1894 N°. 39. Dinsdag 3 April. 81ste jaargang. DE VERKIEZING De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam ea verder bjj allo Boekverkoopers en Brievengaarders* Inzendfjugr van advertentiën voor 9 uren op den De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niot meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dag der uitgave* voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben op DINSDAG den 10 April a. a. van des voor- middags 9 tot des namiddags 4 uren in «en der zalen van het Raadhuis. De kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heelt, kan er een ter secretarie bekomen. Goes, den 31 Waart 1894. Bcrgemeester en Wethouders vau Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 2 April 1894. In verband met de mededeeling van dr. K u y - per in de Deputaten-vergadering, dat hij te Goes geen candidatuur wensebt, tenzij bet afgetreden lid hem dat zelf mocht verzoeken, verdient vermelding betgeen uit Goes wordt geschreven aan de Telegraaf »Ds. Kapteyn zeide in de vergadering der anti-revolutionaire kiesvereeniging, dat dr. Kuyper beloofd bad te zullen seinen, als hij geen candida tuur tegenover jhr. De Savornin Lohman wensebte te aanvaarden. Toen nu geen telegram werd ont vangen, meende de beer Kapteyn gerechtigd te zijn tot de verklaring, dat dr. Kuyper zoo men dit uitdrukkelijk verlangde zich eene candidatuur zou laten welgevallen. >De vergadering besloot daarop, den oud-afge vaardigde De Savornin Lohman uit te noodigen om zich terug t9 trekken, waarna dr. Kuyper definitief zou worden gecandideerd. »Tbans kan ik u mededeelen, dat de beer Lohman niet bereid was, aan dit verzoek gevolg te geven. In elk geval zullen verschillende leden der antirev. kiesvereeniging hem steunen, ook al wordt dr. Kuyper tegen-candidaat. Men deelt ons van particuliere zjjde het vol gende mede Onder voorzitterschap van den beer B. Quist, eenig overgebleven bestuurslid, vergaderde de anti revolutionaire kiesvereeniging >Voor Nederland en Oranje" jl. Zaterdagavond alhier in de christelijke school. In de eerste plaats werd voorlezing gedaan van bet ingediend ontslag der overigé. bestuursleden, de heeren M. De Jonge Jz., J. Donner, J. De Hoogh en J. J. Visser. De voorzitter stelde voor onmid dellijk over te gaan tot de verkiezing van nieuwe bestuursleden. De heer Lampe stelde daarop eene motie voor met bet doel om te trachten de genoemde bestuurs leden op bun besluit te doen terugkomen. Hoewel bun ontslagnemen niet met redenen is omkleed, meende de beer L., dat bet zijn oorzaak daarin vindt, dat de voorzitter en eenige andere leden der vereeniging hun wil hebben doorgedreven met ver krachting van de beteekenis van art. 80 der Grondwet. Ds. Kapteijn kwam tegen de motie op en sprak vooral zijne scherpe afkeuring er over uit, dat een jongmenscb als de beer Lampe bet waagde ouderen te beschuldigen van verkrachting der Grondwet. Nadat daarop de beer Lampe verklaard bad nie mand te hebben willen beleedigen, trok hg zijne motie in. Verschillende sprekers voerden daarna bet woord om de verdiensten der afgetreden bestuursleden te huldigen. Men begreep, dat bet moeielyk ging bun te verzoeken op bun besluit terug te komen, maar men kon toch beginnen met ze te herkiezen. Door één der aanwezigen werd nog gezegd, dat eigenlijk de voorzitter ook wel ontslag bad moeten nemsB, want de minder goede verstandhouding tusschen hem en de overige bestuursleden bad ook vroeger wel eens tot moeielijkheden aanleiding gegeven. Alsnu werd tot stemming overgegaan en werden de heeren M. De Jonge Jz., J. Donner en J. De Hoogh herkozen en de beer J. Buijse, die reeds vroeger ontslag bad genomen, gekozen. De laatste, ter vergadering tegenwoordig, nam de benoeming echter niet aan. Aangezien andere aanwezigen, op wie ook stemmen waren uitgebracht, mede verzochten niet in aanmerking te komen, ging men, in afwach ting van bet besluit der berkozenen, niet tot eene nieuwe stemming over. De Voorzitter vroeg nu welke houding de ver eeniging zou aannemen als de heer De Savornin Lobman Maandag (heden) avond optreedt. Ds. Kapteijn was van meening, dat nu de beer Lobman in zake kiesrechtuitbreiding vlak tegenover de vereeniging staat, deze zich daarmede niet moet inlaten en van dat optreden zich niets beeft aan te trekken. Anderen meenden dat de vereeniging den heer Lobman moest hoog houden en de leden de lezing moesten bijwonen. Over deze zaak werd niet ge stemd, maar wel bleek uit de gevoerde discussiën, dat uit eene met den beer Lobman gevoerde brief wisseling valt af te leiden, dat deze niet voornemens is dr. Kuyper te vragen bet district Goes te willen vertegenwoordigen. Daar de beer Lohman voorts beeft te kennen gegeven zelfs tegenover een ande ren anti-revolutionairen candidaat, buiten de kies vereeniging om gesteld, eene candidatuur te zullen aanvaarden, stelde ds. Kapteijn voor voorloopig namen van anderen te noemen, en dan Maandag of Dins dag weder bijeen te komen tot bet doen van eene definitieve keuze. Dit denkbeeld vond ondersteuning, maar aangezien velen wegens bet late uur de vergadering reeds hadden verlaten, wilden enkele aanwezigen de zaak uitstellen. Het voorstel van ds. Kapteijn werd echter aangenomen en deze noemde daarop als voorloopige candidaten mr. Th. Heemskerk, de beer J. Donner te Leiden en de beer O. J. Huvers te Middelburg. Naar ons wordt medegedeeld, is er eene wijzi ging gekomen in de verdeeling der kwartieren van den polder »de Breede Watering bewes ten Ierseke" onder de gezworenen van dien polder. Dientengevolge is bet kwartier van den over leden gezworen P. Hirdes gebracht onder toezicht van den gezworen J. Yermet, terwijl den nieuw te benoemen gezworen bet vroegere kwartier van laatst genoemde zal ten deel vallen. De keuring van de voor den krjjgs- dienst aangewezen paarden heeft plaats te: Kortgene (Plein vóór bet gemeentebuis) 30 April te 10 voor Kortgene, te 10.45 voor Kats, te 11.30 voor Kolijnsplaat en te 1.30 voor Wissekerke te Goes (Exercitieterrein aan den weg tusschen Goes en den Wilhelminapolder) 1 Meite 9 voor Goes, te 10 voor Kattendijke en te 11.15 voor Wolfertsdijk te Heinkenszand (Kom van bet dorp) 2 Meite 10 voor Heinkenszand, te 11 voor 's-Heer Arends- kerke, te 2.30 voor 's-Heer Abtskerke, te 2.45 voor 's-Heerenhoek en te 3.15 voor Borsele te Ovezand (Weide van den landbouwer M. J. Rijk aan den Rooneusdijk) 4 Meite 10 voor Ovezand, te 10.45 voor Driewegen, te 11 voor Oudelande, te 11.30 voor Baarland, te 11.45 voor Ellewoudsdijk, te 12 voor Nisse, te 1.45 voor 's-Gra- venpolder en te 2.15 voor Hoedekenskerke te Kapelle (Boomgaard achter de woning van den beer A. Nijssen) 5 Meite 10 voor Kapelle, te 10.45 voor Kloetinge, te 11.45 voor Wemeldinge, te 1.15 voor Schore en te 1.45 voor Ierseke te Krabbendijke (Plein in de kom der gemeente) 7 Mei: te 11.30 voor Krabbendijke te 1.80 voor Waarde, te 2 voor Kruiningen en te 3 voor Ril- land-Bath te Tolen (Marktplein) 8 Meite 10 voor Tolen, te 11.30 voor Poortvliet, te 1.15 voor Oud-Vosmeer en te 3 voor Scherpen isse te St.-Annaland (Kaaiplein) 9 Mei: te 10 voor St.-Annaland, te 10.45 voor Stavenisse en te 11.30 voor St.-Maartensdijk te St.-Pbilipsland (Dorpstraat) 10 Mei: te 10 voor St.-Pbilipsland. De keuringscommissie is voor deze provincie als volgt samengesteldde majoor P. Haitsma Muiier, van bet 3e regiment veld-artillerie te Roermond, lid en voorzitterde majoor J. C. P. Thirion, van bet 2e regiment huzaren te 's-Hertogenbosch, lid en plaatsvervangend voorzitterde districts-veearts Tb. G. Van Rjjssel, te Dordrecht, lid. Als plaatsvervangende leden zijn aangewezende kapitein J. J. C. Hinlopen, van het 3e regiment veld-artillerie, te Bredade ritmeester jhr. M. W. Boreel, van bet 3e reg. huzaren, te 's-Gravonbage de districts-veearts E. L. Van Mervennée, t® Goes. Door het rijk is tot verbetering van bet paardenras in deze provincie ever 1894 eene subsidie verleend van f 4065. De vrjj zinnige kiesvereeniging Algemeen Belang te Kolijnsplaat heeft be sloten, evenals de liberale kiesvereeniging te Goes, voor de aanstaande verkiezing voor de Tweede Ka mer geen candidaat te stellen. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in bet district Zierikzee beeft den beer J. J. Van K e r k- wij k tot candidaat voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld. Omtrent de deputaten-vergadering meldt De Standaard nog, dat, nadat de in ons vorig nummer opgenomen Resolutie in discussie was ge bracht, de heeren Huvers en Voorhoeve verscher ping vroegen van de resolutiezij werd door de heeren A. F. de Savornin Lohman, Prof. Fabius, W. H. de Savornin Lobman uit Groningen, Dr. C. C. Schot, uit Hardenberg, en A. baron van Dedem bestreden, en verdedigd door de heeren W. Diemer, Mr. Heemskerk, Dr. Bavinck, K. Kater, H. Seret, Prof. Rutgers en den voorzitter. Over bet eerste deel der resolutie werd daarna door de stemgerechtigde deputaten gestemdde uit slag was, dat dit eerste deel werd aangenomen met 191 tegen 6 stemmen. Het tweede gedeelte werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Besloten werd van het eerste gedeelte der reso lutie een afschrift te zenden aan H. M. de Koningin- Regentes. De vergadering werd met bet zingen van Ps. 7211 gesloten, en met dankgebed geëindigd. Van de ontbonden Tweede Kamer waren aanwe zig de heeren A. F. de Savornin Lohman, JE. baron Mackay, Th. baron Mackay. A. baron van Dedem, G. Wbaron van Dedem J. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oye, J. van Alpben, C. M. E. van Löben Seis, H. Serot mr. Tb. Heemskerk. Mr. H. A. v. d. Velde, R. baron van der Borcb van Verwolde, J. H. Donner en F. graaf van Bijlandt. Van de leden dor eerste Kamer was niemand aan wezig. In bet hotel »des Pays Bas" werd daarna een ge meenschappelijke maaltijd gehouden. Uit Rotterdam schrijft men aan de Zvo. Crt.: Het beeft hier groot opzien gewekt, dat de beer P. R. Mees, een van de acht leden der firma R. Mees Zonen, uit de firma is getreden. Deze beer Mees, door ons, beursbezoekers, Piet-beurs ge- beeten, ter onderscheiding van Piet-kamer, d. i. de heer R. P. Mees R.Az., het Kamerlid, deze beer P. R. Mees heeft zich in de laatste jaron als een voortvarend volksvriend doen kennen, als een voor stander van bet Heilsleger, van schoolvoeding, van speeltuinen, van vaeantie-koloniën, van veredeling van volksvermaken en, naar men zegt, wil hij zich verder geheel aan de opvoeding van bet volk wgden. Het schijnt dat bet stellen van zgn naam door de radicale kiesvereeniging Rotterdam" op bare voor loopige candidatenlijst den doorslag gegeven heeft aan zijn besluit om de oude en alom geachte firma te verlatenwant die firma de zaak wordt aller- wege publiek besproken en mag dus ook publiek behandeld worden is niet radicaal en hare fir manten zullen den heer R. P. Mees R.Az. niet af vallen. Dat in onzen tijd, zoo dikwijls een lastige tijd genoemd om een baantje" machtig te worden, e6n dergelgke vrijwillige aftreding groote beweging maakt in de handelskringen en daarbuiten, is inderdaad niet vreemd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wolfertsdijk. De gemeenteraad besloot Vrij dagmiddag jl. voor de twee vacaturen aan de school te Oud-Sabbinge op te roepen a. een onderwgzer met aanteekening voor vak j en b. een onderwijzer of onderwijzeres, de laatste bevoegd voor vak k. Do jaarwedde werd op f500 gehouden, doob, alleen voor amet 2 jaarlgksche verboogingen van f 25. Rechtszaken. Voor de rechtbank te Rotterdam stond Za terdag terecht C. Z., 24 jaar, schippersknecht te Hansweerd, beklaagd van op 24 Februari jl. te Rotterdam een aan P. v. d. V. toebehoorend bank biljet van 50 francs uit een behoorlijk met sleutel- slot gesloten kastje te hebben weggenomen, met het oogmerk om zich dat biljet wederrechtelijk toe te eigenen, zulks na dat kastje te hebben geopend met een niet tot de opening van bet slot daarvan be stemden sleutel. Het feit werd door bekl. bekend. Uit medelijden door v. d. V. in dienst genomen, had hij op schro melijke wijze misbruik gemaakt van bet vertrouwen door zijn patroon in hem gesteld. Daar bet de eerste maal is dat de bekl. met de justitie kennis maakt, eisebte bet O. M. zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 5 April a. s. De veroordeelden in de zaak Hoekman hebben alle vier cassatie aangeteekend tegen het gerechtshof te 's-Hertogenboscb, waarbg zjj resp. tot levenslange, tien- en vijftienjarige gevangenisstraf werden ver oordeeld. Gemengde Berichten. Wolfertsdijk. Het alhier bestaande ziekenfonds hield Zaterdagavond jl. zijne jaarvergadering. De rekening over bet boekjaar 1 April 1893—81 Maart 1894 leverde een goed slot van f 19,83 op. Dit vormt met bet reeds vergaarde ten reservekapitaal van f 891,21. Aan 8 leden is wegens ziekte f 145 uitbetaald2 hiervan genoten ieder gedurende 13 weken f 52 aan ziekengeldbet hoogste bedrag, dat gedurende 1 jaar uitgekeerd wordt. 2 nieuwe leden traden toebet ledental steeg bierdoor tot 33. De contributie bedraagt 10 cents por week. Jammer dat zooveel arbeiders zich niet bij deze nuttige ver eeniging aansluiten, om in tijd van nood niet arm lastig te moeten worden. Te Utrecht ontstond Woensdagavond tusschen de drie gebroeders v. Z., die allen merkbaar te veel vergunning hadden gebruikt, een hevige twist, ge volgd door een vechtpartij, waaraan de politie slechts een einde kon maken door den meest bescbonkene te arresteeren. Deze hierover nog meer tegen zijne broers verbitterd, vertelde den agenten tijdens zijne overbrenging, dat deze twist was ontstaan over de verdeeling van een partij vleesch, dat van elders ingevoerd in den kelder bij een der broers was ver borgen, totdat er gelegenheid zou zijn bet te ver- koopen. De politie stelde terstond een onderzoek in en vond op de aangeduide plaats ruim 60 K.G. rundvleescb aanwezig, dat als ongeschikt voor de consumptie door den len keurmeester werd afge keurd en vernietigd, terwijl tegen de gebroeders v. Z. proces-verbaal werd opgemaakt. In Hol werd, waar zeker wel 11 bakkers zgn, werd één ernstig ziek en zijn collega's hebben voor hem in zijne bakkerij beurt om beurt gebakken. In de Nederl. Zendingsbode komt de volgende waarschuwing voor Wij zien ons genoodzaakt de aandacht van onze lezers te vestigen op de onder bovenstaand opschrift herhaaldelijk in dit blad geplaatste waarschuwing. Een sluwe oplichter maakt nog voortdurend onder den naam van Kerkhoven of Kerkhof of wel eens onder een anderen naam, een menigte slachtoffers onder de goö-gemeente. Dezer dagen weder werd ons bericht, dat men een >heer" f 25 voor den zendingsarbeid te Ermelo bad ter band gesteld. Her haaldelijk komen dergelgke berichten van Kerkhoven tot ons. Om dergelgke praktijken voor goed te voorkomen, zij hier nogmaals vermeld, dat niemand in opdracht beeft voor den arbeid der zending van uit Ermelo, te collecteeren. Men vertrouwe dus geen »heer", niemand, boe ook uitgerust met aanbevelingsbrieven, ook niet voor golden voor dit blad. Zr. Boddé-Deinum, goed bevolmachtigd, is dezer dagen bezoeken bij enkele vrienden gaan afleggen. Dir. Zendingsdrukkerij. In de critiek van de Telegraaf over de opvoe ring van het tooneelstuk>de zoon van Coralie" leest men bet volgende: 3>Bij sommige gelegenheden maakte men zich ernstig ongerust over neuzen en zakdoeken. In bet algemeen profiteeren de waschvrouwen bet meest van een degelijk huilstuk. Het wordt noodig daarop de aandacht te vestigen Dat huilen 1 Eerst komt een zenuwachtig plofje van een juffrouw op de loge. 't Heeft baar een beetje gekriebeld en gekropt in 't strottenhoofd dan bij een erg touchant gezegde op bet tooneel over liefde of eeuwige trouw persen de ziltige traantjes en glibberen over het van kunst genot transpireerend gezicht. Het snikkend hikje van de loge werkt aanstekelijk. Achter baar voile droogt een dikke mevrouw baar dikke oogen. Ze doet bet nog eens, maar nu werkt ook de neus. De voile gaat omhoog en bet toetert zachtjes als bet appèl van wegtrekkende huzaren. Van bet too neel klinkt danMaar gij blijft toch mijn moeder Boem Op bet schellinkje trompet iemand in z'n rooden zakdoek. In bet balkon snuiven 'n paar jonge dames en deponeeren bet losgekomen sentiment. In de stalles hikt een dame groote bibberbikken. Nog is de climax er niet »Kom in mijn armen moe der De tranen regenen sterker. Alle traan klieren loopen over en kletteren de overmaat in witte en kanten doekjes. De neuzen blazen alarmsignalen. Een oogenblik is alles onverstaanbaar wat op de planken gezegd wordt »Zeg me moeder, wie mijn vader is Ah Dat »Ah werkt als de knop van een batterij. De heeren beginnen mee te doen. Men hoort kleine dynamietknallen, gedempte slagen op de Turksche trom, korte stooten op de trombonne. Het wordt een infernaal concert, waarin geschrei en geweeklaag van een sentimenteel geworden pu bliek, tot een schokkende uitbarsting van een tie rend neuzenbachanaal ontgloeit. Heerlijk effect voor moderne componisten Eerst een preludium, zaoht ruiscbend, dan fortissimo een getoeter, gedreun, ge snuif en ten slotte de diepgevoelde tonen de con trabas Vrijdagavond heeft zich een 15-jarig leerling van de Geref. kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam op de rails nedergelegd tusschen de gasfabriek en Sloterdgk, met bet gevolg, dat door den trein van 11.40 uit Amsterdam bet hoofd van den romp werd gescheiden. Op het lijk, dat heden morgen vroeg werd gevonden, bevond men een brief inhoudende, dat het lijk moest bezorgd worden aau de ouderlijke woning, Witte Kade, te Amsterdam.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1