1894 N°. 3. Zaterdag 6 Januari. 81s,e jaargang. D. STIGTER. D. STIGTER. De Kamerverkiezing. GOESCHE i De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vry dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmak. te Botterdam en verder bjj alle Boökv6rkoopers en Brievengaaxders. COURANT. •De prijs dor gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal betékend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. InseadiiDi^ va» adverteutsen voor 8 taraa den dag der uitgave. Door het afsterven van onzen afgevaardigde, mr. L. W. C. Keuchenius, zal het boofdkiesdistrict Goes op Dinsdag 9 Januari a. s. eene nieuwe keuze voor een lid der 2e Kamer hebben te doen. De regeering heeft, door den dag der verkiezing zoo kort te laten volgen op dien van het overlijden van mr. Keuchenius, weinig tijd van voorbereiding gelatendoch waar dit in andere tijden eene groote moeielijkheid zou opleveren, daar wordt dit bezwaar door de eigenaardige politieke omstandigheden tot eene minimum teruggebracht. Deze erkentenis wen- schen we voorop te stellen, al zijn we persoonlijk van meening, dat ook die korte tijd van voorbe reiding toch altijd ongunstig werkt op den loop eener verkiezing. De wet had nog eene week uitstel toegelaten. Welke die eigenaardige politieke omstandigheden, waarin we verkeeren, zijn, weten alle lezers, naar wij meenen te mogen verwachten. Het hoofdmo ment in de handelingen der Kamer in de komende vergaderingen zal liggen in het voortgezet debat over de kieswetontwerpen. Nadat in het vorige zit tingjaar de algemeene beraadslagingen daarover reeds zijn gehouden, zal vermoedelijk in do volgende maand het debat beginnen over de artikelen en de talrijke daarop voorgestelde amendementen. We hebben goede hoop, dat de regeeringsvoorstellen nagenoeg onver anderd zullen worden aangenomenmaar, ook al ware dit niet het geval, de zittingstijd van het thans te kiezen lid zal in geen geval van langen duur zijn. En waar zich nu de quaestie van de kiesrecht-uitbreiding ook bij de verkiezing van 9 Januari a. s. op den voorgrond dringt en ia alle bladen, onverschillig van welke richting, die zaak gedurende langen tijd is besproken, daar ia zeker te dien opzichte eene langs voorbereiding niet drin gend noodzakelijk. Het was vooral deze overweging, die er de libe rale partij in ons district toe deed besluiten ook ditmaal met een eigen candidaat in het strijdperk te treden. Zij meende, dat harerzijds met alle kracht moest worden getracht een voorstander der kies- rechtontwerpen in de Kamer te brengen, en zij wilde die taak niet aan den politieken tegenstander overlaten, hoezeer ook verwacht mocht worden, op gromd van de houding der anti-revolutionaire partij by andere tusschentijdsche verkiezingen, dat ook van die zijde een volbloed voorstander dier ontwer pen zou worden candidaat gesteld. Dat de liberale partij goed gezien heeft, toen zij besloot met een eigen candidaat op te treden, blijkt nu van achteraf, nu de anti-revolutionairen met den hear Lohman komen. Het is inderdaad met die can- didatuur geen zuiver spel. Men weet, dat de heer Lohman nu juist geen warm voorstander is van kiesrechtuitbreiding in het algemeen, en van de aanhangige ontworpen in het bjjzonder. Het »sturen in democratische richting" keurt hij af, omdat hij een tegenstander is van volks macht. Juist over dat punt heeft het orgaan van dhr. Lohman, de Prot. Noordbrabanter, eene vrij scherpe polemiek gevoerd met het blad van den grooten anti-revolutionairen leider. In dien penne- strijd verklaarde de Prot. Noordbrabanter nog zeer onlangs Juist daarom kunnen wij niet van liarte meegaan met het ontwerp-Takdat wel degelijk volksmacht in de hand werkt; de Standaard heeft zelve onlangs verklaard, dat eene Kamer, uit Tak's kiesrecht geboren, wel niet gemak kelijk tot beperking van hare eigen bevoegd heid zal te bewegen zijn". Alzoo, de heer Lohman zal niet van harte" ineö- daartoe gebruikt. Zullen zij zich voor dit onedel spel laten misbruiken? De stembus van 9 Januari zal op die vraag het antwoord brengen. Maar hoe dit ook luiden moge, onder die omstandigheden is het een gelukkig ver schijnsel, dat de liberale partij zich ook ditmaal aangordt om in het strijdperk te treden met een candidaat van onverdachte beginselen, die ongetwijfeld zijne stem zal geven aan het kiesrecht ontwerp-Tak, dat niet slechts door de vooruitstrevende liberalen, maar ook door de democratische fractie der anti revolutionairen, met dr. Kuyper aan het hoofd, mot instemming is begroet en uit overtuiging wordt voors gaan met het ontwerp-Tak. Wil dit zeggen, dat hij dus toch in het eind wel zal méégaan Deze vraag Bchjjat ook in de kiesvereeniging »Voor Nederland en Oraüje" te Goes ernstig te zijn overwogen. Terecht begreep de meerderheid (daar, dat eene can- didatuur-Lohmau in de gegeven omstandigheden niet onvoorwaardelijk mocht worden gesteld, maar dat wel degelijk vooraf eene besliste verklaring van dezen candidaat omtrent zijne houding tegenover de kieswet diende te worden gevraagd. Dit antwoord zal nu ten slotte wel bevredigend luiden of althans in zulk een vorm vervat zijn, dat men er eene geruststellende verklaring in kan vin den. Maar dit neemt niet weg, dat het vreemd blijft, dat juist de candidatuur-Lohman ditmaal door dr. Kuyper is aangegeven, die zoo onverholen voor eene uitbreiding van het kiesrecht in democratischen zin blyft pleiten. Er is met die candidatuur-Lohman iets niet in den haak. Uithoofde van zijne geopenbaarde meening kan dhr. Lohman de candidaat der anti-revolutionai ren niet zijnen toch moet hij lid der Kamer worden. De kiezers in het district Goes worden Zulk een candidaat hebben de liberalen gevonden in den heer D. STIGTER, een man in en buiten Goes genoegzaam bekend, zoodat wij niet veel te zijner aanbeveling behoeven te zeggen. De beer STIGTER is in alle opzichten iemand, die zichzelf heeft gevormd, en die getoond heeft, dat men juist geen hooggeborene" behoeft te zijn om een flink, degelijk en ontwikkeld mensch te worden. Zijn vlug verstand, zijn helder oordeel, zijn groote studielust en zijne onverzettelijke wils kracht hebben hem in staat gesteld langzaam maar zeker op te klimmen langs de maatschappelijke ladder en zich een schat van kennis te vergaderen, juist eu vooral op dat gebied, waarop in de naaste toe komst de volksvertegenwoordiging haar arbeidsveld zal vindendat der soeiaal-oeconomische politiek. Die studie was voor den heer STIGTER, die niet in de gelegenheid was hooger onderwijs te genieten, geene gemakkelijke, maar hij heeft alle moeieljjk- heden glansrijk overwonnen. En toch is hij daarbij of daardoor geen kamergeleerde, geen theoreticus, geworden, maar hij is wel degelijk doorgedrongen in de practijk der samenleving. Hij heeft zich gron dig op de hoogte gesteld van de belangen en de behoeften der verschillende klassen onzer maat schappij, van de eischen, die gesteld moeten wor den om eene duurzame verbetering te brengen in den gedrukten toestand van handel en nijver heid, van den landbouw bovenal, en zooals reeds door een ander blad in het breede is betoogd, hij is daarbij tot de gevestigde overtuiging gekomen, dat voor een district als het onze, alleen heil te verwachten is van eene verheffing van den landbou wenden stand, waardoor ook voor handel en industrie in deze streken eene blijvende verbetering kan worden in bet leven geroepen. Terecht is er daarbij op gewezen als een zeldzaam verschijnsel, dat de candidatuur-STIGTER het eerst is gesteld op het platteland. Men kende daar de r denkbeelden van dezen candidaat over de middelen tot verbetering van da landbouwtoestanden, denk- I beelden, die thans ook door andere mannen van I erkende bekwaamheid worden gehuldigd, en men j begreep, dat aan zoo iemand de belangen van ons j laaabouw-distriet met volle vertrouwen ter behar tiging kunnen worden overgegeven. Zal men nu in stad en land toonen die rr^ening te deden Al zijn we niet verwend op dat punt, I toch blijven we hopen, dat men zich thans zal aan gorden om tegenover een man, die wel ons district i lange jaren heeft vertegenwoordigd, maar het daarom i toch niet kent, wat met den heer STIGTER wel het geval is, den laatste de overwinning te bezorgen. 1 De heer STIGTER wil ongetwijfeld de verheffing j van ons »volk", in de eerste plaats door het volk I mondig te verklaren zijDe eigene belangen in de volksvertegenwoordiging te bepleiten. Daarom ook j is hij een groot en onvoorwaardelijk voorstander i der kiesrecht-ontwerpen, die het volk het stemrecht j zullen verleenen. Maar daarom ook stelde de liberale party hem candidaat, omdat hy zelf »een man uit het, volk" is, en reeds nu da groote belangen des i volks met de hem eigene warmte en toewijding zal kunnen bepleiten. Daarom, kiezers uit bet hoofdkiesdistrict Goes wekken wij u met alle kracht op, a. s. Dinsdag ter stembus te gaan en uw biljet iu te vullen met den naam van den heer Zegt niethij komt er toch niet. Wanneer allen, die hun belang begrijpen hem hunne stem geven, komt hij er ivel. En zelfs al mocht hij de zege niet wegdragen, dan nog zijn wij aan zijne welwillend heid om zich beschikbaar te stellen, verplicht te zorgen, dat hy althans met eere valt. Daarom nogmaals: Komt trouw ter stembus en zet op uw stembiljet den naam van den heer D. STIGTER. Hij zij de man uwer keuze op grond van zijne beginselen, die vooral op de practijk zijn gericht, omdat ze vóór alles vragen naar de beharti ging van de praetische belangen van oaze samenleving. Moge deze overweging er toe leiden, dat op Dins dag 9 Januari a. s. met volstrekte meerderheid van stemmen tot lid der Kamer worde gekozen de heer De slembus is geopend van 94 uren. Wie zijn slembiljet verloren heeft kan ter secretarie zijner gemeente een ander bekomen. Elk biljet moet twee stempels bevatten een van de hoofdplaats van het kiesdistrict (Goes) en één van de waarin de kiezer zjjne stem uitbrengt. Oneerlijk spel. Schijnbaar hoogst onschuldig neemt de Zeeuw uit een ander anti-revolutionair blad over, dat de libe ralen in het hoofdkiesdistrict Goes »den radicalen heer Stigter" hebben candidaat gesteld. Dit is wéér een van die geniepige onwaarheden, die de Zeeuw zich meer veroorlooft, en waarmede ze het bewijs levert, hoe treurig ze denkt over de ontwikkeling barer lezers, die ze blijkbaar alles denkt op de mouw te kunnen spelden. Zoo sprak ze vroeger altijd van het liberale dasblad >de Amsterdammerwanneer in dat radicale blad iets tegen de liberalen stond. Nu keert ze het, blaadje om en noemt den vooruit- strevenden liberaal Stigter, een radicaal. Ons dunkt, de redactie van de Zeeuw kon anders uitnemend weten, dat de heer Stigter der liberale partij trouw is gebleven. Zij vooral kon dit weten, als ze zich maar even wil herinneren, hoe de heer Stigter haren redacteur in 1891 te Wemeldinge na de lezing van mr. Smeenge van antwoord diende, toen deze zijne verbazing te kennen gaf, dat de heer Stigter niet uit de liberale partij trad. Dat antwoord was krachtig genoeg om het niet licht te vergeten. Maar vooral de anti-revolutionairen moesten, juist als de heer Stigter radicaal was, hem allerminst bestrijden, zij, die altijd den radicalen candidaat steunen tegenover den liberaal, zelfs nog onlangs in het district Veendam, toen da radicaal Treub door hen gesteund werd tegenover den liberalen mr. Smidt, die als zoon vaa een der ministers zich zeker wel niet tegen de kiesrecht-ontwerpen zal verzetten. In ieder geval zij hier duidelijk verklaard, dat de heer Stigter niet is radicaal, maar liberaal, en dat elke toeleg om hem nu tijdens den verkiezingsstrijd bij eene andere party in te lijven, niet anders is danoneerlijk spel. Beschermende rechten Uit Frankrijk, dat thans dank zy den heer De Méline en zijne partijgenooten, het land van de be schermende rechten bij uitnemendheid is, meldt le Siècle o. a. het volgende om te doen zien welke rampzalige gevolgen de heffing dier rechten heeft Vooreerst zijn de slechte gevolgen van den tegen- woordigen toestand merkbaar in do portefeuille vau de Fransche bank, in de ontvangsten der spoorwe gen, in de tonnenmaat van het scheeps-transport, in de dalende waaide van aandeelen ia ondernemin gen van nijverheid, in het verminderen van de totaal bedragen der spoorkassen, enz. Tot 1891 wezen uit voer en invoer voortdurend grooter cijfers aan. In dat jaar bedroeg de uitvoer 4730, de invoer 5938 millioen francs. Ia 1892 verminderde de uitvoer tot 4551, d© invoer tot 5135 millioen francs, dus te zamen een totale vermindering met 981/2 millioen francs. In 1893 is deze achteruitgang nog meer toe genomen in de eerste elf maanden van het afge- loopen jaar verminderde de invoer weder met 280 !/a millioen en de uitvoer met 112,7 millioen francs. Het verschil bedraagt, in vergelijking met de eerste elf maanden van 1891 voor den uitvoer 298 en voor den invoer 757 millioen francs. In twee jaren heeft dus de Fransche baadel een verlies geleden van 1055 millioen francs. In vergelijking met 1892 gingen in de eerste elf maanden van dit jaar 181 schepen minder naar zee, en werden 85000 ton minder ver scheept. Marseille verloor 1.164000 ton (11.74 pet.). Rouaan 350.000 ton (27.57 pet.) en Havre 400.000 ton (11.19 pet) van het scheepvaartverkeer. Het blad geeft verder een overzicht van de verliezen, die de verschillende takken van nijverheid hebben geleden: linnen perkal, katoen enz. 217,000 KG.; gekleurde weefsels 231,000 KG.: passementeriën en lint 132,000 KG. enz. en dat alleen gedurende de eerste tien maanden van het jaar 1893." Commentaar overbodig GOES, 5 Januari 1894. Zooals we gisteravond nog per bulletin in de stad bekend maakten, heeft de gemeenteraad alhier tot wethouder benoemd den heer W. F. K. L e n s- h 0 e k. We gelooven, dat onze Raad daarmede eene ge lukkige keuze gedaan heeft, omdat we den heer Lenshoek meenen te kennen als een ij verig en werk zaam man, di3 met lust en toewijding zijne boste krachten ook in het college van B. en W. aan de belangen der gemeente zal wijden. Wij achten het niet onwaarschijnlijk, dat bij deze vacature van liberale zyde geen partystemming zou hebben plaats gehad, indien men van antirev. zijde in Sept. jl. eene andere houding hadde aangenomen. Omtrent de Voedingstentoonstelling te Brussel wordt het volgende gemeld: »De Hollanders, wier spekslagerij zoo beroemd is, dank zy hunne spreekwoordelijke zindelijkheid en de kwaliteit van het vleesch, zijn waardiglijk op onze tentoonstelling vertegenwoordigd. In hst bijzonder wordt do aandacht gevestigd op het huil zonder wederga C. Th. Van Buurec te Rotter dam, die verschillende etablissementen in Nederland heeft. Daar het was toegestaan de verschillende voortbrengselen te keuren, lieten zich veler onzer voornaamste dames niet onbetuigd met het proeven van zijne Haagsche en getruffeerde leverworst, rook- vleesch, rolpens, rookworst, tétes pressées" etc." ISocrïoflkensherke. Herkozen tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer L. L. P e e 101* s. StavcBtïsse. Ook d© liberale kiesvereeniging te Stavenisse stelde met algemeene stemmen den heer D. Stigter candidaat, zoodat deze thans de candidaat is der centrale liberale kiesvereeniging in ons hoofdkiesdistrict. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Februari, benoemd tot directeur van het rijkstelegraafkantoor te Middelburg F. Versloot, thans directeur van het rijkstelegraafkantoor en brievengaarder aan den Hoek vaa Holland. Onder het opschrift »De toekomstige suikerwet" schrijft de hesr B(ruinsma) te Steen bergen) in De Amsterdammer een artikel, waarin hij in de eerste plaats den prijs, dien ome landbouwers voor hunne suikerbieten ontvangen, vergelijkt met dien welke in België gemaakt wordt. De vergelijking valt in het voordpel der Belgische landbouwers uit. Schr. laat eerst epuige statistische gegevens vooraf gaan. In België waren in 1893 109 suikerfabrieken in werking, in Nederland 30; in België werden 56,879 H.A. met bieten bezaaid, iu Nederland 27,356in België werd per H. A. een gewichts opbrengst van 33,400 kilo's, in Nederland eene van 28,500 kilo's verkregen terwijl het gemiddeld sui kergehalte in België 12,87, in Nederland 13,60 was. België leverde 4298 kilo's suiker per H.A., Neder land slechts 3876. De prijs in België wordt niet, zooals in Nederland, by besluit der fabrikanten on derling vastgesteld, maar is aan schommelingen on derworpen, van verschillende omstandigheden afhan kelijk. Lager dan hier te lande is de prijs echter in België nimmer en nergens. Al stellen we dat de prijs even hoog is, dan nog zonden de Belgische landbouwers meer ontvangen door het grooter ge wicht aan bieten par H.A. dat zij voortbrengen, en dan nog zouden onze suikerfabrikanten meer profi- teeren dan de Belgische, omdat de Nederlandsche bieten meer suiker bevatten dan de Belgische. Dat de Belgische suikerfabrikanten zooveel meer aan de landbouwers kunnen betalen, wordt gewoonlijk toe geschreven aan de meerdere protectie der suiker industrie in België; ten onrechte echter volgens den schryver. De suikerfabrikanten stellen zich in België echter met kleinere winsten tevreden en kee- ren geen 10 tot 20 pet. dividend uit, zooals in de laatste jaren bij ons niet zelden geschiedde. Toch schijnen de winsten voor de fabrieken groot genoeg te zijn om te kunnen blijven bestaanhet aantal fabrieken dat in 1891 107 bedroeg, was in 1893 tot 109 geklommen. De oorzaak van den hoog9ren prijs, dien de Bel gische landbouwers kunnen bedingen, is gelegen in de onderlinge concurrentie, die het grooter aantal fabrieken onderling moeten voeren om zich de op brengst te verzekeren van de gronden voor den bietenbouw het meest geschikt, en wier aantal toch altijd binnen zekere grenzen beperkt is. Bij ons te lande strekt de premie, die de suiker- fabrikanten door de regeling vau den accijns genieten, niet om den prijs der beetwortelen voor den verbouwer te verhoogen alleen om hem ongeveer de innerlijke waarde der grondstoffen te betalen. De schrijver acht het niet gewenseht, dat bij eenö volgende suikerwet in de tegenwoordige richting worde voortgegaan. Het gevolg wordt eenvoudig, niet dat de winsten van de suikorfabrikauten ver minderen, maar dat de landbouwer minder voor zijne bieten krijgt. Indien er premiën moeten zijn, dan behooren ze aan die maatschappelijke klassen ten goede te komen, die er het meeste behoefte aan hebben. Da pogingen tot oprichting van coöperatieve suikerfabrieken i'i vele streken van ons land wijzen den weg, hoe dit te bereiken. Onder de tegenwoordige omsUn ligbeien

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1