Killand-Batti. De bevolking vermeerderde bier in het afgeloopen jaar door geboorte met 31 m. en 37 vr. en door verhuizing naar deze gemeente met 26 m. en 30 vr. Zij verminderde door overlijden met 11 m. en 15 vr. en door vertrek uit de ge meente met 52 m. en 48 v. Zij bestond op 31 Dec. jl. uit 779 m. en 805 v., totaal 1583 personen. Er werden in 1893 10 huwelijken gesloten. Kolijnsplaat. In de vergadering van het Nuts- departement »N o o r d - B e v e 1 a n d", Vrij dag 11. in het hótel »De Patrijs" alhier gehouden, werden de heeren W. D. v. d. Moer en A. N. Van Langeraad als lid aangenomen. In de bijzonder talrijke vergadering met dames werd een mooi programma afgewerkteerst eene voordracht van »de zelfmoordenaar" van Piet Paal- tjens, daarna eenige duo's voor viool, waartusachen eene voordracht door twee dames van »Tante's boetpredicatie" en ten laatste de opvoering van »de sleutel van de secretaire" een blijspel in drie bedrijven. Hadden de voordrachten en de muziek reeds zeer de goedkeuring mogen wegdragen, inzon derheid was dit het geval met de opvoering van genoemd blijspel, waarin allen, vooral de 3 dames, zich flink van hunne taak kweten. Na afloop hield een geanimeerd bal nog velen geruimen tijd aangenaam bijeen. - Volgens de Iers. en Th. Ct. tellen de tien dagen vorst, die wij gehad hebben, bij de oester kweekers wei voor vijftigzooveel schade heeft die Noordpoolkoude hun weêr toegebracht. Nu is het evenwel waar dat die schade nog niet goed te beoordeelen is. Dat zal pas in het voorjaar, in Maart ongeveer, mogelijk zijn. Nu kan men wei nig meer zeggen, dan dat de hooge perceelen meer geleden hebben dan de dieper gelegene. De oesterhandel is weer wat verleven digd. Engeland trekt weer vrij veel, hetgeen trou wens verwacht werd. Daardoor is de voorraad groote leverbare zeer nabij zijn staat van uitputting ge komen. De mosselhandel, die ook door de vorst onder broken werd, is weer in vollen gang. De prijzen der leverbare oesters zijngroote le soort 95 tot 105, gewone le soort 80, 2e soort 45 tot 50 gld. Het Rijkstelegraaf kantoor met telefoon dienst te Hoedekenskerke blijft tot nader bericht gesloten. (Tel.) Uit lmt Land van Hulst wordt aan de Alidd. Ct. een droevig tafreel geschetst van den daar heerschenden toestand uit een oogpunt van vei ligheid. De schr. zegt Ik vertoefde een paar uren op het Groot Eiland, ouder St. Jansteen, welks bewoner mij van den algemeenen toestand tijdens de vorst in het begin dezes jaars een tafreel op hing, dat mij tot schrijven noopt. Dagelijks bijna, zeide hij, kwamen benden stroopers in deze anders ontoegankelijke streek. Ook bedelaars verdrongen zich aan de deur, waarschijnlijk leden der bende. De boer vras verplicht die lui van mondkost te voorzien. Onder zijn ledikant stond een kistje ge laden revolvers. Zoo leven wij hier, zeide hij, tot de tanden gewapend, maar toch zoete broodjes bak kende voor misdadigers. Ook in andere streken van hot Ve district moet door stroopers brood gevraagd zijn aan de boeren. Bij Reigersbosch werd op Drie Koningen gejaagd, de boerderij in oogenschouw genomen en den vol genden ochtend was er een goede voorraad gevogelte gestolen. Men ziet: diefstal, afpersing en strooperij gaan hand aan hand. De grenzelooze brutaliteit der stroopers, die steeds in talrijker groepen de grenzen overkomen, is met geen pen te beschrijven. Zij ver treden alles, breken door hagen en hekken en nemen geheel het air aan, dat zij meester van het terrein zijn. Daar moet een einde aan komen. Die over treders van Jachtwet, Wapenwet en Grondwet, ja van alle bestaande wetten, moeten door eene sterke politiemacht of door eenige bataillons soldaten om singeld worden en achter slot en grendel -gezet. De politie, die wij hier hebben, is daartoe niet bij machte, en daarom, even goed als men in het Noorden des lands-de soldaten bezigt om orde en rust te haudhaven, moest men bier hen gebruiken om de wetten te handhaven en de rustige burgers te beveiligen. De toestand der veelal eenzaam wo nende landbouwers gaat anders gelijken op dien der Iersche pachters onder het juk der Moonlighters. Bij Kon. besluit is A. W. Y a n Buuren benoemd tot burgemeester der gemeente Brouwers haven. Te Schiedam is Vrijdagmorgen plotseling over leden Francois Haverschmidt, sedert 1864 predikant aldaar en als letterkundige reeds bekend van zijn studententijd af, toen van zijne hand de Snikken en Grimlachjes" van Piet Paaltjens in 't licht verschenen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 13 Februari te 2 uren. Het aangekondigde wetsontwerp tot w ij z i - ging van enkele artikelen van de wet op de personeels belasting en het daarmede in verband staande ontwerp tot wijziging van de suc cessiewet zijn door den minister van financiën thans bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. Deze ont werpen, welke nog niet in druk zijn rondgedeeld, hebben de strekking, wat het eerste betreft, in hoofdzaak om personen die woningen van be trekkelijk geringe huurwaarde bewonen, verminde ring van belasting toe te kennen naar gelang van het aantal kinderen, welke remissie in sommige ge vallen klimt tot 60 pet. Het daaruit voor de schat kist voortvloeiende verlies wenscht de regeering te dekken (en daartoe strekt het tweede ontwerp) door verhooging van het successierecht bij verervingen in de zijlinie. De minister maakt van deze gelegen heid gebruik om de bestaande suecessiewet nog in enkele opzichten te wijzigen. Naar men verneemt is bij het departement van financiën een nieuw formulier aangifte biljet voor de vermogensbelasting in bewerking. Ter voorbereiding van de heffing der b e- drijfsbelasting moeten, naar vernomen wordt, dezer dagen door de rijksontvangers opgaven worden verstrekt o. a. betrekkelijk de personen, die een be roep, bedrijf, ambt, waardigheid, bediening of be trekking uitoefenen of bekleeden, vrij voor het patentrecht, maar onderworpen aan de bepalingen der wet op de bedrijfs- en andere inkomsten, als mede de personen die wachtgeld of pensioenen ge nieten. Tevens zijn gegevens ingezameld nopens commanditaire vennootschappen op aandeelen, coöpe ratieve of andere vereenigingen en onderlinge ver zekeringmaatschappijen, als bedoeld in art. 1, letter b, van gemelde wet. Blijkens een telegram van d8n Gouv.-Generaal van Ned.-Indië van 19 dezer, wordt de gouver- nements-koffieoogst op J ava voor het jaar 1893 thans geraamd op 69.093 pikols. Door enkele burgemeesters is geklaagd, dat de werkloosheid in hunne gemeente belangrijk wordt vergroot door de aanwezigheid van vele met langdurig winter ver lof zijnde mili ciens. Velen dezer zijn zoons van behoeftige ouders, zij loopen ledig, zoeken zelfs geen werk en vergrooten het getal werkloozen. Bedoelde burgemeesters geven in overweging, om aan miliciens een zoodanig langdurig verlof niet anders te verleenen, dan na gehoord advies van het hoofd der gemeente, vanwaar die miliciens herkom stig zijn. Onder het opschrift>Iets over influenza, voor leeken schrijft dr. J. A. F. in het XJ. D. De epidemie, die in vroeger eeuwen een zoo schromelijk groot aantal slachtoffers maakte, is weer, ofschoon in minder hevige mate, tot ons genaderd. Men kan de ziekte nu wel niet moorddadig noemen, maar het aantal aangetasten en dooden is toch vrij groot. Jammer dat men in de kennis der ziekte nog niet ver gevorderd is, en de behandeling zich in de eerste plaats bepaalt tot de hygiëne. En dewijl de hygiëne het grootste aandeel heeft in de behandeling, adresseer ik me juist aan u, dames! die de voorschriften van uwen geneesheer moet uitvoeren. Ik zei zoo even, dat onze konnis der ziekte nog wel wat te wenschen overlaat, doch er zijn toch enkele feiten, die ons bekend zijn en waar we rekening mee moeten houden. Vooreerst weten we dat influenza is een infectie ziekte, d. i. eene ziekte die door smetstof wordt veroorzaakt, en ten tweede, dat de ziekte zeer be smettelijk is, dus overgaat van mensch op mensch. Als nu de eene zieke den anderen kan besmetten, dan is het de vraag: langs welken weg heeft dit plaats? Mevrouw! ik kan u hier alleen op antwoorden, dat de uitademing, de transpiratie en alle uitwerp selen, b. v. opgehoeste stoffen, in verdenking staan. In weinig woorden zou men dus kunnen zeggen: voert verbruikte lucht af, verwijdert alle uitwerp selen en voert versche, reine lucht aan in ruime hoeveelheid." En het is juist over de luchtverversching, dat ik met u, mevrouw! een woordje spreken wilde. Maar doctor! men kan toch zijn zieken niet in den tocht leggen?" Mevrouw! als ik kiezen mo3t tusschen tocht en een vergiftigde atmospheer, dan zeg ik: laat de wind er maar doorheen waaien!" Maar als men met verstand te werk gaat, dan plaatst men op een meter afstand van het geopend raam een kamerschut, en als de temperatuur te laag is, stookt men tevens frisch op, naar om standigheden. Hoofdzaak is de smetstof en zij hangt in geconcentreerden toestand vooral boven het helaas! met gordijnen omgeven ledikant te ver dunnen en te verwijderen, eerstens in het belang van den zieke, die hoe langer hoe meer vergiftigd wordt door de smetstof welke hij zelf produceert, en ten tweede in 't belang der huisgenooten en ver zorgers,. die men noodeloos ik zou baast zeggen gewetenloos! aan een groot gevaar blootstelt. Mevrouw! ik zou u kunnen verhalen van twee families, die door eene hevige epidemie bezocht werden. De eene werd tochtvrij behandeld van de vijf lijders stierven er drie de andere lamen teerde over de dag en nacht geopende ramen doch allen bleven behouden. Ik herhaal dus, mevrouw! zorg voor luchtverversching, zooals uw geneesheer het u aanraadt, en bodrieg hem niet, door de vensters weer te sluiten, zoodra hjj de hielen gekeerd heeft, want, waarlijk, niet hij is de bedrogene Eene merkwaardige proef is door de regeering der Kaap-kolonie genomen met Whitestable- oesters, en wel te Port Elizabeth, waar de Zwart kopjes-rivier aan hare monding in de Algoa-Baai eene goede plaats voor de ontwikkeling van oesters aanbiedt. Twee duizend oesters werden met de noo- dige voorzorg in vijf verschillende vaten gepakt. Een deskundige die gedurende de reis aan boord was, hield het water op gelijkmatige temperatuur. Men had gedacht, dat 75 pet. der oesters Kaapstad levend zouden bereikenmaar ongelukkigerwijze was 't omgekeerde het geval. Drie vierden der oesters waren bezweken en de overigen verkeerden in deernis- waardigen toestand. De proefneming zal weldra her haald worden, daar men verzekert, dat de oesters in Algoa-Baai zeer goed kunnen voorttelen. (Tel.) In de Amst. Ct. komt eene vergelijking voor tusschen onze twee grootste koop steden, eene vergelijking, die ook wel door het publiek gemaakt werd en in de volgende woorden wordt geformuleerd Het onderscheid tusschen Amsterdam en Rotter dam karakteriseert zich merkwaardig in hetgeen een onzer Rotterdam^cho v» lenden ons d zer dagen schieef, toen wij hem om een geregelde correspondentie uit Rotterdam voor ons Zondagsblad vroegen: »Er ge beurt iu Rotterdam niets. Rotterdam is een sterk vooruitgaande stad, waar steeds gehandeld wordt en bijna nooit gepraat, waar men zich om niets dan om zijn zaken bekommert, waar niets bijzonders de aandacht trekt. Zie eens een zitting van den gemeenteraad. De grootste quaestie is in een half uur opgelost met weinig of geen discussie. De werkloozen kunnen geen tien nieuwsgierigen achter zich krijgen als zij gaan wandelen. Tweemaal deden zij het en toen was 't zoo'n klein getal, dat zij er zich belachelijk mee maakten. De comedies hebben moeite om te bestaan, ook nu er geen opera meer is, en Rotterdamsche theater schandaaltjes trekken te Amsterdam meer de aan dacht dan daar. Men heeft het wel eens geprobeerd om aan bladen buiten Rotterdam geregeld brieven te schrijven over Rotterdam, doch weldra bleven zij weg bij gebrek aan stof. Gij zult in geen enkel blad Rotterdamsche brieven vinden". En Amsterdam Men ga Zaterdagsavonds de provinciale bladen maar eens na. Er is er bijna geen of Amsterdam neemt er een paar kolommen van in beslag. Dat is teekenend, maar beteekenend ook. Het beteekent, dat Amsterdam het in het praten ver van Rotterdam wint, en voor journalisten een eldorado is. Of Amsterdam zich over deze reclame heeft te verheugen Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kapelle. Door ds. E. M. Van IJsendijk, pred. bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is gisternamiddag, aan het einde der godsdienstoefening, aan de gemeente bekend gemaakt, dat hjj het voornemen had voor het op hem uitgebrachte beroep naar Zoelmond te bedanken. Blijkens de uitkomsten der volkstelling is het aantal van hen, die verklaren geen lid van eenig kerkgenootschap meer te zijn, aanmerkelijk toe genomen. In 1849 werd, op elke 10,000 personen, die op gave slechts gedaan door 6 mannen en 4 vrouwen. Zie echter hoe het bij de latere volkstellingen daar mee wasin 1859 12 mannen en 9 vrouwenin 186916 mannen en 13 vrouwenin 187934 mannen en 27 vrouwenin 1889165 mannen en 129 vrouwen. Brengt men deze cijfers in verband met die der bevolking, dan vindt men: dat in 1859 slechts door 1S12 mannen en 1113 vrouwen elke band met eenig kerkgenootschap offlciëel werd ontkenden dat daar entegen in 1889 het getal dier mannen tot 36,630, dat dier vrouwen tot 29,412 is geklommen. Op 31 December 1889 verklaarden dus 66 dui zend personen tot geen kerkgenootschap meer te behoooren, terwijl 30 jaren geleden dit getal nog geen 8 duizend beliep. In het jaarverslag over de philanthropische inrichtingen te Deutichem maakt ds. Van Dijk ge wag van de teleurstelling, veroorzaakt door het besluit van den Amsterdamscben gemeenteraad, om de kerkelijke boogleeraren niet langer te bezoldigen en het daarop gevolgde besluit van de Synode, om voorgoed het kerkelijk professoraat te Amsterdam op te heffen. Verder leest men in het verslag: >Het mag be twijfeld worden of de Amsterd. gemeenteraad ten volle de gevolgen van zijn besluit heeft overzien de gemeenteraad heeft daardoor niet de Herv. kerk getroffen, maar de burgerij met tal van studenten en daaronder ook ons dertigtal. »Het huis op de Heerengracbt, sedert eenige maanden door onze studenten betrokken, zal in ge bruik blijven, al moet er ook, door eenige meer dere wisseling van de studenten, een andere regeling gemaakt worden." >En Juni", zegt ds. Van Dijk, hopen wij weer voor 30 studenten plaats te hebben. In Sept. jl. werd de nieuwe cursus, behalve met 160 gymnasiasten, met 90 studenten aangevangen. Bij het eindexamen in Juni konden 27 van onze kweekelingen met di ploma naar de academie gaan. De Lucassticbting had het voorrecht, dat haar 2e kweekèling tot doctor in de medicijnen promo veerde, nl. de heer B. Trouw (benoemd tot gemeente geneesheer te Aksel). De ontvangsten hebben over 1893 bedragen f 131,934, de uitgaven f 137,792 en het nadeelig saldo f 5858. Voor Ruimzicht werd ontvangen f61,454 en uitgegeven f 62,142, voor de huishouding te Utrecht werd ontvangen f 23,341 en uitgegeven f23,787. Voor de christelijke scholen te Deutichem, Zelhem en Halle is uitgegeven f 13,942 en ontvan gen aan schoolgeld f 5348, zoodat het nadeelig saldo bedraagt f8594. »Het is voortaan absoluut verboden, dat jongelui voor zichzelven gaan collecteeren." Dezer dagen overleed te Oudeschoot (Friesland) de oud-hoofdonderwijzer R. S. Hoekstra in den hoo- gen ouderdom van bijna 96 jaar. Kort voor zijn dood vertelde hij nog het volgende van zijn vroeger schoolleven >Drie nieuwe scholen had hij zien verrijzen in zijn geboorteplaats. De oude school waarin zijn vader en later hij nog vele jaren de jeugd hadden onderricht, stond in het laag achter het hooggelegen kerkhof; het was een vierkant gebouw, liever hok; veertig of vijftig kinderen maakten des winters gebruik van het onderricht. Onder hen waren leerlingen van 16 en 17 jaar. In de school zat hij in een grooten stoel, eene bullepees hing er achter, eene tafel had hij voor zich met eene lade, waarin de plak was ge borgen. De leerlingen zaten op banken en werkten op platte tafelsaan de ruwe wanden was geen kaart of iets van dien aard te vinden. Als schoolboeken noemde hij het klein en groot A.-B.-C.-boek, het spel boek, den Catechismus en de Trappen der Jeugd". Knap werd er gerekend, fraai en vaak met sier letters geschreven. In het midden van de school was een kuil of gat in den grond gegraven, daarom waren eenige rijen steenen opgemetseld, en de binnenruimte deed zoo dienst als vuurpotdaar werden de zoden ingewor pen of opgezet, die de leerlingen 's morgens moesten meebrengen, ieder één. Die gedroogde plaggen (geen turven) brandden vrij goed, maar rookten nog meer. De rook ging recht omhoog, als de trek goed was boven in het dak was eene opening met houten be timmering naar beneden, welke ter manshoogte on geveer boven het brandend vuur hing als schoor steen". (R. N.) De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden lo. dat in 1894 tweemaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter ver krijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs, zooals die is gewijzigd bij de wet van 8 December 1889 (Staatsblad no. 175)', en dat dit examen voor de eerste maal in dit jaar zal aanvangen op 3 April e. k. en voor de tweede maal op een nader te bepalen dag in October; 2o. dat in 1894 eenmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van examen, ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 65bis der voorschreven wet, voor huis- en schoolonderwijs in het vak vermeld onder j.in artikel 2 der wet (de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek), en dat dit examen zal aanvangen op een nader te be palen dag in October. Het tijdstip waarop en de autoriteit bij wie zij die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader, overeenkomstig de voor deze examens be staande voorschriften, worden bekend gemaakt. Rechtszaken. Middelburg:. Ter zake van beleediging van den burgemeester van IerBeke, den beer G. H. Ver boon, is J. K. Van der Veer, redacteur-uitgever van het socialistisch weekblad De Toekomst op nieuw naar de openbare terechtzitting der rechtbank alhier verwezen. Ook door den heer Harmsen te Goes is, bij de rechtbank alhier, te dier zake eene aanklacht inge diend tegen J. K. Van der Veer. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes, lie jaargang, le af levering, Goes, F. Kleeuwens Zoon, bevatTot opening van den elfden jaargang, door de Redac tie. Openbaarheid van aanslagen in de belastingen, door H. G. Hartman Jz. Binnentreden van wonin gen, door H. C. Van Mans velt. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen: 1. Maatregelen inzake cholera. 2. Verkiezing van een raadslid. 3. Aangifte van overlijden. 4. Uitdriften. 5. Declaratie voor toezicht bij ontsmetting. Ingezonden stuk ken. Vragen ter beantwoording. Gemengde Berichten. lirabbendijke. LI. Donderdag had ten over staan van den notaris Prins eene verpachting plaats van 18 gemeten bouwgrond, in verschillende per ceelen. Aan de huurprijzen, die werden besteed, zou men niet zeggen, dat de landbouw tot een der meest gedrukte takken van onze welvaart behoort. Zij wisselden af van 47 tot 67 gulden per gemet. In allen gevalle zullen ze de kas van den eigenaar, het diaconie-armbestuur der Ned. Hervormde kerk, ten goede komen. Krabbendijke. Vrijdagavond gaf het zangge zelschap .Harmonie" zjjn jaarljjksche openbare uit voering. Van het negental liederen, die ten gehoore werden gebracht, mochten .Herfst en Lente" en het be kende .Avondlied" van Abt zich vooral in een wel verdiende toejuiching verheugen. De zang werd door een paar kluchtspelen afgewisseld. De uitvoering van .Als de drank is in den man", zoowei als die van .Eene gezellige kamer" toonde, dat het ge zelschap uitstekende krachten bezit. Het talrjjk op gekomen publiek gaf telkens luide zijne tevreden heid te kennen, in 't bijzonder toen het zoo aange naam door een met sterretjes aangeduid slotnummer werd verrast. .Harmonie" mag met voldoening op dien feestavond terugzien. De gerestaureerde zaal der dorpsherberg bleek voor zulke uitvoeringen vrjj- wel te voldoen. Als eene bijzonderheid meldt men ons uit 'a-Ueerenhoek, dat het voor den arbeider H. Vermue, in dienst van de landbouwster wed. W. A. Reinijn, dezen winter de zestigste winter is, dat hg in dezelfde schuur den dorschvlegel hanteert. 'a-Heerenboek. Verleden week geraakten twee jongensjvan 12 en 13 jaren alhier spelende in een twist, die zoo hoog liep, dat de een zjjn mes trok en daarmede den ander in het oog stak. De ver wonding was van dien aard dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Middelburg. Alle officieren van het garnizoen alhier, die lid waren van de sociëteit »de Vergenoe ging", hebben hun lidmaatschap moeten opzeggen, omdat op de bovenzaal der sociëteit nu en dan vergaderingen van socialisten plaats hebben. Middelburg. Hedennacht zijn alhier bij ver schillende burgers ruiten ingegooidde daders zjjn nog onbekend. Saa-van-Gent. Eenigen tjjd geleden meldden wij dat de maréchaussee Van Dammo alhier, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken was. Het bljjkt thans dat de man goed en wel in Noord-Amerika is aangekomen.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2