sluier»Ocb, ze was naaister, bet kostte haat bijna niets, weet-je" en »je trouwt ook maar eens ran je levenJ" Bruigom was van onder tot boven in 't zwart laken. Onder zijn kin prijkte in sierlijke plooien een breede strik van wit satijnom zijn handen voegden zich met moeite glaceeën handschoenen no. 12!/4 en horlevinks op zijn boterkrullen balanceerde de hooge dop, glimmend als een kerktoren bij volle maan. Hij had dien morgen nog »pas" drie slokkies ge nomen»Och 'tis ook zoo'n gewichtige dag!" Het paar naderde de coupé. Bruigom stapte in z'n voortvarendheid Bruidje voorbij en een, twee, drie, 't eerst het rijtuig in, en vergat in z'n drukte zelfs vrouwlief bij 't instijgen te helpen. Het portier klapte dicht, en als eindslijk de tal rijke leden van den familiekring, die allen wel graag eens deftig reden, in de drie koetsen en de vigelante met 1 paard, die achteraansjokte, hadden plaats ge nomen (in elk rijtuig gingen er vijf en één op den bok), zette de stoet zich iu beweging, en ik ben er zeker van, dat geen voorbijganger de sombere waar heid zou geloofd hebben, dat 't jonge paar, zoo deftig en plechtstatig ter trouw gevoerd, voortaan zou moeten rondkomen van f 5,in de week. Trouw maar, eer 't verbooien wordt!" riepen een paar joDgens hen schaterend achterna. »0, die bloeiëD, wat doen ze in de kou!" zeide hoofdschuddend een bejaarde huismoeder, die er meer van wist. Later heb ik vernomen, dat in de kerk op dien dag gecollecteerd werden: 2 dubbeltjes, 71j2 cent, en een knoop. En de stalhouder vertelde mij na een jaar in ver trouwen, dat van al het gerij nog geen stuiver be taald is. Nu logeeren 't bruidstoilet en de hooge hoed in 't pandjeshuis, en overdenken in stoffige en duffe eenzaamheid de dwaasheid van de menschen. O, tijden! O, zeden! Weinige dagen geleden kwam ik voorbij de Achter straat en werd mijne attentie in beslag genomen door het rumoerige gegons, dat een standje aan kondigt. Hier en daar hadden de buurvrouwen zich bij troepjes vereenigd, en staken gewichtig en met drukke gebaren de hoofden bij elkander. Een paar mannen waren bezig een huisje, een der kleinste, te ontruimen, en zetten stuk voor stuk het bouwvallige huisraad op de straat. Bij haar have en goed (och, zoo ongelukkig weinig) stond een armelijk slordig-gekleede vrouw in een vuil paars-katoenen jakje en met loshangende, ongekamde haren. Op haar arm droeg zij een schreeuwend wurmpje van eenige maanden. Ik zag haar scherp in 't gelaat, en ondanks haar vermoeide en vermagerde trekken, herkende ik >de bruid van witte zijde en tulle". In haar nabijheid hing, half slapende tegen den muur, vloekende en razende, half waanzinnig van de jenever, de huisvader Eene verklaring van deze schilderij is overbodig! Ieder denke er het zijne van. v. D. O.-Ikdië Overgeplaatst van de Oedeh naar de Koningin Emma der Nederlanden de luit. ter zee le kl. C. A. D o m i n i c u s. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep te Zwartsluis door ds. J. P. "Van Melle te Renswoude. Te Heugem (L), waar een nieuwe pastoor is benoemd, weigert de ontslagen geestelijke de pastorie te verlaten. Hij beroept zich daarbij op het concilie van Trente, dat de onafzetbaarheid van pastoors heeft uitgesproken. Naar beweerd wordt, heeft de bisschop van Roermond den weerspannigen priester met de interdictie bedreigd. Den 29 December jl. werd door de afgevaar digden van verschillende clubs van onderwijzers drankbestrijders de Ned. Onderwijzers-propaganda- club (voor drankbestrijding) opgericht. Het doel der club is propaganda te maken onder de onderwijzers voor het beginsel der onthouding van sterkedrank alleen, of van alle alcoholische dranken, en het daar heen te leiden, dat ook de school een krachtig aan deel neme in den strijd tegen den alcohol. Inlich tingen worden verstrekt door de secretarissen der verschillende clubs en door den heer Th. W. v. d. Woude, Houtmankade 99, Amsterdam. Rechtszaken. Bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van den 11 Januari 1894 zijn naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen 1. A. R., oud 24 jaar, werkman; II. J. F. B. v. E., oud 22 jaar, schilder, beiden wonende te Rotterdam en gedetineerd te Middelburg, ter zakedat zij te zamen en in vereeniging zich in den avond van 6 October jl., omstreeks half 12 uur, zijnde de voor de nachtrust bestemde tijd, te 's-Heer flendrikskin- deren hebben begeven op het besloten erf, waarop de woning staat, bewoond door de gezusters Maria en Jacoba Verdonk, en aldaar, na eerst een paar ramen te hebben verbroken en ook gedeeltelijk een blind, zich bevindende aan de binnenzijde van een dier ramen, met het oogmerk om zich wederrechte lijk te bevoordeelen, genoemde vrouwen hebben ge dwongen aan hen geld af te geven, door haar toe te voegen »wy moeten geld hebben" en vervolgens, toen eene dier vrouwen zeide geen geld te hebben, »dan komen wij er in en slaan je dood of steken den boel in brand", waarop die vrouwen, door angst gedreven, van haar geld aan hen hebben afgegeven zes en dertig gulden in rijksdaalders en guldens, twee bankbiljetten ieder van vijf en twintig gulden en een bankbiljet van veertig gulden. Aan den eersten beklaagde is mr. E. N. Van der Bilt en aan den tweeden mr. C. De Witt Hamer J.Grz., beiden advocaten te Middelburg, ambtshalve als verdedigers toegevoegd. Thans is bepaald dat de zaak van den moord op den wachtmeester Hoekman gepleegd, op 14 Eebruari voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch zal behandeld worden. Mr. J. A. Loeff, die de be klaagden voor de rechtbank als raadsman ter zijde stond, zal hen ook voor het hof verdedigen. Gemengde Berichten. Borsele. Gisteren werden in de vergadering van den dijkraad van het Calamiteuze waterschap Elle woudsdijkBorsele behandeld en vastgesteld de om- sohrijvingen der onderhoudswerken bekoorende tot het dienstjaar 1894/95, nadat de heer M. De Dreu, als vertegenwoordiger van het Calam. watersehap Ellewoudsdijk was beëedigd. Voor Ellewoudsdijk werden de kosten van genoemde werden geraamd op 12542,84 en voor Borsele op 13898.81. Ingevolge de uitnoodiging van heeren Ged. Statön raadpleegde het bestuur den dijkraad over het ver zoek van de waterbouwkundige ambtonaren bij de besturen der waterkeeringen van de Calam. polders of waterschappen in Zeeland tot het verleenen van pensioen aan hunne eventuëel na te laten weduwen en weezen. De Dijkraad oordeelde dat aan bedoeld verzoek is te voldoen door oprichting van een fonds uit bijdragen van de waterbouwkundige ambtenaren en van de waterschappen, waarbij zij in dienst zijn. De Hüllboot Minister Talc van Poortvlietdie gisteren te Vlissingen moest binnenkomen, is volgens particuliere berichten op de rivier van Huil aan gevaren en in zinkenden staat tusscben twee stoom- booten aldaar binnengebracht. Persoonlijke onge vallen hebben niet plaats gehad. De luitenant Clockener Brousson, die te Am sterdam was ter bijwoning van eene uitvoering van den door hem opgerichten Militairen Bond, kreeg Woensdag last, onmiddellijk naar zijn garnizoen terug te keeren, waardoor hij bij het feest niet tegen woordig kon zijn. Een hem toegedacht cadeau, be staande uit eene officierssabel met inscriptie, luidende Souvenir van zee- en landmacht te Amsterdam, aan den stichter van den Militairen Bond »Voor Koningin en Vaderland," den 2e-luitenant Clockener Brousson," zal hem thans nagezonden worden. Uit het leven vsd Jan ter Gouw deelt het Handelsblad mede Hoe smakelijk en aanschouwelijk kon hij vertellen hoe bij zijn vriend Piet Witkamp sens bij schemer in de Vijzelstraat ontmoette. Witkamp, die volgens Ter Gouw veel te veel in zijn geheugen prentte, wat Ter Gouw de moeite niet waard vond om te onthouden omdat men het elk oogenblik in een boek kan naslaan, leefde juist in de bruidsdagen en bracht van het huis van zijn meisje een paar stoelen naar de nienwe woning. Zoo eenvoudig huiselijk behandelde men dat in die dagen. De heide ge- scbiedvorschers raakten aan het praten, aan het redetwisten, tot zij eensklaps bemerkten, dat zij elk op eenen stoel midden in de Vijzelstraat zaten met een kringetje voorbijgangers om hen heen, die aan dachtig stonden te luisteren. Dat kon men doen in die dagen. Tegenwoordig zou men overreden worden door de trams of uitge jouwd door jelui lieve schooljongeheertjes, die enz. En dan volgde eene beschouwing over het verknoeien van de mooie stad en van het onderwijs. Uit Ter-Neuzen meldt men aan de N. K Ct, Woensdagvoormiddag had er in den Koegorspolder, in deze gemeente, eene ontmoeting plaats tusschen eene bende Belgische wildstroopers, ter sterkte van 18 man, en do rijks- en gemeentepolitie van hier, bestaande uit 5 man. De politie werd donr de stroopers toegeroepen om terwg te trekken, doch deze stand houdende, is men van de zijde der stroopers begonnen te vuren, hetgeen door de manschappen der politie werd beantwoord. Daar men twee man der bende zag vallen, veronderstelt men dat die gewond werden. Eindelijk hebben de stroopers zich verwijderd, met zich meenemende de twee gevallenen, in de richting der grenzen bij de Koewacht. De manschappen der politie bekwamen geen letsel. Te Garsthuizen heeft een sterfgeval plaatsgehad onder zeer treurige omstandigheden. Er zou een lijk ter aarde worden besteld. Twee dienstdoende buren zouden de lijkbaar halen. Hoe beving de schrik die mannen, toen zij, op de be graafplaats gekomen, het pas gedolven graf naderden en in de onmiddellijke nabjjbeid er van den ouden doodgravor Harm ICalk zagen liggen, uitgestrekt als een lijk. Hier moest echter oogenblikkelijk gehandeld worden. De ongelukkige werd opgenomen en in de naastbijzijnde behuizing gebracht. Juist kwam hier de heer Frima, arts te Stedum, aan. Vermoedende, dat het leven wellicht nog niet geheel geweken was, stelde deze alle middelen in het werk om den ouden man in het leven te bewaren. Helaas, het mocht niet baten. En aleer de bepaalde begrafenisplechtig heid kon plaatshebben, moest de lijkbaar, die door bovengenoemde mannen zou gebaald worden, nog eerst dierst doen, om den man, die het graf gegraven had, als lijk huiswaarts te brengen, waar eene oude wanhopige echtgenooto hem wachtte. Een bierhuishouder te Utrecht heeft in zijn gelagkamer een kaart hangen waarop te lezen staat »De ondergeteekende verklaart geen vergunning te hebben, maar die een sigaar koopt voor zeven eenten, krijgt een glaasje in de achterkamer op den koop toe". De man meende, dat er op deze wijze geen sprake kon zijn van bet verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning, en stond dan ook vreemd te kjjken, toen hij bemerkte dat de politie er anders orr dacht en hem bskeurde. Te Nieuwe Poke! a is een kind in de wieg doodgevroren. Toen de ouders tot de vreeselijke ontdekking kwamen, kon geneeskundige hulp niet meer baten. De rechtbank te 's-Gravenbage heeft veroor deeld L. K. te Wassenaar, die zijne voormalige ge liefde met haren bruidegom bij hunnen kerkgang een emmer »beer" over het lijf wierp, tot f 15 boete of 15 dagen. Een 14-jarige knaap uit Westerlee, prov. Gro ningen, had zich als wijlen Robinson Crusoë, reis plannen in het hoofd gehaald, echter op bescheidener schaal dan zijn groote voorganger. Het jongske had blijkbaar reeds zóóveel gehoord van den fraaien Martini-toren, te Groningen, dat hij het meer dan tijd voor zich vond om dat trotsehe bouwwerk ook eens in oogensehouw te gaan nemen. En Maandag toog het manneke, geschaatst en wel, op weg. Het doel van zijn reis, Groningen, bereikte hij inderdaad, doch in de stad .aangeland, geraakte hjj, steeds zoekend naar zijn toren, aan het dwalen, en moe en uitgeput legde hij zich eindelijk te slapen op een hoop steenen bij het hulpstation. Daar werd het ondernemende baasje 's nachts door een politie-agent gevonden, die hem, verkleumd en styf van de koude als hij was, naar de politiewacht bracht, waar hij den verderen nacht doorbracht, en vanwaar hij 'smorgens, na eerst den Martini-toren van alle kanten bewonderd to hebben, naar 'het Winschoterdiep werd gebracht. Hier bond het Cru- soë'tje zy'n schaatjes weder onder, en voort ging het weer naar Westerlee, waar hij nu zijn waarschijnlijk zeer ongeruste ouders zal kunnen verhalen van een toren, zoo hoog en zoo mooi als hij er nog nimmer een zag. Een bijzonder talrijke volksmenigte woonde Woensdag het proces tegen den anarchist Vaillant bij. Er waren natuurlijk de noodige voorzorgsmaat regelen genomen, teneinde te voorkomen, dat per sonen, die daartoe niet gerechtigd waren, in de zaal doordrongen. Het Openbaar Ministerie werd waar genomen door den procureur-generaal Bertrand, ter wijl de advocaat Labori als verdediger van Vaillant optrad. Bg het verhoor, dat hy onderging toonde Vaillant groote onverschilligheid. Met vaste stem beant woordde hij alle vrageB, welke de voorzitter, de heer Caze, hem deed. Uitvoerig herhaalde hij de bijzonderheden over den aanslag, hoe hij de bom vervaardigde, zich een plaats in de Kamer wist te verschaffen en den aanslag pleegde. Vaillant beves tigde, dat het zijn doel was geweest de Ministers te treffen. Vandaar dat hij de bom naar het midden der zaal had geworpen. Na het verhoor las Vaillant een uitvoerig stuk voor, waarin hij zijue grieven tegen de tegenwoor dige sociale toestanden ontwikkelde. Alleen onte vredenheid met de bestaande maatschappeiyke toe standen en het streven om daarin verbetering te brengen, hadden hem tot den aanslag geleid. Met een protest tegen het vonnis, dat de rechters zou den uitspreken en waaraan hij geen waaide hechtte, eindigde Vaillant zijne verdediging. Na de voorlezing van dit zonderlinge stuk, dat doorspekt was met allerlei diepzinnige sociale be schouwingen, kwam het getuigenverhoor aan de orde. Tot de getuigen behoorden ook de heer Girard, de chef van het stedelijk laboratorium, die rapport uitbracht over den inhoud der bom, benevens de afgevaardigde De la Eerronnays, die door den aan- slag gewond werd. Daarna werd de zitting geschorst. Bij de hervat ting verkreeg de procureur-generaal het woord voor het requisitoir. De heer Bertrand betoogde, dat Vaillant op eigen hand, en zonder medeplichtigen, had gehandeld, tenzij voegde hij er bij op aanstoken van moreele medeplichtigen. Van Vaillants beroep cf zijn streven om de verdrukten te helpen, wilde de procureur-generaal natuurlijk niets weten. De heer Bertrant noemde Vaillant een dwaas, in de war gebracht door ijdelheid en lust om van zich te doen spreken en eischte de doodstraf voor den man, die in een land, waar het algemeen stemrecht geldt, een aanslag tegen de nationale vergadering beproeft. >Ik heb mijn plicht gedaan, mijne heeren aldus eindigde de procureur-generaal zijn requisitoir »doet gij nu den uwe." De advocaat Labori pleitte verzachtende omstan digheden, op grond dat Vaillant moest beschouwd worden als het slachtoffer van politieke drijvers, die hem het hoofd op hol hadden gebracht. Van daar, dat de heer Labori het doodvonnis te streng achtte en een beroep deed op den moed der juryleden om den eisch van den procureur-generaal te verwerpen. De leden der jury lieten zich echter niet door bet betoog van den advocaat overtuigen en veroor deelden, overeenkomstig den eisch van den procureur- generaal, den anarchist ter dood. De Indépendance Beige deelt uitvoerige bij zonderheden mede over oen ongeluk, dat Dinsdag avond te Gent is gebeurd. Bij het afbreken van de spinnerij van den heer Van Kerkhoven, welke voor eenige jaren afbrandde en die tot een circus zou worden verbouwd, stortte plotseling een gedeelte van het gebouw, dat nog was blijven staan, in. Tien werklieden werden onder het puin bedolven. Ondanks de spoedige hulp der brandweer waren reeds vier hunner overleden, toen het puin werd opgeruimd. De ze? anderen werden nog levend, doch ernstig gewond naar het hospitaal vervoerd. Te New-York leeft op 't oogenblik oen man, bij wien men met het ongewapende oog kan waar nemen, of z|jn hart op de rechte plaats zit. Wegens een ernstig pleurislijden moest Edward Highhouse een operatie ondergaan in de borst, die een holte dwars door het lichaam achter liet. Men kan nu zijn hart duidelijk zien liggen en eiken slag en elke beweging waarnemen. De operatie genas voorspoe dig, maar de opening bleef, en de patient moet uiterst voorzichtig leven en zich vooral zeer in acht nemen 70or het vatten van koü. Öm zich daartegen te wapenen, stopt hy het gat met watten dicht, maar laat zich in een verwarmde kamer door des kundigen en andere belangstellenden bezichtigen, waardoor hy thans voor vrouw en kinderen het brood verdient. De hoofdredacteur van het Berliner Tageblatt is in zyn bureau aangevallen door een schilder uit Leipzig, wiens stukken in het blad ongunstig waren beoordeeld. De schilder wilde den naam weten van den criticus en bracht den redacteur, toen hy wei gerde den naam te noemen, een ernstige wond toe. De schilder, Klinger geheeten, poogde toen te ont snappen, maar werd op straat in hechtenis genomen. De berichten omtrent den brand op de ten toonstelling te Chicago blijken erg overdreven te zijn. De Fransche afdeeling lijdt veertig duizend dollars schade, de Engelsche vijfhonderd dollars; de Russi sche, Oostenrrjksche, Spaansche, Duitsche en Deen- sche afdeelingen hebben in het geheel geen schade geleden. Voor het hof van appèl te Zurich werd dezer dagen een komische rechtszaak behandeld. Een kla ger had de rechterlijke uitspraak gevraagd, wegens beleediginghij gevoelde zich bezwaard omdat iemand hem »zwijnhond" had genoemd. De rechter kon hierin geen beleediging zien, wijl zulk een dier niet bestaat, en sprak dus den beklaagde vrij. De aanklager werd tot de kosten veroordeeld. Na de uitspraak nam hij beleefd den hoed af voor den rechter en zeide *Guten Morgen. Herr Schwein- hund De bewoners der Sandwich-eilanden gaan door voor de beste zwemmers der wereld. De stoutmoe dige eilandbewoners zwemmen de baai in en duiken onder de golven door, terwijl zij planken voor zich uitduwen. Als zij een eind in zee zijn gezwommeD, kiezen zij zich, om terug te keeren, eene groote golf uit en dan vliegen zij zittende, knielende of staande op hunne planken met de snelheid van een renpaard naar de kust terug, op de koppen der golven. Dat alleen zser geoefende zwemmers zich aan doze gevaarlijke liefhebberij overgeven, spreekt vanzelf. Het college der Oezuïten Saint-Jean Berch- man op het Meir-plein te Antwerpen is door brand vernield. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, daar de leerlingen zich niet in het gebouw bevon den. Het college werd voor drie jaren gebouwd en kostte, naar mon beweert, 8,000,000 francs. Ofschoon een gedeelte der inrichting behouden bleef, is de schade zeer groot. De volgende advertentie verscheen onlangs in een der bladen van San Francisco »De heer, die in een omnibus op een roomtaart is gaan zitten, is bij de dame, die de taart pas gekocht had, bekend, en al heeft hij ook geen mo delijden met de hongerige weezen, vcor wie deze versnapering bestemd was, wordt hij dringend ver zocht, drie gulden vijftig, benevens de kosten dezer advertentie over te maken aan het bureau van dit blad, om te voorkomen, dat zijn ergerlijk gedrag openlyk ten toon wordt gesteld." Eu vlak onder deze advertentie las men er oene van den volgenden inhoud »Als de dame, die een heer eene lakensche broek van vijf-en-twintig gulden liet bederven, door eene vettige zelfstandigheid, in een papier gepakt, op de plaats te leggen, waar hij wilde gaau zitten, niet onmiddellijk dit bedrag overmaakt aan het adres van dit blad, onder letters A. B. zal er eerstdaags door middel van de pers aan de zaak openbaarheid gegeven worden." Zoodat men ook hier weer ziet, dat eene zaak altijd van twee kanten bekeken kan worden. In een zekere kerk in Ierland preekte een jong geestelyke. Het was de eerste maal en hy nam tot tekst: »De spijziging der tienduizenden". Hij zeide»En zij voedden tien menschen met tien duizend brooden en tienduizend visscben". »Dat is geen wonder", beweerde een oude Ier, »dat kan ik ook doen", hetgeen ^door den geestelijke gehoord werd. Den volgenden Zondag sprak de geestelyke over hetzelfde onderwerp, doch zeide dezen keer den tekst juist»En zij voedden tien duizend menschen met tien brooden en tien visschen." Hij wachtte een oogenblik en daarna over den preekstoel leunende, vroeg hij»En zoudt gy dit ook kunnen doen, mijnheer Murphy Murphy antwoordde: »Zeer zeker Eerwaarde kan ik dit." En hoe zoudt gij dat doen vroeg de geestelijke. »Wel Eerwaarde, ik zou dit kunnen doen met hetgeen van den vorigen Zondag is ovegerbleven". De anarchist Santiago Salvador, zooals de man thans blij kt te hesten, die bskend heeft de bom in den schouwburg te Barcelona te hebben geworpen en die thans ook door de andere anarchisten als de schuldige is aangewezen, ligt bedenkelijk gewond. Bij zijn arrestatie trachtte hij zich, zooals men weet, met een revolver te dooden. De kogel drong in de ingewanden door en kon nog steeds niet worden verwijderd. De ziek© heeft hooge koorts, zoodat de toestand zorgelijk is. Salvador, een 28jarig man, heeft een ellendig leven achter zich. Op lSjarigen leeftijd deed hij een moord aanslag op zyn vader. De fanatieke anarchist, die voor verlosser van de werklieden wilde spelen, heeft zelf nooit gewerkt. Hij begon op zijn 14e jaar met stelen, was langen tijd roover en zelfs roover-hoofd- raan en bracht vele jaren in de gevangenis door. Zijn vader zit daar reeds lang wegens moord eu zijn zuster speelt een rol iu da onderste lagen der demi-monde. Koningin Victoria van Engeland heeft haar oudsten onderdaan verloren, William Hampsoa te Salford, in den ouderdom van 115 jaar.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2