1894 N". 45. Dinsdag 17 April, 81sle jaargang. Bedrijfs- en andere Inkomsten Personeele belasting De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen by do heeren Nijgh Van Ditmah. to Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal betékend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. InsrctdSng van «dveréentiëu vóór S are» op den da* der uitgave* Bij het gemeentebestuur is door M. GOEREE ingediend oen verzoek tot oprichting van eene SL ACHTSRIJ in het perceel" Wijk I), no. 245, gelegen in dc Langevorststrsat. Verzoek en teekening liggen ter visie op do Secretarie, gedurende elksn werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Zaterdag IS April des namiddags te een uur ten itaadhuize gelegcuheid zal worden gegeven tot het indienen en hesprektu vau bezwaren. Goes, den 14 April 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. l)e Secretaris, H A R T M A N. De aanvang van het boschrijvingswerk voor de belasting op voor het dienstjaar 1894/95 is door den Commissaris der Koningin bepaald op MAANDAG DEN 7 MEI 1894, terwijl het weik der eommisaiëu van aanslag behoort te zijn afgeloopen op 1 OCTOBER daaraanvolgende. Goes, den 14 April 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, II A R T M A N. De aanvang van hot beschrijvingswerk voor de dienstjaar 1894'95, is bepaald op Maandag den 7 Mei 1S94. De beschrijvingsbiljetten zullen van 7 tot en met 17 Mei worden uitgegeven en niet voor 18 Mei mogen worden op gehaald. Wegens eik opgehaald beschrijvingsbiijet zal een bewijs van ontvang wordeu afgegeven. Door niemand dergencn, die de biljetten uitreiken en ophalen, mag voor de invulling der verklaring vau de belastingschuldi gen eenige belooniug gevorderd worden. Bij art. 5 der wet vau 9 April 1869 (St.bl. no. 59) is van de personeele belasting vrijgesteld: de eenigo vrouwelijke be diende, overigens naar de eerste, derde ot' vierde klasse belas tingplichtige, welke geen andere bedienden houdt en vier of meer eigen of aangehuwde kinderen, kindskinderen of pupillen bij zich heelt inwonen, din op 1 Mei des jaars, waarover de belasting loopt, jonger dan een en twintig jaron zijn. Bij art. 7 dier wet, zijn de eerste twee paragrafen der wet van 29 Maart 1833 (St.bl. no. 4) zoodanig gewijzigd, dat hij, die na den 15 Mei een perceel ia gebruik neemt, voir dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen verschul digd is voor dan tyd van hst dienstjaar, die dan nog overblijft, terwijl aan hem, die een perceel geheel verlaat, outheihng wordt verleend Om als tegeuschatter van de zijde der belastingschuldigen te dienen, ingeval van herziening van het aangegeven bedrag vau de huurwaarde of het aantal ticuren en vensters cï haardsteden, ziju de volgende personen aangewezen WILLEM FREDERIK VAN RIET Sr., PIETER BUITENDIJK, MA RIN US 1IGNUS DEKKER en LEENDERT DE BESTE Wz Dc ingezetenen, die zich met hunnen aanslag bezwaard achten, zijn verplicht bij hiuna bezwaarschriften over te leggen eeu duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den rijksontvauger verkrijgbaar gesteld. Goes, den 14 April 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HAKT11A N. Algemeen Overzicht. Het is op het gebied der buitenlandscke politiek nog altijd dood stroom. Er valt zoo weinig positief nieuws te vermelden, dat zelfs de groote bladen telkens in herhalingen vallen in hunne beschouwin gen over de aangelegenheden in andere landen, en niet zelden wordt den volgenden dag tegengespro ken wat den vorigen was gemeld. We zullen daarom in zeer korte trekken den toestand in sommige lan den trachten weör te geven, meer om het verband tusschen onze wekelijksche overzichten niet te ver breken dan wel, omdat de belangrijkheid der feiten er ons toe noopt. Ten vervolge op wat we gemeld hebben omtrent den invloed van den dood van Kossuth op de po sitie van het Mlongnnrsche ministerie, kunnen we mededeel en, dat de tegenstanders der regeering nog herhaaldelijk het afsterven van den grooten patriot hebben te baat genomen om den minister Weckerlé en zijne aanhangers te bemoeielijken. Zoo kwam o. a. de afgevaardigde Hoitschy namens de nationale partij met eene motie van afkeuring jegens den president der Kamer, omdat deze naar het oor deel dier partij in gebreke was gebleven den ge storven held al die eer te bewijzen, die de Kamer eischte. De minister Weckerlé nam echter dadelijk de party van den voorzitter op en verklaarde dat deze bg de ter-aarde-bestelling geheel gehandeld had in overleg met de regeering en dat dus elke motie, te dezer zake tegen den voorzitter gericht, eigenlijk tegen de regeering was bestemd. De motie werd dan ook met eene meerderheid van 67 stemmen verworpen. Zoo zijn er nog meerdere pogingen aangewend om de regeering te bemoeielijken, doch zonder meer succes dan in het bovenstaande geval. Eindelijk heeft de oppositie het er dan ook bijgelaten en kon de Kamer dus voortgaan met de behandeling der1, kerkelijke wetten, waarmede zij tot aan de artikelen is gevorderd. Eerstdaags verwacht men den Keizer te Buda- Pestb, waar hij met by zondoren luister zal worden ontvangen, ten bewijze dat de groote vereering van Kossuth geene demonstratie was togen den Keizer. In Oostenrijk zelf is het ministerie nog steeds aan het overwegen van een wetsontwerp tot uit breiding van het kiesrecht. Do minister Von Plener heeft in de Kamer medegedeeld, dat getracht zal worden eene regeling te treffen, waarbij het kies recht zal worden toegekend aan den werkman. Men hoopt daardoor de beweging voor algemeen stem recht onder de werklieden te bezweren, maar aange zien de regeering nog niet heeft te kennen gegeven tot hoover de uitbreiding nu eigenlijk gaan zal, blijft het nog de vraag of het beoogde doel zal worden bereikt. Vooral is dit twijfelachtig als men bedenkt hoever de drie partyen, die te zaïnen de regeerings- meerderheid vormen, op het gebied van kiesrecht- uitbreiding uiteenloopen. Het vermoeden ligt daarom voor de hand, dat het ministerie zich met de kies- rechtquaestie niet zal haasten. Het is nu eenmaal met dat doel niet opgetreden en bovendien moet voor- loopig althans de eenheid tusschen de regeerings- partijen met alle kracht worden bewaard, omdat de Jong-Czecken nog steeds hunne oppositie met groote felheid voortzetten, zoo zelfs, dat dezer dagen we gens het rumoer in do Kamer de zitting moest wor den opgeheven, en de afgevaardigde Gregr wegens zyne heftige taal door verschillende politieke tegen standers is uitgedaagd. In Servië is sedert ons laatste overzicht weder een nieuw ministerie gevormd. Simitch toch zag blijkbaar geen kans de zaken daar te lande tot eenig gunstig resultaat te leiden. Nu is de bekende Nico- lajewitch als premier opgetreden, maar men ver wacht van hem al even weinig goeds voor Servië als van zijn voorganger, zoodat dan ook reeds gemeld is, dat ook hij weder was afgetreden. Dit gerucht wordt echter nog niet bevestigd; het schijnt zyn oorsprong te vinden in de houding van den minister van financiën Pret.ovic tegenover de buitenlandsche schuldeischers, wiön hy aanvankelijk weigerde toe zicht te laten houden op het beheer der Servische geldmiddelen. Hit al doze verwikkelingen blijkt in- tusschen genoegzaam, dat het er daar te lande nog alles behalve rooskleurig uitziet. Da SDuitsohe Ryksdag is weder vergaderd en hy heeft een aanvang gemaakt met de behandeling der financiëele wetten door de zegelbelasting aan t9 nemen. Men vermoedt echter, dat daarbij de arbeid op dat gebied voorloopig zal beperkt blijven, omdat de Rijksdag reeds blijk genoeg gegeven heeft met de andere ontwerpen weinig op te hebben. Op dien grond vermoedt men ook, dat de regeering niet erop zal aandringen, dat de Ryksdag dadelijk die ont werpen ia behandeling zal nemen, maar alleen vraagt men zich af, van waar dan onderwijl de gelden moeten komen ter bestrijding van de kosten der legeruitbreiding. Graaf Kanitz, een der leiders van de conservatieve party, zou daarop wel raad weten. Hij heeft nl. voorgesteld, dat het Rijk uitsluitend zou optreden als kooper en verkooper van buitenlandsch graan en dat dan als laagste pry zen van rogge en tarwe zouden worden vastgesteld 165 M. en 215 M. Hij berekent, dat dit aan de schatkist, alleen door den handel in rogge, eene bate zou geven van ruim 17.000000 M. Het voorstel van dezen agrariër is echter zoo dwaas, dat men niet verwacht, dat de Rijksdag het zal aannemen. Een land, dat anders weinig op den voorgrond treedt, is Denemarken. Ditmaal echter moeten we daarbij eveu stilstaan, omdat de strijd, die meer dan tien jaren heeft bestaan tusschen regeering en Kamer-meerderheid, gelukkig geëindigd is en de ge matigde liberale party voor het eerst in al dien tyd heeft medegewerkt om de begrooting vast te stellen. In die tien jaren deed de Koning dit alleen, omdat de Kamer steeds ongeneigd bleef haar in behande ling te nemen. Een oogenblik was er sprake van dat het mini- st6rie-Estrup, dat nooit ontslag wilde nemen óm den schijn te vermijden alsof het week voor de oppositie, nu zou heengaan, maar tot nogtoe is dit niet ge schied. Daarentegen heeft de Kamer voor het. eerst in al die jaren den Koning hare gelukwenschen aangeboden met zyn verjaardag, toen hy jl. Zondag zyn 76sten jaardag vierde. Die gelukwenschen wer den overgebracht door den vice-voorzitter, omdat de voorzitter, de heer Hogabro, steeds een der voor naamste tegenstanders der regeering, plotseling wegens ambtsbezigheden" de hoofdstad had verlaten. De verjaardag werd overigens door de bevolking van Kopenhagen, ter eere der verzoening tusschen Kamer en regeering, met bijzonderen luister gevierd. De nieuwe Eiitrelsclie premier, Lord Rosebery, kan voorloopig tevreden zyn over den steun, dien hy ondervindt. Niet alleen toch, dat verschillende tusschentydsche verkiezingen voor het Lagerhuis ten gunste der regeering uitvielen, maar ook werd het voorstel der regeering aangenomen om twee dagen der week te bestemmen tot uitsluitende be handeling van door het ministerie hei. meest ge- wenschte voorstellen, en dat niettegenstaande radicalen en conservatieven er zich heftig tegen verzetten en ook do Ieren de regeering niet allen steunden. De hear Gladstone is, behoudens den toestand zijner oogen, weder geheel hersteld, zoodat hy de zittingen van het Lagerhuis weder zal bijwonen. Uit SSrazilIë komen berichten, die weinig gun stig luiden voor de opstandelingen onder admiraal De Mello. Uit Montevideo wordt namelijk gemeld, dat deze zich met eenige honderden zyner volgelingen ongewapend heeft begeven naar de kust van Wingny en zich aan het gouvernement van dien staat hebben onderworpen. Het bericht vereischt echter nog nadere bevestiging. GOES, 16 April 1894. Naar wij met zekerheid vernemen, zal op Zondag 17 of 24 Juni a. s. door een der grootste Koninklijke harmonieën van België uit de Borinage een bezoek worden gebracht aan deze ge meente en door die harmonie met ruim 80 execu tanten eene artistieke matinée musicale worden ge geven in den tuin der sociëteit »V. O. V." Morgen (Dinsdag) den 17 April, des avonds te 7 uren, zal de heer D. S tig ter eene politieke voordracht houden te Kolijnsplaat. Wilhcliniiiadorp. Gisteren bezocht de heer G. J. v. d. B o s c h voor 't laatst ons kerkgebouw, dat met het oog op die gelegenheid zeer druk be zocht was. Aan het einde der godsdienstoefening sprak ds. Ingelse den burgemeester uit naam d©r gemeente toe en betuigde hem den oprechten dank der ingezetenen voor al het goede, dat door Z.E.A. voor do kerk en de Gemeente is gedaan, terwijl hy hem en de zijnen een hartelijk vaarwel toeriep. Daarop werd staande door de gemeente gezongen Ps. 1214. Nu stond de heer V. d. Bosch op en sprak, blijk- baar geroerd, hartelyk en welmeenend de gemeente toe. Z.E.A. herdacht, hoe hy 30 jaar geleden met gejuich als burgemeester dezer gemeente werd in gehaald en hoe weinige jaren geleden met de grootste opgewektheid en belangstelling zijn 25-jarig jubiló werd gevierd. By al het leed, dat hem en den zynen ook lang niet onbekend bleef, zijn dat heldere lichtpunten in zijn leven geweest, die hy dan ook nimmer zal vergeten. Voorts dankte hij alle leden der gemeente voor hunne gehechtheid, trouw en liefde, hem en den zijnen betoond, en eindigde met de beste wensohen uit te spreken voor de gemeente, die hem zoo dier baar was geworden. Het prachtige voorjaar is van zeer gunstigen invloed op de oestercultuur; de pannen van het vorige jaar worden afgestoken en schoongemaakt, zoodat er op 't oogenblik weór veel bedrijvigheid is. Onder den aanslag van 1893 op de pannen en ook op de schelpen komt veel sterfte voor; tot heden is dit nog niet zoo waargenomen. Wat kan daarvan de oorzaak zyn Niemand kan het met zekerheid zeggen, maar vrij algemeen wordt aangenomen, dat de Franschü oesters er de schuld van zyn. Voor velen heeft dit een zeer beduidende misrekening tengevolge, wat, gevoegd by de vorige misrekeningen, voor vele rnenschen het hier zeer moezeljjk maakt. De handel in pannen en nieuw afsteeksel wil nog niet recht vlotten en wat dan nog verkocht wordt is tegen zeer lage prijzen. Door den nood gedwongen moet men verkoopen om kasgeld te hebben. Toch meent men vrij alge meen, dat de prijzen hooger zullen worden door de straks genoemde sterfte. Publieke veilingen worden bijna iedere week gehoudendoorgaans mislukken zy door gebrek aan koopers. Deze veilingen en het schijnbaar verkoopen van die H.H. commissionairs aan elkander, d. i. van de eene hand in de andere praten, maakt onzen handel nog zieker dan ze is. Al dat verkoopen zonder zaaien is meer te be schouwen als wat men in de groote handelswereld »zeilende" noemt. De groote oesters zyn zoo goed als verbruikt; het zijn dan ook maar enkelen meer, die nog wat verzenden. Londen is zoo wat de eenige vrager. De pry zen waren tamelyk goed, de soort en het gewicht in aanmerking genomen. Er is veel Maartsche bitter op de bank en daar het bijna aanhoudend stil is, wordt er met de zeil vaartuigen weinig uit gevoerd de aanwezige stoombooten worden dan ook als om strijd in huur gevraagd. Nu er weer druk werk is, is de eerste felle wind van de socialen ook gaan liggenook dat is aan koers onderhevig. (Iers. en Th. Crt.) Naar men verneemt, zal met Mei a. s. het in aanbouw zijnde station te Vlissingen ge deeltelijk voor het verkeer met Engeland in gebruik worden genomen. De geheele voltooiing kan in September worden tegemoet gezien. Spoedig zal er een begin worden gemaakt met het afbreken van de bestaande pontonhalhet be- noodigde materiaal is reeds aangevoerd, De Standaard beveelt voor het kiesdistrict Hontenisse den heer Yan Deinse aan met deze woorden »In Hontenisse bestaat zeer goede kans om bij de herstemming aan mr. Yan Deinse de overwinning te bezorgen. Nu Huvers uitviel, is Walter de tegenstandertegen wien alle krachten zich vereenigen moeten. Yan voorkeur is nu geen sprake meer. Huvers lean niet meer gestemd worden. Op Van Deinse moet thans elk onzer overgaan. Maar zal dit gelukken, en by de uitkomst tot overwinning leiden, dan moet de kiesvereeniging alle zeilen bijzetten. Zonder flinke, doortastende actie komt ge er in Hontenisse niet." In de Ter-Neut. Ct. komt de volgende adver tentie voor: Aan de Kiezers in het Kiesdistrict Hontenisse. Van verschillende zijden verneem ik, dat eenige mijner tegenstanders het gerucht verspreiden, als zoude mijne candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer niet ernstig gemeend zgn. Ik gevoel mij verplicht dit uitdrukkelijk tegen te spreken en geef de verzekering, dat, indien de kiezers mij met hun vertrouwen mochten vereeren, ik naar mijn best vermogen het mandaat zal vervullen. J. G. Van Deinse. Hulst, 13 April 1894. De Haarlemsche Courant ontving van den heer Boe 11, die, gelijk men weet, zoowel te Haarlem als te Utrecht voor de Tweede Kamer gekozen is, op de vraag voor welk district hij de benoeming zoude aannemen, het volgende antwoord »De keuze wordt door mij in zeer ernstig beraad genomen en zal zich nog wel, met het oog op verschillende omstandighedeneenigen tijd laten wachten." De heer G. 0. E. R i b b i u s die tegen Mei is benoemd tot burgemeester der gemeente Roon, is door den raad dier gemeente ook gekozen tot secretaris. -— De overheid te Amsterdam heeft hetofficiëele bericht ontvangen, dat hetjaarlijksch bezoek van de beide Koninginnen aan de hoofdstad dit jaar niet zal plaats hebben. (St.) De heer W. Van Konijnenburg, raad adviseur bij het departement van financiën, is in Den Haag overleden. Volgens het Nederlandsch Tijdschrift voor post- zegelkunde zullen kleur en type van onze post zegels veranderd worden en de nieuwe postzegels het volgende jaar in omloop worden gebracht. Over tien jaar zullen dus de thans bestaande Hollandsche postzegels meer waarde hebben dan op dit oogenblik. Bij het ministerie van marine bestaat plan om een of meer oorlogsbodems tijdens de tentoonstelling naar Antwerpen te zenden, evenals in 1885. Ook te Antwerpen wordt de moge lijkheid daarvan besproken. Het plan zou daar veel bijval vinden, daar Nederland niet ofliciëel deelneemt aan de expositie, terwijl nog geene andere natie toegezegd heeft de vlag daar te vertoonen. A. en B. komen in herstemming. A. sterft vóór den dag der herstemming, en dit overigden is van algemeene bekendheid. Moeten nu de stemmen op A. uitgebracht van onwaarde verklaard worden De Geineente-Stem is van meening, dat de op een overledene uitgebrachte stemmen van onwaarde moeten worden verklaard, omdat deze niet gezegd kunnen worden een persoon d. i. een levend persoon aan te wijzen (art. 61 kieswet). 1 In een geval, als in de vraag bedoeld, zullen der-

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1