en 8. In December 1893 bedroeg het aantal 60 en 5onder deze 60 zijn 4 meisjes. Sedert 1868 deden 64 leerlingen, die in de 5e klasse tot volledig onderwijs hadden genoten, eind examen. Aan 6 hunner, dus aan 9.37 pet. werd geen diploma uitgereikt. Gemengde Berichten. Gisteren werd alhier van een wagen, toebehoo- rende aau den vrachtrijder Verboom uit ïerseke, een zilveren horloge met dito ketting ontvreemd. Een halt-uur na de aangifte bij de politie haalde onze commissaris van politie die voorwerpen van den zolder bij onzen stadgenoot M., wiens 13-jarige zoon zich aan dien diefstal had schuldig gemaakt. Dieverijen nemen hierterstede in den laatsten tijd, vooral bij winkeliers, zeer toe, zoodat een ieder ge waarschuwd wordt. Hansweerd. Het fanfaregezelschap »Sehelde- galm" alhier zal op 2 Februari a. s. een concert geven, afgewisseld door een paar tooneelstukjes en gevolgd door een bal, in de zaal van den heer L. Verhaegen alhier. lleinkensxand. Gisteren werd door een geacht ingezetene aan niet minder dan 81 huisgezinnen alhier, aan elk 1 H.L. steenkolen verstrekt. Borsele. Dank zij de voortvarendheid van den aannemer der oever werken, arriveerde Woensdag alhier reeds een steenschip om gelost te worden. Daar het weder gunstig was kon tot storting worden overgegaan. Voor de dijkwerkers was het een heugelijke dtig daar zij sedert eenige weken niets aan den polder hadden verdiend. Zij hebben bovendien het vooruitzicht dat plus minus 150 scheepsladingen voor de uit te voeren steenstortingen noodig zullen zijn. In Friesland neemt de influenza nog toe. Er zijn dorpen, waar de epidemie huis aan huis heerscht. De doctoren en apothekers hebben het ongekend drukeerstgenoemden kunnen met den besten wil het groot aantal patiënten niet op tijd bezoeken. Een geneesheer begon 21 dezer 's morgens zes uur de reis naar zijne patiënten, besteedde tien minuten voor het middagmaal en keerde 's avonds elf uur huiswaarts, na dien dag 82 patiënten, deels te voet, deels per rijtuig, bezocht te hebben. Bij zijne thuis komst stonden weer 19 namen van nieuwe patiënten op de lei, doch de dokter was zoo moede, dat hij zich genoodzaakt zag het bezoek dezer laatsten tot den volgenden ochtend uit te stellen. In sommige Friesche gemeenten wordt tegen woordig een levendige handel gedreven in katten. Gemiddeld wordt f 1,25 per stuk betaald, terwijl overigens de prijzen loopen tusschen f 1 en f 2,50. Vooral zwarte katten zijn zeer gewild. Menigeen krijgt echter geen cent voor zijn muizenjager, omdat hij wordtgestolen. Dinsdagmorgen was eene vrouw iu de Dapper straat te Amsterdam bezig haar brandend petroleum- toestel bij te vullen. Plotseling sloeg de vlam in de olie. De vrouw, hevig ontsteld, nam het brandende toestel op en wierp dit uit het raam. Een voorbijganger kreeg dit op zijn hoofd. De vlammen tastten zijne kleederen aan, zoodat hg ernstige brandwonden bekwam. Golukkig schoot on- middelijk hulp toe, waardqpr erger werd voorkomen. De man werd in een rijtuig geholpen en naar zijne woning in de Commelinstraat overgebracht. Een rijwielenhandelaar te Utrecht ontving het verzoek om eene velocipede te zenden naar een op gegeven adres te Amsterdam. Hg ging er zelf heen om het te brengen. De zoon des huizes moest het wiel echter eerst beproeven, en toen de handelaar op betaling aandrong, daar het wiel het jonge mensch zoo goed beviel dat hij er niet meer mede terug keerde, werd hem eene cheque ter betaling aan geboden. Toen evenwel door den handelaar aan de aange wezen bank de cheque ter betaling werd aangebo den, moest hij vernemen dat zij waardeloos was, daar zjj was afgegeven door een lid van het fles- schentrekkersgiide. Aangifte bij de politie had geen gevolg, zoodat de rijwielhandelaar zonder wiel en zonder geld huis waarts kon keeren. Gisterochtend brak een vrij ernstige brand uit op een vlaszolder op de Leuvehaven te Rotterdam. Daar deze naast de pakhuizen van het Blauwhoeden veem gelegen was, leverde dit aanvankelijk groot gevaar op, te meer toen bleek dat de brandweer er aanvankelijk niet in slagen kon het vuur meester te worden. Toch is men er door vereende krachten in geslaagd ten half vier het vuur te blusschen. De brand was, naar men zegt, ontstaan doordat een jongen een partij vlas dragend, met het gaslicht in aanraking kwam en door den schrik bevangen, het brandende vlas op andere pakken vlas gewor pen had. Na afloop der kindervoorstelling in het circus Carré te Amsterdam Jiet men Woensdag, gelijk ge woonlijk, de leeuwen van den temmer De Lioni in hunne ijzeren kooi op het tooneel aan zich zeiven over en keerden de geëraploieerden van den circus voor het grootste gedeelte huiswaarts. Een der stal knechts, dicht bij het tooneel bezig, bemerkte eenige oogenblikken later in zijne onmiddellijke nabijheid een dar leeuwen, die brullend op hem afkwam, en bijna op betzelfde oogenblik had de heer Max Carré in de vestibule vaH den circus eene dergelijke ontmoeting. Beiden vluchtten natuurlijk, de een door den stal naar boven, de ander in de koffiekamer, en maakten groot misbaar. Onmiddellijk werden alle uitgangen gesloten en kort daarna vroeg men hulp bij de cavalerie en bij den geëmployeerde in Artis Karsten, den beheerder van de levende have" van het genootschap, een zwager van den chef der firma Hagenbeek. Uit de cavalerie-kazerne kreeg men eene versterking van een foerier, twee brigadiers en twee huzaren. intusscheu hadden de losgebioken leeuwen al heel wat onrust teweeggebracht. De restaurateur Rode had, zonder het gevaar te kennen, zijne zoontjes met de honden naar buiten gestuurd. Merkwaardiger wijze, bleven deze ongedeerd, niettegenstaande de knaap nog een poos met een hond in de arena bleef spelen, terwijl de leeuwen reeds in vrijheid waren. En nauwelijks waren hond en knaap weder in de woonkamer, of de schrikwekkende mare klonk door den circus. Weinige minuten later renden de leeuwen brullende langs de gesloten deur der woning. En waren de uitgannen van het gebouw werkelijk alle gesloten De leeuwen renden door den ganschen circus van onder tot boven en de deur, die den circus van de bezoekers der bovenste galerij ontlast, stond open. Men bemerkte dit eerst later. Maar ook zelfs de buitendeuren der vestibule waren niet aanstonds gesloten, en in de vestibule juist hadden de leeuwen geruimen tijd op de zachte kussens der zitbanken doorgebracht. Wat bewaarde Amsterdam voor eene paniek Het spiegelglas tusschen de deuren aangebracht. Des avonds nog kon men den afdruk der leeuwenklau- wen op het spiegelglas zien. Blijkbaar werden de dieren zoozeer door hun spiegelbeeld geboeid, dat zjj den gemakkei ijken uitgang vlak daarnaast, door de doordraaiende deuren, niet hebben ontdekt, of wel zij meenden, door bet spiegelglas misleid, daar eenen uitweg te zien. Wg zeiden reeds, dat de heer Karsten van Artis en vijf cavaleristen spoedig met karabijnen gewapend ter plaatse waren. De beesten weder in de kooien te krijgen, ging echter niet zoo gemakkelijk. Ook de dierentemmer De Lioni en Miss Molva, die eiken avond in de leeuwenkooi den serpentinen- daas uitvoerde, werden ontboden. Aan miss Molva nu gelukte het een der gedierten en wel den leeuw (de overige drie waren leeuwinnen) in de kooi te lokken en dus iu verzekerde bewaring te nemen. De drie leeuwinnen geraakten verspreidtwee in de zadelmakerswerkplaats, eene in het dames-privaat, boven in den circus. Natuurlijk zorgde de heer Karsten, geholpen door den dierentemmer, de cava leristen en het personeel van Carré, dat de beesten daar voorloopig bleven logeerende deuren dier localiteiten werden dichtgeworpen en gesloten. De heer Karsten had eenige hokken van Artis medegebracht, die hg later voor den ingang der zadelmakers werkplaats en voor het privaat liet plaat sen om de beesten met stukken vleesch als aas daarin te lokken. Onder al die bedrijven was reeds lang de tijd gekomen, waarop gewoonlijk de avondvoorstelling aanvangt. Men kon het publiek natuurlijk niet toe laten. Voor den circus zag het zwart van de men- schen. Maar allengs keerden de meesten teleurge steld huiswaarts, zoodat toen eindelijk het ver scheurend gedierte eingesperrt was en de buiten deuren weder veilig geopend konden worden, slechts een kleine honderd bezoekers binnenstroomden. Toch ging de voorstelling door, met het programma, waarop als laatste nummer vermeld stond Laatste optreden van den dempteur monsieur De Lioni met zijn uitnemend gedresseorde groep Afrikaansche leeu wen en den serpentinedans in de leeuwenkooi, uit gevoerd door miss. Molva. Dit laatste nummer kon natuurlijk niet worden uitgevoerd, wat het geëerde publiek op plechtige wijze werd verkondigd. Later bleek dat de Leeuwenkooi, wat de sluiting betreft, veel te wenschen overliet. Het slot van de valdeur namelijk bleek niet in orde te zijn en is waarschijnlijk door een toeval bezweken. Den volgenden morgen werden de dieren met vleesch gelokt iu kooien, die voor de deuren huuuer tijdelijke verblijfplaatsen waren opgesteld, zoodat alles zonder ongelukken afliep. Uit Venlo schrijft men aan De Tel. Hoe noodig het is, omtrent kinderen eene wijziging te brengen in de bestaande rechtspleging, kan uit het volgende blijken. Sedert geruimen tijd, minstens een 3-tal maanden, loopt te Sittard rond, zekere B. een jongen van 12, hoogstens 13 jaren, wiens ouders te Lutterade (Gemeente Geleen) woonachtig zijn. Bedoelde ouders zijn zeer ongunstig bekend en een feit is het, dat de jongen niet naar huis terug wil keereu omdat hij verzekerd is, wel slagen doch geen voedsel te ontvangen, indien de opbrengst van zijne zwerftochten hun niet voldoende toeschijnt. Geen wonder dat het, kind door honger en ellende gedreven, tot diefstal overging en dientengevolge door de rechtbank te Maastricht werd veroordeeld tot opzending naar den Kruisberg, Doch die opzending kan tengevolge van plaats gebrek eerst geschieden, tegen het einde van April, zoodat de jongen blijft rondloopen, bijna zonder kleeding en genoodzaakt is om het voor zijn levens onderhoud strikt benoodigd voedsel te stelen indien de een of andere goedhartige ziel hem althans niet een stuk brood geeft. Dat hjj er niet beter op wordt, behoeft wel niet te worden gezegddoor inbraak verschaft hij zich een nachtverblijf, en toen hij laatst een rustbank en een restantje warmte vond in het wachthuisje no. 25 van den spoorweg, was het niet te verwon deren dat hij een bus knalsignalea medenam, waar schijnlijk wel met de bedoeling die op de eene of andere wijze tegen een weinig voedsel om te zetten en toch weigeren politie en verdere autoriteiten hem een nachtverblijf, en schijnt de justitie machteloos den knaap, in afwachting zijner opzending naar »den Kruisberg", onder dak te brengen en vau kleotlirtg te voorzien. Een bewoonster van de Jonkerstraat te Am sterdam, een 84-jarig oud vrouwtje, dat alleen woonde en met naaien en verstelwerk in haar levensonder houd voorzag, was al sedert eenige dagen niet op straat gezien. Wel zag men voortdurend het bleeke I gelaat van het oude moedertje voor een der ramen, i doch stijf en onbewegelijk. I De buren keken eens naar boven, doch of zjj dit 1 morgens vroeg of 's avonds laat dedAn, altijd hetzelfde. De politie besloot daarom Woensdag een onderzoek in te stellen en wat men vermoedde is waarheid gebleken, namelijk dat de vrouw reeds eenige dagen dood was, waarschijnlijk ten gevolge van influenza. In Amerikaansche bladen wordt medegedeeld, dat de heer Gegsbeek Molenaar, voorheen raadslid te Arnhem, door de Amerikaansche justitie wordt gezocht, wijl men vermoedt dat hij de gelden van zijn pupil, mej. De V., ongeveer f 250,000, zou hebben zoek gemaakt. Dezen zomer werd reeds vermoed, dat de zaak niet in orde was, en toen vertrok de heer G. M. met zijn gansche familie en ook met zijn pupil, zoo genaamd naar de tentoonstelling van Chicago. Ter wijl zij weg waren, vaardigde de Nederlandsche rechter een bevelschrift uit, om G. M. uit zijn voogdijschap te ontzetteneen onderzoek, toen in gesteld, bracht aan het licht, dat de effecten ver dwenen waren. Den Nederlandsehen consul te New-York werd kennis gegeven van het bevelschrift der rechtbank en hem werd opgedragen om Molenaar op te sporen, het meisje en zoo mogelijk ook de papieren van waarde onder zijne hoede te nemen. Terwijl hij dit onderzoek instelde, deelde een vroegere oppasseres hem mede, waar hij zich bevond. De Nederlandsche consul wendde zich toen tot het Gerechtshof, die den sheriff Toffey last gaf beslag te leggen op de vermiste papieren. De sheriff begaf zich met zijn klerk en een ambte naar van de Hall-Marvinbank naar het huis no. 187 in de Clerk Street te New-Yersey, dat G. M. gehuurd had. Zij werden ontvangen door mevr. M., die zeide dat haar echtgenoot niet thuis was. De sheriff stelde eene huiszoeking in en vond een groote brandkast in een hoek van den wand verborgen achter een gordijn. Deze werd opengebroken maar de papieren werden niet gevonden. Molenaar is sedert verscheidene weken niet gezien en zijn gezin zeide volstrekt niet te weten waar hij was. Men vermoedt dat de curator naar Canada is gevlucht. Dezer dagen is te Holzmaden, in Wurtemberg, een volledig geraamte van een plesiosaurus gevonden, 3 meter lang en 1.45 m. breed. Uit overbljjfsel&n van de huid, welke men nog op het geraamte vond, bleek, dat de plesiosauren, gelijk de mannen der wetenschap veronderstellenongeschubde dieren waren. Op dezelfde plaats vond men ook eenige geraam ten van ichthyosauren. Een daarvan zal met den plesiosaurus naar het Berlgnsch Museum voor natuur lijke historie gezonden worden. Naar men uit Rome bericht, toont de staat der pauselijke financiën gedurende het laatste jaar een maandelijksch tekort van ongeveer 100,000 lire aan. Dit tekort is aangevuld uit de kas van 10,000,000 lire, welke, zooals men beweert, aan het Vatikaan als reserve-kapitaal bewaard wordt. Men vermoedt, dat deze aanmerkelijke vermindering van inkomsten een gevolg is van de vriendschappelijke houding van den Paus jegens de Fransche republiek, waardoor bij een groot aantal aanzienlijke en gegoede konings gezinde families in dat land van zich vervreemd heeft. Iemand heeft berekend, dat de postboden van Londen gezamenlijk een afstand van 48,360 mijlen per dag afleggen, dus ongeveer tweemaal den omtrek der aarde. Niet de uitvinder der wereldtaal is overleden, maar diens vader. Dezer dagen vond een der bedienden op den drempel van de bekende magazijnen Au Printemps te Parijs een voorwerp, waaraan een lont was be vestigd. Bij onderzoek bleek, dat de bus een groote hoeveelheid spijkers, schroot en dergelijke voorwerpen bevatte, benevens een ontplofbare zelfstandigheid, bestaande uit een mengsel, waarvan de samenstelling nog niet bekend is. Het voorwerp was van denzelfden aard als de bom, waarmede Vaillant de ontploffing in de Kamer teweegbracht. In verband daarmede schrijft de Parijsche corres pondent van de Telegraaf: Men. maakt tegenwoordig te Parijs min of meer een ouderwetsch figuur, zooals de Boulevardiers zeggen: »on n'est pas dans le train", als men niet minstens eens in de week in een hoek van zjjn salon of van zijn eetkamer een bom meent te vindenniet een bombe glacé, die alle diners besluit, maar een wer kelijke blikken doos gevuld met nitro-glycerine en spij kers. Het groote modemagazijn le Printemps, waarvan de directeur, de heer Jules Jaluzot, altijd zoo juist van pas medegaat met de eischen vau zjjn tijd, hoeft dus ook niet aan den algemeenen regel kunnen ont snappen. Een ware bom is des nachts gevonden voor den ingang van het groote monument op den hoek van de Rue du Havre en de Boulevard-Hauss- mann. Gelukkig is alles goed afgeloopen. Als de mode-magazijnen nu ook al gebombardeerd worden, zullen wij spoedig de damestoilettea daarvan den invloed zien ondervinden. Wij zullen zeker eerst daags krijgen corsages a la bombe allumée of coif fures a la inèche brüiante, of robes sautant-en-l'air, enz. enz. Zullen wij ook niet geblindeerde parapluies of hoeden en kleederen van gesmeed staal moeten dragen, evenals de oude ridders dei' middeneeuwen, of schoenen met looden zolen om niet in de lucht te vliegen Welk een nieuw veld voor de vernuf tige verbeeldingskracht der modisten en kleeder- u,akers, die Europa ons benijdt Te Keulen is ©en werkplaats van valsche mun ters ontdekt, waar zilveren éen- en vijf mark-stukken in zilver van hetzelfde gehalte als waarin de echte, werden nagemaakt. Het voordeel der valsche munters bestaat daarin, dat tegenwoordig het zilver der marken slechts de helft der nominale waarde van het geld stuk bedraagt. De valsche munters werden op heeter- daad betrapt. Er werd een volledige stempelinrich- ting gevonden, waarin zich o. a. een groote balan- ceerpers om te stempelen bevond. Behalve alle werktuigen werd nog een zakje met valsche munten in beslag genomen, dia voortreffelijk waren Uitgevoerd. De oorlogshonden zjjn bij de laatste herfsi- oefeningen van het Duitsche leger in de gelegenheid geweest, hunne eerste wapenfeiten te volbrengen. Het 15e bataljon jagers had vijf honden bjj zich, die op de estafetten-dienst waren afgericht en belast waren met het onderhouden der gemeenschap tus schen de voorposten en het gros van den troep. Een hond heeft zich toen bijzonder onderscheiden door in 7 minuten tweemaal een afstand van 3 kilometer af te leggen. De militaire opleiding dezer vrienden van den mensch schijnt nog al moeielijk te zjjn. Men begint met hun te leeren den bek te houdendaarna gaat men hun wijzen hoe zij den vriend van den vijand moeten onderscheiden, en er wordt voor gezorgd, dat bij den Duitschen hond het zien van een roode broek altijd de herinnering medebrengt van een wreede laars. Het moeilijkste is eindelijk nog dezen dieren den noodigen moed bij te brengen om geweren en ka nonnen te hooren afschieten zonder met den staart tusschen de been en er van door te gaan. Toch slaagt men in dit alles met geduld en dan is de opvoeding voltooid. Van alle rassen wordt de Schotsche herdershond door zjjne gave van orië'ateering en gehechtheid aan zijn meester als de hond beschouwd, die de meeste geschiktheid heeft voor den krjjgsdienst. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Door de Afdeeling Apeldoorn van de kiesvereeni- ging »Veluwe" werd onlangs een adres aan de Tweede Kamer der St. Gen. gezonden, waarmee beoogd wordt eene wet in het leven te roepen, opdat voor den vervolge alle instellingen vau, lief dadigheid aan een staatstoezicht worden onderworpen. Verder te gaan achtte de vereeniging niet binnen den kring harer bemoeiingen te liggen. Dit behoorde dus aau het particulier initiatief te worden over gelaten. DienteBgevolgd© vormde zich hier dan ook weldra eene Commissie, die in denzelfden geest het belang der weezen verpleging in Nederland wenscht werkzaam te zijn. Daartoe stelt zjj zich voor, een moreelen en financiëalen steun te verleenen aan den heer Van Deth, den man, die in zijn strjjd tegen gepleegde ongerechtigheden, in een met name ge noemd gesticht, tot nog toe vrij wel alleen heeft gestaan, niettegenstaande de zaak, die hjj voorstond, niet zijne particuliere belangen, maar een moreel belang der Nederlandsche natie betreft. Het ontbreekt niet aan pogingen om hem, zoo mogeljjk, zedelijk en financiëel te gronde te richten. Daarom heeft de bedoelde Commissie de taak aanvaard, dien moedigen strijder de behulpzame hand te reiken, die dan ook dankbaar werd aangenomen. Reeds heeft zij van verschillende zijden bewjjzen van sympathie ook in stoffel jj ken zin mogen ontvangen. Maar wat zij een nationaal belang acht, wenscht zg ook door nationale belangstelling gesteund te zien. De door haar van zeer bevoegde zijde in gewonnen informatiën omtrent den heer Van Deth, diens leven en streven, diens handel eH wandel, diens karakter en omstandigheden, geven haar ten volle de vrijheid een beroep te doen op de mede werking van alle weidenkenden, wien de weezenver- pleging ter harte gaat. Reeds heeft de heer Van Deth zich uitgaven moeten getroosten, die zjjn financiëele krachten te boven gaan, en zou hg bij voortgezetten, afmattenden strijd, zonder de noodige hulp, wellicht de wapenen moeten nederleggen (men vergeve ons de beeld spraak) uit gebrek aan amunitie. Daarom, wie voor de goede zaak verbetering van de weezenverpleging in Nederland iets over heeft, wordt dringend uitgenoodigd zijne bijdragen in te zenden aan het adres van de Commissie tot financiëelen steun van den heer Van Deth, te Apel doorn; of wel ter plaatse zijner inwoning zijnen invloed aan te wenden, om aldaar eene dergeljjke Commissie in het leven te roepen. Apeldoorn, 20 Januari 1894. De Commissie F. Van Stuaaten, Voorz. G. F. Middelbeek. W. Van Enst. J. Radst aak. D. Scheut er Jr. J. G. woldringh. L. Schimmel, A. O. Van der Poel. J. J. De Groot. H. Van Dobben. 344e Staatsloterij, 5e kl. Trekking Tan Donderdag 25 Jan. lie ljjst. Getrokken prijzen. f 25,000 19957. 1500 7880. 10008090 19064. 400 112 3603 5712 5827 7010 14964 16983 20436. 2003159 3579 7203 13055 20962. 10059 1754 2713 5566 7525 9940 10649 12675 14348 15089 15397 19842. 70: 317 350 1926 8220 19984. Nieten802 326 336 839 388 400 1843 1885 1910 1924 1943 2006 2013 2024 3212 3217 5574 5609 5644 10316 10322 11743 18997 19964 19990 19993. Trekking van Vrijdag 26 Januari. 12e lijst. f 10001527 7793 17472. 4007252. 200: 4536 11250. 100: 2605 3652 3881 7699 10505 11448 13358 17055. 70428 456 1868 1886 5598 5604 11753 11767 18994. Nieten357 858 872 402 442 1888 1936 2004 5370 5533 5648 11746 19952 19958 19966 19983 19995 20836.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2