BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 21 APRIL 1894. No. 47. GOES, 20 April 1894. Blijkens de in ons nr. van beden voorkomende advertentie was het bericht in het vorig nr. van De Zeeuw, dat cU nieuwe kiesvereeniging Tiet volk achter de kiezers enzbesloten had geen candidaat te stellen, onjuist. Deze vereeniging verleent haren Bteun aan de candidatuur-Stigter. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Meppel, door ds. J. Ossewaarde te Sluis. Beroepen bjj de Ned. Herv. gemeente te Hoe- dekenskerke, ds. A. Veenhuijsen te Nederhorst den Berg; te Oud-Vosmeer, ds. H. J. Bisperink te Waspikte Noord-Schermer, ds. A. Wunder te Noordgouwe. Drietal bij de Ned. Herv. gem. te Alkmaar: ds. Van Griethuysen te GoesDoorenbos te Barne- reld; Van Lelyveld te Appelsga. (Tel.) Het afscheid van ds. B. Wielenga teKruinin- gen zal plaats hebben Zondag 22 April a. s., des namiddags 2 uur. Aan den gemeenteraad van Henaldumadeel is door de commissie ad hoe rapport uitgebracht over een voorstel van burg. en weth. tot ontslag van den onderwijzer A. Dijkstra, op grond van zijne in het weekblad De Arbeider uitgesproken anarchis tische gevoelens. De conclusie daarvan is om het voorstel onveranderd aan te nemen. Nadat de heeren Dijkstra, Hoitsma, Runia en van Loon hunne stem hadden gemotiveerd, werd het voorstel met alge meens stemmen aangenomen. Zooals vroeger reeds is medegedeeld, was genoemde onderwijzer reeds in zijne functie geschorst. Te Middelburg zijn gisteren voor de akte lager onderwijs geëx. 6 vrouwel. candidaten, toegelaten zjjn de dames M. C. Schuurkamp, van Vlissingen, en A. M. Tjebbes, van de R. Normaallessen te Goes. Voor de vrije- en ordeoefeningen 3 vrouwel. cand., toegelaten werden de dames J. R. Robijn en H. G. Giljam, beiden van Middelburg, en J. van de Swa- luw, van Heinkenszand. Voor de nuttige handwerken 2 vrouwel. candidaten, toegelaten werden de dames J. R. Robijn, van Mid delburg, en W. A. Bolland, van Goes. Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 April 1894. Heden zijn veroordeeld J. J. B11 j., J. F., 15 j., J. D., 13 j. en J. Van de V., 11 j., allen te Biezelinge, wegens stroo- perjj en diefstal ieder tot 1 dag gevangenisstraf J. N., 35 j., te Ierseke, wegens overtreding der wet op de visscherijen tot f 5 of 5 dagenH. Van der B., 36 j., te Vlake-Schore, wegens dronkenschap en mishandeling tot 2 maal f 8 of 2 maal 3 dag9n C. G., 18 j., te Schore, wegens diefstal tot f 3 of 8 dagenJ. K., 22 j., te Hansweert, wegens belee- diging van een ambtenaar, wederspannigheid en be dreiging met zware mishandeling tot 4 maanden ge vangenisstrafJ. A. K., 13 j., te Goes, wegens dief stal tot 3 maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken werd C. v. d. B., 19 j., te Ierseke, beklaagd van overtreding der wet op de visscherijen. C. De K., lij., te Borsele, beklaagd van diefstal, is ontslagen van rechtsvervolging. In zake P. D. R., 19 j., te Ovezand, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Goes, waarbij hij wegens overtreding der jachtwet werd vrijgesproken, is het vonnis des eersten rechters ver nietigd en de geappelleerde veroordeeld tot f 5 of 5 dagen. Machiel Lampier, oud 33 jaren, koe wachter, geboreu te Sint-Anna-ter-Muiden, wonende te Groede, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens moord veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Landbouw en Veeteelt. Riiland-llath. Woensdag, 18 dezer, hield de landbouw vereeniging »Reijgersberg" eene vergade ring, hoofdzakelijk belegd met het oog op het aan geboden ontslag van den secretaris-penningm., den heer M. W. V. Van Bijlevelt. Medeoprichter dier vereeniging, en gedurende al den tgd van haar bestaan in bovengenoemde betrek king werkzaam, verliest de vereeniging in hem een kundig en ijverig lid en die door woord en daad veel tot haren bloei heeft bijgedragen. Met algemeene stemmen werd besloten hem het eerelidmaatschap aan te bieden, en tevens een stoffe- lyk bewijs van waardeeriog te schenken. Bjj monde van den voorzitter, den heer C. G. Harison, werd dit besluit aan den oud-secretaris medegedeeld, en hem tevens dank gezegd, voor al het goede door hem, in zake de landbouwvereeniging, verricht. Ook de heer J. J. Van Gorsel bracht hulde aan wat de heer Bjjlevelt voor »R9ijgersberg"f en voor den landbouw in het algemeen had gedaan. De heer Bijlevelt dankte in hartelgke woorden voor hetgeen tot hem was gesproken en voor de bewijzen van erkentelijkheid hem betoond. In zijne plaats werd als secretaris-penningm. be noemd de heer M. N. Van de Linde. De heer P. M. J. Van Poll, commissaris van de sociëteit Burgerkring" te Rozendaal, zendt ons het volgende ter opname Maandagmiddag hield de heer Ter Haar, rijks- Iandbouwleeraar te Goes, in het lokaal der sociëteit Burgerkring" te Rozendaal de aangekondigde voor dracht over zuivelbereiding en hetgeen daarmede in betrekking staat. Spreker, die als zoodanig voor het eerst optrad, werd door den president van ^Burgerkring" een welgemeend welkom toegeroepen, en ving ongeveer zijne rede volgenderwijze aan M.M. De onderwerpen, waarover ik het genoe gen zal hebben te spreken, zijn u allen bekend. Ik vind het zeer aangenaam, dat ge op deze plaats verschenen zijt, want het getuigt van uwe belang stelling in de verbetering van de manier der boter- bereiding. Maar naast uwe belangstelling staat mijn teleurstelling. Ik had hier ook zoo gaarne uwe vrouwen, zusters en dochters gezien, want dezen toch zijn het, die in de eerste plaats overtuigd moeten worden, dat aan de boterbereiding nog veel ontbreekt. Voor dat spreker behandelde de vraag, hoe ge molken, gekarnd en de boter bereid moest worden, ontraadde hij het drijven van den streng af te keuren ruilhandel met H.H. boterkoopers-winkeliers, die met elkaar de prijzen zetten en de boter niet betalen naar de qualiteit, maar naar de hoeveel heid waren, die de boerin van hen koopt. De slechtste boter wordt dikwijls het duurste betaald. Dit houdt de verbetering sterk tegen en het valt niet te ontkennenwat helpt het u of gij betere waar maakt ten koste van geld en moeite, als gij toch geen hoogere prijzen bedingt, dan zij die min dere qualiteit boter produceeren Spreker wees er op, dat vóór jaren onze boter op de wereldmarkt een uitstekenden naam had en thans slechts weinig Nederlandsehe boter in bet buitenland als eerste qualiteit verkocht wordt. Waar andere landen, als Denemarken en Noord- Duitschland, me^ den tijd medegingen en van de ontdekkingen uit den nieuwen tijd profiteerden, daar zijn de meesten onzer stil blijven staan en doen nog als moeder en grootmoeder. Dat moest veranderen, want stilstand is meer dan stilstandstilstand is achteruitgang. De bestanddeeien der melk en hare eigenschappen en de wijze, waarop men de boter het best uit de melk kan afzonderen, werden zoo duidelijk uiteengezet, dat een onzer landbouwers zeide wie dat niet ver staat, moet toch een domkop zijn. Ja eenvoudig en duidelijk, maar tevens sierlijk was de voordracht van den heer Ter Haar. Goes mag trotsch zjjn op zijn Landbouwschool, op zijn leeraar. Nadat spreker behandeld had de melk en hare bestanddeeienwater, botervet, kaasstof, albumine, melksuiker en aschbestanddeelen en door eene proef had laten zien, hoe het vet zich in de melk bevindt, op welke wijzen men de kaasstof kan doen strem men, hoe de albumine in den vasten toestand kan gebracht wordenwees hij nog op het gebruik van den roommeter, de kenmerken van goed melk vee en legde er vooral den nadruk op, dat bij het aanhouden van kalveren voor aanstaand melkvee, vooral op de afstamming moet gelet worden. Ach tereenvolgens werd nog behandeld het melken, het filtreeren en het meten der melk, het aanteekenen der melkopbrengsten, het afkoelen, het melkkarnen en het roomkarnenook verklaarde spreker bet beginsel, waarop de centrifuge berust. Ten slotte werd het belang aangetoond dat de veehouder heeft bjj coöperatieve zuivelfabrieken. Spreker heeft veel op met de kleine fabriekjes voor hand werkkracht. Geen stoomfabriek zeide hij, ot het moet een zeer groote zijn, waar veel duizenden L. melk per dag geleverd worden. Kleine stoomfabrieken werken duurder dan die voor handkracht. Ofschoon debat door den heer Ter Haar werd toegestaan, is daarvan geen gebruik gemaakt. De president der sociëteit en die der verschillende aanwezige landbouwvereenigingen brachten daarna een woord van welverdiende hulde aan den geachten spreker, den heer Ter Haar en aan de firma Massee, voor de welwillendheid, waarmede zij hare werk tuigen en gereedschappen ter beschikking had ge steld. Gemengde Berichten. Wolfertsdijk. Bij het afstijgen van een paard had een knecht van de wed. N. alhier het ongeluk, doordien (een voet in de lijst bleef zitten, dat het dier ,met zijn achterdeel op een zijner beenen terecht kwam. Even hoven den enkel is dit daardoor ge broken. 'g-lleerenhoek. Woensdagavond omstreeks vijf uren viel het dochtertje van B. alhier, dat bij haar grootmoeder was, in den parochie-put. Het werd door de buren er uitgehaald en op het droge gebracht daar werd het door eenige personen gewreven, gerold en met brandewijn gewasschen, maar niets mocht baten. De inmiddels geroepen geneesheer van 's-Heer Arendskerke stelde ook nog eenige pogingen in het werk om de levensgeesten weder op te wekken, maar hij kon alras niets anders dan den dood con- stateeren. De grootmoeder was door den schrik zoozeer aangegrepen dat ook haar geneeskundige hulp moest worden verleend. Donderdagavond had eene vrouw teTolenhet ongeluk in brand te geraken, doordat zij eene hangende petroleumlamp, welke van binnen in brand stond, uit den hanger wilde lichten. De lamp sprong ter wijl zij zulks deed en de brandende petroleum deelde zich aan hare kleeren mede. Eenige personen op het geroep van hulp binnen komende, wikkelden haar onmiddellijk in de dekens, welke door de buren verstrekt werden. Aangezien er zoo spoedig hulp verleend werd, heeft zij alleen ernstige brandwonden aan de keel, armen en handen bekomen. De eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond zijn door A. J. Weekhout te Krimpen a/d IJsel gezonden aan H. M. de Koningin. Uit het onderzoek inzake den persoon, die onlangs in het Alexanderveld stervende werd go- vonden, is gebleken, dat die dood geen gevolg kan zijn geweest van de ondergane mishandeling. Van daar de invrijheidstelling van V. d. Goorberg. - Gered tegen wil en dank. Er was Dinsdag avond ruim 10 uur heel wat drukte op den Singel te Amsterdam. Een man, ijlings vluchtende en achtervolgd door een aantal menschen, die riepen: Houdt hem!', Plotseling, toen men den vluchteling bijna had, springt hij in het water. Teleurstelling bjj do achtervolgers. Ontzetting bij de nieuwsgierigen. De menigte groeide aan. Er kwam politie. Maar men durfd9 zich niet te water begevenwegens de duisternis. Daarom werden de dreggen te hulp genomen. BeetDe drenkeling werd even boven het water gelicht. Maar dat was tegen zijn bedoeling. Fluks haalt hij een mes uit den zak en snijdt het touw door. Opnieuw duikt de geheimzinnige onder. Een andere dreg wordt gebruikt, en ten tweedemale slaagt men er in de haken in de kleeren van den zonderling te doen grijpen. Maar hij had nog het mes in de hand en poef! daar valt hij weer. Eindelijk mocht men er in slagen hem op het droge te brengen. Toen zijn mes geen dienst meer kon doen om de touwen door te snijden, keerde hij het tegen zichzelf. Tweemaal drong het staal in het vleesch van den moedwilligen eigenaar. Toen viel hij neer. Per brancard werd de ongelukkige naar het gasthuis gebracht. En niemand wist eigenlijk wat van dit kleine drama de oorzaak was. Te Bergen-op-Zoom is bij de gehouden veiling van de gebouwen, oesterput, perceelen enz. van de Maatschappij »Do Paarl" (firma Swaan en Dorrepaal) geen enkel bod ingekomen. Blauwsel bevat bestanddeeien, die den dood kunnen tengevolge hebben, als zij in aanraking komen met het bloed. Een meisje te Zevenbergen heeft de treurige ervaring daarvan opgedaan. Naar gewoonte had zij de wasch doorgehaald in water, met blauwsel vermengd, zonder te letten op een kleine wond, die zij aan de hand had. Het gevolg was bloedvergiftiging, eerst in de hand, daarna in den arm en verder in het lichaam. Thans verkeert het meisje in levensgevaar. Dinsdag werden uit Roelof-Arendsveen de eerste peulvruchten naar Amsterdam gebracht. Dat is 14 dagen vóór den gewonen tijd en nog acht dagen vroeger dan verleden jaar. Die eerste peulen zijn altijd een aangenaam vooruitzicht. Ze worden dan ook in met bloemen en lentegroen versierde mandjes de plaats rondgedragen en aan autoriteiten vertoond. Gewoonlijk komen de tuinders een week of drie, vier later reeds aan »den trek" met het dezer vruchten van den kouden grond. Men meldt uit Halfweg Haarlem, dat het Woensdagnacht dermate heeft gevroren dat de sloo- ten in den vroegen morgen met ijs waren bedekt. Woensdagavond kwamen twee als heer gekleede Duitschers per trein 261 van Willemsdorp te Lage- Z wal uwe. Na hun kaartje te hebben afgegeven, liepen zij in de riehting van Zevenbergen den weg op. Een oogenblik later, toen een beambte der staatsspoor wegen een op eene doode lijn staanden trein wilde nazien, of de portieren gesloten waren, sprongen genoemde heeren uit een coupé le klasse, liepen de rails over, sprongen over het hek, en gingen aldaar in het gras liggen. Een der arbeiders der staatsspoor ontmoette juist twee maréchaussées van den Moer dijk, die de ronde deden, en gaven hun van het voorgevallene kennis. De twee Duitschers werden daarop gearresteerd en naar den Moerdijk overge bracht. Te Vreeswijk is Zondag overleden de ruim tachtigjarige schipper Peter Eikelenstam. Als redder van drenkelingen ontving deze wakkere man verschillende eereblijken, en als veerman deed hij zich meermalen op lofwaardige wijze kennen. Ook het volgende verdient vermelding. In Januari van het jaar 1861 was de Koning naar Gelderland geweest, en had daar de door ijs en over strooming geteisterde streken bezocht. Op den terug tocht wilde Z. M. te Kuilenburg over de nog met ijs bedekte rivier steken. Hier durfde men echter den Koning niet over te brengen, want het scheen, dat de rivier elk oogenblik kon gaan kruien. Daar de Vorst haast scheen te hebben en dus de Lek over moest, besloot Z. M. te Vianen den over tocht te beproeven. Ook aldaar zag men het gevaar volle er van in, doch Eikelenstam was terstond bereid den Koning over te brengen. Hij schoof toen de ijsboot over bet ijs naar de overzijde. Daar de wal echter moeieïijk te bereiken was en dit droog voets niet meer ging, droeg Eikelenstam, zelf door het water gaande, den Koning behouden en wel van de ijsboot op den oever. Nauwelijks was de Koning aan de overzijde of de Lek begon te kruien. Te Hamburg ziju dezer dagen 69 gouden en 97 zilveren horloges, ter waarde van 8500 mark, gestolen. Een groot deel der horloges draagt op het cijferblad den naam der firma Trilke. De dief had bij zijn inbraak de electrisehe geleiding der schel doorgesneden en den horlogemaker in zijn kamer De Belgische Regeering, zegt de Indépendance schijnt al berouw te hebben over haar beloften aan de protectionisten en is van plan af te zien van de rechten op gerst en misschien meel, niet van die op haver, boter en margarine. De werkstaking op de steenbakkerijen in de provincie Antwerpen breidt zich uit, doordat ook de steenbakkers van Hemixen zich bij de beweging hebben aangesloten. Terwijl het elders rustig blijft, is het in dit dorp zeer woeliger werden een aantal loodsen vernield, en de houding der werkstakers was zoo dreigend, dat in allerijl troepen zijn ontboden. Men vreest, dat de beweging ook naar Rupelmonde en Steendorp zal overslaan. Te Boom blijft de toe stand onveranderd. Opnieuw is er brand gesticht, ditmaal in een molen en in een fouragemagazijn. Te Frankfort werd een zakkenroller opgepakt. Toen de man op het politiebureel werd onderzocht, bleek dat hij tijdens zijn arrestatie nog gauw het horloge van den politieagent had gerold Vóór 200 jaren woonden te Jerusalem 4000 Joden en in het midden dezer eeuw 10.000. In de laatste 25 jaar is de bevolking van 20 tot 50.000 zielen gestegen, waaronder 28.000 Joden, grooten- deels uit Rusland en de Donau-landen gekomen. Laatste en leSegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht eerste soort afsteeksel tot 1,50. Akten-examens L. O. in Zeeland: Middelburg. Heden zijn geslaagd voor de nuttige handwerken de dames M. C. Schuurkamp en A. M. Tjebbes voor de gewone akte l. o. de heeren A. P. H. v. d. Beek, van de normaallessen te Middelburg A. L. Hertogh van Middelburg en J. Koster van Ierseke, alsmede mej. M. W. Hildernisse van Mid delburg. Ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). M. de R.l In het te Goes verschijnend Volksblad van den 4 April jl. kan men de mededeeling vinden dat de werklieden dezer gemeente tegenwoordig op rozen gaan en o zulke ruime verdiensten hebben. Zoudt ge me eenige ruimte in uw blad willen toestaan voor de mededeeling dat de inzender van dat be richtje, geheel ter goedertrouw waarschijnlijk, zich aan eene onjuistheid heeft schuldig gemaakt en dichter bij de werkelijkheid zou geweest zijn als hij o. a. had doen vermelden: »Nadat onder de werklieden dezer gemeente eenige maanden lang volslagen werkeloosheid heeft geheerscht is het bepaald aangenaam te zien hoe thans, door het kleine bestortingswerkje aan de zeewering, weer veie handen bezig zijn. Jammer dat door de vele handen, welke beschikbaar zijn en de groote concur rentie onder de aannemers, de verdiensten, na zoo een langen tijd van gedwongen rust, zoo gering zijn. Onder het zevental weken gedurende welke gewerkt werd, waren er, die den werklieden slechts 1,50 verdienste opleverden. Couleur de rose kan zoo'n wekelijkscbe verdienste niet genoemd worden." De vermelding van het vorenstaande kan in deze dagen zijn nut hebben. Met dank voor de plaatsing 7erblijve Hoogachtend, Uw Ed. dv. dr., E. A. E., 19 April '94. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 23 Apr., 24 25 25 25 26 27 30 2 Mei, Plaat». Information. Voorworpen. Wolfertsd\jk, atbraak schoener, Hollmann. Goes, winkelhuis eu pakhuizen, Pilaar. Goes, meubilair en kruidenierswaren, Hollmann. Ternouzen, rijtuigen en paarden, Van der Moer. Borsele, meubilair, Vau der Kloes. Eversdijk, boereninspan, Gallis Merens. Krahbendijke, bouwland, De Vos. Rilland-Bath, becstiaal en stroo, Pilaar. Biezelinge, wei- en bouwland, Gallis Morons. Goes, hofstede, Mulock Houwer, 'sHeerArendsk., beestiaal enz, Hollmann. Heinkensz., steenen,pannen,stroo,enz., Hollmann. Oadelaude, hofstede, P. Overman en De Vos. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 26 Apr., Ierseke, kerk en toren, P. J. Van Genk te Leur (bij Breda). 10 Mei, Middelburg, vergrooten steiger Cortgene, Ingenieurs Waterstaat. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER Voorm. Nam. Voorm. Nam. 21 April 3.23 3.40 9.53 10.10 22 3 58 4.14 10.28 10.44 23 4.30 4.48 11.— 11.18 24 5.5 5.22 11.35 11.52 25 5.39 5.57 0.9 26 6.18 6.40 0.27 0.48 27 7.5 7.34 1.10 1.35 Druk F. Kleenwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1894 | | pagina bijlage 1