1894 N". 20. Donderdag 1 Maart. 8Ttc jaargang. Bij dit Dommer behoort een bijvoegsel. is buiten werking getreden De Overgangsexamens Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnemonten en Advertontiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders, De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs j slechts tweemaal betékend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten eH de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentie» voor 9 wren o» den da* der uitgave. üe O]) 27 Februari 1S94 aangekondigde BEPERKING VAN HET VERVOER over de kunstwegen iu de proviucie met middernacht tusschen den 28 Februari eu den Isten Maart 1894. Goes, den 28 Februari 1894. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER der leerlingen van de BURGER-AVONDSCHOOL zullen in het openbaar gehouden worden in het schoolgebouw, op Vrij dag 10 Maart o. k, des avonds van 69 uren, volgens on derstaand programma Eerste klasse. 6 —6 1/2 uur. Geschiedenis. 6 Va7 Kennis der Natuur. Tweede klasse. 773fa uur. Wiskunde. 7 3/4 bi/2 Nederlandsch. 8 1/2 —9 Kennis der Natuur. De ouders en betrekkingen der leerlingen en voorts alle belaugstolleuden worden tot bijwoning van deza examens uit- genoodigd. Goes, den 28 Februari 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Algemeen Overzicht. Gelijk wij vroeger meldden, dat gebeuren zou, is 20 Februari jl. de Italiaansclie Kamer bijeenge komen. Hare eerste bezigheid was het kiezen van een voorzitter, tengevolge van het bedanken van den heer Zanardelli. Deze werd wel herkozen, doch hij bleef bij zijn besluit, waarna met eene meerderheid van slechts enkele stemmen de hesr Biancheri werd benoemd. Deze was vroeger ook jarenlang voorzitter en zijne onpartijdigheid verschafte hem toen het ver trouwen ook van zijne politieke tegenstanders. Daar aan heeft hij dan ook nu weder zijne verkiezing te danken, hoewel velen vreezen, dat zijn hooge leeftijd hem niet meer zal in staat stellen in de aanstaande gewichtige parlementaire periode die kracht te ont wikkelen, die van een voorzitter onder zulke om standigheden mag geëischt worden. Overigens is zijne verkiezing geene overwinning voor de regeering, want de heer Biancheri behoort niet tot de steunpilaren van het huidige ministerie. Vooral echter waren de laatste dagen voor Italië van belang, omdat eindelijk de sluier opgeheven is, die nog steeds de financiëele plannen van de heeren Crispi en Sonnino bedekte, en nu die plannen hekend zijn, overtreffen ze nog de stoutste verwachtingen, die zelfs de heftigste tegenstanders van het ministerie durfden koesteren. Dat zonder verhooging van be lastingen het evenwicht niet zou worden hersteld, begreep iedermaar dat die verhooging tot een jaarlijksch bedrag van honderd millioen lires zou worden opgedreven, had niemand durven denken. Inderdaad, het is den heer Sonnino gelukt plannen te ontwikkelen, waardoor het financiëel evenwicht op vasten grondslag is hersteldmaar hij doet dit op eene wijze, waarvan gezegd kan worden, dat iedereen het zoo wel kan. Wanneer men het volk jaarlijks met vijftig millioen gulden meer gaat be lasten, is in menig land het financiëel evenwicht spoedig hersteld. De vraag is dan ook natuurlijk al dadelijk gedaan of de draagkracht der bevolking een dergelijke belastingverhooging vergunt, en het wekt verbazing te zien, dat er nog bladen zijn, die deze vraag toestemmend durven beantwoorden. Wanneer zij en de regeering gelijk hebben, dan heeft het er tot nutoe met de belastingheffing in Italië vrij zonderling uitgezien. Naast deze belastingverhooging staan natuurlijk verschillende andere financiëele plannen der regeering, 0. a. zal getracht worden door bezuiniging en con versie der staatsschuld nog vijf-en-twintig millioen gulden te winnen. Het spreekt wel vanzelf, dat al dadelijk hevig verzet tegen deze ontwerpen der regeering wordt gepredikt, en dat verscheidene bladen ze aan een scherpe critiek onderwerpen. Ook in het buitenland trekken ze in het bijzonder de aandacht, met name te Berlijn, waar ze ook maar matig sym pathie hebben gewekt. Er zal dan ook in de Kamer nog wel een hartig woordje over gesproken worden, wanneer ze in be handeling worden genomen. Voorshands echter houdt ze zich onledig met de behandeling van verschillende interpellaties betreffende de maatregelen door de regee ring, tijdens het reces der Kamer, genomen op Sicilië en te Masa en Carrara. In Oostenrijk is de vacantia van den Rijksraad ook weder geëindigd en het rainisterie-Windischgratz kan dus voortgaan met de ontwikkeling zijner plan nen. Men weet, dat de financiëele quaestie het eerste punt op het programma der regeering vormt, en de kundige minister Von Planer is dan ook bereids bezig zijne denkbeelden daaromtrent in voorstellen te be lichamen. Gisteren diende hij een drietal ontwerpen in betreffende de regeling der muntquaestie. Intusschen schijnt het ministerie toch ook zijne aandacht reeds te wijden aan het kiesrechtvraagstuk, dat het vorige kabinet voor een goed deel ten val bracht, en waaromtrent het heette, dat dit ministerie voorloopig nog geene voorstellen zou overwegen. Dit laatste nu is niet juist, maar daarmede is niet gezegd, dat er groote spoed met de herziening der kieswet zal gemaakt worden. Immers, het kabinet- Windischgriitz is een coalitie-kabinet van liberale en clericale Duitschers en Polen, welke partijen alle drie zeer verschillend denken over de kiesrecht- quaestie. Meer is er niet noodig om met, grond te mogen veronderstellen, dat, de allen bevredigende formule in dezen niet spoedig zal gövonden zijn. Maar dit is voor de meest vooruitstrevende rich ting onder de bevolking der hoofdstad geen beletsel geweest om op den dag der wederbijeenkomst van den Rijksraad een twintigtal meetings te houden, teneinde eene beweging op touw te zetten ten gunste eener groote uitbreiding van het kiesrecht, en om maar dadelijk te zeggen, wat men wil, is op al die meetings eenzelfde motie aangenomen ten gunste van de onverwijlde invoering van algemeen stem recht. Het is wel overbodig nader te verklaren, dat de regeering daaraan zeer zeker geen gevolg zal geven. S5oiig;ar5je en Servië vragen wel niet veel aandacht, maar toch mag niet verzwegen worden, dat in eerstgenoemd land de Kamer het veelbespro ken wetsontwerp op bet burgerlijk huwelijk heeft in behandeling genomen. Vermoedelijk zal het wel worden aaugenomen, alhoewel de meerderheid, die geacht wordt er voor te zijn, niet zoo heel groot is. De bevolking echter is zeer met het ontwerp inge nomen, en er had den eersten dag dan ook eene groote betooging voor het gebouw der Kamer plaats. Uit Servië komen de laatste dagen weinig belang rijke berichten, waaruit echter niet mag worden af geleid, dat er rust en kalmte heerscht. Integendeel, de radicalen gaan voort tegen het kabinet-Simiteh te ageeren en dit zal wel blijven voortduren tot Milan het land zal verlaten hebben, waarop deze echter voorshands nog volstrekt geen plan schijnt te hebben. Dit ontstemt niet alleen de radicalen maar ook de Russische regeering, die indertijd zoo duchtig heeft moeten betalen om den ex-koning de belofte af te persen, dat hij nimmer meer in Servië zou terugkeeren. Het heet, dat Rusland zoo boos is over het verblijf van koning Milan, dat het gewei gerd heeft den minister Simitch te ontvangen, die voornemens was persoonlijk de hoven te Weenen en te St. Petersburg van den nieuwen slaat, van zaken te gaan kennis geven. Hij is nu naar Weenen ver trokken. De Franscïte Kamer hoeft, zooals verwacht werd, het voorstel der regeering om het invoerrecht op graan te bepalen op 7 fres. aangenomen. De vrees voor eene gespannen verhouding met Rusland heeft ongetwijfeld den doorslag gegeven, en den heer De Méline met zijn protectionistischon aanhang bewogen zich bij het bemiddelingsvoorstel der regeering neder te leggen. Het is nu maar do vraag of Rusland over het thans gevallen besluit tevreden zal zijn. Overigens is in Frankrijk de koloniale politiek op het oogenblik het meest aan de orde, vooral ten gevolge van de nederlaag, die generaal Bonnier heeft geleden tegenover de Tuaregs, waarbij hij zelf sneu velde. Uit later ontvangen berichten blijkt, dat de generaal de stad Timboectoe alleen heeft ingenomen om zich in verbinding te kunnen stellen met de Fransche schepen op de Niger-rivier. Maandag leverde de Fransche Kamer weder een van die toonbeelden van verwarring, waardoor zij af en toe bijzonder opzien baart. Aan de orde was het onderzoek naar de geldigheid van de verkiezing van den heer Wilson, den beruchten schoonzoon van den vroegeren president der republiek Grévy. De heer Wilson zat alleen op een bank, omdat geen zijner medeleden naast hem wilde plaats nemen. Hij betoogde de geldigheid zijner verkiezing, waarop de afgevaardigde Basly, socialist, eene verklaring wilde voorlezen betreffende deze verkiezing, waarbij ook het Panama-schandaal zou worden te berde gebracht. De voorzitter weigerde echter den heer Basly voor deze verklaring het woord te verleenen, wat een geweldig rumoer deed ontstaan, zoodat de zitting moest worden geschorst. Toen zij weder her opend was, werd de verkiezing van den heer Wilson ongeldig verklaard met 465 tegen 2 stemmen. De regeering is op eenigszins gespannen voet met Portugal, en zij heeft zelfs gedreigd de diplomatieke betrekkingen met dat land af te breken. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de weinige inschik kelijkheid, dio Portugal blijft betoonen bij de regeling der financiëele quaestie. De Fransche regeering heeft daarin aanleiding gevonden om op te komen voor de belangen barer onderdanen, voor zoover die tot de buitenlandsche schuldoischers van Portugal be- hooren. Zij meent, dat Portugal nalatig en onwillig is zijn financiëelen toestand in overeenstemming met die belangen te brengen. De verwikkelingen tusschen Spanje en Ularoliko vorderen nog niet veel. De Sultan van laatstgenoemd rijk wil maar niet treden in de financiëele eischen, die Spanje stelt. Hij biedt f 2,500,000 aan, terwyl f 6,000,000 geëischt wordt. Bovendien wil de Sultan niet hooren van een bepaalden termijn van uitbe taling en hij heeft meermalen bewezen, dat uitstel bij hem tot afstel leidt. Volgens de berichten moet echter de beslissing vóór 1 Maart vallen, zoodat we wel spoedig zullen vernemen, wat het resultaat van maarschalk Martinez Campos' onderhandelingen is. Uit Brazilië luiden de laatste berichten weder gunstiger voor de opstandelingen. De stad Santos zal zich eerstdaags moeten overgeven en de admiraal De Mello trekt met, spoed met een landleger tegen de hoofdstad op. Het is nu maar de vraag of deze berichten juist zijn en of niet eerstdaags weder even gunstige berichten omtrent de party van president Peixoto komon. D9 oorlog tusschen Itficnragua en Honduras is zoo goed als geëindigd. Do Hondureesche stad Tegucigalpa is door de Nicaraguaansche troepen met behulp van de Hondureesche ontevredenen ingeno men, niettegenstaande president Vasquez haar tot het uiterste heeft verdedigd, waarbij hij zelf gewond werd. De aanvoerder der Hondureesche malcontenten, generaal Bonilla, zal nu vermoedelijk wel president worden. GOES, 28 Februari 1894. Het is zeker niet bevorderlijk aan het succes, dat voordrachten ten deel valt, wanneer gedurende een ganschen avond dezelfde persoon ten tooneele verschijnt. Indien echter een spreker de gave bezit met zijn woorden, zeggingskracht en gebaren zoo te woekeren, dat hij in elke voordracht een ander schijnt, dan vervalt dat bezwaar, zoo niet geheel, dan toch zeker voor een groot gedeelte, en in dat geval is het publiek evenzeer geheel oor en oog voor wat de spreker zegt en doet. Die gave, dat talent bezit de heer W. Van Z u ij 1 e n in hooge mate en hij leverde daarvan gisteravond weder het onwederlegbaar bewijs bij zijn optreden in »de Prins van Oranje" alhier, vooreen talrijk publiek, waaronder velen van buiten. Door de voordracht van een negental nummers naar een geheel nieuw en oorspronkelijk programma weer galmde de zaal nu eens van hartelijk gelach of luid applaudissement, dan weder heerschte er een stilte, die bij de ernstigste plechtigheid niet grooter zou kunnen zijn. Men wflet niet wat in den heer Van Zuijlen het meest te bewonderen, de kalmte en vastheid, waar mede hij optreedtde zeggonskracht, die hij aan zijn woorden weet te geven of de kunst, waarmede hij zich naar alle vormen plooit en dit alles ver- eenigt tot een geheel, zoo vroolijk, zoo geestig, zoo satyriseh, soms ook zoo ernstig en pakkend, dat zijn publiek in hooge mate wordt geboeid en in den waren zin van het woord geniet. Zijn veel omvat tend talent maakt hem dan ook tot een der eerste acteurs van ons land, die, waar hij ook optreedt, steeds kan rekenen op een volle zaal van tevredene en dankbare hoorders. Het valt moeilijk aan de voordracht van eenig nummer van het programma bijzonderen lof toe te brengen die van het eene had al meer succes dan die van het andere. Toch mogen als de best ge slaagde genoemd worden de dupe der historie (waar aan echter geen plaats toekomt op een nieuw" programma, want reeds vroeger is het alhier door hem voorgedragen onder den titel van »de doordry ver")Oudste Wimpie, een schetsje, ge grepen uit-het dagelijksch leven, waariu zoo menig maal ons gedrag wordt veroordeeld, omdat men meent, dat een ander anders zou gehandeld hebben, al bestaat die andere niet; een Onzin-speech;waarin niets-zeggende toasten zoo aardig werden gaparo- diëerd. In het laatste nummerGoeden morgentoonde de heer Van Zuijlen zijn talent als acteur. Ofschoon de meeste voordrachten van humoristi- sehen aard waren, konden vele den hoorders toch nog tot leering strekken. Meermalen werd de heer Van Zuijlen teruggeroe pen en een langdurige toejuiching, bij het vallen van het doek, was de betuiging van hulde en dank voor den genotvollen avond. De heer Z. D. v. d. B i 11 La M 011 h e heeft ontslag genomen als voorzitter en bestuurslid van het muziekgezelschap »Euphonia" alhier. Naar de M. Ct. verneemt is door de Com missie voor de proeven van bekwaamheid in het timmeren voor het afleggen der proef in theoretische vakkennis en teekenen 0. a. opgeroepen voor de meesterproefP. P. Van Ossewaardete Goes, die voldaan hoeft aan het praktische gedeelte van het onderzoek, dat te Middelburg in 't begin van het jaar plaats had. Als datnm voor het theoretisch onderzoek is vast- 5 Maart a. s. i£ol ij ns plaat. Met veel opgewektheid vierde deze gemeente met den havenmeester, den heer M. Merison en vrouw, gisteren diens zestigjarig hu welijksfeest. Al vroeg wapperden uit vele huizen de driekleur en zag men voor de woning van de jubi larissen eene door de jongelui dien nacht vervaardigde nette eerepoort met toepasselijk opschrift prijken. Door de heeren C. C. Coomans, dr. J. L. Hage en J. Vermeulen waren e6nigen tijd te voren wel geslaagde pogingen in 't werk gesteld, om de ge meente van hare sympathie te doen blijken. Tbans konden zij zich van hunne taak kwijten, toen zij, in vereeniging met den burgemeester, de oude doch zeer krasse menscken gingen feliciteeren en hun een aardig souvenir in enveloppe konden aanbieden met een album, waarin door den heer L. Vink geheel belangeloos met kunstvaardige hand, de namen van allen, die bijgedragen hadden, geschreven waren. De commissie had tevens gezorgd voor de noodige ver- verschingen en 's avonds voor de by zoo'n gelegen heid onmisbare teertonnen. 't Ruwe weer belette wel de verlichting van de eerepoort, maar deed geen af breuk aan de feestelijke stemming op straat en by de jubilarissen aan huis, waar 't woonvertrek keurig gegroend en met lam pions verlicht was. Bij kon. besluit is mr. J. P. F. V a n der Mieden van Opmeer, te Middelburg, met 6 Maart a. s. benoemd tot schoolopziener in het arrond. Middelburg. Bij kon. besluit is eervol ontslagen op zijn verzoek J. J. Slate rus, ingenieur-verificateur van het kadaster, met dankbetuiging voor de goede diensten gedurende ruim 40 jaren bewezen benoemd tot ingenieui'-verificateur van het kadaster F. A. Claessen, landmeter 1ste klasse. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar vijf jongelieden kunnen geplaatst worden als adspirant-admi- n i s t r a t e u r bij de Koninklijke Nederlandscke zeemacht en dat in dit jaar bij het Koninklijk In stituut voor de Marine te Willemsoord, na vergelij kend examen, achttien jongelingen kunnen worden geplaatst als adelborst voor den zeedienst. Voor beide examens zie men de Staatscourant no. 49. Vermoedelijk zal dit jaar het examen voor kommies bij 's rijks belastingen dat gewoonlijk elk voorjaar wordt gehouden niet plaats hebben. De Gemeentestem wijst op een gevolg van de voorgestelde regeling van het per soneel in verband met het kiesrecht. Sedert 1887 zijn kiezers in hoofdzaak degenen die ten volle in de personeels belasting zijn aange slagen. Die regeling zal voor de gemeenteraden nog wel eenigen tijd blijven bestaan, daar de aanhangige voordracht omtrent het kiesrecht alleen de Tweede Kamer en de Provinciale Staten geldt. Kan men nu van degenen die wegens talrijkheid van gezin een deel zullen mogen aftrekken, zeggen dat zij ten volle zijn aangeslagen Staan zij niet gelijk met de thans uitgeslotenen, die voor 1/3 of 2/3 van de personeele belasting vrijstelling erlangen en daarom (zeer ten onrechte) geen kiezer zijn Het betreft zeker geen gering aantal personen want de hoofden van ge zinnen met woningen van f 500—/ 700 huurwaarde maken stellig meer dan de helft uit van het geheel aantal kiezers. De Gemeentestem acht het noodig door een bepa ling, 't zij in de belastingwet, hetzij in de kieswet, uit te maken, dat door den aftrek het kiesrecht niet verloren gaat. De vraag ligt dan echter voor de hand mag men dan het kiesrecht langer weigeren aan hen dia 1/3 of 2/3 remissie erlangen? Bij de zelfde wijziging in de kieswet behoorde men daarom den laatstgenoemden het kiesrecht te geven en tevens aan al de aangeslagenen in de vermogens- en (of) bedrijfsbelasting in afwachting van een definitieve regeling van het gemeentelijke kiesrecht. Meu zou aldus ia de gemeenten een zeer gawenschten gelei delijken overgang tot stand brengen tot een stelsel, dat zich aan de kiesrechtregeling voor Kara^r ea Staten zooveel doenlijk aansluit.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1