1894 N°. 1. Dinsdag 2 Januari. 81ste jaargang. 1894. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bg de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbend®, dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et* Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 8 «uren op den dag der uitgave. a msssaZGsraKB OPENBARE VERGADERING van den HA AU der gemeente &OI2S, op DONDERDAG den 4 JANUARI 1894, des avonds te 8 uren. Goes, den 30 December 1893. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Adres van G. A. Weide om wachtgeld. V. Benoeming van een Wethouder. VI. Benoeming van een Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. VII. Continuatie van een geneesheer der gemeente. VIII. Benoeming stembureau Tweede Kamer. Wierpen we in het vorig nommer een vluchtigen terugblik op het toen ten einde spoedende jaar, nu dit achter ons ligt past het zonder verder om te zien, het oog te richten op de toekomst en moedig voorwaarts te blikken Wanneer eene levensperiode is geëindigd, dan mogen we wat ons daarin weder voer t weemoed of met vreugde af en toe her denken, altijd toch begint men den nieuwen tijdkring inet verjongden moed en met hoop in het hart. Gelijk de natuur reeds spoedig na Nieuwjaar ons hare eerste bloemen schenkt als bodessen van nieuw leven, zoo heeft ook de inensch zich te tooien met de bloesems der eeuwig jonge hoop Dit geeft ons kracht, lust en energie om de levenstaak weder op te vatten en tot een zoo goed mogelijk einde te brengen. Die levenstaak is voor schier ieder individu eene andere, maar elk op zijne wijze heeft daarbij het belang van anderen in liet oog te houden en te trachten dat naar zijne beste krachten te bevorderen Dit kunnen de vorsten doen door zich op de hoogte te stellen van de volksnooden en die te lenigen naar vermogen dit is de taak van regeering en volksvertegenwoordiging, die met alle kracht, die in haar is, zich hebben te beijveren de sociale toestanden en verhoudingen te verbeteren, te zorgen voor ontwikkeling en beschavingdit is de taak van alle overheden, die de belangen der menschen hebben te behartigen naar hare beste weten dit is eindelijk de taak van elk individu in het bijzonder, dat heeft mede te werken tot verlichting der zorgen, die anderen drukken. Wanneer elk die levenstaak in het oog houdt en op dezen eersten dag des jaars het besluit neemt zich aan te gorden om die taak te volbrengen, wanneer hij zichzelf overtuigt het te kunnen wan neer hij wil, zij het ook door opoffering van eigen genot of voordeel, dan kan en zal 1894 inderdaad een zegenrijk jaar zijn, een jaar, dat uitmunt boven vele voorgangers, omdat het blijk zal geven van een ernstig streven om meer het oog te openen voor de practische belangen van het dagelijksch leven, instede van ons te vormen naar dien wan- staltigen geest, dien men Jin-de-siècle noemt, en die zich openbaart in allerlei excentriciteiten, die geen nut verspreiden en die doodend zijn voor alle degelijkheid en ernst. Voor de vervulling dezer levenstaak, ook in het nu ingetreden jaar, wenschen wij aan al onze lezers moed en kracht. Mogen zij, die minder te vreden waren over zich zelven toen zij de balans van goed en kwaad over den afgeloopen tijdkring opmaakten daarin aanleiding vinden de rekening over 1891 beter te doen sluiten Het is niet mo gelijk, dat ieder op aarde volkomen gelukkig zij, maar wij mogen elkander zooveel goeds mogelijk toewenschen. Dat ieders billijke wenschen bevre digd mogen worden Gaarne spreken wij de hoop uit, dat het onzen lezers in allen deele moge wèl gaan, dat ieder zich moge verheugen in voorspoed en geluk en dat vooral ook hun pogen om, dooi- het geluk van anderen op degelijke wijze te be vorderen, en daardoor medetewerkeu tot verbete ring en verheffing van onze maatschappelijke ver houdingen, slagen moge als een waardig werk bij het naderend einde der belangrijke negentiende eeuw. Wij bevelen voorts ons zelven persoonlijk in de voortdurende sympathie en begunstiging, tot nutoe aan ons blad betoond, aan en geven onzerzijds de verzekering, dat we daarin een prikkel zullen vinden om onvermoeid op den gevolgden weg voorltegaan. Ook bevelen wij ons aan bij onze correspon denten voor voortgezette ijverige medewerking, waardoor onze courant voor een niet onbelangrijk deel de belangstelling bleef behouden, die zij sedert tal van jaren mocht verwerven. Den lezer heil GOES, 1 Januari 1894. Zooals nog in een deel der oplage van ons vorig nimmer kon worden gemeld, hield jl. Vrijdag avond de afdeeling »Goes" van de cen trale liberale kiesvereeniging in ons hoofdkiesdistrict eene vergadering ter bespreking van de aanstaande verkiezing van een lid der 2e Kamer. In de eerste plaats werd in die vergadering na lezing en goedkeuring der notulen op voor stel van één der leden besloten de vacature in het bestuur, ontstaan door het vertrek van den lieer D. Stigter, vooralsnog onvervuld te laten. Vervolgens komende tot het eigenlijke doel dei- vergadering, wijdde de voorzitter, de heer J. M. Kakebeeke, een waardeerend woord aan de nage dachtenis van onzen vroegeren afgevaardigde mr. L. W. C. Keuchenius, en drukte daarbij den wensch uit, dat de liberale partij in ons district een can- didaat mocht vinden wiens toewijding aan 's lands belangen en aan de beginselen zijner partij die van mr. Keuchenius evenaren. Daarna kwaui aan de orde de vraag of men al dan niet een candidaat zou stellen. Een der leden meende, dat met het oog op den korten tijd van voorbereiding der te stellen eandidatuur, den korten zittingstermijn van den gekozene en de geringe kans van slagen, men dezerzijds ditmaal zich van het stellen van een candidaat moest onthouden, te meer, omdat van de anti-revolutionaire partij, althans in dit district, verwacht mag worden, dat zij iemand zal candidaat stellen, die in hoofdzaak de kiesrecht- ontwerpen zal helpen aannemen, wat toch zeker van een eventueel dezerzijds te stellen candidaat ook zal te verwachten zijn. Andere leden meenden, dat de tijd van voorbe reiding niet te kort was, dat in den komenden zit tingstermijn nog veel belangrijks valt te behandelen, en dat het altijd nuttig is bij elke verkiezing de krachten der partij in het district te meten. Verschillende leden namen aan de discussie over het voorstel tot onthouding deel, dat ten slotte met groote meerderheid werd verworpen. Alsnu werd de eaudidatanlijst geopend, waarop alleen de heer D. Stigter te Amsterdam, tot vóór korten tijd te Goes, werd geplaatst. Na gehouden stemming bleek, dat de heer D. STIGTER met algemeens stemmen tot voorloopig candidaat was verkozen. Ook de afdeeling »Kolijnsplaat" stelde dienzelfden dag den heer Stigter met algemeens stemmen can didaat. Verleden Zaterdag had alhier de installatie plaats van den heer 0. E. Van Koetsveld als 2 e n 1 u i t e n a n t bij de dd. schutterij. Zij werd tevens bijgewoond door den heer J. Fransen Van de Putte, oud-officier bij de schutterij. Na voorlezing van het K. B. richtte de commandant, de heer P. Van der Meulen, tot den nieuw beno'emden officier de volgende toespraak Mijnheer Van Koetsveld, ik wensch u geluk met de onderscheiding u te beurt gevallen, door H. M. onze geëerbiedigde Koningin te zijn benoemd tot officier bij de dd. schutterij alhier. Ik hoop en verwacht, dat u die betrekking met lust en naar uwe beste krachten zult vervullen. En voor die verwachting bestaan twee gegronde rodenon. Voor eerst zijfc gij vrijwillig tot de schutterij toegetreden, daar uw leeftijd nog niet meebrengt in de gelederen te moeten plaats nemen, en ten andere hebt ge reeds emige jaren in militairen dienst doorgebracht en wel in een graad, die voldoenden grond geeft voor de onderstelling, dat u van de schutterlijken dienst genoegzaam op de hoogte zijt of spoedig zult komen. Het eerste bewijst uw lust, het laatste uw geschikt heid. En waar kan men beter resultaten wachten, J-in d. &x waar fust en geschiktheid samengaan, zooals hier het geval is Om die reden mag uw toetreden tot de schutterij als een aanwinst beschouwd worden. Moge de verwachting, die gij zelf van uw schutter lijken dienst koestert, niet worden beschaamd. En mochten Koningin, Vaderland of gemeente den dienst der schutterij vragen, dan vertrouw ik, dat u de helpende hand zult bieden, daar waar die verlangd wordt, zooals ook door u beloofd is bij het afleggen van den eed van trouw aan de Koningin en dat ge u stiptelijk zult gedragen naar de be palingen der wet op de schutterijen. Met deze woorden verklaar ik u geïnstalleerd als officier bij de dd. schutterij te Goes en verzoek ik hh. officieren, kader en manschappen u als zoodanig te erkennen, te eerbiedigen en te gehoorzamen." Vervolgens werd voor den geïnstalleerde gedefi leerd, waarna de plechtigheid met eene wandeling door een gedeelte der stad werd besloten. Bij 't verschijnen van dit no. viert de heer H. G. Hartman zijn 25-jarig jubilé als secretaris dezer gemeente. Ongetwijfeld zal het den jubilaris, die op het gebied van gemeente-administratie een Nederiandschen naam bezit, niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Als gewoonlijk ontvingen we ook ditmaal bij don aanvang van liet nieuwe jaar weder het j a a r- boekje der Maatschappij tot bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland. We kunnen met een kort woord volstaan, wanueer we op deze uitgave de aandacht willen vestigen, want deze almanak is een oude en eene goede bekende bij velen. Toch zijn er nog te vefl landbouwers, die niet tot de Maatschappij toetreden en dus ook van het bezit van den almanak verstoken zijn. Dit is te betreuren, want de Maatschappij heeft, bij de steeds dringender wordende aanvragen om fiaanciëelen steun, behoefte aan een toenemend aantal ledenen de contributie k f 2,is zoo gering, dat deze voor niemand een beletsel behoeft te zijn, vooral niet als men bedenkt, dat men daarvoor gratis-toegang heeft tot de tentoonstellingen en ook den almanak ontvangt. Mogen vele nieuwe leden in 1894 tot de Maat schappij toetreden, en zoodoende ook de almanak met zijn rijken inhoud in steeds meerder handen komen In de jl. Woensdag door de afdeeling Oost burg der Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland gehouden vergadering werd zoo schrijft men aan de M. Ct. dooi den heer mr. P. C. J. Hennequin, algemeen voor zitter der maatschappij, aan den heer M. L u t e ij n- Mazure te Oostburg, onder eene hartelijke toe spraak uitgereikt het diploma als eerelid van ge noemde maatschappij, wegens zijn onafgebroken lid maatschap gedurende ruim 50 jaren. Nadat de heer Hennequin in korte trekken had medegedeeld, wat de aanleiding was ge weest tot onderscheiding, schetste hij den heer Mazure als een der eigenaardigte figu ren in ons midden, ijverig zooals slechts weinigen, toegerust met eene groote kennis van landbouw en veeteelt, waaraan zijne betrekking als veearts voor zeker niet weinig zal hebben bijgedragen. Met den wensch, dat het den heer Mazure nog lang moge gegeven zjjn, op zjjn werkzaam verleden terug te zien. welken wensch spreker meende, dat de ver gadering zeker met hem doelen zoude, reikte de heer Hennequin, bovengenoemd eere-diploma aan den heer Mazure over. De heer Mazure, getroffen door de hem gebrachte hulde, dankte den heer Hennequin voor zijne harte lijke woorden en de vergadering voor hare instem ming daarmee. Met een kleine meerderheid heeft de Eerste Kamer jl. Donderdag het wetsontwerp tot nadere regeling van d9n suiker accijn s verworpen. Het doel van dit ontwerp was, naar's ministers verkla ring, geen ander dan de suikerraffinaderijen in de gelegenheid ta stellen de grondstof te gebruiken, die tegenwoordig in9er dan een derde deel der gau- sche productie uitmaakt, doch waarvan zij tot nog toe geen gebruik konden maken, omdat zij, een ge halte hebbende boven 99 pet., als geraffineerde suiker wordt belast. De tegenstanders van het ontwerp nu, meenden dat de raffinadeurs daardoor in de gelegenheid zou den komen overponden te maken, waardoor mindor accijns zou worden opgebracht, wat ten nadeele van de bietsuikerfabrikanten zeu komen, over wie vol gens de suikerwet van het vorig ministerie wordlH omgeslagen wat de accijns minder zal opbrengen^ dan 81/2 millioen. Nu heeft de minister van financiën de quaestie van die overponden, door de raffinadeurs te maken, reads in de Tweede Kamer wéerlegd, 0. a. op grond van een advies van prof. Gunning. Maar tegenoTOi die bewering kwam nu de heer Sassen met een&d vies van een Belgisch geleerde, die het tegende* beweerde. Wel hield de minister ook nu zijne be wering nog vol, maar het mocht niet batend beschermers der bietsuikerfabrikanten en der suiker I bietentelers behielden de overhand, gesteund dooi de overige katholieke en anti-revolutionaire ledti der Kamer. Men mag echter aannemen, dat bij eene minde* overhaaste behandeling, als die ditmaal het ontwer4 ten deel viel, vooral in de Tweede Kamer, ook dt Eerste Kamer wellicht haar besluit nog zal willen j wijzigen. Daarom is het te verwachten, dat de 1 minister het wellicht nogmaals zal indienen daar toe werd hem althans jl. Donderdag een duidelijke wenk gegeven. Volgens de Amst. zou er ernstige oneenigheid J bestaan tusschen de leden der commissie voor Neerbosch en hieraan het lang uitblijven van het rapport zijn toe te schrijven. Aan de Telegr. wordt ter weerlegging van dit bericht van goeder hand medegedeeld, dat de commissie nog niet in 1 pleno vergaderd is geweest, dus omtrent het uit te brengen verslag moeilijk verschil van meening kon zijn gebleken. Dat kan zeer waar zij maar toch kan dat ver schil bestaan" voegt de Arnh. Ct. hieraan toe. »In elk geval moet men zich verwonderen dat dit ver slag zich zes maanden laat wachten, en er zóo weinig voortgang wordt gemaakt nu het eene zaak geldt, waarbij zulke ernstige belangen zijn betrokken bij eene inrichting tot opleiding der weezen, het grootbrengen van een deel van het jongere geslacht, dat op de toekomst zulk een grooten invloed kaa uitoefenen." In de vergadering van den Geneeskundigen Raad van Gelderland en Utrecht, zeideprof. Van O verbeek de Meijer, naar aanleiding eener vraag betreffende het verslag der Neerbosch-commissie, dat de rap- porten der sub-coinmissiën gereed zijn, weldra o eene algeineene commissie-vergadering nader zulle? behandeld worden en dan zoo spoedig mogelijk zullea 1 verschijnen, bij welke algemeenheden hij zich 1 moest bepalen, wijl hier geen bepaalde mededeelingen daaromtrent konden worden gedaan. De zaak, inge wikkeld als zij is, eischt veel tijd. Als een zeer werkzaam middel tegerir de influenza, waarvan men dan ook druk bruik maakt, wordt honig aanbevolen. Men neemt dagelijks eenige theelepeltjes vol honig en laat die op de tong oplossen; honig, in water opgelost en door den neus opgeslurpt, bespoedigt het genezings proces. De influenza uit zich vooral in een ontsteking der slijmvliezen, en het in den honig aanwezige mierenzuur is een voortreffelijk middel om die ont steking tegen te gaan of te bestrijden. Zeo zeggen de dokters ten minste. De honig moet evenwel echt zijn, want deze alleen bevat het noodige mierenzuur. Gelukkig is het dit jaar niet moeilijk echten honig te krijgen. Nwsj Het Centrum wijst op de eigenaardige betee-rf kenis van het besluit van het socialistisch! congres te Groningen, waarbij onthouding! aan de verkiezingen voor het parlenu werd gedecreteerd, in de huidige omstandighedei 1 nu er een wetsontwerp aanhangig is, waarbij kt kiesrecht ook aan den zoogenaamden minderen mal ook aan den arbeider wordt toegekend; een weti ontwerp, dat aan den vierden, volgens sommig'e zelfs aan den vijfden stand, een niet geringen ii vloed op den gang der zaken zal verschaffenee wetsontwerp, waarvan is voorspeld, dat het wet verheven den proletariërs alle macht in handen zal spelen; een wetsontwerp in ieder geval, dat de staatkundige verheffing der kleine luyden" der breede volksmassa ten doel heeft. Toegevende, dat het niet waarsc hij olijk is, dat alle partijgenooten zich. aan liet gemeld besluit zullen houden, meent het C. evenwel, dat dit aan de be- teekenis van het feit weinig afdoet. Men heeft het van conservatieve zijde herhaaldelijk doen voorko men, alsof een ver uitgebreid kiesrecht ons terstond de revolutie brengen zou, en men bestreed dat kies recht vooral op grond van da socialistische agitatie. Wanneer eenmaal aan de laagste lagen van ons volk een stembiljet in handen werd gegeven, zou het so cialisme spoedig ten troon zitten, zoo profeteerde men, en bleef er noch voer de Kroon, noeii veer de

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1