1894 N°. 31. Dinsdag 13 Maart. 81stc jaargang. BIT VO Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrydagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke noxnmers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertenties voor dit blad aangenomen bij de hoeren Nijgh Va.n Ditmar te Botterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Snzendinf van advertentie» vóur 8 uren op den dag der uitgave. a FC5fiwa«s»tTei!r»' GOES, 12 Maart 1894. Alle bladen geven natuurlijk hunne meening ten beste over het in de Kamerzitting van jl. Vrijdag gevallen votum en over de vermoedelijke ge volgen daarvan. We meenen die oordeelvellingen I aan onze lezers te kunnen sparen. Alleen maken we j eene uitzondering voor wak de heer Haffmans ervan i zegt om de wijze waarop hjj dit doet, en voor de woorden, waarmede de schrijver van de «parlemen- tairo kroniek" in het Rott. Nieuwsbl zijne onpartijdige beschouwingen besluit. In het Venloosch Weekblad zegt de heer Haffmans in zijn artikel: «Van de baan uit misverstand": Dat de kieswet van de baan is, vind ik uitstekend, maar de wijze waarop dit geschied is, ljjkt nergens naar. Zij die de wet wilden, hebben zo afgebroken, en zij die de wet niet wilden, hebben gepoogd ze te redden. Allen waren in de war." Do heer Haff mans legt het misverstand verder uit, en schrijft dan «Onder de voorstanders die de wet hielpen nekken was dr. Schaepman. Deze was zeer verontwaardigd tegen d9n heer Tak en verweet hem (natuurlijk na afloop der zitting) dat hij zijn vrienden misleid had door niet het onaannemelijk over het amendement- De Meijier uit te spreken en zich aan te stellen alsof hij het goedvond. Het aardigste is dat dr. Schaepman in zijn laatste speech den Minister had toegeroepenDat onaan nemelijk verklaren, Excellentie, moet nu ophouden. Wij hebben er genoeg van. Waarschijnlgk heeft de Minister dit ad notam genomen, zoodat bij slot van rekening dr. Schaepman, alweer uit misverstand, de onschuldige oorzaak is geweest dat de kieswet van de baan is. Leve de doctor En in het Rott. Nieuwsbl. zegfc de kroniekschrijver De houding van den heer Tak was kloek en man haftig. Het was een treffend oogenbiik toen bij, da delijk nadat de uitslag was geproclameerd, kalm opstond en met vaste stem en groote waardigheid de intrekking van de kieswetten aankondigde in de bekende bewoordingen. Ik heb nooit in het Par lement grooter uitbarsting van geestdrift gehoord dan nu, toen de Minister had uitgesproken. Van al de dichtbezette tribunes weerklonken daverende bravo's en de Minister ontving van alle kanten ge- lukwenscben alsof hij een grooten triumf had be haald. De emotie was zóo sterk, dat de werkzaamheden niet konden worden voortgezet en toen wij een uur later weder bijeenkwamen, vernamen wij, dat de Regeering voor 't oogenbiik geen reden zag om iets ter hand te nemen van het vele werk, dat nog ter behandeling of afdoening gereed ligt. Zelfs voor de verschillende interpellation werd geen dag bepaald en van daar dat zich al spoedig in do residentie het gerucht verspreidde van oene Kamerontbinding. Later hoorde men echtor spreken van eene recon structie van het kabinet met opoffering van de hoe ren Tak, Smidt en misschien Seyffardt. Doch nu kom ik op het terrein van uwe gewone berichtgevers en daar ben ik niet op mijn plaats. Eéne zaak staat vast, nl. dat er voorloopig stilstand in de parlementaire werkzaamheden is ingetreden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Men verzoekt ons tegen te spreken het bericht van de Zondagsbode, dat ds. Wielinga te Kruiningen het beroep naar Delfshaven heeft aangenomen. ZEerw. heeft nog geen beslissing genomen. Bij het examen nuttige handwerken te Utrecht is geslaagd mej. G. C. S. Schilham, van Utrecht. Rechtszaken. Door de Arrondissements-rechtbank te Middel burg zijn Zaterdag veroordeeld wegens mishandeling: E. W., 21 j., te Krabbendijke, tot 3 m., en wegens beschadiging: A. J. W. Jz., 21 j., te Ierseke, tot f20 b. s. 14 d. h. Van de vier personen verbonden aan de wees inrichting te Neerboseh, die onlangs voor de recht bank te Arnhem terecht stonden wegens mishande ling, is door den onderwijzer C. De Bruijn, die door genoemde rechtbank te dier zake tot 14 dagen ge vangenisstraf werd veroordeeld, van dat vonnis appèl aangeteekend. De drie overigen, die allen tot geld boeten zijn veroordeeld, hebben in het vonnis berust. De Heerenveensche rechtbank heelt tegen 8en landbouwer twee maanden gevangenisstraf geöischt, omdat gebleken is, dat hy melk had afgeleverd, die 40 pet. water en niet het minste roomgehalte bevatte. Gemengde Berichten. BSorsele. Aan de zeewering van den polder is eene zoo groote hoeveelheid schelpen aangespoeld dnt daarmede een voetpad van ongeveer 1000 Meter kan worden verbeterd. Deze buitengewone gelegen heid wordt benuttigd om een goed werk tot stand te brengen. Serseke. Voor de laatste maal van dezen win ter gaven do rederijkers- eu het fanfarengezelschap Vrijdag een soiree, die weder zeer geanimeerd en gevariëerd was. Zij bestond uit e6nige fanfaren- stukken, 2 tooneelstukjes met zang (»Een bruid in livrei" en «Hoe men de boeren scheert"), een ta bleau-vivant Onder do roovers") in 4 tafereelen en een drietal vrije bijdragen, nam. 2 zangstukjes en een «aanschouwelijke les" (het bekende «Karei met zijn wagen" met zinspeling op plaatselijke toe standen). Jl. Vrijdagnacht werd uit den winkel van M. IJ. te 's-Heer Arendskorke een stuk spek ont vreemd dat voor de glazen stond uitgestald. De onbekende dief had dit weten te bemachtigen door een glasruit stuk te maken wat zeer gemakkelijk kon, daar het raam niet van een luik of blind voorzien was. Woensdag reden 8 stukken geschut der artil lerie van Breda, door het Mastbosch, ter plaatse waar boomen geveld worden. Niettegenstaande de kapitein verscheidene malen gewaarschuwd werd dat een boom op vallen stond gaf hij toch bevel door to rijden. Zeven stukken waren gelukkig voorbij. Plotseling kraakte het en viel de boom voor de paarden van het laatste stuk. De voorste paarden schrikten, vielen en sleepten nog drie andere in hun val mee. Daartusschen lag een artillerist. Spoedig sprongen nu een paar aanwezige boeren, de gebroe ders C. en P. Oomen ter hulp en verlosten zij den soldaat uit zijn benarden toestand. Hoewel ©enigszins verwond, kon toch de artillerist naar huis vervoerd worden. Onlangs schreef een plattelands-burgemeester (tevens gemeente-secretaris) volgend briefje aan een onderwijzeres die daar benoemd was 15 Januari '94. Juffer Ik laat U weeten als de Raad U benoemt beef en verwachten U hoe eer hoe liever om rede meester getalleenig niet af ken. schrijf mijn wanneer U vol strekt dan zal ik U van het naaste staatsjon af- haalen, mijn dochtertjes gaan mee en ik zal er de bruinen voorspannen, na minzame groete burgemeester." Een heer, die Vrijdag-avond met trein 33 te Rotterdam D. P. aankwam, vermiste aldaar zijne geldbeurs. Hij gaf hiervan onmiddellijk kennis aan den conducteur, die de portieren afsloot ten einde de zakken der medereizigers te onderzoeken. Een juffrouw, die in dezelfde coupé zat, verzotte zich ernstig hiertegen, zoodat het vermoeden op haar viel. Na overgebracht te zijn naar het politiebureau, werd het vermiste bij haar gevonden en is tegen haar dan ook proces-verbaal opgemaakt. De politie te Dordrecht is er, na een met groote kieschheid gevoerd en daardoor hoogst moei lijk onderzoek, eindelijk in geslaagd een 17-jarig juffertje aldaar, kind van fatsoenlijken huize, op te sporen en tot bekentenis te brengen als zijnde de schrijfster van hoogst onzedelijke brieven, welke ver schillende jonge meisjes aldaar in den laatsten tijd ontvingen en van het schrijven waarvan eenige leer lingen der hoogere burgerschool en van de vervolg- school ten onrechte verdacht werden. (D. G.) Met de werkzaamheden tot het aanleggen van den klinkerweg van Nieuw-Vosmeer naar St. Pbi- lipsland wordt weldra begonnen. Dat door dezen aanleg eene verbetering tot stand komt, die in alle opzichten gewenscht is, kan ieder begrijpen, die in onze kleipolders de wegen kent, welke in het najaar door veelvuldig hemelwater en druk vervoer van landbouwproducten, vooral suikerbieten, in ware modderpoelen worden herschapen; en vooral deze weg kende uren in den omtrek in dat opzicht zijn gelijke niet. De geïsoleerde ligging van St Philips- land, dat van de zijde van Oud-Vosmeer, langs Hollare- en Vanhaaftenpolder eveneens langs slechte modder wegen 'en een vaak onaangenaam overzetveer, is te bereiken, komt de nieuwe aanleg ten goede. Een koe, die verschrikt was door het fluiten eener locomotief en het rijden van den trein over het viaduct te Arnhem, bracht daar een heele buurt in rep en roer. Het dier rende in dolle vaart de Steenstraat op, de Driekoningenstraat in en wierp op zijn weg een ezelkar en een paar menschen om ver. Er kwamen al meer en meer nieuwsgierigen J en vooral kinderen op de been. Een politie-agent liet het dier in zijn sabel loopen, maar de kop scheen daartegen beter bestand dan de sabel. Een jager schoot op bet dier en raakte het bij het derde schot in het oog. Het stortte toen dood neer. Een weduwe leefde te Tiel sedert eenigen tijd samen met have zuster. Toen zij onlangs ziek was geworden, werden noch buren, noch dokter geroepen en zóo is het dan ook te verklaren, dat haar dood eerst Vrijdag ontdekt werd. Een afschuwelijke lucht vestigde de aandacht der buren op de bewoonsters. De ongelukkige is stellig reeds Zaterdag overleden. De naaste aanleiding tot baar dood is hoogstwaar schijnlijk gebrek. Hoewel niet geheel onbemiddeld, moet bare zuster de schrielheid zelve zijn. Of deze echter wel geheel toerekenbaar is, zal door het ge rechtelijk onderzoek moeten blijken. Uit den pas verschonen 40en jaargang van bet «Adresboek voor den Nederl. boekhandel en aan verwante vakken" blijkt, dat er hier te lande worden uitgegeven 771 week- en dagbladen. Te Amsterdam verschijnen er 135, te Rotterdam 58, te Groningen 24, te Utrecht 20, te Leiden 19, te Haarlem 17, te Arnhem en Leeuwarden 15, te Dordrecht, 's-Hertogenbosch, Middelburg en Nijme gen 10, en in vele andere plaatsen van 81 blad. Door den brigadier-majoor-titulair der rijks- vel dwactt T. Vos te Oostburg is op de hofstede van E. V. De Milliano te Kruisdijk, gemeente Groede, in beslag genomen eene in den koestal verborgen som van ongeveer 47 francs, bestaande uit een bank biljet van 20 francs, een goudstuk van 10 fres. een goudstuk van 5 fres., benevens eenig Nederlandsch zilvergeld. Er bestaat alle grond om te vermoeden, dat dit geld verborgen is na den jongstleden zomer gepleeg- den moord te Marolleputmen weet dat de ver dachte Lampier in dienst was bij De Milliano. Te Utrecht worden alreeds pogingen aange wend tot het beleggen eener groote kiesrechtmeeting, uitgaande van de voorstanders der democratische richting in de liberale, antirevolutionaire en room- scbe staatspartijen, alsmede van de radicalen en par lementaire socialisten. De wenschelijkkeid is uitge sproken, dat van iedere politieke richting minstens een voorstander het woord voere too gunste van het ingetrokken wetsvoorstel-Tak. Eene commissie van uitvoering wordt voorbereid. Zwigtman van Noppen zal in Amerika wegens poging tot oplichting men herinnert zich de wijze, waarop hij diploma's van Hollandsche doctoren trachtte machtig te worden voor den rechter verschijnen. Een Hollander in Amerika, die met Zwigtman van Noppen gesproken heeft en door wiens tusschenkomst een eind aan de jacht op diploma's gemaakt is, zal als getuige optreden. In Rome heeft nu ook een anarchistische aan slag plaats gehad. Op het plein vóór het gebouw der Kamer is een bom ontploft, waardoor de ven sters verbrijzeld werden. Acht personen werden door de ontploffing ge kwetst; drie hunner ernstig. Voor den dader van dezen aanslag houdt men zekeren Polidovi, metselaar van beroep, die zelf licht gewond werd. Het Berlynsche weekblad voor kliniek deelde eenigen tijd geleden een geval van vergiftiging door kippen-eiwit mede dat menige huismoeder tot waar schuwing moge strekken. Het geval betreft namelijk de vergiftiging eener familie van 6 personen door het nuttigen van een puddingsaus, bereid uit eiwit, dat ongeveer 8 dagen lang ongebruikt bewaard bleef; het daarbij behoo- rende geel was reods voor een ander doel gebezigd. Daar 't eiwit volstrekt niet tot schuim geklopt kan worden, voegde do zuinige huismoeder er het wit van eenige versche eieren by, en werkelijk, nu gelukte het eenig schuim te verkrijgen. Pudding en saus werden met smaak genuttigd, maar ongeveer 15 uren later traden bij alle familieleden, die van de saus hadden gebruikt, hevige vergiftigings-ver- schjjnselen op, die zich in op verlamming gelijkende zwakte der spiermassa van het geheele lichaam, versnelde hartwerking, alsmede een sterk gevoel van onwel zijn openbaarden, en eerst na krachtige behandeling van den geneesheer weken. Deze verschijnselen gelijken op die, welke zich bij worst-, vleesch- of visch-vergiftigingen voordoen. In al deze gevallen ontstaan door rotting van eiwit hoogst giftige stoffen. Ook de bekende giftige wer king der gewone mosselen berust op vormiDg van omzettings-producten van eiwit. Het is bewezen, dat gezonde mosselen, als ze in water gebracht wor den, giftig worden, en deze eigenschap weder ver liezen zoodra zo zich op nieuw geruimen tyd in stroomend water bevinden. Daar het meermalen gebeurt, dat by nachte lijke oproeping van geneesheeren, de bode soms een kwartier voor het huis van den geneesheer moet wachten, voordat hij weet of deze thuis is, heeft zekere hesr Költzow een instrument uitgedacht, waardoor dit lange wachten vermeden wordt. Zoodra de dokter de nachtbei gehoord heeft, drukt bij op eene veer en door een electrische gloeilamp verlicht verschijnen op het matglas van een kastje, dat voor het raam hangt, de woorden«Ik kom". Hierdoor wordt de persoon dus verwittigd, dat de geneesheer thuis is. Een verdacht man, die als onschuldig uit een politie-bureel te Parijs zou worden ontslagen, trok op 't laatste oogenbiik de aandacht van den com missaris door de dikke zolen van zijn laarzen. En in die zolen werd het gestolen gouden horloge gevonden. Het uiteinde van een wonderkind. Dezer dagen bleef de bekende 10-jarige pianist Ofcto Hegner, die ook in Berlijn herhaaldelijk opgetreden is, gedurende een concert te Nieuw-York, aan de piano dood. Toen Lord Rosebery nog te Eton op school was, werd hem eens de toekomst voorspeld Hij zou in zijn leven een drievoudig geluk hebbenhij zou, wanneer hij in het huwelijk trad, de rjjkste erfgename van Engeland in dat jaar tot vrouw krijgen; dan zou hij eerste minister van Engeland worden en eindelijk zou zijn paard bij de wedrennen te DerLy den eersten prijs winnen. Twee dezer voorspellingen zijn reeds uitgekomen. Lord Rosebery huwde mot Hannah van Rotschild, het eenige kind van baron Meyer von Rotschild, en de rijkste erfgename van Engeland. Thans is hij ook eerste minister van het Vereenigd Koninkrijk. En de derde voorspelling heeft zeer veel kans weldra verwezenlijkt te worden. Lord Rosebery's paard Illuminata, dat dit jaar te Derby loopon zal, behoort tot de favourites. Een te Kassei wonend politie-beambte heeft zóóveel last van rheumatiek, dat hij vaak te bed moet blijven, daar hij zich niet verroeren kan. Dit was ook dezer dagen het geval, toen heel onverwacht een zwager en een schoonzuster van den patiënt, die uit Amerika waren teruggekeerd, bij hem kwamen om te hooien hoe hij het maakte. De lieve bloed verwanten huichelden groote belangstelling en be klaagden het treurig lot van den beambte, dat in de laatste dagen opgevroolijkt was door eene erfe nis, die li8m was te beurt gevallen. Op die erfenis hadden echter de fijne familieleden, gelijk later bleek, het juist gemunt. Ongemerkt wist de zwager uit Amerika zich van een sleutelring meester te maken en hij begaf zich daarmede naar een aangrenzende kamer, waar hij de brandkast van den beambte open maakte en er ongeveer twaalfduizend gulden aan papieren van waarde uitnam. De zieke hoorde het geraas door 't openmaken van de kast veroorzaakt en droeg zijn achtjarig zoontje op om te gaan zien wat er aan de hand was. Toen de knaap niet terugkwam, werd hg on gerust en kroop, met veel moeite, zijn bed uit. Nauwelijks had hij den drempel van de andere kamer overschreden, of zijn schoonzuster viel op hem aan en sloeg hem met een pook zoo geweldig op het hoofd, dat hij op den grond viel. Toch kwam hij weder op de been en sleepte zich naar de woning van buren, die hem hulp verleenden. De onbe schaamde roovers hadden inmiddels met een rijtuig weten te ontkomen. Den achtjarigen jongen-hadden zij willen medeneinen, maar toen de knaap luid keels om hulp riep, lieten zij dit plan varen. Mej. Nordica trad te New-York in «La Tra- viata" op. Toen zij na de 3e acte achter de coulisse kwam, omarmde een oud heer haar, terwijl tranen van aandoening hem over de wangen rolden, zeg gende«Laat ik u omhelzen, ge zijfc eenig, onver gelijkelijk!" Mej. Nordica was natuurlijk gevleid, maar later minder, toen ze merkte dat de oude heer, zeker in ruil voor den kus, den diamanten diadeem, dien zij in het haar droeg, had meegenomen.

Goessche Courant | 1894 | | pagina bijlage 1