mr. J. G. VAN DEINSE 1894 N°. 47. Zaterdag 21 April. 81ste jaargang. B. 8TI6TBR. D. STXGTSB. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. De herstemmingen. GOES. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmab te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. InisendhiK van advertentiën voor 8 uren op den da* der uitgave. De onverwacht gunstige uitslag, dien de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkies district Goes op 10 April jl. heeft gehad, is voor de liberale party in onze naaste omgeving eene over winning geweest. Immers, wat in jaren niet gebeurd was, is ditmaal geschied: haar candidaat komt in herstemming. De herhaalde nederlagen, die onze partij heeft ge leden in de laatste jaren, hadden den moed begrijpe lijkerwijze bedenkelijk doen dalen, en het was daarom misschien wel te betreuren maar niet te verwonde ren, dat zij ditmaal den strijd bij de stembus niet weder wilde aanbinden. Maar toen bleek, dat ook in de anti-revolutionaire tegenpartij eene sterke strooming ontstond om terwille van het beginsel van kiesrechtuitbreiding tot de uiterste grens, die de G rondwet stelt, den persoon van den heer Lohman dit m aal los te laten, toen was ook eene eenvoudig© opwekking onzerzijds voldoende om een groot deel der liberalen zich om den candidaat, den heer STIG TER, te doen scharen, en hem een stemmental te verzekeren, groot genoeg om in herstemming te komen. We twijfelen geen oogenblik of dit aanvankelijk succes zal voldoende zijn om in de liberalen in ons district den ouden moed te doen herleven en hen op te wekken a. s. Dinsdag hun stem op hem uit te brengen. We hebben zelfs goede hoop, dat ook zjj, die ook ditmaal liever een anderen candidaat zouden gesteld gezien hebben, hunne persoonlijke bezwaren zullen ter zijde stellen fcer wille van de belangen hunner partij. Ook vleien we ons, dat vele anti-revolutionairen zich bij de herstemming aan onze zijde zullen scharen om de kiesrechtuitbreiding in den versten zin mogelijk te maken. Maar dat alles is niet genoeg. Ongetwijfeld toch zal het conservatieve element onder de anti-revolu tionairen zijne uiterste krachten inspannen om zijn candidaat gekozen te krijgen, eene krachtsinspanning, die volkomen begrijpelijk is. Doch daartegenover past het allen voorstanders van de beoogde kies rechtuitbreiding en allen voorstanders van de candi- datuur-STIGTER eene even groote, kan het zijn nog grootere, krachtsinspanning te ontwikkelen, teneinde het aanvankelijk op 10 April jl. behaalde voordeel een beslist succes te doen worden. Daarom moet elk, die het wèl meent met die candidatuur, zich beijveren voor haar in eigen kring sympathie te wekken en haar te maken tot een onderwerp van ernstig gesprek en overtuigend betoog met vrienden en kennissen. Onze candidaat, de heer STIGTER, verdient dit ten volle. Evenmin als in ons nommer van 7 April jl. zullen we nu in den breede ontwikkelen, waarom de heer STIGTER voor ons district een bij uitstek aanbevelenswaardig afgevaardigde mag heeten. Zijne beginselen mogen in onze omgeving genoegzaam bekend geacht worden, en wie daaromtrent nog meer weten wil, hij wordt verwezen naar de ver slagen in verschillende bladen van de lezingen, die de beer STIGTER dezer dagen in verschillende plaatsen van het district Goes gehouden heeft. Voor zooveel betreft den strijd voor de uitbreiding van het kiesrecht, staat hij beslist aan de zijde van hen, die in democratischen geest willen werkzaam zijn, en zoowel liberalen als anti-revolutionairen, de laat- sten natuurlijk voor zoover zjj bereid zijn als ge woonlijk de adviezen van de Standaard te volgen, kunnen en mogen hem ditmaal hunne stem niet onthouden. Maar bovendien vergeten ook zij, die aan beide zijden minder democratisch gezind zijn, toch ook ditmaal niet, dat het vooral ook van belang is het tegenwoordig ministerie en daarmee minister Pierson te behouden, om dezen nog in de gelegen heid te stellen de reeds door hem ondernomen wijzi ging der personeele belasting tot een goed einde te brengen, een ontwerp, waarvan men niet het minst in kleine gemeenten de groote voordeelen zal gevoe len, wanneer het tot wet zal zijn verheven. En het lijdt geen twyfel of ook aan dit ontwerp zal de heer STIGTER uit volle overtuiging als lid der Kamer zjjne stem geven, hjj, die steeds een warm voor stander en verdediger is geweest van de belasting hervormingen van den minister Pierson, die in ver schillende opzichten vooral den landbouw zoo zijn ten goede gekomen. Daarom, kiezers uit het district Goes 1 dringen wjj er met den meesten ernst bij u op aan, dat ge op Dinsdag 24 April a. s. nwe beste krachten in spant om bij den stembusstrijd de overwinning te bezorgen aan den candidaat, den heer De strijd zal ongemeen warm zijn, maar het is voor de voorstanders der candidatuar-Stigter ditmaal niet onmogelijk de zege te behalen. Vele voortee kenen wijzen erop, dat er eene sterke strooming ten gunste van onzen candidaat is ontstaan en dat in alle deelen van ons district de sympathie daarvoor met den dag nog toeneemt. Laten we daarom allen den korten tijd, die ons nog van den dag der beslissing scheidt, ons ten nutte maken, en alles aanwenden wat mogelijk is om de overwinning te bezorgen aan den candidaat, die de belangen van ons district door en door kent, den heer Tot het kiesdistrict Goes behooren die van Zuid-Beveland de gemeenten: Goes, Heinkens- zand, 's-Heer Arendskerke, Wolfertsdjjk, Kattendijke, Wemeldinge, Kloetinge, 's-Gravenpolder en 's-Heer Abtskerke, en voorts al de gemeenten van Noord- Beveland en Tolen, alsmede Arnemuiden. De stembus is geopend vun 9—4 uren. Wie zijn stombiljet verloren heeft, kan ter gemeente-secretarie een nieuw bekomen. Een reeds geschreven naam mag worden doorge haald en door een anderen worden vervangen. H0NTENISSE. Tot de kiezers in het district Bfontenissc, waartoe behooren voor zooveel Zuid-Bevelacd betreft de gemeenten Rilland-Bath, Krabbendijke, Waarde, Kruiningen, Schore, Kapelle, Iers6ke, Borsele, 's-Heo- renhoek, Ellewoudsdijk, Driewegen, Ovezand, Nisse, Oudelande, Baarland en Hoedekenskerke, hebben we slechts een zeer kort woord te richten tot opwek king om hun steun te verleenen aan de candidatuur VAN DEINSE. Toen mr. Smeenge onlangs te Kapelle eene lezing had gehouden, waarbij ook de kiesrechtquaestie was ter sprake gekomen, werd na de pauze tot den spreker van antirevolutionaire zij de de vraag gericht: welke houding de liberalen in het district Honte- nisse zouden hebben aan te nemen, wanneer op 12 April bleek, dat eene herstemming zou noodig zijn tusschen den candidaat der katholieken en dien dei- antirevolutionairen, wanneer de laatste bleek voor stander te zijn van wat men kortheidshalve bij dezen stembusstrijd noemt: de kieswet-Tak. Het viel uit die vraag af te leiden, dat men van antirevolutio naire zijde zulk een uitslag verwachtte, doch achteraf blijkt, dat wij ditmaal helderder blik hadden op den stand der partijen in het district ffontenlsse, toen we onlangs schreven, dat de liberalen best hun candidaat in herstemming konden brengen, want werkelijk komt thans mr. VAN DEINSE alleen tegenover den katholieken candidaat te staan. Er zou dus nu alle reden zijn om aan den hoofd leider der antirevolutionairen dr. Kuyper onzerzijds de vraag te richtenop wien zijne partijgenooten thans moeten stemmen op a. s. Dinsdag. Doch die vraag is onnoodig geworden, omdat dr. Kuyper reeds in de Standaard van jl. Maandag het antwoord gaf in deze bewoordingen »Nu Huvers uitviel, is Walter de tegenstandertegen wien alle krachten zich vereenigen moeten. Van voorkeur is nu geen sprake meer. Huvers lean niet meer gestemd worden. Op Van Deinse moet thans elk onzer overgaan." Welnu, waar dr. Kuyper zoo schreef, waar voorts de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging in het district mede den heer VAN DEINSE candidaat stelde, waar eindelijk mannen als ds. Littooy en zelfs de heer Huvers, die als candidaat viel, den heer VAN DEINSE komen aanbevelen, daar staan de kansen voor den liberalen candidaat uitermate gunstig. Toch is de uiterBte krachtsinspanning ten drin gendste geboden, want beide partijen staan vrijwel gelijk in getal sterkte. Dat dan overal de voor standers van de candidatuur-VAN DEINSE ditmaal trouw op hun post zijn om haar de overwinning te bezorgen. De heer VAN DEINSE is een Zeeuw van geboorte, die d© belangen der geheele provincie uitnemend kent, en die, ten opzichte der kieswet zich geheel schaart aan de zjj de der regeering. Daarom, kiezers uit het district llontenisge a. s. Dinsdag als één man uwe stem uitgebracht op te HULST. GOES, 20 April 1894. Dr. Kuyper schrijft in de Standaard van gis teren »In de districten, waar onze candidaat uitviel, en thans door ons op den liberalen of radicalen can didaat moet worden gestemd, tracht men onze kiezers te belezen, om dan maar liever thuis te blijven. Dit is ergerlijk. Dit is misbruik maken van sommiger onnoozelheid. Die dat spelletje spelen, zullen straks, als bet gelukken mocht, de kiezers die er in liepeD, in hun vuistje uitlachen. Loopt toch, kiezers, in die opgezette val niet in Als ge aan die stem der verleiding gehoor geeft, laat ge u in de luren leggenen niemand anders dan gij wordt het kind van de rekening. Neen, ge moet niet thuis blijven. Ge moet stemmen gaan. En gij allen, die bij eerste stemming op een Voor stander gestemd hebt, ge moet u thans niet van de wijs laten brengen, maar zonder aarzeling uw stem uitbrengen op wie er thans ook buiten onze partij als Voorstander» in herstemming komen" (In verband hiermede vestigen wij de aandacht op de advertentie van de kiesvereeniging »Het volk achter de kiezers enz.") Kapelle. Gisteravond trad voor de liberale kiesvereeniging Vrijheid en Orde" alhier op mr. E. Fokker van Middelburg, lid der Eerste Kamer. De toegang was vrij, zoodat onder de vele hoorders een groot aantal anti-revolutionairen tegenwoordig was. De voorzitter opende de vergadering met een welkom aan de opgekomenen, waarop hij den heer mr. Fokker alsmede den heer Van Deinse, den can didaat van ons district, aan de vergadering voorstelde, waarna het woord aan mr. Fokker werd verleend. Kiezers van Kapelle en omstreken wien zult gjj kiezen, een voor- of tegenstander van kiesrechtuit breiding Op deze vraag, waarmede mr. Fokker zijne voordracht begon, werd door hem zijne rede gegrond. Daartoe werd het kiesrecht-ontwerp van af zijn ontstaan tot aan de Kamerontbinding, althans het meest ingrijpende hierover, verhaald; onderschei den leden der ontbonden Kamer, zoowel voor- als tegenstanders, werden genoemd, alsmede de door sommigen hunner ingediende amendementen werden uit de handelingen voorgelezen en weerlegd. Niettegenstaande uit al het gesprokene bleek, dat art. 80 van de Grondwet niet juist is uit te leggen en een groot verschil van opvatting daarover bestaat, toch meende spreker, dat de regeering de grens van dat artikel niet had overschreden, waarop hij de aanwezige kiezers aanbeval om, zoo zij eene daad van rechtvaardigheid wilden verrichten, den heer Van Deinse te kiezen. De rede werd luide toegejuicht. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Alleen door den heer J. Oele werd het woord gevraagd en verkregen, die op den grondslag van het gesprokene, waarmede hij volkomen instemde, te kennen gaf, dat zij, die onder antirevolutionaire vlag varen, ditmaal daarvan behoorden af te wijken, dewijl het niet een strijd is over politieke richting, en dat het daarom zijne leus was om aan zijne aan- Vf^zige partijganooten te zeggen: werkt alom mede om den heer Van Deinse te kiezenhij is op het oogenblik ook onze candidaat; werkt zooveel in uw vermogen is om zoodoende de overwinning te be halen." Daarna trad de heer Van Deinse op. Na de nauw keurige uiteenzetting van het ontwerp door mr. Fokker meende de heer Van Deinse dat het bijna onnoodig was hieraan nog iets toe te voegen. Toch wenschte hij iets in het midden te brengen. Alhoe wel de heer Van Deinse in 1891 in dit district als candidaat der liberalen in de minderheid bleef, waar deerde hij de houding der verschillende liberale kiesvereenigingen, door hem andermaal een candi datuur aan te bieden. Zonder aarzelen had hg deze aangenomen, ofschoon overtuigd, als allen, ook nu we der in de minderheid te blijven. De uitslag, waaruit bleek dat hij in herstemming kwam, was dan ook voor hem eene groote verrassing. Tengevolge van dien uitslag was het dat hij dezen avond alhier tegenwoordig was, om opnieuw met de kiezers kennis te maken, en daar nu de antirevolutionairen met i de liberalen samengaan, was het hem een genoegen ook met eerstgen. m kennis tft komen. Vervolgens werd door hem nog eene voordracht gehouden over de tegenwoordige kieswet en het bewuste kiesrecht- ontwerp, waarmede hg verklaarde, geheel overeen te stemmen. Daarna dankte de heer Van Deinse den heer Oele voor het gesprokene. Hij was van dezelfde opinie, dat nu alleeu de vraag was naar uitbreiding van kiesrechtmocht door de nieuwe Kamer de wet worden aangenomen, dan is ieder na de alsdan te volgen Kamerontbinding weder ver plicht om volgens zijn eigen politieke richting te handelen. Hierop dankte de heer K. J. Van de Wal, voor zitter van het centraal bestuur der anti-revolutio nairen, den heer Van Deinse voor zijne openhartige verklaring. Hij wenschte dat ieder al zijn krachten zal aanwenden om zoodoende aanstaanden Dinsdag de zege te behalen. Niemand meer het woord verlangende, sloot de voorzitter de vergadering. (Aan onze correspondenten zij bericht, dat na he den geene verslagen over de nog te houden poli tieke voordrachten kunnen worden opgenomen aangezien zij in hoofdzaak overeenstemmen en in het no. van Dinsdag geen doel meer zouden treffen. Voor verslag van zeer bijzondere debatten houden wij ons echter aanbevolen. Red.) Het afgetreden lid voor Hontenisse, mr. Wal ter, zal Zaterdag den 21 April te half twee uren des namiddags voor de kiezers te s-Heerenhoek, in het lokaal Van den Bulk spreken; zonder debat. Naar aanleiding van de opmerkingen in de Telegraaf over de vraag hoe te handelen als bij herstemming tusschen A. en B. A. sterft, welke vraag in de Gemeentestem werd beantwoord, herin nert de Raarl. Ct., dat dit zeldzame feit zich voor deed, ongeveer 7 of 8 jaren geleden, bij eene her stemming voor een lid van den gemeenteraad te Hattem (Gelderland). De heeren R. en S. kwamen in herstemming, R. overleed twee dagen voor de herstemmingR.'s partij stemde op den overledene en won met éóne stem meerderheid. Het stembureau verklaarde echter al deze stemmen van onwaarde op grond van art. 11 der Gemeente wet, dat duidelijk een persoon vereisehfc en een over ledene geen persoon is. S. werd met algemeens stemmen tot lid van den Raad geproclameerd. Gedeputeerde Staten van Gelderland vernietigden deze beslissing en verlangden eene nieuwe vrije stemming, doch in hooger beroep werd het besluit van het stembureau door den Koning gehandhaafd. Naar men meldt, heett de Minister van Oorlog medegedeeld, dat van rijkswege aan belanghebben den zullen worden vergoed de door hen betaalde tolgelden voor de paarden, welke aan de keuring van voor den krijgsdienst geschikte paarden moeten worden onderworpen. De directeur der weesinrichting te Neer bosch ontving door tusschen komst van den heer W. Hovy te Amsterdam, van B. v. H. aldaar, eene gift groot f 1000, voor de voltooiing van het ziekenhuis. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indie van 18 dezer wordt de gouvernements-k offieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 304,285 pikols. Aan het verslag van de Vereeniging van N e - derl. steenfabrikanten over 1893 is het volgende ontleend In eene vergadering, den 16 Maart te Nijmegen gehouden, werd besloten over 1893 eene reductie aan te brengen in de fabricage van Waalsteen, waar toe echter de medewerking van slechts 60 pet. der fabrikanten verkregen werd. Hierdoor zijn de steen- prijzen steeds gedaald, ook in die soorten, waarin met het buitenland geene concurrentie bestaat en zal dit oorzaak worden, dat, wanneer gemis aan medewerking onder de fabrikanten blijft voortduren, de steen-industrie niet meer loonend kan worden genoemd. Door verschillende bestuursleden werden bij de regeering, bij de gemeente Amsterdam en bij de directie der Staatsspoorweg-Mij. pogingen aange wend om den Belgischen steen te weren, hetgeen niet belet heeft, dat o. a. te 's-Hertogenbosch aan de stationsgebouwen het gebruik van Belgische steen werd toegestaan. Door het bestuur der Vereeniging werd daarom een verzoek aan de regeering gericht, om eene staatscommissie te benoemen, teneinde een vergelijkend onderzoek tusschen Belgische en Hol- landsche steen in te stellen, waarvoor de vereeniging f 1000 aanbod. De regeering heeft echter die bijdrage afgewezen en tot comm. van onderzoek benoemd de hh. baron Van Ittersum te 's-Gravenhage en Schuurman te Dordrecht, welke comm. zich met de hh. G. W. Lans, S. M. Van Wijck en A. N. Costerus in ver- binding heeft gesteld. Dit onderzoek is nog niet af- j geloopen. In 1893 werden 62.566,300 steenen minder ge maakt dan in 1892. Het aantal gewone leden be droeg 69, dat der buitengewone 5. Als bestuursleden hebben bedankt de heeren N. Van Heukelum en i O. Peters. Er is een saldo iu kas van J 752,76

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1