dhr. STIGTER, en andere uitgaven, onbillijk zouden worden be zwaard, boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der aangehaalde wet, subsidiën worden verleend aan Ellewoudsdijk f 900, Graauw f 500, Nisse f1200, Waarde f1300, Wemeldinge f1800, Westkapelle f1600, Ierseke f2000. Gemengde Berichten. Terwijl Zondagmiddag een ouderen paar in het café »Tol" onder Kloetinge zat, liep hun vierjarig dochtertje een troep fraai uitgedoste turners achterna. Daarbij viel het kind in een daar aan den weg liggenden vijver en het zou zeker verdronken zijn, indien het niet door twee meisjes van 10 en 11 jaren, dochtertjes van den heer B. aan den Oostsingel alhier, opgemerkt was. Deze sprongen toe en redden de kleine. Bij J. Van de Plasse, landbouwer te Elle woudsdijk, is een vaarskalf geboren, dat de kolossale zwaarte had van 55 kilo. Hoe de lieer Lokman in herstemming kwam In een onzer plattelands-gemeenten vervoegde zich op den lOden dezer een kiezer uit die gemeente aan het stembureau om zijn kiezersplicht te ver vullen. Hij trof daar een paar luitjes aan, die, hoe wel bewust van hun plicht, niet erg op de hoogte waren hoe ze dien vervullen moesten. Ze hadden beiden den naam van hun candidaat op het couvert geplaatst dat zich om het stembriefje bevond. De een had het zijne reeds in de bus geworpen en de andere meende zijn voorbeeld te volgen, toen hij dooi den voorzitter van het stembureau daarin ver hinderd werd. Deze trachtte dezen beiden kiezers te beduiden dat niet op het couvert, maar op het stembriefje de naam van den candidaat moest staan, maar daar de een erg hardhoorig en de andere niet vlug van begrip was, mocht het niet gelukken hun de zaak duidelijk te maken. Zij besloten dan ook maar, te meer daar het tijd werd om aan het werk te gaan, huiswaarts te keeren, voor den doove onverrichter zake. De eerst genoemde kiezer wilde er echter meer van weten en besloot met hen op te stappen. Welken naam hadt gij op uw brief gezet" klonk zijn vraag toen zij buiten waren. De man, die niet hardhoorig was, keek hein eenigszins verbijsterd aan en antwoordde toen: »Wel, die veint waar ze pampieren voor rond- gebrocht ebben". »Was het Stigter?" »Neen, die was het niet." Huvers dan Neen, die ook niet." »Dan moet het Lohman geweest zijn Juist de zelfde, die was het." Zoo kwam de heer Lohman in herstemming. Historisch Te Amsterdam spreekt men van een zeer ge heimzinnig geval. In den nacht van Zaterdag op Zondag, of Zondag op Maandag der vorige week moet bij eene aanzienlijke familie, terwijl de heer des huizes en zijne echtgenoote afwezig waren, aan een der dochters in den slaap al het haar tot bij den wortel zijn afgesneden. Ook werden enkele kostbaarheden vermist. De politie doet natuurlijk onderzoek. Een 70-jarige dame te Amsterdam, die bij haren schoonzoon inwoonde, ontvluchtte in Augustus van het vorige jaar diens woning, omdat zij reden meende te hebben voor het vermoeden, dat die schoonzoon haar wilde berooven van den sleutel harer brandkast, ten einde zich de daarin bevindende effecten toe te eigenenen sedert waren wederzijds advokaten vruchteloos doende om eene beslissing te krijgen. De nu ingediende aanklacht is thans echter, dat onlangs zou zijn uitgelekt, dat de schoonzoon na de vlucht zijner schoonmoeder door een smid de brandkast zou hebben doen opensteken en een nieuwen sleutel deed maken, zoodat er braak zou hebben plaats gehad. De aanwezigheid van de beide sleutels, door beide partijen gedeponeerd, was natuurlijk de oorzaak dat de wederzijdsche advocaten ruim acht maanden doende konden blijven om uit te maken, wie van beide partijen de wettige eigenaar van den inhoud der brandkast is. Er is een klacht bij de justitie ingediend. Als eene groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat er Vrijdag reeds rijpe aardbeziën in Aalsmeer waren. Maandag a. s. zullen de eerste te Amster dam aan de markt worden gebracht. Te Weesp sprak baron Th. Mackay, onder presidium van de drie predikanten, die voor zijne verkiezing ijveren. Na de rede van den heer Mackay was er gelegenheid tot debat, mits voor de kiezers van het district. Toen dezen daarvan geen gebruik maakten en de president de vergadering sloot, riep de anti-revolutionaire heer Van Oversteeg van Am sterdam in eens uitMijneheeren, nu heb ik de zaal gehuurdzooeven mocht ik, daar ik hier niet woon, niet mee debatteeren. Luistert nu even en de heer Oversteeg ving aan met warmte de candidatuur van Dr. Schaepman te verdedigen. Baron Mackay was bij het ontstaan van dat co- misch tooneel vertrokken en bleef niet luisteren. De voor den heer Mackay bijeengeroepenen vormden nog lang het aandachtig gehoor van den heer Van Oversteeg. (Handig is dit wel, maar ook fair Red. G. Ct.) Omstreeks half negen waren Vrijdag de beide meiden en de oppasser van den luitenant v. D., wo nende aan den Coehoornsingel te Zntfen, bezig om de slaapkamer van den oppasser, gelegen boven het koetshuis, schoon te maken. De eene meid zoude even water halen, terwijl de andere J. genaamd, op die kamer bleef met den oppasser v. O. Nauwelijks was eerstgenoemde meid weg, of zij hoorde hare kameraad om hulp roepen en liep terug, toen zij het luik waarmede men op den zolder van het koetshuis komt, gesloten vond. Zij riep toen den oppasser bij zjjn naam, doch kreeg geen antwoord. Onderwijl deze meid hulp ging roepen, had het meisje J., gelegenheid gevonden om van den zolder af te komen. Toen er hulp kwam, (de heer v. D. rukte juist met een detachement huzaren de Nieuwstadspoort uit, zoodat deze gewaarschuwd, zich met eenige hu zaren naar zijn huis spoedde), vond men den oppasser v. O. op zijn kamer badende in zjjn bloed, met zijn hoofd hangende in een riem, op den grond zittende, en met een schot door het hoofd. Het bleek dat hij reeds den geest had gegeven. De verwonde dienst bode J. is in het ziekenhuis opgenomen, doch schijnt niet levensgevaarlijk verwond te zijn. De vrouw van een werkman te Carlisle kreeg verleden week vier dochters tegelijk; voor 11 maan den had zij twee zonen gekregen, dus zes kinderen bin ren 't jaar. Een vermakelijk geval is onlangs voor de recht bank te Londen behandeld. Een zekere Scott-Hall had het landgoed »Cumnor Place" (zij, die Scott's Kenilworth gelezen hebben, zullen zich herinneren dat daar Anny Robsart leefde) gekocht voor de som van 2010 pd.st. en verzocht nu vernietiging van het koopcontract, omdatde geest van de ongelukkige Anny niet op het landgoed spookte. De eischer be weerde dat bij de onderhandelingen over den aan koop hij de overtuiging had gekregen, dat de geest van Anny Robsart de kamer bewoonde en de trap bezocht, waarvan zij, naar verondersteld werd, af geworpen was, en stelde hierdoor den rechter voor de moeilijke vraag of de geest al dan niet in den koop begrepen was geweest. De kooper merkte nog op, dat hij eerst van plan was 2000 pd.st. te geven, doch toen hij vernam dat de geest op j>Cumnor Place" spookte, had hij 10 pd.st. meer betaald. Bo vendien was hem gebleken, dat het te koop aange boden landgoed geenszins de woonplaats van Anny was geweest; de bouwvallen van het oude »Cumnor Place" had hij op eenigen afstand gevonden. De rechter heeft nog geen uitspraak gedaan, maar de zaak verdaagd, teneinde te kunnen overleggen of men een geest kan koopen of niet. Een Engelschman voorspelt dat de omnibussen en trams te Londen hun langsten tijd over den be gan en grond hebben gereden. De straten blijken zelfs hier en daar te smal om alle voetgangers te bevatten en daarom zal het vervoer onder den grond of in de lucht overhand toenemen. Hjj geeft den raad op de hoogte der eerste verdieping van de huizen zwevende rails aan te brengen, waartusschen de trams zich, door middel van electriciteit gedreven, zouden voortbewegen. Op bepaalde afstanden zouden kleine lifts de passagiers van de straat naar de tram brengen, welke lifts op hunne beurt door lucht schepen of ballons zouden worden opgetrokken. Dan zal er een tijd komeD, dat de straat zal bewegen en niet meer de voetganger, zoodat men maar op straat behoeft te gaan staan om tien mijlen per uur af te leggen. Nu, dit geeft mr. Fred. T. Jane to°, zijn de straten nog niet geschikt voor die verandering, maar dat alles zal komen. Een Engelsch tijdschrift geeft er al een plaatje van. Een geheimzinnige vergiftigingsgeschiedenis hield sedert eenigen tijd de Belgische pers bezig. Thans is, op bevel van den rechter van instructie, te Antwerpen in hechtenis genomen mevr. Joniaux, echtgenoote van den hoofdingenieur van den water staat in de provincie Antwerpen. Zij staat onder de verdenking drie harer familieleden, een zuster, een broeder en den oom van haar man (Léonie Ablay, Alfred Ablay en Jacques Van den Kerchove, kom- mandaut der schutterij te Gent) vergiftigd te heb ben, om zich te bevoordeelen met de sommen, waarvoor deze personen verzekerd waren. Het echtpaar Joniaux leefde ver boven zijn in komen. Léonie Ablay was verzekerd voor 30.000 fr. bij een Maatschappij te Bazel, en voor 40.000 fr. bij een Nederlandsche maatschappij. Jacques Van den Kerchove stond als zeer rijk bekendzjjn neef en nicht Joniaux zouden een deel van zijn vermo gen erven en hadden er dus belang bij, zijn einde te verhaasten. Een vermakelijke geschiedenis had te Rav- nagora in Kroatië plaats. Aldaar fungeerde de ka pelaan J. M. reeds verscheidene maanden als pre diker hij deed dit op zulk een wijze en wist zich zóo bemind te maken, dat toen zijn overplaatsing naar een andere gemeente werd gelast, een depu tatie uit de gemeente zich naar den bisschop begaf, om te bewerken dat hun beminde zielverzorger niet zou overgeplaatst worden. De aanvoerder der deputatie schilderde de zachtheid en de goede hoe danigheden van den administrateur af en toen dit niets gaf, kwam een andere afgevaardigde vertellen, dat het bericht der overplaatsing alle vrouwen in het dorp zwaar getroffen had. Doch ook dit roerde den opperherder niet, en den 28en der vorige maand zou een nieuwe priester komen. En hij kwam, in- tusschen slechts tot de grens der gemeente. Op den dag, dat de nieuwe geestelijke zou aankomen, ver zamelden zich ongeveer 500 vertegenwoordigsters van het zwakke geslacht aan de grens der gemeente en wachtte op den zielverzorger, die werkelijk ook kwam. Toen hij al die feestelijk uitgedoste vrouwen zag, meende hij dat liefde en vreugde de in de toe komst aan zijne zorg toevertrouwde kudde hem hadden tegemoet gezonden. Doch spoedig veranderde zijne vreugde in verbazing, toen plotseling enkele teedere handjes zijn paarden bij den teugel grepen en zijn rijtuig deden keeren in de richting, vanwaar hij gekomen was. De geestelijke verzocht om op heldering van deze zonderlinge manier van doen. Toen trad een jonge vrouw naar voren, greep de handf van den geestelijke, kuste die en zeide Ver geef ons, eerwaarde heer, maar wij kunnen niet anderswij handelen niet uit eigen beweging, maar het is de aartsengel Gabriël zelf geweest, die ons verschenen is en ons gelastte alzoo te doen". Toen lachte zijn eerwaarde en zeide»Nu, kinderen, als gij mij niet hebben wilt en u de Engel Gabriël is ver schenen, wil ik mij niet aan u opdringen en zal ik weder heengaan, vanwaar ik gekomen ben maar dit verzoek ik u tochlaat mij ten minste de plaats zien, waar ik zou gewerkt hebben en waar God zulke sterke vrouwen heeft geschapen, als gij zijt". Doch de geestelijke verzocht tevergeefsook deze billijke wensch werd niet vervuld en er bleef hem niets anders over, dan weder weg te rijden, bege leid door de triumfkreten der landelijke amazonen. Thans heeft de overheid zich met de zaak bemoeid en de dames zullen zich binnenkort voor de recht bank hebben te verantwoorden. De stad Huntsville, die vóór twee jaar een prooi der vlammen werd, is de vorige week weer verbrand. Er heerscht in Amerika groote ongerustheid over het leger der werkloozen, waarvan afdeelingen uit alle streken van het land naar Washington op rukken, om hunne grieven aan het congres bekend te maken. De overheid te Washington ziet het voortschrijden van dit door den heer Coxey georganiseerde werk- liedenleger met bezorgdheid tegemoet. Het schijnt zeker, dat het meerendeel de stad uiterlijk omstreeks den Isten Mei zal bereiken, en de politie gaat ernstig te rade met de vraag, wat men met zulk een groot aantal menschen zal beginnen en hoe men ongeregeldheden zal voorkomen. De burgerwacht en de politie worden op alles voorbereid en dagelijks geoefend. Men gelooft, dat de Regeering voornemens is de Bondstroepen, in het district gelegerd, te ver sterken. Reeds zijn eenige honderden uit Philadelphia aan gekomen 5000 bevinden zich te Council Bluffs, in den staat Iowa. De spoorwegbesturen weigeren echter het vervoer, en hebben den dienst gestaakt uit vrees dat de treinen zullen worden in beslag genomen. Men ducht nu, dat het land door deze lieden zal worden afgeloopen. In de haven van Antwerpen is het Noorsch Vikinger schip Lif Erickson aangekomen. Even als dit destijds geschied is op de wereldtentoonstelling te Chicago, zal ook dit schip, gemaakt naar het model der oude Vikingerschepen, op de tentoonstel ling ter bezichtiging worden gesteld. Door middel van een der groote kranen van het Kattendijkdok zal het vaartuig op het droge worden gebracht en daarna door een twintigtal paarden naar het ten toonstellingsterrein getrokken. In Amerika beoefenen dames tegenwoordig een nieuw beroep, blijkende uit de volgende mededeeling, onlangs in een der Amerikaansche bladen gedaan »Een dame biedt zich aan om, tegen een hal ven dollar het paar, nieuwe schoenen te dragen en wel zoo lang tot de knellende stijfheid, die bij nieuwe schoenen zoo onaangenaam is, geheel verdwenen is. De bewerking om ze te brengen in den gelukkigen toestand van gemak, die door de dichters bezongen wordt, duurt drie dagen, en in drukke tijden krijgt zij wel eens zes paren te gelijk, in welke zij dan telkens twee uur per dag loopt." Het laatste driejaarlijksche examen voor den burgerlijken of militairen graad van Hsin-ts'ai heeft in China, volgens een te Shanghai" verschijnend blad, tot merkwaardige voorvallen aanleiding gegeven. Een grijsaard van 76 jaar, die sedert zijn twin tigste jaar bij elke zitting der commissie aan het examen heeft deelgenomen, is ten laatste geslaagd, minder wegens zijne uitstekende antwoorden, dan wel wegens zijn taaie volharding. Een jongen van veertien jaren, die het geluk had beter begaafd te zijn, slaagde reeds bij de eerste maal. Opmerkelijk is het, dat men den examinandi voor de eerste maal vraagstukken heeft opgegeven. Op de 10.000 candidaten uit de provincie Toengh'ang heeft één enkele slechts getracht deze vraagstukken te beantwoorden, en heeft daarbij zulke oplossingen gegeven, dat de voorzitter hem een »ezel vol pre tentie" noemde. De verhandelingen over rekenkunde doet thans dan ook opgeld in de Ckineescke boek winkels. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Wil s. v. p. in uw veelgelezen blad. De reden waarom ik in de Goesche Courant schrijf is dezeVele lezers, die tevens kiezers zijn, zullen denken waarom komt nu toch de nieuwe anti-revo lutionaire kiesvereeniging >het volk achter de kiezers moet er in" aandragen met dhr. STIGTER, daar men toch haast onderstellen zou dat de meeste van de 485 man die hunne stem uitbrachten op dhr. Huvers (en die als anti-revolutionare kiezers be schouwd woiden), nu wel hunne stem zouden uit brengen op dhr. Lohman die toch als antirevolutionair bekend staat. Zooals de kiezers zullen weten, en ook schrijver dezes weet het zeer goed, is dhr. STIGTER wat het godsdienstige aangaat van geheel tegenovergestelde richting en zienswijze. Maar dit is niet onze schuld, wel zouden alle oprechte antirevolutionairen wenschen dat dhr. STIGTER eenes geestes dacht en han delde even als wij dit van dhr. Huvers zouden mo gen verwachten, doch dit is nu niet anders. Wij menschen kunnen elkander wel leeren, maar bekee- ren is Gods werk en nu geldt hier geen geloofs- quaestie. Maar, hoor ik evenwel vragen, waar zit het hem dan, en daar moet ik op antwoorden dhr. Lohman is nu onze man niet, want Z.Ed. wil ook wel kies rechtuitbreiding, maar nu nog niet. Eerst de Grond wet herzien, en dan kan het nog wel jaren duren, terwijl dhr. STIGTER nu reeds mee wil werken om het volk achter de kiezers stemgerechtigd te maken. Doch ook weer niet zoo, dat hoofd voor hoofd kiezer zal zjjn, geen algemeen stemrecht, neen, dat is do bedoeling niet, want werkelijk er zullen er nog heel wat uitgesloten blijvon. gunnen Vaders die moedwillig hun goeden naam te grab belen gooien wegens misbruik van drank en ten gevolge daarvan met hun vrouw en kinderen aan den armen vervallenook, en die zijn er gelukkig niet velen, vaders, die hunne kinderen moedwillig verlaten en de kinderen aan hun lot overlaten, den kende de familie is er goed genoeg voor. Ziet, alle die kunnen en mogen geen kiezer wordenmaar kiezers moeten zijn of worden »zoo spoedig mogelijk", alle eerlijke, flinke arbeiders, ambachtslui, leurders, pakkendragers, menschen die van den morgen tot den avond en soms bij nacht een eerlijk stuk brood zoeken te verdienen, menschen ook die God vreezen en die hart en liefde hebben voor onze geliefde jeugdige Koningin en hare Moeder en aan allen die in hoogheid zijn de verschuldigde eer bewijzen. Ziet zulke menschen zou ik gaarne nu reeds kiezer zien en omdat nu dhr. Lohman niet meegaat met de deputatenvergadering te Utrecht gehouden, die het volk achter de kiezers wil laten stemmen, en dhr. STIGTER dit nu wel wil, durf ik met vrijmoedig heid mijne stem geven aan en wek ik alle anti-revolut. kiezers, die dat ook willen, daartoe op. U M. de Red. dank zeggende voor de plaatsing heb ik de eer te zjjn UEd. Dw. Dn., J. MULDER Kz. 345e Staatsloterij, 4e kl. Trekking van Maandag 23 April. Ie lijst. Getrokken prijzen. 25000 6364. 1000274 13505. 400: 1296 8398 16908. 2002049 7657 8978. 100 7052 12742 146.10 15956 16102. 65: 1739 1742 1784 1794 4347 4369 4380 4442 9418 9449 9779 16856 16871 16876 17602 17630. Burgerlijke Stand van Goes van 20 tot 23 April 1894. Eerste huwelijksafkondiging 22, van Pieter De Boe, 27 j., jm., te 's-Heer Arendskerke en Adriana Wirtz, 29 j., jd., te Go9S. Geboren: 22, Johanna Sara Wilhelmina, d. v. Aarnout Johannes Visser en Maria Adriana Wage naar Clement; 23, Antonetta, d. v. JoostLankester en Jacoba Kuijper. Overleden 20, Cornelis Stefess, 3 j., z. v. Her man Stefess en Johanna Maria Verwer. Verkoopingen en Verpachtingen. Inform&tièn. Pilaar. Hollmann. Van der Moer. Van der Kloes. Gallis Mereus. De Vos. Hollntann. Pilaar. De Ronde Bresser. Gallis Merens Mulock Houwer. Hollmann. Datum. Plaats. Voorwerpen. 24 Apr., Goes, winkelhuis en pakhuizen, 25 Goes, meubilair eu kruidenierswaren, 25 Terneuzen, rijtuigen eu paarden, 25 Borsele, meubilair, 26 Eversdijk, boereninspan, 27 - Krabbendijke, bouwland, 27 Ierseke, oesters en panuen, 30 Rilland-Bath, beestiaal eu stroo, 30 's Heer Areudsk., meubil goederen. 2 Mei, Biezelinge, wei- en bouwland, 4 Goes, hofstede, 4 's Heer Arendsk., beestiaal enz 5 Ileinkensz., steenen, pannen, stroo, enz., Hollmanr.. 18 Oudelande, hofstede, P. Overman en De Vos. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 26 Apr., Ierseke, kerk ea toren, P. J. Van Genk te Leur (bij Brtda). 10 Mei, Middelburg, vergrooten steiger Cortgene, Ingenieurs "Waterstaat. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 24 April 5.5 5.22 11.35 11.52 25 5.39 5.57 0.9 26 6.18 6.40 0.27 0.48 27 7.5 7.34 1.10 1.35 28 8.6 8.44 2.4 2.36 29 9.25 10.10 3.14 3.55 30 10.50 11.24 4.40 5.20 Marktberichten. ROTTERDAM, 23 April 1894. In Vlas op het land was veel handel in draad- vlas. De aanvoer bedroeg 23500 steen blaauw en 2000 steen Zeeuwscb, dat grootendeels tegen vorige prijzen verkocht werd. Aardappelen als vorige opgaaf. Granen Buitenlandsche flauw, voerartikelen lager, meel onveranderd, vast. Wintergerst 20 ets. hooger. Paardeboonen 15 ets. lager. Bruine boonen, goede, 25 ct. lager. Can a - riezaad 25 ets. lager. TARWE (nieuwe)5,25 a f 5,60 ROGGE (nieuwe)- 4,- 4,60 WINTERGERST- 3,50 - 5,— ZOMERGERST- 3,25 - 4,50 HAVER (jarige)- 2,- 4, PAARDENBOONEN - 4,40 - 5,70 WITTE BOONEN BRUINE BOONEN 4,— - 7,25 BLAUWE ERWTEN....- 5,50 - 7,75 KANARIEZAAD- 6,— - 7,—

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2