BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG De lijsten van de kiezers 51 MAART 189L No. 58. voor leden van do Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten eu den Gemeenteraad zija op heden gesloten, dadelijk ter gewoner plaatse in deze gemeente aaugep.akt, en andermaal op de Secretarie voor een ieder ter inzage uedergelegd. Goes, den 30 Maart 1894. De Burgemeester van Goes, J. G. d. \V. 1IAMER Algemeen Overzicht. De weken, waarin de Christelijke feestdagen vallen, zijn gewoonlijk niet zeer rijk aan politieke gebeurte nissen, omdat vorsten, regeeringen en volksvertegen woordigers dan eene kortere of langere rust nemen en er derhalve stilstand is in de parlementaire machine. Toch vallen ook nu enkele belangrijke feiten te releveeren, 8n in de eerste plaats trekt ditmaal 2foii£as*lje de aandacht, omdat het het verlies te betreuren heeft van een zijner verdienstelijkste bur gers, die echter sedert tal van jaren als balling buiten zijn vaderland leefde. De Hongaarsche held Kossuth is te Turijn over leden en deze gebeurtenis dreigde een oogenblik van grooten politieken invloed te worden voor het Hon gaarsche ministerie. Het mag als bekend ondersteld worden welke diensten Kossuth aan zijn vaderland heeft bewezen, alsook hoezeer hij daardoor de on verzoenlijkheid heeft gewekt van den keizer van Oostenrijk, ten gevolge waarvan hij tot zijn dood buiten zijn vaderland heeft geleefd. Maar juist zijn vurig patriotisme heeft hem de overwelkbare sym pathie doen behouden van de groote meerderheid zijner landgenooten en geen wonder dan ook, dat tijdens zpne ernstige ziekte zijne aanhangers al luider en luider eischten, dat nog vóór zijn dood den held volkomen eerherstel zou worden verschaft en hij van regeeringswege naar verdienste zou worden gehuldigd. De tegenstandeis der regeering maakten van deze stemming onmiddellijk gebruik om het ministerie te bemoeielijken, natuurlijk in de hoop het langs dien weg ten val te brengen en zoo van de bekende kerkelijke wetten verlost te worden. Die toeleg is echter mislukt, dank zij de houding van den mi nister-president Von Weckerlé, die van den aanvang af zich bereid hoeft getoond te willen medewerken aan al die blijken van sympathie ten opzichte van Kossutb, die konden geschieden zonder medewerking van den Keizer. Terwijl deze quaestiën nog hangende waren, over leed Kossuth te Turijn en nu eerst openbaarde zich de verheerlijking van den vrijheidsheld in haren vollen omvang. Groot waren de eischen, die zijn sterke aanhang stelde en met mesr dan gewone be langstelling verbeidde ieder de Kamerzitting, waarin daarover eene beslissing zou worden genomen. Alle afgevaardigden waren dan ook tegenwoordig en de tribunes waren stampvol, toen de voorzitter de ver gadering opende met het voorlezen der officiëele mededeeling van Kossuth's overlijden. De afgevaar digden verrezen van hunne zetels als hulde aan diens nagedachtenis, waarna de voorzitter voorstelde Kossuth's verdiensten jegens Hongarije te herdenken in een protocol en eene deputatie te zenden naar Tnrjjn, teneinde het lijk, dat op vaderlandschen bodem zal begraven worden, in ontvangst te nemen. Dit was den vereerders van den overledene echter niet genoeg en bij monde van den heer Justh, den voorzitter van het nationaal comité ter verheerlijking van Kossuth's nagedachtenis, verlangden zij, dat de ter aarde bestelling zou geschieden op staatskosten, dat zgne verdiensten door eene afzonderlijke wet zouden worden herdacht en dat de regeering aan Italië en aan Turijn dank zou betuigen voor de langdurige gastvrijheid, die Kossuth op het Apenij usclie schiereiland had genoten. De regeering vereenigde zich echter met de voorstellen van den voorzitter, die dan ook werden aangenomen. Hoewel de opge wondenheid onder hst volk aanvankelijk zeer groot was, verwacht men toch geene wanordelijkheden, ook niet bij de begrafenis, die eerstdaags zal plaats hebben. Gisteren W9rd het lijk onder groot eerbe toon te Turijn van het kerkhof naar het station gebracht om naar Buda-Pest te worden getranspor teerd. De toestand in Servië is nog niet, zooals zij wezen moet. De pas benoemde minister van finan ciën Myatowitch heeft reeds weder ontslag genomen, vermoedelijk omdat hij geen kans ziet de berooide financiën van dat land in orde te brengen. Het zal dan ook niet gemakkelijk vallen voor hem een plaats vervanger te vinden, wat echter moet wachten tot de minister-president Simitch, die nog altijd te Wee- nen vertoeft, ia zijn vaderland is teruggekeerd. Het heeft groot opzien gebaard, dat de echtschei ding tusschen Koning Milan en Koningin Nathalie, den l*2den October 1888 uitgesproken, door de Sy node te Belgrado weder is vernietigd. Het schijnt dat Koning Milan daartoe zelf het verzoek heeft ge daan, erkonnende, dat hij zijne gemalin vroeger be- leedigd heeft, en haar satisfactie schuldig is. Vermoedelijk zal nu Koningin Nathalie wel spoe dig naar Belgrado terugkeeren, waar dan de geheele Koninklijke familie weór zal zijn vereenigd. In België is de ministriëele crisis, ontstaan door het ontslag namen van den minister-president Beer- naert, nog niet opgelost. Zooals men weet, werd de beslissing vertraagd door de afwezigheid des Konings, die, aan slapeloosheid lijdende, op raad zijner geneesheeren incognito op reis was gegaan, zonder dat men wist waarheen. De telegrammen van den minister Beemaert hebben hem echter ten slotte toch bereikt, waarop hij naar Brussel is terug gekeerd. Aanvankelijk scheen het, dat Koning Leo- pold niet geneigd was den heer Beornaert het.,; gevraagde ontslag te verleeneü, doch na een lang- durigen ministerraad, die door den Koning zelf.; werd gepresideerd, heeft deze toch besloten zijn eersten minister te ontslaan. De minister Lgounm. heeft daarop mede ontslag genomen. Twee der Gentsche afgevaardigden, de hoeren Smet de Naeyerï en Begerem, volgen hen op als ministers van finan- j ciën en justitie. De heer De Burlet is dus minister i van binnenlandsche zaken gebleven en deze treedt nu tevens als minister-president op. Het. is te hopen, dat het hem gelukken mag de kieswefc-quaestie in België tot een gelukkiger einde te brengen dan zijn voorganger, en ook met wat meer spoed, want het' wordt werkelijk tijd, dat die aangelegenheid daar te lande nu eindeljjk eens van de baan raakt. Men is in Spanje zeer tevreden over den afloop der onderhandelingen van maarschalk Martinez Campos met den sultan van Marokko. Nader blijkt nog dat de laatste bijzondere waarborgen heeft gesteld ten opzichte van het voldoen aan zijn financieële ver plichtingen, wat zeker niet overbodig moet heeten. Maarschalk Campos is nu naar Melilla terugge keerd en hij zal weldra met een groot deel van het Spaansche leger weder naar het vaderland overste ken. Toch blijft nog eene sterke macht te Melilla achter, omdat men de Mooren niet vertrouwt en men bevreesd is, dat de sultan niet in staat zal zijn hen de gesloten overeonkomst te doen eerbiedigon. Intusschen maakt men in Spanje toebereidselen om den maarschalk feestelijk in te halen en de Koningin-Regentes heeft hem zelfs verheffing in den adelstand aangeboden, wat hij echter heeft geweigerd Reeds bij eene vorige gelegenheid, in den Carlisten- oorlog, is hem een d dergelijk blijk van vorstelijke waardearing aangeboden, maar ook toen heeft hij het van do hand gewezen. Zijne beide zonen zijn toen daarop in den adelstand verheven. De commissie uit de Italinansche Kamer heeft verschillende voorstellen gedaan tot vermindering van de begrooting der ministers CHspi en Sonnino, opgemaakt tot regeling van Italië's treurigen finan- ciëelen toestand. Sommige dier voorstellen vonden bij den hoer Sonnino ingang, maar andere bleef hij bestrijden. Ook de minister van oorlog wil niets weten van eene vermindering der legeruitgaven en het vermoeden wordt meer en meer bevestigd, dat, indien de Kamer niet geneigd is de plannen der regeering goed te keuren en de gevraagde volmacht tot uitvoering er van te verleenen, een beroep zal gedaan worden op do kiezers, m. a. w. dat de Kamer zal worden ontbonden. Ook in ©rïekenlttnd heeft de premier Tricoupis eene zware taak. De oppositie blijft den voortgang der zaken, allereerst van de vaststelling der begroo- ting, door afwezig te blijven, vertragen en de Kamer is dan ook uiteen gegaan zonder die tot een einde te hebben gebracht. Behalve de begrooting vroeg ook dringend om behandeling een wetsontwerp tot voltooiing van den Larissa-spoorweg, ondernomen door eene Engelsche maatschappij, voor welk werk de Staat 2.000.000 drachmen moet betalen. Ook deze zaak is niet afgedaan, waarop de Engelsche maatschappij den arbeid heeft gestaakt, zonder den arbeiders hun loon uit te betalen, wat tot wanorde lijkheden aanleiding heeft gegeven. De geheele lijn wordt nu door troepen bewaakt, om te voorkomen dat de eigendommen der maatschappij worden ont vreemd. Uit Brazilië luiden de berichten nog zoo te genstrijdig, dat eigenlijk niets zekers valt mede te deelen. Alleen weet men, dat de Portugeesche sche pen te Buenos-Ayres zijn aangekomen, doch het wordt betwijfeld of de admiraal Da Gama en zijne officieren daar zullen aan wal worden gezet, omdat men vreest, dat de Argentijnsche regeering ze aan Peixoto zou uitleveren, wat deze gevraagd heeft. Overigens beweren zoowel de president als De Mello, dat ze in het zuiden van Brazilië terrein winnen, zoodat het veilig is daaromtrent maar niets naders te vermeldea. GOES, 31 Maart 1894. De heden gesloten nieuwe kiezerslijsten voor deze gemeente, volgens welke de verkiezing op 10 April a. s. zal worden gehouden, vermelden een aantal van 704 kiezers voor de Tweede Kamer, 703 voor de Provinciale Staten en 701 voor den Ge meenteraad. In de gisteren gehouden deputaten-ver- gadering to Utrecht werd door dr. Kuyper eene inleidende rede uitgesproken, waarin hij zijn stand punt in de kiesrechtquaestie uiteenzette, met een beroep op de uitspraken van Groen Van Prinsterer en hetgeen door hemzelf vroeger over de kiesrecht quaestie was geschreven. Op den wensch, door ds. Littooy van Middelburg geuit en door ds. Diemer en ook door den heer De Savornin Lobman (oud-Kamerlid) ondersteund, dat dr. Kuyper zelf een Kamerzetel zou innemen, werd door dezen verklaard, dat hij zich beschikbaar stelde. Alleen voor Goes wil hij niet, tenzij de heer De Savornin Lohman het mocht wenschen. Deze ver klaring werd met levendige toejuichingen begroet. De volgende resolutiën zijn voorgesteld De Deputatenvergadering van Antirevolutionaire kiesvereenigingen 1. spreekt allereerst, onder eerbiedige hulde, haren dank uit aan de Koningin-Weduwe, Regentessö van het Koninkrijk, dat, toen het gemeen overleg over de betere verdeeling van den volksinvloed op de Kroon" onder alle rangen en standen des volks, stuittedoor Kamerontbinding de weg is ontsloten, om dit gemeen overleg weer op te kunnen vatten. 2. Zij verstaat da beteekenis van de nu komende verkiezingen in dien zin, dat het geldt et-n wórsfce- ling tusschen het Conservatisme van alle gading eener- l zijds, en anderzijds tusschen hen, die voor het Volle 1 achter de kiezers opkomen een strijd waarin de anti revolutionair.'? partij, aan haar beginsel en haar ver- ledon getrouw, van uit haar eigen standpunt, zich i op onverdachte wijze tegen het Conservatisme heeft te wear te stellen. 3. Zij acht dat te dien einde, in 's Lands belang, moet gestreefd worden naar finale kiesrechtuifcbrei- ding, nu reedsdoorgaande tot de uiterste grens die j de Grondwet slechts even gedoogt te stellen. 4 Diensvolgens verzet zij zich togen elke koppe- J ling van bet kiesrecht aan eenige belasting; alsoGk tegen het binden op ©enigerlei wijze van het kies- I recht aan een eigenlijke lees- of schrijfproef. 5. Hiermee in overeenstemming zag zij de vragen aan de candidaten te stellen, liefst ia dezer voege ge- formuleerd: lo. Is het uw voornemen, om, indien gij gekozen wordt, in de nieuwe Kamer het pleit te voeren voor het Volk achter do kiezers en tegen het Conserva tisme van alle gading 2o. Zijt gij van harte en zonder voorbehoud geneigd mede te werken tot een finale uitbreiding van het kiesrecht, nu reeds, doorgaande tot ds uiterste grens die de Grondwet ook maar I even gedoogt te stellen 3o. Verklaart gij u tegen alle koppeling van kiesrecht, aan belasting En 4o. is het ook uw gevoelen, dat er geen eigenlijke lees- of schrijfproef mag worden toegelaten 6. Hieraan voegt zij, met het oog op het, geheel exceptioneel karakter van deze verkiezing, nog deze drievoudige verklaring toe Ten eerstedat het partij verband ditmaal niet belet, dat do afzonderlijke kiesvereenigingen met opzicht tot Grondwetsrevisie als anderszins haar eigen weg gaan, en zich vergewisson of eenig can- didaat eene ruimere of engere opvatting van art. 80 der Grondwet is toegedaan. Ten tweededat de regel van eigen candidaat- stelling bij eerste stemming ditmaal buiten werking bljjft iu al die districten, waar men door aanstonds op den candidaat eener andere partij mede te gaan, acht zijn doel beter te kunnen bereikendat er met name, waar dit profijtelijk blijkt, geen noodzaak bestaat, om het zittend lid eener andere partij te verdringen, indien vaststaat, dat hij mot ons het zelfde doel beoogt en van de schrijfproef geen onher roepelijk beding make, en zulks liefst op voet van weerkeerigkeid. in een ander districtalsook dat alle conservatief gezinde candidat6n, van welke richting ook, ón bij eeisto stemming ón bij herstemming, als tegenstanders door ons moeten bestreden worden. En ten darde acht zij het ditmaal vooral geraden, dat èn de openbare zaak openbaar behandeld worde, ón de zedelijke band tusschen kiezers en gekozenen behoorlijk worde vastgelegden dat te dien einde in elk district zoo de door de kiesvereenigingen ge stelde vragen, als daarop ingekomen antwoorden, in haar geheel publiek worden gemaakt. Dr. Kuyper verklaaide, dat deze resolutie niet meer gekleurd is, om het niemand onmogelijk te maken in de partij te blijven. De heer Lohman zeide, dat deze resolutie afkeu ring over de Kamerleden uitsprak, maar dat de minister Tak schuldig was aan de mislukking. Hij verklaarde bezwaar te hebben tegen de toevoeging. Hij meende dat men gevaar liep, een mandat impêrati te eischen en had ook bezwaar tegen candidaten buiten de anti-revolutionaire partij. Voorts kwam hij er tegen op, dat anti-r8Volutionairen, die niet in den zin der resolutie over het kiesrecht dachten, conservatief zouden zijn. Hij vermaande tot eenheid. De heer Voorhoeve van Rotterdam zou liever, in plaats van de resolutie, eene korte verklaring aan genomen zien. Omtrent een genomen besluit vinden wenogniefs vermeld. Ds. De Haas, van Hattem, diende een motie in van den volgenden inhoud »De deputaten-vergadering van antirevolutionaire kiesvereenigingen, in wettige samenkomst heden te Utrecht bijeen, spreekt haar ootinoedigen dank aan God den Heere uit voor het betoon zijner ontferming, onze antirevolutionaire staatspartij nu bijna reeds een vierde van een eeuw geschonken in den door Hem aan haar gegeven leider, terwijl zij hierbij de bede uit, dat God do Heore hem ook bij den voort gang met wijsheid en genade sterken moge, ver trouwende, dat zulks ten zegen zal 7,ijn voor Kerk en School, voor Kroon en Vaderland." Deze motio werd onder daverend applaus met algemeene stemmen aangenomen. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Meppel ds. J. Ossewaarde te Sluis. OPENBARE VERGADERING VA.N DEN BAA9 der Gemeente GOKS, op VRIJDAG den 30 MAART 1894, des avonds te 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witfc Hamer, Burgemeester. Tegenwoordig 9 leden en de secretaris. Afwezig met. kennisgeving de heeren B. Van Asperen Vervenne, C. L. M. Lambrechtsen, B Quist en M. De Jonge Jz. I. De notulen der vergadering van den 9 Maart jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet eenige mededeelingen, dio allen zooveel noodig met goedkeuring voor notificatie worden aangenomen o. a. dat de heer J. B. Van Kalmthout zijne benoeming tot lid van de gezondheidscommissie heeft aange nomen en als zoodanig is beëedigd dat door het hoofd van school D een kweekeling is benoemd aan wien dus de toelage voor opleiding moet worden verstrekt dat het mandaat voor het laatste gedeelte der rijksbijdrage in de kosten der werken aan den mond dear haven is ontvangen en de tijdelijke geldleening, die bij gomis daarvan was aangegaan, is afgelost; dat, ter vervulling der aanstaande vacature van onderwijzer bij het lager onderwijs, zich één solli citant heeft aangemeld, wiens stukken zijn gesteld in handen van den arr.-schoolopziener, ter fine van advies, in overleg met het hoofd van school A dat de rekening en verantwoording van den boek houder der vereeniging van werklieden over 1893, nagezien door den hoofdcommissaris, door B. en W. is goedgekeurd in ontvang op f 1621,581/2» in uit gaaf op f 1280,44 en dus met een goed slot van f 341,141/3, welko rekening oveneenkomstig het reglement aan den Raad wordt ingezonden en voor de leden ter visie is gelegd. III. Als ingekomen stuk wordt 0. a. ter tafel ge bracht Dankbetuiging van den heer D. De Koning voor de hem verleende gratificatie van 200 als direc teur der gasfabriek, die voor notificatie wordt aan genomen. IV. Daarna wordt gelezen een voorstel van B. en W., waarbij deze onder overlegging der begrootiug voor de gasfabriek inet begeleidend schrijven der gascommissie, den gemeenteraad voorstellen lo. het goed slot der rekening over 1893 ten bedrage van f 1628,721/2 te bestemmen als eerste bijdrage in de kosten voor de uitbreiding der sto kerij, welke noodzakelijk wordt geacht met het oog op het toenemend gasverbruik; 2o. don p r ij s van het gas voor particulie ren, rijks- en gemeente-gebouwen met ingang van 1 April 1894 mot 1/2 ct. per M3. te verlagen en dus to bepalen op 8 1/3 ets. don kubicben Meter 3o. den huurprg s der meters van af hetzelfde tijdstip te verlagen als volgt Grootte der Thans geldend. Voorgesteld, meters. 2 Lichts f 0,25 f 0,15 5 0,40 0,25 10 0,50 0,30 20 0,70 0,40 30 0,70 0,50 50 0,90 0,70 en van do volgende te behouden 60 Lichts op f 0,90 80 1, 100 1, Dit voorstel, waaraan de financiëelö commissie hare adhaesie verleende, wordt goedgekeurd. V. Nu komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting in verband met de gewijzigde bestemming van het gebouw der voormalige leenbank en met het aan dhr. Weide toegekend wachtgeld. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging of hoof delijke stemming aangenomen. VI. Daarna wordt in behandeling gebracht een voorstel van B. en W. in verband met het raads besluit van den 8 Juni 1893, waarbij werd over gedragen aan Elisabeth Krijger wed. J. Den Hol lander te Wilhelminadorp, teg' n den gewonen prijs, de oppervlakte van een Are twintig Centiaren grond aau de Laurens Pieter Van de Spiegelstraat te Goes, onder verplichting voorts om de helft te dragen in de kosten van het aan te leggen trottoir, begroot op pl. m. f80. Na den bouw bleek, dat er een verschil was omtrent het nr. van het perceel, alsmede omtrent de grootte van den ingenomen grond. Het eerste was gelegen in een verschil tusschen do kaart ter secretarie en die van het kadaster. Het tweede verschil is niet opgehelderd. Niet tegenstaande, overeenkomstig een door den land meter opgemaakt kaartje en daarop gestelde ver klaring een Are twintig Centiaren grond is overge dragen, blijkt, nu het door de daarop gebouwde huizen ingenomen oppervlak gemeten is, slechts 95 Centiaren van de geraeento aan de weduwe te zijn overgegaan. Daar de gemeente de koopsom tegen de opper vlakte van een Are twintig Centiaren ontvangen heeft en de verkrijgster, volgens de laatste opmeting slechts vijf-on-negentig Centiaren heeft verkregen, zou eigenlijk teruggave van vijftig gulden (f2 per Centiare) moeten plaatshebben, aangezien het niet wenschelijk moet geacht worden dat een gedeelte van den grond, waarop het trottoir wordt gelegd, niet het eigendom der gemeente zou zijn. De verkrijgster is echter bereid tot eene dading, en wel dat ten haren name niet meer worde overgedragen dan do ingenomen oppervlakte, zijnde 95 Centiaren, zonder eenige teruggave van koopsom, maar dat zij worde ontheven van de verplichting om te dragen de helft der kosten voor de verlegging vau het trottoir. Bij de onzekerheid, of eigenlijk gezegd, bij de ge bleken onmogelijkheid om liet verschil in de grootte van den grond op te lossen stellen B. on W. voor, die dading to sluiton en dus de verkrijgster te ont heffen van hare verplichting omtrent de kosten van het trottoir, waartegenover zii, zonder teruggave van ecnig bedrag van do koopsom, genoegen no\?tat

Goessche Courant | 1894 | | pagina bijlage 1