1894 N°. 19. Dinsdag 13 Februari. 81ste jaargang. Rupsen en Rupsennesten De lijst der kinderen De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 cfc. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. dag der uitgave. Op Maandag den 5 Maart en zoo noodig volgende dagen zal door of van wege de politie een schouw gehouden worden over de booraen en plantsoenen iu deze gemeente, ten einde te zien o! aan de bepalingen op het zuirorea en verbranden der ij voldaan. Goes, den 10 Februari 1894. Burgemeester en Wethouders van Goos, J. G. d W. HAMER. l)e Secretaris, HARTMAN. boven zes en beneden twaalf jaren, die zich op 1 Januari van bet loopeude jaar in de gemeente bevonden en niet voorkomen op de staten der leerlingen van de openbare en bijzondere scholen van lager onderwijs of die huisonderwijs genieten, is opgemaakt en zal ter secretarie voor een ieder tor lezing liggen van 7 Februari tot 10 Maart op eiken werkdag van des voor- middags 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 10 Februari 1894. Burgemeesters en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Algemeen Overzicht. In Duitscliland zit men nog moeielijk met de regeling der financiën, nu meer en meer blijkt, dat de wijn- en tabaksbelasting-ontwerpen, die door den Rijksdag naar de commissie zijn verzonden, moeielijk eene meerderheid zullen verwerven. Het centrum xchijnt vast te houden aan zijn eenmaal uitgesproken meening, dat deze ontwerpen niet tot wet moeten worden verheven, en wanneer het die meening blijft handhaven, dan zal het voor de regeering inderdaad niet gemakkelijk gaan ze in den Rijksdag aangeno men te krijgen. De minister Miquel, die gedacht had voor zijne fieanciëele plannen eene meerdere inkomst van 100.000.000 Mark te verwerven, zal zich derhalve vermoedelijk deerlijk teleurgesteld zien en het wekt de nieuwsgierigheid wat het einde van deze quaestie zal zjjn. Immers, de nieuwe Iegerwet is er, en de kosten daarvan moeten derhalve gedekt worden. Het is dus maar de vraag of de heer Miquel, wanneer deze ontwerpen worden verworpen, er nog andere in zijne portefeuille heeft, waaraan bij den Rijksdag eene betere ontvangst kan worden gewaarborgd. Hij zal het zich daarover echter wel niet moeielijk ma ken, zoolang de beslissing over de thans aanhangige belastingvoorstellen niet is gevallen. Trouwens, er is ook voor de Duitsche natie op het oogenblik een geheel ander onderwerp, dat hare belangstelling vraagt. De zoolang verbeide tekst van het Russisch-Duitsche handelstractaat is bekend geworden en het is niet te verwonderen, dat dit aller aandacht bezighoudt. Na den tarievenstrjjd, die het vorige jaar tusschen Rusland en Duitschland was ontstaan, nog wel terwijl het Czarenrijk met an dere staten, met name met Oostenrijk, nieuwe trac- taten sloot, heeft dit punt begrijpelijkerwijze voort durend veel belangstelling gewekt. Niet alleen toch, dat de tarievenoorlog aan handel en industrie veel schade berokkende, maar er dreigde ook groot gevaar voor Duitschland's suprematie in het drievoudig verbond. Immers, wanneer Rusland nauwere aan sluiting vond bjj Oostenrjjk, zou dit aan Duitsch land's positie ernstig schade kunnen doen. Bovendien, de gespannen verhouding, die uit den tarievenstrijd tusschen Rusland en Duitschland dreigde te ont staan, zou op den daur ernstige gevolgen kunnen hebben voor geheel Europa. Zoo blijkt, dat deze quaestie niet slechts een handels belang, maar terdege ook een groot politiek belang heeft, en geen wonder, dat onder die omstandig heden de Keizer van Duitschland persoonlijk zich zeer voor een nieuw handelstractaat interesseerde. Hij heeft dit de vorige week zeer duideljjk doen blijken op een diner ten huize van den heer Caprivi, waaraan hij deelnam, en waaraan de leiders der verschillende politieke partijen mede aanzaten. Na het diner liep het gesprek ruim een uur over het nieuwe tractaat en met klem verdedigde de Keizer daar de vrijzinnige handelspolitiek zjjner regeering tegenover de conservatieve elementen onder de gasten. Hij wees daarbij vooral ook op de politieke zijde der zaak en sprak de verwachting uit, dat de agrariërs genoeg vaderlandsliefde zouden toonen om de rust van den Staat niet op te offeren aan eene verlaging van een invoerrecht ten bedrage van Vj2 Mark. Hoewel het persoonlijk ingrijpen van een vorst in de binnenlandsche staatkundige quaestiën van zijn rjjk altjjd zijne bedenkeljjke zjjde heeft, is dit toch in Duitschland niets ongewoons en het heeft meermalen invloed uitgeoefend. Men verwacht dan ook thans, dat het onomwonden in de bres springen van den Keizer voor de handelspolitiek van zjjn Rijkskanselier, het Duitsch-Russische tractaat zal ten goede komen en dat het in den Rjjksdag zal worden aangenomen. Mocht dit niet gebeuren, dan zal onge- twjjfeld dit regeeringslichaam andermaal worden ont bonden. De agrariërs toonen echter voorloopig nog weinig lust om hun verzet tegen het tractaat te laten varen, hoewel zij na de besliste verklaring des Keizers alle hoop moeten laten varen, dat diens verzoening met Bismarck juist in de handelspolitiek der regee ring eene zwenking naar hunne zjjde zou doen ontstaan. Maar zij zouden inderdaad een groote verantwoording op zich nemen, wanneer zij wisten te bewerken, dat het tractaat werd verworpen. Rusland toch is evenzeer als de Duitsche Keizer op de tot standkoming gesteld, wat niet alleen blijkt uit den toast, dien de Russische gezant onlangs op Caprivi instelde en waaraan we in ons vorig over zicht melding maakten, maar vooral uit de gunstige bepalingen, die het tractaat zelf bevat. Meer en meer blijkt, dat weaerzjjds er naar gestreefd wordt, dat Rusland en Duitschland als vreedzame buren naast elkander zullen leven, en vrede tusschen die twee beteekent ongeveer vrede in Europa. Dat daarom ook buiten de beide betrokken rijken dit tractaat de aandacht trekt is begrypelijk. Vooral in Frankrijk is dit het geval, niet slechts, omdat men daar rnefc leede oogen de betere verstandhouding tusschen Duitschland en Rusland gadeslaat, maar vooral ook, omdat daar te lande weder voorstellen aanhangig zjjn Qm het invoerrecht op granen nog te verhoogen, een maatregel, die vooral door het bevriende Rusland zeer euvel wordt opgenomen, omdat dit nog altijd de voorraadschuur van Europa is. De voorstanders van den vrjjhandel laten dan ook niet na daarop te wijzen en zij spreken als hunne verwachting uit, dat het voorgestelde invoer recht ten zeerste in tegenspraak is met de onlangs op zoo uitbundige wijze aan den dag gelegde vriend schap voor het Czarenrjjk. Maar de heer De Méline, de koning der Fransche protectionisten, kan voor zijne handelspolitiek in de Kamer over eene meer derheid beschikken, en daarom is het vrjj zeker, dat zjjne voorstellen zullen worden aangenomen. Hit Dahomey is het voor Frankrijk heuchelijke bericht gekomen, dat het generaal Dodds gelukt is koning Behanzin tot onderwerping te brengen. De laatste zal naar Franseh-Soedan worden gebracht, welks gouverneur dan verder over hem xal beschik ken. Een neef van Behanzin is dezen, onder Fransch protectoraat, als koning opgevolgd. Maarschalk Martinez Campos is bjj den sultan van Marokko aangekomen om met dezen over Spanje's vredesvoorwaarden te onderhandelen. De sultan maakt voorshands bezwaar tegen de betaling van de ge vraagde 25,000000 peseta's oorlogskosten, en meent dat 10,000000 voldoende is, omdat Spanje geen ge volg heeft gegeven aan zijn wenk om met den forten- boüw in het Kabylenland niet voort te gaan, alvorens hij de daar wonende Moorenstammen had overgehaald zich bij dien bouw neer te leggen. Had Spanje dien wenk wèl opgevolgd, dan zou, naar de sultan be weert, alle strijd voorkomen zjjn. Vermoedelijk is evenwel in dezen wederzijds nog niet het laatste woord gesproken. De Italiaaiisclie Kamer zal nu vermoedelijk 20 of 25 Februari bjjeenkomen en dan zal blijken welke de financiöele plannen der regeering zijn. Crispi sckjjnt vrjj duideljjk te kennen gegeven te hebben, dat de Kamer bjj verwerping dier plannen haar eigen doodvonnis zou teekenen, want dat zij dan zou worden ontbonden. Ook wordt beweerd, dat een voorstel zal inkomen om Crispi tijdelijk met eene buitengewone volmacht te bekleeden om zjjn© plan nen ten uitvoer te leggen. Zeer waarschijnlijk klinkt dit echter niet. In Hongarije is de wet op de burgerlijke hu welijken in behandeling gekomen. Zoowel van cle ricals als van radicale zijde werd, uit oppositie tegen het ontwerp en tegen de regeering, eene poging gedaan om het ontwerp weder naar de afdeelingen te verzenden, met de bedoeling, om de behandeling voor geruimen tijd te verdagen. Een dergelijke toe leg was echter voorzien en daarom waren alle af gevaardigden tegenwoordig. Het voorstel werd dan ook met groote meerderheid verworpen. De zitting der Kamer werd daarop gesloten om a. s. Donder dag weder te worden geopend en de behandeling van het ontwerp voort te zetten. Servië is in de afgeloopen week een minister van financiën rijk geworden in den persoon van den heer Myatowitch. Hij vertoefde tijdens zjjne benoe ming te Londen en hjj is via Parjjs en Berlijn naar Servië teruggekeerd, naar vermoed wordt om te trachten in do genoemde steden bij de groote geld mannen eene leening te sluiten, die Servië uit zijn treurigen financiëelen toestand moet opheffen. Het is echter de vraag of men Servië's crediet hoog genoeg acht om op dergelijke voorstellen in te gaan. Overigens valt er uit dat land niet veol nieuws mede te deelen. Koning Milan; denkt nog niet aan vertrekken, zeer tot ergernis van de radicalen en ook van Rusland, dat hem bjj zjjn aftreden als l£oning 1.000.000 roebels betaalde op voorwaarde, dat hjj nooit meer in Servië zou terugkeeren. De rust werd in de afgeloopen week niet verstoord, hoewel de gemoederen nog niet tot kalmte zijn gekomen. In Portugal eindelijk, waar eene patentbelasting wordt ingevoerd om zoodoende den financiëelen toe stand van dat land wat te verbeteren, hesrscht groote oppositie in industriëele en handelskringen. Een paar handelsverenigingen zjjn door de regeering ontbonden en een der secretarissen, die weigerde het kantoor der vereeniging te verlaten, is gevangen genomen. Daarna zjjn haar vergaderlocalen gesloten en verzegeld. De voorzitters hebben hunne grieven tegen de belasting op eene audiëntie aan den Koning blootgelegd, waarna zij een onderhoud hadden met den minister-president Ribeiro. Men hoopt alsnog, dat aan de geopperde bezwaren zal kunnen worden tegemoet gekomen. De verkiezingen voor den Cortez zijn op 25 dezer bepaald. GOES, 12 Februari 1894. De Amsterdammer had graag gezien, dat mr. Zagers Veeckens zijn candidatuur voor den Amster- damscken gemeenteraad ten bshoeve van den heer Kater had ingetrokken. De Liberaal teekent hierop aan ïVoor den werkman, onverschillig tot welke staatkundige partjj hij behoort, schijnt dus elke tegen-candidaat te moeten wijken. Als een werk man zijn verlangen te kennen geeft oui in een re- geeringscollege plaats te nemen, mag niemand hem dien zetel betwisten. In de vorige eeuw waren het de Patriciërs, die deze bevoorrechting door velen waardig werden ge acht; thans schijnen het de werklieden te worden. Maar in den grond der zaak is het toch geheel het zelfde beginsel, nameljjk dat van een bevoorrechten stand." Vóór den 15 Febr. moeten zij, die alleen o p eigen aangifte op de kiezerslijsten ge bracht worden, zich daartoe ter secretarie hebben aangemeld. Wij vertrouwen, dat belangstelling in de verkiezingen ieder, die het kiesrecht deelachtig kan worden, zal bewegen om de kleine formaliteit niet te verzuimen, die zjjn recht verzekert. Wil hij er later al of niet gebruik van maken, daarin is hij geheel vrij. Heeft hjj nu de formaliteit verzuimd, dan kan hij, hoe gaarne hij ook zou willen, gedu rende den loop van het jaar aan geen verkiezingen deelnemen. Naar wjj vernemen, is op een verzoek van den heer De la Mar om de groote zaal van »d e Prins van Oranje" alhier te mogen huren tot het geven van eene voorstelling van het beruchte tooneelstuk »de geheimen van de weesin richting van Meerbosch" door den eigenaar van die localiteit geantwoord, dat hij haar daarvoor niet beschikbaar stelde. Bij de Exploitatie-maatschappij is benoemd tot surnumerair de heer P. Wingerder, standplaats 's-Heer Arendskerke. De Staats-Courant van heden bevat een Ko- ninkl. besluit, waarbij, wat Zeeland betreft, aan de gemeente Nisse f 275 en aan de gemeente Veere f 550 onderstand wordt verleend ter tegemoetko ming in de kosten barer huishouding over 1893. Te Scheveningen is na een kortstondige onge steldheid, overleden de heer Edmund Van Hoboken van Rhoon, Pendrecht en Baarland. De overledene was een bekend hip pisch sportsman en bezat eene sckoone collectie paarden. Bjj Kon. besluit is benoemd tot gezworen van den polder Oost-Nieuwland J. Goetheer Dz. Bjj de Woensdag, Donderdag en Vrijdag ge houden keuringen werden nog aangeboden ter i n - schrijving voor het Neder landsch Paarden-Stamboek: te St. Maartensdjjk 3 hengsten en 4 merriën, aangenomen 1 merriete Krabbendjjke 5 merriën, aangenomen 2te Kortgene 10 merriën, aangenomen 5te Middelburg 1 hengst en 5 merriën, aangenomen 3 merriën. De werkzaamheden op de oester- bank zijn zoo lezen wij in de Iers. en Th. Crt. de laatste dagen niet druk en bepalen zich hoofd zakelijk tot het nazien der pannen. Gekord wordt er niet veel, omdat de vraag naar leverbare zulks niet vereischt. De verzending is middelmatigwat meer drukte zou gewenscht zijn. De prima zware soort is zoo goed als uitgeput en de daarop volgende le soort vindt minder aftrek. In zaadgoed is nog weinig handel. Hooge prijzen daarvoor zjjn niet te wachten, alhoewel er nog zaai- terrein genoeg, zoo niet onbezaaid, dan toch zeker niet overbezaaid ligt. Daar er in den laatsten tijd nog al eens navraag was naar puiken zaaigrond, waarvoor flinke premiën werden geboden, zoo lijdt het geen twijfel of bij den thans bestaanden toestand van lage prijzen en grooten voorraad zaaigoed zal de waarde dezer gronden stijgen. Pry zen der leverbare zijngewone le soort 70 tot 75, 2e soort 40 tot 45 gld. Prof. dr. Adolf Maijer deelt, onder het opschrift Een schandelijk bedrog, in het Ned. Landb. Weekbl. het volgende resultaat mede van het onder zoek van eene stof, die voor kunstmest werd aan geboden. Bjj het door den adsistent F. J. Van Pesch in gesteld onderzoek bleek deze stof, die uiterlijk wel een beetje op Thomas-phosphaat geleek, te bestaan uit uitveegsel van branderig graan, voor het grootste gedeelte uit brandsporen zelve bestaande, en dien tengevolge baast geen 1 pet. pbosphorzuur te bevatten. Dr. E. Gittay, docent in de botanie aan de rijks landbouwschool, had de welwillendheid het goedje nader te determineeren en bepaalde de tevens aan wezige kafkaartjes als van tarwe afkomstig, zoodat het poeder van de reiniging door machines van branderige tarwe afkomstig schijnt te zijn. Het goed heeft dus nagenoeg geen bemestings- waarde. Maar wat bet ergste is, wie van dit goed gebruikt, die brengt millioenen en millioenen brandsporen op het land en besmet, indien het hem of zijn buren in het hoofd komt op zoodanig besmet land of daar naast tarwe te verbouwen, dit gewas, en niemand weet waar de brandziekte vandaan komt; van de gevaren bij het zaaien voor de gezondheid der zaaiers, niet eens gesproken. Mij scheen dit geval, ondanks het ons aan de hand gedaan is door eenen meststofhandelaar, gewichtig genoeg, om het dadelijk publiek te maken. Het is een bewijs, hoe gewetenloos de handel soms te werk gaat, en kan weder als spoorslag dienen om nooit anders dan onder controle te koepen." Het Hbl. vermoedt, dat de Tweede Kamer de kiesrecht-ontwerpen spoedig weder in be handeling zal nemen. Voor onverwjjlde afdoening zijn zij echter nog niet gereed. Immers, de regeering moet nog het deze week toegezegde ontwerp over het ter visie leggen van en het reclame-recht tegen de bevolkingsregisters indienen, dat dan in de af deelingen moet worden onderzocht. Eveneens zijn in het wetsontwerp op de uitoefening van het kies recht het tweede der regeeringsvoorstellen eenige aanvullingen noodig in verband met de pas ingediende wijzigingen, welke in het eerste voorstel op de kiesbevoegdheid zijn gebracht. Dan zullen de voorstellers van amendementen nog gelegenheid moeten hebben, die om te werken in verband met de gewijzigde voordracht, indien zij althans hunne voorstellen niet intrekken. Terstond zal de Kamer dus in de volgende week het kiesrecht wel niet ter hand nemen. Er zal ook wellicht eerst beslist moeten worden, of over de belangrijk gewijzigde regeerings-voordracht nog een afdeelings-onderzoek noodig wordt geacht. Zoo groote haast is er trouwens niet by de be handeling, nu de regeering als dag der invoering van het nieuwe kiesrecht 1 Januari 1895 heeft voor gesteld. Het is alleen noodzakelijk, dat de Tweede Kamer de regeling tijdig genoeg afdoet, dat de Eerste Kamer deze, bij aanneming, vóór de zomervacantie kan behandelen, eu de regeering dan eenige maanden vóoi' zich beeft, om de invoering d6r nieuwe rege ling zonder stoornis met 1 Januari te doen plaats hebben. Naar men verneemt, is de Zuiderzee- commissie met haar arbeid gereed gekomen. De openbaarmaking van haar rapport, dat hoogst be langrijk zal wezen, kan binnenkort worden tegemoet gezien. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Borsele door den heer J. Zweedijk cand.voor dat te Ingen door ds. E. M. Van IJsendijk te Kapelle voor dat by de Geref. gemeente te Nieuwdorp (gem. 's-Heer Arendskerke) door ds. Gideonse te Broek op Langendijk. Thans wordt weer medegedeeld dat ds. Van Dijk te Doetiuchem niets bekend zou wezen van de gift van ƒ50.000 welke hem, volgens het Dagblad tot uitbreiding zijner studenten-inrichting te Amster dam zou zijn toegezegd do)r coa bekend landgenoot.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1