1894 N°. 10. Dinsdag 23 Januari. 81sle jaargang. Inschrijven van Leerlingen is buiten werking getreden De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopei's en Brievengaarders. Inzending van advertentie» vóór 9 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs, j slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. COURANT. Van Maandag 5 tot en met Zaterdag 10 Tebruari a. 3. zal ter Secretarie gelegenheid gegeven worden tot het doen voor de bewaarklasse van school A en de bewaarschool voor on- cn minvermogenden. Goes, den 20 Januari 1894. Burgemeester en Wethouder» van Goei, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H A It T M A N. De op 12 Januari 1894 aangekondigde BEPERKING VAN HET VERVOER over de kumtwagon iu deze provincie met middernacht tusschen 2i en 22 Januari 1894. Go»», 22 Januari 1894. De Burgemeester van Goes, J. G. d. \V. HAMER. Algemeen Overzicht. De ministriëele crisis in België is voorloopig van de baan, maar of zij binnen langoren ofkorte- ren tyd niet weer zal terugkomen is de vraag. Ver leden week Maandag heeft de rechterzijde vergaderd, en ditmaal was de minister Beernaert tegenwoor dig. De heer Woeste heeft daar zijn standpunt ge handhaafd, maar de minister evenzeer. Dit was allerminst de weg om spoedig tot toenadering te komen, en de onderhandelingen hebben dan ook zeer lang geduurd. Zelfs over de vraag of de pers in kennis zou worden gesteld met het verhandelde, ontstond een vrij scherpe strijd, en toen besloten was, dat elk der leden vrijheid zou hebben mede- deelingen aan de bladen te doen, concludeerde de heer Woeste, dat dan de regeeringsorganen wel weder allerlei scheeve voorstellingen van het ge sprokene zouden geven. Geen wonder, dat, bij zoo heftigen tegenstand, de minister andermaal met zijn ontslag moest drei gen om kalmte te verkrjjgen. De Indépmdance beige beweert, dat inderdaad de heer Beernaert met de aanvrage om ontslag, geteekend door alle ministers, in den zak ter vergadering verscheen. Het slot der zeer heftige en zeer langdurige debatten is geweest, dat verworpen werd het voorstel van den heer Woeste en zijne ultra-conservatieve partijgenooten om het vraagstuk der proportioneels vertegenwoor diging niet door de Kamer in behandeling te doen nemenmaar dat daarentegen is aangenomen eene motie van het lid der Kamer den heer Lammens, waarbij de rechterzijde verklaarde, dat de evenre dige vertegenwoordiging een onderwerp van beraad slaging in de Kamer zou uitmaken, maar dat ieder lid volkomen vrij bleef zijne stem daar vóór of daar tegen uit te brengen. Door de aanneming dezer motie met 84 tegen 25 stemmen, terwijl enkelen, o. a. de ministers, buiten stemming bleven, heeft de ultra-conserva tieve partij ongetwijfeld eene nederlaag geleden. Maar overigens is er over het vraagstuk der even redige vertegenwoordiging, zelve niets beslist, en kan dus by de behandeling ervan in de Kamer met grond verwacht worden, dat de strijd met weinig minder hevigheid zal ontbranden. Italië is op dit oogenblik wel het meest ramp spoedige land van Europa en het laat zich voorshands niet aanzien, dat daar de zaken spoedig in het reine zullen komen. In de afgeloopen week. toch sloegen de onlusten van Sicilië naar het vasteland over, met name naar de steden Carrara, Masa en Livorno. Geheel hetzelfde karakter mag aan deze nieuwe oproerigheden wel niet worden toegekend als aan die op Sicilië, omdat ze hier meer den stempel dragen van werkstakingen, doordien de bevolking voor een groot deel bestaat uit werklieden in de marmer groeven. Maar dit neemt niet weg, dat de onlusten al evón bloedig waren, zoodat verscheidene dooden en gewonden geteld worden. Het oproer begon te Carrara en, toen van uit Masa gendarmes kwamen opdagen om de stedelijke politie te helpen, wierp het volk barricades op de wegen op, van waarachter het die hulptroepen bestookte. De burgemeester tele grafeerde toen om militaire hulp, en toen deze was aangekomen, werd de positie der oproerlingen vrij hachelijk. Nadat eenigen der belhamels gevat waren, vluchtte de rest naar het gebergte, maar ook daar worden er nog verscheidenen gevangen genomen. Do regeering trad te Carrara en in de andere plaatsen even krachtig op als op Sicilië. Zij zond een regiment soldaten, onder bevel van generaal Hensch, on deze heeft eene uitgebreide volmacht. Op grond daarvan heeft hij eene proclamatie uitge vaardigd, waarin hij verklaart met kracht de orde te zullen handhaven, en zich volkomen in staat te achten de goedgezinde werklieden, die den arbeid willen voortzetten, te beschermen tegen aanvallen der slechtgezinden. Op Sicilië is thans, dank zij de forsche maatrege len van generaal Morra di Lauriano, de rust terug gekeerd. Om daartoe te geraken heeft hij allereerst den inwoners gelast alle wapenen in te leveren, die later weder aan de eigenaren zullen worden terug gegeven. Wie wapenen achterhoudt, zal zeer zwaar gestraft worden. Inmiddels eischen deze kommervolle toestanden in Italië, dat met destemeer spoed groote hervormingen worden ter hand genomen. Tot nog toe lekt er ech ter niets omtrent de plannen der regeering uit. Wel wordt beweerd, dat de heer Crispi ook is gaan in zien, dat op het leger bezuinigd moet worden, zoodat er kans is op betere overeenstemming tusschen hem en zijn Minister van Financiën Sonnino, maar welke voorstellen door hen worden overwogen, blijft voor alsnog geheim. Frankrijk kenmerkte zich in de week, die achter ons ligt, door een oogenblik van groote span ning tusschen regoering en Kamer. In behandeling kwam bet voorstel tot converteering van de 41/2 pets. buitenlandsche schuld in een 31/2 pets. fonds. Dit voorstel ondervond bij de Kamer weinig verzet, en ongetwijfeld zou het zonder slag of stoot zijn aangenomen, wannoer niet het Kamerlid Jaurès met een amendement was gekomen, waarbij bepaald werd, dat de baten door de conversie verkregen, zouden worden aangewend tot vermindering van de belasting op de ongebouwde eigendommen. Dit amendement werd door de Kamer met groote meer derheid aangenomen, maar toen daarop do Minister van Financiën Burdeau en de Minister-president de Kabinetsquaestie stelden, kwam de Kamer op haar zooeven genomen besluit terug en verklaarde zich tegen het aldus geamendeerde voorstel, toen dit in stemming werd gebracht. Zoo werd een ministriëele crisis voorkomen maar de republikeinsche meerder heid heeft toch al weder het bewijs geleverd, dat de geschiedenis der laatste jaren voor haar nog geeno. wijze lessen genoeg bevat. In Oostenrijk wordt de aandacht op dit oogen blik schier uitsluitend gevestigd op een monster proces, dat te Praag aanhangig is, en waarbij de politiek misschien meer betrokken is dan algemeen vermoed wordt. In Bohemen bestaat eene vereeni- ging, de Omlandina, een geheim genootschap, dat grootendeels uit leden der Jong-Czechische party bestaat, welker hoofddoel is van Bohemen een on af hankelijken staat te maken. In den laatsten tijd meende do politie echter te bemerken, dat deze partij ook in verbinding stond met anarchisten bin nen en buiten het rijk, en toen/hu onlangs eender leden van de Omlandina werd vermoord, vermoede lijk door zijne eigene partijgenooten, die in hem een spion der politie zagen, is bij velen eene huis zoeking gedaan, die talrijke gevangennemingen heeft tengevolge gehad, zoodat thans een proces is be gonnen tegen zeven en zeventig leden der Omlandina- partij. Veel zal er voorshands over dit proces wel niet bekend worden, want het wordt met gesloten deuren behandeld, en hoewel eenige verslaggevers van bladen zijn toegelaten, moet de speciaal voor dit proces benoemde rechtbank hunne verslagen eerst beoordeelen. Deze geheimzinnige behandeling der zaak zal echter de nieuwsgierigheid niet weinig prikkelen. De Buitsclie Rijksdag hield zich de laatste dagen bezig met de voorloopige behandeling van de voorgestelde tabaksbelasting. Aan tegenstand heeft het bij die debatten niet ontbrokeninzonderheid de afgevaardigden uit Zuid-Duitschland, waar de tabaksteelt het meeste bloeit,toonden weinig inge nomenheid met deze wijze van versterking der rijks financiën. Ook de vertegenwoordigers der groote handelshavens verzetten zich ertegen, evenals enkele leden van het centrum, een paar leden der vrijzin nige partij en een enkele sociaal-democraat. Aan gezien echter nog niet bleek, dat deze leden spraken namens hunne geheele partij, valt er nog weinig berekening te maken omtrent bet lot, dat aan het ontwerp zal ten deel vallen. Zooals gewoonlijk in den Rijksdag heeft het centrum de beslissing in handen, doch deze partij is nog verdeeld ten opzichte van deze nieuwe belasting, en het is dus de vraag of zij ten slotte vóór of tegen het ontwerp zal stemmen. De minister van financiën Miquel ver dedigde het voornamelijk op grond, dat, nu de Rijks dag de legerwet heeft aangenomen, hij ook de mid delen moet aanwijzen om de kosten dier wet te bestrijden. Velen meenen echter, dat eene hoogere belasting van de buitenlandsche tabak even groote voordeelen zou afwerpen, en dat zij ten goede zou komen aan de binnenlandsche tabak-industrie, en van verschillende zijden wordt het vermoeden geopperd, dat, nu het ontwerp naar de commissie is verzonden, misschien door deze een dergelijk redmiddel zal wor den aan de hand gedaan. De kansen op aanneming van de tarievenwet in de Vereenigdc Staten zijn aanmerkelijk ver beterd, nu besloten is haar geheel lo3 te maken van de voorgestelde inkomstenbelasting. De leden, die vóór de tarievenwet maar tegen laatstgenoemde be- I 'asting zijn, kunnen nu hunne volkomen instemming aan die wet geven. Daarentegen zullen anderen, die de inkomstenbelasting alleen wilden aanvaarden om de tarievenwet te redden, nu vrij zeker tegen de nieuwe belasting stemmen, zoodat deze vermoedelijk het kind van de rekening zal worden. Eene spoedige i beslissing over beide voorstellen is echter te wachten. Ondermijning van het gezag Het Christelijk sociaal weekblad De Getuige (onder i redactie van ds. Kruyswijk) bevat een hoofdartikel, waarin ds. Kruyswijk de gezagondermijning als god deloos veroordeelt en naar aanleiding van den op- stand van Koraeh, Dathan en Abiram tegen Mozes een aantal wenken en waarschuwingen voor onzen tijd geeft. Ds. Kruyswijk herinnert er aan, dat er in alle tijden Koraehs gevonden zijn, die met hunne vleitaal het volk trachtten op te zetten tegen hunne wettige overheden. Men moet op zijne hoede zijn, »wat schijn van recht en billijken grond ook die velen voor u mogen hebben. >Wees voorzichtig", zegt ds. Kruyswijk verder, reeds voor meer dan twee hon derd jaren is het gezegdgeen ding behaagt den gemeenen man zóózeer als te hooren, hoe hunne Overheid aangetast wordt en zij zelf gestreeld worden. En aan het slot: »waeht U, om U en uwe kin deren, om uw volk, om Gods wil voor de vleitaal der vijanden van het gezag." In hetzelfde nummer schrijft ds. Kruyswijk het volgende De Burgemeester van Amsterdam heeft goed ge vonden met het oog op het ruwe optreden der po litie tegen de socialisten, dat bijna eenparig wordt afgekeurd en zeer terecht, te verklaren»ik neem alle verantwoordelijkheid op mij." Noemt ge dien Edelachtbare dan een voorbeeld Zeer beslist Hoe dan Natuurlijk een slecht voorbeeld. Nu zóó erg is 't toch niet Zoo erg niet Een gezagondermijnend, menschentergend, stads- gevaarlijk voorbeeld." In verband met die dubbelzinnige houding schrijft de antirevolutionaire Nederlander Stond de onderteekening Kr. er niet, dan zouden wjj geneigd zijn te denken, dat de copie van dit stukje uit het redactie-bureau van een of ander socialistisch blad per abuis op de zetterij van De Getuige terecht gekomen was. Het is inderdaad zoo tegenstrijdig mogelijk om in een Christelijk blad, wat op de eerste bladzijde tot eerbiediging van het gezag opwekt, op de tweede pagina den burgemeester van Amsterdam, »een ge zagondermijnend, menschentergend, stads-gevaarlijk voorbeeld" te zien noemen. En waarom Omdat de burgemeester van Amsterdam, tegenover den uittartenden moedwil der socialisten onwrikbaar pal durft staanomdat hij den moed heeft de ver antwoordelijkheid op zich te nemen van het optreden der politie, die elk ander burgemeester van minder kloek karakter van zich afgeschoven zou hebben. De burgemeester van Amsterdam, de beer Vening Meinesz, is een man, die in de handhaving der open bare orde en in bestuurszaken getoond heeft, dat het gezag bij hem in krachtige handen is. Zoo'n burgemeester een gezagondermijnend, men schentergend, stads-gevaarlijk voorbeeld" te noemen, getuigt van niet veel inzicht en van nog minder eerbied voor het gezag." (R. N.) GOES, 22* Januari 1894. Dank zij de hulpvaardigheid der gemeentebestu ren, zijn onze correspondenten in de verschillende ge meenten van Zuid- en Noord-Beveland altijd in de gelegenheid ons met bekwamen spoed de opgaven te verschaffen van de bevolking dier gemeenten op 31 December van het afgeloopen jaar, met de cijfers van geboorte, sterfte, enz. Sedert enkele jaren verschijnen die opgaven ook in het antirevolutionair orgaan dezer provincie de Zeeuw en nu had het reeds meermalen onze aandacht getrokken, dat dit blad gewoonlijk in een volgend nommer de opgaven plaatste, die wij in een nommer te voren hadden opgenomen. Wel liet het eens eene enkele gemeente weg, of plaatste het eens eene andere er bij, waar het toevallig ook een correspon dent bezit, maar over het geheel genomen schenen de opgaven in de Zeeuw eene getrouwe copie van die in ons blad. We konden den lust niet weörstaan ons meerdere zekerheid te verschaffenin hoeverre de redactie van de Zeeuw werkelijk op die opgaven bij ons te gast ging en zonder vermelding der bron onze berichten in haar blad overdrukte. Daarom veranderden we jl. Woensdag de bevolkingscijfers van éene gemeente en ziet, het volgend nommer van de Zeeuw bevat met éene enkele uitzondering de opgaven van precies dezelfde gemeenten die wij Woensdag vermeldden, met al de fouten, die wij er met voordacht in hadden geplaatst. Eene conclusie uit deze feiten te trekken, laten we aan onze lezers en aan die van de Zeeuw over, maar van eene grondige naleving van de tien ge boden door de redactie van dit christelijk-historisch blad getuigen die feiten voorzeker niet. De werkzaamheden in het gebouw van den Christ. Volksbond zijn nog steeds in vollen gang, maar de vraag is, hoe lang dit nog zoo zal kunnen blijven. Thans is de bedrijvigheid in genoemd huis groot, want van de 61 man nen, die aan den arbeid zijn, werken er 45 in 't gebouw12 dezer leeren matten vlechten, 17 hunner maken deurmatjes, anderen houden zich met verschillende werkzaamheden bezig, 't Is een kijkje waard. De commissie tot werkverschaffing betreurt het, dat de bezoekers zoo schaarsch zijn, overtuigd als zij is, dat een bezoek belangstelling wekken of vermeerderen moet. En belangstelling, die tot steunen dringt, is zoo noodig, want er is dringende behoefte aan meerder steun. Reeds is er f1200 aan werkloon uitgegeventelt men hierbij de uitgaven voor grond stoffen, werktuigen en aankoop van boomen en droog vaamhoufc, dan is bijna het geheele bedrag, waar over de commissie beschikken kan, verbruikt. Er blijft ongeveer nog voor ééne week geld over en dan Moge veler hulpvaardigheid voorkomen, dat dan het gebouw gesloten moet worden, waardoor ook zjj, die thans aan den arbeid geholpen worden, weder geheel werkeloos zouden zijn en dat het zachte weder doet het velen wel eens vergeten terwijl wij nog midden in den winter zijn. 't Behoeft niet gezegd te worden, dat dhr. Dekker steeds gaarne bereid is giften voor dit doel te ontvangen. Mogen velen zich gedrongen gevoelen hiertoe nog eene gave te zenden. Vrijdag 11. werd door de C. t. W. f 243 aan werkloon uitbetaaldnog f 260 is in kas. Deze cijfers maken eene verdere opwekking overbodig. Gelukkig is er uitzicht, dat deze week weder met spitwerk zal kunnen begonnen wordenmaar er blijven er nog zoovelen over, die op andore wijze aan het werk moeten gehouden worden. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn benoemd tot leden en plaatsvervangende leden der com missiën voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten de navolgende heeren voor den kring Kortgene, tot ledenJ. De Die te Kortgene en A. Markusse te Katstot plaatsverv. N. T a z e 1 a a r te Kolijnsplaat en P. V e r h u 1 s t te Kats voor den kring Goes, tot leden H. J. B a n i n g en J. M. Kakebeeke te Goestot plaatsverv. S. Dekker te Goes (die echter bedankt heeft) en Jobs. O e 1 e H z. te Kapelle. Oudelande. Vrijdagavond jl. werd alhier de 3e algemeene vergadering gehouden van de kolen- vereeniging »Ons Voordee 1", die door 51 van de 87 leden werd bijgewoond. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat in den loop van het jaar waren aangekocht 101 karren kachel-, 2 karren smeö- en 3 karren schaalkolen, respectievelijk tegen den prijs van f 7,90, f 7,90 en f 11,90 de kar en die den leden werden thuis bezorgd a f 0,70 den H.L. en f 1,01 per 100 K.G. schaalkolen. De totale ontvang sten, daaronder ook de prijs der ruim 500 HL. reserve kolen en het goed slot van verleden jaar begrepen, bedroegen f 1645,08, terwijl de uitgaven f 1443,28 beliepen en er alzoo een te goed van f 201,791J2 was. Ingrijpende veranderingen hadden niet plaats, terwijl de aftredende bestuursleden dhrn. I. De Bak ker en W. De Jager Gz. respectievelijk als voor zitter en commissaris werden herkozen. Nadat nog door sommige leden er op aangedrongen was, goed de hand te houden aan het storten der wekelijksche en maandeljjksche contributie, teneinde daarmede wat meer rente te kunnen verdienen en de voor zitter den leden meedeelde, dat door het bestuur in overweging genomen was, de kolen in twee ladingen te laten aanbrengen, de éene in den zomer en de andere op den gewonen tijd, om zoodoende wat minder schippers vracht te moeten betalen, daar deze in den zomer dikwijls minder bedraagt dan in het najaar, werd de vergadering gesloten. Rilland-Batlt. Bij koninklijk besluit is eene subsidie van 206 verleend ten behoeve van den wintercursus voor landbouwonderwijs alhier»

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1