1894 N°. 43. Donderdag 12 April. 81ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertontiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders* De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twoemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. InxeHdins; van advertentie» voor I uren ©p «Sen rtag der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den SI AA® der O e meen te Cl O E S op VRIJDAG den 13 APRIL 1894 des avonds te 8 uren. Goes, den 10 April 1894. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Benoeming onderwijzer 1. o. V. Dito lid commissie van toezicht 1. o. GOES, 11 April 1894. Onbekend maakt onbemind; dit was waar schijnlijk een der redenen, waarom de Schouwburg zaal der Sociëteit V. O. V. verleden Maandagavond slechts zeer matig bezet was, toen een buiten gewone voorstelling werd gegeven door het Nederlandsch tooneelgezelsebap »het Vrije T o o n e e 1" van Amsterdam, dat nog slechts eenige maanden bestaat en voor het eerst in Goes optrad. Op zeer bevredigende wijze werd opgevoerd »Gci- leottoeen drama in drie bedrijven en een voorspel door José Echegaraij en uit het Spaansch vertaald, door J. H. Róssing. Dit stuk heeft èn om den in houd on om den vorm, dien schrijver en vertaler eraan hebben weten te geven, wel eenige letter kundige waardehet geeft op meesterlijke wijze toe standen uit het dagelrjksch leven te aanschouwen het doet zien hoe lichtvaardig de veelhoojdige men of, zoo ge wilt, de wereldeen oordeel vestigt, alleen op grond van schijn en vermoeden; hoe sommigen uit zucht tot of gewoonte van kwaadspreken en lasteren hun evenmensch, zelfs hun familie-leden, onbewust het leven verbitteren, ja soms vernietigen komen toevallige omstandigheden den schijn verster ken, dan grenst de waarschijnlijkheid zeer na aan de zekerheid, maar ook juist dan wordt voorzichtigheid in oordeolen dubbel noodig om niet een onschuldige te veroordeelen of een vlekkelooze te bezoedelen. Dit alles wordt in Galeotto zoo treffend als volgt weergegeven. Don Manuel, een man op leeftijd en Dona Julia, zjjn jonge vrouw, hebben Ernesto, een enthousiastisch romanschrijver, als kind van hun overleden vriend tot zich genomen. Ofschoon de ver houding van Ernesto, een deugdzaam jongmensch, tot Julia, die haar man werkelijk lief had, geen andere was dan die, voortgesproten uit vriendschap en erkentelijkheid, wist toch de naaste familie van Don Manuel uit te strooien, dat hier verboden liefde in het spel was. Toen de wereld dien laster ging verbreiden en vergrooten, kon Don Manuel niet langer weerstand bieden aan het geloof, dat zijn vrouw schuldig was, hoe lang hij zich ook van haar onschuld had overtuigd gehouden. Het doodend staal maakt in een duel een eind aan zijn ver woest leven, terwijl de wanhopigste pogingen en de heiligste verzekeringen niet vermochten, dat het onschuldig over de belasterden uitgesproken werd. Na zijn dood traden Julia en Ernesto met elkaar in de betrekking, die de booze wereld hen had opgedrongen. De hoofdrollen werden vervuld door mevr. S. De JongCohen, als Dona Julia en door de heeren B. Delmonte als Ernesto en J. Montezinos als Don Manuel, en wel op een wijze, die ons doet vermoeden en hopen dat, zoodra dit gezelschap hier nogmaals optreedt, een volle zaal het loon mag zijn voor het verdienstelijk spel. Ook de ondergeschikte rollen waren in goede handen. Na de pauze werd gegeven»Na het Bal", een bljjspel, dat tot strekking had de jaloerschheid, zoo wel van man als vrouw, aan de kaak te stellen en dat door mevr. S. De Jong—Cohen en de heeren Delmonte, Zonligt en Montezinos zoo werd gespeeld, dat spel en inhoud in staat bleken de ernstige stem ming weg te nemen, waarin het publiek door Gale otto" was gebracht, om plaats te maken voor een hartelijken lach. Het luid applaus aan het eind der voorstelling was een duidelijk bewijs, dat de aanwezigen voldaan huiswaarts keerden. Meinkensxand. Ter voorziening in de vacature, ontstaan doordien dhr. J. Vermue Mz. ontslag heeft genomen, zal op 17 dezer alhiereene verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad. Zieriksee. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer J. A. Legemaat (lib.). Zeeland, vooral Zuid-Beveland, is weer in zijn mooisten tijd. Men kan thans zijn natuurschoon be wonderen in de bloeiende pruime-, kerse- en pereboomen. Zij bieden een verrukkelijk gezioht, die reusachtige witte bloementuilen en zij versprei den vooral des morgens een aangenamen geur. Was het vorige jaar de vruchtenoogst ruim, dit jaar i belooft hij niet minder te zullen worden. De pere- j boomon bezweken soms onder den last der vrnch- t8nnaar het bloeien te oordeelen kan bet dit jaar weer zoo zijn. De winterveidvruchten staan over 't algemeen gunstig en het in 't voorjaar uit gezaaide is of vliegt met de tegenwoordige warmte den grond uit. Wanneer men het niet beter wist, zou men zeggen dat het reeds Mei was. De koeien in de weide, de ooievaars en zwaluwen reeds terug, en zelfs wordt beweerd dat er reeds mei kevers gezien zijn; dit alles in de eerste helft van April, kunnen zelfs de traditioneele ouden van dagen zich niet herinneren. Tot op het laatst van Maart openbaarden zich des i nachts door de scherpe Noordoostenwinden nog rijm- vorstjes, daarop trad de zachte en warme tempera tuur in en volgde zulk eene verbazende snelle natuur ontwikkeling als thans te aanschouwen is. Tusschen Maandag- en Dinsdagnacht was er op een gedeeltte van Zuid-Beveland een licht onweder met hier en daar een weinig regen. Sedert vier weken had bet niet meer geregend. Er wordt algemeen naar een flinke bui regen verlangd, vooral voor bet zaaien van suikerbieten. De tuinen vooral verlangen, voor de jonge groente, naar regen. Sommige tuinders maakten reeds een begin met princesseboontjes te leggen en het zaaien van postelein in den kouden grond, welke producten gewoonlijk eerst in Mei aan de aarde worden toevertrouwd. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het postkantoor te Middelburg J. A. J. Van der S c h a a f f, thans in gelijke betrekking te Gorinchem. Bij Kon. besluit is verplaatstjhr. mr. A. J. Yan Citters, gezantschapssecretaris 2e kl. bij het Dep. van Buitenl. Zaken, naar Hr. Ms. gezant schap te Rome. Bij kon. besluit is aan den heer jhr. mr. T. A. J. Van Asch van W ij c kgouverneur van Suriname, op zijn verzoek, tot herstel van gezond heid, een buitenlandsch verlof verleend voor den tijd van vier maanden. In het district Amsterdam zijn totaal 9392 st. uitgebracht. Slechts 9392 st., terwjjl er 23112 kiezers zgn. Ruim 13700 stemgerechtigden hebben dus thans, nu het om de kieswet gaat, van hun recht, dat tevens plicht heet te zijn, geen gebruik gemaakt. De opkomst was nog veel slechter dan in 1888 en 1891, toen resp. 16015 en 13379 biljetten werden (Tel.) Van het Haagsche correspondentiebureau ont ving de Telegraaf evenals wij en vele andere bladen bet bericht, dat H. M. de Koningin-Regentes thans heeft bepaald, dat in verband met de voor den aanstaanden zomer gemaakte plannen en met het oog op bet vergevorderde seizoen, het gewone voor- jaarsbezoek aan Amsterdam dit jaar door Hare Majesteiten de Koninginnen niet zal worden gebracht. De Telegraaf heeft aangaande dit bericht, dat te Amsterdam zeker ieder zal teleurstellen, inlichtingen ingewonnen aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. Aldaar is van een beslissing aangaande het al of niet plaats hebben van de reis der Konin ginnen naar Amsterdam hoegenaamd niets bekend. Met reden mag men zich verwonderen, zegt het blad, dat een diergelijk bericht, waarmede de gelde lijke belangen van zoovelen in de hoofdstad gemoeid zijn, aan den vooravond der verkiezingen geopenbaard wordt. Het Bestuur van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boterhandel heeft aan den Minister van J usti- tie en den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid het volgende schrijven gericht: »dat het in den aanvang van het jaar 1892 zich heeft gewend tot Z. E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid met het verzoek om te be vorderen, dat het toezicht op de naleving der Wet van 23 Juni 1889, de zoogenaamde Boterwet, zou worden opgedragen aan een klein getal speciaal daar voor aangestelde Inspecteurs, aan welk verzoek tot dusver niet werd voldaan; dat sedert dien tijd het ontduiken dier Wet met name het verkoopen van Margarine of andere surro gaten onder den naam van Boter belangrijk is toe genomen en, zoo de Wet niet spoedig en door tastend wordt gehandhaafd, oorzaak zal zgn dat de Nederlandsche Boternij verheid en handel zich geheel wijzigt in eene nijverheid, die zich toelegt op het samenstellen van goedkoope vetraengsels en in een handel, wiens streven het is die vetmengsels onder fraaie namen aan den man te brengen dat deze toestand eene zeer ingrijpende schade oroorzaakt aan de eerlijke boternij verbeid en boter handel, eene schade, die voornamelijk gedragen moet worden door den reeds zoo zwaar gedrukten land- bouw dat het Bestuur met ingenomenheid heeft gezien, dat het Nederlandsche Landbouwcomitó aan de Re- geering heeft verzocht de toepassing der Boterwet i op te dragen aan een tweetal Inspecteurs dat het zich volkomen bij dat verzoek aansluit, en aan Uwe Excellenties met den meesten aandrang verzoekt zoo spoedig mogeljjk aan den wensch van het Nederlandsch Landbouwcomité te voldoen." j Het volgende ingezonden stuk komt voor in de M. Ct. van heden DE KERK TE KLOETINGE. Voor enkele dagen bezocht ik Kloetinge, het vriendelijke dorp in de nabijheid van Goes, om een onderzoek in te stellen naar de archeologische of kunst-waarde van een paar zandsteenen leeuwen, die eertijds op een muur van de kerk hadden ge- staan en waarop mijn aandacht was gevestigd door i' een bekenden Middelburgschen antiquair. De leeu wen hadden als zoodanig geen waarde, en waren bovendien veel beschadigd. Ik kende de kerk aldaar als een der faaiste dorps kerken uit Zuid-IJeveland. Te midden van het dorp gelegen, maakt zij door hare eerbiedwaardige grijze kleur tegen het groen der omringende hoornen een gelukkig effectterwijl zij, dank zij den goeden zorgen van een wijs kerkbestuur, in goeden staat van onderhoud verkeerde. Hoe veranderd vond ik dien idealen toestand in de vorige week. Het tegenwoordige kerkbestuur had noodig ge vonden om de kerk eens wat op te knappen en met zekeren trots wèes de president-kerkvoogd mij op de vele verfraaiingen die reeds waren aan- gebraeht. De baksteenen voet van de kerkmuren, eertijds gevoegd, was met een laag cement overdektde eenvoudig, doch goed grprofileerde omlijsting der ramen was mede met een cementkorst besmeerd. De voegen waren uitgehakt en het geheel opnieuw gevoegd met afgesneden voegen, als gold het een nieuw bouwweik. De zandsteenen vullingen (tracee ringen) in de ramen waren vervangen door houten stijlen en kroramers. Waar op enkele plaatsen de hoeksteenen der drommers of steunberen wat te veel hadden geleden, had men deze eenvoudig uit gehakt eu vervangen door roodgemaakte cement, waarin de voegen waren getrokken. In êón woordmen bacl de kerk ellendig verknoeid. Ik wees den president-kerkvoogd op het onoor- j deelkundig werk, dat verricht was, en de goede man j gevoelde iets van hetgeen ik hem omtrent het ver keerde der behandeling aanvoerde, doch verontschul digde zich met er op te wijzen, dat het kerkbestuur een architect had belast met deze restauratie. (Sic Hot wandalenwerk was nog in vollen gang; in een gedeelte van de kerk Ugen papieren mallen met uitslagen van de raamtraceeringen voor de nog te vernieuwen ramen voegers waren bezig, met angst vallige juistheid, langs eene rij de hagelwitte voegen af te knippen en het geheel met een schavotachtig rood te kleuren. Gelukkig stond de oude grijze toren nog daar in al zijn oorspronkelijkheid. Geen schendende hand had nog den treurigen moed gehad, ook dezen een verjongenskuur te doen ondergaan. In al zijn een voud had deze kolos meer dan vier eeuwen, evenals het kerkgebouw, den tand des tijds getrotseerd de volle platte voeg was volkomen gaaf gebleven de oude steenen bezaten nog hunne oorspronkelijke kleur, de zandsteenen borstwering met zijne tracee- ringen op de bovengaanderij, hoewel met een ver dachte groene tint bedekt, stond nog scherp afge- teekend. Dit alles had men aan de kerk ook kunnen heb ben, ware men niet gevallen in de handen van een man, wiens naam gelukkig niet genoemd werd, die gemeend heeft, niet beter te kunnen doen, dan het gebouw zijn heerlijk oud karakter te ontnemen en er een nieuwerwetsche kerk van te maken met al de gebreken van een cementbepleistering. Het viel mij op dat de cementkorst, die men nota bene nog met een rozenrood silicaat (hoe lief besmeerd had, nu reeds scheuren vertoonde, die eene spoedige herstelling noodig zullen maken. Wat was eenvoudiger geweest, dan om de enkele uitgevallen voegen op nieuw, en op de zoo goed gebleken wijz8 van vóór vier eeuwen, vol te zetten, de zandsteen en traceeringen te herstellen, en sommige te veel ver weerde steenen, door goede oude Zeeuwsche moppen, die overal gemakkelijk te verkrggen zijn, te ver vangen Dit had belangrijk minder geld gekost en men had een monument behouden, waarop de gemeente nog eeuwen lang met trots had kunnen wijzen. In plaats daarvan is de kerk te Kloetinge thans een knutselwerk geworden, dat aan een Duitsche bouwdoos zijn oorsprong schijnt te hebben gevonden. J. A. FREDERIKS, Secretaris van de oudheidkundige commissie uit het Zeeuw ach Ge nootschap der Wetenschappen. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Gereform. gemeente te Seroos- kerke ds. G. Vlug te Barendrecht c. a. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Soesterberg door ds. Gobius du Sart, te Nieuw- en St. Joosland. De Bode deelt mede dat onlangs een onder wijzer, die uit Hengelo (Ov.) vertrok, van den ge meente-ontvanger over de maand Februari niet Vu van zijn traktement kon .krijgen, maar slechts -8/ass- De burgemeester gaf den ontvanger gelijk. Nu heeft de betrokken onderwijzer zich tot den Gemeente raad gewend. De voordracht voor hoofd der school te Drei- schor bestaat uit de heeren W. Carels, hoofd der school te Cortgene, M. T. Van Staalen, onder wijzer te Bruinisse, C. Klap, onderwijzer te Velzen, J. Porte, onderwijzer te Borculo, en P. De Zeeuw, onderwijzer te Dreischor. (M. Ct.) Tot onderwijzeres te Nieuwerkerk (D.) is be noemd mejuffr. J. A. Coomans te Breskens. Rechtszaken. In zake het onlangs vermelde tussohen twee Zuid-Bevelandsche ingezetenen gerezen geschil overeen recht van uitweg bevestigde het Gerechtshof te 's Gra- venhage Maandag de uitspraak van de Rechtbank te Middelburg, waarbij aan hem, die dat recht wenschte, krachtens art. 715 B. W., een noodweg werd aangewezen, met bepaling van het bedrag der daarvoor aan den ander verschuldigde vergoeding op f 10 per jaar. De bekende Hendrik De JoDg, die weldra te recht zal staan wegens oplichting, heeft tot zijn ver dediger gekozen mr. L. Hurrelbrink. Bij bevelschrift der arrond.-rechtbank te Mid delburg van den 9 dezer is rechtsingang verleend met gevangenhouding en verwijzing naar de terecht zitting tegen Leonie Notelaar, oud 19 jaren, dienst bode, geboren te Koewacht, wonende te Groede, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat zij in den morgen van den 31 Augustus 1893 op de hofstede van De Milliano te Groede opzettelijk een blauwen baaien rok, twee gouden oorbellen en twee paar kousen van Machiel Lampier als geschenk heeft aan genomen, terwjjl zij wist dat die goederen door dezen den vorigen avond waren ontvreemd uit eene kist, staande in eene woning aan den Marolleput te Oost burg en toebehoorden aan Melanie Octavie Bert. Aan de beklaagde is mr. C. De Witt Hamer J.Gz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger Gemengde Berichten. In het Gasthuis te Goes zijn heden de zwa luwen gearriveerd. Als eene bijzonderheid meldt men ons, dat bij D. Westveer te Wolfertsdijk zgn geboren vier ko nijnen, waarvan een met een poot, een met twee, een met drie en een met vier pooten, het laatstge noemde zonder staart. De vreemdpootige beestjes zijn alle in leven. Maandag viel een rietdekker van het dak eener hofstede te Nieuwdorp, tengevolge waarvan hij een been brak. Aliggingen. Het Belgisch stoomschip Prince Albertvan Bilbao met ijzererts geladen en naar Antwerpen bestemd, is, uit zee komende, beoosten deze haven tegen den wal aan de grond geraakten zit zeer gevaarlijk. Lichter vaartuigen zgn aange nomen om de lading te lossen. Te Raai te sloeg een paard op hol en kwam, nadat het dier den wagen reeds verloren had, met een sprong in een kamer, bewoond door een weduwe, die op dat oogenblik nog te bed lag met haar dochter. Het paard, dat het raam natuurlijk geheel verbrijzelde, wierp alles wat in het vertrek stond omver en bleef staan onmiddellijk voor de legerstede der vrouwen, die door het even vreemd als onge- weuscht bezoek deerlijk van streek raakt eu.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1