1894 i\T". 22. Dinsdag 20 Februari. 81st" jaargang. MEERB0EI De Declaration 06 uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Yrydagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmae te Rotterdam en verder bp alle Bookverkoopers on Brievengaaiders* Insendlng van advertentiën voos* 8 De prijs dar gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal bekkend. Goboorte-, huwelijks- en doodberichten es de daarop betrekking hebbonae dankbetuigingen worden van 1—10 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et Aanvragau om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, op den dug der uitfcnve. ten laste van het Rijk, de Provincia of Gemeente over het afgeloopen jaar 1893 het einde der ir aand Juni aanstaande voorden Ingediend bij het bestuur, het college, de autoriteit of deu ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering, a!s anderszins, last h«oft g gevenzullende diegenen, welke ve z ui men mochten hieraan te voidoen zich ze!ven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voort vloeiende. Goes, den 17 Febrnari 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. Ue Secretaris, H A R T M A N Da REKENING en VERANTWOORDING over 1893 van het Funds tut oml^rsteimÏMg van de weduwen vnu gemeenteambtenaren. zal gedureude de maand Maart voor belanghebbenden ter visie liggen, 0[> eiken werkdag van dos voormid'ags 9 tot des na middags 2 uren tea bureele vau den secretaris der gemeente Goes, den 17 Februari 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G d W HAMER De Secretaris, H A R T M A N l)oor de stormen der laatste dagen is de aan het SAS VAN GOES van hare plaats geslagen. Wie dit voorwerp mocht outdekken, wordt verzocht het in beheer te nemen en daarvan kennis te geven aan den Burge meester van Goes Goes, den 19 Februari 1894 Burgemees-ter en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, H A It T M A N. Algemeen Overzicht. Het was in de afgeloopen week zeer schaarsch met het nieuws uit het buitenland, zoodat we ons ditmaal zullen moeten bepalen tot het geven van enkele beschouwingen, slechts hier en daar afgewis seld door een enkel feit van ondergeschikt belang. Geen enkel land in of buiten Europa vraagt dan ook meer in het bijzonder de aandacht, en eene korte vermelding van wat in de voornaamste rijken plaats vond zal alles zijn, wat in dit overzicht kan opge- teekend worden. Het eerst richt zich het oog ditmaal op Frank rijk, omdat daar weder een djnamietaanslag in de hoofdstad heeft plaats gehad. De bijzonderheden van dit treurige en roekelooze feit zyn bereids in dit blad vermeld, zoodat we daarover niet beboeren uit te weiden. Genoeg zij het er op te wijzen, dat de regeering daar te lande nog een ruim arbeidsveld vindt in het zoeken naar, en het toepassen van strenge middelen om de anarchistische partij in be dwang te houden en hare onzinnige uitspattingen te voorkomen. Of zij daarin slagen zal, moet de toe komst leeren, maar het wekt vertrouwen, dat zij zelve te dien opzichte geen twijfel koestert. Althans toen zij na den aanslag in het café Termines in de Kamer daaromtrent werd geïnterpelleerd, verklaarde de regeering, dat zij meende over de middelen te kunnen beschikken, noodig om herhalingen van der gelijke feiten te voorkomen. Mocht het bljjken, dat die middelen niet doeltreffend waren, dan zou zij niet aarzelen met nieuwe voorstellen tot beteugeling der anarchie bij de vertegenwoordiging te komen. De interpellatie hier boven bedoeld onderbrak een oogenblik de discussiën over de verhooging van het invoerrecht op granen, waarmede de Kamer zich in de afgeloopen week onledig hield. Men weet, dat de regeering dat recht wil brengen op 7 fres., terwijl de heer De Méline, de leider der protection istische meerderheid in de Kamer, bet wil verhoo- gen tot 8 fres. Daar gelaten een enkele volgeling van De Méline, die, plus royalisto que le roi, eene verhooging wenscht tot 10 fres., loopt de strjjd derhalve tusscben de protectionisten en de vishan delaars, waartusschen de regeering staat met haar voorstel. Die strijd was in de afgeloopen week vrij heftig, hoewel zonder die opgewonden scènes, waar van de Fransche Kamer anders zoo licht het too- neel is. De vrjjhandelaars, waartoe in de eerste plaats de vertegenwoordigers der groote handel steden zooari Marseille, en voorts die der districten, waar de landbouw weinig beoefend wordt, bebooren, kwamen met kracht tegen het tegenwoordig in Frankrijk heerschead stelsel van beschermende rech ten op. Zij wezen herhaaldelijk op het verkeerde om invoerrechten te heffen op een eerste levensbehoefte als graan, waardoor het brood, dat hoofdbestand deel van het volksvoedsel, in prijs stjjgt. Zij brach ten hunnen tegenstanders onder het oog, dat door het heffen van dergelijke rechten de landen, die de voorraadschuren der wereld zijn, niet getroffen wor den, omdat zij hun product altijd elders kunnen plaatsen, terwijl het eigen land er nadeel door lijdt, omdat de maatregel licht aanleiding geeft iot gpd reciprociteits-stelsel. Het is duidelijk, al werd de naam slechts een enkels maal genoemd, dat men 1 hierbij het oog had op Rusland, dat zijn graan over de geheele wereld ter markt brengt, en handig wisten de tegenstanders van de beschermende rechten partij te trekken van de Russen liefde bij de Fransche natie, zoowel als van de toenadering tusscben Rus land en Duitschland, zooals die blijkt uit het aan hangige tractaat tusschen die beide rijken. Het wordt dan ook niet onmogelijk geacht, dat de vrees voor eene minder goede verstandhouding met Rus land in het eind de Kamer, hoe protectionistisch overigens gezind, zal bewegen zich bij het regee- ringsvoorstol neder te leggen. Het is thans officiëri bekend geworden, dat het tractaat tusscben HuMlnnd en lftuitschland den 20sten Maait in werking zal treden, wanneer de Rijksdag het aanneemt. Deze zal dus spoedig met de behandeling moeten aanvangen en de kansen voor het tractaat zijn er in de laatste week niet op ver minderd. Alles wat met den groothandel in betrek king staat heeft zich luide voor de aanneming ver klaard, zoodat d9 agrariërs met hunne bezwaren vrijwel alleen staan. De Rijkskanselier Caprivi heeft bovendien in eene nota nog eens de groote voor- deelen van hot tractaat uiteengezet en daarbij, even als de vrijhandelaars in Frankrijk, er nogmaals op- gewezen, dat men zijn doel voorbij streeft indien men door beschermende graanrechten Rusland wil treffen, aangezien de wereld groot genoeg is om aan laatstgenoemd rijk ruimschoots de gelegenheid te bieden zijn product elders te plaatsen. In Rusland zelf is men evenzeer ten hoogste in genomen met het tractaat en algemeen wordt hulde gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken over zijn beleid in dezen, waarbij dan de wensch geuit wordt, dat het hem gelukken moge met Frank rijk een even gunstig tractaat te sluiten, een wensch, die zeker niet zal nalaten in Frankrijk op de protec tionisten indruk te maken. In IVoorwegen is de Kamer weder bijeengeroe pen en heeft de radicale meerderheid de oppositie tegen het ministerie-Stang hervat door allereerst een paar harer partijgeuooten tegen den zin der regeering tot voorzitter en onder-voorzitter te be noemen. De toestand is daar te lande ook al weinig bevorderlijk aan een vruchtdragenden, wetgevenden arbeid. Gelukkig moeten dit jaar de verkiezingen voor de Kamer plaats hebben, en dan zal blijken of het volk door het herkiezen der radicalen de be ginselen dier meerderheid, waartoe in de eerste plaats behoort de quaestie der gemeenschappelijke consulaten met Zweden en dus de unie met dat land, die van 1804 dagteekent, blijft huldigen, in welk geval toch ein delijk het ministerie wel zal moeten besluiten heen te gaan. De Fngelsciie premier Gladstone is gezond en wel uit Biarritz in Londen teruggekeerd. Bij zijn verschijnen in het Lagerhuis, dat zijne zittingen on middellijk hervatte, werd de krachtige grijsaard door zijne partygenooten luide toegejuicht. Indien de heer Gladstone overigens nog twijfelen mocht of hij by zijn strijd tegen het Hoogerhuis, zoowel ten opzichte van home-rule als van andere punten, op den steun der liberalen in geheel Brittannië rekenen kan, dan heeft de vorige week hem daarvan een overtuigend bewijs geleverd. Jl. Woensdag hielden ruim 1500 afgevaardigden uit alle deelen des lands eene groote vergadering, waarin eene resolutie werd aangenomen, waarby werd verklaard, dat de liberale partij vol komen vertrouwen stelt in het ministerie. Daarbij werd de wensch uitgesproken, dat de heer Gladstone de wetsontwerpen, waarover het verschil met het Hoogerhuis loopt, niet door dit lichaam zou laten besnoeien. Eenstemmig verklaarden de afgevaardig den, dat de heer Gladstone onvoorwaardelijk op den steun der liberalen kon rekenen. Thans moeten we nog even den blik wenden naar de drie zuidelijke schiereilanden van Europa, en wel in de eerste plaats naar Griekenland» waar de minister-president nog altyd zit met zijne finan- ciëele ontwerpen, die hij echter niet in behandeling kan doen nemen, aangezien de oppositie halsstarrig blijft weigeren de zitting der Kamer by te wonen, waardoor die zoo onvoltallig blyft, dat geene besluiten kunnen worden genomen. Dezer dagen kwamen enkele oppositie-leden ter vergadering, omdat er een onder werp, waarby de belangen van hun district waren betrokken, in behandeling werd genomen. Als deze leden nu maar blijven komen, dan zal Tricoupis althans zyne financiëele voorstellen kunnen doen be handelen. Mochten zij niet worden aangenomen, dan zal hy vermoedelyk aftreden, want, naar luid van berichten, schijnt de koning van geene kameront binding te willen weten. Uit Italië zijn de berichten niet overvloedig, maar die kwamen getuigen in ieder geval van vooruitgang in de zaken. De ministers hielden by- eenkomsten ter bespreking van de financiëele plannen der hoeren Ctispi en Sonnino en, hoewel daaromtrent nog niets met zekerheid is bekend geworden, wordt toch beweerd, dat de laatste aan een afgevaardigde zou verklaard hebben, dat zyne plannen het finan- ciëel evenwicht op duurzamen grondslag zullen herstellen. Dit is zeker wel het beste, dat men verlangen kan, maar het is te vreezen, dat de beurzen der belastingbetalende Italianen er heel wat lichter door zullen worden. Maarschalk Martinez Campos is nog steeds aan het onderhandelen met den Sultan van Marokko, die geen haast maakt met toe te stemmen in de eischen dor ëpaansclie rogeering. Het groote punt van verschil blyft het bedrag der te betalen oorlogs schatting. Men vermoedt echter, dat als de maar schalk maar niet toegeeft, de Sultan eindelijk wel zal zwichten. In Brazilië blijven de zaken tamelijk wel by het oude. Eene landing der opstandelingen bij Nich- teroy viel ongelukkig voor hen uit, maar in het zuiden des lands blijven zy aan de winnende hand. Het heet steeds, dat de door Peixoto aangeworven schepen in aantocht zijn. Indien die ooit Rio de Janeiro nog bereiken, zal de strijd spoedig beslist zyn Intusschen heeft Peixoto tegen I Maart de keuze van een nieuwen president uilgeschreveo, omdat zyn regeeringstyd is verstreken. Hij zal vrij zeker niet worden herkozen, maar, indien het werke lijk waar is, wat de aanhangers van De M9II0 altyd hebben beweerd, dat zij niet tegen de republiek, maar uitsluitend tegen Peixoto in opstand zyn ge komen, dan is met diens aftreden als president de strijd van zelf beslist. GOES, 19 Februari 1894. Omtrent de uitvoering van de kindercan tate »Michiel Adriaansz. De Ruyter" kunnen we nader mededeelen, dat de zang begeleid zal worden door het hier bestaande symphonie-orkest en dat de directeur van dat orkest, de heer A. D. F. Van der W art, welwillend de leiding van de uitvoe ring op zich genomen heeft, waardoor de kans op welslagen ervan in niet geringe mate wordt verhoogd De uitvoering zal plaats hebben in de groote zaal der sociëteit V. O. V., terwijl de daaraan grenzende restauratiezaal geheel tot orkest zal worden in gericht. Men schrijft ons: By den jongsten storm is ook der Staartnol te Borseie, de plaats, waar dit jaar een steiger voor de provinciale stoombooten zal verrijzen, haar aandeel niet onthouden. Een deel der steen glooiing is aldaar uitgeslagen, waardoor men zich genood zaakt zag, nood beslag aan te brengen. Ook thans is weer gebleken, dat, na de verkorting van deze nol in 1889, stroom en wind daarop wel waf vrijer spel gekregen hebben. lerselie. Zaterdagavond hield dhr. Domeh Nieuwenhuis hier voor een, de omstandigheden van erg koud weer en minder comfortabel lokaal in aanmerking genomeü, talrijk gehoor eene rede over »Het socialisme als redder in den nood". Daar in werden de alom bekende socialistische theorieën ontwikkeld, die we dus niet herhalen zullen, maar misschien wekken de gevoerde debatten naar aan leiding van het gesprokene eenigo belangstelling. Debat mag men het misschien niet noemen. Eigen lijk werden den spreker slechts een paar vragen gedaan. In zyn bewijs van de bekende stelling van Proudhon Eigendom is diefstal" had de heer D. N. van een (gefiugeerden) schoenmaker gesproken, die door vlijt en spaarzaamheid eerst een spaarpotje maakte en later kapitalist werd. Die man was daardoor een dief, want hy had zich verrijkt met het loon van den werkman. Naar aanleiding van dat voorbeeld werd gevraagd Als nu een gewoon werkman, byv. by de oester cultuur, een sommetje op de spaarbank heeft, gelijk er misschien te Ierseke wel een enkele is, is dat dan ook een dief? »Neen", was het antwoord, want die werkman is daardoor nog geen kapitalist." Dit nu was in tegenspraak met wat de spreker in zijn voorbeeld beweerd had, want hij had gezegdzoodra die schoenmaker zyn spaarpenningen rentegevend maakt, begaat hy een diefstal aan de maatschappy, want die rente is door anderen, hier of elders, op gebracht. De redenaar werd op deze tegenspraak gewezen. De vrager zag in de beide gevallen, dat van den schoenmaker en dat. van den werkman, geen verschil en meende dus te mogen constateeren, dat er uitzonderingen zijn op de stelling van Proudhon, of dat ook de werkman een dief wordt door zijn sparen. Bovendien, waar is de grens? Hoe rijk moet iemandJ zijn om kapitalist te mogen heeten En als men het daarover ook al eens wordt, om die grens te hereiken moet men toch beginnen met iets boven zyn behoeften te bezitten, dus eigendom te hebben. De heer D. N achtte, dat de diefstal dan pas begon, als men anderen in zijn dienst heeft op wier werk men winst geniet, die men in eigen zak steekt. Zoolang de maatschappij is zooals nu, zou hy sparen niet willen ontraden, want het baat ni6t of al enkelen zich aan den regel van Proudhon houden, zoolang niet ieder dat doet. Spreker zelf was in dien zin ook een dief. Een ander toehoorder verzocht een schets te le veren van de socialistische maatschappij, zooals de redenaar zich die voorstelde. Deze bad wel gezegd, hoe het niet deugde, het ware wenschelijk te hooren uiteenzetten, hoe het wel wezen moest. De heer D. N. meende, dat dit een zaak was vau later zorg. De uitvinder der locomotief heeft ook niet in bijzonderheden voorspeld, hoe een spoorweg zou ingericht zijn. Zoo ook de socialisten. Zij heb ben bewezftD, dat de fondamenten waarop het gebouw der maatschappij rust, verrot zijn, zij hebben nieuwe fondamenten aangewezeneen nieuw gebouw daarop op te trekken, dat moesten latere geslachten doen. De vrager stemde toe, dat er veel verkeerds was in de maatschappij, maar voor men het oude huis afbrak, wilde hy toch gaarne weten hoe het nieuwe er uit zal zien. De vrager, die het debat geopend had, voegde er bij, dat men, zoo al geen mathematisch, dan toch een moreel bewijs mocht eischen, dat op de nieuwe fondamenten een gebouw kan opgericht worden. Niemand breekt zyn huis af, voordat hij weet een nieuw te kunnen bouwen. De socialisten vragen slechts brood ea vrijheid. Zal de nieuwe maatschappy die geven Daaraan twijfelde de redenaar niet. Er was brood voor allen en de vrijheid zou verre te verkiezen zyn boven de tegenwoordige loonslavernij. Maar hij wei gerde pertinent ook maar in ruwe trekken de in richting der nieuwe maatschappij te schetsen. Daar aan zou geen enkel socialist zich wagen. Ten bewijze dat er genoeg voedsel voor ieder is, vestigde de uitgever van De Toekomst de aandacht op eenige statistieken in het dien dag verschenen nommer van dat blad voorkomende. Volgens die statistieken was er overvloed. Ook het nationaal vermogen van Nederland was ruim voldoende want het bedroeg volgens prof. Asser 23 milliard. In dit laatste cijfer vond een der debatters aan leiding om te wjjzen op de onbetrouwbaarheid van sommige statistieken. Want ons nationaal vermogen bedroeg volgens prof. Pierson slechts 8 milliard, een cijfer door Van der Veer in zijn voorlaatste rede geciteerd. Dat verschilt dus nog al van 23 milliard. Wie heeft nu de waarheid Van der Veer herinnerde zich niet, dat hij dit cijfer genoemd had, maar de redenaar van den avond bevestigde, dat proi. Pierson werkelijk tot die raming komt, maar hij voegde er bij, dat, gelet op het totaal bedrag der belastingen, het cijfer van 8 i/s milliard bepaald te laag is. Overigens gaf bij toe, dat men met statistieken voorzichtig moet zijn. Hiermede eindigde de bijeenkomst. Kapelle. Daartoe aangezocht door het bestuur der landbouwvereeniging Vooruitgang is ons stre ven" alhier trad Vrijdagavond jl. in de herberg by J. Hanson alhier, voor eeu talryk publiek als spreker op, de heer P. E. Huet uit Goes. Vóór de pauze gaf hij een reisbeschrijving door Zoeloeland, na de pauze eene novelle over de goudvelden. Het eerste kwam geheel overeen met de nutslezing, die de heer Huet onlangs te Goes heeft gehouden. Het tweede was de geschiedenis van iemand, die na droeve er varingen in Europa, zijn leven in eenzaamheid op de goudvelden slijt, ver van allen, die hem lief waren. De heer Huet bezit in het bijzonder de gave zyn gehoor te boeien, zoodat hij met de grootste aan dacht werd gevolgd. Het luide applaus aan het einde toonde wel, dat het publiek volkomen instemde met de woorden van dank, door den voorzitter der ver- eeniging, den heer J. De Geus, tot den heer Huet gericht. By koa. besluit is benoemd, mot ingang van 22 Februari 1894, tot burgemeester van Duivendijke, T. Gast. Dhr. N. A. Bouwman te Bergen-op-Zoom is benoemd geworden tot Officier de l'Acadécnie (Beaux Arts) comteinporaine fran^ise", gevestigd te Parijs. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de Stan daard Het c o n t r ac t e e r e n van beetwortelen voor de volgende campagne, is aan vele fabrieken reeds zoo goal als geëindigd, en daar vele inrich.-

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1