Art. 5. Het kiesrecht wordt niet uitgeoefend door hen a. die, bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak, de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren, of aan wie, bij onherroepelijk geworden rechter lijke uitspraak, het kiesrecht is ontzegd, gedurende den tijd dat het verlies of de ontzegging duurt b. die in gevangenschap of hechtenis zijn cdie niet voorkomen op de van kracht zjjnde kiezerslijsten. Art. 7. De leden der Provinciale Staten worden gekozen door de ingezetenen der provincie, die be voegd zijn tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en die hunne over het laatstverloopen dienstjaar verschuldigde aanslagen in de directe belastingen der provincie, waarvan zij ingezetenen zyo, in het laatstverloopen burgerlijk jaar hebben voldaan. Deze wet houdt voor ingezeten der provincie hem, die duarin gedurende de laatst voorafgaande twaalf achtereenvolgende maanden zyn woonplaats heeft gehad. Het onteigeningsontwerp voor den verbin dingsspoorweg te Rotterdam is door de Eerste Kamer aangenomen met 25 tegen 14 stemmen. Door de Neerbosch-commissie, it besloten geen enkele mededeeling te doen omtrens het verhandelde, ook niet van de conclusion. Men zal dus de uitgave van het gedrukt verslag (einde Februari) moeten afwachten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kolijnsplaat. Door het college van Notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier zijn tot kerkvoogden gekozen de heeren Mar. De Regt Jz. en J. v. d. Berge Kz. Daardoor is het college van kerkvoogden weder voltallig. Wolfertsdijk. De gemeenteraad besloot Vrij dagmiddag onder nadere goedkeuring van God. Sta ten met het oproepen van sollicitanten voor onder wijzer te Oud-Sabbinge tot April a. b. te wachten. Als men nu nog weet, dat de onderwijzer J. F. Van den Ends dit voorjaar den wapenrok moet aantrek ken, behoeft het vorder geen betoog, dat de jeugd de ljjdende party zal worden. Tot vervulling der vacature aan de Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen bij het lager onderwijs te Amsterdam, ontstaan door het overlijden van den heer T. Terwey, wordt als no. 1 aanbevolen de heer M. Mieras, hoofd eener school te Amsterdam, en ter vervulling der vacature aan diezelfde inrichting, ontstaan door het eervol ontslag verleend aan den heer J. A. Leopold, wordt als no. 1 aanbevolen als leeraar in de Hoogduitsche en de Nederlandsche taal- en letterkunde da heer W. Moerdijk, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Apeldoorn. Rechtszaken. Voor de Arr.-rechtbank te Middelburg stond Zaterdag terechtW. T., oud 58 jaren, meubel maker, geboren te Bergen-op-Zoom, laatst woonachtig te Goes, thans verblijvende te Amsterdam, ter zake dat hij te Goes, koopman zijnde en bij vonnis dezer rechtbank van 25 October jl. in staat van faillisse ment verklaard, op 19 October 1893, op oen tijd stip, waarop hjj wist, dat het faillissemeut niet kon worden voorkomen, ter bedriegelijke vorkorting van de rechten zijner ichuldeischers, een zijner schuld- eischers heeft bevoordeeld, door aan Maurits Vos en Isidore Vos, handelende onder de firma J. M. Vos Zoon te 's-Gravenhage, die van hem, beklaagde, •en bedrag van ruim twee duizend zeven honderd gulden hadden te vorderen, over te dragen bij akte van cessie, zyne vordering van interessen, hem komende in hoedanigheid van erfgenaam van den vermoedelijk overleden verklaarden Th. W. A. Van der Linden du Toy, tot een bedrag van jaarlijks 337,76, op de voorwaarden, in die akte vermeld. Omtrent deze zaak ontleenen we aan de Midd. Ct. Al* eerste getuige in deze zaak trad op J. 0. H. Hollmann, deurwaarder to Goes, die verklaarde her haaldelijk met bekl. in aanraking te zijn geweest, ter zake van geprotesteerde wissels. Bekl. heeft zich vermoedelijk laten failliet verklaren, omdat de eerste hypothecaire ichuldeischer de hypotheek had opge zegd. Get. verklaarde op een desbetreffende vraag van den verdediger, dat hjj bekl. steeds heeft gekend als een oppassend werkzaam man, die zich zooveel mogeljjk van zyne verplichtingen kweet en steeds te goeder trouw handelde. Hij gelooft dan ook niet, dat bekl. het voornemen gehad heeft den eenen schuld- eischer boven den anderen to bevoordeelen. Mr. C. De Witt Hamer JGzadvocaat te Middel burg en curator in het faillissement, verklaarde nooit iets ten nadeele van bekl. te hebben gehoord. Eenige dagen na het opmaken van den inventaris kwam get. tot de wetenschap dat de vordering hierboven genoemd, was overgedragen. De schulden van bekl. bedragen 23692,83 l/a, waardoor ƒ18000 aan geleend geld. Hij kon nog niet zeggen hoeveel pet. zou worden uitgekeerd, maar de andere schuld- eischers waren door de handeling van bekl. benadeeld. Bekl. verklaarde, dat de firma Vos hem gedurende een geheel jaar gevraagd had de bedoelde cessie te volbrengen, maar hjj had dit steeds uitgesteld in de hoop te zullen kunnen betalen. Hjj trachtte eerljjk door de wereld te komen door minder materieel in te koopen. Toen de firma Vos met faillissement dreigde is hjj na lang aarzelen tot de cessie over gegaan om uit de moeielykheid te geraken. Hjj dacht niet, dat hjj daardoor zijne andere gchuld- •ischers benadeelde. Hjj wist 19 Oct. niet, dat hjj 25 Oct. zich failliet zou moeten geven. M. Vos, lid der firma J. M. Vos en Zn. te 'a-Gra- venhage, verklaarde ruim 15 jaar met beklaagde gehandeld te hebben. Hjj heeft bekl. altjjd als een fatsoenlijk en eerljjk man leeren kennen, die alles deed wat hy kon om zyne schulden aan te zuiveren, al liet de betaling soms op zich wachten. Reeds sedert een paar jaar heeft get. aan bekl. gevraagd de cessie aan de firma over te dragen. Bekl. had dit steeds uitgesteld, verklarende, dat hij, behalve de schuld aan de firma, slechts f 500 a f 600 schuld bezat. Toen de termijn van uitstel verstreken was en bekend werd, dat de eerste hypotheekhouder het kapitaal had opgezegd, heeft de firma, dietweede hypotheek had, in plaats daarvan de cessie genomen. Get. dacht niet, dat bekl. failliet zou gaan, omdat hij meende, dat de opgaaf van weinig schuld juist was, en gedreigd met failliet-verklaring heeft hij nooit. Bekl. hield vol, dat dit wel was geschied, en voorts gaf hij toe, dat hy wel zijn koopmansschuld, maar niet die aan geleend geld had opgegeven. De twee laatste getuigen G. Van Kalmthout en D. C. Luijk, beiden in dienst van bekl., eerstge noemde gedurende 30 jaar, legden beiden gunstige getuigenis omtrent hem af. Zyne levenswijze was sober en hij deed ijverig zijn best om zijn zaak te behartigen. Over den toestand der zaak konden zij niet oordeelen. Bekl., nogmaals gehoord, verklaarde opnieuw, dat hy op 19 October zijn faillissement niet kon voor zien. Hy hoopte zjjne schulden te kunnen voldoen en verminderde zijne levenswijze in alle opzichten. Vóór 15 jaar had hij onder gelijke omstandig heden verkeerd, maar toen was hij op de been ge bleven. Hjj had gehoopt, dat dit weêr het geval zou zijn geweest. In tranen uitbarstende, verklaarde hjj de overdracht der cessie te goeder trouw te hebben gedaanhij gaf den arme en trachtte den last van anderen te verlichten, maar nooit had hjj gedacht als bedrieger te zullen terechtstaan. De Officier van Justitie, mr. J. A. Van Hoek, meende, dat alle elementen voor bedriegelijke bank breuk aanwezig waren, en opperde twijfel aan de eerlijkheid van bekl. met het oog op zyne opgave aan de firma Vos van zyne overige schulden. Waar zyn passief 23 mille bedroeg tegenover een actief van 7 mille had bekl. op 19 Oct. ook zijn faillisse ment kunnen voorzien. Het O. M. eischte schuldig verklaring aan bedriegelijke bankbreuk en veroordeeling tot ééne maand gev.straf. De verdediger, mr. A. C. A. Jacobse Boudewynse, wees er in de eerste plaats op, dat bekl. aan de firma Vos alleen zijne koopmansschuld had opgegeven, en ging vervolgens na hoe bekl. een werkzaam leven achter den rug heeft, 28 jaar den harden strijd des levens heeft gestreden en nu te recht staat om zich, na verlies van geld en goed, ook nog te zien be- rooven van zijn eer en goeden naam. PI. schetste den levensloop vol tegenspoeden van bekl. die door harden arbeid, door zich en den zijnen het noodige te onthouden, door zelfs de spaarcenten zjjner kin deren op te offeren, trachtte staande te blijven. Zoo was hjj dikwjjls tusschen hoop en vrees geslingerd, had hy vele buien over zich zien wegdrijven, en daarom hoopte hjj ook ditmaal het hoofd te zullen boven water houden. Zoo voorzag hij 19 Oct. niet, wat 25 Oct. zou geschieden. De firma Vos heeft op bekl. pressie uitgeoefend, en zoo is hij er toe ge komen de cessie te doen, om zich te redden maar toen trad dadelijk een andere schuldeischer op, met de bedreiging dat bekl. binnen 3 dagen moest betalen of failleeren. Bekl. wist bovendien niet, dat hij door te cedeeren zijne andere schuldeischers be nadeelde. Hij heeft van administratie weinig besef, maar als hij den schurk had willen spelen had hjj anders gehandeld. Verder legde de verdediger nog over een schrijven van den heer mr. M. J. De Witt Hamer, waarin deze verklaart dat bekl. sedert 25 jaren bij hem be kend is als een eerlijk man, die steeds zijn best deed, maar met een verward hoofd en geen administra tieve kennis, en naar de meening van mr. De Witt Hamer niet geweten heeft, wat hij bij de acte van cessie onderteekende. De burgemeester van Goes sloot zich bij deze verklaring, blijkens diens mede- onderteekening, ten volle aan. PI. concludeerde, op grond van een en ander, dat het der rechtbank moge behagen dezen ongelukkigen man zonder geld en goed, een zwerver, die bij zijne kinderen het genadebrood moet vragen, niet het laatste wat hy heeft de eer te ontnemen. De rechtbank sloot hierop het onderzoek en be paalde de uitspraak op a. s. Zaterdag. Gemengde Berichten. Gisteren werd alhier door den heer J. Lakeman, volontair-inspecteur en M. Slimmens, hoofd-agent van politie, gearresteerd de gedeserteerde matroos C. van de stoomvaartmaatschappjj Zeeland" uit Vlissingen. Hy is gevankelijk daarheen teruggebracht. De teek, of kleine roodgevlekte krab, zit bjj de mosselen dikwerf verscholen onder de tong en heeft de grootte van een speldeknop tot een stuivertje, zoodat men soms nauwkeurig moet toezien om haar te vinden. Iemand alhier werd bjj het eten van mosselen door zoo'n beestje vergiftigd en verkeerde een dag in levensgevaar. Zijn toestand is nu iets beter. Men zij dus voorzichtig Wolfertsdljk. Op de hofstede »Overschor" in den Schengepolder werden Donderdag jl. de ar beiders, die in de schuur aan het dorschen waren, hevig opgeschrikt door het brullen van eene vaars. Aan de toegesnelden bleek weldra, wat de oorzaak van dit ongewone verschijnsel was. Toen het dier n.l. hoestte, kwam eene bijna gestorven muis uit den bek te voorschijn. Het beestje was zeker te gelijk met het voedsel, zoogenaamde ruigte", bin- nengeraakt. Echter weinig zin hebbende, zich zoo maar op eens levend te laten begraven, heeft het knaagdier stellig heftig geprotesteerd tegen de op sluiting. Hansweerd. Vrijdag jl. gaf het fanfarenge- zelschap »Scheldegalm" te Hansweerd in de zaal van den heer J. S. Verhaegen zijn tweede winter- concert, dat in allen deelo uitstekend geslaagd mag heeten. De verschillende muzieknommers werden zeer verdiensteljjk uitgevoerd, terwjjl de overige nummers van het programma zoodanig gekozen waren, dat het aan de noodige afwisseling niet ont brak. De beide tooneelstukjes »Eene gestoffeerde kamer te huur" en *De wraak van een kapper, of de uitwerking van den Milton balsem", alsmede een keurig tableau vivant", droegen niet weinig bjj om den luister van dezen avond te verhoogen. Een woord van dank aan de leden van »Schel- degalm" mag hun niet onthouden worden, inzon derheid wat betreft de dames, die hare rollen op uitnemende wijze vertolkten. Ook de beide heeren, die de rol van lord Herison en Milton op zich had den gedomen, kweten zich best van hunne niet ge makkelijke taak. »Scheldegalm" mag met genoegen op deze uit voering terugzien en het is te hopen, dat deze ver- eeniging ons nog dikwijls op iets dergelijks zal vergasten. Wissenkerke. Behandelde telegrammen over de maand Januari 1894. Kantoor Wissenkerke: 21 ontvangen, 13 verzonden, samen 34kantoor Kam perland: 28 ontvangen, 32 verzonden, samen 60. Ierseke. Het algem. Armbestuur heeft het prijzenswaardige besluit genomen om het zjjne te doen in de tegemoetkoming in het gebrek aan werk gedurende deu winter. Hoewel er door den open winter nog al wat verdiend wordt aan de oester- en mosselteelt en het rapen van kreukels, zyn er toch genoeg die leegloopen. Bovenbedoeld bestuur laat nu een weide gelijkmaken, waaraan ruim 20 mannen een daggeld verdienen. Iergeke. Vrijdagavond hield de kolenbond Voordeel" zijn 4e jaarvergadering, waarbij ruim 60 leden tegenwoordig waren. Uit het jaarverslag bleek dat ontvangen is f 4261,93 en uitgegeven f4184,76, dat er verkocht zijn 5438 H.L. steenko len, en dat er 227 leden waren. De prjjs der kolen werd bepaald op 68 cent. In het bestuur kwamen de volgende veranderin gen. Als vice-voorzitter werd gekozen de heer O. Van Oosten in de plaats van den heer T. Cupéry, die tusschentijds bedankte, en tot commissaris de heer M. Griep in de plaats van den heer M. Abra- hamse, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. De heeren D. Vogel en M. Westdorp, respec tievelijk secretaris-penningmeester en commissaris werden herkozen. Het salaris van den secretaris penningmeester werd van f 100 tot f 50 verminderd. Het bestuur hield 8 vergaderingen. Het lijk van den marchaussee Van Damme is thans in de kom der nieuwe sluis te Sas van Gent gevonden. De verklaring van het raadsel, hoe de verdronkene bijna acht weken onder water kon blij ven, ligt hierin, dat een voet, blijkens afdruksels aan de laars, heeft vastgezeten aan een der voor werpen, welke nabjj de sluisdeuren in de muren worden aangetroffen. Overigens werden geen sporen van geweld bespeurd en was de ontbinding van het ljjk nog nauwelijks ingetreden. Op het lijk werd o. a. gevonden een zilveren horloge, dat op 10 u. 20 m. stond. Men houdt het er voor, dat de man 's avonds het was ruw Weer bezijden de sluisdeurleuning is gestapt ea boven de deur in het water is gevallen. Over den moordaanslag van een zoon op zyn vader in het spoorwegstation te Winschoten deelt de N. Gr. Ct. nog mede De gedachte aan een overspannen zenuwtoestand bjj het jongmensch is in allen ernst gerechtvaardigd. Sedert zyn kinderjaren kende hij de disharmonie, die er heerschte tusschen vader en moeder, hun physieken en stoffelijken achteruitgang, welk een en ander ten slotte had geleid tot een scheiding, eerst vrijwillig, later tot een rechterlijke (van tafel en bed). Weinige weken daarna overleed de moeder, die met baar beide kinderen, een bloedverwant en een dienstbode samenwoonde. Sedert deed M. (de zoon) meermalen van zich spreken, trokken zyn vreemde redeneeringen over sommige bloed- of aan verwanten de bijzondere aandacht. Dat hy een revolver had gekocht, was niet te eenenmale onbekend, aan leiding daarom voor een bevoegd beambte om hem Dinsdagavond, voorafgaande aan het vreeselijk feit, aan te houden en te visiteeren, op welk moment het vuurwapen niet aanwezig was. Aan het Vad. wordt gemeld, dat bij een der korpsen van het leger een tekort iu de kas moet zjjn van eenige duizenden guldens. Dit is uitgekomen in Oct. 11., toen men den kwartiermeester wilde verplaatsen en deze de handen aan zichzelf sloeg. Sedert dien tijd wordt dag en nacht gewerkt om het kluwen vol van onregelmatigheden en ongerech tigheden te ontwarren. Het te kort in kas steeg voor een paar dagen naar men hardop fluistert reeds tot achttien duizend gulden. Niet lang geleden is er bij een ander korps ook een officier van administratie plotseling overleden, die een groot tekort naliet. Vermogende familieleden zuiverden dit aan. De kracht, die eene vloo bij het springen ont wikkelt, is mathematisch berekend geworden. Wan neer een volwassen mensch, in verhouding tot zyne grootte, een gelijke springkracht bezat, zoo zoude hij sprongen van Parijs tot Londen of van Berlijn tot Frankfort kunnen doen. Als eene merkwaardigheid op het gebied van levensverzekering verdient vermelding, dat een agent eener levensverzekering-maatschappij te Rozendaal eene verzekering heeft gesloten op het leven van Johanna Coppens te Osch, oud 101 jaar en 4 maauden. Jl. Donderdag vervoegde zich aan de afdeeling postwissels van het postkantoor te Rotterdam een man van middelbaren leeftijd, behoorende tot een gegoede familie te Utrecht en zelf daar ook wonende, die een wissel ter uitbetaling aanbood, groot f98. De beambte, met deze afdeeling belast, zag dadelijk, dat de wissel valsch was (van f 8 was f 98 gemaakt) en waarschuwde den hoofdcommies, die het kantoor verliet en de politie waarschuwde, welke onmiddellijk de hand op den oplichter legde. Uit het Öldambt wordt gemeld Het aantal leden van eenige afdeelingen van den sociaal-democratischen bond begint te verminderen. De opkomst is op sommige vergaderingen, waar sprekers optreden, zóó gering, dat de bijeenkomsten in eenige plaatsen wel spoedig zullen ophouden. Te Nieuwolda hebben reeds een 25 arbeiders hun lidmaatschap opgezegd. Eindelijk dan begint men de theorieën der leiders te wantrouwen. Ook Luitjes (Travailleur) de hoofdleider in deze provincie, schjjnt dat te bemerken, zijn taal wordt minder hartstochte lijk, niet alleen in vergaderingen, maar ook in het so- oialistisch blad De Arbeider. De invloed van het blad onder de arbeidersbevolking begint te ver minderen. Op de stoomtram LangezwaagHeerenveen kwam een milicien, die zich over het balkon heen- boog, om zjjn vader nog eens te groeten, met het hoofd tegen een boom aan. Zwaar verwond en geheel bewusteloos werd hij opgenomen. De man is reeds overleden. Donderdag is aan de brouwerjj der Trappisten te Tilburg een ongeluk voorgevallen. Terwijl men bezig was met het pikken der 4000 liters groot-e lagervaten, sprong op eenmaal de bovenste bodem van het vat en raakte door die ontploffing het versch gepikte vat in brand, met het gevolg dat een werk man, Victor Kubath, oud 28 jaar, stervend tegen eenen muur werd geworpen, en eene andere werk man, Johannes Hessels, eenige, doch niet gevaarlijke brandwonden ontving. Eerstgenoemde overleed kort na het ongeluk. De heer Wennips, eigenaar van het hotel »De Zon" te Zutphen, deelt in het laatst verschenen nummer van Op Reisweekblad voor logementhouders, mede, dat hij met het fooienstelsel gebroken heeft, en in zijn hotel geen fooien meer worden aangenomen eene kleine verhooging in den prijs van logies zal daarvoor in de plaats komen. Het onderzoek naar de vervaardigers en ver spreiders der valsche bankbiljetten leidt met den dag tot nieuwe arrestatiën en ontdekkingen. In het geheel zyn thans acht verdachten in hechtenis, en welde zinkograaf Krausse, die de biljetten schijnt vervaardigd te hebben, Thum, vroeger uitgever te Haarlem, die zijn naam leende tot het verkrijgen der benoodigde instrumentenverder als vermoedelijke verspreiders van het onecht papier Van Liemt te Haarlem, Rempt, Joseph Fi ye (agent der Miinchener Löwenbriiu Gesellschaft te Amsterdam); Arentz, een colporteur van het Nieuwsblad voor NederlandKeese, een tapper, en de vrouw van een zekeren Lafleur, allen ts Amsterdam woonachtig. Keese schijnt biljetten van Thum ter verspreiding te hebben ontvangen, Arentz meermalen biljetten van Van Liemt naar Rempt te hebben gebracht, terwijl de vrouw van Lafleur een valsch biljet aan een kassiersknecht in handen speelde, en Keese met zijn dochter in de manufacturenwinkel van Beazar een valsch biljet heeft getracht in te wisselen. Het staat thans vast, dat voor een bedrag van f 300.000 aan valsch bankpapier gefabriceerd is. In den koffer was aanwezig f 216.000. Deze koffer werd, zooals reeds vermeld werd, in de garderobe van het station van den Staatsspoor te Utrecht aangetroffen. Behalve deze voor het in circulatie-gaan geredde f 216.000 zyn, gelijk men zich herinnert, ook nog eenigo pakketten valsche biljetten te Amsterdam op straat gevonden. Bovendien zijn er in de privaten van een café in de Kal verstraat gevonden, zoodat het aantal in omloop gebrachte biljetten in zekeren zin beperkt is. Niettemin zijn er behalve die in Leiden en Den Haag, ook nog ontdekt in Rotterdam, Brussel en Parijs, 't Is trouwens geen wonder, want de biljetten zyn zoo allerbedriegelijkst nagemaakt dat de beambten van de Nederlandsche Bank moeite hebben ze van echte te onderscheiden. Ook de firma Enschedé in Haarlem, die, gelijk men weet, de biljetten voor de Nederlandsche Bank drukt, heeft verklaard, dat haar nog nimmer zulk een goed gelukt vervalscht bankpapier onder de oogen was gekomen. Van de acht gearresteerden zijn thans de hoofd personen in hechtenis, maar het laat zich aanzien dat nog meerdere arrestatiën zullen volgen. Een zangvereeniging in een stadje in Baden heeft er, door misplaatste zuinigheid, haar directeur heel leelijk in laten loopen. De goeie man had vijf- en-twintig jaar aan het hoofd van de vereeniging gestaan en die heuglijke gebeurtenis konden de leden niet laten voorbijgaan zonder den jubilaris een be wijs van hun hoogachting te geven. Men besloot den waardigen man een bokaal te overhandigen en daar juist een lid, die veekooper van zyn vak was, een dergelijk voorwerp bezat, dat hij indertijd als premie had gekregen en hij het voor billijken prijs aanbood, kocht de vereeniging het. Op plechtige wijze en met allerlei eerbetoon werd het huldeblijk overhandigd en de jubilaris was erg aangedaan en dankte met eene stem, trillende van ontroering. Toen de man thuis kwam en hij het geschenk eens nader bekeek, zag hy op het voetschrift, keurig gegraveerd, het opschriftTweede prijs voor den zwaarsten Os Laatste en telegraphische berichten. .Leiden. De heer L. M. De Laat de Kanter, burgemeester dezer gemeente, is heden, na eene kortstondige ongesteldheid, overleden. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten overstaan van notaris Ph. M. De Ronde Bresser werd heden ten verzoeke van de familie Paardekooper verkocht een Woonhuis, Schuur en Erf, te Goes, aan den Singel, wijk E no. 33, kadaster sectie B no. 371 groot 16 A. 25 C., en een Boomgaard aldaar, achter het vorig perceel, kadaster sectie B no. 284, groot 52 A. 60 C. Kooper van beide perceelen werd dhr.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2