1894 N". 5. Donderdag 11 Januari. 81sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nij&h Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, Glke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berbkend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentie» vóór 9 aren op den dag der uitgave. GOES, 10 Januari 1894. Wij hebben de stoutigheid gehad de Zeeuw te herinneren aan de terechtwijzing, die haar redac teur indertijd te Wemeldinge van den heer Stigter heeft ontvangen, en daarmede hebben we blijkbaar een zoo teere plek aangeraakt, dat het blad ia haar noinmer vau jl. Maandagavond (natuurlijk te laat om er onzerzijds vóór de verkiezing nog op te ant woorden) een reeks van grieven tegen ons en onze partij gen ooten opsomt, die kant noch wal raken. Dat de redactie ons thans zonder nader bewijs een brevet van onbekwaamheid uitreikt, waar zij zichzelf ruim drie jaren geleden te Wemeldinge onbekwaam" verklaarde, is op zijn zachtst genomen zonderling. Het feit, dat haar redacteur in een be richt, dat hij uit een ander blad overneemt, geheel over het hoofd ziet, dat de politieke tegen-candidaat bjj eene andere party wordt ingelijfd dan waartoe hij behoort; dat die redacteur zoo iets een ♦dood onschuldig feit" noemt en zegt, dat in dat over genomen bericht gesproken wordt »van de radicale heer Stigter", dit alles geeft anders van zijne be kwaamheid nu juist ook geen klaar bewijs. Dat de redactie van de Zeeuw zich herhaaldelijk beroept op het getuigenis van het katholieke blad de Tijden er ons een verwijt van maakt dat wjj niet verklaard hebben, dat de heer Stigter voor algemeen stemrecht is, ofschoon genoemd katholiek blad dit toeh aan de Goesche katholieken verkondigt, geeft van die bekwaamheid ook al geen grooten dunk. De Tijd toch beweert, evenals alle bladen van die fractie der R. K. partij, dat alle voorstanders der kiesrecht-ontwerpen »voor algemeen stemrecht" zjjnmaar omdat de Tijd dit beweert, daarom is het nog niet zoo. Dit alles schijnt de redactie van de Zesuw niet te weten. Bovendien acht zij de Tijd waarop zij zich nu beroept, maar alleen betrouw baar, wanneer het blad in de kaart der anti-revo lutionairen speelt. Want aan het slot van hetzelfde artikel in de Zeeuw wordt van dat blad wéér even kalm getuigd, dat het natuurlijk weer toont slecht ingelicht te zijn". Op zulk een orgaan ware het beter zich dan maar niet te beroepen. Zonderling is ook de opvatting van de Zeeuwdat in de bewering, dat men geen hooggeborene" be hoeft te zijn om een flink, degelijk en ontwikkeld mensch te worden, een verwijt" zou gelegen zjjn tegen den heer Lohman, die het recht heeft om »Jhr. mr." voor zjjn naam te plaatsen. We hebben bij onze bewering aan den adellijken titel van Jhr. L. zelfs niet gedacht, en we wilden alleen doen uit komen, dat iemand uit den eenvoudigen burgerstand, met goede geestesgaven toegerust, evenzeer een be kwaam man kan zijn. Trouwens, wanneer we ons niet vergissen, heeft een jonkheer evenmin het recht op den titel Hooggeboren", als een gewoon menzch. In hoeverre wij »tot den principiëelen strijd on bekwaam" zijn, laten we ter beoordeeling aan onze lezers. Maar we hebben dien strijd althans niet ontweken, en het »vóór of tegen de kieswet", dat, volgens de verklaring vaa alle bladen, onverschillig van welke richting, sedert de indiening der kieswet- ontwerpen het principe van eiken stembusstrijd moet zjjn, behoorlijk vooropgeschoven. De Zeeuw daaren tegen en de overige anti-liberale bladen stellen dit maal eenvoudig de kieswet achter bij den persoon van den heer Lohman, die ora zijns groote eigen schappen in de Kamer moet. Maar waarom hem dan niet reeds candidaat gesteld, b. v. in Kampen, toen zelfs de kieswet nog geen beletsel kon zijn, of later in Gouda Waarom anders, dan omdat men in die districten niet zoo zeker is van de volgzaamheid der anti-revolutionaire kiezers als in het district Goes? Maar is dat dan niet tevens een bewys, dat er aan de uitnemendheid van don candidaat toch nog wel iets hapert Ten slotte hebben we nog te antwoorden op éene betichting van de Zeeuw aan ons adres. Zij zegt, dat wij niet onpartijdig en eerljjk strijdvoeren, o. a. op grond, dat in ons nommer van jl. Vrijdag een ingezonden stuk ter aanbeveling van den heer Stigter was geplaatst, onderteekend door »een Katholiek", doch waarvan, volgens de Zeeuw»de Katholieke sohrjjver tevergeefs wordt gezocht". Op grond van dezen plompe» uitval" van de Zeeuw machtigt die schrijver ons zijn naam bekend te maken aan ieder, die dien wenscht te weten. Wg noodigen dus den Redacteur van de Zeeuw uit zich daarvan bij ons op de hoogte te komen stellen en ver volgens zjjne insinuatie openlijk in zijn blad in te trekken. Doet hij dit niet dan zijn wij verplicht hem een brevet van bekwaamheid uit te reiken, maar in verdachtmaking en oneerlijke politiek. Door de vereeniging »IJsrermaak" alhier werd in hare vergadering van jl. Maandag avond besloten a. s. Zaterdagmiddag zoo mogelyk een ysfeest te organiseeren voor jongens uit den behoeftigen stand. De wedstrijd zal bestaan in hard rijden, hard loopen op klompen enz., terwijl ook de behoeftigen, die geen zoontjes hebben om aan den wedstryd deeltenemen, niet zullen worden vergeten. De prijzen zullen bestaan in eetwaren, kleederen en brandstoffen, en de harmonie »Suphonia" zal het feest opluisteren. Naar aanleiding van eene opmerking van som mige leden, dat de vereeniging, door het organi- seeren van wedstrijden als deze, niet beantwoordt aan haar oorspronkelijk doel, en zich begeeft op het gebied van bedekte bedeeling van armen, werd nog besloten in het vervolg, wanneer de kas dit toeliet, wedstrijden voor volwassenen uit alle stan den uitteschrijven en daarbij mooie prijzen uitte- loven. De netto-opbrengst van de te heffen eatrées zal dan aan de eene of andere instelling ^an lief dadigheid kunnen worden uitgereikt en derhalve toGh komen ten bate der armen. De bovenzaal van het »café Hartman" alhier, het gewone oefoningslokaal van de harmonie Euphonia" was jl. Maandagavond in een feest lokaal herschapen, ter eere van oen heer H. G. Hartman Jz., secretaris dezer gemeente, die op 1 Januari jl. zijn zilveren ambtsfeest alhier herdacht, en wien de harmonie op dien dag eene ovatie had toegedacht, waarvoor de jubilaris toen bedankte, onder mededeeling, dat hy gaarne ééne der eerst volgende repetitiën van het gezelschap wilde bijwonen. Tnsschen groen en bloemen prijkten de verschil lende wapens der gemeenten, waarin de heer Hartman was werkzaam geweest, terwijl verschillende toepas selijke opschriften waren aangebracht. Toen de jubilaris met het bestuur van »Euphonia" het lokaal binnentrad, werd hij met fanfares begroet, waarna hy door den voorzitter van het gezelschap, den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, werd goluk- gewenscht met het feest, dat hy had mogen vieren, waar by de wensch geuit werd, dat hy nog vele jaren in zijne tegenwoordige betrekking mocht werkzaam zjjn. Voorts herinnerde de heer La Motthe aan de talrijke gelnkwenschen, die de heer Hartman uit verschillende oorden des lands heeft ontvangen als zoovele bewijzen van den goeden naam, dien bij heeft verworven op administratief gebied. In goedgekozen woorden dankte de heer Hartman voor de hem gebrachte hulde, die hem de gelegen heid verschafte op zoo aangename wijze met het harmoniegezelschap «n zyn bestuur samen te zijn. Spr. koesterde eene groote voorliefde voor muziek, en in vroeger jaren heeft hij zelf aan het hoofd ge staan van eene dergelijke vereeniging, maar zij had het nooit tot zulk eene hoogte kunnen brengen als Euphonia", dat onder de uitstekende leiding van den heer Kooiman eene waardige plaats in de rij der Zeeuwsche muziekgezelschappen inneemt. Deze toespraken werden door fanfares afgewisseld, waarna nog eenige muzieknommers werden uitge voerd, terwijl men nog «enigen tijd genoegelijk bijeenbleef. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan mej. S. H. W. Klaar, onderwijzeres, hoofd eener open bare lagere school te Middelburg, ten bedrage van f 625; en aan P. Visser of Visser Jzn., hoofd der openbare lagere school te Koudekerke, ten be drage van f 829. Middelburg. Daar op Schouwen (te Nieuwer- kerk) een geval van mona- en klauwzeer is uitgebroken, is door Ged. Staten voor de eilanden Schouwen en Duiveland ingetrokken de ontheffing van de verplichting tot keuring, alvorens vergunning wordt verleend tot het vervoeren van rundvee uit dit gedeelte der provincie naar een ander gedeelte. Evenals andere jaren, was de drukte aan de postkantoren door de verzending van nieuw jaarskaarten buitengewoon. In plaats van rust hadden de postbeambten op den nieuwjaarsdag nog inspannender arbeid dan gewoonlijk. En het nut, dat met de verzending van nieuwjaarskaarten bereikt wordt, is zeer miniem, daar de meeste ontvangers er nauwelijks eenige attentie aan waardig keuren. Men heeft dit in Duitschland reeds ingezien. Daar hebben Israëlieten gaven er het voorbeeld in vele personen d« gelden, die zij anders voor de ver zending van nieuwjaarskaarten bezigden, aan een weldadigheidsvereeniging geofferd. De bedoelde ver eeniging publiceert daarvoor den naam van den gever. Het resultaat is dus hetzelfde. De vrienden ontvangen nu toch hun nieuwjaarsgroet. Maar de weldadigheid profiteert er bij, postbeambten zien hun arbeid verlichten en deze winsten vinden wij wel zoo belangryk, dat deze maatregel ook hier te lande kon navolging vinden. (Arnh. Ct.) Men meldt aan het Utr. Dbldat de com missie in zak© Neerbosch Woensdag 24 Januari haar eindvergadering tot vaststelling van het rapport te Utrecht zal houden. De berichten omtrent de instructie in zake De Jong zijn in den laatsten tijd schaarsch. De instructie is dan ook zoo goed als gesloten. Zij heeft weinig succes gebai in weerwil van de groote moeite en wanhopige pogingen, door de justitie in gesteld om op het spoor der misdaden te komen, waarvan men zich overtuigd houdt, dat door De Jong gepleegd zijn. Ily blijft, naar de Amst. Ct. mededeelt, zichzelven volkomen gelijk, houdt zijn onschuld aan vrouwen- moord hardnekkig volschrijft zelfs zeer gemoede lijke brieven aan de beide vrouwen, die natuurlijk besteld worden, doch steeds onbesteld terugkeeren. De Jong heeft echter de verzekering gegeven, dat wanneer zijn zaak voor de rechtbank komt, men raar zal staan te kijken. De beide vrouwen zal hy daar doen verschijnen. Als hij uit de gevangenis komt, heeft hij beloofd mot verschillende lui te zullen afrekenen, vooral met de couranten, want hij begrijpt hoe weet ie 't? dat deze nog al wat van hem verteld hebben. Dat belooft dus wat Een nieuwe instructie is thans tegen hem geopend in zake oplichting. Ook daarbij verloochent hij zijn gewone sluwheid niet. Zelfs poogde hy door het verkeerd opgeven van het jaar, waarin hij gevonnisd werd, onder het bereik der oude strafwet te vallen, in plaats van de thans vigeerende, die hooger straf bedreigt. Daar de oplichterij bewezen kan worden, boopt men het heer althans, volgens de A. Ct.} voor een jaar of vier onschadelijk te makenin dien tijd kan nog veel aan het licht komen over het verdwijnen der vrouwen. Onder de 55 besluiten, genomen ter inter nationale spoorweg-conferentie te München, zijn er twee, die ons land meer van nabij aangaan, nl. lo. een tot verbetering van het ver keer tusschen Noord-Duitschland, Oostenrijk, Rus land, Denemarken enz., met Engeland via Vlissingen, en 2o. dat tot invoering van een nieuwen sneltrein OstsndeWeenen, waardoor het verkeer van Enge land met Egypte, Indië enz. over de kortste route door Duitschland naar Salonika zal worden gelegd. Te Kleef is overleden dr. J. C. H a s s k a r in den ouderdom van 82 jaren. Hij was de man die in 1854 de kinaplant van Peru naar Java over gebracht heeft en de stichter werd van de kinacultuur in onze Oost-Indische bezittingen. Hasskarl's groote verdiensten werden indertijd erkend door zijn be noeming tot ridder in de orde van den Nederland- scben Leeuw en door een jaargeld hem door de Nederlandsche regeering toegekend. Men schryft aan het U. D. uit Amsterdam van 7 Januari Toen de vorst eenige dagen geleden zoo sterk in viel, de ijskoude adem van Noord-Oosten wind alles verstijfde, liep weldra het IJ vol met zwaar g r o n d ij s. Vroeger dan ooit moesten de stoom- booten uit Noord-Holland den dienst staken en zelfs de kettingboot had de grootste moeite om de ge meenschap met Noord-Holland te onderhouden. Allen, die in Amsterdam belang stellen in handel en scheep vaa? t, vroegen zichzelven af of de jammer- dagen van 1890/91 zouden terugkeeren, toen dagen lang de hoofdstad haar gemeenschap met de Noord zee zag verbroken. Toen echter in die dagen de ondervinding had geleerd, welk een reusachtige schade zulk een win ter aan handel en scheepvaart kan berokkenen, vormde zich een commissie tot bevordering van scheepvaart en handelsbelangen, die, beschikkende over een vroeger ysfonds, met subsidie van staat, provincie en gemeente, twee ysbrekers te Stettin liet bouwen, welke thans, nu het kanaal zoo plotse ling dichtvroor, hun capaciteit moesten toonen. Van Woensdag op Donderdagnacht is met den kleinsten ijsbreker de tocht ondernomen. Donderdag en Vrijdag hebben beide ijsbrekers tusschen IJmuiden en Amsterdam dienst gedaan en niettegenstaande den aanhoudenden strengen vorst, kon gietereu »de Conrad" van de maatschappy Nederland, hoewel het stoomschip twee uur moest wachten om twee En- gelsche uitgaande stoomschepen te laten passeeron, binnen vijf uren de reis van IJmuiden naar do Handelskade maken. Het spreekt van zelf, dat men nog geen Victorie kan roepen, aleer de overwinning geheel is behaald en dit zou alleen het geval zijn, indien men den toe stand van 1890/91 terugkreeg. Deskundigen echter, die beide ijsbrekers aan het werk hebben gezien, zyn trots het vrij alarmeerende verhaal van een tocht naar IJmuiden, door een verslaggever van hot Handelsblad mot een der ysbrekers msd9 gemvikt en dat er niet tos strekte om het crediet van Am sterdam als zeehaven hoog te houden, van gevoelen dat de capaciteit der ijsbrekers groot genoeg is, om het dikste ijs te verpletteren, wat tot nu toe ver richt werd, was nog maar kinderepel. In ieder geval is tot nu toe aan alle te IJmuiden binnen vallende schepen de zekerheid gewaarborgd, dat zij de Amsterdamsche haven met zeer weinig tijdverlies kunnen bereiken. De directie der gasfabriek te 's-Gravenhage is, volgens een schrijven in het U. D. geleerd door veel last in vorige winters, onlangs begonnen de natte meters te vullen met eene oplossing van chloorcalciuin, en met uitmuntenden uitslag. Van bevriezen der meters heb ik ditmaal niets gehoord. Ik zou nu kunnen vragen, waarom men niet al jaren geleden op het idee is gekomen, daar de schei kunde reeds lang weet dat de vriespunten der zout oplossingen mot dat van water verschillen maar nu men op den goeden weg is, zij dat verledene vergoten. Omtrent de ontvangst van de commissie voor de arbeids-enquéte door H. M. de Koningin-regentes daelt men het volgende mede: In antwoord op het inleidend woord door den voorzitter dsr commissie, jhr. mr. W. F. Rochussen, bij de aanbieding van het eindverslag aan H. M. gesproken, heeft H. M. aan den voorzitter dank be tuigd voor den gewicktigen arbeid, dien de commissie heeft verricht. Daarna heeft H. M zich tamelijk langdurig met verschillende leden onderhouden en daarbij besproken enkele punten, waarover het on derzoek geloopen heeft, en tevens de toestanden in verschillende cieelen des lands alwaar sommige leden der commissie wonen. Volgens de Mouvement Géographique zou te Brussel een groep personen, bekend op koloniaal gebied, bijeenkomen tot oprichting van een Inter nationaal Koloniaal Instituut. Neder land zal daar by zyn vertegenwoordigd door de hee ren Fransen Van de Putte, oud-minister van Koloniën en Van der Litb, hoogleeraar, welke laatste met den Belgischen geleerde Bert de eerste stoot aan de zaak gegeven heeft. De adhaesie van Frankrijk, Duitschland, Ooslenrijk-Hongarije, Italië, Spanje, Engeland en België is verzekerd. O.-Indië. Benoemd tot onderwijzer 3e kl., de heer J. G. Den Exter van den Brink, onderwij zer ter beschikking, met plaatsing te Kendal iu de residentie Samarang. De Atjeh-Ct. van den 9en Dec. meldt Door de inname van Anagaloëag is onze oude vriend To6koe Balt, die de VII moekims tegen ons heeft opgeruid, tot andere gedachten gekomen. Die afvallige heeft eergisteren te Lambaroe zich bij den assistent-resident, die zich aldaar bevond, laten aandienen. Hem werd toen in tegenwoordigheid van Toekoe Djohan, onze Panglima Prang Bezar, aangezegd, dat hy op don volgenden dag (8 dezer) een borgstelling van 4000 te storten heeft en by gebreke daarvan aan Toekoe Djohan zal worden opgedragen verder in d© VII moekims te trekken. Op gisteren verscheen hij met zijne Imams te Anagaloëng voor den Assistent-Resident van Groot At jell en daar hij de bedongen som niet bij zich had, gaf hij een grooten diamant, dien hij altijd op zijn hoofddoek droeg, als pand voor die som. Die borgstelling zal hem worden teruggegeven wanneer gedurende één jaar de VII moekims zich rustig houdt en de kwaadwilligen in zya gebied zich niet meer ver toonen. Onze vriend was bij die gelegenheid zoo klein, toen hem op die wyze de duimschroeven werden aangezet. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting vau gisteren zijn aangenomen de wijziging der kieswet betreffande de lijsten der hoogst aangeslagenen en het wetsontwerp tot verhooging van het wettelijk rendement van den suikeraecijns. Daarna is de Kamer gescheiden. Rechtszaken. Door het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad werd geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van J. 0., door het Hof te 's-Graveu- hage tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens drie diefstallen van konijnen te VHesr Arendskerke. Uitspraak 5 Februari.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1