Ter benoeming van eene onderwijzeres aan de o. 1. school te Rilland is voorgedragen mej. M. W. P. Bakker aldaar, thans tijdelijk aan die sohool werkzaam. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer met hoofdakte aan diezelfde school bestaat uit de heerenM. N. Van de Linde te Wemeldinge, A. J. J. Zielstra te Eenrum, A. De Smidt te Nieuw- en St.-Joosland, J. C. Jansen te Aksel en G. Engels te Noordwijk-Binnen. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Jl. Zaterdag werd behandeld de zaak tegen A. R., oud 24 jaren, werkman en J. F. B. v. E., oud 22 jaren, schilder, beiden wonendo te Rotterdam en gedetineerd te Middelburg, ter zake dat zij te zmien en in vereeniging zich in den avond van 6 October jl., omstreeks half 12 uur, zijnde de voor den nachtrust bestemde tijd te 's Heer Hendriks kinderen hebben begeven op het besloten erf, waarop de woning staat, bewoond door de gezusters Maria en Jacoba Verdonk, en aldaar, na eerst een paar ramen te hebben verbroken en ook gedeeltelijk een blind, zich bevindende aan de binnenzijde van een dier ramen, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, genoemde vrouwen hebben gedwon gen aan hen geld af te geven, door haar toe te voegen: »wij moeten geld hebben", en vervolgens, toen een dier vrouwen zeide geen geld te hebben »dan komen wij er in en slaan je dood of steken den boel in brand", waarop die vrouwen, door angst gedreven, van haar geld aan hen hebben afgegeven zes en dertig gulden in rijksdaalders en guldens, twee bankbiljetten ieder van vijf en twintig gulden en een bankbiljet van veertig gulden. Aan den eersten beklaagde was de heer mr. F. N. van der Bilt en aan den tweeden de heer mr. C. de Witt Hamer J.Gz., beiden advocaten te Mid delburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Iu deze zaak werden 11 getuigen gehoord. R. bekende volledig, doch v. E. beriep zich op een derden persoonkjj persoonlijk wist van de afpersing niets af, al moest hij erkennen in den omtrek der woning van de gezusters V. iu bedoelden avond geweest te zijn en na dien R. te hebben ver gezeld. v. E. gaf ter terechtzitting den indruk van zeer gevat en niet minder spraakzaam te zijn, welke laatste eigenschap hem een paar malen bij zijne ver dediging parten speelde. Het O. M. (waargenomen door mr. J. A. v. Hoek) begon met er op te wijzer; dat bedoelde zaak veel overeenkomst had met de brutale feiten, Wf-lke zijn gepleegd in December 1891 op de hoeve van Rem ij n onder Baarland, schetste den doorgestanen angst van de op niets kwaads bedachte gezusters Verdonk en critiseerde het hoogst brutale optreden ten hun nent van beklaagden. Hij achtte het den beklaagden te laste gelegde (afpersing) wettig en overtuigend bewezen, releveerde tal van veroordeelingeiv dooi den len beklaagde ondergaan, beriep zich op do hoogst ongunstige antecedenten van den tweede en was vau oordeel dat de rechtbank het met het O. M. eens zou zijn dat de door v. E. opgegeven derde persoon slechts een gefingeerde was waarop meermalen voor de rechtbank door beklaagden, doch gelukkig te vergeefs, wordt gebouwd. Voor R. vorderde het O. M. 71/2 jaar, voor v. E. (met 't oog ook op diens halstarrig ontkennen) 111/2 jaar en gaf tot toelichting op dat 8 en 12 jaren zou zijn gevorderd, doch dat een ontslag na volbrachten straftijd voor beklaagden beter was in 't zomer- dan in 't winterseizoen. De verdediger van den eersten bekl. zeide, dat h|j de laatste zou zijn die het ernstige van 't ge pleegde misdrijf zou betwisten, maar bij meende er toch op to moeten wijzen, dat bij deze zaak vrij wat overdrijving in 't spel is. In de dagvaarding toch worden tal van omstandigheden aangehaald, die tot deze zaak niets ter zake afdoen en slechts kunnen dienen om de zaak in een voor den beklaagde on gunstiger daglicht te stellen, 0. a. de verbroking van een blind, welke omstan iigheid onder meer ge bleken is onjuist te zijn. Verder worden in de dag vaarding niet met juistheid de personen genoemd tegen wie de bedreiging is geuitdo vermelding toch van gezusters Verdonk" is geene duidelijke aanwijzing van die personenhierop nu komt het bij een misdrijf als het onderhavige in hoofdzaak aan. Op dien grond is er alle reden de dagvaarding nietig te verklaren. Eane andere omstandigheid n.l. het te zam9n en in vereeniging plegen van het feit is in de dagvaarding zeer gebrekkig omschreven het is toch onduidelijk of men ten deze met mede daders of medeplichtigen te doen heeft, iets dat voor de mate der straf van groot belang is. Ten slotte wenscbte de verdediger er op te wijzen dat deze beklaagde een arm zwerver is, die in den winter bezwaarlijk in zijn onderhoud kan voorzien en die ten dezen niet zooals andere beklaagden ge tuigschriften van bekende p°rsonen in zijn voordeel kan overleggen. PI. verzocht mitsdien, ingeval de rechtbank geene termen mocht vinden de dagvaar ding nietig te verklaren, bekl. een veel geringer straf op te leggen dan de door het O. M. gevor derde, waartoe met het oog op 's mans volledige bekentenis, alle termen aanwezig zijn. Voor v. E. trad mr. O. do Witt Hamer J G.z. als verdediger op. Deze had natuurlijk met 't oog op de totale ontkentenis van zijn cliënt ondank baarder taak dan zijn voorgangerhij refereerde zich dan ook aan het oordeel der rechtbank na er op gewezen te hebben, dat bet beroep van zijn cliënt op een »derden" persoon eenige waarschijnlijkheid had gekregen door de verklaring van de ter terecht zitting gehoorde getuige Malekote die in hom niet pertinent den persoon durfde herkennen, welke zij in gezelschap van R. had aangetroffen. Nadat v. E. onder een vloed van woorden zijn onschuld had trachten te staven, sloot de president de behandeling der zaak en bepaalde de uitspraak op 23 dezer: Dezelfde rechtbank deed Zaterdag uitspraak ia zake W. T., meubelmaker, vroeger te Goes. De recht bank sprak den bekl. vrjj, 0. a. op grond »dat al moge door de verklaringen der ter terechtzitting gehoorde getuigen het bewijs geleverd zijn, dat de beklaagde als koopman, die in staat van faillissement is verklaard, door het teekenen en aan M. Vos toe zenden der akte van cessie en het daarbij overdragen van zijne vordering der bedoelde intressen aan M. en I. Vos, handelende onder de firma J. M. Vos Zonen, deze boven zijne andere schuldeisohers be voordeeld heeft, de rechtbank echter niet bewezen acht, dat de beklaagde op 19 October jl. toen hij de akte van cessie teekende en verzond, wist dat zijn faillissement niet kon voorkomen wordendat alzoo, nu een der constitutieve elementen van het te laste gelegde misdrijf niet bewezen is de beklaagde moet worden vrijgesproken". Zaterdag zijn 0. a. nog veroordeeld wegens mishandeling0. v. d. H., 21 j., te Kruiningen, tot 7 d. gev.straf en S. P., 22 j., en D. K., 20 j., te 's-Gravenpolder, de le tot 3 b. s. 3 d. h. en de 2e tot 2 m. gev.straf. Vrijgesproken werd P. B., 57 j., te Biezelinge, beklaagd van diefstal. Bij bevelschriften der Arrondissements-Recht bank te Middelburg van den 5 en 8 Februari 1894 is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezenJ. K. v. d. V., oud 24 jaren, boekdrukker, geboren to Hijlaard, gemeente Hennedexadeel, wo nende te Middelburg, ter zake dat hij als redacteur uitgever van bet te Middelburg verschijnend week blad de ToekomstSocialistisch weekblad voor Zee land en Westelijk-Brabant, welk blad iederen Zater dag verschijnt en onder het publiek zoo binDen als buiten Zeeland wordt verspreid, in het op 2 Decem ber 1893 verschenen nummer 35 van den eersten jaargang van dat blad, heeft geplaatst een stuk van den inhoud bij bevelschrift omschreven, door welk stuk hij opzettelijk de eer en den goeden naam heeft aangerand van G. H. Verboon, burgemeester der gemeente Ierseke, zoowel in diens privé als in zijne hoedanigheid van burgemeester der gemeente Ieiseke; en in het op 6 Januari 1894 verschenen nummer 40 van den eersten jaargang van dat blad een stuk van den inhoud, mede bij bevelschrift omschreven, door welk stuk hij opzettelijk de eer en den goeden naam heeft aangerand van Antoon Frederik Lam- bertus Harmsen, beddenmaker te Goes. Bij bevelschriften van voornoemde rechtbank dd. 8 Februari 1894 zijn mede naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen B. L. L., 39 j. en W. V., 40 j., beiden zonder beroep, wo nende te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, ter zake van de verduisteringen en valschheden (bjj bedoelde bevelschriften omschreven) door hen ge pleegd in hunne hoedanigheid van kapitein der sleepbooten »Eng" en Chang" en als zoodanig in dienst der stoomvaartmaatschappij Zeeland" K. N. post vaart tegen een vast loon van f10 per week en 5 pet. der ontvangsten met don sleepdienst be haald. Aan den beklaagde L. is mr. K. W. Brevet en aan den beklaagde V. mr. A. C. A. Jacobse Bou- dewijnse, beiden advocaten te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. Zaterdag diende voor de arrondissoments-recht- bank te Arnhem de zaak van een viertal onderge schikten ia de weesinrichting te Neerbosch, die indertijd de kinderen van den heer Van Deth zouden mishandeld hebben. Tegen den opzichter Leendert Sies werd wegens mishandeling van den öjarigen Willem Van Deth. f 20 boete subsidiair 7 dagen hechtenis geëischt. Dezelfde straf vorderde het O. M. tegen den onder wijzer Frans Van Geelen, wegens mishandeling van de lljarige Marie Van Deth. De eisch tegen Cornelis De Bruin, onderwijzer, beschuldigd van mishandeling van Gerrit Leeuwen hoek, luidde 14 dageu gevangenisstraf, terwijl tegen Amos Joh. Van Houten, onderwijzer, ter zake van mishandeling van Hensbergen, f 20 boete subsidair 7 dagen hechtenis werd geëischt. Vóór het nemen van het requisitoir door jhr. mr. Nahuys behandelde deze de brochures van Van Deth. Hij toonde aan, dat zij zeer veel overdrevens bevatten, zelfs dikwijls onwaar zijn. Omtrent onzede lijkheid is alles onwaar gebleken. Naar do Telegraaf verneemt zal in deze week opnieuw een onderzoek worden ingesteld naar den geestestoestand van den gevangen De Jong. Gemengde Berichten. SïaiiNweerd. Zaterdagavond is de vrouw van C. Van Oost9n, die, als lijdende aan kinderpokken, in de barak werd verpleegd, overleden. Zondag namiddag is het lijk te Kruiningen ter aarde besteld. Van Oosten zelf is hersteld terwijl ook bij het kleinkind het gevaar geweken schijnt te zjjn. Gelukkig zijn tot heden geen nieuwe gevallen bijgekomen en men heeft hoop, daar de lijders da delijk in de barak zijn gebracht, dat de gevreesde ziekte zich niet verder zal uitbreiden. Het huisje van Van Oosten is, voor zoover dat bij een dergelijk gebouwtje mogelijk is, ontsmet en wat van den inboedel niet in don oven kon worden ontsmet, is onteigend en verbrand. iSorsele. Uit een voorloopig onderzoek is ge bleken, dat ruim 2000 perkoenpalen aan de zee wering van den polder zijn afgestooten door de ge strande steenschepen en ongeveer 50 M2. steenglooiing zijn beschadigd. Eenige dagen geleden is in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk te Borsele de daarin aanwezige offerbus geledigd de inhoud bedroeg ongeveer zeven gulden. Tegen de vermoedelijke daders drie knapen van 17, 18 en 19 jaren, is proces-verbaal opgemaakt. Ierseke. Jl. Zaterdag overleed alhier, in den ouderdom van 86 jaren, de oud-strijder Piconius Michielsen, die van 1826 tot 1835 diende en den tiendaagschen veldtocht medemaakte, waardoor hij drager was van het metalen kruis. Hij was een be minnelijk oud man en een vriend van kinderen, die hem gewoonlijk grootvader noemden. Vlissingen. Het was gisteren in den omtrek van het Beursplein en den Noordzee-boulevard recht gezellig. Daar waren honderden getuige van het schouwspel, hetwelk de zee bjj storm aanbiedt. Menigeen die rustig stond te kijken werd opeens opgef'risckt door eene golf, die dikwjjls tot over den boulevard sloegen. De loodsen en roeiers die met hunne ranke vaartuigjes de schepen tegemoet gingen hadden allen zwemvesten aan, een voorzorgmaatregel die niet genoeg kan aanbevolen worden. De dag mailboot kwam ook gisteren slechts enkele minuten te laat de haven binnen. Alle trams van Middelburg waren den geheelen middag bezet als of het een schoonen Zondag in de maand Juli was. Vlissingen. De provinciale stoomboot Wal cherendie gisterenmiddag 3.55 uren van Breskens naar hier vertrok, kreeg onderweg, midden op de Schelde, defect aan de raderkasten en kon onmoge lijk verder komen onmiddellijk werd de noodvlag in top gebeschen, doch de boot dreef intusschen met den vloed in de richting van Ter-Neuzen. Gelukkig bemerkte men hier het noodsein en dadelijk vertrok eene sleepboot naar de plaats des onheils. Door den hevigen storm, sterken stroom en de woede der zee ging het met vele moeilijkheden gepaard de Wal cheren mee te sleepen, doch ten laatste gelukte dit en vielen beide booten ten half zes behouden de buiten-haven binnen. De passagiers aan boord van de Walcheren hebben angstige oogenblikken door gebracht. De heer Van Deth heeft in een meeting, te Rotterdam gehouden, gezegd, dat hij had gebroken met de commissie te Apeldoorn, die zich daar ge constitueerd had, om hem financiëel te helpen. Vol gens v. D. is die commissie een werktuig van den heer v. 't Lindenhout en zou zij hem elk verder onderzoek onmogelijk maken. De heeren commissieleden zullen daar vreemd van hebben opgezien. Naar de N. R. Ct. verneemt is aan de we duwe van den hoofdconducteur Horensma, die het vorige jaar bij het spoorwegongeluk te Vlijmen het leven liet, door de Maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen eene gratificatie toegekend van f 6500. Aan Hendrik de Graaf, knecht bjj den ver huurder van rijtuigen Deurloo te Voorschoten, die Rempt, de eerste beschuldigde in zake de verval- sching van bankbiljetten, naar den Haag reed en op wiens aanwijzing hij werd gevat, is door tus- schenkomst van den burgemeester van Voorscholen door de Ned. Bank als belooning eene gratificatie van f40 uitgereikt. Te Oirsbeek bij Sittard in Limburg, hebben Leo Knops en de knecht van zijne moeder onder een hoop aardappelloof 3 zakken gevonden gevuld met kleedingstukken en lijflinnen. Hierbij bleken te zijn 5 nog nieuwe vrouwenhemden, gemerktM, S. 6. Zou, vraagt de Telegraafdeze vondst ook in verband kunnen staan met de zaak De Jong? Twee heeren te Tilburg hebben door een ge lukkig toeval bun leven behouden bij het spoorweg ongeluk te Compiègne. Zij bevonden zich nl. in eene le klasse-coupé van den trein, doch*even vóór het onheil waren zij in eene coupé 2e kl. overgestapt, die niet door den aankomenden sneltrein werd ge grepen. Later vond men in den door hen verlaten wagen het vreeselijk verminkte lijk van eenen heer. Te Utrecht woonde op de Oudegracht bij de Geestebrug eene dame van middelbaren lseftijd. Zij woonde daar al lang. Zij en de straatjeugd konden het niet te best samen stellen. Het jonge volk hield er van haar te plagen. Zoo klauterden zij dikwijls tegen de vensters op en gluurden naar binnen. Daar zagen zij dan allerlei geheimzinnige voorwerpen wan ordelijk op elkaar gestapeld, tot de dame naar bui ten kwam en de gasten wegjoeg. Zij behoefde daar voor niet veel meer te doen dan hen aan te kijken, want zij had een gezicht om er bang van te worden, als men er ten minste niet om lachen moest. Want dat deden de kwajongens op straat, als zij zich bui ten haar bereik achtten, altijd. Zij kon niet gezien worden, of men riep haar na. Nu was haar huis reeds eenige dagen gesloten gebleven, en de werkster, die van tijd tot tijd bij de zonderlinge dame kwam, kreeg op baar herhaald bellen geen gehoor. Zij begon dit vreemd te vinden en waarschuwde de politie. Toen de agenten in het huis waren gekomen, sloeg hen eene vreeselijke lueht tegen. Zij vonden het lijk der ongelukkige vrouw reeds tot ontbinding overgegaan. Een bandelaar te Rotterdam had naar het Rott. Nbl. verhaalt de zwakheid, nadat hij er in- geloopen was met een biljet van f 300, dat bij zelf als valsoh had erkend, dit verlies niet te willen dragen; herhaaldelijk trachtte hij het anderen te geven, doch hij raakte het niet kwjjt. Hij zond ein delijk zijn bediende naar de bijbank om het te wis selen. Het biljet was daar nauw vertoond of de electrische signalen klonken, alle deuren werden dichtgeworpen ea de drager van het valsche biljet gearresteerd. In de confusie legde de bediende de zeer bezwarende verklaring af, zoowel voor zichzelf als voor zijn patroon, dat zij wisten dat het biljet valsch was. Beiden zullen zich nu te verklaren heb ben voor den rechter wegens het desbewust gebruik maken van vervalscbt handelspapier. Men leest in De Huisvrouw Ten einde te voldoen aan het tot de winkeliers komende verzoek om aan de winkeljuffrouwen ge legenheid tot zitten te geven achter de toonbank, raden wij aan, dat daartoe aan de houten schotten, die de uitstalplanken achter de toonbank in vakken afdeelen, klapstoeltjes worden aangebracht, zooals er in de stalles van sommige theaters zijn, doch zonder leuningen, of zooals de zoogenaamde halve plaats in sommige spoorweg-coupés. Deze stoeltjes hebben een tegenwicht, waardoor zij onmiddellijk naar achteren toeslaan, zoodra men opstaatzij leveren voor het beoogde doel het voordeel van geen ruimte in te nemen, wanneer zij niet gebruikt worden (een be zwaar, dat wel degelijk geldt voor losse stoelen en tabouretten), terwijl men ze desnoods bezigen kan om snel stukken goed enz., uit de hand te leggen, wanneer de toonbank te vol wordt. Is al het te voorschijn gehaalde goed opgeruimd, dan is het stoeltje van zelf weer vrij. De prijs van aankoop en bevestiging van dei gelijke klapstoeltjes zal wel geen ernstig bezwaar opleveren. De dames die zich aan deze zaak laten gelegen liggen, zullen goed doen de winkeliers op deze doelmatige stoeltjes te wijzen, zoo mogelijk met vermelding der daaraan verbonden kosten. Maakt Schagen een droevig figuur bij de jongste verkiezing voor den Raad, waarvan de uit slag was dat de beide heeren, die de meeste stemmen op zich hadden vereenigd, er elk acht kregen, Am sterdam heeft zich geheel anders gedragen. Daar bleven van de 20,000 kiezers er maar 15,000 thuis De Amst. Ct. zegt er over Er is by de verkiezing van Dinsdag al heel weinig belangstelling aan den dag gelegd, wat nu juist geen opwekkend verschijnsel is aan den vooravond van een groote uitbreiding van het kiesrecht. Een vierde van het aantal kiezers kwam slechts op en dat in den winter, dus terwijl nagenoeg nie mand op reis is. Er zijn meer nieuwsgierigen naar de valsche bankbiljetten gaan kijken, dan kiezers naar de stembureau's gegaan. 'tls voor de politieke menschen om wanhopend te worden. ArnhCt.) Onder algemeene belangstelling is het stoffelijk overschot van prof. Billroth te Weenen ter aarde besteld. Vjjf rjjtuigen met kransen volgden den ljjk- wagen. Meer dan 2000 studenten volgden den ljjk- stoet. Op het kerkhof voerden de hoogleeraren Vogel van Weenen, Eusselbauer van Praag en Chrobak het woord. De voornaamste universiteiten uit andere landen waren door deputaties vertegenwoordigd. Namens de Nederlandsche universiteiten woonde prof. Eiselenberg uit Urrecht de indrukwekkende plechtigheid by. Zaterdag had te Stockholm de groote inter nationale schaatsenwedstrijd plaats, waaraan deel namen 10 Zweden, 5 Noren, 1 Fin, 1 Rus, 1 En- gelsehman en 1 Nederlander. Op de baan van 500 meter kwam Jaap Eden tegel|jk aan met Fredericksenbeider tijd was 507s sec. doch Fredericksen kreeg bij loting den prijs. Op de baan van 10,000 meter won Eden in 19 min. 147& sec. Gisteren was Eden op de baan van 1500 meter no. 2 in 2.36'/s min. Aangezien geen der mededingers op drie afstanden overwinnaar is, wordt het kampioen schap der wereld niet toegekend. Te Parijs is een jong millionnair, die eenigen tijd geleden meerderjarig was geworden en dien zijne moeder onder curatorschap wilde stellen, waartoe door de rechtbank evenwel geen termen gevonden waren, in 't bezit van zijn onmetelijk fortuin gesteld. Om de op zijn spaarzame moeder behaalde overwin ning te vieren, verdeelde hij een som van f 60,000 onder de arbeiders eener hem behoorende suiker raffinaderij. Te Saratoff aan de Wolga zjjn op de dicht gevroren Wolga spoorstaven gelegd, die eenlynvan Saratoff tot aan Pokroffski vormen, waar het aan vangspunt is van de groote, in aanbouw zijnde, lijn Pokroffski-Ural. Het berijden van den ijs-spoorweg is welgeslaagd, zoodat men hoopt voortaan des winters over het ijs een rechtstreeksch spoorwegverkeer met het gebied ten oosten van de Wolga te kunnen onderhouden. In het postkantoor" van Brussel had Woens dagmiddag eene hevige ontploffing plaats. Men dacht aan niets minder dan aan eenen dynamietaanslag. Doch niemand ws\s gekwetst en geen enkel voor werp in het bureel der kleine pakken, waar de ontploffing plaats had, was beschadigd. Weldra bleek uit het onderzoek, dat een pakje ontploft was be vattende een monster van de kleine bommen, welke de velocipedisten bezigen, om ude honden onderweg te verschrikken, en welke wel veel gerucht maken, doch hoegenaamd geen kwaad doen. In de Anderl9chtstraat had ook eene ontploffing plaats. Eenige zakkenrollers hadden voor het café Métropole een patroon laten springen om in de ver warring, welke er moest op volgen, de zakken der omstanders leeg te rooven. De politie heeft zes schuldigen gepakt. Onlangs werd een 72-jarige vrouw te Berlijn wegens beleediging van de Duitsche Keizerin tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Tevergeefs kwam zy in hooger beroep en een verzoek om gratie, door baar verdediger ingediend, werd afgewezen. Na drie dagen gevangenisstraf te hebben ondergaan werd echter dezer dagen de veroordeelde in vrijheid gesteld op voorspraak van de Keizerin. Een grappenmaker, spottend met Crispi's oog ziekte, zegt dat de Italiaansche »premier" rijkelijk tranon stort, die door zijn omgeving met zorg wor den opgevangen en in fleschjes bewaard, die Lacrgma Crispi zullen heet en. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 13 februari 7.19 7.44 1.28 1.49 14 8.12 8.45 2.14 2.42 15 9.24 10.11 3.15 3.54 16 11.3 11.50 4.41 5.33 17 0.35 6.20 7.5 18 1.13 1.41 7.43 8.11 19 2.9 2.34 8.39 9.4

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2