[894 N°. 32, Donderdag 15 Maart. 81sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de he6ren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiêa vóór 9 uren eg» den dag der uitgave. De prjjs der gewone advert6E.tiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De heer J. J. RAMONDT, wethouder, is ia de raadsverga dering van den 9 Maart jl. benoemd tot Voorzitter van de Oascojminissie, waarvan door deze openbare kennisgeving geschiedt. Goes, den 14 Maart 1894 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H A R T M A N Algemeen Overzicht. De afgeloopc-n week, voor Npderland van zoo hoog gewicht door de beslissing omtrent de kiesrecht- ontwerpen, was ook voor verschillende anderelanden van Europa niet van belang ontbloot. In Duitschland kwam het handelstractaat met Rusland in den Rijksdag in behandeling en de meer derheid, die de regeering steunde, bleek veel grooter dan iemand verwacht had. Het eerste artikel, het voornaamste, verwierf eene meerderheid van 54 stemmen. Zoo zien dus keizer Wilhelm en zijn rjjks- kanselier Caprivi hun streven met goede resultaten beloond en al wat liberaal is in Duitschland juicht over de nederlaag den agrariërs en protectionisten toegebracht. Over het algemeen openbaart zich eene betere stemming tnsechen Rusland en Duitschland, vooral ook van Russische zijde. Dit blijkt o. a. ook daaruit, dat de Czaar dezer dagen een bal bijwoonde ten huize van den Duitschen gezant te St. Peters burg. In de politieke wereld wordt dit bewjjs van sympathie niet gering geschat, omdat de Czaar in langen tijd zoo iets niet had gedaan, en hij z;ch bovendien om gezondheidsredenen nog zeer in acht moet nemen. Ook voor Rng-eland was de week, die achter ons ligt, niet van belang ontbloot. Lord Rosebery, de nieuwe Engelsche premier, heeft zijn ministerie voltallig gemaakt door daarin op te nemen den heer Majoribanks, den bekenden whip uit het Lagerhuis, die nu door het overlijden zijns vaders, lord Tweed- mouth, lid van het Hoogerhuis wordt. Met groote belangstelling werd do dag van Maan dag tegemoet gezien, waarop, bij de opening der Kamerzitting, het nieuwe ministerie zijn program zou mededeelen. Het bleek, dat ook de nieuwe premier het program van den heer Gladstone tot het zijne maakt, en zijne verklaringen op de dien zelfden dag gehouden partijvergaderiug der liberalen getuigden van algeheele instemming ook met de AoM<?-rM/«?-plannen van zijn voorganger en met diens strijd tegen het Hoogerhuis. Oppervlakkig beschouwd zal dus het aftreden van den heer Gladstone voor Engeland minder groote gevolgen hebben dan eerst verwacht werd. Eener- zijds de regeeringspartijen, met uitzondeiing van eenige radicalen, die het Lord Rosebery niet kunnen vergeven, dat hjj lid is van het Hoogerhuis, bereid de regeering te steunonanderzijds de regeering voornemens het program, waarop de meerderheid van het Parlement gekozen is, ongeschonden te handhaven. Maar wij, Nederlanders, hebben in deze dagen reden genoeg om op zulke gegevens niet al te veel te bouwen, en wij zien daarom niet voorbij, dat do nieuwe premier vooralsnog niet zulk een man van invloed is als zijn voorganger was, en dat het dus heel best kan wezen, dat, bij de verschillende deelen, waaruit de regeeringsmeerderheid bestaat, deze op het beslissende oogenblik minder eensgezind zal blijken dan ze zich nu vertoont. In Noorwegen blijft de strijd tusschen volks vertegenwoordiging en regeeriug steeds voortduren. Thans heeft de eerste verklaard, dat zij twjjfelt aan den goeden wil en de bekwaamheid der regeering om de zelfstandigheid des rijks te handhaven en het welzijn ervan te bevorderen, terwijl verder de troon rede, waarmede de zitting was geopend, scherp ver oordeeld werd. Het zou echter gewaagd zijn hieruit de gevolg trekking te maken, dat het Ministerie wel zal heen gaan. Het heeft al zooveel van die uitspraken der volksvertegenwoordiging kalm naast zich nedergelegd, dat een votum meer of minder haar niet deren zal. De quaestie tusschen Spanje en Marokko heet nu te zijn opgelost. De Sultan heeft er in toege stemd 20,000,000 peseta's schadevergoeding te be talen, doch slechts 5,000,000 direct, de overige som is over meerdere jaren verdeeld. Dit is het gewone uitstel, waardoor deze Moorenvorst zich bij al zjjne beloften onderscheidt. Als nu van dit uitstel maar niet ook afstel komt, want Spanje heeft ook niets te missen. Dit schijnt de reden te zijn, dat er een gedeelte- jjke ministriëele crisis in dat land is ontstaan. Eerst heette het, dat de heer Sagasta zelf ook zou af treden, maar het schjjnt dat de regentes hem daar van heeft kunnen terugbrengen. Toen zouden ver schillende ministers zich terugtrekken, maar nu ge lukte het den heer Sagasta op zijn beurt de meesten hunner tot blijven te bewegen. Alleen de ministers van financiën en binnenl. zaken bleven bij hun eens gevormd plan. Zjj is nu vervangen door de heeren Ramon Salvador voor financiën en Aguilero voor binnenl. zaken. Of door deze reconstructie de positie van het kabinet zooveel is versterkt, dat er eene vruchtdragende arbeid van mag worden verwacht, zal de toekomst leeren. Alsof Italië nog niet onder genoeg leed gebukt gaat, heeft men de vorige week nog eens getracht door een bom het gebouw der volksvertegenwoor diging te vernielen. De toeleg is mislukt, maar het plan was met groote stoutheid uitgevoerd, als het ware onder de oogen van de wacht, die het gebouw bewaakt. Een concierge en een paar voorbijgangers werden zwaar gewond, alsmede een werkman, die als anarchist bekend staat, en dien men daarom als de dader beschouwt. Hij is echter reeds aan zijne wonden overleden en twee andere personen zijn zoo zwaar verwond, dat zij geen getuigenis kunnen af leggen. Op politiek gebied leverde overigens de afgeloopen week voor Italië niet veel bijzonders op en omtrent de toekomst van de financiëele plannen der heeren Crispi en Sonnino valt nog weinig met meer zeker heid te voorspellen. Alleen, dat tot voorzitter der commissie een heftig tegenstander dier plannen is gekozen, voorspelt alwéér niet veel goeds. Het Oostenrijksclie ministerie is spoediger met zijn ontwerp-kieswet gereed dan verwacht werd. Het is echter nog maar in hoofdtrekken samengesteld na samenspreking met de leiders der verschillende regee- ringsparfcjjen. De leider der clericale Duitschers, graaf Hohenwart, heeft eveneens een schema voor een nieuw kiesstelsel ingediend, waarbij echter geene uitbreiding aan het aantal afgevaardigden wordt gegeven. Hij breidt het kiezerscorps wel uit, maar doet dit ton koste van den burgerstand en laat het platteland zijne tegenwoordige rechten behouden. Dit nu doet de premier van het ministerie, prins Windischgriitz, niet. Hij wil het aantal afgevaardigden van 353 op 396 brengen door eene nieuwe klasse van kiezers te scheppen, waartoe zullen 'oehooren alle ingezetenen, 24 jaar oud, die een diploma kun nen overleggen, ten bewijze, dat zij eene zekere mate van ontwikkeling hebben verworven. Hierdoor zullen 43 nieuwe zetels worden geschapen, waarvan Bo- hemen er 10, Galicië 10, Beneden-Oostenrijk en Mo- ravië 4, Stiermarken en Tirol elk 2 en de overige provinciën er 1 krijgen. Hoewel het voorstel der regeering iets verder gaat dan dat van graaf Hohenwart, zal het toch ook geene aanleiding geven tot eene ruime uitbreiding, zoodat de voorstanders van algemeen stemrecht hunne wen- schen niet zullen bevredigd zien. Niettemin, of beter juist daarom, zijn ze dezer dagen reeds weder aan het manifesteeren gegaan. Uit Brazilië komt het bericht, dat nu eindelijk de schepen van Peixoto de baai van Rio-de-Janeiro hebben bereikt, zoodat binnenkort de beslissing van den burgeroorlog wordt verwacht. Volgens de jongste berichten heeft admiraal Da Gama eene schuilplaats gezocht op een Portugeesch schip en heeft hij Peixoto doen weten, dat hij en de zijnen bereid zyn zich te onderwerpen, mits hun de noodige bescherming verleend worde. Peixoto eischt echter onvoorwaardelijke overgave. Nog eens de gevolgen van beschermende rechten. De heer Méline heeft onlangs in de algemeene vergadering der vereeniging van Fransche nijverheid en landbouw verklaard, dat er te Reims en Four- mies wel is waar geklaagd wordt over den achter uitgang van de nijverheid in wollen artikelenmaar dat dit niet overal zoo gesteld is. Zoo b.v. ging die nijverheid te Tourcoing en te Roubaix machtig vooruit. Hierop nu heeft een vakman te Roubaix in den Siècle hem geantwoord. Ik weet niet, schrijft deze, van wien gy de inlichtingen omtrent den toe stand te TourcoiBg en te Roubaix ontvangen hebt. Maar de eerste de beste uit die plaatsen kan u zeggen, dat het verre van waar is, wat gij hebt by gebracht. Ik ben zoo vrij op mijne beurt u in te lichten omtrent den toestand en u te zeggen dat, indien onze regeering niet de middelen vindt, om de thans voor onzen uitvoerhandel gesloten landen, met in begrip van Zwitserland, weer voor ons te openen Tourcoing en Roubaix slechts het lijden zullen voort zetten, waaronder zij sinds eenigen tijd gebukt gaan tengevolge van de toepassing van de verbodsrechten, die vooral in zwang gekomen zijn sedert gij hoofd man van het protectionisme geworden zijt. Ik verzoek u, Mijnheer, in onze streek te komen om persoonlijk een onderzoek in te stellen >niet rondom eene tafel", maar in onze werkplaatsen. Gy zult er wat klachten hooren en vrees voor onder gang, indien er geen verandering komt in den toe stand. Alles is anders waar dan uwe verklaringen, die eenig en alleen bygebracht zijn om de schapen van Panurge meo te sleepen en de landbouwers, die hopen te leven van de rente, welke de indu- j strieelen hun bezorgen en die vergeten, dat indien die toestand voortduurt, er weldra geen fabrieks- werklieden meer zullen zijn om zich te voeden met het graan, geteeld door de landbouwers. GOES, 14 Maart 1894. In de vergadering der Vereeniging »de Am bachtsschool" alhier, gisteravond in de restau ratie-zaal der sociëteit V. O. V. gehouden en door een zestiental leden bijgewoond, deelde de voorzitter, de heer O. L. M. Lambrechtsen, mede, nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, dat ook voor dit jaar door den Minister een subsidie van f 2000 aan de school is verleend; i de cursus met 1 April eindigtdat den 21 Maait de diploma's zullen worden uitgereikt aan de leer lingen, die daarvoor in aanmerking komen en dat ook bij die gelegenheid de school door belangstel lenden zal kunnen worden bezichtigd. Vervolgens werd rekening gedaan over het tijd perk van 1 S?pt. 1892 tot 31 Dec. 1893. Dit tijd perk was aldus genomen, omdat in de nieuwe sta tuten bepaald is het dienstjaar te doen loopen van 1 Januari tot 31 December, terwijl dit vroeger liep van 1 Sept. tot 31 Augustus. De rekening, uitgebracht door den penningmees ter den heer A. De Beste, werd door de heeren J. J. Ochtman en I. D. Fransen van de Putte nage zien en in orde bevonden en door de vergadering goedgekeurd. Daaruit bleek, dat de totale ontvangsten bedroegen f 14181,39J/2 en de uitgaven f 13729,621/2, zoodat er f451,77 minder was uitgegeven dan ont vangen. Dit cijfer geeft echter nog niet het juiste batig saldo, omdat daarvan nog enkele kleine posten moeten worden voldaan. De kosten van de uitbreiding der school, de aan koop van den inventaris en het honorarium vau den architect bedroegen samen f 10648,83, waarvan in mindering komt wegens werkzaamheden, ten behoeve vau den aannemer door de leerlingen der school ge daan, eene som van f686,091/j5 zoodat de geheele reorganisatie komt op f 9962,731/2. Het jaarverslag, dat daarna door den secretaris, den heer W. F. Stoel, werd uitgebracht, bevatte een résumé van alles, wat betrekking heeft op de ver bouwing en de reorganisatie der school, zooals dit vroeger door ons uitvoerig is gemeld. Dit verslag zal worden gedrukt en gezonden aan de leden en aan de corporaties, die de vereeniging steunen, be nevens aan eenige heeren in de omgeving, die nog geen lid zijn, in de hoop, dat zij als zoodanig zullen toetreden. De beide volgens rooster aftredende bestuursleden, de heeren J. J. Ramondt en J. Adriaansen, werden respectievelijk met 15 en 14 vau de 16 uitgebrachte stemmen herkozen. De eerste nam de herbenoeming aan, doch de laatste bedankte. In zijne plaats werd gekozen de heer J. Van den Berge. Daarna werd de vergadering gesloten. Gisteren hield de afdoeling Heinkens- zand van de Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland eene vergadering in »de Prins van Oranje" alhier, die door 35 leden werd bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, maakte de heer J. J. Van Weel eene opmerking omtrent eene mededeeling in het verslag der vorige vergadering in de Goesche Courant. Daarin stond, dat op die vergadering was medege deeld, dat door het hoofdbestuur eene subsidie van 50 zou worden toegekend aan den landbouw- wintercursus te Rilland-Bath. Daarvan was hem, als penningmeester van dat hoofdbestuur, niets bekend. De voorzitter, de heer E. Van den Bosch, ant woordde, dat daaromtrent op de vorige vergadering niets was medegedeeld, en dat de notulen er niet van gewagenhij vermoedt dus dat dit op een misverstand berust. Daarna werden de ontwerp-statuten, door het hoofdbestuur ingezonden, in behandeling genomen en, behoudens enkele opmerkingen, die aan het hoofd bestuur zullen worden in overweging gegeven, aan genomen. In plaats van den heer A. Polderdijk, die zich om gezondheidsredenen genoopt zag als zoodanig te bedanken, werd tot bestuurslid gekozen de heer M. Boogerd te 's-Heer Arendskerke met 18 stemmen de heer J. Rottier verkreeg 8 stemmen, de heeren C. Njjsten en D. Rouw 3 en 1 stern. Tot leden van de commissie tot regeling van den Hoe zou onze verslaggever er dan toe komen zoo iets te vermelden (Riii>.) rijtoer bij gelegenheid van de hoofdbestuursvergade- ring van het Nederl. Rundvee-Stamboek werden ge kozen de heeren A. Noteboom en A. Padmos te Kloetinge, P. Van den Dries te Heinkenszand en J. Noteboom te Wolferstdyk. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de heer J. J. Van Weidom Claterbos uit Kampen voornemens is binnenkort op verschillende plaatsen in Zeeland te komen spreken over zuivelbereiding." Hij is genegen, zonder buitengewone kosten voor de af- deeling, ook in Goes op te treden, waarom de voor zitter voorstelde genoemden heer daartoe uit te noodi- gen. Dit voorstel werd met applaus aangenomen. Nog werd door het bestuur het voorstel gedaan om voor gezamenlijke rekening kunstmeststoffen aan te koopen, een denkbeeld waarover verschillende sprekers hunne meening uitspraken. De heeren I. G. J. Kakebeeke en J. J. Van Weel spraken den wensch uit, dat zooveel mogelijk dorpsvereenigingen zouden worden opgericht. Thans bestaan op Zuid- Beveland vier zulke vereenigingen wanneer er meer komen, dan zouden die kunnen samenwerken en zoo zou langzamerhand over geheel Zeeland één bond kunnen worden opgericht, zooals in Duitschland het geval is. De meststoffen zouden dan met zeeschepen kunnen worden aangevoerd. Wie weet, of, nu over geheel Nederland het gebruik van kunstmeststoffen zoo toeneemt, misschien ten laatste niet ééoe ver eeniging voor geheel Nederland kan worden opgericht. De verschillende denkbeelden zullen aan het hoofd bestuur worden medegedeeld, en daar zal worden overwogen de mogelijk om voor geheel Zeeland één bond op te richten. Daarna had de uitreiking plaats van prijzen voor het houden van melklijsten. De heer J. Noteboom te Wolfertsdyk verwierf den prijs van 5 voor eene door hem ingeleverde volledige melklijst. Hem werd hulde gebracht voor de groote accuratesse, waarmede hij deze had samengesteld. Nu kwam aan de orde de bespreking van de mis sive van het hoofdbestuur betreffende het oprichten van eene coöperatieve beetwortelsuikerfabriek. Wel licht zou die te Vlissingen of te Arnemuiden kunnen worden opgericht, maar met zekerheid kan daarom trent nog niets worden medegedeeld, want het is even goed mogelijk, dat Brabant of Zeeuwsch-Vlaan- deren in aanmerking komen. De heer I. G. J. Kakebeeke deelde mede, dat aan het proefstation alhier water uit verschillende plaatsen wordt onderzocht om te kunnen constateeren waar uit dat oogpunt de meest geschikte plaats zou zijn, mits tevens de com municatie goed zjj. Spr. wist niet of er al voldoend zoet water gevonden was, maar wel dat het van sommige plaatsen bepaald ongeschikt gebleken is. Nog werd overgegaan tot het vaststellen der data waarop de stierenkeuringen zullen plaats hebben. Te 's-Heerenhoek zullen geene keuringen worden gehouden. Bij de gewone rondvraag wees de heer G. J. V. d. Bosch uit Wilhelminadorp er op, dat het vroe gere landbouw-comité bestond uit de afgevaardigden der hoofdbesturen van de provinciale-landbouw- maatschappyen. Dit comité is echter na zijne reor ganisatie een officiëel lichaam geworden, zooals de landbouwraden in andere landen. Het bestaat nu uit afgevaardigden (hoofdbestuurs- of gewone leden) der groote landbouwmaatschappijen en uit eenige personen, die door de regeering worden benoemd. De wijze van benoeming van eerstbedoelde leden wordt nu aan de verschillende maatschappijen over gelaten, maar kennelijk heeft men met de vroegere wijze van afvaardigen willen breken. De afgevaar digden worden dan nu ook overal elders door eene algemeene vergadering of althans met medewerking der afdeelingen gekozen. Alleen in Zeeland blijft men de oude wijze volgen. Het heeft spr. verwon- derd, dat niemand eerder daartegen geopponeerd heeft, maar nu hij voor de laatste maal de verga dering dezer afdeeling zal bijwonen, wil hij daarop nog het oog vestigen, want de benoeming van af- j gevaardigden is eene belangryke zaak en daarom i is het noodig en billyk, dat die door de leden ge- j achiedt. De Voorzitter zeide toe, dat de afgevaardigden i ter hoofdbestuursvergadering in April gaarne deze zaak daar zullen ter sprake brengen. Hij achtte het voorts het juiste ooger.blik om den heer G. J. j V. d. Bosch dank te betuigen voor de wijze, waarop j hij gedurende eene lange reeks van jaren de belan gen van den landbouw in en buiten Zeeland, en niet het minst die der afdeeling Heinkenszand had j helpen bevorderen. Het heengaan van zulk eene specialiteit op landbouwgebied zal door ieder be treurd worden en gaarne wenscht elkeen hem toe, I dat hij met zyn gezin nog vele jaren in gezondheid in het buitenland moge doorbrengen en dat hij ook j daar de afdeeling niet geheel uit het oog zal ver- liezen. (Applaus). De heer G. J. V. d. Bosch betuigde den voor-

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1