JL VLAS. contracteert BEETWORTELEN De vrouw van J. K. te Drachten had den vloer gedweild. Haar man zou over het gedweilde ge deelte gaan, dat bevroren was. Hij viel met den rug op een ijzeren ketel en brak drie ribben. Een buitenlandsch blad verzekert, dat fijnge sneden, met meel bestrooide bittere amandelen zoo wel ratten als muizen zeker en snel dooden. Aan te raden is het echter, de bittere amandelen te bestrooien met suiker, daar suiker de eenige lok- spijs is, waaraan de snoepgrage huismuis geen weer stand kan bieden. Tusschen Nieuw-Buinen en Eksloërmond had een man het ongeluk op het ijs te vallen, waardoor hij zijn rechterbeen brak. En dat op eene plaats, waar geen huis te zien wasNa drie uren lang over het ijs te zijn gekropen, zag hij een alleenstaand huisje. Op zijn hulpgeroep kwam echter niemand buiten. De vrouw was alleen thuis en meende met een beschonken man te doen te hebben. De man werd gevonden met bevroren vingers en is in zorgelijken toestand in het ziekenhuis te Gro ningen opgenomen. In het Engelsche tijdschrift Strand Magazine van deze maand komt een artikel voor van de hand van Mary Spencer-Warren over de Koningin van Holland". Dit artikel handelt weliswaar meer over de koninklijke paleizen dan over de jeugdige koningin, doch niettemin bevat het eenige aardige anecdotes. Gelijk bekend is zegt de schrijfster is de Nederlandsche koningin tengevolge van hare positie altyd streng afgezonderd van sommige genoegens, waaraan jonge meisjes kunnen deelnemen, en moest zich den voortdurenden omgang met andere meisjes ontzeggen. Bij gelegenheid, dat zij haar weerspannige pop bestrafte, hoorde men de koningin zeggen >Nu zoet zijn en oppassen, want anders maak ik een koningin van je en dan heb je in 't geheel niemand meer om mee te spelen. Het Leidsch Dagblad bevat het volgende verhaal Zondag jl. had op een der binnenwateren van de gemeente Zoeterwoude, nabij Leiden, een komisch geval plaats, hetwelk echter ernstige gevolgen had kunnen hebben. Twee heeren uit Leiden zeer netjes gekleed in sportkostuum op schaatsen, reden heel zwierig op een der binnenwateren. Zij ontmoetten drie personen, waarschijnlijk uit den boerenstand (anders toch zouden die heeren hen niet uitgescholden" hebben voor boeren). Deze hoeren dan waarschuwden de heeren dat zij voorzichtig moesten zijn, want het heeft daar opengelegen. »Wat" zeggen de heeren, »jullie boeren houdt ons niet voor den gek'. Van den zomer heeft het opengelegen Maak een boer wijs dat het hier ge vaarlijk is". Nog eenige minuten en jawel, daar lagen de heeren met hun fraai kostuum in het gedeelte, dat van den zomer had opengelegen, tot aan hun hals in het heerlijke zomer water. De boeren gaan nu weder naar hen toe, en vragen aan de heeren »Nu wilt ge zeker wel geholpen worden door die boeren Of moeten die boeren jelui laten verdrinken Dat doen wij niet, maar gij moet eerst goed van dit bad doortrokken en terdege van onze waarschu wing overtuigd zijn Nu aan het werk jongens en de heeren door boeren gered 1" Of die gekostumeerde heeren genoeg in den zak hadden om den boeren" eene belooning voor hunne waarschuwing en moeite ter redding te schenken, weet de berichtgever niet. In ieder geval is hier het spreekwoord van toepassing»die lacht het lest, die lacht het best Het is vooral zijn groot opslorpings ver mogen van vloeistoffen, die turfmolm tot een gewenscht artikel onder het vee maakt. Het kan 8 maal zijn gewicht aan vocht opnemen, zoodat het in dit op zicht de eigenschap eener spons bezit, die ook eenige malen haar gewicht aan water vasthoudt. Waar dus jong vee los in den stal rondloopt en verbazend veel stroo noodig zou zijn, daar is turfmolm op zijn plaats. Het verschaft steeds een droog hok, een zachte ligplaats en wordt geacht te zijn bij runderen een voorbehoedmiddel tegen klauwzeer en by paar den tegen rotstraal. Omtrent het scheepje, dat op bijzondere wijze wordt voortbewogen, en waarover we vroeger reeds iets meldden, deelt De Telegraaf thans het volgende mede Met het opschrift Werkt zonder Kosten" prijkt een aardig met vlaggen getooid tentje, dat sinds eenigen tyd in den Amstel bij de Blauwbrug te Amsterdam ligt. In dat tentje ligt een boot ver borgen een soort van jacht, dat den heer W. Kooy uit Huizen toebehoort en waarvan het geheimzin nige ligt in de beweegkracht, die geen geld kost. Het bootje zelf, 10 Meter lang bij een breedte van 2.40 M., ligt geheel boven water en is keurig opgetuigd. Het middengedeelte van de boot zou men de machinekast kunnen noemen. Aan weers kanten staan banken en eenige wassen beelden staan of zitten met doodsoogen en lijkkleurige gezichten te genieten van den boottocht, waarbij ze niet voor uit komen of van de muziek, die ze met stijve op- en-neer-bewegingen schijnen voort te brengen. Doch dit alles dient slechts om de aandacht af te leiden van het groote geheim, de beweegkracht, die geen geld kost. Zoodra de man aan het roer een rad in draaiende beweging brengt, ziet men door een raampje in het midden van het schip, een groot scheprad draaien en de boot zou als ze in bet water lag, in beweging komen. Door op een veer te druk ken kan de stuurman sturendoor een kleiner rad om te draaien komt de boot tot stilstand. Waardoor die beweegkracht, die naar men om meedeelde, niet alleen bjj booten maar ook bij andere machines kan toegepast worden, wordt opgewekt, is een geheim. Er wordt geenerlei brandstof noch eleetriciteit voor gebruikt. Vijf jaar heeft de heer Kooy aan deze uitvinding gewerkt. Op 31 Augustus van het vorige jaar heeft een proeftocht op de Zuiderzee plaats gehad, die naar men zei, goed had voldaan. Thans ligt de boot non-actief aan den Amstel. Die er iets vau zien wil, kan haar gaan bekijken, maar veel wijzer wordt men er niet door. Op Sicilië is de ellende zoo groot, dat hon derden dorpsbewoners, naar aan de ïnd. wordt ge meld, brood eten, bestaande voor twee derden uit meel en voor een derde uit aarde. Soms is zelts zout te duur. De Popoio Romano wijst er op, dat op Sicilië 22 millioen lire gemeentebelastingen wordt betaald tegen 12 millioen in het nog meer bevolkte Piemont. De Opinione herinnert, dat reeds in de Kamerzitting van 5 Maart 1891 eenige afgevaar digden den onhoudbaren toestand op Sicilië aan toonden en de vrees uitten dat een opstand 't einde moest zijn. Een lid van het Amerikaansche Huis heeft voorgesteld een prijs van 20.000 ds. uit te loven voor den man, die vóór 1 Jan. 1896 den bestuur baren luchtballon uitvindt. Een collega, een grap penmaker, diende daarop de volgende motie in »Het Amerikaansche Huis besluit dat van 1 Jan. 1896 af de wetten van de zwaartekrreht zijn op- De armlooze kunstenares, Elisabeth Kunneich, eene Duitsohe van geboorte, trad dezer dagen te Verviers in höt huwelijk. Haar echtgenoot, een Oostenrijksche impresario, heeft in ieder geval geen dommen zet gedaan, door aanzoek te doen om den »voet" der kunstenares, want zij brengt aardig wat mee ten huweljjk. Op den burgerlijken stand onder- teekende Elisabeth Kunneich met vasten voet de trouw-acte en bij het kerkelijk huwelijk werd haar door den geestelijke de trouwring aan den vierden teen van den linkervoet Waiergetijen voor lerseke. De heilige Synode, die thans te St.-Petersburg zitting houdt, heeft besloten, dat personen, die voor de derde maal trouwen, eene openbare straf zullen moeten ondergaan voor den tijd van 3 tot 5 jaren, en dat aan weduwen boven de 60 jaar, die in het huwelijk wenscben te treden, dezelfde straf voor den tijd van 2 jaren opgelegd zal worden. Welke deze straf zal zijn, wordt niet meegedeeld. In de Italiaansche Kamer zal men zich eer lang bezig hebben te houden met een nieuw schan daal", dat het ministerie van oorlog betreft. Op de begrooting had generaal Pelloux regelmatig de onderhoudskosten van een tamely k aanzienlijk getal soldaten in effectieven dienst geplaatst; credieten waren dientengevolge toegestaan. Thans is gecon stateerd, dat de soldaten, die men onder de wapens moest hebben, slechts op het papier bestonden. Er waren compagnieën infanterie, die slechts 13 man teldenbatterijen werden door nauwelijks 5 man bediendbij de cavalerie waren nauwelijks zooveel ruiters, als noodig waren voor het verzorgen der paarden. Men vraagt zich af, waar de sommen gebleven zijn, die bestemd waren voor het onderhoud van het normale effectief. Specialiteiten verzekeren, dat in geval van oorlog, generaal Pelloux in een toestand zou verkeerd hebben gelijk aan dien, waarin de Fransche maarschalk Leboeuf zich in 1870 bevond. Tijd is geld. Te Berlijn was dezer dagen een biljet aangeplakt op het magazijn van een win klier, die op dien dag trouwde, luidende s>Wegens huwelijksvoltrekking een kwartier ge sloten." De Czaar gaf oniangs weer een bewijs van zijn buitengewone spierkracht. Aan een klein sta tion bij Petersburg bood het dochtertje van den burgemeester de Czarina een ruiker aan, die inder haast was samengesteld uit de bloemen van broei kassen in de nabyheid. Daar de steeltjes nat en vuil waren, had de Czarina blijkbaar weinig lust om de bouquet aan te nemen. De Czaar nam, toen hij dit bemerkte, een zwaar tinnen bord van de tafel en draaide het, als of 't een stuk papier was, tot een porte-bouquet. Twaalf jaar geleden, verdwaalde een zesjarig knaapje te New-Castle en wat dejouders ook deden, het kind werd niet teruggevonden. Dezer dagen meldde zich een soldaat bij hen aan, die de verloren zoon bleek te zijn. Het kind was in een vondelingen gesticht te Leeds opgegroeid en na tal van hopelooze pogingen was 't hem nu eindelijk gelukt zijn ouders terug te vinden. Volgens het Vaterland van Weenen is in het St. Johannes-hospitaal aldaar een persoon opgenomen, die vijftien jaar letterlijk ingemetseld is geweest. Hij werd ontdekt in een onderaardschen kerker te Wolfgang in Opper-Oostenrijk. Zijn armzalig voedsel was hem steeds door een kleine opening toegereikt. De ongelukkige is geheel verdierlijktin al die vijf tien jaar heeft hij geen menschelijke stem gehoord; spreken kan hij niet meer, hg blaft als een hond. De baard is hem tot de knieën gegroeid. Zijn eigen moeder en zijn beide zusters hebben hem in dezen vreeselijken toestand gebracht, om in het bezit te komen van een erfenis, waarop hij recht had. De magnetische noordpool der aarde, d. i. het punt, waar de vrij bewegende magneetnaald een loodrechten stand aanneemt, is nog pas éen keer bereikt geworden. Dit geschiedde den len Juni 1831 door den poolreiziger Sir James Clark Ross. De magnetische noordpool werd door hem gevonden in de Noord-Amerikaansche IJszee, nabij kaap Adelaida op de westpunt van het eiland Boothia. Het is voor de kennis van het magnetismus der aarde van het hoogste belang te weten, of zich ook thans de magnetische pool nog op hetzelfde punt bevindt, of dat zij, wat zeer waarschijnlijk is, ge durende de laatste 62 jaren van plaats is veranderd. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn thans bezig eene expeditie uit te rusten, met het doel dit nader te onderzoeken. De leiding dier expeditie is opgedragen aan den bekenden natuurkundige, prof. Langley. Het plan is, dat do expeditie met een stoomwalvischvaarder van St. Johns naar de Repul- sebaai zal trachten te gaan, die nabij de magnetische pool ligt, zooals wij die tegenwoordig kennen. Hier zal een vast station gebouwd worden om te over winteren en regelmatig magnetische waarnemingen te verrichten. In de aanstaande lente zal do expeditie reeds vertrekken. Het is eene groote voldoening voor het publiek in Frankrijk, dat de Parijsche jury den moed heeft gehad den anarchist Vaillant schuldig te verklaren. Bravo jury!" roept Cassagnac in de Autorité indien zij een oogenblik zwak was geweest, zouden de anarchisten hebben geloofd, dat de maatschappij bang was en zij zouden een waar terrorisme hebben ingevoerd". »De maatschappij", zoo leest men in het Journal des Débats»is iets groots en edels, de toevlucht van de arbeidende en de lijdende mensch- heidzij heeft het recht te leven en de plicht zich te ver dedigen. De gezworenen der Seine hebben dien plicht vervuld". Zelfs de Lanterne verklaart»Vaillants daad was afschuwelijkhij wilde blindelings dooden en nu zal men hem dooden. Dit is logisch De maat schappij moet zich verdedigen tegen ieder, die zich aan een menschenleven vergrijpt." Alleen de socia listische bladen vinden het vonnis te streng en sporen Carnot aan, genade te schenken. Het is te hopen, dat het den anarchisten niet gelukt, ten spijt van uitzonderingswetten, de ver meerdering der politie en de duizend huiszoekingen en arrestatiën, Vaillant te wreken, zooals Ravachol is gewroken. Niet alleen voor het ministerie Casimir Périer, maar ook voor de republiek zou dat nood lottig kunnen zijn. De plotseling weder opgekomen vereering voor den eersten Napoleon is misschien een teeken, dat de Franschen aan een nieuwen »redder der maatschappij" bereidwillig zich zouden onderwerpen. Correspondentie. Wij verzoeken beleefd om toezending van de nog niet ontvangen bevolkingsstaatjes, opdat die bij genoegzame plaatsruimte in ons volgend nommer kunnen worden opgenomen. Burgerlijke Stand van Goes van 12 tot 15 Januari 1894. Geboren 14, Sophia Catharina, d. v. Willem Schrijver en Adriana PassieuxSara Johanna, d. v. Philip Vermeule en Pieternella Strijd. Overleden: 13, Marinus Van de Vaate, 88 j., weduwnaar van Theuntje Groeneweg; 8 December 1893, te Dartmouth-Harbour (Engeland), Marinus Leconte. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER <1 O O Nam. Voorm. Nam. 16 Januari 8.50 9.24 2.52 3.20 17 10.1 10.40 3.54 4.31 18 11.20 5.10 5.50 19 0.1 0.38 6.31 7.8 20 1.12 1.41 7.42 8.11 21 2.10 2.39 8.40 9.9 22 3.4 3.30 9.34 10.— Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Information, 17 Jan, 18 18 81 1 Feb. 7 Mrt, 8 9 14 Marktberichten. ROTTERDAM, 15 Januari 1894. V1 a b op het land zonder handel. De aanvoer bedroeg 17556 steen, dat grootendeels tegen ferme prijzen is opgeruimd. L p z a a d met meer han del tot f 14,50 verkocht. Aardappelen: Blauwe fl,90 a f2, jammen f 1,60 a f2. Granen: Buiten- landsche stilMeel stil, onveranderd. Binnen- landsche zonder noteering, pryzen nagenoeg onver anderd. ■A.d.-v©rtentien Voorspoedig bevallen van een Jongen J. B. VAN DE LINDE—Versluis. Kruiningen, 7 Januari 1894. Ondertrouwd LAURENTIUS OORNELIS JOHANNES DE GROOT en MARIA JACOBA ZÜIDWEG. Gouda Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kruiningen. Zaterdag werd door de afd. Krui ningen der Zeeuwsche landbouw-maatschappij aan besteed de levering van 135100 K.G. superphos- phaat en van 10600 K.G. Chili-salpeter. Ingeschreven werd voor superphospbaat door de heerenC. P. Daverveldt f3,46, A. Snelleman f 3,41, Maatschappij tot verk. van hulpmeststoffen te Dordt f 3,46, P. G. Adriaanssen f3,43, W. Verlare f3,51, Coenen Schoenmakers te Uden f3,36. Voor Chili-salpeter door de heeren: A. Snelleman f 11, Maatschappij Dordt f 10,98, P. A. Adriaanssens f 10,871/2, P. G. Adriaanssens f 10,83, J. F. Adriaansens f 11,16, W. Verlare f 11,30 en J. Kostense te Kruiningen f 10,711/. Aan de laagste inschrijvers werd de levering gegund. Borsele. Zaterdag werd alhier door het Bestuur der waterkeering v. h. calam. waterschap Ellewouts- dijk-Borsele aanbesteedhet uitvoeren van steen- bestortingen aan den oever van den calamiteusen polder, geraamd op f68091. Hiervoor hadden Vrij dag ingeschreven: W. M. RoeloSs te Papendrecht, voor f64000; De Basalt-maatschappij te Rotterdam, voor f61191; J. De Bree Fz. te Ter-Neuzen, voor f59240, en P. A. Van de Velde te Ter-Neuzen, voor f58500. Behoudens nadere goedkeuring is het werk aan laatstgemelde gegund. Voorwerpen. Goes, weilanden en woonhuis, De Ronde Bresser. Goes, inboedel, De Ronde Bresser. 's Gravenpolder, verp. bouwland, P. Overman. Nisse, boomeu, P. Overman. Wemeldinge, herberg, buizen, tuingrond, meubels, herberg-inventaris, Gallis Merens. Nisse, bofsteedje, Pilaar, 's Gravenpolder, boereninspan en meubil. goederen, P. Overman, buis enz., land en moubil. goederen, Gallis Merens. meubelen, Mulock Houwer, bouwland, Pelle en Lansen Croin hofstede en land, Pelle eu Lansen Croin inspan, meubilair, inspan, inspan, inspan en beestiaat, meubilair, inspan, boereninspan, inspan, meubilair, inspau, Kapello, go09, Kapelle, Goes, Nisse, Nisse, Rilland, Baarland, Wissekerke, Rilland, Wolfertsdijk, 's Gravenpolder, Wolfcrtsdijk, Wolfertsdijk, Borsele, Pilaar. Pilaar Mulock Houwer. Van der Kloes. Roelof. Mulock Houwer. P. Overman. Mr. Liebert. Pilaar. Pilaar. Pilaar. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 3 Feb., Bjrsolc, oavarverdeligi agswerken. Polderbestuur. Dordrecht 11 Januari 1894. Den 19 Januari 1894, hopen wij den 75gten geboortedag te herden ken van F. SCHIJF, oud-timmerman te Ovezande, Namens zijne kinderen, J. DE JONGE Lz. M. J. SCHIJF. Op Zaterdag 20 Januari a. s. hoopt onze geliefde vader, behuwd- en grootvader FRANgOIS DEKKER zijn SOsten geboortedag te herdenken. Namens zijne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen, W. DEKKER. Nieuwdorp, 16 Jan. 1894. Heden ontvingen wij het voor ons smartelijk bericht, dat onze zeer be minde zuster en behuwdzuster mej. JOHa. Ga. WÜRSTEN—Van Driel te Middelharnis, na betrekkelijk kort maar hevig lijden, in den ouderdom van ruim 62 jaren is overleden. B. C. VAN DRIEL. A. VAN DRIELDe Jonge. Goes, 10 Januari 1894. Volstrekt eenige kennisgeving. Onze geliefde broeder, bihuwd- broeder en oom, de heer M. VAN DE VAATE, overleed heden in den ouderdom van ruim 88 jaren. Namens de familie, W. VAN DE VAATE. Goes, 13 Januari 1894. Heden ontsliep zacht en kalm, in zijnen Heer en Heiland, onze eenige, geliefde zoon en neef, CORNELIS ADRIAAN MAARTEN VAN STRIEN, in den jeugdigen leeftijd van ruim 20 jaren, na een korte ongesteldheid van vier dagen. De diepbedroefde ouders, oom en tantes, W*. VAN STRIEN. H. J. A. VAN STRIEN—Cornelisse. J. M. A. CORNELISSE. O. CORNELISSE. A. CORNELISSE-Dronkers. Bath, 13 Januari 1894. Land te huur gevraagd voor TEVENS te bekomen voor de zaai. AdresJ. Van Iriere, Borsele. voor de GASTELSCHE Beetwortel-sui kerfabriek te Gastelad 10 per duizend Kilo's netto, met gunstige bepalingen, zoo ook voor Kattendijke en omstreken. KLOETINGE, 12 Januari 1894. W. AKKENAAR.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 3