1894 N°. 50. Zaterdag 28 April. 81sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, D® pr*8 der Sewone advertentiën is van 1—i5 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. uitgezonderd op feestdagen. ^3(\TONWlH."■<h1 f. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. slechts tweemaal berekend. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Geboorte-, huwelpks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend, aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmae te Rotterdam en verder 'i:'' x Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. bg alle Boekverkoopers en Brievengaar dom. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ill zend Ine van advertentiën voor nren op den dag der uitgave. Blijkens de van liet Stembureau ontvangen prces^en-verbaal, waarvan afschriften bij aanplakking ter openbare kennis gebracht en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn, heeft bij de Verkiezing voor eeu Ii«l van «ie Tweede Hamer der Stisten-Osnernai bij herstemming op 24 April de heer Jhr. mr. A P. DE SAVORNIN LOH.MAN de meeste stenrnen erlangd en is deze alzoo gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Gener&al. Goes, den 26 April 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HART a\1 A N. De uitslag. Het eindresultaat der verkiezingen voor de Kamer is, dat gekozen zijn 56 tegenstanders en 44 voor standers der kiesrechtuitbreiding in den zin van het wetsontwerp-Tak. Het is derhalve niet te ontkennen, dat den mi nister eene zware nederlaag is toegebracht, en dat zijn ontwerp veroordeeld is. Niet alsof de kiezers nu juist over dat punt uitspraak hebben gedaan we gelooven, dat het uit de cijfers der herstemmin gen zeer gemakkelijk zou te bewijzen zijn, dat de persoon van den candidaat en de politieke partij, waartoe hij behoort, meer invloed hebben uitgeoefend op de keuze, dan het beginsel van voor- of tegen stander van finale kiesrechtuitbreiding. Zelfs de sterke aanbevelingen der bladen hebben in vele dis tricten weinig gevolg gehad, en in tal van districten komt men uit de combinatie der cijfers van de min derheden bij de eerste stemmingen tot een gansch ander cijfer, dan de herstemmingen hebben opgele verd. Het wonderlijkst is zeker wel de houding van Amsterdam, dat eerst vijf voor- en daarna vier tegenstanders afvaardigde, terwijl als voorbeeld van gebrek aan politieken zin zeker hot district Bode graven kan gelden, dat den heer Knijff afvaardigt, die om zijne weifelende houding langzamerhand door bladen van alle richtingen was losgelaten. Trouwens, wanneer we willen gewagen van ge brek aan politieken zin dan kunnen we in onze eigen buurt blijven. De Zeeuwdie in deze verkie zingsdagen vreeselijk in de klem heeft gezeten, be veelt voor Goes een anti-revolutionair tegenstander, voor Hontenisse een liberaal voorstander aan, en de partij van Hu vers" laat, nu haar candidaat in de minderheid bleef, voor een groot deel hare politiek varen en blijft thuis of voegt zich bij den tegen stander. Ware zij eenstemmig op Stigter overgegaan, dan had deze heel wat meer stemmen verworven. Wel een bewijs dus, dat een groot deel van hare aanhangers van 10 April, slechts 14 dagen noodig hadden om van beginsel te veranderen. Voorts valt het feit te constateeren, dat, wat het district Goes betreft, een niet onbelangrijk aantal kiezers, die zich tot de liberalen rekenen en gekant waren tegen eene kiesrechtuitbreiding op zoo groote schaal, ditmaal op Lohman hebben gestemd; op Lokman, die de Grondwet wil veranderd zien om wel licht nog verder te gaan dan Talc!! Maar al is van al die verwarring ook het gevolg, dat »de kiesrechtuitbreiding in éenen" is tegenge houden, voor de liberale partij is het een gelukkig verschijnsel, dat zij zoo versterkt uit den strijd is gekeerd. Zij ziet haar ledental in de Kamer thans tot 60 geklommen, een cijfer, dat zij in jaren niet heeft kunnen bereiken. En al loopen die 60 nu op bepaalde punten meer of minder uiteen, als partij genomen is hun aantal sterk genoeg om er eene krachtige politiek mede te voeren. Uit dien hoofde zou het zeker in het belang des lands zijn, indien het ministerie kon besluiten zijne portefeuilles te behouden en het wilde trachten ook met deze nieuwe Kamer deD arbeid voort te zetten. Wellicht dat nu volksvertegenwoordiging en mini sterie elkander beter leeren verstaan en dat alsnog de mogelijkheid geboren wordt, dat zelfs op het gebied der kiesrechtuitbreiding overeenstemming wordt verkregen, hetzij door tegemoetkoming aan de Grondwettige bezwaren van velen, hetzij door Grondwetsherziening. In ieder geval zal, hopen we, minister Tak niet dadelijk zijne portefeuille nederleggen, maar zal hij beginnen met te trachten den arbeid, dien hij met zooveel kloekheid heeft ter hand genomen, alsnog tot een bevredigend einde te brengen. We hopen dit èn om hemzelven te behouden, én ter wille van zijne ambtgenooten, dien van financiën vooral, die anders wellicht met hem zouden heengaan, terwijl ze nog zoo nuttig aan de ministerstafel voor land en Kroon kunnen werkzaam zijn. GOES, 27 April 1894. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan G. J. Van den Bosch, als lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door de sluis aan den Oosterland- polderen is benoemd tot voorzitter voor het wa terschap Stoppeldijk c. a., C. Van E s b r o e c k. Aan het festival, uitgeschreven door de fanfare »E. M. M." te Kruïningen op 14 Mei (2e Pinksterdag), zullen 12 muziek- en 7 zanggezel schappen deelnemen. Naar het Dgbld verneemt, zou de heer J. J. Van Kerkwijk zich heden naar Brussel be geven en aldaar ten gehoore worden ontvangen door den Koning van België, ten einde door Z. M. ge raadpleegd te worden over aangelegenheden betrek kelijk den Congo-Staat. Naar de Telegraaf verneemt, zal jhr. mr. Roëll, gekozen te Utrecht en te Haarlem, voor het eerstgenoemde district optreden. p%Graaf Van Limburg Stirum, die in twee districten werd gekozen, zal, naar men meent te weten, voor Schiedam zitting nemen. In het district Katwijk zou dan van katholieke zijde de heer Reekers candidaat worden gesteld. Men meent zeker te weten, dat de heer Gleichman zijn mandaat voor Amsterdam zal aannemen, waardoor te Rotterdam en in Den Haag nieuwe verkiezingen noodig zullen worden. Er zullen nog zeven nieuwe verkiezin gen moeten plaats hebben. De heer De Beaufort is gekozen te Amsterdam, Delft en Utrecht; de heer Gleichman te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotter dam; de heer Roëll te Haarlem en Utrecht; de heer Van Limburg Stirum te Katwgk en Schiedam; de heer Borgesius te Sneek en Zutfen. Volgens de bepalingen der kieswet moet een be noemd Kamerlid binnen 3 weken na de dagteekening van het bewijs, dat hij afschrift van het proces verbaal der stemming ontvangen heeft, kennis geven, of hij de benoeming aanneemt. In de veronderstel ling, dat bedoelde dagteekening voor de verkiezingen op 10 April is geweest 11 April, zou dus vóór 2 Mei door de in meer dan éen district gekozenen moeten worden beslist, of zij hunne benoeming bij de eerste verkiezingen aannemen. Bedankt een ge kozene voor de benoeming, dan zou hij, om over zijne benoeming bij de herstemmingen te beslissen, ook nog 3 weken tijd na 25 April hebben. Het is niet wel aan te nemen, dat van dien termijn geheel gebruik zal worden gemaakt. Men mag integendeel verwachten, dat het vóór Mei bekend zal zijn voor welke districten de in meer dan éen district geko zenen optreden. Iu de districten, waarvoor de be noemden bedanken, moeten dan binnen 14 dagen nieuwe verkiezingen plaats hebben. Behalve voor de districten, waar tengevolge van die nieuwe verkie zingen weder herstemmingen noodig mochten blijken, kan dus de Tweeds Kamer op 16 Mei, dat is op den dag, waarop de nieuwe Staten-Generaal bijeenkomen, voltallig zijn. Naar men aan de Telegraaf meldt, is tegen de verkiezing van den heer De Meester, in het district Eist, protest aangeteekend, daar, volgens sommige kiezers, een der stembriefjes op den heer De Meester uitgebracht, geteekend was. Het stembureau had dit biljet voor geldig verklaard, daar het z. i. twee namen bevatte, in welk geval alleen de eerste in aanmerking komt. Naar men verneemt, zal de zitting der Staten-Generaal op 16 Mei niet in persoon door de Koningin-Regentes, maar door eene com missie van harentwege worden geopend. Karketijke Zaken en Onderwijs. Bij de Gereformeerde gemeente te Kolgns- plaat komt op een tweetal ter beroeping van een predikant voor, ds. G. Dalhuijsen te Heinkenszand. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Middelburg is, ter voorziening in de vacature-dr. L. Heldring, beroepen de heer J. Hoogenraad, pre dikant te Wageningen. Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. J. F. Ch., 49 j., te Hoedekenskerke, werd wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 of 6 dagen. Vrijgesproken werden M. B 50 j., te Biezelinge en C. F., 40 j., te Biezelinge, beiden beklaagd van bedelarij. In zake A. A., 41 j., te Heinkenszand, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes, waarbij hij op den 30 Januari 1894 wegens jacht- overlareding is veroordeeld tot f 5 of 4 dagen, is het 'vonnis van den eersten rechter vernietigd en de appellant veroordeeld tot dezelfde straf. De Arrondissements-reehfcbank te Amsterdam veroordeelde gisteren den welbekenden Hendrik De Jong, wegens oplichting van f100 ten nadeele van den heer Kramer te Loosduinen, vroeger koffiehuis houder te Amsterdam, tot 4 jaren gevangenisstraf (overeenkomstig den eisch), terwijl de 7 maanden preventieve hechtenis in vermindering worden ge bracht. Waarschijnlijk op 14 Mei a s. zal de 4e Kamer der arrondissements-reehtbank te Amster dam met de behandeling van de zaak der valsche bankbiljetten beginnen. De rechtbank te Groningen veroordeelde gis teren Rot, Cornelissen en Colthoff wegens deelne ming aan eene verboden vereeniging ieder in eene boete van f50, subsidiair 10 dagen hechtenis. Gemengde Berichten. Dinsdag jl. werd in een herberg alhier bedrog gepleegd met de ruiling van een horloge. Onder het bezien verliet de eene persoon ijlings de herberg met het zilveren cylinder horloge en liet zijn nik kelen in handen van dengeen, met wien de ruiling zou plaats vinden, achter. De laatste deed aangifte, het mocht den commissaris van politie alhier gelukken het zilveren horloge bij den eersten persoon, woon achtig te Heinkenszand in beslag te doen nemen. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Borsele. Woensdag had de vrouw van den ar beider P. G., bij het verrichten van schoonmaak werk ten huize van den heer A. M. alhier, het ongeluk met een dubbele ladder of trap te vallen en daarbij haar been ernstig te ontwrichten. De heeren Coenen uit Goes en Boogaert van Driewegen verleenden spoedig heelkundige hulp en hebben het been 's avonds ingezet. Uit Neerbosch meldt men aan de N. R. Ct. Met den bouw van het ziekenhuis gaat het zeer voorspoedig. Bij de voltooiing blijkt hoe ruim en geschikt tot verpleging van zieken de verschillende lokalen zijn. Er zijn in het geheel acht zalen, waar de zieken kunnen worden verpleegd, dan nog twee kleinere zalen of kamers voor het personeel, dat on gesteld isvier kamers voor hen, die de zieken verzorgeneene kamer voor de directrice en eene voor den doktereene eetkamer voor de verplegers, badkamer, operatiekamer, keuken en kelder. Op de vliering heeft men nog 4 kamertjes voor hen, die mede bij de verpleging van de zieken werkzaam zijn. Bg de herstelling van het raadhuis te Bols- ward is uit den voorgevel genomen het mes, dat, volgens overlevering, aldaar op bevel van den magi straat van Bolsward was bevestigd als herinnering aan het treurig feit, dat bij het Friesche kinderspel, het zoogenaamde »varkensslachten", een jongen met dit mes werd gedood. Jammer dat geen jaartal op dit mes voorkomt Vermoedelijk is het drama voorgevallen in het einde der 16e of het begin der 17e eeuw. Het mes bestaat uit een vierkant hecht van uitgesneden been, waarop voorkomen de zinnebeelden van geloof, hoop, liefde en gerechtigheid, gedekt door een staanden leeuw. Het lemmer, dat zeer verroest is, is in het hecht omvat door een zilveren ring, waarop vermeld staat de naam Ippe Willems Soon. Hoogst waarschijnlijk is dit de naam van den jongen, die zijn speelmakker doodde. De grootte en vorm van het mes zijn gelijk aan die van een tafelmes uit den ouden tijd. Bij buitengewone gelegenheden en over ijs komen vele nieuwsgierigen, vooral de Friesche jeugd, om het mes te zien. Het zal dan ook weer in den voorgevel boven de Waag worden aangebracht. Aan den heer Carré werden gistermiddag, bg gelegenheid van zijn 25jarig directeurschap, kostbare geschenken aangeboden. Mr. Van der Breggen bood namens vele vrienden de teekeningen aan van de paardengroepen op den Are de Triomphe te Parijs, die door de Compagnie de bronzes worden gegoten en welke beelden op marmeren voetstukken in de vestibule van den circus zullen worden geplaatst; dit is een geschenk van f 1600. Van het stalperso neel ontving Carré een tuig voor een vierspan; van de suppoosten 2 beelden enz. Even voor het vertrek van trein 141 uit Delden stapten Woensdagavond aldaar een heer en eene) dame in een eoupé 2e klasse, die voorzien waren van kaartjes enkele reis DeldenHengeloo. Bij aankomst te Hengeloo vond het treinpersoneel beiden stervende, waarop onmiddellijk de dood volgde. Op het lijk van den man werd een flaschje ge vonden, waarvan de inhoud vermoedelijk uit vergif bestond. In verband met deze omstandigheden is het zoo goed als zeker, dat hier zelfmoord heeft plaats ge vonden. De politie heeft de lijken naar het ziekenhuis vervoerd. Hun indentiteit was uit niets op te maken. Uit Hengeloo wordt nopens dit geval nog het volgende gemeld De heer Geluk, arts alhier, bevond zich in den trein en verleende de eerste geneeskundige hulp. Deze was echter doelloos, daar de man bijna onmid dellijk den geest gaf en de vrouw zeer spoedig daarna overleedde lijken werden vervolgens naar het ziekenhuis voor besmettelijke zieken overgebracht. Volgens ingewonnen informatiën zijn beide per sonen gistermorgen hi6r uit Bentheim gearriveerd; zij zijn om 7.06 des avonds naar Delden vertrokken en hebben vervolgens, gelijk hierboven gemeld, in den trein van 9.49 naar hier plaats genomen. Omtrent nationaliteit, naam, herkomst der ongelukkigen en aangaande de aanleiding tot de wanhopige daad is niets bekendopmerking verdient echter, dat alle kleederen ongemerkt zijn en enkele merkteekenen van het ondergoed, te oordeelen naar eenige over gebleven sporen, vermoedelijk eerst voor korten tijd verwijderd zijn, zoodat men wel moet aannemen, dat beide personen, die naar schatting tusschen 30 a 40 jaar oud zijn, onbekend hebben willen blijven. Behalve een paar kleinigheden hadden de overledenen slechs een bedrag van 11 ets. aan geld bij zich. Het bericht omtrent het neerleggen van een bom in de gang der H. B. school te Nijmegen blijkt bij onderzoek zeer vergroot, ofschoon de uitgehaalde grap zeer af te keuren is. Voor eenige dagen heeft een leerling der derde klasse in een stuk van een bamboe-stok eenig buskruit gestampt, dat hij daarna in den corridor deed ontploffen, hetgeen een flinken knal gaf. Van schade is geen sprake, terwijl de schuldige voor straf gedurende 14 dagen de lessen niet mag bijwonen. (Amst. Ct.) Aan kapitein G. Stenger, gezagvoerder van het ss. Amsterdam", van de Ned. Amer. Stoom vaart-maatschappij, werd te New-York, als erkenning voor de poging tot redding der bemanning van het in nood verkeerende Amerik. schip Maggie Wells", door de Life Saving Benevolent Association of New- York vereerd en door eene deputatie, vanwege die vereeniging die zich daartoe aan boord van het stoomschip Amsterdam" begaven, overhandigd een gouden medaille met inscriptie. Aan den matroos A. Van der Wit, den eenigen overgeblevene der bemanning van de reddingboot, die door het ss. »Amsterdam", kapt. G. Stenger, werd afgezonden om de equipage van het in nood verkeerende Amerikaansche schip Maggie Wells" te redden, werd door de genoemde vereeniging eene zilveren medaille vereerd. Ook ontving hij de zilveren medaille van de Boston life Saving Society". Vanwege de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen werd hem gisteren door de directie der Ned. Amerik. Stoomvaart-maat schappij overhandigd de gouden medaille, benevens vijf honnerd gulden, uit Amerika voor hem gezonden. Aan een schoenmaker te Amsterdam werd bij gelegenheid van een ambtelijk" feest, dat hij vierde, een serenade gebracht. Uit erkentelijkheid onthaalde hij hen, die op deze wijze hunne belangstelling bewezen, in een bierhuis in zijne buurt. Toen het gezelschap om de tafel zat en de heildronken elkander volgden werd eensklaps het feest gestoord door het instorten van den vloer, zoodat allen in den kelder stortten. Allen bezeerden zich, maar niet ernstig. Een treffend staaltje van bijgeloof wordt ge meld, niet uit Drente of Gelderlands achterhoek, maar uit Sliedrecht, een der welvarendste dorpen van ons land. Zekere vrouw M. aldaar, wier zoontje ziekelijk was, had eenigen tijd geleden den raad ingewonnen eener waarzegster te Maassluis, die niet aarzelde om te verklaren, dat het knaapje behekst was. Het eenige middel om den boozen geest uit te bannen waseen koolzwarte kip te nemen en die in een ijzeren pot met urine van het ziekelijk knaapje te koken, met een paar hoefijzers en een hoeveel heid spelden. Vrijdag jl. kwam de moeder tot het besluit het aangegeven middel te beproeven. Zij had bij een wisselwachter een echt koolzwarte kip gezien, die zij door haar kostganger liet koopen. Een ijzeren pot met urine van het kind en de voor geschreven hoeveelheid ijzers en spelden werd te vuur gezet, maar toen het er op aankwam de levende kip daarin te doen, ontzonk der wouw de mood. De kostganger was echter koelbloediger en volvoerde de beslissende daad, waarna de pot gesloten werd. Een paar malen deed de tot zoenoffer bestemde kip nog een wanhopige poging om het deksel te openen toen begaven haar de krachten en weldra was zij

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1