betwijfelt de scbr. bet welslagen diet pogingen tegen - over de saamverbonden suikerfabrikanten. Wat bij zon willen is, dat de bestaande fabrieken in derge lijke coöperatieve vereenigingen werden omgezet. Gemakkelijk zou dit kunnen geschieden, door bij de wet aan coöperatieve fabrieken voordeelen toe te kennen boven gewone fabrieken. De schr. wil daarom in eene volgende suikerwefc bepaald zien, dat de accijns in fabrieken, werkende op den tegenwoordigen voet, zal geheven worden van alle daar geprodu ceerde suiker, doch dat de thans geldende accijns heffing met hare vrije overponden zal worden toe gepast in fabrieken, waarvan de goedgekeurde statuten bewijzen, dat zij op coöperatieve leest zijn geschoeid. Het lijdt geen twijfel, aldus eindigt de schr. of de tegenwoordige fabrikanten zullen zich haasten om te trachten in overleg te treden met de leveran ciers van beetwortelen, en de billijkheid bij de zooveel besproken bescherming der suiker-industrie zal beter tot haar recht komen. De Berlijnsche correspondent van do Telegraaf schrijft o. a. het volgende »Het ernstigste, dat te vermelden valt, is zeker wel de voorspelling van professor Rudolph Falb, dat do ondergang der wereld op handen is. Dat de wereld zal vergaan, is reeds zoo vaak voorspeld, zult ge zeggen, maar nu zal het toch heusch ge beuren. Dezer dagen hield de bekende weerkundige te Leipzig eene voorlezing en zette toen zonneklaar uiteen, dat dit ivelterschütterende feit nu op 13 Nov. 1899 zal plaats hebben. In 1866 werd eene komeet ontdekt, *deze komeet beweegt zich, zonder vaste baan, met groote snel heid door het heelal en moet in 1899 weer ver schijnen. Dan moet de komeet in botsing komen met de aarde en volgens menschelijke berekening zal dan onze woonplaats bij deze botsing het onder spit delven. Het is mogelijk, dat de botsing een dag later plaats heeft, maar in elk geval moet het feit gebeuren tusschen 13 en 15 November en we! tus schen 2 en 5 uur in den ochtend. Zeer zeker geen prettig vooruitzicht voor hen, die het leven nog wel der moeite van het leven waard vinden Gelukkig wordt ons ten minste nog 5 jaren tijd gegeven om behoorlijk onze toebereidselen te maken, en daarbij blijft, nog steeds de kans bestaan, dat de heer Falb in dien tijd nog tot andere, meer bemoedigende, resultaten komt. Overigens heeft de hoogleeraar zijn lijstje der Kritischen Tage voor het nieuwe jaar reeds klaar. De eerste kritieke dag, welke wij in dit jaar zullen beleven, is de 21ste Jan. Deze dag behoort nog wel tot de kritieke dagen der eerst9 klasse, d. w. z. dat hij zich door bijzonder krachtige natuurverschijnselen zal kenmerken. Indien das een der lezers op dien dag, door de noodige voorzorgsmaairegelpn te verzuimen, iets mocht overkomen, dan is het- niet mjjne schuld, want ik heb bijtijds gewaarschuwd. De 7e Jan. be hoort eigenlijk ook tot de kritieke dagen. Deze dag is evenwel slechts een kritieke dag der derde klasse, zoodat we ons daarover niet bijzonder ongerust behoeven ie maken". Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv^efimeentë te Grijps- kerke (W.) de heer C. WaardonfPurg, cand. te Oud- Beierland. De totale opbrengst met de nagiften der jaar- coliecte voor de scholen met den bijbel bedraagt f 79,478.42 of 1845.51 minder dan de vorige collecte. Rechtszaken. Ar rondissetnents-Rechtbank te Middelburg Zitting van 5 Januari 1894. Heden zijn veroordeeld J. W., 21 j., te Driewegen, wegens het belemmeren van handelingen door een ambtenaar tot 7 dageD gevangenisstrafL. B. H., 20 j., te Nieuwdorp ('s-Heer Areodskerke), wegens bo- leediging van ambtenaren tot 7 dagen gevangenis straf C. R., 32 j., te Goes, wegens overtreding dei- drankwet en wederspannigheid tot 45 dagen gevan genisstraf en f 3 of 3 dagen A. O., 20 j., te Goes, wegens diefstal tot 7 dagen gevangenisstraf. In het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier de volgende processen-verbaal opgemaakt wegens mishandeling 14, wegens huisvredebreuk 1, wegens opruiing 1, wegens diefstal 5, wegens braak en afpersing 1, wegens vernieling 1, wegens het ver storen van een geoorloofde vergadering 2, wegens het verkoopeu van sterkedrank in 't klein zonder vergunning 1, wegens wederspannigheid 5, wegeüs bedrog 2, wegens vischdelict 1, wegens jachtover treding 3, wegens verduistering 1, wegens beleedi- ging van een beambte in functie 1, wegens beleedi- ging 2, wegens overtreding van den ijk (maten en gewichten) 14, wegens dronkenschap 53, wegens overtreding van de gemeente-verordening 45, wegens nachtrumoer 8, wegens straatschenderij 8, wegens sfcrooperij 2, wegens overtreding van het Provincaal Reglement 3, wegens overtreding van de veldpolitie 3, wegens het dooden van een dier aan een ander toebehoorende 1, wegens het weigeren van hulp aan de politie 1 en wegens het voorhanden hebben van een aangebroken kruik sterkedrank in een gecom bineerd bediijl 1. Te zamen 179. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis der .Middelburgsche rechtbank, waarbij L. De J., lan lbouwersknecht te Wolfertsdijk, we gens mishandri ng tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Verder werd in hooger beroep behandeld de zaak tegen 0. J. B., die door dezelfde rechtbank tot negen maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens de op Hemelvaartsdag op Burghardt Sr., wiens zoon daarbij door beklaagde's kameraad vermoord werd, gepleegde mishandeling. Het openbaar ministerie eischte veroordeeling tot ëen jaar gevangenisstraf en sprak zijn verontwaardi ging uit over de daad van dm beklaagd© en diens verzoek om strafvermindering. De uitspraak in deze zaak is op 18 Januari bepaald. OPENBARE VERGADERING VAN DEN der gemeente 13 S op DONDERDAG den 4 JANUARI 1894, des avonds te 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig twaalf leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer B. Van Asperen Vervenne. I. De notulen der vergadering van den 14den December a°. p°. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor no tificatie worden aangenomen 7 dat het archief van de opgeheven bank van leening is of zal worden overgebracht naar het archief van de gemeente; dat voor de boekerij zijn ontvangen en daarin geplaatst: a. Verslag van de eerste arbeids-inspeclie over 1892; b. Opgave der scheep vaartbeweging over 1892 c. Iuventaris van het oud-archief van Leeuwarden d. In hoeverre het type Slender Hinke" in P. Langendijks Zwetser" oorspronkelijk is, door A. Postma dat de voor rekening dezer gemeente verpleegd wordende krankzinnige P. Van Ettinger is overleden dat mej. F. E. L. Oversluijs door B. en W. is herbenoemd tot lid der commissie voor bijstand voor de vrouwelijke handwerken. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht Missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het 2e suppletoir kohier van den H. O. Idem van de wijziging der voorwaarden van de geldieening van 1886 en 1887. Idem van wijziging van en af- en overschrijving op de bègrootingen der gemeente voor 1893 en 1894. Proces-verbaal der opneming van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger op 28 December 1893, waaruit blijkt, dat toen alles in orde is bevonden zijnde een afschrift van het proces-verbaal aan Ged. Staten gezonden. IV. Aan de orde is een adres van G. A. Wside om wachtgeld, voorkopig voor een jaar, als directeur der opgeheven bank van leening. Hierbij wordt gelezen een rapport en voorstel van B. en W. luidende »Het is den Raad bekend, dat de heer G. A. Weide, tengevolge van de opheffing der Leenbank, zijne be trekking als boekhouder bij die inrichting verliest, eene betrekking die hij gedurende 13 jaar tot tevre denheid van de directie en van het Gemeentebestuur heeft vervuld. Reeds zestien maanden geleden werd tot die op heffing besloten en vvas de heer Weide dus op het^ verlies zijner betrekking voorbereid. Al dien tijd is hij in het genot gebleven van het volle traktement en de gemeente heeft hem dus een ruimen termijn van overgang geschonken, waarin hij naar eene an dere betrekking kon uitzien. Strikt genomen heeft de gemeente dan ook ruim voldaan aan wat een ambtenaar aan een barer in richtingen billijk verwachten mag. Maar het is ous ook bekend, dat de heer W. niet stil gezeten eu ve^l moeite gedaan heeft om eene nieuwe betrekking te bekomen. Tot dusverre is dit niet gelukt, zoodat de man, die een zeer groot huis gezin heeft, in zeer moeielijke omstandigheden dreigt te komen. Vandaar zijn adres aan den Raad. Met het oog op zijn toestand, op do volkomen tevreden heid der directie van de Leenbank en op den ijver, waarmede adressant getracht heeft eene betrekking te vinden, hebben wij geone vrijheid tot eene af- wijzende beschikking te adviseeren maar hebben wij de eer voor te stellen aan G. A. Weide voor één jaar, of zooveel korter als noodig blijkt, toe te kennen een wachtgeld van honderd gulden per kwar taal, ingaande 1 Febr. 1894. Het is u bekend, dat, nadat in 1892 bereids 2900 van het bankkapitaal was gestort, op de begrooting voor 1893 nog eene som van 4000 is geraamd, als saldo van dit kapitaal, dewijl het na tuurlijk te voorzien was, dat, waar de operation dei- Bank ophielden, de boekhouder nog zestien maanden lang salaris bleef genieten en de verkoop der panden noodzakelijk verlies moest opleveren, het volle kapi taal van f 7600 niet zou bereikt, worden. Intusschen zal die raming van f 4000 toch nog eenigszins, ver moedelijk met 125 a 150, door de. ontvangsten worden overtroffen. Dat meerdere wenschen wij in de eerste plaats aan te wijzen tot kwijting van het wachtgeld, terwijl dan eventueel het nog ontbrekende uit onvoorzien zou moeten gevonden worden. Wordt ons voorstel aangenomen dan zullen wij te zijner tijd een voorstel tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1894 indienen." De financiëele commissie, in wier handen do stukken zijn gesteld, adviseert, bij meerderheid, tot aanneming van het voorstel, terwijl de minderheid de voorkeur geeft aan eene gratificatie van 200 ineens uit te keeren. De Voorzitter ojiont de beraadslagingen. De heer Lenshoek zegt zich te voegen bij de min derheid der financial© commissie. Als de heer Weide in den loop van bet jaar geene betrekking erlangt, zal de Raad in December voor hetzelfde feit staan. Weide is iemand in de kracht van zijn leven, en heeft de tegenwoordige toestand reeds 16 maanden vooruit geweten. Eene gratificatie ineens, waarmede de gemeente weet, dat zij van de zaak af is, acht hij daarom veel doelmatiger dan een wachtgeld. De Voorzitter verklaart de meerdere doelmatigheid niet in te zien. Als de ƒ200 gratificatie opgebruikt zijn, zal de Raad wellicht evenzeer voor een nieuw verzoek kunnen geplaatst worden. In den vorm als nu door Burg. en Weth. is voorgesteld, bestaat er eemge kans bovendiendat het wachtgeld slechts korten tijd zal moeten worden uitbetaald. De heer Kakebeeke is van oordeel, dat de Raad door aanneming van het voorstel van B. en W. een antecedent in het leven roept, dat ver strekkende gevolgen kan hebben. Er zijn meerdere betrekkingen, wier opheffing tot de mogelijkheid behoort, bijv. aan de gasfabriek, bij invoering van een andere verlich ting, of van den commissaris van politie. Bovendien, zooals B. en W. te kennen geven, is van de zijde der gemeente alles gedaan, wat in billijkheid te verwachten was. En terwijl nu 16 maanden zijn verloopenzonder dat adressant eene betrekking erlangde, zal bet jaar van wachtgeld voorbijgaan, zonder dat hij zich wellicht bijzonder beijvert om te slagen in zijn pogen. Het verstrekken van een wachtgeld acht spr. in dezen uitoefenen van wel dadigheid en dat ligt niet op den weg van een gemeentebestuur. De heer Ramondt merkt op, dat er reeds een antecedent bestaat en wel in den vorigen directeur van het Gasthuis, die van zijne betrekking ontheven werd. Waar nu aan den heer Kedel een pensioen werd verleend bestaan er z. i, alleszins termen om een soortgelijken ambtenaar en wel iemand in om standigheden als dhr. Weide, eene tegemoetkoming bij den overgang zijner Letrekking te verlesnen. De heer Den Boer zegt zich te vereenigen m9t h*t denkbeeld van B. en W., te eerder, omdat, wanneer dhr. Weide binnenkort eene bet rekking zal erlangen, wellicht nog minder dan 200 van de gemeente zal worden gevorderd. De Voorzitter wil nog een antecedent aanvoeren. Bij de opheffing der Middelbaro school voor meisjes is aan enkele leeraren en leeraresseü, wier werkkring vei viel, ook een wachtgeld van enkele maanden toegekend. De heer Kakebeeke zegt, dat hij destijds nog geen lid van den Raad was. Het voorstel van 13. en W. wordt nu in omvraag gebracht en aangenomen met 10 stemmen. Tegen de heeren Lenshoek en Kakebeeke. V. Thans is aan de orde de benoeming van een wethouder. De Voorzitter spreekt uit naam van het college van dagelijkseh bestuur en gelooft te spre ken uit naam van den geheelen Raad en van de geheele gemeente, als hij den heer Ochtman dank zegt voor de wijze waarop deze gedurende 13 a 14 jaren de betrekking beeft vervuld. Naar Spr.'s be scheiden meening is het destijds goed gezien ge weest dhr. Ochtman tot wethouder te benoemen en is zijn medebestuur eene aangename herinnering aan een tijdperk van krachtige behartiging der belangen van de gemeente, en kan de heer Ochtman met zelfvoldoening op dat tijdperk terugzien Hij bezat alle vereischten voor een goed wdhouder en wist zich in korten tijd op de hoogle te stellen van alle zaken, die aan zijn oordeel onderworpen of aan 'zijne uitvoering toevertrouwd werden. Spr. herhaalt daarom zijne dankbetuiging en acht het als 't ware overbodig zijn vertrouwen uittespreken, dat de heer Ochtman zijn steun en zijne voorlichting bij de ver dere behartiging der gemeentebelangen niet zal ont houden. Tot stemming overgaande worden bij eerste stem ming uitgebrachtop de heeren Lenshoek 6, M. De Jonge Jz. 4 stemmen, Den Boer en Kakebeeke ieder eene stem. Niemand de volstrekte meerderheid erlangende, heeft eene tweede vrije stemming plaats, welke den zelfden uitslag heeft. Bij herstemming tusschen de heeren Lenshoek en De Jonge, die de meeste stemmen erlangden en zich nu onthielden van medestemmen, bekwam de eerste 6 en de laatste 4 stemmen, zoodat de heer Lens hoek is benoemd tot wethouder. De Voorzitter wenscht den heer Lenshoek geluk met dit blijk van vertrouwen zijner medeleden, en veroorlooft zich zei ven en het an d ere lid van het dagelijkseh bestuur in eene welwillende samenwer king aan te bevelen, overtuigd dat, als de heer Lens- boek do betrekking aanneemt, hij zich mc-t allo kracht aan hare vervulling zal wijden. De heer Lenshoek verkiaait zich daartoe bereid, en betuigt- (aan het einde der zitting) zijnen dank voor de opdracht in het vertrouwen, dat men bera niet te hard zal vallen als hij niet in alles zijnen waardigen voorganger zal kunnen evenaren. In de hoop, dat deze hem steeds van voorlichting zal wil len dienen, waar dit noodig mocht blijken, geeft bij de verzekering dat hij zal trachten het in hem ge stelde vertrouwen zich waardig te betoonen. De heer Ochtman wenscht, alvoiens de Raad van dit punt afstapt, zijnen dank te betuigen voor de welwillende woorden door den Voorzitter tot hem gericht. Hij verklaart, dat wanneer hij in de 13 of 14 jaren, waarin hij de betrekking van wethouder waarnam, iets tot stand heeft mogen brengen, hij daarin slechts een bescheiden aandeel had. Het mag dpn Raad niet onbekend zijn, welk een krachtigen steun hij steeds bij zijne medeleden van het dage lijkseh bestuur vond. Hij neemt dau ook eene aan gename herinnering mede aan de collegiale en vriend schappelijke samenwerking met zijne medeleden in het dagelijkseh bestuur. Ook da ledon van den Raad, die hem steeds hebben gesteund, zegt spr. dank, alsmede ook de ambtenaren, die waarlijk het leeuwen aandeel in de werkzaamheden hadden. VI. De Voorzitter geeft te kennen, dat, ofschoon de heer Ochtman ambtenaar vau den Burgerleken Stand blijft, het aan B. en W. wenschelijk voorkomt nog een ambtenaar te benoemen. Bij stemming worden uitgebracht 12 stemmen, waarvan 5 van onwaarde, als 4 op Ochtman, die de betrekking reeds bekleedt en 1 briefje in blanco, alzoo 7 geldige stemmen. Hiervan erlangde de heer Lenshoek er 5, Lambrechtsen en Coenen elk óene stem. De heel' Lenshoek is bereid de betrekking aan te nemen. VII. Alsnu wordt gplezen een voorstel van B. en W., om den heer A. F. Lasonder, die bij besluit van 5 Dec. 1890 no. IV, voorden tijd van driejaren werd benoemd tot geneesheer der gemeente, op nieuw vnnr dri<» jaren in die betrekking te continueeren Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VIII. Voor leden van het stembureau by de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer worden aangewezen de heeren Coenen en Quist, terwijl al de andere leden casu quo als plaatsvervangers optreden. De vergadering is daarna op de gewone wijze ge sloten. Gemengde Berichten. Op de vest aan den AVestwal viel hedenmid dag de heer L. met zijn hoofd op het ijs, zoodat hij bewusteloos werd, terwijl hij bovendien den pols verzwikte. Bij den landbouwer Q. Van de Vrio te Sinouts- kerke is een varken geslacht van 542 ponden met een kolossale reuzel van 64 ponden. SÈ«r«e!e. Gedurende het jaar 1893 werden in het stoombootveer alhier overgebracht 1837 passa giers en afgehaald 2220, samen 4057. In 1892 be liep het totaal cijfer slechts 3908 en in 1891 3249. Het telefoonkantoor behandelde in 1893 548 tele grammen. Verzonden werden 287 en ontvangen 261. lersclie. In de maand Dec. werden op het telegraafkantoor behandeld 1434 telegrammen, waar van verzonden 278 en ontvangen 1156. ïerse&e. Dinsdagavond geraakte hier een man in een sloot, welk ongeval hem bijna het leven kostte. Toen hij gevonden werd was hij door de felle koude bewusteloos geworden, doek kon gelukkig nog bijgebracht worden. In de gasfabriek te Oudenbosch heeft op Nieuwjaarsavond -.sene ontploffing plaats gehad. We gens een gebrek armode leiding ontsnapte het gas en verspreidde zich in een gesloten lokaal. Een workman, die de' deur opende, liet in in de nabjj- keid een licht branden, waarop eene geweldige ont ploffing volgde. De muren weiden uit elkander ge slagen en het dak grootendeels vernield, terwijl de werkman met ernstigp brandwonden naar het gast huis is overgebracht. Bij een der bewoners op de Heerengracht te Amsterdam hebben handige oplichters van den mist gebruik gemaakt om hun slag te slaan, 's Avonds werd gebeld en brachten twee mannen een derde in byna bewusteloozen toestand binnen. De man werd bij de kachel geplaatst en kreeg iets verwar mende. Toen hij weer opgeknapt was, vertelde hij, dat hij marskramer was en door den mist te water geraakt, maar met zijn koopwaren. Indien nu deze opgevischt waren, verzocht hij den bewoner ze voor hem in bewaring te willen nemen. Hij zou dan over een paar dagen terugkeeren. Hij had alles verloren en vroeg of mijnheer ook eenig geld ter leen had. Hij zou dan bij het terug halen van zijn goederen meteen, het geld teruggeven. De heer des huizes gaf hem een rijksdaalder, maar tot nu toe heeft men den man. niet teruggezien, noch iets in de gracht gevonden wat op koopwaar gelijkt. Toen gisteren een echtpaar te Amsterdam bruiloft vierde, werd de bruidegom plotseling door een hevigen lachbui overvallen, die hem zoodanig aangreep, dat bij dood in elkaar zakte. Den 14 Dcc. begaf een paartje zich naar het gemeentehuis te Meersen, ten einde aangifte te doen van zijn huwelijk, docb toen het jonge paar zich dezer dagen met verwanten en vrienden, waarvan enkele van tamelijk ver waren gekomen, zich naar Meersen begaf, ten einde het huwelijk burgerlijk te doen voltrekken, werd hun medegedeeld dat het huwelijk niet kon voltrokken worden omdat de wettelijke bekendmakingen niet waren geschied. Bij nader onderzoek bleek dat bruidegom en bruid bij vergissing waren ingeschreven als sollicitanten voor de betrekking vangemeenteveldwachter. Door den koster van de Groote of St. Laurens- kerk te Rotterdam is een aan den kerkeraud gericht schrijven ontvangen, waarin de bedreiging geuit is, dat men de kerken der Ne.d. Herv. gemeente aldaar door dynamiet zal verwoesten. Hoewel mm niet vreemd is aan de gedachte, dat men met eene mis plaatste grap te doen heeft, zijn de noodige maat regelen genomen en wordt de kerk voortdurend be waakt. De schipper van Utrecht op Amsterdam werd in den nacht van 1 Januari verblijd door de geboorte van drie zoons. Eene jonge dame te Haarlem ging in het begin van 1893 eene weddenschap aan, dat zij vóór 1 Ja nuari 1894 een millioen postzegels zou verzamelen. Zij heeft het feit glansrijk gewonnen, zelfs waren er eenige tienduizend-tallen boven het gestelde cijfer, maar, aan een boom zoo vol geladen Een jong Purijzenaar van deftige familie ont moette een jonge dame, die bijzonderen indruk op hem maakte. Hij wist bij de schoone en haar moe der aau huis te komen en vroeg na eenigen tijd haar hand. De moeder vertelde toen onder veel tranen, dat 't onmogelijk was, omdat de vader, een verloopen sujet, 10.000 fr. eischte voor de toe stemming voor het huwelijk van zijn dochter. De jonge man gaf de a. s. schoonmama de 10.000 fr. enden volgenden dag waren de jonge en de oude vogel gevlogen. Eene vermakelijke gebeurtenis viel dezer dagen voor in een Fransch circus. Tot de grootste aan trekkelijkheden van het programma behoorde een troepje gedresseerde hondennadat deze verschil lende kunststukjes volbracht hadden, zou de knapste hond, Azor, het publiek op een pianostukje ontha len. De muzikale hond besteeg een stoel en de eerste tonen der Marseillaise" weerklonken. Op een ge geven oogenblik riep een der toehoorders »Pak ze, pak ze", de hond liet zijn instrument in den steek en sprong weg in de richting van den kreet, maar zie de piano bleef rustig doorspelen.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2