BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 7 APRIL 1894. No. 41. C. J. IIUVEKS, GOES, 5 April 1894. r etour biljetten der staatsspoor wegen, algegeven naar Antwerpen bg gelegenheid der a. s. wereldtentoonstelling aldaar, zullen langer geldig zijn dan gewoonlijk, denkelijk voor een tijd vak van acht dagen, terwijl dan ook reeds in wer king zouden treden de vrachtprijzen, bepaald in het nog in bewerking zgnde tarief voor het Nederlandsch- Belgiseh reizigersverkeer. De minister van financiën heeft door tusschen- komst van de commissarissen der Koningin aan de gemeentebesturen in herinnering gebracht, dat met 1 Mei a. s. de registratierechten op aan stellingen en akten van beëediging van ambtenaren zgn afgeschaft, en tevens er de aandacht op gevestigd, dat die rechten nog moeten geheven worden op die stukken, opgemaakt vóór 1 Mei 1894. Kerkeiijke Zaken en Onderwijs. Hoedekenskerke. Op de nominatie van een predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn geplaatst de heeren A. Veenhuijsen, predikant te Nederhorsfc den Berg en P. De Buck, predikant te Oostkapelle. In de commissie voor het eindexamen van leer lingen der H. B. Scholen in Zeeland, dat dit jaar te Zieriksee wordt gehouden, hebben van de school te Goes zitting de hh. dr. Z. Th. Diehl, F. Allan, M. C. J. De Visser en J. A. E. Schmidt. Te Rotterdam staat de heer L. P. J. Vermeulen, leeraar in het Fransch aan de H. B. S. alhier, no. 3 op de voordracht voor gelijke betrekking aan het Erasmiaansch gymnasium; en de heer N. J. Visser, onderwijzer te Bergschenbroek, no. 3 op eene voor dracht voor onderwijzer aan de school voor m. u. 1. o. (hoofd de beer E. J. De Heer). Tot hoofd der school te Zoutelande is benoemd de heer A. Minderhoud te Weslkapelle. Tot onderwijzer bij het o. 1. o. te Rotterdam is benoemd de heer M. A. Snijder, thans in gelijke be trekking te Dordrecht. Boekaankondiging. Het eerste no. van den nieuwen jaargang van de Portejeuille bevat de reproductie van een gedicht van Goethe, zestien dagen voor zijn dood geschreven. Rechtszaken. Gisteren werd voor het gerechtshof te 's-Graven- hage in hooger beroep behandeld de zaak tegen A. R. en diens medeplichtige, beiden beklaagd van af persing jegens de gezusters V. aan den 's-Heer Hen- drikskinderendijk nabij Goes. Zij werden door de rechtbank te Middelburg te dier zake veroordeeld ieder tot 7 1/2 jaar gevangenisstraf, onder aanneming van verzwarende omstandigheden. De eerste beklaagde vroeg verlichting van straf. De tweede trachtte zijne onschuld aan te toonen. Mr. A. D. H. Quintus betoogde als verdediger van den len bekl., dat behoorde te vervallen de ver zwarende omstandigheid, als zouden beklaagden zich den toegang tot de plaats des misdrgfs hebben ver schaft door middel van braak. Voorts dat zijn cliënt ten onrechte tot gelijke straf veroordeeld is als de 2e bekl., terwijl hem toch niet, zooals dezen, recidive is ten laste gelegd. Mr. C. L. Modderman, voor den tweeden beklaagde optredende, refereerde zich wat de genoemde ver zwarende omstandigheden betreft aan hetgeen hier omtrent door zijnen collega was aangevoerd, en be paalde zich er toe, om aan te dringen op verminde ring van straf, o. a. op grond, dat in deze de eerste beklaagde de hoofdpersoon is geweest. Advocaat-generaal mr. Telders requireerde, na deze zaak als eene buitengewoon ernstige te hebben voorgesteld, en met het oog op het ongunstig ver leden van de beide beklaagden, bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Het Hof heeft voorts bevestigd het vonnis van de Rechtbank te Middelburg, waarbij J. K. Van der Veer, redacteur-uitgever van De Toekomst aldaar, tot 6 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, we gens smaadschrift, terwijl werden vrijgesproken van diefstal van aardappelen de arbeiders M. te Krab- bendijke en V. S. te Ierseke. Gemengde Berichten. Kolijnüiplaat. Een oppassend werkman alhier, P. v. d. W., werkzaam aan den nieuwen inlaagdgk in den Nieuw-Noord-Bevelandpolder, is Donderdag morgen een vreeselijk ongeluk overkomen. Een der kipkarren, geheel met grond geladen, is omgeslagen en op hem gevallen, waardoor bg hom twee rugge- w rvels en een lende wervel gebroken zijn en zijne be enen gevoelloos zijn geworden. Zijn toestand is zorgelijk. Dit is het eerste ernstige ongeluk op dat werk. Het blijkt nu, hoe verstandig de maatregel geweest is, den aannemer de verplichting op te leggen, al zijne werklieden tegen ongelukken op het werk te verzekeren. Woensdag en Donderdag zijn te Tolen de Officier van justitie, de Rechter van instructie en de Griffier van de rechtbank te Zieriksee geweest, teneinde een onderzoek in te stellen naar den schrijver van dreigbrieven aan eenige ingezetenen van Tolen. Na afloop van het onderzoek is het jonge mensch M. y. D. geboeid naar Zieriksee overgebracht. Te Oosternieland at een boerenknecht op Paasch- Zondag des morgens 30 en des avonds 20 eieren. Do man is er gezond bg gebleven. Eene zeldzame verloting. Te Koedijk bg Alkmaar deed zich voor een paar weken het gelukkig zeld zame geval voor, dat even voor den aanvang der predikatie in de Herv. kerk, om een nietig geschil, eene heftige woordenwisseling ontstond tusschen den dienstdoenden predikant en den aldaar fungeeren- den kerkeraad. Dienzelfden kerktijd zouden nieuwe leden der kerk worden bevestigd. De predikant was over deze ge schiedenis zoo verontwaardigd, dat hij ook nog in zijne rede op den kansel eenige woorden ten beste gof om de ouders der nieuwe leden en de overige toehoorders eens duchtig de les te lezen over het zijns inziens onbetamelijke gedrag dergenon, die zich niet naar zijn meeniag hadden gevoegd. Hg weigerde dan ook de fraaie geschenken aan te nemen, die hem door zijne leerlingen waren toegedacht. Wat nu begonnen? Na lang beraad zijn dezer dagen de ca- deaux verloot ten voordeele van de armen der ge meente Koedijk. Een consortium vau 5 vermogende heeren uit Indië heeft aan den heer Willem van Zuylen voor- gesteld, het volgend jaar, wanneer zijn contract met de Vereenigde Tooneelisten zal ziju afgeloopen, eene kunstreis naar de Oost te maken en inzonderheid te Batavia, te Soerabaja en te Samarang op te tre den, zoowel alleen, tot het houden van voordrach ten, als in liefhebbersgezelschappen, tot het ver- toonen van stukken. Het voorstel was aanlokkelijk; de gestelde voor waarden waren mooi. Maar na rijp beraad heeft de heer Van Zuylen, om verschillende redenen, gemeend het te moeten afwijzen. De heer E. Smit, te Heerenveen, heeft een kachel uitgevonden, waarin turf met meer voordeel kan worden gestookt dan tot dusver kolen. Daar buitenlandsche brandstoffen de turf verdringen, zal deze uitvinding zoker goede vruchten afwerpen voor de nu lijdende veenderijen, die met de tegenwoor dige kachels onmogelgk kunnen concurreeren met steenkool, c -kes, briquetten en petroleum. In Westelijk Zuid-Beveland beloven de kerse-, pere- en pruimeboomen een ruimen oogst. Alle zijn rijk van bloesems voorzien ot staan reeds in vollen dos. Tot dusver heerschten weinig nachtvorsten, zoodat in dit opzicht weinig tegenspoed wordt ondervonden. Het koolzaad staat op vele plaatsen op het punt van bloeien. Jammer, dat tengevolge van het droge weder en den noordenwind massa's insecten zich in de koppen hebben genesteld en zich aan hot jeug dige groen te goed doen, waardoor, naar men vreest, belangrijke schade zal worden toegebracht. De Eagelsche stoomboot »Ofcranto" van de Wilson-lgn vertrok eenige dagen geleden naar Boston en Baltimore. Voor Ylissingen ontdekte men in het kolenhok een persoon, die zich daar dertig uur ver borgen had om gratis het reisje over den Atlautischen Oceaan te kunnen maken. Hij was zoo zwart als een neger en tot op de huid toe nat door da groote hoeveelheid water, die men op de kolen geworpen had. Men zette den snaak te Vlissingen af, waar hij zich aan den oever der zee ontkleedde om zich te was&chen en zijne kleederen in de zon te drogen. De man, zegt de Gazettedie dat verhaal bevat, is een Franschman. Men meldt uit 's-Gravenhaga aan de N. R. Ct. De pleger van het geweld op den persoon, die in het Alexanderveld stervende is gevonden, is, d ink zij den ijver van den commissaris van politie, den heer Olivier, gevonden en gearresteerd. Het moet een burger genaamd Van der G. zijn, die, in gezel schap van een militair den verslagene heeft aange rand, doch hg alleen moet de dader zijn van het geweld, dat den doodslag tengevolge heeft gehad. Het feit moet reeds in den avond zijn gebeurd, zoodat de verslagene den ganschen nacht stervende in het veld hoeft gelegen. Omtrent de aanhouding van den dader verneemt men nader de volgende bijzonderheden De verslagene ontmoette Woensdag 21 Maart jl. des avonds een veldartillerist, den 17jarigen K., met dezen ging hij dien avond uit en maakte met hem tegen Vrijdag daaraanvolgende afspraak. Dien Vrijdag kwam de artillerist een zijner kameraden tegen, zekeren v. d Goorbarg, voerman aan de aschstaal. Tegen deze, een jongeling van 17 jaar, vertelde hij van zijn afspraak. V. d. G. twijfelende aan de goede bedoelingen van R., ging met zijn vriend mede naar de plaats van afspraak, een bierhuis aan het Wij'd Achterom. Van daar gingen R. en de artillerist nog eenige bierhuizen dien avond bezoeken, steode op de hielen gevolgd door v. d, Goorberg. Omstreeks 9 uur gingen beide eerstgenoemden en ook v. d. G. in het Maastrichts bierhuis aan den Dennenweg en na eenigen tijd aldaar te hebben vertoefd, ging het drietal, op voorgeven van den soldaat, dat hij om 10 uur thuis moest zijn, op weg naar de kazerne. Volgens verklaring van v. d. G. en K. moet de verslagene den artillerist toen achter de woningen van het Nassauplein höbben gelokt hetn handelingen, strafbaar gesteld bij art. 246 van het wetboek van strafrecht, hebben voorgesteld. V. d. G. ontstak hierover zoodanig in woede dat hg den persoon R. eenige vuistslagen tegen de rechterslaap toebracht en hem daarna op de borst trapte. Na het plegen van die daad gingen beide nog naar een koffiehuis zich niet bekommerende om den toestand van den mishandelde. Van het tijdstip af, waarop het gevonden werd, tot Donderdag toe, was de recherche druk in de weer den dader op te sporen. De inspecteurs bij de recherche, de heeren Riotdgk, v. d. Aalst, Wulffers en Van Rosmalen waren hem Woensdagavond reeds zoo goed als op het spoor, en hun gegevens werden Donderdagochtend nog verstrekt door de verklaring van een agent van politie, die in den bewusten avond geposteerd was geweest. De dader nl. had tegen dien agent gezegd, dat zijn vriend met iemand in het koffiehuis zat, die blijkbaar geen goede bedoelingen had. De agent herkende den persoon, die hem dit had zegd als v. d. G., werkzaam aan de aschstaal. Op die aanwijzing gingen Donderdagochtend twee rechercheurs naar de aschstaal. Zij vonden daar v. d. G.. doch deze zeide van niets te weten, en lachte om het voorgevallene. Bg den commissaris werd hij echter tot bekentenis gebracht, en deed hij een omstandig verhaal van het gebeurde. De dader is in arrestde veld-artillerist, is na gehoord te zijn, op vrije voeten gesteld. Woensdag heeft er te Parijs eene ontploffing plaats gehad in den aanzienlijken en deftigen re staurant Foyot, juist tegenover de hoofdpoort van het Senaatsgebouw gelegen. Bij de ontploffing is de letterkundige Taillade, die socialist is, en zelfs herhaaldelijk voor de anarchie in de bres sprong, gewond. De ontploffing is teweegggebracht met een blik voor verduurzaamde levensmiddelen, dat gevuld was met dynamiet en met spijkers, welke van grooter formaat waren dan die bij de vorige aanslagen ge bruikt. De schade in den restaurant is vrij aanzien lijk. Alle spiegels zijn gebroken, tafels zgn vernietigd, het plafond is gebarsten. Twee personen zgn gevat. Een ontzettend ongeluk had te Londen plaats in de Regent-street, waar drie schilders op een han gende stelling aan den gevel van een modemagazijn werkzaam waren, toen plotseling de touwen, waar mede de Btelling was vastgebonden, braken, zoodat de werklieden van een hoogte van 60 voet op het trottoir nedervielen. Twee braken hun nek, terwijl de derde zware verwondingen bekwamook werden een vrouw en een kind, die juist zich op het trottoir bevonden, ernstig gewond. Een omnibus-conducteur te Parijs vond dezer dagen, in een der rijtuigen een som van twee-en- vijftigduizend gulden, verpakt in een klein reistaschje. De eigenaar van het geld kwam bij de directie der omnibus-maatschappij, vroeg zijn eigendom terug en bood aan om den eerlijken conducteur eene beloo ning te geven vantien galden. Zegge tien gul den De directie vond die belooning al te schriel. Zij koos par tg voor haren ondergeschikte, weigerde de teruggave van het geld en zond het naar het hoofdbureau van politie. De wakkere conducteur zal thans, door tusschenkomsfc van de autoriteit, eene belooning van tweehonderd vijftig guldon ontvangen. Woensdag heeft te Frankfort a. M. een hevige brand gewoed in het gewezen hötel Brittannia, dat sedert de tentoonstelling van 1891 als particuliere woning verhuurd was aan oen aantal huisgezinnen. Het vuur, dat in de benedenverdieping uitbrak, tastte onmiddellijk de trap aan, zoodat niemand zich bin nen het huis door ver wij deren kon. De meeste inwoners hoopten zich dus op de bal eons en tot op het dak opeen, maar konden ook daar moeilijk gered worden, omdat de brandweer ongelukkigerwijze niet onmiddellijk op het ernstige van don brand gewezen was, zoodat zij zonder al haar reddingsmateriaal aankwam. Verscheidene per sonen sprongen toen van boven af op straat, waar door niet minder dan vijf slachtoffers zich te pletter wierpen. Bovendien zijn twee vrouwen, die den uitweg naar buiten afgesneden vonden, in de vlammen vergaan. Ean der bewoners, die zich eenige dag9n voor zaken op reis bevindt, zal bjj zijn terugkeer zijne vrouw, moeder en kinderen als lijken terugvinden. Zijn vrouw, die met het jongste kind den doode- lijken sprong waagde, schreef als afscheidsgroet aan haar man op een stukje papier de woordenvaar wel, mijn lieve man," liet dit vooraf uit hot raam waaien, en lag weinige oogenblikken later dood op de straatsteenen. Het kind ward nog levend opgenomen, lachte de omstanders nog even vriendelijk toe, maar overleed ook enkele oogenblikken later tengevolge van een hersenschudding. Laatste en teiegraphische berichten. Heden diende voor de arr.-rechtbank te Mid delburg de bekende zaak van den moord op de drie vrouwen te Marolleput, vroeger in verschillende berichten uitvoerig aaa onze lezers medegedeeld. D9 beschuldigde Lampier legde tor terechtzitting eene huiveringwekkende kalmte aan den dag, tuurde herhaaldelijk door de zaal als of hg in het geheel niet bij de zaak betrokken was en lachte zelfs af en toe. Hij verklaarde herhaaldelijk geen berouw te hebben over de volvoerde misdaden. De deskundigen handhaafden hun rapport omtrent den toestand zijner geestvermogens en verklaarden hem volkomen toerekenbaar. Het O. M. eischte levenslange gevangenisstraf. De verdediger, mr. F. N. v. d. Bilt ontkende, dat er voorbedachten rade had bestaan. Een zeer talrijk publiek woonde de zitting bij. In ons volgend nommer hopen wa van deze zaak een uitgebreider verslag te geven. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacieur Nu de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer weer veler gemoederen vervalt, en sommigen allicht zooveel mogelijk willen ingelicht) waar het om gaat zou ik gaarne het mgne daarvan willen zeggen. En dan denk ik er zoo over: Er zgn twee candidaten, de heeren A. F. Loiiman van Amsterdam en C. J. HUVERS te Middelburg. Wie kan nu stemmen op mr. Lohman en wie op notaris C. J. Hu vers? Wel, dat is duidelijk. De heer Lohman wordt gesteund door de conservatieven van alle richtingen, want hg is hun man. Maar voorts door niemand. De heer C. J. HUVERS moet gesteund: lo. door alle libe ralen, die voor kiesrechtuitbreiding zgn; 2o. door alle katholieken, die meegaan met dr. Schaepman; 3o. door alle antirevolutionairen, omdat ze meegaan met de geheele antirevolutionaire partij en Patri monium. De heer Lohman staat daar tegenover. Bovendien heeft de heer Lohman bedankt voor lid der antirevolutionaire kiesvereeniging te Amsterdam En waarom zouden we den heer Huvers niet stemmen Omdat hg in sommige zaken anders denkt dan sommigen onzer Maar daar gaat het nu niet over. We stemmen nu een candidaat, die maar voor drie of vier maanden zitting heeft, en alleen zitting heeft om over de kies wet te handelen. En daarom kunnen we omdat we liberaal of katholiek (in den geest van dr. Schaepman) of anti-revolutionair zgn, niemand anders stemmen dan den heer lid der Provinc. Staten van Zeeland. U beleefd dank betuigende, M. de Redacteur teeken ik mij Een voorstander van kiesrechtuitbreiding. Daargelaten dat er onzerzijds wel meer commen taren zouden te leveren zgn op het bovenstaande, teekenen we even aan, dat geen enkel conservatief van liberale richting op dhr. Lobman zal stemmen, maar dat de meesten hunner evenals de liberalen, die voor kiesreehtuitbreidiug zijn, voorshands zich de vrijheid zullen veroorloven op den heer Stigter te stemmen. Red. Aan de Redactie der Goesche Courant. M. d. R. Mijn© kinderen die zich thuis in stijlschrift oefenen, brengen allen tamelijk wel dezelfde soort letters op 't papier, wat mg wel eens aanleiding gaf om te overwegen of de voordeelen van die nieuwe methode wel kunnen opwegen tegen de bezwaren in de toe komst Indien het opkomend geslacht die uniform- letter gaat toepassen, dan ontbreekt ook de ver scheidenheid in handteekeningen, die bg gewoon schrift zooals nu, zich voordoet. Het nabootsen daarvan wordt gemakkelijk, brand brieven, schrifturen, quitantiën, naamletters onder renvoogen, cijfers enz. enz. zij komen later allen vrijwel met elkander overeen, en het opsporen van misdadige feiten zal zeer bemoeieljjkt worden. M. i. wordt het kwaad door stijlschrift in de hand ge werkt, en dat is af te keuren. A. Z. Liefdadigheid. De COMMISSIE voor de (Economische spgsuit- deeling werd door een stadgenoot in staat gesteld, op heden eeue zeer ruime bedeeling van brood en spek uit te reiken aan alle gezinnen, die in den afgeloopen winter van de commissie onderstand genoten. Voor deze belangrijke gift betuigt de commissie haren dank aan den milden gever. J. J. 00 HTM AN, Voorzitter. A. DEKKER Jz., Secretaris. Goes, 6 April 1894. Burgerlijke Stand van Gaas van 4 tot 6 April 1894. Getrouwd 5, Herman Adriaan Ballot, 29 j., jm., te Pretoria (Transvaal) en Louise Marie De Laat de Kanter, 24 j., jd., te Goes, onlangs te VelpJanus Boogaard, 28 j., jm. en Cornelia Jacoba Schippers, 23 j., jd. Overleden: 5, Adriana De Jonge, 91 j., weduwe van Johannes De Graag. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. WolfertsdIjk. Gisteren werd door notaris Pilaar alhier verkocht: a. Voor den heer Dekker: 10.3020 H.A. bouw land in den Westerlandpolder. Daar niemand boven f900 per H.A. bood, bleef dit onverkocht. b. Voor den heer M. Weststrate: 1. 1.1520 H.A. bouwland in den Zuiderlandpolder. Toegewezen aan Adr. Remjjnse alhier, voor f 1270 per H.A. 2. 1.8200 H.A. bouwland aaa den dijk bij Oud-Sab- binge. Kooper werd P. Kole Jz. alhier, voor f1125 per H.A. Alles ongerekend 8 Va pot. oakosten. Aan vaarding met het rooven van den oogst 1894. Verder werd door denzelfden notaris voor het Waterschap Oud-Wolphaarsdijk verpacht: eene in laag met dijk voor f 142 's jaars aan J. Smallegange alhier. Marktberichten. MIDDELBURG, 5 April 1894. Met uitzondering vau Tarwe aanvoer klein en prijzen van alle artikelen onveranderd. Boter f 0.70 a 0,90 per K.G. Eieren f 2,60 per 100 links. Druk F. K198UW0US Zooa Goaa.

Goessche Courant | 1894 | | pagina bijlage 1