I VENDUTIE. AANBESTEDING. M WEAK, CORNET (a cylindre), Rechtszaken. Op Vrijdag 28 Februari, aanbesteden: Het bouwen van een HEERENHUIS met 2 Verdiepingen. Openbare Verkooping op Maaudag 19 Februari 1894, Te koop aangeboden op Dinsdag 20 Februari 1894, veilen en verkoopen 5 jonge vare Hollandsche Roeien, 8 Kalf koeien, 1 Kalfvaars, 2 2jarige Vaarzen. op Vrijdag 28 Februari 1894, publiek verkoopen 6000 MUSTEROS en eeue partij SPAANDERS. op Woensdag 21 Februari 1894, verkoopen: Arrondiêiements~Rechtbank U Middelburg. Zitting van 16 Februari 1894. Heden zjjn veroordeeld: W. A., 34 j., te Rilland- Bath, wegens diefstal tot 7 dagen gevangenisstiaf F. d. P., 25 j te Baarland, wegens mishandeling tot 1 maand gevangenisstraf; C. A. C. R., 21 j te Goes, wegens mishandeling tot 14 dagen gevan genisstraf. Vrijgesproken werden: P. G-, 21 j., te Nisse, be klaagd van verduistering; P. W. S., 21 j. en A. J. S., 23 j., beiden te Goes, beklaagd van mishandeling. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren de vonnissen der Middelburgsche rechtbank, veroordeelendeF. H., P. Q. en A. Barbeiders te Vlake, ieder tot 3 jaren gevangenisstraf wegens meineed. C. R., kuiper wien in Duitschland de dood straf wacht wegens moord is door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gev.straf wegens het plegen van diefstal met braak in de gemeente Pijnakker. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Hapelle. Gisterenavond had alhier de verkie zing plaats voor een notabele der Hervormde ge meente ter vervulling van de plaats, opengevallen door het overlijden van dhr. M. de Jager. Opge komen waren 89 kiezers, uitbrengende 86 geldige stemmen. Hiervan verkreeg dhr. D. Schipper Az. 73 stemmen, zoodat deze mot groote meerderheid als zoodanig is gekozen. Gemengde Berichten. Door de stormvloeden van 12 dezer zjjn aan de wattrkeering van het calamiteuse waterschap Ellowoudsdjjk ongeveer 900 M'. Vilvoordsche steen- glooiiug beschadigd en ruim 100 MJ. Doorniksche steenglooiing. Te Breda werd door dieven ingebroken bij een houtkoopor, doch blijkbaar zonder succes. Tenminste men vond te zijnen bureele een briefje van den vol genden inhoud »Het spijt ons, dat je zoo weinig geld hebt, het klokje is ook niet de moeite waard mee te nemen". Jan de Dief. Het bestuur van Artis heeft belooningen toe gekend aan de mannen van het personeel, die zich bjj het vangen van de losgebroken leeuwen iu het circus Carré zoo verdienstelijk hebben gemaakt. De hoofdopzichter Castens, wien het leeuwendeel toekomt, ontving een verguld zilveren medaille met getuigschrift, een vijftal werklieden kregen eveneens een diploma en bovendien nog een bedrag van tien gulden twee jongens, die ook ijverig hadden mee geholpen, ontvingen eene belooning van vijf gulden. Maandag voeren drie mannen met een geladen schuit van Oostermeer naar Bergum. Niettegenstaande do wind reeds tamelijk krachtig woei, ondernam men toch het waagstuk het Bergumermeer over te steken. Dit gelukte niet. Do wind was dermate in kracht toegenomen, dat men het raadzaam achtte de grootste diepte van het meer te vermjjden. De schuit geraakte nu op een zandplaat en de drie opvarenden stonden woldra tot aan den middel in het water. In dien toestand hebben zij twintig uren doorgebracht. Eerst toen gelukte het aan eenige inwoners van Oostermesr de bjjna verkleumde schipbreukelingen te redden. Naar wjj vernemen is het langdurige en zeer koude bad den waaghalzen voor bet oogenblik niet al te slecht bekomen. Hbl Te Hilversum is een valsche rijksdaalder aan geboden by een handelaar in sigaren. Een jjzergie- ter, V. M. genaamd, moet het geldstuk van lood vervaardigd hebben. Een vriend vau hem zou het stuk uitgeven en bood het ter betaling aan. Het looien geldstuk week echter nog al belaogryk van een goeden ryksdaalder af, zoodat de inwisseling ni(t gelukte en de daders spoedig door de politie in hechtenis werden genomen. Zij zijn daarop per spoor naar Amsterdam vervoerd. VolgenB de Hilv. Ct. heeft de politie aldaar zich in deze zaak door hare activiteit bijzonder onder scheiden. Omstreeks 1 uur gisterennacht ontstond te Amsterdam in een perceel, staande in een slop achter de Nieuwe Kerkstraat, in de Jodenbuurt, brand. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, had het ongeluk treurige gevolgen. Het aangetaste per ceel, een smal, door andere perceelen dicht inge sloten huis, herbergde minstens een zestal gezinnen, terwjjl in den toegang naar het slop, daar »het Hofje" genaamd, fruitkarren stonden, zoodat de brandweer al dadelyk belemmering ondervond. Het schijnt, dat verschillende der bewoners geen uitweg konden vinden. De reddingszeilen werden aangewend om te redden, wat nog te redden was. Een der bewoners sprong mis en verwondde zich, zoodat hy naar het Israëlitisch ziekenhuis in de buurt moest worden vervoerdbovendien werden drie deerlijk verbrande kinderen door de brand wacht» nog levend uit het huis gehaald en naar het reeds genoemde gasthuis gebracht. Later, toen men den brand als gebluscht kon beschouwen, vond men nog het ljjk van eene vrouw, die waarschijnlijk in bed door den rook gestikt, verbrand is. In het hofje woonden, naar men zeide, meest Russen. Treffend was de sombere stemming der omstanders en hartverscheurend het geweeklaag der gevluchte bewoners van het brandende perceel, die omtrent hunne huisgenooten nog geene zekerheid hadden kunnen bekomen. Een paar uur vroeger woedde in de Spaarndam- merstraat aldaar eveneens een hevige brand, waar door vyt perceelen bijna geheel werden in de asch gelegd, doch waarbij gelukkig geene persoonlyke ongelukken plaatshadden. Dinsdagmorgen had, in verband met den aan slag te Parijs, te Brussel eene dubbele arrestatie plaats. Drie agenten der veiligheid van Parijs waren met den nachttrein aangekomen. Zij hadden reden om te gelooven, dat de medeplichtigen van den dynamitard Henry zich te Brussel bevonden. Zij namen plaats in het postkantoor, waar de mede plichtigen brieven moesten komen balen, zekere initialen dragende, door de agenten gekend. De ver moedens der Parijsche agenten waren gegrond. Ten 9 uren 's morgens kwam een verdacht uitziende kerel in gezelschap eener blonde vrouw op 't burau van de blijvende post". Daar hij brieven opeischte met verdachte initialen, werd hy met zjjne gezellin aangehouden. De aandacht van het parket is nog op andere anarchisten ingeroepen, en men houdt te Brussel een oog in 't zeil. Op het tentoonstellingsterrein te Chicago is Woensdag jl. tweemaal met het gewenschte gevolg getracht brand te stichten. De aangerichte schade is enorm. De chef der tentoonstellingspolitie heeft verklaard, dat hy thans nog slechts over zoo weinig manschappen beschikt, dat het hem onmogeljjk is het terrein naar behooren te bewaken. Een jong Amerikaansch dokter moet hebben ontdekt, dat permonganaat van potasch, in water opgelost, een onfeilbaar tegengif is tegen morphine. De dader van den aanslag op het café Ter minus" te Parijs heelt bekend, dat hij Emile Henry heet en te Barcelona geboren is uit Fransche ouders. Een groote brand legde te Antwerpen den circus Boom in de asch. Vijftig paarden verbrand den. Tal van paardrijders en rijdsters worden vermist. Ingezonden Stukken. (jBuiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur In uw blad van gisteren kwam onder ui eer eene advertentie voor Onderwijzers Transvaal". Daarin worden flinke, ongehuwde jongelieden aangespoord zich aan te melden tot boeien-onderwijzer in de Z. A. Republiek bij de H.H. Van Eegben, H. Byle- veld, H. Bjuman, H. Emous en anderen, die gaarne alle mogelijke inlichtingen omtrent die betrekking willen verschaffen. Eene inlichting is reeds in de advertentie genoemd nl. met groote, dikke, vette letters staat daar als lokaas: »Een maandelijksch salaris van pl. in. f 75 boven kost en inwoniög". Dat is ongeveer f 900 per jaar zuiver overgespaard. En reeds deze eene inlichting is hoe zal ik 't noemen 'l eenigszins ja meer dan eenigs- zins verre bezijden de waarheid. Wat toch be duiden 75 in de Transvaal een land waar met ponden sterling wordt gerekend een land waar met veel geld zeer weinig te krijgen is Die 75 daar zijn zoo ongeveer eene kleine 25 hier in 't land, meer zeker niet. En dit is toch niet zóó aan lokkelijk als de annonce wel zou willen doen voor komen. Vooral niet in den tegenwoordigen tijd, waarin onderwijzers hier te lande zeker zjjn van geplaatst te worden, zij het dan ook tegen een niet al te schitterend salaris. Verder >kost en inwoning". Eerst de kost. Me dunkt neen ik weet 't zeker dat zoo'n onderwjjzer, pas uit Holland gekomen, wel eenigszins raar zou opkyken bij den Afrikaanschen boeren-» kost". Sehapenvleesch schapenvlee6ch en nog eens schapenvleescb, niet smakelijk gekookt en niet smakelijk bereidmiliepap miliepap en nog eens miliepap, ook niet erg smakeljjk voor dag aan dag, week aan week zonder wyziging. Dan de woning. Meestal een met zeildoek of oude zakken afgeschoten hokje, de muren van klei, ruw en erg primitiefde vloer zooals mosder aarde die geeft zonder verbeteringen eenige spinnewebben tot versiering en niet veel meer. Natuurlijk kunnen die hh. onderwyzers het ook beter, zelfs tamelijk goed treffen by de meer beschaafde boeren, doch qun aantal is gering en de kans staat éen tot tien. Het werk is niet vermoeiend de kinderen leeren lezen en schrijven af en toe de paarden opvangen of de ossen helpen inspannen 's morgens de huis godsdienstoefening leiden en 's avonds idem idem Kunnen de kinderen lezen op een manier, en schrijven zoo zoo dan zegt de boer hoogstwaarschijnlijk Meester men kinders zijn volleerd, jjj kan trek", en de onderwyzer ia op nonactiviteit zonder behoud van salaris. Dan nog loopt men de kans dat de boer die schraal bij kas is een jeremiade houdt over die geld is toch zoo banja skaars" en d9 onderwyzer afscheept met een paard of os, voor den meester onbruikbaar en op de markt denkelijk onverkoop baar. Natuurlijk men kan 't ook beter treffen, zelfs tamelijk goed, maar de kans staat éen tot tien. Dan verder hoe willen de heeren, die aan den voet der advertentie zjjn opgegeven, nadere inlichtingen verschaffen omtrent de Transvaal? Zoover ik weet is geen van allen in de Transvaal geweest van de meesten weet ik dit positief. Ja sterker gezegd: Hoe kunnen die heeren dit? Op-hooren-zeggen zeker. Wel wat gewaagd, dunkt me, om jongelieden, die hier hun brood kunnen verdienen aan te raden naar een ander land te verhuizen een land, waarvan zjj niets weten dan op-hooren-zeggen. Ik, die het land door en door ken, van Oost naar West, van Zuid naar Noord, kan er eenigszins over oordeelen. Maar aanraden doe ik het niet, zelfs raad ik het ieder onderwijzer af, zoolang hier nog vacatures te over zijn en mochten die alle eens aangevuld worden, dan nog zou ik het »flinken, on- gehuwden jongelieden, van godsdienstigen zin, muzi kale ontwikkeling en protestantsche belijdenis", zoo als de advertentie zoo schoon aangeeft dan nog zou ik het hun niet durven aanraden. Ja, ik weet het, meneer de Redacteur, datjmen op dit schrijven zal antwoorden, nog al scherp, mis schien zelfs zal men den schrijver persoonlijk over den hekel halen en hem zoo zwart mogelijk afschil deren. Maar ik meen het mijn plicht te zjjn om te waarschuwen tegen oproepingen als hierboven, die schoon schijnenmaar in werkelijkheid zeer zullen tegenvallen. Goes, 15/2/94. H. In 92emoriain. Onder algemeens deelneming en stillen eenvoud werd heden in de R. K. Kerk en op den dooden- akker de laatste eer bewezen aan het stoffelijk over schot van den zoo diep betreurden en vroeg ont slapenen heer S. De Meulemeester, oud-lid vau den gemeenteraad alhier. Met hem is heengegaan de man van stille ver diensten, de vriend van armen en rijken, de man die door zyne humane handelwijze en begrippen zich mocht verheugen in de algeineene achting en vriendschap. Streng vasthoudende aan zijne eigene geloofsbe grippen, wist hij zich toch de vriendschap en ach ting van andersdenkenden te verwerven, door zijne groote vriendschap en liefde jegens zjjne mede- menschen. Wie onzer zal niet met innige deelneming missen den zoo algemeen geachten en vriendschappeljjken man, den weldoener der armen en den goeden patroon. Maar met hem is ook heengegaan de door zyne jeugdige weduwe en kinderen diep betreurde echt genoot en vader. Moge aan de weduwe en kinderen en de familie, naast Gods onmisbare vertroosting, de waarachtige algemeens deelneming, waaruit ook dit schrijven voortvloeit, eenige vertroosting kunnen schenken, dan is het dool van dit schrijven bereikt. R. I. P. Goes, 16 Februari '94. J. VV. J. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorin. Naiu. Voorin. Nam. 17 Februari 0.35 6.20 7.5 18 1.13 1.41 7.43 8.11 19 2.9 2.34 8.39 9.4 zo 2.56 3.18 9.26 9.48 21 3.38 8.58 10.8 10.28 22 4.17 4.36 10.47 11.6 28 4.55 5.13 11.25 11.43 Datum Plaats. 23 Feblerseke, 3 Mrt., Scliore, Te houden Aanbestedingen. V eorwerjiea. heeren huis, onderhoudsgrint, Informatica. II. Snijdar. Gemeentebestuur- Vsrkoapmgen en Verpachtingen, Datum. Plaats 19 Feb. 19 28 v 1 Mrt. 2 v Voorwerpen. Informatica, 's lieer Areudsk., tjalkschip, Prins. Borsele, tjalk, De Vos. Goes, beestiaal, Ilollmann. Goes, verp. schorren, dijken enz., Ontv Registr. Goes, vendutie. Ilollmann. Wissekerke, inspan ea beestiaal, Roelof. Nissa, inspan, Pilaar. Nisse, meubilair, Pilaar Kapelle, woonhuis en winkel, tuingrond, woonhuis met vergunning, Gallis Mereus. Wemeldiuge, Rilland, Kloelinge, 's Gravenpolder, Baarland, 's lieer Arendsk Gallis Mervns en E Lindenbergli. Mulock Houwer. Pilaar. herberg, schuur, erf en grond, inspan, meubilair, mutsaard, vaamhout, meubels, P. Overman. inspan, Van der Klces. musterds en spaanders, Mulock Houwer. Biezelinge, houtwaren, huish. goederen en varkens, Ilollmann. Borsele, wrakhout en inventaris schip, Van der Kloes Goes, vrachtrijdersinspau en varkeus, Hollroann Oudelande, inspan, Vsn der Kloes. Rilland, meubilair, Mulock Houwer. Wolfertsdijk, inspan, P. Overman Wemeldiuge, boereninspau, Gallis Mcrens 's Gravenpolder, boereninspan, P. Overman, 's Heer Abtskerke, inspan en meubelen, De Vos. 's Heer Arendsk., bouwland, De Vos. 's Gravenpolder, boereninspan, Mr. Liobert. Wolfertsdijk, inspan, Pilaar Wolfertsdijk, meubilair, Pilnar. Heinkeuszaud, boereniuspan, De Roude Bresser. Ileinkenszand, inboedel, De Ronde Bresser. Borsele, inspan, Pilaar. Burgerlijke Stand van Gsss van 14 tot 16 Febr. 1894. Getrouwd 15, Marinus Zwartepoorte, 26 j ,jm. en Johanna Maria De Busscher, 21 j., jd. Geboren 16, Petrus Johannes, z. v. Petrus Lau ren tius Smolders en Jacoba Van de Reepo. Levenloos aangegeven 16, een mannelijk kind van Jan Daniëlse en Maatje Gijzel. Overleden: 15, Pieter Dirk, 18 m.,z. v. Marinus Van Zweden en Magdalena Kooman (overl.). Marktberichten. MIDDELBURG, 15 Februari 1894. Aanvojr voldoende. Handel beperkt. Witte Boonen 60 ets. en Bruine Boonen 25 ets lager; andere Artikelen onveranderd. Boter f 1,15 a 1,25 per K.G Eierpn f 3,60 per ÏOO stukr. ADVBRTBNTISN 18 Februari a. s. 30jarige Huwelijksherdenking U (j van JAN DE SCHUTTER en CORNELIA PIETERNELLA VAN DEN BOOGAARD. Namens kinderen, behuwd zoon en kleinkinderen J. DE SCHUTTER, Hulphavenmeester, Hansweerd. Voorspoedig betallen van een ZOOI: C. A. DROST—Nonuebel. Biezelinge, 15 Februari 1894. Algemeent kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons geliefd kindje JACOMINA CORNELIA, slechts 14 dagen oud. H. VAN IWAARDE. C. VAN IWAARDE— Wabike. Heinkenszand, 14 Febr. 1894. Algemeene kennisgeving. Voor de menigvuldige bljjken van belangstelling, ondervonden op haar 80sten geboortedagbetuigt ondergeteekende mede namens hare familieleden, haren hartalijken dank. Wemeldinge, 16 Febr. '94. Wed. F. DOMINICUS. des namiddags te twee uren, zal de Opzichter H. SNIJDER, in het Loge ment »de Koophandel" te lerseke., namens zjjn principalen, De teekening en het bestek liggen van heden af in genoemd Logement ter inzage gedrukte bestekken zijn tegen betaling van 50 cent bjj den Opzichter verkrijg baar. Aauwjjzing Maandag 19 en Vrijdag 23 Februari, telkens v.m. half elf uren. te BORSELE, ten overstaan van den notaris J. DE VOS, te Middelburg, des morgens te 10 uren, aan den dijkte Borselevan van de aldaar gestrande TJAIiK »De vrouw Clasina'' Romp en Boot, Zeilen en Touw werk, verder Tuigage en hetgeen meer wordt gepresenteerd. Hon prachtige, nieuw zilveren zoo goed als nieuw. Fransch fabrikaat. Prijsopgaaf en tevens te bezichtigen by A. ENGELBERTS, 's-HEERENHOEK. De Deurwaarder HOLLMANN zal des namiddags om 1 uur, op het Plein bij A. Wesdijk, in de Voorstad te Ooes, De Notaris MULOCK HOUWER zal 's namiddags te 12^2 uur, nabjj }s-Heer Arendskerke aan den dijk van Terlucht tot 't endewege, voor den Christelijken Volksbond te Goes, Te beginnen bjj 't endewege. De Deurwaarder HOLLMANN zal des voormiddaga te 10 uren, in de Prins van Oranje" te Goes, Mahoniehouten Ca napé, Mahoniehouten Secretaire, Kabinetten, Kasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Bedden met toebehooren, De kens, Kachels, Vélocipèdes, een volledig Porseleinen Eetservies, geëmailleerde Waterfonteinen eene groote partij nieuwe Vloer zeilen, Karpetten, Tapijten, Be hangselpapier en 14000 Sigaren. Kjjkdag Dinsdag te voren.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2