1894 N°. 31. Dinsdag Tl Maart. 81ste jaargang. Bij dit nomraer behoort een bijvoegsel Belasting op de Honden De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentie», voor dit blad aangenomen bij de heeren Nugh Van Ditmah te Botterdam au verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Iiiisemfks vaa adverfeatiëa vó»r 31 nren op öen das «fier ult^ve De prjjs der gewone advert6ntiën is van I5 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal betékend. Geboorte-, huwelyks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragcrn om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het voljaarBltohier voor 1894 vau de is door den Raad in zijne vergadering van den 9 dezer vast gesteld, op heden aan den Ontvanger ter hand gesteld en zal ua de uitreiking van het aanslagbiljet gedurende eene maand ter inzage liggen, gedurende wvlken tijd de aangeslagenen hunne lezwaren op ongezegeld papier bij don Raad kunnen indienen Goea, den 10 Maart 1894 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. VV. IU-MER. De Secretaris, II A R T M A N. Op het keerpunt. Terwijl W9 ons tot schrijven zetten is er nog niets bekend omtrent de gevolgeD, die de intrekking der kiesrecht-ontwerpen zal hebben, en de vraag blijft dus nog geheel van kracht»wat nu Het lydt geen twijfel of éen van beiden moet wijken öf het ministerie, öf de Kamer. Samenwerking tnsschen die twee is gebleken onmogelijk te zijn. Maar de daaruit voortvloeiende vraagwie van beiden zal moeten heengaan zal in den lande zeer verschil lend worden beantwoord. Er zijn er, die meen en, dat de botsing tusschen regeering on volksvertegen woordiging had kunnen worden voorkomen door meerdere toegevendheid der eerste, eene bewering, die natuurlijk altijd opgaat, wanneer twee partijen tegenover elkander staan. Maar anderen meenen en wij sluiten ons bij hen aan dat de minister Tak niet mocht toegaven, wilde hij niet ontrouw worden aan zijn woord en zijn beginsel. Hoe toch is het verloop der zaak De tegen woordige meerderheid der 2e Kamer is gekozen op het program der Liberale Unie, hetwelk voorschreef eene uitbreiding van het kiesrecht zoover de Grond wet toelaat. Op dat program is ook de heer Tak van Poortvliet gekozen, die vervolgens optrad als minister om dat deel van het program uit te voeren. Aan dien plicht is hij getrouw gebleven en de kies wet-ontwerpen zijn met bekwamen spoed ingediend. Maar met denzelfden spoed behandeld zijn ze niet, en dat was niet de schuld der regeering, maar wel die der vertegenwoordiging. Reeds bij het algemeen debat bleek ook in de liberale party eene fractie te bestaan, die wonder weinig op had met de re- geeringsvoorstellen. Die fractie verschuilde zich ach ter het Grondwettig voorschrift van art. 80 en meende, dat de daarin geëischte kenmerken van welstand en geschiktheid in de kieswetontwerpen niet aanwezig waren. Na. is het zeker alleszins te prijzen, dat de volksvertegenwoordiging den eerbied voor de Grondwet hoog houdt en nauwlettend toe ziet, dat geene regeering hare voorschriften schendt en als zoodanig hadden dan ook de tegenstanders der kieswet volkomen het recht, ja, was het zelfs hun dura plicht, zich tegen die wet te verzetten. Ware dan ook uit den boezem dier Grondwet-handhavers een tegen voorstel ingediend, dat op een ander stelsel was geba seerd dan dat der regeering, er had een vruchtbaar de bat kunnen plaats hebben, waarbij stelsel tegenover stelsel werd geplaatst. Maar de »ikkerij", zooals de Standaard het noemt, der Kamerleden bracht mede, dat elk op zijne eigene meening aan het regeerings- voorstel ging tornen, waardoor een regen van amen dementen nederdaalde, die dreigde het oorspronkelijk voorstel geheel te verdrijven. Evenwel, dit moge nu juist niet de gelukkigste wijze zijn om te opponeeren, ieder Kamerlid heeft het recht van amendement en dus onwettig is die wijze niet. Maar nu, na intrekking van het amendement-Mackay op artikel 3, de Kamer zelve had beslist, dat kiezer zou zijn ieder, die in eigen onderhoud en dat van zijn gezin voorziet, was verder debat over den Grondwettelijken eiech overbodig en bleef bij artikel 4 zuiver en alleen de vraag te be antwoorden, wie aan het voorschrift van artikel 3 voldoet. Nu is het niet gemakkelijk uit te maken wie in het bedoelde onderhoud voorziet, en het zal^wel niet mogelijk zijn een kenteekeu daarvoor te vinden, dat precies de scheiding ter juister plaatse maakt. Maar juist, omdat dit zoo is, was er voor hen, die werkelijk een finale uitbreiding willen, geene aan leiding om steeds te zoeken naar iets anders dan wat werd aangeboden. Ieder der meerbehoudende elemen ten in de Kamer kwam aandragen met een beperkend amendement, met een voorstel, dat zwaarder eischen en engere grenzen stelde dan het regeeringsvoorstel, dat toch reeds uit zucht tot samenwerking door de regeering was gewijzigd. Men zag voorbij, dat ook in een goeden constitutioneelen staat het de regea- ring zjjn moet die wetten voordraagt, en dat alleen schade aan het landsbelang der vertegenwoordiging bet recht geeft die ontwerpen af te steramen of te arnendeeren. Was dan het regeeringsvoorstel niet in 's lands belang Dit hebben slechts weinigen be weerd de meesten wilden alleen iets anders dan minister voorstelde. En waarom mofst dan juist hij toegeven? Waarom moest hij zjjne welgeves tigde overtuiging laten varen, terwille van voorstellen, die, gelijk het amendement-De Meijier, onverwachts in de vergadering werden geworpen, waarvan slechts weinigen de gevolgen konden overzien, en waarom trent die weinigen getuigden, dat eer inkrimping dan uitbreiding, laat staan finale uitbreiding, van het kiesrecht er het gevolg van zonde zijn. Vau dezen, minister, die steeds getoond heeft een man uit één stuk te zijn, mocht dit niet worden geöischt, zelfs niet worden verwacht. Geen halsstar righeid, maar eene welgevestigde overtuiging maakte het hem ten plicht zijn stelsel te handhaven, en het is volkomen waar, wat één der groote bladen dezer dagen schreef: »'s Ministers nederlaag was zijne grootste overwinning". Maar daarom dan ook kan er slechts sprake zijn van eene Kamerontbinding, niet van een ministrië&le crisis. Do regeering, die èn door hare 'belastingont- werpen èn door hare kiesrechtontwerpen getoond heeft de belangen des volks te willen behartigen naar haar beste krachten, is volkomen gerechtigd thans de beslissing aan dat volk te laton. Doet zij dit, dan zou het verre van onwaarschijnlijk zijn, dat meerdere Kamerleden bij do stembus zouden sneven. Reeds bij het 25jarig jubilé van mr. Van Houtsn als Kamerlid, sprak eene stem uit de stad, die hem een kwarteeuw afvaardigde, het luide uit, dat het hoogst twijfelachtig ia of de heer Van Elouten opnieuw door Groningen naar het Binnenhof zou worden gezonden. Hij past niet meer naast een mr. Veegens, evenmin als mr. Roëll naast den heer Van Beuningen, of mr. De Beaufort naast Kerdjjk en Heldt. 't Is waar vele eminente mannen zullen op die wijze aan 's lands raadzaal ontvallen, en hunne belangrijke, degelijke adviezen zullen door regeering en vertegen woordiging zeker noodt worden gemist. Misschien ook dat straks als we hot keerpunt voorbij zjjn voor hen weder een zetel openvalt, wanneer zij dan nog bereid zijn hunne groote gaven aan land en volk te wijdon. Maar nu moet eerst de strjjd gestreden worden: voor of tegen Tak's kieswet, d. w. z. voor of tegen eene finale kiesrechtuitbreiding, zooals die in 1891 is beloofd. Wanneer alle partijen het met die belofte ernstig meenen, dan zal ook eene geheel andere party verhouding moeten plaatsgrijpen, die trouwens in den loop der tijden toch niet kan uitblijven. De meer vooruitstrevende elementen zullen elkander moeten ontmoeten en zullen moeten samenwerken om het hoofd te bieden aan die andere groepen, die nog altijd niet doordrongen zijn van de waarheid van dat woord van minister Pierson»Er is een conservatisme, dat niet conserveert." Wanneer ook de antirevolutionairen, die zich zoo bijzonder democratisch toonen, dit ernstig willen, dan staat Nederland in zijne politiek werkelijk op een keerpunt. Want dan zullen de meest vooruit- etrevenden der verschillende partijen de handen ineen slaan en eene kracht kannen ontwikkelen, die onze politiek in een geheel ander spoor drijft dan waarin ze tot nutoe geloopen heeft, een spoor dat leidt tot verheffing van de zelfstandigheid des volks. Daarom hopen en vertrouwen we, dat de rogeering zal besluitea de Koningin-Regentes te adviseereu 1 de Kamer te ontbinden, en dat H. M. dit advies j zal opvolgen. Het zou tevens getuigen van Haar i onwankelbaar vertrouwen op het volk, waar Zij en Hare regeering getoond hebben de belangen van dat volk met alle kracht te willen behartigen. AndermaalOnkunde of kwade trouiv Te Rotterdam verschijnt een dagblad, het Rolt. Nieuwsbl.zonder politieke kleur. Het bevat geen andere politiek, dan dos Zondags oen goed gestelde en hoogst onpartijdige parlementaire kroniek der afgeloopen week. Het is dus een neutraal blad. Dit nu gaf jl. Vrijdag onder de rubriek correspondentie" aan een zijner abonné's een antwoord op een door hem gedane vraag omtrent de gevolgen der kieswet, als die mocht aangenomen worden. Daaruit bleek, dat de redactie van meening is, dat, ware die wet 1 aangenomen de »kerkelijken" weder aan het bewind zouden komen, en zij scheen weinig met die wet ingenomen, niet uit vrees voor de kerkelijken, maar omdat zij de wet weinig naar den geest van het geheele volk acht. Naar aanleiding daarvan schrijft nu de Zeeuw: »Er zijn weinig liberale bladen die de reden waarom zij tegen de kieswet zijn en hunne mee ning dat do oud-liberale party het geheele volk is, zoo onverholen uitspreken als het Botterdamsch Nieuwsblad, een der toongevers, die öf zijn neus voorbijpraat öf een zeldzame oprechtheid aan den dag legt". Nota beneeen neutraal blad wordt stoutweg »éon der toongevers" van de liberalen genoemd, terwijl het blijkbaar de bedoeling is (hoewel het j blad niet den moed heeft het met ronde woorden te zeggen) het te doen .voorkomen als of vrees voor de kerkelijken" de oorzaak was van gevoerde op- i positie tegen do kieswet. Waren soms alle kerke- j lijken" in de Kamer daarmede zoo ingenomen, of de Zeeuw zelf wellichi, die den kies wet-tegenstander Lobman hielp verkiezen? En dan de aanhef van het hierboven aangehaalde stukje uit de Zeeuwdat zou doen vermoeden, dat alle liberale bladen tegen de kieswet waren. Leest de Zeeuwhet Vaderlandde Telegraaf, de Arnh. Cl. enz. niet? Waarlijk de liberale bladen waren warmer voor de kieswet dan de meeste anti-revolutionaire. Zijn deze onwaarheden en scheeve voorstellingen van de Zeeuw wöer de gevolgen van onkunde of van kwade trouw OPENBARE VERGADERING VAN DEN R A A der Gemeente GWES, op VRIJDAG den 9 MAART 1894, des avonds te half 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden en de Secretaris. Afwezig mat kennisgeving de heeren G. H. Kake- beeke en B. Van Asperen Verveane. I. De notulen der vergadering van den 4 Januari jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet eenige mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notifi catie worden aangenomen, o. a. dat zijn ingezonden en bij het jaarverslag der ge meente zullen worden opgenomen de verslagen over 1893 van den archivaris, de openbare gezondheids commissie, de werklieden-vereeniging Eigen Hulp", h.efc Middelbaar Onderwijs, de Oommissie tot bevor dering van getrouw schoolbezoek en het overzicht van de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaar bank gedurende haar 25jarig bestaan dat zjjn ontvangen en zooveel noodig door B. en W. goedgekeurd, terwijl zij voor de Raadsleden zijn ter visie gelegd, de rekeningen over 1893 van de volgende vereenigingen en instellingen: Fonds van kazerneering, in ontvang op f 259,33, in uitgaaf op f 284,65, en dus met een nadeelig saldo van f25,32; Commissie voor de Nieuwjaarsbedeeling, bedragende in ontvang en uitgaaf f287,71; Fonds tot onder steuning van weduwen van gemeente-ambtenaren in ontvang op f 2869,77, in uitgaaf op f 1924,77 1/2, en dus met een saldo van f 444,99 1/3 (Uit het verslag dor Nieuwjaarscommissie bljjkt, dat alleen, dank zij eenige ingokomen nagiften, waaronder eene zeer aanzienlijke van een voormalig stadgenoot, die reeds meermalen van zijne groote belangstelling in den toestand der behoeftige Goese- naars deed blijken de gewone bedeeling kon doorgaan, terwijl anders tot sene verminderde be deeling bad moeten worden overgegaan. De commissie is dan ook van govoelsn dat, indien de ingezetenen de vroegere ergerlijke tooneelen op Nieuwjaarsdag niet terug wonschea te zien en dus de Nieuwjaars bedeeling willen behouden, deze een volgend jaar beter gesteund moet worden, aangezien op buiten gewone bijdragen, als nu inkwamen, niet kan en niet mag worden gerekend.) dat een nieuw contract is gesloten met de Maat- j schappij tot verzekering van arbeiders tegen onge lukken en wel op den grondslag eener genoegzame uitkeering bij ongevallen; 1 dat door L. Schaap eene reclame is ingediend I tegen zijnen aanglag in den noofdelijken Omslag, welke na afloop van den gesteldeu termijn ter be handeling zal worden voorbereid. I III. Als ingekomen stukken worden ter tafel 1 gebracht a. Missive van Ged. Staten dd. 12 Januari 1894 no. 120/34& tot toezending van het besluit, houdende goedkeuring der gemeente-comptabiliteit over 1892 in ontvang op f 175251,381/3, in uitgaaf op f 169164,59 i/a» alzoo met een goed slot van f 6086,79, hetwelk aan j den ontvanger is uitgereikt b Missive vau hetzelfde college dd. 5 Jauuari 1894 no. 2/6, tot toezending vau afwijzende beschikkingen voor K. W. Van Gorkom, H. W. I Steenberg en L. Ruyssenaers, op hunne reclame 1 tegen den aanslag in den Hoofdelijken Omslag, dio aan de betrokken personen zijn uitgereikt; t c. Missive van het Burg. Armbestuur, houdende bericht, dat de beer B. M-. Den Boer is aangewezen om gedurende 1894 den voorzitter bij ontstentenis te vervangen; d. Missive van de Plaatselijke Commissie van toe zicht op het lager onderwijs, houdende bericht, dat tot voorzitter dier commissie is herbenoemd de heer Z. D. Van der Bilt La Mot.the; e. Brief van den heer J. Ter Pelkwijk, dat hij, wegens vertrek, zijn ontslag neemt als lid der boven genoemde commissie, zullende van de commissie eene aanbeveling worden ingewacht ter zijner vervanging f. Brief van G. A. Weide, houdende dankbetui ging voor de ten zijnen gunste genomen beschikking; g. Adres van D. Fukken, J. F. Van der Leeuw en L. B. Mudda om afstand van grond aan den zuidelijken paralelweg van het stationsterrein voor eone varkens-mestery, welke adressanten, aangezien de weg slechts in onderhoud en boheer aan de ge meente is overgedragen, zijn verwezen naar den be trokken Minister. Alles voor notificatie aangenomen. IV. Nu is aan de orde de eindregeliug van het beheer der opgehevene bank va-n leening. Hierbij wordt gelezen een rapport van B. en W. waaromtrent door de financiëele commissie een gun stig advies is uitgebracht, strekkende tot goedkeuring en om op de begrooting voor 1894 uit te trekken een nieuw artikel 9 van afd. II uit Hoofdstuk IV der ontvangstenGelden voor anderen in ontvang genomen en daarop to verantwoorden de som van f 183,77, welke nog eventueel door belanghebbenden kan worden opgeëischt, en almede een nieuw arti kel 15 uit Hoofdstuk IX der uitgaven: Teruggave van gelden voor anderen in ontvang genomen de directie, onder dankbetuiging voor haar richtig beheer, te déchargeeren en, met waardeering van haren ijver in het behartigen der haar toevertrouwde belangen, eervol ontslag te verleenen de beide borgen, onder retour hunner akte, te ontslaan van hun borgtocht. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna de Voor zitter nog een woord van dank toevoegt aan den beer Ramondt, die gedurende verscheidens jaren, als gedelegeerde van den Burgemeester, in de directie der bank het voorzitterschap heeft vervuld, en wien hy verzoekt den dank van den Raad over te brengen ook aan zijn mede-lid van het bestuur. Tengevolge van dit besluit en ook om te kunnen voorzien in de teruggave van het t9 veel genotene voor het lager onderwijs over 1892 wordt een be sluit genomen tot wijziging der begrooting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1893. V. Tengevolge van vertrek uit de gemeente wordt aan acht contribuabelen in den H. O. over 1893 remissie verleend van aanslag tot eeu totaal bedrag van f 69,24. VI. Op vorzoök van den Schuttersraad, waarop door de üuauciëele commissie gunstig wordt gead viseerd, wordt eerstgenoemde gemachtigd tot af- en overschrijving op de begroofcing der kosten van de dienstdoende schutterij over 1893. VH. Aan de firma G. Van der Hoek wordt toe gestaan, dat bij de overdracht aan den heer A. M. C. De Jonge Mulock Houwer van de erfpacht van den grond aan de westzijde der Haven, waarop de petroleumbergplaats gebouwd is, de bestemming worde gewijzigd en wel dat zjj zal dienen tot ber ging van zand. VIII. Het gebruik van grond bij de meestoof »de Zon", thans aan de geïnteresseerden verleend, wordt overgedragen aan M. Labeur, die ook de stoof enz. van de geïnteresseerden heeft overgenomen. IX. Op zijn verzoek wordt aan P. Schrijver ver gund het maken van twee uitwegen naar den zoo- gonaamden Poelweg langs de karrenschuur, en wel een voor de te bouwen woning en een voor de te maken schaapskooi, tegen eene retributie van f 1 's jaars voor 6lken uitweg, terwijl hij, voor het leg gen van een dam in de sloot wordt verwezen naar het bestuur van den poldet »de Breede Watering bewesten Ierseke". X. De rekening der opbrengsten van de vernie- tigde gilden over 1893 wordt goedgekeurd in ont vang op f676, in uitgaaf op f8,31, alzoo met een goed slot van f 667,69, welk bedrag wordt bestemd voor het Gasthuis. XI. Aan A. J. Vellekoop wordt op zijn verzoek, de plaatselijke commissie van toezicht gehoord, een eervol ontslag verleend als onderwijzer bij het lager onderwijs alhier, zulks met ingang van 15 April a. s. XII. Wordt gelezen een rapport en voorstel van B. en W., waaruit het volgende blijkt Nadat de Balans met Winst- en Verlies-rekening van de exploitatie der gasfabriek over 1893 door ons was onderzocht, is het richtig beheer dier fabriek ons bij een persoonlijk bezoek aan het kantoor der inrichting gebleken, en gaarne brengen wy een woord van erkenning der diensten aan de gemeeute bewezen, in de eerste plaats aan de gas- commissie, in de tweede plaats aan den ijverigen directeur.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1