1894 N°. 25. Dinsdag 27 Februari. 81stc jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en A&vertentiën voor dit blad aangenomen bij de heoren Nijgh Van üitmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopors en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzolfde advertentie wordt de prijs -s slechts tweemaal herkend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regeis a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 cfc Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inxerctiing van advertentie» voor 8 urea oji den da» der uitgave. Ingevolge bevel vau den heer Commissaris der Koningin in deze provincie ia het vervoer van vrachten op de wegen overeenkomstig het reglement beperkt, aanvangende te midder nacht tnsscheu den 25 en 26 Februari 1894. De uitvoerige aankondigingen zijn ter gewone plaatsen aan geplakt. Goes, den 27 Februari 1894. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Het Kiesrecht-debat. ii. Art. 4 van het regeeringsontwerp luidt «Zij acht het bezit daarvan (het kenteeken van geschiktheid en van maatschappelijken welstand) aanwezig bij hem, die gedurende de drie laatstverloopen maanden, in een zelfde woning is gehuisvest geweest, of, gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar, hoog stens eenmaal van woning is veranderd gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar zelf evenmin als zijn vrouw of minderjarige kin deren, onderstand heeft genoten van een instel ling van weldadigheid ot van een gemeentebestuur niet gedurende de drie laatstverloopen burger lijke jaren onherroepelijk is veroordeeld wegens bedelarij, wegens 'landlooperij of tot plaatsing in een Rijkswerkinrichting niet wegens misdrijf onherroepelijk is veroor deeld tot een vrijheidsstraf van vier jaren of langer niet door den militairen rechter is ontslagen uit den militairen dienst, met oh waardig verkla ring om bij de gewapende macht te dienen zich niet opzettelijk aan den bij de wet opgelegden krijgsdienst of aan 8en bjj de wet opgelegde ver plichting ten aanzien van 's Rijks verdediging heeft onttrokken zijn over het laatstverloopen dienstjaar verschul digde aanslagen in de Rijks directe belastingen en in het laatstverloopen burgerlijk jaar in hoofdsom en opcenten heeft voldaan en, door een overeenkomstig de bepalingen der wet ingerichte aanvraag om op de lijst der kiezers te worden geplaatst, het bewijs heeft geleverd dat hij kan lezen en schrijven". Hierop zijn de volgende amendementen voorgesteld a. door den heer Levy om het 3e lid van het artikel te lezen gedurende de laatstverloopen drie burgerlijke jaren zelf evenmin als zijn vrouw of minderjarige kinderen, onderstand heeft genoten van een in stelling, hetzij van weldadigheid, hetzij tot voor koming van armoede, of wel van een gemeente bestuur". b. door den heer Land om het 6e lid van het artikel te lezen niet wegens misdrijf onherroepelijk is veroor deeld, met vervallenverklaring van den militairen stand of ontzetting van het recht, of onwaardig- verklaring om bij de gewapende macht te dienen." c. door den heer v. d. Feltz om aan art. 4 toe te voegen: ♦Beweegbare en verplaatsbare woningen, schepen van 25 ton inhoud en daarboven uitgezonderd, worden niet als woningen aangemerkt. Verwisse ling van woning tengevolge van eigendomsover gang of het geheel of ten deele te niet gaan van een gebouwd eigendom, of wegens verplaatsing in 'b lands dienst, wordt niet als verandering van woning aangemerkt." d. door de heerea AE. Mackay en Van Alphen, zes wijzigingen, waard oor het art. in zijn geheel zou luiden Zij acht het bezit van het kenteeken aanwezig bij hem, die in het laatstverloopen dienstjaar niet aangeslagen geweest zijnde in eenige Rijks directe belasting, gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar in een zelfde woning is gehuisvest geweest of hoogstens eenmaal van woning is veranderd; in het laatstverloopen burgerlijk jaar zelf even min als zijn vrouw of minderjarige kinderen, on derstand heeft genoten van een instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur; in de drie laatstverloopen burgerlijke jaren zelf evenmin als zjjn vrouw of minderjarige kinderen, onherroepelijk is veroordeeld wegens bedelarij of landlooperij, of niet, in die jaren, zelf, krachtens vonnis, verblijf heeft gehouden in een Rijkswerk inrichting zijn over het laatstverloopen dienstjaar verschul digde aanslagen in de Rjjks directe belastingen in dat dienstjaar in hoofdsom en opcenten heeft voldaan." e. door den heer Gerritsen om het achtste lid van het artikel te doen vervallen f. door don heer Tydeman om het Se lid te lezen Gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar zelf evenmin als zijn vrouw of minderjarige kin deren, van een instelling van weldadigheid of een gemeentebestuur, betzij middellijk, hetzij on middellijk, onderstand heeft genoten" g. door de heeren Roel, Van der Kaay en Zijp om aan het 3e lid toe te voegen: ♦zijnde onder onderstand te verstaan elke onder steuning in geld of benoodigdheden, genees-, heel- en verloskundige hulp en geneesmiddelen daar onder begrepen, tot leniging van nood" h. door de heeren Viruly en De hanter om het 4e lid aldus te lezen niet gedurende de drie laatstverloopen burger lijke jaren onherroepelijk is veroordeeld, wegens bedelarij, wegens landlooperij of tot plaatsing iu een Rijks werkinrichtingof niet gedurende hetzelfde tijdsverloop onherroepelijk is veroordeeld, wegens een der overtredingen, strafbaar gesteld bij art. 426 of art. 453 al. 2, 3 en 4 van het Wetboek van Strafrecht" (ordeverstoring in staat van dron kenschap en konnelijken staat van dronkenschap bij herhaling). i. door den heer 11aj'mans om het le lid aldus te lezen Zij acht het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin aanwezig" enz. Wanneer men iets, dat eenmaal goed geschreven was, moet gaan wgzigen, dan ljjdt daaronder altijd de redactie van het oorspronkelijke. Deze regel geldt evengoed voor het eenvoudigste couranten-bericht als voor het meest belangrijke wetsartikel, dat ooit uit eea ministriöel brein is voortgekomen. Daarom ook was d© redactie van bet oorspronkelijk kiesrecht- ontwerp gelukkiger dan die van het tegenwoordige, en speciaal art. 4, zooals het hierboven is afge drukt, getuigt niet in al zijne onderdeelen van logi- schen zin. Er zijn in dit artikel bewijzen van het welstands- en geschiktheidsteeken (het voorzien in eigen onderhoud en dat van het gezin) aangenomen, die kwalijk als zoodanig kunnen gelden. Het meest sprekende op dat punt is ongetwijfeld wel het 7e lid, waarbjj bepaald wordt, dat het kenteeken niet aanwezig is bij hem, die zich opzettelijk aan den krijgsdienst heeft onttrokken. Dat men iemand, die nalatig is in de vervulling zjjner plichten ook zijne rechten ontneemt, is alleszins billijk, maar die nala tigheid als bewijs aan te nomem van zijne onge schiktheid om zichzelf en zijn huisgezin te onder houden is weinig logisch. Daarom was de redactie van bet oorspronkelijk ontwerp, waaraan deze fouten niet kleefden, veel gelukkiger. Maar zooals gezegd, eene gewijzigde redactie is veelal minder dan eene oorspronkelijke en in dit verband is het te vreezen, dat vele der hierboven geplaatste amendementen, voorgesteld met de goede bedoeling om het regeeringsartikel te ver beteren, het nog erger zullen maken. Uit dien hoofde verrichtten misschien de heeren Mackay en Van Alphen ook ditmaal weder het meest verdienstelijke werk met hun amendement, in zooverre, dat zij een nagenoeg geheel nieuw artikel schiepen. Wat overigens het lot van de verschillende amen dementen en van het regeeringsarfcikel zal zijn, is vooralsnog zelfs niet bij benadering te zeggen. Het debat van jl. Vrijdag levert daaromtrent nog geen enkel gezichtspunt op en behalve een enkele opmer king van een paar sprekers is zelfs het geheele debat van dien dag nauwelijks der bespreking waard. Twee dingen kunnen echter vrij zeker gedecreteerd worden: lo. dat hot regeeringsartikel tot nogtoe niet veel sympathie wekt, en 2o. dat bij de bekende breed sprakigheid onzer volksvertegenwoordigers en bij den overvloed van stof, die hun thans wordt geboden, het einde der discussiën nog niet is te voorzien. En dit te minder, wanneer waar mocht zijn, wat ge mompeld wordt, dat er nog één of meer nieuwe amendementen in de maak zijn. Nadat de voorstellers, zooals dit gebruikelijk is, hunne amendementen hadden toegelicht, kwam jl. Donderdagnamiddag nog de heer Rutgers van Ro zenburg aan het woord om op da hem eigen spot tende en scherpe wijze zijne meening te zeggen over regeeringsartikel en amendementen beide. Eigen lijk was niets van dit alles hem naar den zin. Nu, verwonderen kan dit niet van den man, die reeds bij de algemeene beschouwingen in Augustus van het vorige jaar zich heeft doen kennen als een aarts conservatief. Zoo iemand kan geen welgevallen vinden noch in het regeeringsartikel, noch ook in de amendementen, die meest alle een goest van toenadering ademen. Maar dit had voor den heer j Rutgers toch nog geeno aanleiding mogen zijn om zijne medeleden te prikkelen en te ergeren, De Standaard en de Liberale Unie opnieuw bij zijne bedreigingen ten tooneele te voeren of den heer Van der Feltz om zyne meegaandheid tebespotteD. Vrijdag was het eerst de heer De Meyier aan het woord, die blijk gaf van groote toenaderirgs- gezindheid, maar die vooralsnog den grooten sprong j niet durfde doen. Vele zijn zijne bezwaren tegen de huidige redactie van het regeeringsartikel, dat hij in tal van opzichten strijdig acht met art. 80 der Grondwet. Spr. acht evenals de minister in zijne toelichting de betaling van belasting een bewijs van welstand. Wie dus zijne belasting wél betaalt, vol doet aan het kenteekenmaar, vraagt spr., hoe dan met hen, die niet in de belasting zijn aange slagen Wie drie maanden onder éen dak woont is kiezer. Is dus hij, die slechts eenmaal wegens wanbetaling uit zijne woning wordt gezet, in het bezit van bet welstandsteeken V Op deze wijze opperde de heer De MGyier verschillende bezwaren, niet tegen de groote uitbreiding van het aantal kie zers, maar tegen de kenmerken, die het bezit van het kenteeken moeten bewijzen. Juist uit dat oogpunt was de rede van den heer De Meijier ongetwijfeld de meest belangrijke, die tot nogtoe gehouden is. Zijne stem was die van één, die gaarne bereid is mede te werken, maar die nog niet kan medegaan, omdat hij zijne bezwaren nog niet kan overwinnen. Eene kleine handreiking is vol doende om hem en andere politieke vrienden over te halen. Daartoe is noodig eene formule te vinden, die hunne bezwaren overwint zonder aan bet be ginsel der wet afbreuk te doen. Zou het werkelijk zoo moeielijk zijn die formule te vinden Men lette b. v. op het hierboven aangehaalde bezwaar omtrent de woningen. Het valt niet te ontkennen, dat dit bewijs van het welstandskenteeken tot zonderlinge resultaten kan aanleiding gevende heer Heldt noemde er dien dag nog verschillende andere. Trou wens de redenen, waarom iemand kan moeten ver huizen, zijn talloos vele. Maar het zou te betreuren zijn, wanneer de geheele herziening moest schipbreuk lijden op het gebrek aan toenaderingsgezindheid bij de regeering en we hebben altijd nog goede hoop, dat hot haar gelukken zal door geven en nemen velen te bevredigen. Wie zeker niet bevredigd zal worden, is de heer Van Karneheekdie niet zonder scherpte verklaarde huiverig te zijn het anti-revolutionair amendement van de heeren Mackay en Van Alphen te steunen, omdat het dan wel weör kon worden ingetrokken. Niet omdat hij en zijne politieke geestverwanten het steunden, werd het amendement derzelfde heeren op art. 3 ingetrokken, maar omdat de heeren V. Karne- beek c. s. het wilden gebruiken als een stormram om daarmede het geheele ontwerp om te werpen. En daartoe wilden de heeren Mackay en Vau Alphen hun amendement niet doen misbruiken. Wie ook niet bevredigd zal worden, is dhr. Everts, die zich in zijn maidenspeech een schoolvos noemde, en die trachtte eene taalkundige verklaring te geven van wat de Grondwetgever onder ♦welstand" had verstaan. Die verklaring kwam ongeveer hierop néér, dat daarmede geè'ischt wordt, dat de kiezer eeaig welvaren geniet, dat hij wat overhoudt om zich eenige gemakken te verschaffen. Zag de heer Everts daarbij niet over het hoofd, dat het nog dezelfde Grondwet gever is geweest, die ons de tegenwoordige kieswet gaf, en dat toch waarlijk onder de huidige kiezers er talloos velen zijn, die zulle een welstand niet genieten Als krachtige steunpilaren dor regeering deden zich de heeren Lieftinck en Heemskerk kennen, die beiden in warme bewoordingen het stelsel der regeering verdedigden, al lacht aan laatstgenoemde het amon- dement-Mackay meer toe dan het regeerings-artikel, vooral ook omdat de schriftelijke aanvrage daarbij vervalt. De heer Lieftinck bestreed bovendien nog bet amendement Viruly-De Kanter, omdat de moreele strekking daarvan beperkt blijft tot de dronkaards en niet ook veroordeelden wegens laster, opruiïng enz. daarin worden uitgesloten. Het amendement- Roëll bestreed deze spreker vooral ook met het oog op het platteland, waar ondersteuning door gratis geneeskundige behandeling een redmiddel is tegen blijvende armoede. Men ziet, dat uit deze debatten nog weinig valt te voorspellen. De beste wensch is voorzeker, dat bet amendement, dat nog te wachten staat, eene strekking moge ademen om velen, die thans nog gedeeld staan nader tot elkander te brengen en die allen te samen nader tot den Minister. GOES, 20 Februari 1894. De commissie, alhier gevormd voor de uit- voering der kinder cantate M. A. de Ruijter, doet al het mogelijke om baar plan te doen slagen. De repetities zijn in vollen gang en a. s. Woensdag hoopt de commissie door een persoonlijk bezoek bij da ingezetenen do goede zaak nog te bevordereB. Het spreekt van zelf, dat de uitvoering met het oog op de voorbereiding, die zulk een zangstuk eisebt, nog niet kan plaats hebben. Om nu toch aan de werkverschaffing den zoo noodigen steun te verleenen zal de commissie Woensdag 28. Febr. persoonlijk rondgaan om reeds gelegenheid te geven tot het nemen van kaarten. We vertrou wen, dat de goede verwachting der commissieleden, die zich voor deze zaak zooveel moeite getroosten, niet zal worden beschaamd. Wij herinneren belangstellenden aan de voor drachten, Dinsdagavond door dhr. Willem Van Z u ij 1 e n te houden in ♦de Prins van Oranje" alhier. Het programma is geheel nieuw en over de uitvoering daarvan verschenen in de Hollandsche bladen de meest gunstige beoordeelingen. Maandag 2 April a. s. zal in de schouwburg zaal der sociëteit >V. O. V." alhier eene t o o - neelvoor stelling gegeven worden door >Het vrije tooneel" van Amsterdam, bij welke gelegen heid zullen worden opgevoerd♦Zijn meisje komt uit", het bekende Indische tooneelspel door mr. Brooshooft, en >Men sterft niet van blydschap", tooneelspel in éen bedrijf naar het Fransch van mevr. Emile d© Girardin. Deze stukken zijn, zoo ver wij weten, nimmer hier opgevoerd. De commissie tot onderzoek der blinden en doofstommen in Nederland heeft de tusschenkomst van de commissarissen der Koningin in de provin ciën ingeroepen om bij de gemeentebesturen po gingen aan te wenden, dat blinden en doof stommen in staat gesteld worden nader genees kundig te worden onderzocht, ten einde op deze wijze niet alleen de verschillende oorzaken op te sporen, waardoor deze ongelukkigen zijn beroofd van edele organen, maar ook de middelen te kan nen aangeven, die in het vervolg blindheid en doof stomheid zooveel mogelijk kunnen voorkomen. In verschillende provinciën reeds hebben geneeskundi gen zich bereid verklaard patiënten kosteloos te onderzoeken. In Zeeland heeft zich daarmede belast dr. B ij 1 s m a van Middelburg, die tot dat einde Maandag 5 Maart zich te Goes zal bevinden. (Zie advertentie.) Wjj vestigen gaarne de aandacht van belanghebbenden op deze gelegenheid om zich aan het onderzoek van een specialiteit op dit gebied als waarvoor dr. Bijlsma ook hier bekend staat te onderwerpen. Bij eene publieke verkooping door den li8er Hollmann gehouden, werden voor gegadigden zit plaatsen beschikbaar gesteld, tegen eene kleine ver goeding, ten bate der werkverschaffing alhier. Door deze regeling kon door dhr. A. Schrijver als op brengst f 4,80 voor de werkverschaffing, aan den penningmeester worden ter hand Verplaatst met ingang van 1 Mei a. s. van Goes naar Gouda de commies dar posterijen 3e kl. J. W a a 1 e J r. en van Leeuwarden naar Goes de commies der posterijen 2e kl. W. F. Van 01- denborgh; de commies 2e kl. D. v. d. Hoek van Rotterdam naar 't spoorwegpostkantoor no. 2. In de algemeene vergadering op den 20 dezer van het ♦Genealogisoh-Heraldiek Genootschap: de Nederlandsche Leeuw", te 's-Gravenhage, is de heer P. D. D e V o s A z. te Zieriksee, uit hoofde van de belangrijke door hem geleverde artikelen in 't Maand blad, benoemd tot correspondeerend lid van dat Genootschap. Bij de Marine te Hellevoetsluis is de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den 1ste Provoost Levinus De Bakker te Wolfertsdijk. De gemeenteraad van Kapelle heeft zich tot de Tweede Kamer gewend, om instemming te betuigen met de motie des heeren Beelaerts Van Blokland e. a. tot wettelijke invoering van den Midden-Europeeschen tijd. (N. R. Ct.) Bij kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan J. Van der Have, als dijkgraaf van den Nieuwen Veerpolder en als plaats ver v.-dijkgraaf vau den Jongepolder. In de Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Northwestern and Pacific Hypotheekbank, onder voorzitter schap van den president-commissaris, den heer M. J. Waller, werd het verslag over het jaar 1893 uitgebracht. De winst- en verliesrekening toont eene netto winst aan van f 258,560,53. Door commissarissen werd voorgesteld het beschikbare dividend niet goheeL

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1