1894 N°. 44. Zaterdag 14 April. 81sle jaargang. VERKIEZING AANBESTEDING De uitgave dezer Couraut geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de hoeren Nijgh Van Ditmak. te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et- Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Insendfeg van advertentie» voor uren op den «lag der uitgave* Uit het proces-verhaal der opening van de stembriefjes, ingeleverd ter van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 10 APRIL 1894 blijkt, d&t van de 24S6 uitgebrachte geldige stemmen, niemand de volstrekte meerderheid van stem men verkregen heelt, manr dat er eeue herstemming moet plaits hebben, welke bepaald is op DINSDAG DEN 24 APRIL a. s-, tasscheu de heeren Jbr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN, die 1224 en D. STIGTER, die 699 stemmen bekwamen. Gemeld proces-verbaal is ter secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd, terwijl afschriften ter gewoner plaatse zijn aangeplakt. Goes, den 12 April 1S94. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het bestek en de voorwaarden met de t«ekcningen, waarnaar vanwege Gedeputeerde Staten van Zeelaud op DONDERDAG DEN 10 MEI a. s., de3 voormiddags 11 uren, bij inschrijviag zal plaats hebben de van het maken van werken aan den steiger te Cortgene, zullen ter secretarie der gemeente eiken Kerkdag van s morgens 9 tot des namiddags 2 uren ter visie liggen en zijn voorts ter visie gelegd in het «Cate Hartman" en het slot «Oostende." Goes, 13 April 1894. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. De uitslag. Gelijk wij op ons bulletin van gisteren meldden zijn er bereids 70 leden van de lie Kamer gekozen. Volgens de candidatenlysten kan men van die 70 tot de voorstanders van minister Tak en zijne kies wet rekenen de hb. Schaepman, Schepel, Rink, Wil- linge, De Kanter, Hesselink Van Suchtelen, Roes- singh, Lieftinck, Seret, Veegens, Drücker, Ferf, Ger ritsen, Smeenge, Lucasse, Van Alpben, Pijttersen, Tydeman, Smidt, Tijdens, Houwing, De Boer, Ziilma, Goeman Borgesius, Heldt, Hartogb, Kerdjjk, Cremer, Land, Hennequin, Kerkwijk en den minister Tak zeiven, dus 32 leden. Tot de gekozen teenstanders der wet, zooals zij door den minister was voorgesteldkan men volgens diezelfde lijsten rekenenGraaf Schimmelpenninck, De Ram, Verduijnen, Van Delden, Travaglino, Van O jen, Harte, Conrad, Ga jot, Gleichtnann ('s-Hage), d'Ansembourg, Roëll (Haarlem), Vermeulen, Van der Schrieck, Mackaj, Limburg Stirum, Bool, De Ras, Dobbelman, Berch Van Heemstede, Kolkman, Everts, Mees, Hintzen, Viruly Verbrugge, Plate, Gleichman (Rotterdam), Lambrechts, Bahlman, Roëll (Utrecht), Da Beaufort, Van Vlijmen, Haffmans, Mutsaers, Jan Truijen, Van der Kun, Van Dedem en Zijp, dus 88 leden. Aangezien 1 herstemming (te Amsterdam) zeker een tegenstander moet aanwijzen, en 7 herstem mingen tusschon voorstanders onderling ook 7 voor standers moeten opleveren, is dus nu reeds zeker heid omtrent juist 39 voor- en 39 tegenstanders van den minister, totaal 78 leden. Intusschen bestaat omtrent enkele gekozenen eenig verschil van gevoelen. Zoo wordt aan de eene zijde de heer Z ij p niet tot de verklaarde tegenstanders aan den anderen kant de heer Hennequin niet tot de verklaarde voorstanders van het ingetrokkon wetsontwerp gerekend. Vermoedelijk zullen er onder de gekozen voorstanders nog wel enkele zijn met reserves, o. a. wat de zoogenaamde schrijfproef, den leeftjjd en de betaling van verschuldigde belasting betreft, zoodat niet vast op allen te rekenen valt. Alles hangt dus af van de 22 overige herstem mingen tusschen voor- en tegenstanders onderling. De mogelijkheid, dat deze, in verband met het hier voorafgaande, eene meerderheid voor den minister opleveren, achten wijweinig waarschijnlijk. Over den voorloopigen uitslag der ver kiezingen schrijft de Standaard o. a. Gelijk bij de twee jongste generale verkiezingen, is het ook nu de herstemming, die eerst definitief de zaak zal uitwijzen; en die ook ditmaal in meer dan één district met zeer enkele stemmen voor of tegen zal beslissen. Toonen de voorstanders van finale kiesrechtuit breiding thans op de hoogte van hun roeping te zijn, daa is de overwinning hun verzekerd. Ze hebben dan slechts in elk district, waar ze nu reeds saam in meerderheid waren, saam op de voor standers van finale kiesrechtuitbreiding te stemmen, om den zetel te veroveren of te behouden. Zóó alleen kan er een beslissing vallen voor de zaak zelve, die deze verkiezing aan de orde stelde. Doen ze dit daarentegen niet, maar gaan ze thans- tegen elkander in, of zien ze de |>ersonen aaD> ^an natuurlijk verliezen ze de zaalc, waarom het gaat," uit het oog, verzaken hun plicht, toonen den aard van een herstemming niet te begrijpen, en brengen de uitkomst in gevaar. Voor zooveel nu onze mannen aangaat, hebben we goede hope, dat ze zich aan deze plichtverzaking niet schuldig zullen maken. Het dwingt toch bewondering af, als men ziet, hoe uitnemend de kern, de keurbende, zooals Groen Van Prinsterer haar noemde, van onze partij zich ditmaal in schier alle districten gehouden heeft. Is het dan denkbaar, dat ze thans bij de her stemming zal deinzen Ons dunkt, dat kan niet. Wie zoo beleidvol en zoo dapper in den hoofdslag streed, is er niet op aangelegd, om in het nagevecht den tegenstander te hulp te schieten. En daarom durven we vertrouwen, dat heel het land door, in alle districten, de kern, de keurbende der antirevolutionaire party, die bij de eerste stem ming zoo kloek en moedig voor het Volk achter de kiezerskoos, en zich zoo dapper tegen het Con- servati&me te weer stelde, zonder zweem van aarze ling ook bij de herstemming aan haar parool getrouw zal blijven. Niet of de persoon van den candidaat u aantrekt, noch ook of op andere punten zijn beginsel tegen het uwe overstaat; maar oeniglijk en uitsluitend, of bij in de kiesreebtquaestie de drager van uw overtuiging is, mag voor wie ook bij de stembus met zijn consciëntie rekent, thans den doorslag geven. Aldus betaamt het den man van ernst. Voor wie anders oordeelt, wordt het kiezen een spel". Hiermede in verband stellen wij de vraag of dit advies ook voor Ooes is bedoeld en of zij, die op Huvers gestemd hebben, daaraan gehoor zullen geven door nu op 24 April Stigter te stemmen GOES, 13 April 1894. Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op de annonce, waarbij aangekondigd wordt eene politieke voordracht, opa. s. Maandag avond te houden in de Prins van Oranje" door den heer D. Stigter, die, gelyk men weet, op 24 dezer met den heer Lobman in herstemming komt. Ieder, die de juiste gevoelens van dezen candidaat ook omtrent de quaestie van den dag, de kiesrechtuitbreiding, nog nader wenscht te leeren kennen, zal zeker de gelegenheid daartoe niet on gebruikt laten voorbijgaan. Om het groote belang der a. s. herstemming wekken wij gaarne op tot eeue talrijke opkomst. Voor een niet zeer talrijk publiek gaf de Zang- vereeniging »Excelsior" gisteravond een con cert onder leiding van haar directeur, den heer J. Kooiman, in »de Prins van Oranje" alhier. Zoo als we van deze vereeniging gewoon zijn, werd door haar een programma uitgevoerd, dat door goede keuze der stukken, zuiveren zang, vastheid van toon en beschaafde voordracht uitmuntte. Het hoofdnum mer was wel Wifctekind" voor gemengd koor en baryton-solo met kwartet, een zangstuk, dat veel van de krachten der zangers eischt en eerst door een talrijk koor gezongen, tot zijn volle waarde komt. Daarom te verdienstelijker voor Excelsior", dat zij het met een betrekkelijk klein koor kon ten gehoore j brengen op een wijze, zooals zij op dit concert deed. I Jammer, dat het aantal tenoren en bassen zoo ge ring is in verhouding tot het aantal vrouwenstem men, waardoor natuurlyk schade wordt toegebracht aan het geheel, doch wat aan quantiteit in dezen ontbrak werd door qualiteit ruimschoots vergoed. De zuiverheid van toon liet bij een paar nummers iets te wenschen over, doch waar zoovele nummers bijna onberispelijk werden uitgevoerd, mogen deze vlekjes niet in aanmerking genomen worden. Dat het pianospel van den directeur met volle aandacht werd aangehoord en luide toegejuicht, behoeft geen af zonderlijke vermelding. Excelsior" heeft haar goeden naam als zangvereeniging ook nu weder alle eer By de repetitie der Zangvereeniging van de Goe- sche Afdeeling der maatschappij van Toonkunst kwam Woensdagavond een plechtig oogenblik voor. De heer G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp, sedert een vijf- en-veertigtal jaren lid en een aantal jaren voorzitter der Afdeeling, nam, bij zijn vertrek naar bet buiten land, afscheid van eene vereeniging, waarvan hij zeide, dat zij hem dierbaar geworden was. Hij be tuigde dank voor het hem aangeboden eerelidmaat schap en hoopte dat de vereeniging. waarin hij zoo veel genoegen had gesmaakt, steeds in bloei mocht toe nemen. Met applaus werd met het gesprokene inge stemd en alle leden namen persoonlijk afscheid van den waardigen nestor der vereeniging. Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijkgr. voor den Kruispolder, A. Van Damtne; tot dijkgr. voor den polder Willem III, J. Scheele J z. De Minister vau Oorlog heeft beslist, dat de voeding der militairen, to beginnen met 1895, van rijkswege zal plaats hebben. De noodige gegevens voor het aanvragen van gelden voor de begrooting van dit jaar wordên reeds verzameld. De Minister van Buitenlandsche Zaken a. i. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezant te St. Petersburg, goederen afkomstig uit Nederland of zyne koloniën, om bij invoer in Rusland, op grond van het recht van meestbegunstiging, het voordeel van de bjj het Duitsch-Russisch handels verdrag toegestane tariefverminderingen te genieten, voorzien moeten zijn van een certificaat van oor sprong, tenzij door een fabrieksmerk, op de waar zelve aangebracht, de herkomst onbetwyfelbaar zij. De rijksmiddelen brachten in de afgel maand op f 12,165,948,00tegen f 10,324,963,33 in Maart 1893. De opbrengst over de eerste drie maanden van 1894 was f 26,527,585,85 tegen f 25,052,851,06 in hetzelfde tijdvak van 1893. Te Leiden heeft zich een commissie gevormd om een gepaste hulde te brengen aan wijlen Leiden's burgemeester De Laat de Kanter. Ter kenschetsing van de verhoudingen in de katholieke party diene de volgende mededeeling, aan het Centrum ontleend De redactie van het katholiek weekblad De Eem- bode beeft geweigerd eene advertentie op te nemen, (let wel, eene advertentie, geen ingezonden schrijven) die de lezing van dr. Schaepman aankondigde Uit Het Oosten blijkt, dat de heer Van 't Lindenhout niet genegen is ora het getal w e e z e n op Neerbosch te beperken, ook niet zoo lang de verbeteringen en veranderingen aan de gebouwen der weesinriebting niet zijn tot stand gekomen. 'Hij wil te minder de opneming van nieuwe wezen wei- geren, nu sedert de laatste opneming 98 weezen vertrokken en het getal nu beneden de 1000 is ge daald. Hij schrijft verder: De veranderingen zullen zoo spoedig mogelijk worden aangebracht, doch daar alle veranderingen dikwerf in de practijk blijken nog geen verbeterin gen te zijn, hopen wij op Neerbosch met kalmte en vaste hand de bedoelde zaken to regelen. Wij kun nen echter nog gean groote verbeteringen aanbren gen, indien er voor dit doel geen meerdere gelden komen, daar deze thans nog geen f 1000 bedragen. We zijn bezig met allerlei plannen. Vooral ook wat de ventilatie betreft. Het personeel, dat met het toezicht op de weezen belast is,, wordt met drie personen vermeerderd. Wij schrijven dit voor die vrienden, die misschien ongerust zijn, dat we niets zullen doen. Ik zou echter meenen, dat zij daardoor wel het bewijs ge' ons persoonlijk weinig te kennen. Met het ziekenhuis, waaraan de grootste behoefte is, komen we zeer goed vooruit. Doch wanneer men bevreesd is, dat het niet snel genoeg in zijn werk gaat, kan men deze vrees verdrijven door ons gel den voor het bouwfonds te zenden, dan zullen we geen enkel oogenblik wachten met moer werklieden aan te stellen. De directeur van het postkantoor te Amster dam noodigt afzenders van brieven beleefdelijk uit. de postzegels wel te willen plakken in den linker- bovenhoek der adressen. Aangezien het stempelen der brieven machinaal geschiedt, is het zeer bevorderlijk voor eene vlugge behandeling, indien de postzegels zich aan eene zelfde (en wel de linker) zijde der adressen bevinden, dus aan den tegenovergestelden van dien, waar bet. geïmi teerde postzegel op de briefkaarten staat. De reden biervan schijnt, volgens de inlichting, te zijn, dat dan het kopje gewend is naar het adres Het kopje kan er niets van zien en het adres is er ongevoelig voor. Daarom is het ons niet duidelijk zegt de Arnh. Ct., waarom men van de algem gevolgde gewoonte, in overeenstemming met een vroeger verzoek, nu zal moeten afwijken. De Stand, heeft den heer Godin de Beau fort, die als kiezer in het district Amersfoort de candidatuur van mr. F. D. graaf Schimmelpenninck heeft aanbevolen, de les gelezen, omdat hij in dat district tegen den anti-revolutionaiien candidaat op trad met de aanbeveling van oen conservatief. De Stand, schrijft naar aaüluiding hiervan »Hij bepaalt er zich niet toe, om zelf den con servatief te steunen, maar keert voor bet eerst weer op electoraal terrein terug om ons te bestrijden. Dien ons toegeworpen handschoen rapen we op. Slechts rijst bier de vraag, wat te denken van onze party in de Eerste Kamer, als twee van de vier leden, die in Utrecht zelf wonen, en daaronder de heer Godin de Beaufort, het niet eens de moeite waard vinden, om zich op de üeputatenvergadering te laten zien, maar er wèl zich voorspaunen, als in Amersfoort een anti-revolutionair candidaat te be- stryaen valt. Hebben daarom nu de anti-revolutionairen in Zee- lands Staten gejubeld, toen ze Godin naar de Eerste Kamer afvaardigden, als loon voor een stryd van meer dan tien jaren, vraagt De Standaard. Op dit artikel veroorlooft zich de heer Godin de Beaufort in een ingezonden stuk o. a. c kantteekening >Ik zoude zijn opgetreden ter aanbeveling van een conservatief" tegenover een anti-revolutionair". Wordt hier het woord conservatief genomen in den zin, waarin het tegenwoordig pleegt te worden gebruikt, d. i. ter aanduiding van allsn die, ze mogen dan anti-revolutionair, roomsch of liberaal zyn, de kieswet Tak in stryd achten met de grond wet of met 's lands belang, dan geef ik de juistheid der opmerking volkomen toe; de heer Schimmel penninck is dan conservatief evenals ik het ben, en evenals tal van anti-revolutionairen" het zijn. Doch wordt h9t woord conservatief" hier gebruikt in den zin, en de tegenstelling anti-revolutionair contra conservatief doet iny denken dat dit werke lijk het geval is, als waarin men vroeger placht te spreken van een conservatieve" party in tegenstel ling van een anti-revolutionaire, eon roomsche, eeu liberale staatsparty, dan veroorloof ik my het feit te constateeren, dat de heer Schimaielpenninck eenige jaren geleden, door de anti-revolutionaire kiesvar- eeniging gecandideerd als anti-revolutionair, tegen over een gematigd liberaal tot lid der Staten is ge kozen en in de Staten d ^el uitmaakt van de anti revolutionaire groep. Of hy evenals de vele anderen, die gerekend werden tot de droite der partij te be- hooren, nu, omdat hy tot de droite behoort, door u niet langer als anti-revolutionair kan worden be schouwd, kan natuurlyk alleen door u zeiven worden beoordeeld, doch maakt voor de beoordeeling mijner houding geen verschil. Karkelijka Zaken sa Oiïdenvijs. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Heen vliet door ds. H. L. Krom te Ouwerkerk. Bedankt voor het beroep te Biervliet door ds, W. Timmermans Paquy te Hoogersmilde. Wegens het a. s. vertrek van ds. B. Wiel inga naar Delfshaven, is ds. G. E. Meloen van Klostinge als scriba-quaestor iu de olassis Goes aangewezen. Door het kiescollege der Nederd. Herv. ge meente te Middelburg is voor de vacature dr. L. Heldring weer een viertal van predikanten opge maakt, bestaande uit de heerenS. L. Van Stein Callenfels te Heerde, A. De Haan te Ophemert, J. Hoogenraad te Wageningen en H. J. De Zwart te Ouderkerk a/d. Amstel. Akten-examens L. O. in Zeeland Donderdag Geëxamineerd 6 mann. candidaten. Allen werden toegelaten, nl.J. A. de Lint, M. C. van der Maas, L. M. Marx, F. W. Morren, H. W. Odink en J. van der Peijl, allen van Middelburg. Geëxamineerd in de vrije en orde-oef. S mann. candidaten. Allen werden toegelaten, nl.A. Eg- germont van Hontenisse, C. van Elsacker van To- len en C. de Klerck van Middelburg. Te 's-Hertogenbosch slaagde voor akte L. O. de beor W. B. Blok van Waarde. Rechtszaken. Op Dinsdag den 24 April a. s. des voormid dags te 10 uur uur zal voor de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen Leonie Notelaar, oud 19 jaar, geboren te Koe wacht, wonende te Groede, gedetineerd te Middelburg, ter zake van de bereids door ons gemelde heling van goederen der vermoorde slachtoffers en tevens wegens overtreding van art. 136 van het Wetboek van Strafrecht (het keunis dragen van een voornemen tot het plegen van een strafbaar misdryf en het daarvan niet tijdig voldoende kennis geven aan justitie of politie, hetzy aan de bedreigde zelve). Vanwege het Openbaar Ministerie zullen 9 ge tuigen, waaronder 1 tevens als deskundige, worden gedagvaard. Hendrik De Jong, oud 32 jaar, geboren te Weesperkarspel, vroeger schilder van bero.jp, da

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1