1894 N#. 38. Zaterdag 31 Maart. 81ste jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmab te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal bekkend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen cm en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van ad verten tien vóór 8 wen op den dag der nitgave. dat morgen (Zaterdag) zal worden nitgegoyen. Het besluit der Middelburgsche kiesvereeniging. Zooals we reeds gemeld hebben, beeft de libe rale kiesvereeniging te Middelburg met nagenoeg algemeens stemmen besloten ditmaal tegenover den anti-revolutionairen candidaat mr. C. Lucasse geen tegen-candidaat te stellen. Het bestuur bad vooraf den beer Lucasse een viertal vragen gesteld, be treffende zijne meening omtrent bet jongste kies wet-ontwerp, waarop deze een voor de kiesvereeni ging bevredigend antwoord beeft gegeven. Het besluit der Middelburgse he kiesvereeniging is naar onze bescheiden meening niet geheel van zorgeloosheid vrij te pleiten. De tactiek om in de gegeven omstandigheden candidaten van de anti revolutionaire partij niet te bestrijden, wanneer zij ten opzichte van de kiesrechtregeling in hoofdzaak met de liberale partij medegaan, moge in beginsel billijk en rechtvaardig zijn, zg is toch alleen prac- tisch, wanneer men in dezen samenwerkt »op vast accoord", d. w. z. op grond van eene vaste over eenkomst, waarbij beide partgen zich verbinden voor het oogenblik dezelfde gedragslijn te zullen volgen. Maar van een dergelgk accoord bestaat geen zweem, en er zijn nog zeer weinig bewijzen, dat de anti revolutionairen even edelmoedig zullen handelen als de Middelburgscha liberalen. Het is zeer gemakke lijk voor de Standaard nu b.v. reeds te decreteeren, dat de anti-revolutionairen ditmaal in Beverwijk niet op mr. Borret kunnen stemmendit is voor die partij toch een verloren district. Maar dat men in Ridderkerk den zetel van dhr. Arie Smit onaan gevochten moest laten, beeft men van anti-revolutio naire zijde nergens beweerdintegendeel men beeft daar mr. Th. Heemskerk als tegen-candidaat ge proclameerd. Dat de Standaard het afkeurt, dat zijne partjjgenooten in Groningen de candidatuur van prof. Drucker zullen bestrijden met een eigen candidaat, beeft weinig te beteekenen. Maar dat mr. Hennequin in Oostburg onbestreden gelaten moet worden, beeft bet anti-revolutionaire hoofdorgaan niet beweerd. De anti-revolutionairen zijn wel zoo slim om, waar ze bij deze gelegenheid een zetel kunnen veroveren, daartoe hunne beste krachten intespannen. De Zeeuw bevatte jl. Vrijdag reeds een ingezonden stukje, waarin de beer Glinderman werd op den voorgrond gesteld, nog wel door eenige liberalen In hetzelfde nommer kan men onder bet redactioneele gedeelte deze woorden lezen »Bg deze verkiezing geldt, althans voor Oost- burgMiddelburg, Goes en Honteniase, dat de anti revolutionairen met een eigen candidaat komen" een advies wel eenigszins in strijd met de bewering der redactie van de Zeeuwdat zij onderstaand woord van de Nederlander onderschrijft: »Voor ons dus alleen de vraag of de candidaat vooruit wil. En dan moet hij onze man zijn, welke richting bij anders ook wil volgen." De eerste aanhaling geeft intusschen te denken en levert bet bewijs, dat mr. Hennequin wel door de anti-revolutionairen zal bestreden worden, ofschoon hjj tegen bet amendement-De Meijier beeft gestemd, en allerminst heeft bewezen tegen de jongste kieswet- Tak te zijn gekant. Onder die omstandigheden achten wij het mis plaatste liberaliteit van onze politieke medestanders te Middelburg, dat zij den zetel van mr. Lucasse onbestreden laten. Het kiesdistrict Middelburg is voor de liberale partij nog volstrekt geen verloren district, en wanneer de liberalen met een even warm voorstander van de kieswet-Tak waren opgetreden als mr. Lucasse schijnt te zijn, hadden zij den strijd aan de stembus met kans op goed succes kunnen wagen, vooral ook omdat dan vermoedelijk de ka tholieken zich zouden hebben onthouden. De nieuwe Kamer we releveerden het in ons vorig nommer reeds zal behalve de kieswet nog genoeg andere zaken hebben te behandelen. Niet slechts na, maar wellicht reeds vóór de behandeling van de te verwachten nieuwe kiesrechtontwerpen, wachten der Kamer andere werkzaamheden, waarbij het voor elke partij van groot belang kan zijn de meerderheid in de Kamer te bezitten. Waar dus niet alle kans om met een eigen candidaat te slagen totaal ontbreekt, is bet o. i. plicht en roeping der liberalen om met alle kracht te trachten hunne partij °°k ditmaal zooveel mogeljjk te versterken. Men kan er zeker van zjjn, dat de antirevol. partij zich geen kans zal laten ontglippen. Ons dunkt, dat ook de liberalen met bet oog op de toekomst even wgs moeten zijn. GOES, 30 Maart 1894. De tweede soirée in dit seizoen door de gymnastiek-vereeniging >S p a r t a" gisteravond in i »de Prins van Oranje" alhier gegeven, werd door een vrij talrijk publiek bezocht. De goede naam, i dien deze vereeniging beeft verkregen, werd ook door deze opvoering opgehouden. Dö verschillende nommers van bet programma werden verdienstelijk uitgevoerd en verwierven daardoor luide toejuiching. Op het gebied van gymnastiek vormden de vrije oefeningen met staven zeker een der best geslaagde nommers. Het waren dezelfde oefeningen, die op bet feest ter gelegenheid van bet 25jarig bestaan van bet Nederlandscb gymnastiek-verbond in Augustus 11. te Amsterdam zijn uitgevoerd en daar, zoowel van de zijde van Nederlandsche als van vreemde kenners van gymnastiek, veel bijval genoten. De oefeningen aan ringen en horizontale ladder getuigden van oefening en kracht. De tooneelstukjes Thuis gebleven" en »de School- rijdster" droegen eveneens in ruime mate de goed keuring van het publiek weg. De beide dames, die daarin welwillend hare medewerking verleenden, heb ben zeer zeker een goed deel toegebracht aan dat succes', waarvoor baar een woord van waardeering en dank gaarne wordt gegeven. De tableaux-vivants »De gestoorde spelers" en de Arrestatie" verwierven eveneens de goedkeuring der toeschouwers. Een geanimeerd bal, dat eerst te middernacht kon aanvangen, wijl bet programma vrij laat was afge werkt, besloot dezen avond, die voor de opgekomenen zeker een avond van genot is geweest. De afdeeling Goes van de centrale liberale kiesvereeniging in dit hoofdkiesdistrict heeft in hare vergadering van jl. Woensdagavond met bijna alge meen© stemmen besloten voor de aanstaande verkie zing van een lid der Tweede Kamer geen can didaat te stellen. De Telegraaf weet mede te deelen, dat de antirevolutionaire kiesvereeniging te Goes, op voorstel van ds. W. Kaptegn besloten heeft, het oud-Kamerlid jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman niet weder candidaat te stellen, maar de candidatuur aan te bieden aan dr. A. Kuyper te Amsterdam. Ook ons was een dergelijk gerucht ter oore ge komen, doch we meenden dit voorshands niet te moeten publiceeren, omdat de juistheid ervan ons niet was gebleken. Uit het verslag der vergadering van de antir. kiesvereeniging alhier, zooals bet in de Zeeuw voor komt, blijkt intusschen wel, dat ook in den boezem dier partij tweeërlei strooming is, en dat jl. Dinsdag de voorstanders van eene candidatuur-Lohman niet de meerderheid vormden. Dit is dan ook zeker de reden, dat de Zeeuw niet dadelijk mededeelde de motie, die aan het einde dier vergadering werd aangenomen, en die blgkbaar in den geest gesteld was van het bovenbedoelde bericht uit de Telegraafzoodat eene candidatuur-Lohman daarin werd ontraden. lerseke. Aan het verzoek van de besturen der liberale kiesvereenigingen in het district Hontenisse tot den beer mr. J. G. Van Deinse te Hulst gericht om met bet oog op eene mogelijke candi datuur zijne meening omtrent het hangende kies recht vraagstuk uiteen te zetten, is door hem terstond welwillend voldaan. Verwijzende naar zjjne in 1891 blootgelegde gevoelens, verklaarde hij nog te zijn voor een kiesrecht zoo ruim als de Grondwet toe laat en te meenen dat het ontwerp-Tak niet in strjjd is met de Grondwet en het kiesrecht zoover mogeljjk uitbreidt. Daarom heeft hij de aanneming van het amendement-De Meijier betreurd. Medewerking tot bet tot stand brengen eener kieswet op den grondslag van bet regeeringsvoorstel acht bij in 's lands belang, omdat daardoor bij bet gansche volk het vertrouwen wordt gewekt, dat alle volksbelangen, ook die der min dere standen, worden vertegenwoordigd en behartigd. Aan de schrijfproef hechtte hg weinig waarde, wel aan de verstandelijke ontwikkeling der kiezers. Hg verklaarde eene candidatuur te willen aanvaarden, dooh onder voorbehoud van volkomen vrijheid om in overeenstemming met de ontwikkelde beginselen alle voorstellen omtrent het kiesrecht aan Grondwet en geweten te toetsen en zonder bindend mandaat naar eigen overtuiging te stemmen. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht" te Ier- seke nam met deze verklaring volkomen genoegen en proclameerde den beer Van Deinse met algemeen© stemmen tot haar candidaat. Mapei Ie. Door de anti-revolutionaire kiesver eeniging alhier is voorloopig tot candidaat voor lid van de Tweede Kamer gekozen, de beer M. D e Jonge Jz. te Goes met 13 stemmen. De beer C. J. Huvers te Middelburg bekwam 7 stemmen. Mr. W. H. de Beaufort biedt »tot voor lichting" aan de kiezers een brochure aan waarin bij verklaart zich volstrekt niet gebonden te achten door het program in 1891 door de Liberale Unie" openbaar gemaakt. Dit toch, zegt hij, bevat geen beloften van de liberale party, doch is slechts het werk van een bijeenkomst, door het bestuur der Liberale Unie" met eenige kamerleden (waaronder mr. Tak van Poortvliet) en journalisten gehouden. Te minder acht de heer De B. zich gebonden, waar bij meermalen, vóór zijne verkiezing, kritiek op bet program beeft uitgeoefend, ja zelfs in een schrijven aan Burgerplicht" verklaarde zich met de hoofdstrekking van het program te vereenigen, maar zich zijn volkomen vrijheid ten opzichte daar van voor te behouden. Vervolgens gaat mr. de B. de geschiedenis der wetsontwerpen na. Omtrent het ontstaan van het amendement-De Meijier schrgft mr. de B. het vol- Op Woensdag 7 Maart, terwijl ik na afloop der zitting nog in de zaal vertoefde, kwam de heer De Meijier mij vragen of ik met enkele andere liberale leden met hem zou willen confereeren over wijzigin gen in de redactie van het amendement, waardoor aan bezwaren van de regeering kon worden tegemoet ge komen. Juist op dit oogenblik was ik in gesprek met een der Katholieke leden, die mij had medegedeeld dat onder de Katholieken nog al sympathie was voor bet amendement-De Meijier en mij vroeg of het nog gewijzigd zou worden, wat hij gaarne wilde we ten met bet oog op een partij vergadering, die de Katholieke Kamerclub den volgenden morgen vóór de openbare zitting zou houden. Ik stelde den beer De Meijier voor om, waar de steun van leden van alle partijen voor de totstandkoming van zijn amen dement noodig zou zijn, bedoeld katholiek lid ook uit te noodigen om de conferentie bij te wonen. Wij begaven ons derhalve naar de commissiekamer, waar eenige liberale leden reeds bijeen waren. Nauwelijks waren onze besprekingen begonnen of een anti-revo lutionair lid kwam ons vragen of wij er bezwaar in hadden om hem en een zijner staatkundige vrienden aan onze bijeenkomst te doen deelnemen. Iedereen was biertoe gaarne bereid." Eenige wijzigingen werden nog aangebracht en voorgeslagen, ook met 't oog op mogelijke wenschen des Ministers. Den volgenden dag werden er inder daad naar aanleiding daarvan nog enkele gemaakt. En toen volgden de bekende woorden des Ministers. De beer De B. meende stellig, dat de regeering het amendement, zg bet ook a contre coeur, zou accep teeren. En hij gelooft niet, dat eenig lid van de Kamer er anders over dacht. Een andere bijdrage, die, om de beteekenis vast te stellen van bet votum, dat tot de ontbinding der Kamer aanleiding gegeven heeft niet zonder waarde is, levert de Haagsche corr. van de Zutph. Ct. (mr. Goeman B o r g e s i u s), die tot wederleg ging van de bewering, dat de stemming over bet amendement-De Meijier zeer onzuiver is geweest en dat daaruit volstrekt niet is op te maksn hoe de leden individueel over het kiesrecht dachten, schrijft: »In zooverre is dat juist, dat er onder de tegen stemmers enkele leden worden gevonden, die tegen hebben gestemd, niet omdat zij aan de regeling der regeering de voorkeur gaven, maar omdat zij zóó principiëel tegenover het beginsel van bet ontwerp stonden, dat zij van geen transactie wilden weten en het onmogelijk achtten het stelsel der regeoring door wijzigingen aannemelijk te maken. Maar overi gens begreep men blijkbaar zeer goed waarom bet ging. In bet weekblad de Liberaal werd onlangs door mr. Van der Kaay meegedeeld, dat eenige maan den geleden de vergadering van liberale Kamerleden zich tijdelijk tot behandeling van bet kiesrecht vraag stuk in twee fractiën beeft gescheiden, nadat door stemming over een motie was uitgemaakt, welke liberale leden op de grondslagen van het regeeriDgs- ontwerp wilden voortwerken en wie daartegen be zwaar hadden. Welnu, ben ik goed ingelicht, dan zjjn de namen van ben, die wel bereid waren op de grondslagen van bet ontwerp voort te werken, allen weer terug te vinden op de lijst van tegenstemmers in zake bet amendement-De Meijier. Beteekent dat feit niet meer dan lange redeneeringen Uit zekere bron wordt gemeld, dat de beer C. Lely, Minister van Waterstaat, Handel en Ngverbeid, aangezocht zich beschikbaar te stellen als candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor bet boofdkiesdistricfc Lochem, zich bereid heeft verklaard eene eventueele candidatuur te aanvaarden. Het bericht als zou de afgevaardigde voor Leiden, de heer H. J. Bool, niet genegen zijn eene eventueele candidatuur te aanvaarden, wordt door de IV. R. Ct. tegengesproken. Het bestuur der Vereeniging van Oud- Leerlingen der Rijks-Landbouwschool heeft de volgende circulaire verspreid Het zal u wellicht bekend zijn, dat in 1886 door de oud-leerlingen der Rijks-Landbouwschool eene Vereeniging is opgericht ten doel hebbende: a. Een band te vormen tusschen de oud-leerlin gen onderling, alsmede tusschen ben en de Rjjks- Landboawschool b. De leden in staat te stellen, door tusscben- komst van het bestuur inlichtingen van elkander in te winnen c. Betrekkingen in den landbouw, of plaatsingen bij landbouwers ter voltooiing van eene practiscbe vorming voor hare leden op te sporen, enz. enz. Wij hebben gemeend, in de onder c genoemde richting onze werkzaamheid meer te moeten uit breiden, nu, bg den tegenwoordigen kwijnenden toe stand van den vaderlandschen landbouw, zoo weinigen eene gelegenheid vinden zich hier te lande eene passende positie te verwerven. Wij kunnen toch op het feit wijzen, dat reeds vele oud-leerlingen betrekkingen bekleeden als Rijks- Landbouwieeraren, directeuren van vakscholen en zuivelfabrieken, chemici, bacteriologen, practiscbe landbouwers, en in Indië als administrateurs van cultuurondernemingen, ambtenaren bij bet B. B., houtvesters, etc., etc., en dit moge als bewijs strekken hoezeer de uitnemende opleiding, welke aan de Rijks-Landbouwschool verkregen kan worden, waar deering verdient. Is het van groot belang voor hen, die plaatsing zoeken, eene passende betrekking te vinden, van niet minder belang is bet voor diegenen, die iemand zoeken, met geschikte personen in kennis te worden Het bestuur stelt zich voor, daartoe behulpzaam te zijn en meent dit niet bet6r te kunnen doen, dan door zich beschikbaar te stellen voor het geven van betrouwbare inlichtingen aan beide partgen. Reeds was onze Vereeniging herhaaldelijk zoo ge lukkig als tusschenpersoon te kunnen optreden, en door het verstrekken van inlichtingen van dienst te zijn. De gunstige uitslag van onze bemoeiingen geeft ons den moed, onze werkzaamheden in bovenbedoelden zin verder uit te breiden. Wjj nemen daarom de vrijheid ons tot belanghebbenden te wenden, met beleefd verzoek, bg bet vacant worden van betrek kingen op landbouwgebied ons hiervan in kennis te willen stellen; zoo mogelijk met opgave van ge stelde eiscben en voorwaarden. Het bestuur, bekend met die oud-leerlingen, die een werkkring zoeken, zal ben dan onmiddellijk biervan in kennis stellen, terwijl omgekeerd het be stuur zich bereid verklaart informaties te geven als: a. Of een sollicitant eind-examen deed bWanneer zulks geschiedde c. Welke afdeeling der R. L. S. doorhem werd doorloopen d. Op welke wijze hij zijn theoretische of prac- tische vorming heeft voortgezet, enz. enz. De directeur der R. L. S., de heer L. Broekema, heeft onze plannen met sympathie begroet en zich bereid verklaard, voor zoo ver bij daartoe in staat is, ons inlichtingen te verschaffen omtrent capacitei ten, jjver, gedrag, enz. der betrokken personen, ge durende hun verblijf aan de R. L. S. Daar wij verder beschikken over een groot aantal gegevens en relaties, die ons in staat stellen, in zeer korten tijd volledige informaties te verkrijgen omtrent oud-leerlingen na hun vertrek van de R. L. S., hopen wij de voorgenomen taak te kunnen volvoeren. Ook zij, die eene plaatsing als volontair zoeken of aanbieden op een landbouwbedrijf, eene zuivel fabriek enz., kunnen zich van onze tusscbenkomst bedienen. Het ligt in den aard van onze verhouding tot de verschillende betrokken partgen, dat van de inge wonnen inlichtingen door ons slechts gebruik zal worden gemaakt als van vertrouwelijke mededeelingen. Daar wij meenen op deze wijze in aller belang werkzaam te zgn, vleien wij ons met de hoop, dat gij de welwillendheid zult hebben onze plannen te steunen, door ons mededeeling te doen bij het va- ceeren van betrekkingen op landbouwkundig gebied, of door, wanneer door U zelf een candidaat voor eene betrekking gezocht wordt, van ons informatie bureau gebruik te willen maken. Het Bestuur der Vereeniging bestaat uit de heeren I. G. J. Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar te Goes, Voorzitter; Dr. J. W. Chr. Goethart, Assist, voor Bacteriologie v/h. Proefstation, te Hoorn, Onder- Voorzitter; H. Schuurman, te 's-Gravenbage, Se- Wij stellen ons voor, voorloopig alle infor maties kosteloos te verstrekkenalleen kunnen porto's en telegramkosten in rekening worden gebracht.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1