met een* rectificatie der acte wat de grootte van den grond aangaat van een Are twintig centiaren op vijf-en-negentig Centiaren. De financiëele eommissie adviseert tot aanneming van dit voorstel, aan welk advies, zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming gevolg wordt gegeven. VII. Aan N. Da Jong© wordt op zjjn verzoek vergunning verleend tot het leggen van een brug aan den Westsingel naast het perceel wijk E no. 135 tegen eene retributie van éen gulden 'sjaars. VIII. Naar aanleiding der ontvangen berichten van de besturen der verschillende erkende instel lingen van weldadigheid, worden van de kiezers lijsten geschrapt vier-en-dertig personen, die in den loop van 1893 onderstand hebben genoten. IX. Op de reclame van L. Schaap tegen zijnen aanslag in de H. O. over 1893 wordt, naar aan leiding van het rapport van B. en W. goedgevonden dien aanslag te verminderen van 3 op 2 maanden en dien te brengen van f 4,52 op f 3,01. X. Tot leden van het stembureau voor de aan staande verkiezing worden aangewezen de heeren J. J. Ochtman en J. Fabery De Jonge, terwijl de andere leden als plaatsvervangers zullen fungeeren. XI. Het kohier van den Hoofdei. Omslag voor 1894 wordt vervolgens vastgesteld tot een bedrag van f 27001,29 over 981 contribuabelen en met den factor van 1,0402, waarna de vergadering wordt gesloten. Gemengde Berichten. Maandagochtend ontspoorde de tram van Utrecht op Vreeswijk. Eenige jongens deden ijverig mede om den wagen weer op de rails te krijgen, en meenden nu tot belooning een eindje mede te mogen rjjden. De conducteur wilde dat niet toestaan en joeg h8n weg, waardoor een jongen viel en onder de wielen raakte. Hij werd dadelijk naar het zieken huis gebracht, doch men kon daar slechts den dood constateeren. Als de knoppen der ooftboomen beginnen te zwellen zijn ook weldra de rupsen present. En dan in het vroege voorjaar, hoe klein ze ook mogen wezen, zijn ze het schadelijkst, daar zij de knoppen doorknagen en de eventueel© vruchtzetting daardoor onmogeljjk maken. Daarom zie de boomen na en maak jacht op de rupsennesten, die de woonplaats zjjn dezer schadelijke dieren. Zeer te vreezen zjjn de rupsen van den donsvlinder, van den bastaard satijn vlinder, van het groote geaderde witje en de rin gelrupsen. In de kazerne te Leeuwarden kwam dezer dagen een eigenaardig geval voor. Een der mili ciens van de lichting van dit jaar, kreeg bjj do uitdeeling van de equipementstukken in een der schoenzakje; een bankbiljet van f 100, dat na onder zoek is gebleken echt te zjjn. Bedoelde loteling kende het »ding" niet en vertelde, dat hjj »een aardig prentje" bjj zijne uitrustingstukken had ont vangen. Zjjne superieuren hielpen hem echter uit den droom. Gistermorgen werd brand ontdekt op den droog zolder der chemische wasscherij en drukkerij van Winkel Co. aan de Arnhemscheu weg te Apeldoorn. De spuiten, die spoedig aanwezig waren, wisten den brand flink te beperken tot den zolder en de daken van dien droogzolder en de wasscherjj. De werk zaamheden in de ververij kunnen voortgaan. De oorzaak is onbekend. Te Steenbergen is een talrjjk gezin plotseling ongesteld geworden, tengevolge van het gebruik van loodhoudend regenwater. Uiterlijk vertoont het water niets bijzonders, is zelts frisch en helder en heeft een goeden smaak. De ziekte openbaarde zich in den beginne vooral door krampen en buikpijn; doch naar van bevoegde zjjde wordt medegedeeld, kan een voortdurend ge bruik verschillende kwalen, zooals verlamming, en zelfs den dood ten gevolge hebben. De oorzaak dezer vergiftigde eigenschappen van het water ligt in oude looden pijpon of bekleeding der dakgoten. Er is een nieuw gezichtspunt geopend in de zaak van den moord op de Ceintuurbaan te Am sterdam. 't Is namelijk gebleken, dat een porder Zondagochtend te zeven uur reeds wist, dat Schut was vermoord. Dit is zeer merkwaardig, omdat de knecht van Schut eerst te half negen 's morgens den moord ontdekte. Onmiddellijk heeft men toen den man opgespoord, die het bericht van den moord aan den porder had meegedeeld. Deze man had 's morgens te half zeven op den Dam reeds geweten, dat de moord was geschied. Thans zoekt men na tuurlijk diens zegsman. De beroemde ontdekkingsreiziger Cameron is op Paaschmaandag te Londen van zijn paard gestort en aan de gevolgen bezweken. De groote fabriek van Faber en Seltowitz bracht aan de Kamer van Koophandel te Brünn een rapport uit over den 8 uur-werkdag. In deze fabriek waren de werkuren van 8 tot 14 uur per dag. Na zeer ernstige en langdurige proefnemingen en onderzoekingen kwamen de fabrikanten tot het besluit nooit langer dan 8 uur te laten werken, 't Bleek hun dat het werk veel beter is, wanneer de werkdag korter is en tevens dat de kosten van verlichting enz. op den duur hooger zijn dan de opbrengst van het avondwerk van de vermoeide arbeiders. Een student te Parjjs sprong op een trein, toen deze reeds in beweging was, viel en kwam terecht op den spoorweg zelf tusschen twee waggons. De geheele trein ging over hem heen, maar, o won der, de student was volkomen ongedeerd. Hij was plat en onbewegelijk op den grond gebleven. Ter wijl iedereen aan het station hem gelukwenschte, naderde een gendarme hem om zijn naam en adres te vragen. De student had tegen het reglement ge zondigd door op den trein te springen en de gen darme dacht alleen aan zijn consigne. ambtsberichten is in de provincie Luik de Aziatische cholera uitgebroken te Tilleur, Jemeppe, Montegnóe, Gra^e-Berleur en Bierset, en zijn ook gevallen van cholera voorgekomen in eenige gemeenten nabij de stad Luik gelegen. Een grappige match zal in Amerika plaats hebbenEen groot landeigenaar in Omaha, de heer Davis, heeft gewed van die plaats naar San Francisco te zullen loopen, een afstand van 1600 kilometer, met 12 kippen, die hij voor dien loop heeft afge richt en die blijken gegeven hebben van groote vlugheid en van volharding. Groote weddenschappen zijn door vele vrienden van wandelsport op dien match gesloten, en zelfs aan deze zijde van den Atlantischen Oceaan ziet men met verlangen naar nadere berichten uit over de proefneming van den heer Davis en den gefor- ceerden marsch van zijn hoenderhof. Te Londen werd den 27 dezer, na een arbeid van zeven jaren en een uitgave van ruim 10 millioen gulden, de nieuwe Tower-brug over den Theems voltooid. De 940 voet lange brug is geheel van staal vervaardigdhet middengedeelte der brug met een spanning van 200 voet kan met het oog op de scheepvaart, van zijn gewone hoogte boven het water van 30 voet tot een hoogte van 140 voet worden opgehaald. Het verstand der olifanten is bekend genoeg, maar dat zij ook stijfhoofdig kunnen zijn, heeft on langs de eigenaar van een menagerie ervaren, toen hij zijn viervoetigen troep van de eene stad naar de andere wilde vervoeren. Alle dieren kwamen op wagens, alleen de olifant zou loopen. Maar de slimme dikhuid was niet te bewegen een stap voorwaarts te doen. Eindelijk kwam zijn oppasser op het denk beeld, dat vriend olifant ook wilde rijden, evenals zijn collega's. Er werd nu voor den kolossus een wagen gemaakt, maar zonder bodem, het voertuig werd met een paard bespannen en vroolijk draafde de olifant in zijn wagen" de straat langs. De jacht op de kleinste levende wezens heeft zich natuurlijk ook tot de kaas uitgestrekt. Een Zwitsersch geleerde, de heer Adametz, heeft onlangs geconstateerd, dat een gram versche Emmenthaler kaas tusschen de 90.000 en 140.000 microben be vatte, die zich na een ongestoord verblijf van 70 dagen tot 800.000 vermeerderd hadden. Een andere kaassoort bevatte, na 45 dagen stil gelegen te hebben, ongeveer 2 millioen microben, een gram van den rand afgesneden over de 5 millioen. Een stuk ter zwaarte van 300 gram zou dus ongeveer evenveel levende wezens bevatten als er menschen op de wereld zijn Gedurende de twee heerljjke Paascbdagen is er bjjoa oen uittocht uit Parjjs geweest. Vooreerst was bet bosch van Boulogne en dat van Viccennes als bezaaid met menschen. Voorts waren Saint- Germain-9n-Laye, Saint-Cloud en Versailles door eene onafzienbare massa menschen bezocht, vooral de vreemdelingen vond men er in groote menigte heengetrokken. Waar men kwam. zag men boopen bicycle-rjjders. De Parijsche spoorwegstations waren bestormd. Op de beide dagen heeft alleen de weste lijke spoorwegmaatschappij meer dan 500,000 per sonen vervoerdDe Maatschappij van den Ooster spoorweg vervoerde er 300,000. Een treurig ongeluk had echter op het station van Bellevue plaats, waar een echtpaar tengevolge van het gedrang, vau het perron op de rails werd geduwd en door de locomotief van een aansnellen den trein gegrepen en verpletterd werd. Zooals bekend is worden in Frankrijk naar het systeem Bertillon de misdadigers gephotografeerd en naar hun uiterlijk in verschillende klassen ver deeld, die het gemakkelijk maken de recidivisten, die zoo vaak andere namen opgeven, te herkennen. Om het systeem-Bertillou te volmaken, stelt eene Engelsche commissie voor, gebruik te maken van een plan, afkomstig van sir William Herschel, doch uitgewerkt door Fraucis Galton, bestaande in het maken van afdrukken van de vingertoppen der menschen, die men later wil herkennen. Het schijnt, dat de kans dat twee menschen denzelfden vinger afdruk hebben, niet grooter is dm een vier-en- zestig-duizend millioenste. De soorten vau afdruk ken worden naar de wijze waarop do lijnen daarin loopen, weer in vijf klassen verdeeld, al naarmate die lijnen, bogen, lussen of andere figuren vormen. Door eene bijeenvoeging van beide stelsels zal iedere misdadiger ongetwijfeld te herkennen zijn. In een der 243 klassen vindt men gemakkelijk de klasse, waarin de misdadiger voor zijn vingerafdrukken een plaats heeft, en het aantal personen in ieder der 1215 klassen zal wel niet zoo groot zijn, dat het zoeken daarin veel moeite veroorzaakt. Door dit prachtige systeem van klassificatie zal het iederen recidivist onmogelijk zijn zich uit te geven voor iemand, die nooit in handen der politie is geweest. Wij vermoeden dat de dag, waarop de maatregelen door de commissie aanbevolen, in Engeland worden ingevoerd, in de jaarboeken der Britsche boosdoeners wel met een zwarte kool zal worden gemerkt. Aan de Neue Freie Presse wordt uit Florence gemeldDe chef van exploitatie van het spoorweg vak Bologna—Florence, de ingenieur Gongalonieri, stapte Woensdagnacht in een coupé eerste klasse. De aangrenzende waggons waren leeg. Plotseling, terwijl de trein in beweging was, openden twee gemaskerde personen de deur der coupé en hielden den ingenieur een revolver en een dolk voor; den doodeljjk ver schrikten man wisten zij van zijn horloge en porte feuille met 600 fr. te berooven, waarna zij spoorloos verdwenen. Het opzien, dat dit geval teweegbracht, was te grooter, daar niemand begrijpt, boe de mis dadigers den trein, die in volle vaart was, weder hebben kunnen verlaten. Men vermoedt dat spoorweg beambten bij die daad betrokken zijn. Zulk een langdurig en lastig oponthoud als een aantal spoorwegreizigers de vorige maand in Zuid-Afrika tengevolge van zwaren regen hebben gehad, zal wel tot de zeldzaamheden behooren. Er waren bijna dertig passagiers in den trein, die Don derdag 22 Februari van Kimberley vertrok naar Vrijburg en in de nabijheid van Phokwani bleef steken. De lijn was aldaar zoodanig onder water geraakt, dat men niet voorwaarts kon gaan, en in de achterhoede was de locomotief van een goederen trein uit het spoor geraakt, waardoor terugtocht onmogelijk gemaakt werd. Men was dus verplicht op die plaats te vertoeven, en dit heeft geduurd van Donderdag tot Zondag. Gedurende de eerste twee dagen bleef de regen in stroomen nedervallen. De oppasserswoning in de nabijheid van den trein stond onder water en was afgesloten door een sterken stroom, waarover niemand zich kon wagen. De rij tuigen werden langzamerhand van binnen nat en dit verhoogde de ellende. Toen de kost van de pas sagiers begon op te raken, verdeelde de conducteur al de provisie, waarvan er gelukkig een aanzienlijke voorraad voorhanden was. Eene bezending versche visch, geadresseerd aan eene firma te Vrijburg, werd met veel smaak verbruikt. Het koken en braden kon alleen door den stoker bij de locomotief verricht worden en schoon hjj zijn best deed, was bet. hem toch onmogelijk meer dan vier passagiers tegelijk te helpen, zoodat ieder maar één maaltijd per dag kreeg. Een paar vette schapen, behoorende aan een slachter te Vrijburg, waren spoedig verdwenen. Toen het water een weinig aftrok, zond de oppasser een paar brooden over planken naar de gestranden, en daar was de aanvraag zoo groot, dat zijne echtgenoote en dochter van des morgens tot 's avonds bezig waren met broodbakken. Daar het buis half vol water stond en er geen ruimte voor deeg en baksters te gelijk op de tafel was, moesten deze drie liefdadige menschen tot aan de knieën in het water staan om het brood klaar te maken. De passagiers verleenden zooveel hulp als zij konden in het overbrengen van de overige kinderen uit dat huis om in de rijtuigen te slapen. Gelukkig waren er geen vrouwen of kin deren onder de reizigers, en deze hebben geen bij zondere kwade gevolgen geleden van bun vervelende picnic te Phokwani. De trein kon des Zondags ein delijk opstoomen. Een arm werkman te Mühlhausen (Elzas), die slechts met moeite den honger zijner zeven "kinderen kon stillen, heeft van den Duitschen consul te Londen bericht ontvangen, dat hij vau den broeder zijns grootvaders, die onlangs in Engeland overleden is en een vermogen van 17,000,000 mai'k heeft nage laten, 2,000,000 mark heeft geërfd. In leerlingen van Amerikaansche dameskost scholen schijnt een geest van ongebondenheid ge varen. Vijftien Muzelmansche jongedames van een Amerikaansche kostschool in Turkije zijn naar Amerika gevlucht. De Porte heeft de Amerikaansche Regee ring verzocht de vluchtelingen terug te doen brengen. Onder de leerlingen van een dameskostschool te Bradford (Massachusetts) dreigt een werkstaking" uit te breken. De dames zijn natneljjk ontevreden over de strenge straffen, opgelegd aan zeventien meisjes, die onlangs, toen een studenten-zangver- eeniging der kostschool een serenade bracht, uit haar slaapkamers kwamen en »en profond négligé," in een verlicht benedenvertrek met opgehaalde gor dijnen gingen dansen voor de oogen der buitenstaande ong elieden Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Briewegen. De aanbesteding van den grintweg DriewegenBorsele is aan den minsten inschrijver P. Dronkers te Kapelle vo r f 6349 gegund. Door Notaris Gallis Merens werd gisteren voor jhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort op »het Slot Ostende" alhier geveild en verkochteen hof stede enz., genaamd »Eversdijk", liggende in de ge meenten Kapelle en 's-Gravenpolder. Ie perceeleene hofstede in Eversdijk, heerenhuis, boerenwoning, schuren enz., groot 2.03.20 Heet., kooper de heer H. Tak te Middelburg, voor den hoop f 7011,50; voor boomen enz. f3620. 2e perceelboomgaard en tuin, naast het vorige perceel, groot 1.49.10 Heet., kooper de heer J. A. Bevier Ds Fouw te Goes, voor f 525 per Heet., den hoop f782,78; bijkomende voor boomen enz. f 2660. 3e perceel: weiland aldaar, groot 1.79.50 Heet., kooper de beer M. Burger te Kloetiuge, voor f 705 per Heet., den hoop f 1392,38bijkomende voor boomen f 100. 4e perceel: boomgaard aldaar, groot 1.20.00 Heet., kooper de heer J. Oele Hz. q q. te Kapelle, voor f 1400 per Heet., den hoop f 1680bijkomende voor boomen f 100. 5e en 6a perceelboomgaard en weiland, samen groot 2.33.80 Heet., kooper de heer M. Burger te Kloetinge, voor f 830 per Heet., of den hoop f 1940,54; bijkomende voor boomen f 1510. 7e perceelboomgaard aldaar, groot f 2.02.90 Heet., kooper de heer J. Oele Hz. q.q. te Kapelle, voor f 2310 per Heet., of den hoop f4686,99; bij komende voor boomen f 60. 8ste en 9de perceelbouwland aldaar, 4.16.30 Heet., kooper de heer L. A. Paardekooper Overman te 's-Gravenpolder, voor f 865 per Heet., of den hoop f 3601bijkomende voor boomen en be zaaiing f 500. 10de perceelbouwland aldaar, groot 2.41.45 Heet., kooper de heer J. v. d. Weele te Goes, voor f 755 per Heet., of den hoop f 1822,95bijkomende voor bezaaiing f 240. 11e perceel: bouwland aldaar, groot 1.94.90 Heet., kooper de heer J. De Jager te Goes, voor f 605 per Heet., of den hoop f 1179,15; bijkomende voor bezaaiing f 60. 12e perceelbouwland aldaar, groot 2.56.30 Heet., kooper de beer J. v. d. Weele te Goes, voor f 655 per Heet., den hoop f 1678,77bijkomende voor bezaaiing f 130. 13e perceelbouwland aldaar, groot 1.55.20 Heet., kooper de heer J. Van Acker te Hansweerd, voor f 906 per Heet., of den hoop f 1406,11bijkomende voor bezaaiing f 140. 14e perceelbouwland aldaar groot 1.81.31 Heet., kooper dezelfde voor f 876 per Heet., of den hoop f 1588,19; bijkomende voor bezaaiing f 140. 15e perceelbouwland aldaar, groot 2.24.46 Heet., kooper dezelfde voor f 761 per Heet., of den hoop f 1708,14bijkomende voor boomen en bezaaiing f 600. 16e perceelWeiland in Leenkoek, groot 1.70.90 Heet., kooper de heer J Oele Hz. qq. te Kapelle, voor f 750 per Heet., of den hoop f 1281,75 bij komende voor schuifdam f 2. 17de perceel: weiland aldaar, groot 1.65.60 Heet., kooper dezelfde voor f 755 per Heet., of den hoop f 1250,28 bijkomende voor schuifdam f 2. 18de perceelhoefje, schuur en huis en weiland, groot 1.27.50 Heet., kooper dezelfde voor f 1025 per Heetof den hoop f 1306,88bijkomende voor boomen enz. f 510. 19de perceelbouwland aldaar, groot 1.52.90 Heet., kooper de heer C. Kloosterman te Biezelinge voor f 705 per Heet., of den hoop f 1077,95 bijkomende voor bezaaiing f 270. 20ste perceel: weiland aldaar, groot 1.49.40 Heet., kooper de heer J. Vereeke te Kruiningen voor f 605 per Heet., of den hoop f 903,87bijko mende voor hek f 2. 21ste perceel: weiland aldaar, groot 1.82.68 Heet., kooper de heer W. F. K. Lenshoek te Goes voor f 613 per Heet, of den hoop f 1119,82; bijko mende voor hek f 2. 22ste perceelbouwland aldaar, groot 1.94.25 Heet., kooper de beer Jacs. Staal te Kattendijke, voor f 500 per Heet., of den hoop f 971,25 bijkomende voor hek f 2. 23ste perceelbouwland en wegeling, groot 0.95.23 Heet., kooper de heer L. A. Paardekooper Over man te 's-Gravenpolder voor f 500, per Heet., of den hoop f476,15; bijkomende voor bezaaiing f 60. 24ste perceelweiland aldaar, groot 1.17.20 Heel., kooper de heer M. Burger te Kloetinge voor f805, per Heetof den hoop f 943,46bijkomende voor boomen enz. f 37. 25ste en 26ste perc.weiland aldaar, groot 4.93 20 H.A., kooper de heer Jan Rottier te Biezelinge, voor f795 per Heet., of don hoop f3920,94; bij komende voor bezaaiing enz, f 44. 27ste perc.weiland, groot 0.66.27 H.A., kooper de heer J. v. d. Ende te Hansweerd, voor f 501 per Heet., of de hoop f 302,01 bijkomende voor dam f 2. 28ste perc.bouwland aldaar, groot 0.94,40 H.A., kooper de heer C. Kloosterman te Biezelinge, voor f 385 per Heet. of den hoop f 363,44bijkomende voor bezaaiing f 50. 29ste perc.tiend vrij bouwland, groot 0.70.80 H.A., kooper de beer L. A. Paardekooper Overman voornoemd, voor f 410 per Heet., of den hoop f 290,23bijkomende voor bezaaiing f 40, 30&to perceeltiend vrij bouwland in den Willem Annapolder, groot 12 24.90 Heet., kooper de heer H. A. Van Weel te 's-Gravenpolder, voor f560 per Heet., of den hoop f 6857,44bijkomende voor be zaaiing f 1600. 31ste perceeleen beplante dijk, groot 3.04.55 Heet., kooper de heer J. A. Bevier de Fouw voor noemd, voor f400 per Heet., of den hoop f 1218,20 bijkomende voor boomen f760. Het 32ste perceel: woonhuis, schuur en erf te Biezelinge bleef onverkocht. De totale opbrengst is f 52633,20 en van de accessoiren f 13555,50, is totaal f66188,70, waar nog bij komt 81/2 onkosten. Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de le helft der maand Maart 1894. K. Koetze, Borselen. J. De Boer, Delft. Van Kolijnsplaat: A. C. Servaas, Veere. Van Kruininge: C. Poover, Hoedekenskerke. Verkoopingen en Verpachtingen. Datura. Plaats. '/oorworpen 4 Apr., Schors, beestiaal euz 4 Kruiuingen, koffiehuis en logement, 4 f Wolfertadyk, beestiaal, stroo enz., 5 f Wolfertsdijk. bouwland, 5 Wolfertsdijk, verpachting dijk, 5 Goes, porselein, 5 *- Schore, beestiaal, stroo enz., 6 Iersehe, ïeetteu en oesters, 6 h Ierseka, oesters, 7 h Borsel», strandgoederen, 9 Heinkenszand, diversen, 9 t Driewegen, beestiaal, 9 's Heer Arendsk., afbraak schoener, 12 Helder, verp vischperceelen, 12 n Kt&bbendijke, aandeel oesterput enz 13 lerseko, oesters en pannen, 24 Goes, winkelhuis en pakhuizen 26 Eversdijk, boereninspau, 2 Mei, BiezeliDgo, wei- en bouwland, Inforrcatian. Pelle. Prins. Ilollmann. Pilaar. Pilaar. Gallis Merens. Ilollmann. Ilollmann. Pelle. Burgemeester. De ltonde Bresser. Pelle. Hollm&nn. Regisir.-üutvanger. Mulock Houwer. Mulock Houwer. Pilaar. Gallis Merens. Gallis Merens. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informttiër. 81 Mrt., Willem-Annapolder, delfwerk, Polderbestuur. 12 Apr., Wilhelminadorp, onderhoudswerken, Bestuur Wilhclminapoliler. 14 Breda, onderhoudswerken staatsipoor, Sectie-ingenieur te Breda. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 31 Maart 10.12 11.2 3.53 4.42 1 April 11.44 5.32 6.14 2 0.19 0.50 6.49 7.20 3 1.12 1.32 7.42 8.2 4 1.50 2.7 8.20 8.37 5 2.24 2.39 8.54 9.9 6 2.55 3.11 9.25 9.41 Druk F. Kloeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1894 | | pagina bijlage 2