ten worden verkregen, ïndustriën, die geen voordeel opleveren, moeten afgeschaft worden, zoo ook de zuivelbereiding, die nimmer met voordeel in de ko lonie kan gedreven worden. Het plan bestaat voorts om aan den nieuwen directeur op te dragen een plan tot coöperatie in de kolonie voor te bereiden. De voorzitter stelde voor dit rapport te stellen in handen der financiëele commissie tot preadvies. De heer Yas Visser wenschte dat het gedrukt en aan de afdeelingen werd toegezonden. Na eenig de bat werd besloten dat het plan met het preadvies der financiëele commissie zoo spoedig mogelijk aan de afdeelingsbesturen zal worden toegezonden. De schrijver der Haagsche Sprokkelingen aan het U. D. zegt: »Er werd dezer dagen eene statistieke opgave publiek gemaakt, die een eigenaardig licht werpt op de quaestie, in hoeverre tentoonstel lingen welvaart aanbrengen. In bet jaar 1892, toen men te Scheveningen de sporttentoon- stelling had, vervoerde de Exploitatie-maatschappij met hare stoomtram van hier naar de badplaats ruim 126.000 personen meer dan in den mooien zomer van 1893. Dat surplus vertegenwoordigt eene geldswaarde van circa f 15,000. Natuurlijk is een gedeelte daarvan opgebracht door vreemdelingen, die voor de tentoonstelling herwaarts kwamen, maar vermoedelijk slechts een klein gedeeltestel dit echter op Vs, dan is dus ter wille van dat sportfeest in 1892 door de Hagenaars f 10,000 meer dan anders aan die tram uitgegeven, waarbij dan nog minstens het dubbele komt voor de drie andere tramlijnen. Maar ook dit onderschattende, kan men toch gerust zeggen, dat er f 25,000 samen voor is uitgegeven door de Hagenaars alleen. En dat vormt dividend voor de aandeelhouders, die meerendeels niet in onze stad wonen. Saldo dusf 25,000 uitgevoerd uit Den Haag, d. w. z. (zij 't bij dubbeltjes) onttrokken aan de koopkracht onzer burgerij. Als men zoo eens in 't algemeen de rekening van al dergelyke zaken kon opmaken, die vertier en voordeel voor de stad heeten op te leveren, dan zou men misschien tot bevreemdende en teleurstellende uitkomsten geraken. En terwijl Den Haag in den zomer van 1892 meer vertramde van de sport-tentoonstelling, ont ving de commissie, die geld vroeg om arme school kinderen van kousen en klompen te voorzien, nog niet 1 pet. van die som: f203. Is daarin niet een scherpe tegenstelling de gemakkelijkheid, waarmede men heenstapt over uitgaven voor vermaak, en het weinige gemeenschapsgevoel", dat zelfs in dit geval maar met moeite van zijn geld afstand doet want men wete er bij, dat onder die f 203 nog eene gift van f40 en eenige van f10 zijn, zoodat het totaal door betrekkelijk weinigen is bijeengebracht". Sedert de invoering van het zonetarief, d. i. sedert 1888 tot 1892, is bet aantal vervoerde reizigers in Hongarije met 21.6 pet. toegenomen en zijn de ontvangsten met 40 pet. vermeerderd. Bonjour schrijft aan de Soer. Ct. »Mag men de geruchten voor waar gelooven, dan zoude Toekoe Oemar's grootste macht in onze ringits (rijksdaalders) te zoeken zijn; die zijn voor hem de sleutel, waarmeé hij zich tot elke benting toegang weet te verschaffen. Hoe grooter of belang rijker de positie is, hoe meer ringits er aan geofferd worden, doch wat komt 't er op aan, is 't geen heerlijk riemen snijden van andermans leêr De hoeveelheid patronen, die vriend Djohan aan vraagt, bedraagt steeds een zéér aanmerkelijk cijfer. Den 6en Nov. had hy alwéér een gedachten voorraad noodig, doch toen schijnt men zijne aanvraag zóo exhorbitant gevonden te hebben, dat er bedenkingen zijn geopperd om daaraan gevolg te geven. »Dan doe ik geen stap verder", moet toen 't antwoord geweest zijn op de gedeeltelijke weigering. Of hij ons dus ook goed getaxeerd heeft, die slimmert »tida boleh tawar" (niet af te dingen)'t gaat hier juist als overal in 'fc huishoudelijk bestaan; heeft men geen contanten, dan is men verplicht öf van den koop af te zien, öf een dure bon te passeeren. En of het wel met onze waardigheid en positie overeen te brengen is, dat wij met slaafsche onder worpenheid ons schikken naar de »eischen" van onzen Panglima Prang besar Ik voor mij, moet bekennen, niet veel heil te zien in de thans gevolgde politiek en ik vrees hard, dat we ons in een wespennest steken. De eerlijkheid 'gebiedt me echter te erkennen, dat er ook velen zijn, die wel eene goede verwachting koesteren van de tegenwoordige wijze van handelen. Zij baseeren hunne meening hoofdzakelijk op de om standigheid, dat de bevolking den oorlog moede is en al te veel onderdrukt wordt door de orang djahats, die voortdurend op bare kosten leefden. Maar dan vraag ik, waarom dan die bevolking de genomen versterkingen niet slecht, instede van die te behouden en den vijand de gelegenheid te laten zijn vroegere stellingen weder te bezetten. Maar dat volkje is ons te slim af, het kent onze krachten onze zwakte moest ik liever zeggen en weet van de omstandigheden partij te trekken. Immers het bestuur zal niet dulden dat 't »arme, verdrukte volk" door de orang djahats bemoeilijkt wordt; het zal den Panglima Prang telkens opdragen de indringers te verjagen. Alweer wordt alsdan uit gerukt, een weinigje in de lucht gepoft, zakken vol ringits in de be ntings geworpen enbeide par tyen fuiven van onze duiten!" Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Zondag 21 Januari, 's voor- middags half elf, ds. Tj. Kielstra van Middelburg. Kapelle. Bij de heden gehouden verkiezing van twee gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. gem., noodig geworden door de benoeming tot leden van den kerkeraad van J. De Jager Jz. en J. Daane, zijn als zoodanig gekozenL. Oele en J. De Jager Mz., respectievelijk met 58 en 59 van de 80 uitgebrachte stemmen. Hoedekenskerke. Op de nominatie ter be roeping van een predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier zyn geplaatst de heeren W. Hulsbergen, predfc. te Geesteren en J. P. Van Melle, predfc. te Rens- woude. Bij de Ned. Herv. Gem. te Middelburg is het volgend viertal opgemaakt: ds. W. A. Van Griet- huijsen te Goes; ds. A. De Haan te Ophemert; ds. A. S. Talma te Vlissingen, en A. J. A. Vermeer Jz. te Meppel. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Meppel ds. C. J. Van Paassen te Langweer. Volgens de Kerkelijke Courant zyn in Zeeland 42 van de 113 predikantsplaatsen vacant, dus meer dan Vs. Hieronder bevinden zich 13 gemeenten, die resp. van 10 tot 24 jaren geen predikant hadden. In den ring Borsele ontbreken 8 van de 10 pre dikanten. In de ringen Veere en IJzendijke elk 4 van de 8Vlissingen 4 van de 11Middelburg 4 van de 10Goes 3 van de 14Tolen en Brouwers haven elk 3 van de 9Kruiningen en Sluis elk 2 van de 8 en Axel 2 van de 7. Alleen in den ring Zieviksee ontbreekt geen predikant. Wilhelminadorp. De gemeenteraad benoemde heden tot onderwijzeres aan de o. 1. school alhier op een jaarwedde van 500 mej. A. R. Born te Hooger-Smilde. Volgens eene circulaire aan de hoofden van scholen in Indië wenscht de Directeur van O. E. en N. dat het steile schrift aan alle scholen inge voerd wordt. Het rechtopstaand schrift voldoet beter dan het schuine aan de eischen der hygiëne; het bevordert eene normale houding van het lichaam. Bovendien is het duidelijker en dus gemakkelijker te lezen dan het schuine. De Minister van Binnen]andsclie Zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 14 Februari. Zij, die zich aan het examen in een dezer vakken of in beide wenschen te onderwerpen, gelieven zich, vóór 2 Februari, aan te melden bij den voorzitter der commissie of de voorzitters der cominissiën voor welke zij wenschen te verschijnen, met overlegging van geboorte-akte en getuigschrift van zedelijk gedrag. De voorzitters der commissiën zijnvoor de nuttige handwerken: te Breda jhr. mr. J. B. A. J. M. Ver- heijen, inspecteur van het lager onderwijs in de le inspectie, te 's-Hertogenbosch; te 's-Gravenhage, J. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwijs in de 2e inspectie, te Delft; te Utrecht, A. J. Nijland, school opziener in het district Utrecht, te Utrecht; te Leeuwarden, J. E. Van Rennesse, schoolopziener in het district Heerenveen, te Sneek; voor de fraaie handwerken: te Breda, H. Th. Van der Grinten, schoolopziener in het district Breda, te Breda; le 's-Gravenhage, mr. A. M. De Cock, schoolopziener in het district Rotterdam, te Rotterdamte Leeu warden, mr. C. J. Prakken, schoolopziener in het district Leeuwarden, te Leeuwarden. Zij, die het examen in de beide vakken wenschen af te leggen, gelieven van dat voornemen te doen blijken aan ieder der beide voorzitters bij wie zij zich aanmelden. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Januari 1894. Heden zijn veroordeeld: W. v. K., 19 j. en A. v. S., 22 j., beiden te Ierseke en gedetineerd te Middelburg, wegens diefstal ieder tot 4 maan den gevangenisstraf met inmindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde C. J. Boone wegens mishandeling van a. J. Burg- hardt, op Hemelvaartsdag te Middelburg, tot 9 maanden gevangenisstraf. Wegens verduistering stond voor het gerechts hof te 's-Gravenhage terecht J. De J., 50 j., com- missionnair te Kruiningen, beklaagd van zich effecten te hebben toegeëigend, welke iemand hem in betaling gaf voor een stuk grond. Bekl. beweerde, met den kooper overeengekomen te zyn, dat hij hef geen de effecten meer opbrachten dan het bedrag van den koopprijs voor zich zou mogen behouden, terwijl hij, indien zij minder zouden opbrengen, het ontbrekende zou moeten bijbetalen. Het eerste was 'net geval, en dus was hij rechthebbende op de geheele op brengst. Bedoelde overeenkomst werd echter door den kooper ontkend. Het Openb. Min. vorderde bevestiging van het vonnis der rechtbank te Middel burg, waarby bekl. tot 4 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Uitspraak 1 Febr. Een 19-jarige jongen te Vlissingen kreeg van zijnen vader de opdracht om zijn jongeren broeder, die gedurende 2 dagen en 2 nachten niet thuis was geweest, te gaan opzoeken. Hij vond hem en wilde hem naar huis medenemen, doch dat ging niet ge makkelijk. Volgens verschillende personen zou de oudere broeder toen den jongeren mishandeld hebben. Hij werd deswege vervolgd en de officier van justitie eischte zijne .veroordeeling tot 7 dagen. De recht bank te Middelburg legde hem echter slechts f 5 boete op. Bekl. meende evenwel onschuldig te zijn, voorzag zich mitsdien in hooger beroep by het hot te 's-Gravenhage, en het openbaar ministerie heeft vrijspraak gevorderd. Het bot zal 1 Februari uitspraak doen. Gemengde Berichten. Hoedekeitskerke. Als eene bijzonderheid kan uit deze gemeente worden gemeld, dat in het laatste kwartaal van 1893, evenals in de maand Juni van dat jaar, op eene bevolking van p. in. 1000 zielen, zich geen enkel sterfgeval heeft voorgedaan. Waarde. Woensdagavond trad dhr. Lybaart van Krabbendyke Yoor het leesgezelschap alhier op. In eene boeiende voordracht, tintelende van humor, beschreef hij aan de hand van gewijde en ongewyde schrijvers, den invloed der Pantoffel". Een talrijk gehoor luisterde met de meeste aan dacht naar zijne sierlijke rede en een aanhoudend applaus na het einde bewees, hoezeer bij zijne hoor ders en hoorderessen geboeid had. Tal van bijdragen verhoogden verder het genot van den avond. Wolf erts dijk. Woensdagavond jl. hield de So ciëteit »Tot Nut en Genoegen" alhier hare jaar- lijksche algemeene vergadering in de herberg van P. Jonker. Een paar stukjes: Liefde zoekt list" en »Hoe men de boeren scheert" werden ten tooneele gevoerdverder brachten ook eenige voordrachten er het hare toe bij, om den talrijk aanwezigen een aangenamen avond te bezorgen. »Wolferts Fanfare" verleende hare medewerking door het uitvoeren van een vijftal muzieknummers en droeg niet weinig bij, om ieder voldaan huiswaarts te doen keeren. Wolfe lts dijk. Thans zijn ten derdenmcale ge vallen van mazelen in deze gemeente voorgekomen. De beide vorigs keeren bleef de ziekte telkens tot een geval beperkt. Deze week moest de weid wachter reeds 4 briefjes aanplakken. Het is evenwel voor het onderwijs niet te hopen, dat >de derde keer, de goede keer" hier van toepassing blijkt. Omstreeks éen uur werden de inwoners te Rotterdam Woensdagnacht uit hun slaap gewekt door brandalarm. Het bleek, dat een hevige brand was uitgebroken op een zolder boven een bakkerij in de Oost-Molen straat, achter uitkomende in de Kapitein Imansteeg, een nauw steegje, dat van de Nieuwehaven naar de Groenendaal loopt. Hetzij dat de brand te laat ontdekt werd of de brandweer aanvankelijk het brandpunt moeilijk kon bereiken, zeker is het, dat een brand zelden zoo spoe dig zulk een kolossale uitbreiding nam als deze. Als in een oogwenk stond niet alleen bet geheele pand van den broodbakker in volle vlam, maar tevens ook het daarnaast gelegen pand, terwijl al even spoe dig het vuur zich had medegedeeld aan de aan de overzijde der steeg gelegen pakhuizen, gevuld met allerlei zaken als vlas, petroleum enz., welke aan de vlammen ruimschoots voedsel gaven. De heerenhuizen aan de Nieuwehaven, waarachter die pakhuizen zich bevonden, verkeeiden in groot gevaar en de bewoners zochten dan ook allen een goed heenkomen. Om een denkbeeld te vormen van de uitgestrekt heid van den brand diene, dat men, zich in het zesde huis van de steeg af bevindende, nog voor een vuur zee stond. Twee stoomspuiten, drie drijvende stoomspuiten en een 8-tal handspuiten bestreden met vereende kracht het element. Omstreeks half drie begon de gloed iets te verminderen, doch het was wel een paar uren later eer de eerste spuiten zich konden ver wijderen. Ook des ochtends smeulde het nog op verschillende plaatsen en de beide stoomspuiten en een aantal handspuiten hielden Woensdag nog de wacht. Betreffende een ongeval, dat de stoomboot Amsterdam is overkomen, meldt het Engelsche blad de Standard het volgende De Amsterdam, die den 16en Jan. van Rotter dam te New-York aankwam, ontmoette den 14en een visschersvaartuig, varende onder Amerikaansche vlag, dat in groot gevaar verkeerde. De bemanning, ten getale van 14, was vastgebonden aan de masten en werkte tevens met alle krachten aan de pompen. De gezagvoerder seinde, dat het vaartuig op het punt was te zinken en verzocht dringend om hulp. Onmiddellijk bood de eerste officier van de Am sterdam met zes matrozen aan in eene sloep nog eene poging tot redding van de drenkelingen te wagen. De sloep stak in zee, maar juist op het oogenblik, dat de redders het vaartuig haddon be reikt, kwam een zware golf opzetten, die de boot deed kantelen. Drie der Nederlandsche matrozen verzonken on- middellyk in de diepte, maar de vier overigen klamp ten zich vast aan de gekantelde boot en wisten zich zoodoende nog eenigen tijd boven water te houden. De gezagvoerder van de Amsterdam stoomde onmid dellijk op om de matrozen te redden. Weldra be reikte bij de boot, maar drie der matrozen waren toen reeds dermate verstijfd door de koude, dat zij niet meer in staat waren de touwen te grijpen, welke hun werden toegeworpen. De vierde matroos, die zich nog kon roeren, greep een der touwen en werd nog behouden aan boord van de Amsterdam gehe- schen. De drie anderen kwamen om, zonder dat zij geholpen konden worden. Onmiddellijk verklaarde zich een andere ploeg matrozen van de Amsterdam bereid om een tweede sloep te bemannen en nog een laatste poging tot redding van bun makkers en de schipbreukelingen te beproeven, maar dit was onmogelijk. De storm, die reeds sedert eenigen tijd bad geheersebt, nam steeds toe en de zee werd zoo onstuimig, dat de gezagvoerder on verantwoordelijk zou gehandeld heb ben, indien hij nog meerdere menschenlevens in de waagschaal had gesteld. Niettemin bleef de Amsterdam zoo lang mogelijk in de onmiddellijke nabijheid van het zinkende schip, ten einde zoo mogelijk nog hulp te kunnen bieden, maar de storm, nu en dan met sneeuwbuien gepaard, onttrok het wrak weldra aan het gezicht. Gedurende twee uren werd nog gezocht naar het vaartuig, even wel zonder gevolg. Toen eerst zette de Amsterdam de reis D»*r New-York voort. Een vijftiental matrozen plaatsen in een der bladen de volgende advertentie »Daar wij ondergeteekenden in uw veelgelezen blad van den lien Jan. 1894 gelezen hebben dat in 1899 de wereld zal vergaan, zoo verzoeken wij, matrozen van Hr. Ms. Wachtschip te Nieuwediep, een jaar of tien uitstel, daar onze diensttijd eindigt in de jaren '97, '98 en '99. Iemand te Breda, die eenigen tijd geleden een revolvertje gekocht had bij den heer Kamerling, teneinde een verdedigingsmiddel in huis te hebben, kwam Zondag 11. op den inval om het ding eens te beproeven en kwam tot de ontdekking dat hij er niet erg best mede terecht kon. Hij stak het ding, geladen als het was, in zijn zak (vanwege de wapenwet) en ging er mede op weg naar den verkooper. Maar onderweg rustte de hand zenuwachtig in den broekzak, waar het gevaarlijke ding in verborgen zat, en toen by in de Vischmarktstraat was, ging plotseling het vuur wapen af en de kogel doorboorde broek en jas. Nog zenuwachtiger dan te voren liep de man door naar den winkel van den heer Kamerling en begon dezen juist uit te leggen wat er aan man keerde toen een politieagent den man kwam verba liseeren wegens het dragen van verboden wapenen. Dit is, zegt het Hbl, de geschiedenis van den moordaanslag" te Breda, die in de pers de ronde deed De Koninklijke Beiersch Bierbrouwei y te Am sterdam, die velen een flink daggeld liet verdienen, door het verzamelen van ijs en het vervoeren daar van naar hare kelders, heeft nu met dit werk moe ten laten eindigen. Drie weken lang heeft het werk geduurd en in dien tijd is door de directie uitbetaald eene som van f 6450. Pascben valt dit jaar op 25 Maarteen zóo vroeg Paaschfeest zal zich eerst in 1951 herhalen. Volgens 't concilie van Nicaea mag 't PaaschfeeBt nooit vroeger dan 22 Maart gevierd worden. Dit kwam het laatst in 1818 voor en zal in 1970 weder het geval zijn. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur bevonden zich HH. MM. de Koninginnen op Haar rijtoer te Voorburg. Een der assen welke nieuw was van bet rijtuig liep warm, waardoor het wiel vast raakte. De beide Vorstinnen verlieten het rijtuig, waarna door eenig6 voorbijgangers met goed gevolg beproefd werd de as af te koelen en daarna bet wiel, ook door aanwending van olie, weder op gang te brengen. H. M. de Koningin-Regentes betuigde aan hen, die hulp hadden verleend, Haar dank en zegde hun een belooning toe. Het volk te De Wilp oefende Zaterdagavond weer eens recht tegenover een gehuwden baas-schoen maker, daar woonachtig, die reeds geruim en tijd het 7e gebod overtrad. Toen hij des avonds zijn vriendin, een weduwe, weer een bezoek bracht, werd hij door eenige jonge mannen naar buiten getroond, waar men hem onder de armen greep en voor zich uit door het dorp liet gaan. Honderden waren op de been, muziek ging voorop en toen men het geheele dorp door was, ging het tegen 10 uur naar Marum, waar men den baas voor het huis van den burge meester saluut liet maken en deed beloven, voortaan zijn vrouw beter in eere te houden. (N. Gr. Ct.) 344e Staatsloterij. 5e kl. Trekking van Donderdag 18 Januari. 7e lijst. Getrokken prijzen. 50,00017925. 1500: 16098. 1000: 13184 15619. 400: 10079 18342. 2001518 1801 4505. 100665 691 1159 2856 5350 6594 9753 10826 13102 13536 18870. P 70391 1842 1849 1927 5510 5560 11742 18999 19972 19981. Nieten: 311 322 328 331 364 398 410 455 1836 1850 1860 1869 1881 1937 2011 2012 3214 5543 5557 5597 5605 5606 5607 5647 10301 11756 20880. Trekking yan Vrijdag 19 Jan. 8 e lijst. f 100000: 15553. P 10005392 11060 13162 13977 16201 19067 19336. 4007478 9950 11231 17709 20295 20352. 2001753 4879 7981. 1001974 3039 4179 4394 6669 9203 9720 10399 11745 11775 16191 20524 70312 408 419 440 1904 5538 5638 19978. Nieten324 365 385 389 403 411 418 1831 1834 1853 1908 1923 1938 2038 2048 5506 5622 5625 19954 19989 19998. Liefdadigheid. De Commissie voor (Economische Spijsuitdeeling maakt dankbaar melding van een bij haar ingekomen gift van den heer J. FRANSEN VAN DE PUTTE, groot f38,50, zijnde de helft in de bruto-opbrengst van eene door ZEd. gehouden lezing. Voor dit be drag zal op nader te bepalen dag eene buitengewone bedeeling plaatshebben. Namens de Commissie, J. J. OCHTMAN, Voorzitter. A. DEKKER Jz., Secretaris. Het BESTUUR van den Christelijken Volksbond betuigt zijnen hartelijken dank aan den heer J. FRANSEN VAN DE PUTTE voor de van hem, ten behoeve der Werkverschaffing, ontvangen som van f 38,50, zijnde de helft der opbrengst der door hem op 18 dezer gehouden lezing. Burgerlijke Stand van Goes van 17 tot 19 Januari 1894. Ondertrouwd 18, Johannes Melchior Jellema, 24 jjm., te 's-Heer Arendskerke en rieternella De Jonge, 25 j., jd., te Goes. Geboren 18, Adriana, d. v. Leendert Visser en Jacoba Johanna De Jonge. Overleden 18, Cornelia Steenpoorte, 54 j., ge huwd met Adriaan Van Zweden.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2