By Koiinklyk besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te IJselstein H. De Jong, thans in die betrekking te Tolen. £t.-Haarteusdijk. De pogingen alhier aange wend tot oprichting eener coöperatieve zui velfabriek kunnen voorloopig als mislukt be schouwd worden. Het vervoer der melk naar de fabriek zou wegens den ongunstigen toestand der wegen en de groote afstanden de kosten van exploi tatie te' hoog opdryven. Bovendien was de aanvan kelijke deelneming ook niet algemeen genoeg. Te Leiden overleed na eene langdurige ziekte, in den ouderdom van 65 jaren, de heor J. Van der Breggen A z.lid van de Eerste Kamer en van den gemeenteraad te Leiden, en dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland. Staatsblad no. 2 behelst het Kon. besluit van den 3den Januari 1894, tot vaststelling van een nieuwen uiterlijken vorm voor de muntbiljetten van tien gulden. Volgens het N. v. d. D. zou het valsche zilvergeld, dat hier te lande in omloop is, uit Indië afkomstig zijn. Een der grootste handelshuizen te Amsterdam ontving dezer dagen eene groote party zilver uit Indië, waaronder voor meer dan duizend gulden valsch geld was. Aan den Minister van Financiën is hiervan kennis gegeven. Zaterdagmorgen vertrok van Utrecht naar De Bilt een extratrein, ten einde proeven te nemen met •en door den heer J. W. Verloop, ingenieur-werk tuigkundige der Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij, vervaardigd toestel, hetwelk, aan de machine be vestigd, den trein automatisch en onafhankelijk van den wil van den machinist tot stilstand moest brengen. De proeven slaagden uitstekend. Onafhankelijk van den wil van den machinist stopte de trein op 100 M. afstand, terwijl met eene snelheid van 60 K.M. per uur werd gereden. Naar het U. D. verneemt, was door den heer Verloop aan zijn uitvinding, die reeds van geruimen tijd dagteekent nog geen openbaarheid gegeven, wijl hij eerst het oordeel van andere deskundigen omtrent zijn vinding wilde hooren, en ook het octrooi in het buitenland wilde verzekerd zien. Dhr. W. Van Zujlen is door een consor tium van Indische heeren uitgenoodigd te Batavia en elders voordrachten te houden, of bij verschil lende liefhebberij-gezelschappen hoofdrollen te ver vullen. Behalve vrije reis, volledige uitrusting, enz., wordt hem een aanzienlijke som toegekend. Van Zuylen is van plan, indien zijn geneesheer oordeelt, dat zyn gestel er tegen bestand is, dit aanbod aan te nemen en een of twee jaar in Indië te blijven. De >Freil ander", vrijwillige kolonisten naar Afrika, willen een ideaalstaat inrichten. Zjj hebben een plan voor eene maatschappij der toekomst, wat altijd nog te vergeefs vaa de sociaal democraten verwacht werd. Of het plan uitvoerbaar is kan nu door de practische toepassing blijken. Alle gezag wordt gekozen, alle winst wordt verdeeld voor alle ondernemingen wordt door den Staat geld verstrekt. Gestraft wordt er nietzekerheidshalve zal men echter aanvangen met geen misdadigers toe te laten. Later kan men het met hen wagen. Politie of leger houdt men er in Vrijland niet op na. Reeds hebben zich 6000 personen aangemeld. Zij die er heengaan zijn slechts een twintigtal. Deze maken een verkenningstocht. Tot naricht van hen die er aan denken mochten naar Vrijland te ver huizen, strekke dat zij beginnen moeten met minstens f 600 te stortenTusschen f 600 en f 3000 is de verplichte bijdrage om Vrijlander te worden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren heeft de heer Haffmaus aangekondigd, dat hij den Minister van Financiën zal interpelleeren over het proces van den Staat tegen de gemeente Venloo. Bij de kiesrecht-debatten is het amendement— Smidt (uitsluiting van opgenoraenen in rijks-opvoe dingsgestichten) overgenomen door dsn heer Mackay. Bij de verdere debatten vorklaarde de heer Schaap man geen principiëel tegenstander van art. 4 te zijn en gaarne verbsterings-amendementen te zullen accep teeren, maar de verwerping een groot politiek nadeel te achten. De heer De Meijier stelde een nieuw amendemont voor om voor niet-belasting-betalenden te eischen één woning; voor gezinshoofden twee vertrekken; ▼oor anderen één vertrek. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op het drietal voor de Geref. gem. te Axel A, komt ook voor ds. F. Staal, te Geesteren c. a. Den 13 Maart a. s. zal de heer A. Loeff, pre dikant te Dordrecht, den dag herdenken dat hy vóór 30 jaar te Leusden in de evangeliebediening werd bevestigd. Een zestigtal leden der Nederlandscho Her vormde kerk uit alle deelen van ons land, onder wie professoren uit de theologische faculteit, kerke lijke professoren en vele predikanten, mannen van verschillende richting, hebben zich met een schrijven tot de classicale besturen en kerkeraden derNeder- landsche Hervormde kerk gewend en hen daarin uitgenoodigd, zich tot de Synode te richten, met het dringende verzoek, ten spoedigste de zaak van het beheer der kerkelyke goederen wettelijk te regelen. In hun schrijven wyzen de heeren op de ernstige nadeeleu, aan den onzekeren toestand van het oogenblik verbonden, en op de groote meerder heid, welke zich in de kerk ten gunste eener afdoende regeling heeft uitgesproken. Geslaagd te Groningen voor het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde de heer J. Beyer aldaar. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 5 Maart 1894 zijn veroordeeld wegens JachtdelictJ. H., te Kats tot 2-maal f 10 b. s. 2-maal 5 d. h., verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer en haas, bevel tot uitlevering daar van of te betalen f 5 voor 't geweer en f 2 voor den haas, subs. 1 dag li. voor elk voorwerp; C. M., te 's-Gravenpolder, tot 2-maal f 5 b. s. 2-maal 4 d. h., met verbeurdverklaring in beslag genomen geweer H. S., te Wolfertsdijk, tot 2-maal f5 b. s. 2-maal 4 d. h., met verbeurdverklaring niet in beslag ge nomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f5 b. s. 2 d. h.J. De M. Nz., te Wemeldinge, tot 3-maal f5 b. s. 3-maal 4 d. k., met verbeurd verklaring lo. van het niet in beslag genomen ge weer, bevel tot uitlevering of te betalen f5 b. s. 3 d. h., en 2o. niet in beslag genomen wildstrik, met bevel tot uitlevering of een dag h., met bevel tot vernieling van den wildstrik ingeval van uitleve ring F. V. d. K., te Kapelle, tot f 5 b. s. 4 d k., met verbeurdverklaring in beslag genomen wildstrikken, met bevel tot vernielingJ. H., te Kattendyke en J. K., te Kapelle, als vorenJ. Y. Mz., te Bieze- linge, tot f5 b. 8. 3 d. h., met verbeurdverklaring wildstrikken, met bevel tot vernielingA. T., te Heinkenszand, tot 4-maal 7 d. h., verbeurdverkla ring van de beide niet in beslag genomen geweren, met bevel tot uitlevering of te betalen f 5 voor elk geweer s. 2 d. b. voor elk geweer. Jachtdelict en dronkenschapA. W. W.z., te Goes, tot 2-raaal f5 b. 8. 2-maal 4 d. en f2 b. s. 2 d. h., verbeurdverklaring niet in beslag genomen ge weer met bevel tot uitlevering of te betalen f5 b. a. 2 d. h. Spoorwegwet-overtreding: J. L., te Waarde, tot f2 b. s. 2 d. h. Toelaten dat in een door hem gehouden bierhuis zonder vergunning sterkedrank wordt toegediend in het kleinB. V. P., te Ierseke, tot 4-maal f 5 b. s. 4-maal 3 d. h. Sterkedrank toedienen in een locaal zonder vergun ning R. M., huisvrouw van C. De B., te Hans- weerd, tot f 5 b. s. 3 d. h., met bevel tot teruggave van twee borrelglaasjes aan de veroordeeldeC. V., huisvrouw van B. V. P., te Ierseke, tot 4-maal f3 b. s. 4-maal 2 d. h. Wapenwet: G. M., te 's-Heer-Arendskerke, P. H., aldaar, en J. P., te Ierseke, ieder tot f5 b. s. 4 d. h. Overtreding Reglement op het bevisschen der Schelde en Z. stroomenJ. V. d. B., M. P., C. v. B., L. O. H.z., T. O. H.z., allen te Ierseke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. li.A. F. J.z., C. F. J.z., en I. W. D.z., allen te Ierseke, ieder tot 2-maal fl b. s. 2-maal 1 d. h. Polderreglement van ZeelandP. N. J.z., te Ier seke, tot f 1 b. 8. 1 d. h. In zijn winkel te Goes als broodbakker voorhanden hebben van brooden niet voorzien van het door hem aan B. en W. opgegeven merkI. R., te Goes tot fl b. s. 1 d. h. Gemeente-verordening van IersekeP. V. d. W., te Ierseke, tot f 1 b. s. 1 d. h. StrooperijC. de K., te Wissekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h., met bevel van teruggave van den sikkel aan den veroordeelde, en het hooi aan I. v. d. M., te Wissekerke. Straatschenderij: T. M., te Heer Areudskerke, G. O., te Nieuwdorp, M. P. Mz., te Vlake, ieder tot f 5 b. s. 3 d. h. Art. 427 W. v. S.C. IC., te Goes, tot f 1 b. s. 1 d. b. Art. 446 W. v. S.A. v. V. Jz., te Ierseke, tot tot f2 b. s. 2 d. h.C. v. d. B., te Kruiningon, tot f' 5 b. s. 5. d. h. Art. 460 W. v. S.P. S. Pz., M. L Mz., te Goes, ieder tot 4 maal f 3 b. s. 4 maal 3 d. h. Burengerucht: L. S., te Goes, A, S. Mz., A. S. Jz. en L. S. allen te Schore ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. H. H. A. v. d. V., beiden te Ovezaude, J. d. J. en M. d. J., beiden te Oudelande, 0. G. en A. S. Jz., beiden te Schore, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.A. F. en F. E., beiden teWolfsrtsdijk, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h. Dronkenschap: A. J. M., te Nieuwdorp, C. G., t9 Wissekerke en G. H. O., te Kruiningon, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.; M. G., J. A. S., P. S., M. d. J., W. Z., en J. Sallen te Goes, L. K., te Hansweerd, C. Z, Ie Rilland, A. C. B., te Baarland en J. S. te ICruiningen, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h,L. K., te Wissekerke tot 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. k. Dronkenschap bij 2e herhaling D. H., te Heiakens- zaud, 3 d. princ. hecht. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn P. S., te Goes, beklaagd van jachtdelict; C d. B., te Hansweerd, beklaagd van toelaten dat in een door hem gehouden bierhuis zonder vergunning sterken drank wordt toegediend in het kleinM. R., te Goes, beklaagd van overtr. art. 427 W. v. S.M. H., te ICrabbendijke, beklaagd van overtr. art. 460 W. v. S.M. De D., te Ierseke, beklaagd van overtr. gem.verordening Ierseke, met bevel dat de kosten, door den beklaagde gemaakt tot dagvaarding en schadeloosstelling van den ge- I tuige T. C. te Wemeldinge, door den Staat zullen worden vergoed tot de eom van f 1,90. Ter openbare terechtzitting der Arroudisse- ments-Rechtbank te Middelburg van Vrijdag den 16 Maart 1894 des namiddags te 11/2 uur zal wor- I den behandeld de zaak tegen lo. H. G. Van de G., 18 j., zonder beroep en L. J D. M. Van S19 j., kantoorbediende, beiden te j Nieuwer-Amstel ter zake dat zij als agenten van den heer Tam- minga, effectenhandelaar te Amsterdam, Egelantiers gracht no. 1 en als zoodanig belast met den verkoop van effecten en premieloten, als provisie genietende den eersten termijn van betaling van de door hen verkocht loto 1 of effjeten lo. Op 2 December 1892 te zamen en in ver eeniging zich hebben begeven naar de woning van Jacob Felius, broodbakker te Wemeldinge en aldaar dezen hebben verzocht het certificaat controle B no. 1254 rechtgevende op Vw deel van de daaiin vermelde premieloten, hetwelk hij op 16 Novembor bevorens van den heer Tamminga had ontvangen te mogen zien, na inzage daarvan valschelijk en in strijd met do waarheid voorgevende, dat op het Witte Kruislot en het lot Milaan een prijs was gevallen, die op 20 Februari 1893 zoude woiden betaald, er bijvoegende dat hij nu een geheel lot van f 200 moest nemen en daarop dadelijk f 15 be talen in welk geval hem reeds op het einde van December een premie van f 50 zou ten deel vallen, door welk samenweefsel van verdichtselen en listige kunstgrepen zij genoemden Felius met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, hebben be wogen een certificaat van f 200 te koopen en daarop dadelijk f 15 te betalen en zulks, terwijl zij wieten, dat op genoemde loten geen prijs was gevallen on op het certificaat van f200 hem de voorgespiegeldo premie van f50 niet zou worden uitbetaald. 2o. Op den 8 December 1892 te zamen en in vereeniging zich hebben begeven naar de woning van Andries Verschure, landbouwer te Wolfertsdijk en dezen aldaar hebben gevraagd of bij niet in bet bezit was van een lot, hem in den afgeloopen zomer door den beer Tamminga toegezonden, met verzoek dit te mogen zien, na inzage op eene lijst, die zij voor den dag haalden, valschelyk en in strijd met de waarheid voorgevende, dat op dat lot, zijnde '/io Servisch Staatslot, Serie 1127 no. 63, als houder van certificaat controle B. no. 268 eene prijs van f 312 was gevallen 011 zulks met de woorden »je bent gelukkig, op dat lot is een prijs van f 312 gevallen, dat wordt in Februari uitbetaald, zullen wy bet g9ld over de post sturen of' komt gy er zelf om?" 6i' bijvoegende »nu ge zoo geiukkig zyt, zal je wel weer een lotje nemen" door welk samen weefsel van verdichtselen en listige kunstgrepen, zij genoemden Verschure, m. t bet oogmerk zich weder rechtelijk te bevoordeelen, hebben bewogen een cer tificaat groot f 100 te koopen, no. 405 controle H. M., na af betaling recht gevende op Vn deel van de in dat certificaat vermelde premieloten en daarop dadelijk te betalen 3 termijnen f 5 per termijn, er bijvoegende, dat bij dan slechts f 14,25 behoefde te betalen, omdat voor vervroegde storting f 0,75 werd gekort en zulks terwijl zij wisten, dat op bo vengenoemd lot geen prijs was gevallen. Vanwege bet Openbaar Ministerie zijn ia deze zaak 8 getuigen gedagvaard. Gemengde Berichten. Ierseke. De buitengewone toestand, waarin do zaaioesterteelt zich bevindt, beeft hst bestuur der vereeniging »Goede verwachting" aanleiding gegeven eene algemeene vergadering bijeen te roepen, welke Maandag 11. gehouden werd. Daarin werd verslag van den toestand uitgebracht, een balans voorgelegd en gevraagd in welken geest de vergadering meende, dat verder moest gehandeld worden. Enkele leden, ook buiten bet bestuur, gaven bun meening ten beste en het resultaat der besprekingen was, dat met bet volste vertrouwen de leiding verder aan bet bestuur werd overgelaten. Ondanks dat wol iets verloren is, bleken de aan wezigen toch vol goeden moed, want de vraag of men liever de vereeniging ontbinden zou, werd met bjjna algemeene stemmen (29 van de 31) ontken nend beantwoord. Wegens wanbetaling zijn 6 aandeelon aan bet bestuur vervallen, dat ze in de eerst volgende algo- meene vergadering zoo noodig te koop zal stellen. In plaats van 2 commissarissen, die bun ontslag hadden genomen, werden gekozen J. Bramson eu J. Gebraad. Aan de Telegraaf wordt het volgende histori sche feit gemeld. Een ambtenaar, die het niet ver in de geographie gebracht heeft, werd ODlangs door een in Indië ge boren Europeaan ontdekt, bij gelegenheid, dat deze om redenen, die niets ter zake doen, op bet bureau bevolkingsregister ten raadhuiz© eener groote ge meente in ons land moest wezen. De dienstdoende ambtenaar voegde onzen vriend toe, dat hij vreem- deliug was en toen de aangesprokene zich daarover verwonderd betoonde en om opheldering vroeg, werd hem triumfantelijk toegevoegdNatuurlijk, mijn beer, u is immers te Samarang geboren en die plaats ligt in Amerika of daiir ergens. Het geographiscb genie, hier bedoeld, werd niet gevonden in een ach terhoek van ons land, maar als bovengezegd in een onzer grootste gemeenten 9n wel een, waar de handel met Indië een voorname bron van welvaart is. Zaterdagavond togen uit de gemeente Kapelle a./d. IJsel een tweetal kinderen met een kar, waar voor een bond was gespannen. Plotseling schoot een man, die zich achter een boom verscholen bad, op de kinderen toe en eisebte onder dreigementen bun bat geld af, dat zij van de verkochte petroleum bij zich hadden. De knaap, die den bond geleidde, maakte daarop zijn dier van den wagen los en joeg den boud tegen den aanrander op. Deze koos toen onmiddellijk het hazenpad. Te Herwijnen zijn in ondei subeidene stallen een aantal paarden en runderen vermoedelijk ver giftigd men denkt door het voeren mot beschim melde paardenboonen. Te Haarlem is aan een gouden echtpaar eene aangename verrassing bereid geweest. Een zoon, die in bet N.W. van Amerika als missionaris werkzaam is, beeft namelijk aan zijne ouders zijn hartelijken gelukwensch toegezonden in eene pbonograaf. Het maakte op de ouders en bet groot getal familie leden en kennissen een verbazenden indruk, toen men uit de in werking gestelde pbonograaf duidelijk de stem van den zoon vernam, die zoover verwijderd leeft. H. M. de Koningin-regentes beeft aan de pachters der bouwlanden van bet Kroondomein rent ambt Culemborg eene belangrijke restitutie van pacht gegeven. Den machinist bij de Holl. Spoorweg-maat schappij Bottrop (standplaats Dordrecht) die jl. Dins dag, teen hij den zg. bliksemtrein bestuurde door zijne tegenwoordigheid van geest en tact van bandelen naby den Zandvoortscben weg een ongeluk wist te voorkomen, en die bij aankomst te Amsterdam reeds van enkele reizigers stoffelijke blijken van waardee ring ontving, werd Maandag door een Haagscbe dame, mevrouw Gaade-Kleijn van Willigen, een bewijs van hulde geschonken. Toen Bottrop al. bet station te 's-Hage met den Parijscben trein biimenstoomde en ettelijke minuten aldaar binnen bleef', overbaudigdigdo deze dame hem eene flinke gift in geld. Mevrouw Gaade behoorde niet tot de reizigers, die Dinsdag jl. in den door Bottrop bestuurden trein zaten, Met hoeveel snelheid Bottrop beeft moeten ban delen, kan hieruit bljjken, dat de trein reed met eene saaiheid van 90 k.M. per uur en de trein slechts p.m. 100 M. van dm overweg af was, toen da machinist bet gevaar zag en den trein deed stoppen. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct. .- Een sterk voorbeeld van kinder-exploitatie is dezer dagen door den veldwachter van de Sloter Baarsjes aan bet licht gebracht. Een tot de diepste armoede vervallen man, die met zijne twee kinderen reeds 24 nachten lang op bet politie-bureau aan den Singel bad gebivakeerd uit gebrek aan onderkomen, kwam onlangs in aan raking met eene vrouw, die zich zoogenaamd uit medelijden met da zorg voor d9 kinderen wilde be lasten. De vader vertrouwde de kleinen aan baar toe en werd daarna opgenomen in den shelter van het Leger des Heils op den Heiligen weg. Thans blijkt, dat de meewarige vrouw de kinderen slechts tot zich bad genomen om met deze, als bedelvrouw met twee stumperts" baar voordeel te doen. Zij woonden ergens bij de Sloter Baarsjes, waar des avonds het gekerm der kinderen de buren opmerk zaam maakte, zoodat de veldwachter door ben ge waarschuwd werd. Deze trof de kleinen zwaar mis handeld aan, overdekt met blauwe plekken en bijna geheel versuft en verdoofd door slagen. Natuurlijk zijn de kinderen aan bet wreede vrouwmenscb ont nomen bet Leger des Heils beeft ze thans onder zijne hoede genomen. Een Parijzenaar, die Zaterdagavond van een diner huiswaarts keerde en zyn weg nam langs de Quai de Javol, in de hoop daar een rijtuig te vinden, werd onverwachts door vier kerels overvallen, die hem een prop in den mond stopten, hem van al zijn kleoderen beroofden en ten slotte zijn lichaam met een laag menie besmeerden. In dezen toestand werd bij, geheel verstijfd van koude, gevonden door een paar politiedienaars, die den ongelukkige een kapot- jas aantrokken en hem naar een naburigen politie post brachten, waar bij spoedig weer tot zichzelven kwam en zijn wedervaren kon verbalen. Met zijn kleedingstukken waren ook zyn gouden horloge en een welgevulde beurs verdwenenvan de dieven was geen spoor meer te ontdekken. Bij Plymouth, in Pennsylvanië, waagden zich den 14 Februari dertien man in eene mijn, die in gevaar van instorten verkeerde, teneinde te trachten om door bet aanbrengen van stutten de instorting te voorkomen. Terwijl ze biermede bezig waren, bad de instorting plaats, waardoor alle dertien mannen van den uitgang werden afgesloten. De pogingen om ben te bevrijden zijn totnogtoe niet geslaagd, zoodat vrij zeker alle 13 het leven zullen hebben verloren. Ze laten 11 weduwen en 36 kinderen na. Uit een proces, in Duitschland gevoerd over de publieeering van geheime geneesmiddelen, door onbevoegden verstrekt, waarvan 't bijzondere is dat de rechter aannam dat dronkenschap een ziekte is, blijkt, dat een poeder van gentiaan en kal moes een goed middel tot genezing van drankzucht moot zijn. De Nieuwyorker uitgever Norman L. Munro is den 24en Februari overleden. Hij liet zich Nana van Zola, denzelfden dag dat bet verscheen, woord voor woord van Parijs naar Amerika telegrafeeren. Reeds den volgenden dag verscheen Nana, in bet Engelscb vertaald, te Nieuw-York. De XlXe Siècle bevat een schrijven uit Koto- nou, waarin de overgave van Behanzin omstandig wordt medegedeeld. Toen Behanzin, terwijl by in bet noorden van Dahomey was, vernam dat zijn broeder door generaal Dodds tot Koning was aangesteld, zond bij een boodschap naar den generaal, dat de Fiansche soldaten hem konden komen halen in zyn kamp. Een detachement werd er op uit gezonden, en keerde spoedig met Behanzin terug generaal Dodds ging hem met uitgestrekte banden tegemoot. Behanzin was ongewapend, en slechts vergezeld door enkelen zijner vrouwen. Hij zeide dat hij zich overgaf, op voorwaarde, dat hij niet aan den nieuwen Koning zou uitgeleverd wordenliever zou hjj sterven, dan zulk een vernedering oudergaan. Generaal Dodds verzekerde hem, dat hij slechts zou verbannen worden. Eenige dagen later* werd hij, met zes-en-dertig vrouwen, voorloopig naar Kotonou gebracht. Laatste en telegraphische berichten. 's-ttraveiiliasye» TWEEDE KAMER. Het kies- rechtdebat werd voortgezet. De Minister handhaafde de schrijfproef en verklaarde zich tegen elk amen dement met belasting-census tot grondslagmaar hij liet de beslissing aan de Kamer over betreffende de amendementen v. d. Feltz en Sanders (versterking van den woningrisch). De Regeering is geheel ho mogeen. Morgen voortzetting.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2