te Heinkenszand, Jan Blok Jz. te Krabbendijke, Jacobus Borsius te Mid delburg, Gualterus Jacob Van den Bosch te Katten- dijke, jhr. mr. Willem Maurits De Brauw te Mid delburg, Jacob Bruinzeel te Rilland-Bath, Marinus Burger te Kloetinge, Philip Robert Claus te Kloe- tinge, Abraham Catbarinus Danckaerts te Kortgene, mr. Jan Geerard Van Deinse te Hulst, Pieter Dek ker Jz. te Wemeldinge, Jan Janse Van Eijkeren Sr. te 's-Heerenhoek, Jean Arnold Be vier De Fouw te Goes, mr. Jan Gerard De Witt Hamer te Goes, Johannes Eliza Mulock Houwer te Goes, Adriaan Marinus Peman Kakebeeke te Kloetinge, Gerardus Hendrikus Kakebeeke te Goes, Jacob Marinus Kakebeeke te Goes, Jan Kakebeeke te Krabbendijke, Lodewijk Gerhardus Kakebeeke te Middelburg, mr. Petrus Lenshoek van Kerkwijk te Goes, Willem Frederik Karei Lenshoek te Goes, Lucas Lucasse te 's-Heer Arendskerke, Leendert Abraham Paardekooper Over man te 's-Gravenpolder, Johannes Marinus Pilaar te Goes, Hendrik Karei Persant Snoep te Kapelle, Hendrik Joseph Stieger te Goes, Nicolaas Tazelaar te Kolijnsplaat, Willem Johan Vader van's-Graven polder te Wissekerke, Jacobus Vereeke te Kruinin- gen, jhr. Samuel Marie Van Reigersberg Versluijs te Kloetinge, Adriaan Witkam te Goes. Het laagste gezamenlijke bedrag van aanslagen, dat tot de plaat sing op de lijst heeft geleid, is f453,9S. 's-Heer Arendskerke. Jl. Maandag kwamen alhier eenige landbouwers samen met het doel om te spreken over het oprichten eener boter- fabriek, zoo mogelijk in de nabijheid vau het station van den staatsspoorweg. Er waren een 20tal belanghebbenden ter vergade ring en er werd besloten een fabriek op te richten. 18 deelnemers traden toe met een getal van 150 koeien. Eene commissie van 5 leden werd benoemd om statuten te ontwerpen, die op eene in de vol gende week te houden vergadering zullen worden behandeld. De voordracht voor een bestuurslid van het waterschap voor de uitwatering door de sluis aan den Oosterlandpolder, vacature G. J. Van den Bosch, bestaat uit de h.h.C. Van Darame, J. Smallegange, beiden te Wolfertsdgk on J. M. Kakebeeke te Goes. Kolijiisplant. Maandag 11. hield liet Nuts- departement »N o o r d - B e v e 1 a n d" alhier zijne gewoone voorjaarsvergadering. Na het nazien en de goedkeuring der rekening over 1893/94 en de behandeling der begrooting voor het volgende dienstjaar, in ontvang en uitgaaf groot f 215,991/.2, werden eenige punten van den beschrijvingsbrief besproken. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen de heer C. N. v, d. Hejjde, tot plaatsvervanger de heer J. Vermeulen. Als be stuursleden werden met op één na algemeene stem men herkozen de heeren F. J. W. Wagtho en C. N. v. d. Heijde. Het departement telt thans 20 gewone, 3 eere leden en 6 begunstigers. Maandag had te Vlissingen de algemeene ver gadering plaats van aandeelhouders der K o n i n k- lijke Maatschap p ij D e Scheld e", scheeps bouw- en werktuigenfabriek. Uit het door den directeur uitgebrachte verslag blijkt, dat over 1893 eene winst is verkregen van f 86,473.55, waarvan werd voorgesteld op verschil lende posten af te schrijven f 55,704.80, zoodat ter verdeeling aan de aandeelhouders overblijft 5 pet, over bet aandeel en-kapitaal van f 600,000, zijnde f 30,000 en f 768 75 voor patentbelasting. Aan ar beidsloon werd circa f 400,000 uitbetaald. De Maat schappij heeft thans ruim 900 werklieden aan het werk. Machtiging werd verleend tot het aangaan eener leening, groot f 1,000,000, rentende 4 '/2 pet., af losbaar binnen 40 jaar met een minimum van f25,000 per jaar, en met bestemming daarmede af te lossen de bestaande 5 pet obligatielening, per resto groot f 461,000 en ter voorziening in bedrijfskapitaal ter uitvoering van de groote werken in behandeling. De Standaard bevat onder het opschrift Er gerlijk" het volgende entrefilet »De heer De Savornin Lohman uit Groningen heeft in eene daar ter stede gehouden vergadering verteld, dat de Voorzitter van het Centraal-Comité op eene bijeenkomst van dat Comité tot hem zou gezegd hebben»Gij denkt dat in de Deputaten vergadering juist zulke knappe koppen zitten als in de Liberale Unie", maar dat is niet zoo; onze kleine luydjens moeten we bezighouden met een voordracht, en dan moeten ze maar goedkeuren wat wij ze voorstellen." De voorzitter van het Centraal-Comité verzoekt ons naar aanleiding biervan op te merken vooreerst dat dö besr Lobman het recht niet had, mede-

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1