1894 N". 23. Donderdag 22 Februari. 81sle jaargang. HET EINDEXAMEN De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; niet bijblad 10 C9nt. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiëri voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentie» voor S uren op den dag der uitgave. «au de BURGER-AVONDSCHOOL zal dit jaar gehouden worden, w.t het mondeling gedeelte betreft, op Donderdag 15 Maait, begiunende des voormiddags 9 uren, tot bijwoning waarvan belangstellenden worden uitgenoodigd. Zij die zich aan bedoeld examen weuschen ta onderwerpen, behooren daarvan aangifte le doen vdor of uiterlijk op Maandag 5 Maart a. s, aan deu directeur der school dr. Z Th. D1EIIL. Goes, deu 21 Februari 1894. Burgemeester en Weihouders van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 21 Februari 1894. Als eerste opbrengst van het ten voordeele van den Chr. Volksbond uitgegeven werkje van ds. Van Koetsveld alhier, is door don heer A. Dekker onder dankbetuiging ontvangen de som van f 10. Wjj herinneren belangstellenden aan de op voering dor gymnastiek-vereeniging »Volhar- ding" alhier op morgenavond. Zoowel de ver- eeniging zelve als de liefdadigheidsinstelling, ten bate waarvan de voorstelling gegeven wordt, ver dienen ruimschoots den steun en de belangstelling van het publiek. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft met intrekking van de vaststelling der kringen voor de rgkslandbouwproefstations, zooals die heeft plaats gehad bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 27 December 1889, aangewezen voor het rijksland- bouwproefsfcation te Goesde provinciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, benevens de eilanden Goedereede en Overflakkeeen voorts bepaald dat voor zaadmonsters. met uitzondering van de monsters van graszaad, de boven vastgestelde kring in spoed- eischende gevallen zal gelden ten opzichte van de onderzoekingen naar de zuiverheid, en dat, behoudens deze gevallen, alle zaad monsters tot onderzoek zullen moeten worden opgezonden aan de afdeeling voor het onderzoek van zaden aan het rgkslandbouw- proefstation te Wageningen. Door den commissaris der koningin in Zeeland is bepaald, dat de aflevering van de bij de Nationale Militie, voor dö lichting van dit jaar, in ta lijven manschappen uit de gemeenten dezer provincie zal geschieden Op Vrijdag 2 Maart te Middelburg op de boven voorzaal van het raadhuis, des voormiddags te 10 uren, na aankomst der Zeeuwsche spoorboot, die te 6 uren van Zieriksee zal afvaren, allen uit de ver schillende gemeenten dezer provincie, die zich voor de Zee-Militie hebben aangemeld. Op Maandag 5 Maart ta Middelburg op de bo ven- voorzaal van het raadhuis, des voormiddags te 10 uren, na aankomst der Zeeuwsche spoorboot, die te 6 uren van Zieriksee zal afvaren, die der gemeenten, gelegen in Schouwen, Duiveland, St. Philipsland en Noord-Beveland, en die der gemeenten St Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse. Op Woensdag 7 Maart te Middelburg op de bo ven voorzaal van het raadhuis, des voormiddags te 10 uren, die der gemeenten gelegen in Walcheren, uit gezonderd Vlissingen en die der gemeenten Baarland, Borsele, Driewegen, Ellewoudsdijk, Goes, 's-Graven- polder, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Nisse, Oudelande, Ovezand en Wolfertsdijk. Op Maandag 12 Maart te Tolen in het voorportaal van het raadhuis, des middags te 12 uren, die der gemeenten Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse, Oud- Vosmeer, Poortvliet, Scherpenisse, Tolen, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge, Krabbendijke, Kruiningen, Rillaud-BathSchore, Waarde, Wemeldinge en Ierseke. Wolfertsdijk. De landbouwvereeniging alhier hield Maandagavond jl. hare wintervergade ring, die slechts matig bezocht was. Nadat met al gemeens stemmen 3 leden waren aangenomen, deed de penningmeester rekening en verantwoording der gelden over 1893. Hieruit bleek, dat ontvangen was f 160,701/2 en uitgegeven f 22,13, zoodat de niet onaardige som van f 138,57 in kas blijft. Verder werd eene commissie benoemd, om de nog bestelde 37500 K.G. kunstmeststoffen in ontvangst te nemen on monsters tot onderzoek naar het proefstation op te zenden. Hiervoor werden aangewezen de hh. J Van der Voorde, J. A. Koert en G. De Jager. De kunstmeststrooier zal dit voorjaar nog nader worden beproefd. Heinkeiiezand. Jl. Zondagavond trad de heer Domela Nieuwenhugs alhier op in de zaal van dhr. A. V. d. Berge. Vóór hg zgne rede begon werd door eenige aanwezigen het Nederlandsch volkslied aangeheven, maar overigens werd despre ker niet in zijne rede gestoord. Debat had er even min plaats, waaruit echter niet mag afgeleid worden, dat alle aanwezigen met het gehoorde instemden. Dit bleek trouwens des heer Domela Nieuwen- huijs en Van der Veer spoedig genoeg, althans toen zij de gemeente verlieten schijnt er met steenon naar hun rgtuig te zijn geworpen, terwijl ook hunne volgelingen, die uit Goes waren opgekomen, niet ongemoeid hebben kunnen vertrekken. Ernstige on geregeldheden hebben echter niet plaats gehad. Ook schgnt de heer pastoor alhier des morgens gewaarschuwd te hebben tegen het bijwonen van socialistische vergaderingen, ten minste in zijn slui tingswoord betuigde dhr. V. d. Veer zijne bevreem ding, dat Zijn Eerw. niet gekomen was om met den heer Domela Nieuwenhuys in debat te treden. De heer Abraham Van Hoboken is zijn vader wijlen den heer Edmund Van Hoboken Van Rhoon, Pendreeht en Baarland, opgevolgd als Ambachtsheer van Hoedekenskerke. Het Landbouwcomité heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het zich met het wetsont werp op de grondbelasting in hoofdzaak ingenomen verklaart. Detailpunten latende rusten, stemt het Comité met de hoofdbeginselen in om deze drie redenen le omdat, wil de grondbe lasting zoo billijk werken als mogelijk is, de wet de meest bereikbare vastheid moet geven aaa de ver houding tusschen do belasting en de gemiddelde opbrengst van den grond, en het wetsontwerp dit tracht te bereiken en daarmede een einde maakt aan de beschouwing van de grondbelasting als een grondrente2ö omdat het wetsontwerp het onrecht der opheffing van den vrijdom van gebouwen, voor den landbouw bestemd, herstelt door bet denkbeeld om den huurprijs van gebouwd en ongebouwd te zamen tot uitgangspunt van een herschatting te nemen3e omdat aan de wijziging in den aard der grondbelasting terstond een herschatting van de be lastbare opbrengst is verbonden, waardoor de onge lijkheden, die van de herziening het onvermijdelijk gevolg zijn geweest, kunnen worden aangenomen. Niet in verdere bijzonderheden tredende, geeft echter het comité nog in overweging in art. 12 de bepaling op te nemen, dat de ambtenaren der directe belastingen evenmin als de andere daar genoemde personen in de hoofdcommissie en in de cominissiën zitting zouden kunnen nemen. Het comité spreekt overigens het vertrouwen uit, dat het gestelde percentage van heffing zal worden verlaagd, zoodra blijkt, dat een vermeerdering der Staatsinkomsten d9 verlaging toelaat of dat door meerderen teruggang van het landbouwbedrijf de inkomsten van den grond nog gestadig verminderen. Ten slotte verklaart het comité zich tegen het denkbeeld eener progressieve grondbelasting, omdat die, het bestaan bedreigende der groote grondeigen aars, die zeiven hun grond exploifceeren en van wie de sterkste vooruitgang voor het bedrijf is te wach ten, en de uitwonende geldbeleggers niet derende, een ondeugdelijk middel zou zjjn om het gestelde doel te bereiken en bovendien ernstige oeconomische gevolgen na zich zou sleepen. Door het bestuur der Liberale Unie is een circulaire verzonden aan de besturen der li berale kiesvereenigingen, welke circulaire ondanks haar vertrouwelijk" karakter in eenige bladen is opgenomen. Nu dat gesehied is, kan er tegen open baarmaking in ruimeren kring wel geen bezwaar bestaan en ontleenen wij daaraan het volgende: »Het zal u bekend zijn, dat wjj ons in November 1891 en in September 1892 tot de besturen der Liberale Unie aangesloten kiesvereenigingen gewend hebben met vertrouwelijke circulaires, waarin wij wezen op het groote belang, om tegen de reeds toen verwachte uitbreiding van het kiezerscorps, op po litiek gebied nadere voeling te erlangen met de krin gen van ons volk, welke weldra het kiesrecht zouden krijgen. Wij gaven in de missiven in korte trekken aan, hoe men hier en daar reeds het doel had weten te bereiken en vroegen inlichtingen van de besturen, hoe zij zouden meenen, dat tot een meer algemeen resultaat zou kunnen worden samengewerkt. Het is bij een opzettelijk onderzoek gebleken, dat nog in vele andere plaatsen een goede uitslag in dit opzicht te bereiken zou zijn, indien van de zijde der liberale kiesvereenigingen daartoe stappen wor den gedaan en met name hebben wij stellige redenen om aan te nemen, dat een aantal afdeelingen van het Alg. Ned. Werkl. Verb, of andere, in denzelf den geest van ordelijke hervorming werkzame ver- eenigingen van dien aard, niet ongenegen zouden zijn, om, daartoe aangezocht, op staatkundig gebied met de liberale vereenigingen samen te werken. Dat wjj in de eerste plaats het A. N. W. V. noemen, vindt ziju verklaring in het feit, dat het programma van dit Verbond op de hoofdpunten met dat der Liberale Unie overeenstemt. In deze samenkomsten ware de vraag te behan delen, op welke wjjze de toetreding der werklieden als leden onzer kiesvereenigingen zou kunnen worden bevorderd, of hoe op andere wijze in de toekomst samenwerking zou kunnen worden verkregen. Bjj een en ander zal rekening moeten worden gehouden met plaatselijke toestanden. Het bestuur meent, dat, waar de andere staatkundige partgen met groot9 kracht in deze richting werkzaam zijn, ook door do vrijzinnigen niet langer mag worden gedraalddat zeker niet mag worden gewacht, totdat het kiesrecht- ontwerp tot wet zal zijn verheven." De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ctwaagt zich aan voorspellingen over het lot van het kieswet-ontwerp. Hij schrijft Er zijn reeds vrij wat amendemeuten gereed en over anderen wordt nog druk onderhandeld, maar men vreest, met groote vreeze, dat het resultaat ne gatief zal zijn. De liberalen staan nog als vuur en zwavel tegenover elkander, wat bij de verkiezing van de sectie-voorzitters nog al duidelijk in 't licht is getreden. Hot schijnt, dat de fractie-van Houten c. s. onder geen voorwaarde met het in hoofdzaak ongewijzigd ontwerp zal medegaan. En op de rechterzijde valt, bij niet zeer ingiijpende wjjzigingen, absoluut niet te rekenen. Dr. Schaepman staat tot nog toe in zijn verdediging van 't voorstel alleen onder zijn geest verwanten en bij de anti-revolutionnairen zijn hoog stens 3 of 4 leden te vinden, die als 't er op aan komt, het ontwerp, gelijk het daar ligt, zullen aannemen. Ik begrijp derhalve nog niet waar de meerderheid van daan moet komen als de regeering het ingenomen standpunt handhaaft. Eene verwer ping is dan bijna zeker. Over art. 3 zal men het mtusschen, naar aller verwachtingen, nog wel eens worden. De groote strijd komt bij art. 4 en men voorziet dan ook daarbij de beslissing over heel de wet. Wordt art. 4 verworpen, dau trekt de regee ring het ontwerp in en dan zullen we moeten af wachten wat er verder gebeurt. Vrij zeksr acht men dan een Kamer-ontbinding. In elk geval gaan we een hoogst gewichtige periode te gemoet. Te Rotterdam is een niet onbelangrijke quaestie gerezen. Sommigen ziju van meening en niet ge heel zonder grond dat de aanslagbiljetten der plaatselijke inkomstenbelasting aldaar onwettig zijn. Terwijl toch volgens de instructie van deu ge meente-ontvanger Gem.-blad 1886 no. 4) de ont vanger is belast met de invordering der inkomsten en ontvangsten der gemeente, en art. 2 der verorde ning op de invordering der plaatselijke directe be lastingen (Gem-blad 1892 no. 15) bepaalt, dat »de ontvanger aan iederen belastingschuldige een aanslag biljet moet zenden", staat op de aanslagbiljetten te Rotterdam niet de naam van den ontvanger den heer Nichot, maar die van den hoofdambtenaar met de ontvangst belast, den heer Van Peski vermeld. Men vraagt zich af, waaraan een hoofdambtenaar zijn bevoegdheid ontleent om in de aanslagbiljetten zijn naam te vermelden. Aan de wet toch niet, want ten aanzien der invordering van de gemeentebelas ting gelden dezelfde bepalingen als ton aanzien der rijksbelastingen en bij deze zijn aanslagbiljetten on geldig, indien die niet van den naam das ontvangers zijn voorzien. Bij geval van ziekte of ontstentenis kan tydelijk een geagreëerde optreden, maar niet bij voortduring, zooals te Rotterdam sedert geruimen tijd heeft plaats gehad. Het opmerkelijkste van het geval is echter dat de waarschuwingen, aanmaningen en dwangbevelen niet worden uitgevaardigd door den hierboven bedoelden hoofdambtenaar, den heer v. Peski, maar door den gemeente-ontvanger, den heer Nichot zelf. Alzoo de gemeente-ontvanger, die geen aanslag biljet heeft gezonden aan de belastingschuldigen, ver volgt de nalatige betalers, terwijl de hoofdambtenaar, de heer Van Peski, die op de aanslagbiljetten zijn naam vermeld heeft, niet vervolgt. Niet alleen de aanslagbiljetten die niet den naam van den ontvanger bevatten, maar ook de vervol ging door den ontvanger is dus ontwettig zoo beweert men. In weerwil der bekende disharmonie tusschen burgemeester en gemeenteraad te Te- gelen, is bij de herbenoeming van den heer Ch. De Rijk tot burgemeester het bewijs geleverd, dat de bevolking in het algemeen met hem ingenomen is. Schier overal wapperde van de huizen de Nederl. driekleur en de verschillende gezelschappen brachten den heer Oh. De Rijk ovaties, hielden een goed ge- organiseerden optocht met lampions en fakkels en brachten den burgemeester de hartelijkste geluk- wonschen. Een en ander werd besloten met eene gezellige bijeenkomst in het lokaal der schutterij, bg een flink onthaal, onder vroolijkkeid en gejuich, dat tot laat in den nacht duurde. Blijkens een telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië van 20 dezer, wordt de gouverue]- ments-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 310.650 pikols. Staten-Generaal. TWEEDE KAMEE. In de zitting van gisteren verkreeg de heer Conrad verlof de Regeering te interpelleer en over den toe stand van het strand te Scheveningen. De debatten werden aangevangen over het wetsontwerp, regelende de kiesbevoegdheid. Op art. 3 (voorziening in eigen onderhoud en dat van het gezin als kecteeken van welstand en geschiktheid) verdedigde de heer Mackay het amendement om gezinshoofden en daarmee gelijk- gestelden kiesrecht toe te kennen. Ofschoon hij het ontwerp niet toejuichte, zou dit toch eene verbetering zijn. Dit amendement vond bijval bij de heeren Roëll en Reekers, en bestrijding bij de heeren Veegens, Levy en Heldt. De heer Van Houten constateerde dat, als de regeering de belasting of huurwaarde niet maakt tot een grondslag van het kiesrecht, geen overeenstemming mogelijk is. De heer De Savornin Lohman achtte zich ten opzichte van de quaestie der Grondwettelijke be zwaren door geen partijverband gebonden. Kerkelijke Zaken e.n Onderwijs. Het bericht, uit een Hollandsch blad overge nomen en in ons vorig nummer vermeld, als zou mej. P. J. Cappon met goed gevolg examen hebben afgelegd in de fraaie handwerken, blijkt onjuist te zjjnzij heeft wegens ongesteldheid niet aau het examen kunnen deelnemen. Men schrijft ons uit Middelburg De gemeenteraad besloot destijds om aan de eer lang nieuw te openen scholen H en I slechts één hoofd te plaatsen. De inspecteur van het lager onder wijs heeft hiertegen bedenkingen aangevoerd en stelt den Raad voor twee hoofden te benoemen. De kosten hiervoor kunnen volgens zijn meening zonder bezwaar worden gevonden door aan de hoofden der scholen A, B, C, H en I (on- en minvermogende scholen) ieder een klasse te geven, waardoor het getal onderwijzers met 5 vermindert eu jaarlijks de stad nog een besparing heeft van 5 x f 600 f 1200. 4- f 300 (jaarwedde hoofden vrije woning) f1500. De heer F. J. Van den Ende, onderwijzer a. d. school te Oud-Sabbinge, heeft aan den gemeente raad een verlof aangevraagd van 5 maanden, in gaande 15 April a. s., om zich van zijn8 militie plichten te kunnen kwijten. Tot onderwijzer aan de school met den Bijbel te Andel (N.-Br.), is benoemd de heer B. Beneker, te Wissekerke. (St.) Rechtszaken. Kantongerecht te Goes Zitting van 19 Februari 1894. Heden is veroordeeld: wegens overtreding regle ment op de wegen en voetpaden in ZeelandM. B. te Kloetinge, tot f3 b. s. ld. h. en in de kosten. Arrcrndissements-Rechtbank te Middelburg. In zake 0. V. Mz., 20 j., en M. V., 32 j., beiden te Kamperland, ieder voor zich appellanten van een vonnis van hot kantongerecht te Middelburg dd. 14 November 1893, waarbij zij ter zake van het varen en overbrengen van reizigers in een bestaand over zetveer in de provincie Zeeland, zonder toestemming van den gerechtigde", door den 2en driemalen ge pleegd, zijn veroordeeld de le tot f5 b. s. 2 d. h. en de 2e tot 3 maal f5 b. s. 3 maal 2 d. h., zijn de vonnissen des eersten rechters bevestigd. Bekl. zijn tevens veroordeeld in de kosten, ook in die van het hooger beroep. De rechtbank to Arnhem, uitspraak doende in de zaak betreffende Neerbosch, heeft L. Sies, opzichter, ontslagen van rechtsvervolging, en ter zake van mishandeling veroordeeld C. De Bruijn, onderwijzer, tot 14 dagen gevangenisstraf; A. J. Van Houten, thans te Almkerk, tot f 30 boete, subs. 10 dagen(de eisch tegen dezen was f 20 boete, subs. 7 dagen). Voorts F. Van Geelen, onderwijzer te Neerbosch, tot f 20 boete, subs. 7 dagen gevan genisstraf.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1