1894 N°. 48. Dinsdag 24 April. 81ste jaargang. D. STIGTER; nr. J. G. VAN DEINSE. Een laatste woord. D. STIGTEIi; inr. J. G. VAN DEINSE. Kleinhandel in Sterkedrank De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prgs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor uren op den dag der uitgave. De kiezers worden dezer dagen zoo overstroomd met verkiezingsartikelen en circulaires, dat we ge- looven het best te doen onzerzijds alle verdere op wekking tot trouwe behartiging van bun kiezers plicht achterwege te laten. Alleen brengen wij nog uit de Standaard van heden eenige zinsneden ter kennis van de kiezers ten bewijze, dat ook dr. Kuyper zijnen mede-anti revolutionairen nog voor bet laatst ernstig op bet hart bindt hun stem alleen te geven aan voorstanders van het kieswet-ontweip-Takzelfs daar waar deze behooren tot de liberale tegenpartij en in herstem ming komen met een anti-revötutionair tegenstander dier wet. Hij schrijft toch »Voor het Volk achter de kiezersging ons roepen uit, niet alsof we blind waren voor de verkeerde elementen, die er onder schuilen, noch ook alsof we instemden met de schrille kreten, die soms uit zijn midden opgingen; maar omdat, zoolang de census kiezers de macht in banden houden, de sociale quaes- tie nooit tot goede oplossing komt, en bet gevaar van revolutionaire woelingen met den dag klimt." Thans bleef ons geen andere keuze, dan om zonder aarzelen met de Voorstanders mee te gaan, op straffe van anders, tegen wil en dank, en in strijd met ons verleden, bij de Tegenstanders te worden ingeljjfd." Thans moet doorgetast. Ge hebt thans geen vrije stemming, maar een herstemmingen ge weet, bg een herstemming hebt ge slechts de keuze tusschen twee candidaten tus- schen een man, die op het punt der Kameront binding het met u eensof het met u oneens is. En dan natuurlijk eischt eerlijkheid en goede trouw gebiedend, dat wie zelf Voorstander is, op zijn stem biljet ook den naam van den Voorstander in vuile. In districten, waar een Voorstander tegenover een Tegenstander Btaat, is het thans pliohfc en roeping, op den Voorstander te stemmen". Waar zoo dr. Kuyper zelf spreekt daar mag ver wacht worden, dat alle anti-revolutionairen, die op het punt van kiesrechtuitbreiding met hem één lijn trekken, ook onvoorwaardelijk zich aan zijne zijde scharen en zonder aanzien des persoons hunne stem zullen uitbrengen Voor het district ©oes, (waartoe behooren van Zuid-Beveland de gemeenten: Goes, Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke, Wolferts- dijk, Kattendijke, Wemeldinge, Kloetinge, 's-Gra- venpolder en 's-Heer Abtskerke, en voorts al de gemeenten van Noord-Beveland en Tolen, alsmede Arnemuiden) op den heer En voor het distriet Honteniaee (waartoe behooren voor zooveel Zuid-Beveland betreft de gemeenten: Rilland-Batb, Krabbendijke, Waarde, Kruiningen, Schore, Kapelle, Ierseke, Borsele, 's-Hee- renhoek, Ellewoudsdijk, Driewegen, Ovezand, Nisse, Oudelande, Baarland en Hoedekenskerke) op Maar al mag op grond van het bovenstaande ver wacht worden, dat de vooruitstrevende anti-revolu tionairen ditmaal krachtigen steun zullen verleenen aan beide candidaten, dit ontheft de liberale kiezers niet alleen niet van den plicht, maar verzwaart dien nog in hooge mate, om morgen (Dinsdag) in beide genoemde districten als één man ter stembus te gaan en allen hun biljet in te vullen met den naam der candidaten hunner partij Voor het district ©OES roor het district HOSTEKISSK De stembus is geopend van 9—4 oren. Wie zijn stembiljet verloren heeft, kan ter gemeente'Secretarie een nienw bekomen. Een reeds geschreven naam mag worden doorge haald en door een anderen worden vervangen. Vergunning is gevraagd tot uitoefening van den door MAATJE VAN DER VELDE. Wed. J. Schipper in dezelfde localiteit als door wijlen haren man werd gedasu, in het perceol Wijk A no. 29 Eezwareu kunnen worden ingediend voor den 28 April a. s das namiddags te X uur. Goes, den 21 April 1894, Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HAR T M A N. Algemeen Overzicht. Men kan naar waarheid zeggen, dat het nieuws op het gebied der buitenlandscbe politiek met den dag scbaarscher wordt, en alleen door dag op dag op hetzelfde onderwerp terug te komen en het reeds in eon vorig nommer vermelde nog weör eens aan eene nadere beschouwing te onderwerpen, of wel het als geheel uit de lucht gegrepen tegen te spreken, is het aan de grootere bladen gegeven bunne kolom men dagelijks met buitenlandsche tijdingen te vullen. Positief nieuws kwam eigenlijk in de afgeloopen week uitsluitend uit Brazilië, waar nu toch werke lijk de burgeroorlog, die het land maandenlang tei sterde, ten einde spoedt. De berichten daaromtrent zijn thans bij uitzondering zoo éénsluidend, dat we werkelijk reden hebben te gelooven, dat ze waarheid bevatten. Volgens die berichten dan heeft admiraal De Mello zich en de 2ijnen overgeleverd aan de regeering der Argentijnsche republiek, in de hoop, dat deze hen zou beschouwen als politieke vluchte lingen en hen mitsdien niet zou uitleveren. Er be staat echter gegronde reden om te vermoeden, dat genoemde republiek zich ter wille van De Mello en zijne aanhangers niet in onaangenaamheden zal wik kelen met Brazilië. Hoe dit zij, door de ontwapening van De Mello is feitelijk de opstand gebroken. Bovendien is Desterro, waar de zetel was van het voorloopig bewind door De Mello ingesteld, in handen van den president Peixoto gevallen, zoodat nog slechts enkele afzonder lijke troepenafdeelingen behoeven uiteen gedreven te worden om het land geheel tot rust te brengeu. Dat het na al de gebeurtenissen vsn den laatsten tijd aan die rust groote behoefte heeft, zal wel niemand verwonderenmaar raen verwacht van de energie der Brazilianen, wier land over zulke rijke hulp bronnen van handel en nijverheid beschikt, dat zij spoedig de nadeelen van den burgeroorlog zullen hebben overwonnen en hun rijk weder tot zijn vorigen bloei zullen opvoeren. Van de Europeesche landen trekt Italië steeds in klimmende mate de aandacht, omdat de tijd meer en meer nadert, dat de strijd tusschen regeering en Kamer een aanvang zal nemen. Alvorens evenwel de financiëele ontwerpen in behandeling te nemen, zal de Kamer op verzoek van minister Crispi eerst de begrooting afhandelen, opdat deze worde vastgesteld vóór misschien de Kamer zal worden ontbonden. Want èn in de Kamer on in de commissie voor de financiëele ontwerpen heeft de minister-president uit drukkelijk verklaard, dat hij bij verwerping dier voor stellen den Koning machtiging zal vragen de volks vertegenwoordiging te ontbinden, ai voogde hij daaraan toe, dat hij in deze tijden van socialistische en anar chistische woelingen zich niet ontveinsde welke groote gevaren aan eene Kamerontbinding kunnen gepaard gaan. In de volksvertegenwoordiging is de heer Crispi over deze krasse houding zeer hard gevallen, waarom hij zich genoodzaakt zag eene nadere ver klaring van zijne woorden te geven en alleen te hebben willen te kennen geven, dat de regeering haar standpunt zal handhaven en met alle beschik bare middelen zal trachten hare financiëele ontwerpen, die zij in het waarachtig belang des lands acht, tot wet te verheffen. Daartegenover erkende hij gaarne het goed recht der Kamer om ook harerzijds te doen wat zij meent ten nutte des lands te moeten. Het zal nu echter de vraag zijn of niet reeds bg de behandeling der begrooting eene botsing tusschen beide partgen zal ontstaan, speciaal bij do begrooting van oorlog, wanneer die posten aan de orde komen, waarop de commissie uit de Kamer herzieningen zal voorstellen. Of bij eene eventueele verwerping der oorlogsbegrooting eene gedeeltelijke ministriëele crisis zal ontstaan, dan wel of ook in dat geval eene Kamerontbinding zal volgen, is niet bekend. De Duitsche Ryksdag is, na met groote meer derheid het in ons vorig overzicht vermelde voorstel van graaf Kanitz te hebben verworpen, uiteengegaan zonder met de behandeling der financiëele ontwerpen van den minister Miquel het verder te hebben ge bracht dan tot de algemeene beschouwingen. Alleen het ontwerp betreffende de tabaksbelasting is afge handeld en ook dit is verworpen; van eene gunstiger beslissing betreffende de andere ontwerpen i3 nu zeker geen sprake meer. Men verwacht dan ook algemeen, dat ze zullen worden ingetrokken, maar het blijft een open vraag hoe de regeering dan zal Vnorzien in de uitgaven, die door de nieuwe leger- wofc worden geëisebt. In dlostenrijk heeft in de afgeloopen week een oogenblik een gedeeltelijke ministriëele crisis gedreigd. De minister van justitie graaf Schonbörn had de censuur toegepast op enkele politieke bladen en hij schijnt hierbij niet heel handig te zijn te werk ge gaan. Dit beeft bij enkele leden der Kamer verbitte ring gewekt en zij hebben den minister daarover harde woorden doen hooren, zoodat deze aanvanke lijk voornemens was zijne portefeuille neder te leggen. Was dit op zichzelf reeds ernstig genoeg, omdat het niet gemakkelijk zou zijn het Kabinet aan te vullen, nog erger werd de toestand doordien ook de Duitecb- liberalen, een der drie groepen, die de meerderheid vormen, waarop het Kabinet-Windischgriitz meent te kunnen steunen, hunne stem tegen den minister Schonbörn verhieven. Gelukkig heeft de minister geene uitvoering gegeven aan zijn voornemen om af te treden, en heeft bij zelfs toegegeven aan den wensch zijner tegenstanders om de bepalingen be treffende het in beslag nemen van bladen te herzien. De Bïoi»saar«cI»e Kamer bracht in de afge loopen week het wetsontwerp betreffende de ker kelijke wetten ten einde en nam het, zooals ver wacht werd, aan. Het zal nu de vi*aag zijn, wat de Eerste Kamer doen zal, waarvan de meerderheid zeer tegen de wet gekant is. De oppositie heeft inmiddels nog verschillende vrij onbelangrijke pogingen aangewend om het mi nisterie-Weckerlé te bemoeilijkon, maar het heett niet mogen baten en het eenige resultaat is geweest dat schade toegebracht is aan do nagedachtenis van den man, fn wiens naam de aanvallen op het kabinet heetten te zijn geschied, nl. van Kossuth. Hoe deze over de kleingeestige tactiek der oppositie zou ge oordeeld hebben mag afgeleid worden uit hetgeen de Hongaarsche held, volgens een der bladen, heeft te boek gesteld kort vóór zijn dood. Kossuth raadt den Hongaren aan zich te schikken naar de om standigheden en er alleen naar te streven de voor rechten der Hongaren zooveel mogelijk uit te breiden, evenwel onder erkenning vau de Unie tusschen Oos tenrijk en Hongarije onder het bestuur van het huis Habsburg. Daarom geeft Kossuth dan ook zijn zonen den raad, indien zij zich op politiek terrein willen bewegen, zich aan te sluiten bij de linkerzijde, doch den bestaandeu toestand als wettig te erkennen. GOES, 23 April 1894. Jl. Zaterdag hield de bond van Neder- landsche onder wijzers in »de Prins van Oranje" alhier eene vergadering, die door een zestal hoofden en 24 onderwijzers werd bijgewoond. De bijeenkomst werd geleid door den heer Wassenaar, die haar opende met een kort woord, waarbij hij gelegenheid had te herinneren aan artikel 1 van het program van den Bond, waarin het doel der vereeniging aldus omschreven is: Langs wettigen weg en door gepaste middelen de belangen te be vorderen van het onderwijs on do onderwijzers." Vervolgens gaf hij het woord aan den heer Kuijt- hof, die eene schets gaf van het ontstaan van den bond. Reeds in 1874 bestond deze, maar onder den naam Vereeniging van hoofd-en hulponderwijzers." Omstreeks 1878 was de toestand der onderwijzers tamelijk gunstig, doch daarna kwam er overvloed van personeel, waardoor de tractementen daalden. Dientengevolge ontstond er eene schrille tegenstelling tusschen ideaal en werkelijkheid en uit die tegenstel ling werd eene mate van ontevredenheid geboren, die het ledental van den Bond in korten tijd belangrijk deed toenemen. Voorts wees spr. erop, hoo ODgunstig in het algemeen de onderwijzers door het publiek en de autoritéiten worden beoordeeld, wat hij trachtte te bewijzen uit verschillende instructies en ook uit de wet op het L. O., waarin meermalen sprake is van hoofden, die door onderwijzers worden bijgestaan, gelijk een opperman een metselaar bijstaat. Ook het bekende woord van minister Heemskerk: de onder wijzers zijn heele heeren" werd nog eens in her innering gebracht. Eindelijk besprak de heer Kuijtbof nog de salarissen van de onderwijzers in verband met die van vele hoofden van scholen en ook daarin vond hij groote onbillijkheden. Vooral het feit, dat het onderwijzerstractement afhangt, van vraag en aanbod scheen hem hoogst onbillijk toe. Na eene korte pauze behandelde de voorzitter nog de volgende puntensalaris, pensioneering, op leiding, zelfstandigheid in de school, kindervoeding en -kleeding. Vooral het 2e, 3e en 4e punt werden breedvoerig besproken en nadruk werd gelegd op het verschil tusschen de opleiding tot het onder wijzersambt en die tot andere betrekkingen. Voorts wees deze spr. erop, dat de Bond niet vijandig staat tegenover het Nederl. onderwijzersgenootschap, hoe wel ni8t op alle punten samenwerking tusschen beide vereenigingen kan bestaan: Iedere advocaat toch bepleit zijne eigene zaak het best." Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Verhage en Fopma, hoofden van scholen te Krui ningen en te Biezelinge, en door den heer P. Goed- bloed, onderwijzer te Goes. Vervolgens sloot de heer Wassenaar de vergadering onder dankzegging aan de opgekomenen voor hunne tegenwoordigheid. Kortgene. Vrijdag werd, begnnstigd door tame lijk goed weer, alhier de gewone voorjaarsvee markt gehouden, die nog al druk bezocht werd. Aan de lijn waren 41 paarden, 10 stieren, 83 koeien vaarzen en ossen, 8 kalveren en 1 varken, samen 143 stuks. De handel was (ofschoon er wel kooplust was) slap, tengevolge van de te hooge vraagprijzen. Kalf koeien golden f 160, 2jarige vaarzen van f 80 tot. f120, 2jatige ossen eveneens van f80 tot f120. Na afloop vau de veemarkt had er een stieren keuring plaats, waarbij de 1ste prijs ad f 15 werd toegekend aan H. Leendertse te Kamperland, voor een 1 jarigen stier, de 2e prijs ad f 10 aan A. L. Van Langeraad te Kolijnsplaat, voor een ljarigen stier en do 3e prijs ad f 5 aan H. Leendertse (voornoemd) voor een tweejarigen stier, terwijl nog eervolle ver meldingen werden uitgereikt, respectievelijk aan P. Maas te Kolijnsplaat voor een ljarigen, aan G. Moerland te Kortgene voor een 2jarigen en aan Aart Verhulst teWissekerke voor een 2jarigen stier. Na afloop van een en ander had des avonds in het lokaal van L. D. Van de Linde de verloting x>laats van paarden, rundvee, landbouw- en andere gereedschappen, enz. enz., (waarvan de uitslag onder de rubriek advertentiën in dit no. vermeld wordt). Met ingang van 1 Mei is benoemd tot brieven- en telegrambesteller te Oud-Gastel (N.-B.) de heer J. D. Van der Graaff te Scherpenisse. De bevolking der provincie Zee land bedroeg op 1 Jan. 1894: 101,135 mannen, 103,426 vrouwen, totaal 204,561. Middelburg;. Door Burg. en Weth. is aan den gemeenteraad weer een belangrijk voorstel gedaan ter verbetering van het duinwater. Dit voorstel strekt om aan het dagelijksch bestuur eeu crediet van f 5000 te verleenen tot het bouwen van eene coaks-toren, waardoor men hoopt dat het water aan de eischen die hiervoor gesteld mogen worden, zal voldoen. Burg. en Weth. stellen daarbij tevens voor den bouw van dezen toren te doen plaats hebben onder leiding van den ingenieur Schotel en in het vervolg geen gebruik meer te maken van de adviezen van den ingenieur Th. Stang te 's-Graven- hage, die belast is geweest met den aanleg der duinwaterleiding. »Te Alfen a/d Rijn weigerde dezer dagen eene bouwvrouw en hare zoons, nadat de huur was verstreken, eene boerenwoning te ontruimen. Den eigenaar, ox>ziende tegen de kosten eener gerechte lijke ontruiming, werd de raad gegeven, zijn eigen rechter te zijn, en wel in dier voege, dat bij ge bruik zoude maken van de brandspuit. Spoedig werd deze raad uitgevoerd, de spuitgasten togen aan het werk, en de woning en hare bewoners werden flnk bespoten. Deze, op zulk eene koele bejegening van den eigenaar niet geprepareerd, ver lieten nu spoedig met hun goed het wederrechttl'jk door hen bezeten perceel." Aldus wordt aan de Amst. geschreven uit Alfen a/d. Rijn. »Wij mogen niet verhelen dat de bovenbeschre ven practijk ons vrij bedenkelijk voorkomt", laat de redactie hierop volgen. Wanneer onze burgerlijke rechtsvor dering te kostbaar en te omslachtig is wat wij volmondig toestemmen dan dient daarin ver andering te worden gebracht maar geeft dit nog aan niemand de vrijheid om zijn eigen rechter te zijn. &83'keiijk8 Zaken au Onderwijs. Naar men ons meldt, zal weldra dr. G. J. Van der Flier, predikant bij de Ned. Herv. gem. te 's-Gravenhage, die onlangs door H. M. de Ko ningin-Regentes werd belast met het geven van godsdienst-onderwijs aan II. M. de Koningin, be noemd worden tot hofprediker, in plaats van wijlen dr. C. E. Van Koetsveld. (U. D.) Kolijnsplaat. Mej. A. A. A. Van Bekum, sedert 16 Juni 1893 onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, heeft tegen half Juni a. s. haar eervol ontslag aangevraagd. De St.-Ct bevat het Kon. besluit waarbij, daar de na te noemen gemeenten door de uitgaven tot eene behoorlijke inrichting van haar lager on derwijs verei«cht, in verhouding tot haro middelen

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1