1894 N°. 51. Dinsdag 1 Mei. 81ste jaargang. Vaccineereti en Hervaccineeren. De Secretarie der gemeente De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vry dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Bebalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen by de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentie» vóór I uren op den De prjjs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 (ts. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry's slechts tweemaal betékend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dag der uitgave. WOENSDAG 2 A1EI a. a. des middags te 12 urtn zal iu het Gasthuis gelegenheid gegeven worden tot het dosn De ingezetenen worden in hun belang uitgenoodigd van deze aangeboden gelegenheid gebruik te maken. Zoogenaamde trouw boekjes moeten worden medegebracht. Goes, den 27 April 1894 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zal op a. s. DONDERDAG DEN 3 MEI, uithoofde van den Hemelvaartsdag, gesloten zijn. Tot het doen van aaugiite van den Burgerlijken Stand zal alleen des voormiddags van 11 tot 12 uren gelegenheid gegeven worden Goes, den 28 April 1894. Burgemeester en Wethouders vau Goes, J. G. d W. HAMER De Secretaris, HARTMAN. De naaste toekomst. Da hoop, die we iu ons vorig nommer uitspraken, is niet vervuldhet ministerie heeft gemeend col lectief zijn ontslag aan de Koningin-Regentes te moeten aanvragen. Trouwens, er is verschil tusschen hoop en ver wachting, en al hadden we ook gaarne gezien, dat het Kabinet termen had kunnen vinden aan het bewind te blijven, onze verwachting te dien opzichte was niet groot. Wanneer het der Regentes behaagt het ontslag aan te nemen, dan zal derhalve Nederland een nieuw ministerie zien optreden en ongetwijfeld zal öf de heer Roè'll óf de heer Gleichman als formateur daar van optreden. Immers, na de gebeurtenissen der laatste weken kan het niet anders of de tegenstanders van minister Tak zijn thans de aangewezen groep, waaruit het nieuwe Kabinet moet voortkomen, en dan ligt het tevens voor de hand, dat de uitne- mendsten uit die groep geroepen worden om met de samenstelling van dat Kabinet te worden belast. Ongetwijfeld zal ganscb Nederland de bovengenoemde heeren tot deze meest uitnemenden rekenen. Maar onwillekeurig dringen zich een paar vragen op in verband met deze wisseling van ministerie. In de eerste plaats de vraag of na het gebeurde het Kabinet boven alles een ^^srec/if-ministerie moet zyn In dat geval zal vermoedeljjk aan de katho lieke fractie één of meer portefeuilles worden toe bedeeld. De katholieken toch vormen een belangrijk deel van die meerderheid in de Kamer, welke tegen de ruime kiesrechtuitbreiding van den heer Tak gekant is, en ongetwijfeld hebben van de overige tegenstanders eenigen hunne verkiezing voor een goed deel aan de katholieken te danken. Of heeft men thans alleen maar meer te rekenen met de politieke party verhouding en moet daarom het nieuwe kabinet alleen voortspruiten uit de zeer sterke liberale meerderheid, die thans de kamer be zit? Zoo ja, dan blijven we hopen, dat enkele leden van het nu afgetreden Kabinet in het nieuwe zullen worden opgenomen, en we danken daarby weder in de eerste plaats aan den heer Pierson, wiens be lastingwetten we zoo gaarne alle in het Staatsblad zouden zien verschijnen. In de tweede plaats rijst de vraaghoe het nieu we Kabinet zal staan tegenover de kiesrechtuitbrei ding Men is het er vrijwel over eens, dat in ieder geval de herziening van het kiesrecht ook op het program van het komende ministerie bovenaan zal moeten staan. Aan die taak ontkomt het derhalve niet, maar zal zij eene gemakkelijke zijn? De meerder heid der huidige Kamer is gekozen op de zuiver negatieve leusanti-Tak. Maar daaruit volgt dat hare leden lang niet eenstemmig denken over de quaestie der kiesrechtuitbreiding. De katholieken mogen in hun manifest hebben beweerd, dat ook zy voor ruime uitbreiding zyn, het is van sommige hunner genoeg bekend, dat dit »ruim" niet al te ruim moet worden opgevat. Bovendien bestaat ook onder de liberale tegenstanders van den heer Tak nog aanmerkelijk verschil. De heer Bool b. v. staat te dien opzichte nog vry ver van vele anderen dier partij. Zal het nu het nieuwe Kabinet gelukken een formule te vinden, die al de tegenstanders van den heer Tak bevredigt en toch aanleiding geeft tot eene ruime kiesrechtuitbreiding En in de derde plaats zal zeker met belangstelling worden tegemoet gezien welke houding de voorstan ders van Tak in de Kamer tegenover het nieuwe ministerie zullen aannemen. Reeds heeft het Centrum het orgaan van dr. Schaepman, gedecreteerd, dat, ais er een ministerie-Roöll optreedt met een nieuw kies wet-ontwerp, de groep-Tak als oppositie optreedt. We gelooven niet, dat daartoe aanleiding bestaat. Het is altijd een slechte tactiek zich niet met het mindere tevreden te stellen, omdat men het meerdere niet krijgen kan, en daarom hopen en verwachten we van bet beleid van die groep in de Kamer, waarvan de heer Tak ongetwijfeld de leider zal zyn, dat zy allerminst vijandig tegenover het nieuwe Kabinet zal optreden. De krachtige liberale meerderheid, waarover de nieuwe Kamer beschikt, geeft recht om eene krach tige politiek te verwachten, en die kan geboren worden, wanneer de liberale partij twisten in eigen boezem weet te voorkomen. De fractie-Tak kan de drijvende kracht vormeD, die tracht de politiek der naaste toekomst zoo vooruitstrevend mogelijk te doen zyn. Maar zy houde daarby het partijverband in het oog en scheide zich niet af van of stelle zich niet tegenover eigen partijgenooten, met wie ze dan toch maar op één enkel punt van regeeringsbeleid verschilt. Zoo kan de nieuwe Kamer in de komende periode groote dingen tot stand brengen en zal de liberale partij aan Kroon en volk groote diensten kunnen bewijzen, die haar ook in de toekomst den dank van beide doen verwerven. Algemeen Overzicht. Slechts enkele staten van Europa vragen ditmaal de aandacht, omdat in verreweg de meeste óf de Kamers uiteen zyn gegaan, öf er zoo weinig belang rijks voorvalt, dat het niet de vermelding waard is. Eene uitzondering daarop maakt in de eerste plaats Italië# waar de Kamer volop aan den arbeid is. Zooals we reeds meldden heeft de minister Crispi weten gedaan te krygen, dat de begrooting zou worden in behandeling genomen vóór de financiëele hervormingswetten. Daarop is do Kamer begonnen met de begrooting voor marine, waarop wel eenige bezuiningen werden voorgesteld, doch die de Kamer met zeer groote meerderheid ongewijzigd heeft aan genomen, nadat de minister van marine betoogd had, dat deze niet waren gerechtvaardigd. De radicale af gevaardigde Imbriani ging by de discussiën over deze begrooting zoo heftig te weer, en wierp zulke onge motiveerde beschuldigingen naar het hoofd van de tegenwoordige en vroegere ministers, dat de voor zitter hem herhaaldelijk tot de orde moest roepen. Toen de begrooting van oorlog aan de orde kwam, trachtte weder een ander radicaal lid Cavalotti de plannen der regeering te dwarsboomen, door weder met het voorstel te komen om eerst de financiëele ont werpen in behandeling te nemen. De minister Crispi verzette zich natuurlijk daartegen en beriep zich daarby op het besluit der Kamer zelve om eerst de begrooting af te handelen. De leider der conserva tieven Di Rudini sloot zich by hem aan, waarna het voorstel-Cavalotti met 269 tegen 56 stemmen werd verworpen. Alleen de radicalen en eene kleine groep liberalen onder leiding van den vroegeren voorzitter der Kamer Zanardelli steunden Cavalotti. Onmiddellijk daarop werd door den minister Crispi het voorstel gedaan de behandeling der financiëele wetten te bepalen op 15 Mei, welk voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Zoo heeft tot nutoe de ïegeering de overhand verkregen en zag zij zich gesteund door de overgroote meerderheid der Kamer. Hieruit mag evenwel niet worden afgeleid, dat zij ook straks bij de behan deling der financiëele wetten de overwinning zal behalen. Wel meenen sommige bladen, dat het dreigement van Kamerontbinding verschillende leden tot meegaandheid heeft gestemd, en beweren zy, dat over het algemeen eene betere stemming jegens de ministers Crispi en Sonnino begint te heerschen, maar de oppositie was zoo groot, dat er heel wat moet veranderen, zal het Kabinet op eene meerder heid in de Kamer kunnen rekenen. Alleen wanneer waarheid bleek wat gemompeld wordt, dat de ge noemde ministers bereid zouden zyn tot aanmerke lijke concessies, teneinde de voorgestelde hervormin gen niet te doen schipbreuk lijden, zou er kans zijn van slagen. Het heet namelyk, dat de minister van Financiën geneigd zou zijn de verhooging der cou pon-belasting te laten varen en het verlies van in komsten daardoor, te vergoeden door een alcohol monopolie in te stellenvoorts zouden de beide ministers ook de voorgestelde inkomstenbelasting willen wijzigen. De Grieksclie minister Tricoupis is nog steeds in onderhandeling met de commissie, die de belan gen der buitenlandsche schuldeischers zal behartigen. Deze commissie eischt als waarborg voor de beta ling der rente tot onderpand een gedeelte van de opbrengst der monopolies en van de zegel belasting. Welk antwoord de minister op dit voorstel heeft gegeven vinden we nog niet vermeld. De Hongaarsclie regeering heeft hare kerke lijke wetten thans bij het Huis der Magnaten inge diend en men is zeer benieuwd hoe dit ze zal ont vangen Het is bekend, dat de meerderheid er zeer tegen gekant is, en al wat clericaal en conservatief is, zal zich er tegen verzetten. Toch hopen de voor standers der wetten, dat de regeering de overwin ning zal behalen, vertrouwende, dat het Hoogerhuis rekening zal houden mot de wenschen der groote meerderheid van de bevolking, die ze gaarne zag tot stand komen. Volgens berichten uit Oostenrijk is het den minister Windischgratz werkelijk gelukt eene for mule te vinden voor de uitbreiding van het kies recht, die alle drie de partyen der regeeringsmeer- derheid zal bevredigen en men verwacht dan ook, dat nog in den loop van dit jaar een ontwerp tot kiesrechthervorming bij de volksvertegenwoordiging zal worden ingediend. Thans is de Kamer bezig met de behandeling der begrooting. Het schijnt, dat de Russische regeering aan de Oostenrykscke het ontwerp van een nieuw handels- tractaat heeft toegezonden, zoodat ook te dien op zichte voortgang in de zaken zal komen. Trouwens, over de hoofdpunten waren beide regeeringen het bereids eens. Zoodra nu het ontwerp in zijn geheel zal zyn vastgesteld, zal het bij den Oostenrijkschen Rijksraad worden ingediend en het schijnt, dat de meerderheid van dit regeeringslichaam bereid is de regeering ook op dat punt te steunen, zoodat aan de totstandkoming van het tractaat geene moeie- lijkheden in den weg staan. Er dreigt een conflict te ontstaan tusschen Frank rijk en België, betreffende de grensregeling in het gebied van den Congo. Zooals men weet is de Koniüg der Belgen souverein van den Congo-staat, en nu de Franschen zich daar in de buurt hebben gevestigd, blijkt de wenschelijkheid om eene grens regeling in het leven te roepen tusschen Fransch- Congo en den eigenlijken Congo-staat. Daartoe had zich eene Fran scha commissie naar Brussel begeven, maar het schijnt, dat deze naar Parijs is terugge keerd, zonder dat het tusschen de Fransche en Bel gische scheidsrechters tot eene beslissing is gekomen. Sommige Fransche bladen gaan erg te keer tegen België, o. a. de Figaro, die plaats afstaat aan een artikel van Jacques St. Cère, die het geschil als zeer ernstig beschouwt en zelfs spreekt van een volkomen breuk tusschen Frankrijk en Koning Leopold. Wel erkent de schrijver, dat men onderscheid heeft te maken tusschen den Koning der Belgen en den souve rein van den Congo-staat, maar in het eind heeft men dan toch met denzelfden persoon te doen. Ook het Journal des Débats bespreekt het geschil en meent dat, wanneer de grensregeling niet spoedig tot stand komt, er gevaar bestaat voor botsingen tusschen de Fransche en de Congo-troepen. Het blad zoekt echter de schuld niet uitsluitend bij de Bel gische gedelegeerden, maar het meent, dat ook de Fransche commissie wat meer inschikkelijkheid had moeten en kunnen betoonen. In welke richting nu echter naar eene bevredigende oplossing zal worden gestreefd, blijkt uit de berichten nog niet. Hit de Vereenlfljde Staten komen zeer on rustbarende tijdingen omtrent den tocht van het leger der werkloozen, dat uit verschillende staten op weg is naar de hoofdstad Washington met de bedoe ling om aan het congres zyn nood te klagen en hulp te verzoeken. Het leger want dien naam ver dient het, aangezien het vele duizenden personen telt staat onder de hoofdaanvoering van zekeren Coxej, en trekt van stad tot stad in verschillende afdeelingen naar Washington op, overal schrik ver spreidende, omdat men voor ongeregeldheden vreest. Die zijn dan ook niet overal uitgebleven, want naar den zin van velen gaat de tocht te langzaam, om op 1 Mei den dag voor socialistische betoogingen in de hoofdstad te kunnen zijn, waarom zij getracht hebben, en soms met voor hen gunstig gevolg, om zich van de treinen meester te maken, die hen spoediger tot hun doel zouden brengen. Een enkele maal wist men door het opbreken der rails het vertrek van den trein te beletten, maar andere keeren legden de werkloozen op die wijze groote afstanden afeen paar hunner, die vroeger bij den spoordienst waren werkzaam geweest, fungeerden voor machinist en stoker. De president der republiek heeft nu de gouver neurs der Staten gemachtigd de militie op te roepen om de orde te kunnen handhaven en tegen 1 Mei komt ook de militie te Washington onder de wapenen om de werkloozen in bedwang te kunnen houden. Evenwel verwachten sommigen, dat er van de geheele betooging niet veel zal komen, want er is reeds oneenigheid onder hen uitgebroken, zoodat niet onwaarschijnlijk het doel niet zal worden bereikt. Natuurlijk slaat de oppositie munt uit deze werk- loozen-beweging en dringt zij aan op het behoud der Mc Kingley-wet, over welker afschaffing de" Senaat nog altijd aan het praten is. Men is nu eindelijk aan de artikelen genaderd, maar de repu blikeinen beweren nog wel stof te hebben voor een debat van drie weken. De democraten laten hen stil aan het woord en zyn het inmiddels eens ge worden, zoodat de oppositie toch den slag zal ver liezen en zoowel de tariefwet als de inkomstenbe lasting vermoedelijk zal worden aangenomen. GOES, 30 April 1894. Vrij dagavond 11. had in »de Prins van Oranje" de jaarlijksche schietwedstrijd plaats van de kadervereeniging der dd. schutterij alhier. Voor de elf leden waren elf prijzen uitgeloofd, waar van de le, 2e en 3e prijs respectievelijk behaald werden door korporaal Meijler, korporaal Lujjks en sergeant Rosier. Ze bestonden in een wekkerklok, 2 bronzen beelden en 2 muurborden. Bij den wedstrijd waren tegenwoordig kapitein V. d. Meulen en de luitenants Stoel en Van Koets veld. Door de heeren officieren was een bijdrage in de kas der vereeniging gestort tot aankoop der prijzen. De vereeniging »het Nederlandsche rundvee-stamboek" zal een algemeene ver gadering houden op Donderdag 31 Mei a. s., des voormiddags ten 9 uur, iu de schouwburgzaal der sociëteit te Goes. Onder de punten ter behandeling is een voorstel van de afdeeling Friesland, om de kosten van in schrijving in het stamboek op f 2.50 te bepalen. Het praeadvies van het hoofdbestuur luidt aldus Aan het op de vorige algemeene vergadering ge nomen besluit, dat bij aanneming voor inschrijving van minstens vijf stuks vee op dezelfde hoeve en op hetzelfde tijdstip, behoorende al of niet aan denzelf den eigenaar, zoomede van minstens vier stuks be hoorende aan denzelfden eigenaar en aanwezig op dezelfde hoeve en op hetzelfde tijdstip f 2.50 per stuk voor inschrijvingsgeld moet worden voldaan, en dat bij mindere inschrijving dan genoemde ge tallen voor niet-afstammelingen van ingeschreven ouders het inschrijvingsgeld op f 5 per stuk blijft bepaald, is gevolg gegeven en meent het hoofdbe stuur bij de behandeling van het voorstel der af deeling Friesland de financiëele uitkomst van dezen maatregel te moeten mededeelen. In 1893 werden 488 runderen ingeschreven en wel 153 tegen betaling van f 5 is f 765, 60 volbloed afstammelingen a f 2.50 is f 150 en 275 met 4 stuks of meer a f 2.50 is f 687.50, zoodat daarvoor ont vangen is f 1602 50. Voor inspectiekosten werd, behalve het drukwerk, aan heeren inspecteurs betaald f 1246,44. In 1892 werden 489 runderen ingeschreven, waar voor de inschrijvingsgelden te zamen f2240 beliepen en bedroegen in dat jaar de inspectiekosten f 1105,75. Hieruit blijkt, dat die maatregel financieel nadeelig voor de kas der vereeniging is. Het hoofdbestuur meent echter te moeten opmerken, dat de proef neming in 1893 niet als juiste maatstaf kan worden aangenomen, daar iu dat jaar de datum vau in levering der ingevulde formulieren B. vastgesteld bij art. 17 der bepalingen, vóór 1 Mei, is verlengd geworden tot voor 1 September, en daardoor tus- schentijdsche keuringen, waarvoor de aanvragers de inspectiekosten moeten voldoen, alleen maar voor kwamen tusschen 1 September en 1 November. Het hoofdbestuur meent nog te moeten opmerken, dat de verwachting, in de algemeene vergadering in 1893 uitgesproken, dat door genoemd besluit en ledental en inschrijvingen van vee zouden toenemen, niet is verwezenlijkt, doch het wil dit voor een deel aan den ongunstigen toestand van den landbouw en aan het verbod van uitvoer van vee naar het buiten land toeschrijven. Uit bovenstaande zal genoegzaam blijken, dat aan den wensch van de afdeeling Friesland niet kan worden voldaan, doch wel vraagt het hoofdbestuur machtiging aan de algemeene vergadering om, vol gens het besluit der algemeene vergadering te Zwolle, hierboven genoemd, te blijven handelen tpt de alge meene vergadering in 1895, nu, volgens het tijdstip van aangifte volgens de bestaande bepalingen, daal de verlenging van den ter mij n van aangifte in 1893 tot 1 September, alleen als overgangmaatregel is vastgesteld geworden. In de algemeene vergadering in 1895 zullen hieromtrent dan nadere mededeelingen worden gedaan. De afdeeling Noord-Brabant stelt voor om flinke premiën uit te loven voor de best gekeurde melk- staten over 1895, zoo noodig met opgaaf vau het vetgehalte. Tot zijn leedwezen kan het hoofdbestuur de aan neming van dit voorstel niet aanraden en wel om financiëele redenen. De afdeeling Zeeland stelt voor »om ook vreemd en gekruist vee in het stamboek op te nemen", evenals dit vroeger geschiedde voor de intrekking dier bepaling dd. 27 April 1886. Het hoofdbestuur stemt hiermee in. Nog is aan de orde de verkiezing vau twee af-

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1