UIT DE OUDE DOOS. Iemand uit Haerenveen meldt het volgende Reeds een drietal jaren geleden deed onze plaats genoot, de horlogemaker A. W. Zandstra, eene naar het oordeel van vele beschouwers zeer belangwekkende uitvinding. Op doodeenvoudige wijze zou, zooals met een model aanschouwelijk werd gemaakt, bij even tueels onoplettendheid van den machinist, een trein verhinderd kunnen worden door een onveilig sein te rijden, en in tijds tot staan worden gebracht." De heer Zandstra bood de directie der staats spoorwegen zijne vinding welwillend en belangeloos aan, doch 't antwoord luiddeniet geschikt voor practische toepassing. Waarom niet Ik zal 't u wei zeggen, zei een technicus; alleen, omdat ge horlogemaker en niet een ingenieur by de staatsspoorwegen zijt. 't Heeft er werkelijk allen schijn van, nu weiezen, dat de heer J. W. Verloop, ingenieur by den Neder- landschen Centraalspoorweg, eene uitvinding heeft gedaan, welke met verbazendon uitslag is beproefd en waarvoor alreeds octrooi is genomen en welke ten slotte tooh op precies hetzelfde neerkomt als de vinding van den heer Zandstra." Het blijkt thans, dat Pincoffs te New-York (niet Chicago) niet gefailleerd is. Pincoffs had een wissel van 65,000 dollars laten protesteeren, omdat er geen voldoende dekking voor was. (Hblad.) De abt van La Roquette Faure, die onlangs overleed, liet aanteekeningen na, over zijn omgang met ter dood veroordeelden. De abt trachtte meestal in hun vertrouwen te komen door een sigaar met de ongelukkigen te rooken of m6t hen een kaartje te leggen. Allengs bracht hij dan het gesprek op hun naderend einde en op den Godsdienst. Eens werd hij erg lastig gevallen, na de executie van een jongeling, door diens moeder. Zij kwam zyn nieuwe laarzen terug vragen. Toen de vrouw hoorde dat haar zoon in zyn kleeren en met zijn laarzen aan was begraven, werd zij boos. Hoe vreeselijk jammer van zijn mooie laarzen" riep zij uit, »hjj had toch best dat kleine eindje op zijn kousen kunnen loopen." Een Fransch blad verhaalt dat op een goeden dag een jong onderofficier der marine en een jong luitenant der artillerie, vertoevende te Tónériffe, op weg naar Nieuw Caledonia, onderweg een ouden neger ontmowtten, die hun de toekomst voorspelde. »Dat is juist iets wat we hebben moeten", zeide de jonge onderofficier der marine. »Zeg mij eens, wanneer ik generaal zal zijn De oude neger streek met zjjn twee ringen over een hoopje zand, dat vóór hem lag, zoodat de op pervlakte gelijk werddan wierp hij de ringen een paar malen in de hoogte zoodat zy nedervielen op het zand en daarin hun indrukken achterlieten in den vorm van elkaar snydende lijnen en cirkels. »Gij"f zeide de neger, zult promotie maken, maar ge zult niet in uw vaderland terugkeeren, want men zal u een steen tegen het voorhoofd werpen. De steen zal harder zijn dan uw voorhoofd." >En dan Dat is alles »Nu mijn beurt", zei do ander. De neger herhaalde zyn toeren. Dan, bijna op doffen toon, zeide hij tot den jongen luitenant »Ge zult veel landen zien ge zult de woestijn doortrekken en de woestijn zal u behouden Die jonge onderofficier was Rochelle. In de maand November, volgende op de zonderlinge voorspelling van den ouden waarzegger, werd hij in Nieuw- Caledonia gedood door een steen, die hem door een wederspannigeu banneling tegen het voorhoofd werd geworpen. Wat den ander betreft, het was de latere kolonel Bonnier, die op zoo treurige wijze dezer dagen bij Tombouctou, midden in da zandwoestyn, om het leven kwam. Op zeer geheimzinnige wijze spreken de Bel gische bladen over eene strafrechterlijke instructie der justitie te Antwerpen, welke, als zij leidt tot de bevestiging van het vermoeden van het parket, zelfs nog grooter sensatie zal maken dan indertijd het proces der gebroeders Peltzer, zegt het Journal de Bruxelles. Te Antwerpen is vóór eenige dagen onverwacht gestorven zekere A., verwant aan eene der aanzienlijkste families aldaar, maar het lijk is eergisteren weder opgegraven en, na door den ach tergebleven zoon als dat zijns vaders te zijn erkend, aan eene zorgvuldige schouwing onderworpen. Er zou in deze zaak, naar het gerucht wil, sprake zijn vau vergiftiging van drie leden eener zelfde familie in 1892, 1898 en onlangs, waarvan verdacht zou worden een hooggeplaatst ambtenaar. Men beweert dat deze ten slotte volgens de wet erfgenaam zou wezen van de op die wijze gecumuleerde rijke er fenissen. Sedert drie weken, zoo wordt aan de Voss. Ztg. geschreven, woedt te Parijs eene pokkenepidemie, die in do laatste dagen van Februari uitbrak en reeds in de eerste W6ek 54 offers eischte. Een onder zoek werd ingesteld naar het drinkwater. De hoofd ingenieur der waterleiding wees op het resultaat van het bacteriologisch onderzoek, maar een lid van den gemeenteraad stelde zich met dat ofiiciëel ant woord niet tevreden en ontdekte het volgende. In de helft van Januari was het door riolen veront- ïeinigde water der Marne in de waterleiding ge komen en de hoofdingenieur had in dien tyd gefil treerd bronwater naar de bacteriologische inrichting van den heer Miquel gezonden. Het gevolg was, dat meer ^dan 200 personen aan typhus zijn gestorven, In een interview werd Stead, die pas uit Chicago in Engeland is teruggekeerd, gevraagd of hy bekeerd was tot de republiek, waarop hij ant woordde: Een menseh kan eerder in Rusland dan in Amerika tot de republiek worden bekeerd. Salis bury heeft geen ongelijk als hij Amerika het ideaal van het conservatisme noemt. Rusland wordt ge regeerd door een levenden Czaar, maar Amerika door de Doode Hand van grondwetmakers, die in hun tyd zeer wjjs mogen zyn geweest, maar die toch niet zoo wijs waren om toezicht te kunnen houden over de wetten en de verlangens te bepalen van komende geslachten. Indien gij wilt zien: een Regeering van het volk, door het volk en voor het I volk, ga dan vooral niet naar Amerika. Te Pest is een biddag gehouden voor Kossutb, wiens overlijden reeds sinds eenige dagen wordt ge wacht. In eenige Hongaar-sche steden waren reeds valsche dood-beriehten verspreid; in éen oogeablik waren honderden huizen gesloten en werden overal rouwvlaggen uitgestoken. Keizer Franz Jozef is onverwacht uit het Zuiden naar Weenen teruggekeerd en wel den ochtend na de aankomst van twse Hongaarsche Ministers, die in allerijl naar Mentone waren gesneld om den Keizer- Koning te spreken. D© Keizer besloot, naar men zegt, dadelijk zyn rust op te geven, en met het oog op de te ver wachten nationale agitatie in Hongarije bij Kossuth's sterven, onmiddelijk naar zijn land terug te gaan. Een Koninkrijk te koop, 7 vierk. mijl groot, naam Matupia, deel uitmakend van den Bismarck- archipel tusschen Nieuw-Zeeland en Nieuw-Mecklen- burg. De laatste Koning had het verkocht aan Georg Weisser, directeur van de Guiuea-maatschappij, die onlangs overleed. Zijn erven bieden het thans te koop. De hoofdstad van Matupia telt 1000 inwoners, waaronder vela Europeanen. Een New-Yorker meent ontdekt te hebben, dat het befaamde »Tarara-boemdeay" oorspronkelijk herkomstig is van een ter dood veroordeeld soldaat, die de wijs den avond vóór zijn terechtstelling com poneerde en: Vaarwel aan het leven!" betitelde. Alleen is de maat versneld. Het is der Parijsche politie gebleken, dat de anarchist Pauwels niet de dader was van de aan slagen in de rue Saint-Jacques en op den boulevard Saint-Martin, en ook dat de jonge man, die op het oogenblik der ontploffing do vlucht nam, geheel onschuldig is aan de beraamde misdaad. Hij met nog twee anderen waren als verdachten in hechte nis genomen. De huiszoeking bij Pauwels, die in St.-Denis woonde, heeft niets gegeven. Zijn vrouw, die in armoedig© omstandigheden verkeert, was zeer ver wonderd, te hooren dat haar man een aanslag had gepleegdzij had hem in lang niet gezien en was van meeniug dat hij nog altijd in Spanje vertoefde, van waar zij het laatst een britf van^hem had ont vangen. Te Zürich is volgens de N. Zür. Zeitung een daar zeer zeldzaam natuurverschijnsel waargenomen een fata morgana, en wel bijzonder schoon en hel der. Den 13en dezer zag men om 1 uur 's middags aan den noordelijken hemel in een geheel wolklooze lucht den Alpenketen van den Pilatus tot den Gliir- nisch. Na ongeveer een half uur verdween dit vreemde schouwspel weer. TjjdeDS eene begrafenis, te Grossetto in de Ttaliaansche provincie Sondrio, heeft een bergstor- ting ftpn groot onheil teweeggebracht. Van de velen, die op bet kerkhof aanwezig waren, zyn 7 personen gedood, 14 zwaar gewond en bovendien nog een 20tal licht gekwetst. De groote club te Reggio in Italië gaf een bal, waar de bloem der Reggiaansche samenleving zich vereenigde. De dansende paren zwierden lustig door de zaal, toen eensklaps eenige gewapende kara- biniers binnendrongen en een der elegantste cava liers, graaf Mascini, arresteerden. De graaf trachtte zich te verzetten, hjj trok een revolver maar een der karabiniers wist hem handig zijn wapen te ontrukken. De elegante danser, die in korten tijd te Reggio een lieveling der dames geworden was, bleek niet graaf Mascini, maar de rooverhoofdman Jozef Tri- bori te zijn, een gevreesd aanvoerder, dien de poli tie reeds lang zocht, nadat hij een reeks van mis daden met evenveel overleg als stoutmoedigheid had volbracht. Slechts enkele maanden geleden had hij o. a. met zijn bende het spoorwegstation Pcsaci overrompeld en, na den stationchef vermoord te hebben, zich van de kas meester gemaakt. Sinds eenige weken leefde hy »en grand seigneur" to Reggio. Er is een persoon gearresteerd, Petrarca ge- heeter, op wien de verdenking rust, dat hjj da bom op het plein van Monte-Citorio te Rome gelegd heeft. Bij zijn verhoor heeft hij tegenstrijdige antwoorden gegeven, en in zyn zak heeft men eene som geld gevonden, die weinig met zijn nederig beroep over eenkomt en waarvan hy geen voldoende opheldering omtrent de herkomst heeft kannen geven. Te Praag is het proces begonnen tegen de beide moordenaars van den handschoenmaker Mrwa, die, naar men zich zal herinneren, vermoord werd, omdat hij door de leden der bekende Om] t üua-ver- eeniging voor een spion der politie werd gehouden. De beide personen, die wegens dezen moord in hech tenis zyn genomen en nu terechtstaan, blijven ont kennen, dat zij schuldig zijn aan den moord, Er zijn onlangs weder nieuwe proeven genomen met het verleden jaar zoo veel besproken, maar ten slotte onpractisch gebleken pantser-uniformlaken van den heer Dowe. Hij heeft er nu zoodanige verbete ringen in aangebracht dat schoten, die op 175 me ters met het Mauser- en Lebelgeweer gelost en die 8-centimeter platen van ijzer doorboorden, in het op een raam gespannen pantseriaken, dat met militair laken overtrokken en met grof linnen gevoerd was, bleven stekenzelfs drie vlak bij elkander geraakte kogels, die een diepen put in het laken maakten, brachten geen gat er in. Maar het laken is. 5^2 a 6 centimeters dik! Nu zegt de heer Dowe wel dat het, machinaal geplet, veel dunner zal wor den en dat een uniform maar acht pond zal wegen, doch zelfs dan zal het voor infanterie nog onbruik baar blijven en hoogstens wellicht voor de artillerie zijn te gebruiken. Volgens den uitvinder heeft hij voor de militaire expedition in Kameroun reeds een bestelling ontvangen. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft ons uit liruutingen Eene jl. Zaterdag den 17 dezer gehouden verga dering van belangstellenden in het oprichten van een coöperatieve zuivelfabriek alhier werd door ruim 30 personen bjjgewoond. De heer J. H. O. Dominicus, secretaris der land- bouwafdeeling Kruiningen, die de oproeping tot deze bijeenkomst had gedaan, in overleg met eenige land bouwers in deze gemeente, opende de vergadering, heette de aanwezigen welkom en dankte voor de vrij talrijke opkomst. De heeren M. Kostense en J. J. Mol gaven eenige inlichtingen omtrent de oprichting en werking van een zuivelfabriek, kosten van op richting, beheer, enz. Na eenige? discussie werd, om een begin te maken, in omvraag gebracht, wie der aanwezigen genegen waren, zondör zich nog bepaald te verbinden, mede te werken en by het tot stand komen van eene fabriek deel te nemen. Achttien der aanwezigen ver klaarden zich daartoe bereid, terwyi toezegging van deelneming werd gedaan voor 4 afwezige landbou wers, allen te zaaien met 178 koeien. Algemeen was men van oordeel, dat dit een mooi begin was en de voorloopige deelneming meer dan voldoende om de zaak voortezetten. Men besloot eene commissie van voorbereiding te benoemen be staande uit 5 leden, die verschillende fabrieken zuilen gaan bezichtigen, gegevens verzamelen, inlichtingen inwinnen en aan een nader op te roepen vergade ring uitvoerig rapport zullen uitbrengen en voor stellen doen omtrent den aard van en de plaats voor de op te richten fabriek. De commissie, waarin werden benoemd de heeren M. Kostense, 0. G. Kolff, Ch. G. Harison, S. Paul en J. H. O. Dominicus, zal Woensdag 21 dezer de fabriek te Hontenisse en daags daarna die te Nieuwerkerk gaan bezichtigen. Wij willen hopen dat nog vele landbouwers zich tot deelneming zullen bereid verklaren en de zaak haar beslag zal krijgen. IERS JEUK. Alle dingen hebben een begin, een midden en een einde; een begin, dat men de geboorte en de jeugd kan noemen, een midden, hetwelk samenvalt met den vollen wasdom, de grootste kracht en den keer- lijksten bloei, en een einde, dat overeenstemt met verval, ouderdom en dood. Het lot van Ierseke be antwoordt niet geheel aan dien gewonen loop. Het werd geboren, dat staat vast. Tenminste, hoeveel oude papieren en documenten ik in mijn leven reeds doorsnuffeld heb, nergens vond ik vermc-ld, dat Ier seke bestaan heeft »van de grondlegging der we reld". Hoewel ik dus zeker weet, dat er eenmaal een tijd was, waarin dit dorp zelfs nog niet in kiem bestond, tot mijn spijt moet ik er bijvoegen, dat ik in 't geheel niet weet, wanneer de kiem ontstond, wanneer daaruit een plantje voortsproot en wat aanleiding gaf tot deze geboorte. Ik ga dus maar weer san het radenmaar dit is nu gr en raadseltje van 't gewone soort, omdat ik niet geheel in den blinde behoef te tasten. Ontwijfelbaar is bet, dat Ierseke in het begin der twaalfdG eeuw, dus om streeks het jaar 1100, ja, waarschijnlijk reeds vroe ger in wezen was. Hoe men dat weet, zal straks blijken. Ten oosten van Ierseke lag de stad Reimerswale, sommigen zeggen Romerswale. Nu wordt beweerd, dat die stad haar ontstaan zou te danken hebben aan de Romeinen, die haar Romanorum valium noemdendat beteekent ongeveersterkte der Romeinen. Onwaarschijnlijk is dit nietimmers, het is met bewyzen te staven, dat deze wereld vero veraars op verscheidene plaatson in Zeeland hebben gewoond. De Roompot, dut is Romanorum porfcum, de haven der Romeinen, kreeg eveneens van hen zijn naam. Nu dreven de Romeinen oen uitgebreiden handel met Engeland, beter gezegd met Brittannië, wat natuurlijk vooral ook aan Reimerswale tea goede kwam, omdat daar een groot deel der aangebrachte en nog te vervoeren goederen werden opgeslagen. Misschien gelijktijdig met dit volk, maar zeker on middellijk na zyn verdwjjning, legden ook Brabanters zich op dienzelfden handel toe. Dezen nu vielen uit zee wel den Roompot binnen, wijl dit de veiligste zeeboezem was; maar in plaats van langs Reimers wale te zeilen door Vernoutsee of Kreekerak, om zoodoende de Schelde te bereiken, kozen ze een kor toren weg, nl. door de lersekee. Dit water begon daar, waar tegenwoordig Ierseke ligt en eindigde ongeveer ter plaatse van Hansweerd. Het gebruik van dezen nieuwen handelsweg dreigde voor Reimerswale een doodelyko slag te worden. Wat deden nu de bewoners dier stad Zy zonden eenige stoutmoedigen uit, die zich aan den mond der lersekee nestelden als in een roovershoi. Want zoodra een uit zee komond schip den steven naar de lersekee wendde, schoten de Reimerswaalsche ko lonisten toe, als wilden ze den koopvaarder te lyf. Deze zocht zijn heil in de vlucht verder oostwaarts, waardoor hij langs Reimerswale moest. En dit was juist, wat de nieuwbakken Iersekenaren wenschten. Of de bewoners der moederstad een middeltje wisten, om bedoelde koopvaarders een poos op te houden en hun voordeel af te dwingen, vond ik niet uitdruk kelijk vermeidmaar uit haar lateren bloei mag men dat wel opmaken. Zoo was dan Ierseke geborenbet groeide voor spoedig op en werd van beduidende grootte. Men zal mij wel willen gelooven, als ik zeg, dat het in derdaad groei noodig had om groot te worden en niet, zooals de tegenwoordige Amerikaansche steden, in een oogenblik machtig tn krachtig was. In 1195 werd te lersekeroord, zooals het plaatsje toen ge noemd werd, door den graaf een tol gevestigd. Voor hem, die met de inning der tolgelden was belast, werd een grafelijk huis gebouwd, tevens bestemd om den landsheer te herbergen, als hy in die streek vertoefde. Deze grafelijke tol, die rijke baten opleverde, was een leelijke streep door de Reimerswaalsche rekening. Want nu de graaf zyn lange, sterke armen uitstrekte naar de voordeelen, die de Brabantscho kooplieden hem konden ver schaffen, duldde hij niet, dat een filiaal van Rei merswale terzelfder plaatse hetzelfde deed. Doch de heeren dezer stad waren oolykerds. Zij verzochten den genadigen heer, om zyn tol van lersekeroord van hem te mogen pachten. Dit werd toegestaan, en zelfs werd den Reimerswaalseken edelen, die reeds een poos te voren de heerlijkheid Ierseke en Ierse- kendam hadden verkregen, vergund om van 's graven huis te Ierseke gebruik te mogen maken. Natuurlijk waren de kooplieden niet bijster gesticht over dezen maatregelwant de tolpaehter liet niet na, zich een behoorlijke winst boven zijn paeht te verzekeren, welke winst en pacht gezamenlijk moesten komen uit de beurs van den Brabanter. Na de instelling van den tol ging Ierseke met rasse schreden vooruithet kreeg verscheidene voor rechten een uitgebreide vrijheid van tollen in andere streken, waardoor zijn bewoners ongehinderd konden gaan en varen, waar zij wildeneen zeer druk be zochte Woensdagscke weekmarkt, later ook een jaar- en paardenmarkt. Men vond er zelfs een kapel ten dienste der reizenden. Het duurde nu niet lang meer, of Ierseke stond in aanzien ongeveer gelijk met Rei merswale en Goes; zóo was het tenminste in het begin der veertiende eeuw. De kerk te Ierseke werd reeds in de twaalfde eeuw gesticht; in den beginne was zij een ruime kruiskerk, maar omstreeks 1550 brandde de helft af, evenals vele huizen van het dorp. De zware toren werd daardoor van de kerk gescheiden; hij bleef staan tot 1821 en werd toen afgebroken. Het onderdekenschap over westelijk Zuid-Beveland was aanvankelyk te Ierseke gevestigdmaar het naijverige en in bloei toenemende Goes wist het zoover te krijgen, dat deze kerkelijke waardigheid van Ierseke naar laatstgenoemde stad verhuisde in het jaar 1418t Langen tijd bleef Ierseke groot; ia 1640 echter werd het door een bende Spaansche zeeroovers ge plunderd, die er na hun rooverij den roeden haan uitstaken. Yan deze geweldenarij bekwam het dorp niethet ging steeds meer achteruit, tot het in de laatste helft dezer eeuw weer groot werd door de oes- tercultuur, gedreven boven de ruïnen haren moeder. Iersekendam kreeg zijn naam naar den dam, .die vandaar gelegd werd naar Kouwerve, en de lersekee afsloot. Door dien dam waren Oostelijk en Westelijk Zuid-Beveland aan elkaar verbonden en werd de dichtslibbing van de lersekee bewerkt. BAVO. Laatste en telegrafische berichten. Beroepen te Axel ds. Maakenschein, predikant by de Oud-Gerf. gemeente alhier. De uitnoodiging om eene spreekbeurt te ver vullen op het D. V. Woensdag 11 Juli te houden Zuider-Zandingsfeest is bereidwillig aangenomen door de heerenJ. Yan Bommelagent van den Nederl. Jongelingsbond te 's-Gravenhageds. J. Draaisma te SteenwykC. Geel te Amsterdam dr. F. Van Gheel Gildemeester te 's-Graven- hageDe Haanzendeling te 's-Gravenhage ds. H. G. De Jonge te Dordrechtds. C. L. Laan te Rotterdam; ds. P. J. Van Melle te Nykerk; ds. M. Hooij te Dordrechtdr. P. J. Muller, oud- hoogleeraar te Amsterdam ds. J. Schrijver te Schie dam en dr. J. Th. De Visser te Amsterdam. 's-Gravenhage. De afkondiging van het besluit tot ontbinding der Kamer wordt eerst morgenavond verwacht. Het departement van buitenlandsohe zaken zal waaisekijnlyk interimair beheerd worden. Heden was mr. Van Tienboven nog aan het departement werkzaam. 's-Gravenhage. De Minister Van Tienhoven is eervol ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten, met ingang van 21 Maart a. s. De Minister van marine is interimair belast met de portefeuille van buitenlandsche zaken. Verkoopingen en Verpachtingen, Datum. 21 Mrt., 21 - 21 21 v 21 21 22 22 22 22 23 23 24 28 Pkats. Voorwerpen. Information. Kruiningen, huizen en tuin, Prins. Kruiningen, paarden en koeien, Prins. Driewegen, huis, land en meubels, Gallis Meivns. Driewegen, huis en inboedel, P. Overman, 's Heereuhmk, houtwaren, meubelen en varkens, Hollmaun. houtwerken, Van der Kloas. beestenpoen en stroo, Van der Kloes. Oudolande, Ovezand, Baarland, Driewegen, 's Heerenhoek, Kloetinge, Ierseke, inspan, huiB en inboedel, hooi, beestiaal en meubelen, oesters, P. Overman. P. Overman. V. d. Kloes. Hollmann. Pelle. P. Overman. Prins. AVemeldinge, verpachting land, Kruiningen, woonhuis, slagerij enz., 28 'a Meer Arendsk., inspan, huisr., enz. Hollmann. 29 's lleerenlioek, weiland enz., De Ronde Bresser. 29 f Nisse, inspan, Hollmaun. 29 Nisae, mangels, stroo en hooi, Hollmann. 30 Goes, hofstede, Gallis Merens. 30 Ierseke, beestiaal, pannen enz., verhuring steiger, Mnlock Houwer. 30 - Ierseke, oesters cn zeeften, Hollmann. 4 Apr., Scbore, beestiaal enzPelle. 4 Kruiningen, koffiehuis en logement, Prins. 4 Wolfertsdijk, beestiaal, stroo enz., Hollmann. 5 n Wolfertsdijk, bouwland, Pilaar. 6 t Ieranke, zeelten en oesters, Hollmann. Goes, porselein, Gallis Mereus. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. Ij AAG WATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 20 Maart 1.59 2.21 8.29 8.51 21 2.41 2.59 9.11 9.29 22 3.17 3.34 9.47 10.4 23 3.52 4.9 10.22 10.39 24 4.26 4.43 10.56 11.13 25 5.— 5.15 11.30 11.45 26 5.31 5.46 0.1

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2