1894 N°. 10. Dinsdag 0 Februari. 81ste jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd cp feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen, en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh <5 Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkopers en Brievengaarders. Jl-ÖU V1 U j In sending van advertentiën vóór 59 ureu op den dug der uitgave. De prijs der gewone adverlcntiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Vergunning is verleend tui Je uit .efening van den aan JAN HUIGE, vc dezelfde localiteiteu van liet perceel wijk A no. 144/145 als aan Joh Clement was verleend. Goes, den 3 Februari 1894 Burgemeester eu Wethouders van Goes, J. J. RAMON DT, 1. b. De Secretaris, II A K T M A N. In bewaring is genomen een opgevangen, hier onbekende 11 O M D, zijnde bruinharig met langen pluimstaart. De rechthebbeude kan dezen ten bureele van politie terug bekomen tegen betaling der kosten van voeding. Indien dit niet vóór Donderdagavoud a. s. i9 geschied zal de hond, ingevolge art 7 der betrokken verordening, worden afgemaakt. Goes, den B Februari 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, II A R T M A N. Algemeen Overzicht. Zooals we de vorige week nog konden mededee- len, was in Servië de ontvangst van het nieuwe ministerie door de Skuptschina zoo weinig sympa thiek, dat de minister-president Simitch het nood zakelijk achtte den voorzitter der volksvertegen woordiging een te voren gereedgemaakt koninklijk besluit tot ontbinding van dat regeeringslichaam te overhandigen. We spraken toen ook d9 meening uit, dat de nieuwe Skuptschina wel eene meerderheid voor de regeering zal bezitten, omdat men daarop in Servië als in zoovele andere landen wel raad weet. Dit neemt evenwel niet weg, dat de radica len, de anti-regeeringsgezinden, zich duchtig roeren, en zich vooral luide bljiven verzetten tegen de in menging van Koning Milan in 's lands zaken, en tegen zijne komst in Servië in strijd mot de voor waarden bij zijn aftreden gesteld. Verscheidene ra dicale bladen zijn dan ook reeds in beslag genomen, en, teneinde de rust in Belgrado meer te verzekeren, zijn, daags na de ontbinding der Skuptschina, alle radicale afgevaardigden buiten de hoofdstad gebracht. Toch heeft mon niet kunnen beletten, dat do stu denten, die in Servië ook altijd druk aan de politiek deelnemen, in optocht zijn gaan demonstreeren vóór het Koninklijk paleis, vooral naar aanleiding van een gerucht, dat tot nutoe niet is tegengesproken, maar evenmin bewaarheid, dat Koningin Nathalie, de moeder van Koning Alexander, ook naar Bel grado zou komen. De bereden maréchaussee heeft echter de manifesteerende studenten spoedig uiteen gejaagd en de rust zooveel mogelijk hersteld. Ein- deïjjk heeft de regeering alle prefecten, die natuur lijk tot de radicale partij behooren, omdat zij onder radicaal bestuur zijn aangesteld, ontslagen, terwijl deze posten gelijk verdeeld zijn tusschen de beide regeeringspartjjende liberalen en de progressisten. Nu blyft nog over den Staatsraad te vervangen, die eveneens grootendeels uit radicalen bestaat, en die weigert de maatregelen van het ministerie goed te keuren. Te Weenen zijn zelfs berichten ontvangen, dat de regeering er ernstig over denkt de Grondwet tijdelijk buiten werking te stellen, eene daad, die iu een land als Servië, dat nog meer in naam dan met de daad constitutioneel wordt geregeerd, niet zoo buitensporig is als zij wel lijkt. Maar al hoopt het Kabinet door al deze dwang middelen zijn gezag te verzekeren, het kau zich toch op ernstigen tegenstand blijven voorbereid houden. De radicalen hebben een uitstekenden leider in den heer Paschic, tot dusver gezant te St. Petersburg, maar die als '/zoodanig zjjn ontslag heeft genomen om zich geheel aan de leiding der oppositie in zijn vaderland te wijden. Zoo blijft de strijd voortduren on komt in Servië afwisselend de liberale en de radicale partij aan het roer zonder dat höt een van beiden gelukken mag een beteren toestand, vooral ook op fiaanciëel gebied, in het leven te roepen. Daarom dan ook is het den heer Simitch nog niet gelukt een minister van Financiën te vinden, en men beweert zelfs, dat er over gedacht wordt in het buitenland eene financiëele specialiteit te zoeken, bereid om de verwarde geldmiddelen van Servië wat iu orde te maken, en zich eenigen tjjd met de leiding van het financieel departement te belasten. Het mag geene verwondering baren, dat de binnen- lundsche toestand van een zoo klein en oogenschijn- lijk weinig beteekenend land als Servië zoozeer de aandacht trekt van geheel Europa. Het vormt toch- evenals de overige Balkan-staten, met name Bulga- r je, een voortdurenden twistappel tusschen Rusland en Oostenrijk, en al bestaat er gegronde reden om te vermoeden, dat deze beide groote mogendheden net over eene eventueele verdeeling van de landen van het Balkan-schiereiland eens zjjn, en dat daarbij Serviö en Bulgarije als zelfstandige staten zullen blijven erkend, zoo is toch de waarschijnlijkheid niet uitgesloten, dat bij ernstige binnenlandsche onlusten in éen der rijkjes, eene gewapende interventie van Oostenrijk en Rusland noodzakelijk zou blijken, wau allicht tot ernstige verwikkelingen zou kunnen aan leiding geven.- Want® dat vooral Rusland nog altijd niet wars ervan is zijn invloed in de Balkan-staten te ver sterken, blijkt weder uit een proces, dat de vorige week in Bulgarije aanhangig is geweest, het proces namelijk tegen den Bulgaarschen luitenant Ivanoff en diens broeder, beiden beschuldigd van een aanslag te hebben in den zin gehad tegen vorst Fer dinand en zijn minister-president. Bij dit proces, waar van we alleen als uitslag zullen mededeelen, dat de luitenant Ivanoff tot 15 jaren gevangenisstraf en zijn broeder tot 3 jaren is veroordeeld, is weder duidelijk gebleken, dat de Bulgaarsche uitgewekenen niet alleen een veilig toevluchtsoord hebben in Rus land, maar dat hun intrigeeren tegen den gang van zaken in hun vaderland niet alleen door de Russische regeering niet wordt tegengegaan, maar zelfs in be scherming wordt genomen. Duitsclilaitd is weder tot rust gekomen na de groote opgewondenheid, die de verzoening van den Keizer met Bismarck in geheel het land heeft ver oorzaakt. Meer en meer blijkt echter, dat in den politieken toestand door deze gebeurtenis geene wijziging zal ontstaan, zeer ten spijt van de agra riërs, die zich reeds gevleid hadden dat het handels- tractaat met Rusland zou schipbreuk lijden op een meer beschermende richting in de handelspolitiek. Kenmerkend is ook de handelwijze van den Russi- schen gezant bij het Duitsche hof, die op een feest maaltijd bij kanselier Caprivi een dronk aan dezen wijdde, waaruit mag worden afgeleid, dat Rusland ook het tot stand komen van het handelstraetaat op den grondslag van Caprivi's beginselen wenscht. Italië, Frankrijk en Fngeland vragen dit maal slechts weinig aandacht. In eerstgenoemd land toch bleef het tamelijk wel rustig, zoodat zelfs eenige regimenten van Sicilië zijn teruggekeerd, wat niet wegneemt, dat er toch altijd nog 35.000 sol daten blijven. Overigens loopt er een gerucht, dat echter nog bevestiging behoeft, dat de zitting der Kamer andermaal zal worden verdaagd, omdat Crispi en Sonnino nog niet gereed zijn met hunne finan ciëele plannen. In Frankrijk was de interpellatie van den heer Lockroy aan de orde, over den toestand der vloot, met het daaraan verbonden voorstel om eene enquête commissie te benoemen tot onderzoek van dien toestand. De regeering had echter reeds eene com missie daartoe benoemd en verzette zich derhalve tegen de samenstelling van eene nieuwe. Zij werd door de Kamer in het gelijk gesteld, die met groote meerderheid eene motie aannam, vertrouwen uit sprekende in de regeering en de door haar benoemde commissie van enquête. Engeland eindelijk kwam een oogenblik in beroe ring door het onverwachte bericht, dat Gladstone wilde aftreden. Het gerucht werd echter spoedig tegengesproken, zoodat de gemoederen, die vooral in het liberale kamp zeer opgewonden waren, spoedig weder tot kalmte kwamen. Wanneer we nu nog een blik wenden naar Ame rika, dan zien we in de eerste plaats in Brazilië een toestand, verwarder dan ooit. De hoogst tegen strijdige berichten maken het niet gemakkelijk om eene juiste conclusie te trekken, maar als vrij zeker mag worden aangenomen, dat het met de partij van admiraal De Mello op een eind loopt, althans dat binnen korten tijd de beslissing zal vallen. Voorts kan gemeld worden, dat er een oogenblik een ernstig conflict dreigde tusschen de opstandelingen en den Amerikaanschen admiraal Benham, die hun verzocht niet op zijne schepen t© vuren, aan welk verzoek geen gehoor werd gegeven, vóór Benham van zijne zijde vuurde op de schepen van admiraal Da Gama. In de Vereenigfle Staten kwam de tarieven- wet in de Kamer tot stand en werd een voorstel aangenomen om de inkomstenbelasting bij wijze van amendement aan de tarieven wet te verbinden. In hoeverre dit laatste nadeelig zal zjjn voor de tarie- venwet zal nu spoedig blijken. Evenwel al is laatst genoemde wet nu door de Kamer aangenomen, zjj moet den Senaat nog passeeren, en vooral wanneer zij aan d9 inkomstenbelasting wordt gekoppeld, zal het de vraag zijn of de kleine meerderheid, waar over de democraten in den Senaat hebben te beschik ken, volkomen eenstemmig zal blijven. Honduras en Micarngua zijn nog steeds in oorlog, en volgens de laatste berichten ziet het er voor eerstgenoemd rijk nog maar slecht uit. De Ni- caraguanen dringen steeds verder voort en zijn nu genaderd tot de stad Tegucigalpa, welke zjj belegeren. Als zjj ook die stad in hun macht krijgen, zal het voor den president van Honduras eene moeilijke zaak zijn zich te handhaven. GOES, 5 Februari 1894. Maandag 12 dezer zal in de schouwburgzaal der sociëteit »V. O. V." alhier het gunstig.bekende dillettanten-gezelschap»Concordia" van Zieriksee, ten voordeelo van de betrekkingen der omgekomen manschappen van >de Amsterdam" opvoeren »het Goudvischje" van Nouhujjs en »Een stortbui" tot nastubje geven. Met het oog op de zeer gelukkige keuze der stukken, en om het beoogde goede doel, bevelen wjj het bijwonen dezer voorstelling ten zeerste aan. De heer A. J. Vellekoop, onderwijzer te Goes, en zijne echtgenoote zijn benoemd tot huis meester en huismeesteres in het stedelijk Gast- of Ziekenhuis te Dordrecht. Hansweerd. Met de waarneming van het rijks- deurwaarderschap in het belastingdistrict Goes is met 1 Febr. jl. belast dhr. E. H. H. S c h e f f e r alhier. Tevens zijn de gemeenten Kapelle, Biezelinge en Wemeldinge afgenomen van het district Goes en ingedeeld bij het district Hansweerd. Holijnsplaat. Mr. C. Lncasse van Middel burg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid der Staten van Zeeland, is voornemens Woens dag a. s. alhier in de anti-revolutionaire kiesvereeni- ging op te treden en alsdan te spreken over de aanhangige wetsontwerpen tot uitbreiding van het kiesrecht. Deze bespreking is toegankelijk voor alle manne lijke ingezetenen boven de 20 jaar, op vertoon van een gratis te verkrijgen toegangsbewijs. Debat zal niet worden toegelaten. Bjj Kon. besluit is, ingevolge de artikelen 3 8 en 9a der wet van 9 Mei 1890 (St.bl. no. 78) betreffende de pensioenen der burgerljjke ambteuaren, een pensioen van f 183 verleend aan P. W. E r k e- lens, gewezen machinist bij de visscherijpolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Op de door B. en W. van Nieuwer-Amstel opgemaakte voordracht ter benoeming van een ge meente-geneesheer in het stedelijk deel op een jaar wedde van 4500 en 1000 voor tegemoetkoming in de kosten van het rijtuig staat no. 2 dhr. J. W. Jenny Weijerman te 's-Heer Arendskerke. Op de 31ste algemeens vergadering der schip- persvereeniging »Schuttevaer", jl. Donderdag te Enkhuizen, onder voorzitterschap van mr. H. Smeenge gehouden, waren vertegenwoordigd 21 afdeelingen door 38 afgevaardigdenverder wa ren aanwezig 40 leden en genoodigden. O. a. werden de volgende voorstellen van de af- deeling Middelburg ter tafel gebracht: 1. De be voegde autoriteiten verzoeken duidelijke aanwijzing, hoe te handelen, wanneer een schip schade toebrengt aan waterstaatswerken, ook, als het ongeval te wij- ton is aan nalatigheid der ambtenaren van den wa terstaat 2. te verzoeken, dat bij de jaarlijksche baggering der voorhaven te Hansweerd, voorname lijk in de monding, steeds gelegenheid worde gegeven, dat alle vaartuigen zonder gevaar de tiaven kunnen binnenloopen3. bjj de regeering aan te dringen op het plaatsen van een licht op den oosteljjken berm der Haven te Hansweerd4. te verzoeken twee zwarte tonnen bjj de haven van Hansweerd dichter bij de monding te plaatsen5. pogingen aan te wenden, het licht bij Klundert door een grooter te vervangen6. den minister van W. H. en N. te verzoeken, de sluiting der spoorwegbrug bij Vlake vijf minuten te voren te doen aankondigen, door een nader te stellen teeken7. aau te vragen, dat ter aanduiding der penanten van de bruggen (ook spoorwegbruggen), over het kanaal door Zuid-Beve land, een wit licht op die penanten zal worden geplaatst8. bjj de regeering pogingen aan te wen den om verbetering te verkrijgen omtrent het on- derscheidingsteeken (roode vlag), dat bjj dag op de kanaalbruggen wordt aangebracht9. aan de Maats, tot exploitatie van staatsp. te verzoeken, het roode en het groene licht aan de spoorwegbrug bjj Vlake door lichten van grooteren opstand te vervangen 10. pogingen aan te wenden tot betere regeling om trent het openen en sluiten der spoorwegbrug te Vlake; 11. de Regeering te verzoeken »de Over zichten" omtrent het openen en sluiten der spoor wegbruggen vroeger verkrijgbaar te stellen en tevens meer exemplaren aan de bruggen disponibel te stellen; 12. aan den] Minister W., H. en N. te verzoeken, het licht van de gasboei in het Hellegat door een licht van grooter opstand te doen vervangen en tevens plaatsing westeljjker naar de zwarte-tonnen lijn13. aan te vragen om het licht van Strjjensas meer naar buiten (zuidelijker) te brengen, of de bermen te verlichten 14. nogmaals bjj de Regeering aan te dringen een gesubsidieerden sleepdienst in te stellen in de voorhaven te Hansweerd15. aan de directie der Maatschappjj tot exploitatie van Staats spoorwegen te verzoeken het openen der spoorweg brug te Vlake door seinteekens te doen aangeven, welke zijde het eerst mag worden doorgevaren 16. de Regeering te verzoeken a. de roode ton van het Engelsche vaarwater door eene gasboei te vervangen b. het licht van het Zierikzeesche hoofd helderder te doen schijnen, rood licht gevende over de witte en roode ton van den Vuilbaard; c. het licht van de Kreek door een licht van hoogeren stand te ver vangen, helderder schijnend, en rood licht gevend over de zwarte ton No. 3 der Vondelingen d. eene gasboei te plaatsen op d© Halve-maan van Bruinisse en groen licht te laten geven over het vaarwater e. een wit licht op het hoofd van Zijpe te plaatsen, rood licht gevend over de zwarte tonnen van keeten 17. pogingen aan te wenden, dat te Lobith op Zon dagen de houten schepen met ijzeren worden gelijk gesteld, wat betreft het in- en uitklaren18. de Regeering te verzoeken maatregelen te willen nemen, dat visschersvaartuigen bij Willemstad en Klundert het vaarwater niet versperren; 19. bjj de Regeering pogingen aan te wenden, het Zuid-Bevelandsche kanaal, wanneer het is dichtgevroren, tegen de heropening der vaart op Rijkskosten t.e doen openbreken. De voorstellen 1, 2, 4, 5, 7, 11 en 16 werden aangenomen voorstellen 6 en 8 werden ter afdoening aan den secretaris overgelaten; voorstellen 12, 13, 14, 17 en 19 zjjn aangehouden voor nadec onderzoek. De rekening over het vorige jaar bedroeg in ont vang 623,71 iu uitgaaf 606,10, zoodat een batig slot is verkregen van 17,61; het totale bedrag in de kas is f 617,89. Het Hbl.y nagaande welke waarde de door den minister van financiën voorgestelde onthef fing bij het personeel (17 ton op een vol ledige opbrengst van ruim 18 millioen) heeft, wijst er op, dat van de f 18,201,000, die de burgerij over 1891/92 aan personeels belasting in 't geheel heeft opgebracht, f 4,155,000 waren voor het rijk, f 979,000 voor de provinciën en f13,076,000 voor de gemeen ten. Het cadeau der 161/2 ton wordt verdeeld niet over alle bstalers der 4 millioen, maar over slechts een gedeelte van hen, die thans te zamen wellicht 2 of 2 i/j millioen in de belasting (wat het rijk betreft) dragen. De gegoede klasse zal geen enkele verlichting genieten, integendeel nog 15 opcenten moer betalen op de belasting wegens de meubels; aan de mingegoeden wordt het grootste deel kwijt gescholden van 't geen het rijk zelf uit die bron tot dusver van hen vroeg. Als iemand f 45 aan per soneels belasting betaalt, komt daarvan slechts f10 in de rijks-schatkist, de provincie ontvangt maar f2,40 en de rest, f32,60, komt aan de gemeentekas. Als het rjjk van die f 10 nu f6 kwijtscheldt, schijnt dit betrekkelijk weinig tegenover de f 35, die bovendien aan de provincie en vooral aan de gemeente betaald mosten worden. Maar op f 10 beteekenen f6 toch veel. Zoo moet men den voorgestelden maatregel be schouwen om hem juist te beoordeelen. De regeering stelt de volgende wijzigingen voor in het kiesr echtontwerp: Art. 3. Deze wet houdt voor kenteeken van ge schiktheid en voor kenteeken van maatschappelijken welstand, het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin. Art. 4. Zjj acht het bezit daarvan aanwezig bij h3m, die gedurende de drie laatstverloopene maanden in eene zelfde woniBg is gehuisvest geweest, of, ge durende het laatstverloopen burgerljjk jaar, hoog stens eenmaal van woning is veranderd gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar zelf evenmin als zijne vrouw of minderjarige kinderen, onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur; niet gedurende de drie laatstverloopen burgerlijke jaren onherroepelijk is veroordeeld wegens bedelarij, wegens landlooperij of tot plaatsing in eene rijks werkinrichting niet wegens misdrjjf onherroepelijk is veroordeeld tot eene vrijheidsstraf van vier jaren of langer niet door den militairen rechter is ontslagen uit den militairen dienst, met onwaardigverklaring om bp de gewapende macht te dienen zich niet opzetteljjk aan den bjj de wet opgelegden krijgsdienst of aan eene bij de wet opgelegde ver plichting ten aanzien van 's rijks verdediging heeft onttrokken zijne over het laatstverloopen dienstjaar verschul digde aanslagen in de rijks directe belastingen in het laatstverloopen burgerlijk jaar in hoofdsom en op centen heeft voldaaD en, door eene overeenkomstig de bepalingen der wet ingerichte aanvraag ooi op de lijst der kiezers te wordea geplaatst, het bewijs heett geleverd dat hij kan lezen en schrijven.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1