twee huisgezinnen daar vooreerst nog blijven wonen. Vier huisgezinnen vertrokken naar Pella, in Iowa, vier familiën naar Luctor, in Kansas, twee naar Axley in Iowa en anderen naar Oranje-City en Parkersburg, in Iowa, éen naar Maxwel, New Mexico en weer anderen naar Purth en Nebraska. Veel, zegt de briefschrijver o. a., verliezen we hier, dat wij nergens elders terug zullen vinden. Dat prachtige klimaat, vrij van storm en regen of verschroeiende winden; helder drinkwater als nergens elders; brandhout behoefden we nooit te koopen en zooveel andere zaken, die elders betaald moetea worden, hadden wij bier voor 't nemen. Maar ds. Bode zegt: »Wij behoeven ons niet te verontrusten, wij zijn in een rijk land, waar ieder, die werken wil, niet 's Heer en zegen in ruime mate zjjn brood kan winnen." 's-Heer Abtskerke c. a. Tengevolge van bet overigden van den beer M. Stevense is door den ge meenteraad benoemd tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand, de heer J. De Visser, terwijl nog een derde ambtenaar van den burger lijken stand werd benoemd en daarvoor de beer P. Polderman werd aangewezen. Tot lid van bet algemeen armbestuur werd be noemd dhr. W. Minderhoud. In plaats van M. Ste vense is benoemd als president van het armbestuur dhr. P. Polderman en als president-kerkvoogd dhr. J. De Visser. Bij Kon. besluit zijn benoemd F. J. L. M. Van Waesberghe tot burgemeester der ge meente Hulst, en B. J. B. Van Sonsbeeck, tot burgemeester der gemeenten Stoppeldijk en Bosch- kapelle. Een ernstige vraag, schrijft men in de Amst doet zich thans voor iu de kringen der suikerfa- brikauten en beetwortelverbouwers, namelijk deze, boe men zich in het aanstaande voorjaar wel van b e e t w o r t e 1 z a a d zal kunnen voorzien. Tenge volge van de droogte heeft de beetwortelzaadoogst in Duitschland, Oosten rijk-Hongarije en Frankrijk dit jaar slechts de helft opgeleverd van een gewo nen oogst. De gevolgen hiervan zijn, dat de prijzen voor goed zaad buitengewoon hoog zijn, en alle fabri kanten zich onmogelijk van eerste qualiteit zaad zullen kunnen voorzien, daar hieraan gebrek bestaat. Eea bijna wilde rjjzing en jacht naar beetwortel zaad beweegt thans de markt. Het gevolg van dit alles zal wellicht zijn, dat aanstaande jaar minder beetwortelen in geheel Europa zullen worden uit gezaaid. In het orgaan van den Bond van Orde door hervorming, Ordelijke Hervorming komt eene beschou wing voor over de anarchistische woelingen. Het blad begint met de volgende woorden Strijd verkondigen die leiders. En Strijd met alle middelen", schreeuwt in koor een hoop misleide ontevredenen hen na. Tegenover dat wilde geroep kan en mag de maat schappij niet anders stellen dan: zelf/erdediging. Waar d^ anarchisten door ontevreden gemoederen hunne misdadige stellingen verkondigen, moet elke maatschappij, vertegenwoordigd door bare Regeering, het onmogelijk maken, dat zij slachtoff-rs vinden, die de door hen beraamde misdaden ten uitvoer brengen. Zoo góed als de bewoner van een huis zijne woning ontoegankelijk maakt voor dieven en moordenaars, zoo goed is de maatschappij gerechtigd en verplicht, op te treden tegen de prediking van moord en brandstichting. De Franscue Regeering heeft dat begrepen. Te lang heeft zij, in den naam van de vrijhei! van het woord, toegelaten dat eene bende moordenaars onder 't voorwendsel eener politieke overtuiging, moord en doodslag verkondigde en aanprees. Zij heeft daar tegen met overgroote meerderheid (alleen eenige anarchistisch-gezinden stemden tegen maatregelen genomen. Wij zijn de laatsten, die bet vrije woord of bet recht van vereoniging en vergadering afhankelijk zouden wenschen te zien van willekeurwij zijn volbloed-tegenstander van kleingeestige vervolging doch wij achten de vrijheid een te hooge en te heilige idee, dan dat in baür naam onrecht en willekeur, losbandigheid en misdaad geduld zouden mogen worden. Strijd! moge 't wachtwoord zijn van onze dagen, waartegenover wij uit volle, innige overtuiging ver draagzaamheid en liefde stellen, •tegenover" den stiijd gepredikt" door de anarchisten, moet, in naam van de vrijheid van allen, elke maatschappij, elke Regee- ning, stellen hare macht en ook haren onverbiddelijken, rechtvaardigen wil, om de misdaad en de aansporing daattoe te straffen en de daders onschadelijk te maken. En mngo dan uit den mond dier misdadigers en uit den mond van meegesleepten of overgevoeligen een verwijt van hardheid worden geslingerd naar 't hoofd der maatschappij of Regeering, daar weet ieder weldenkend mensch dat hft verwijt onverdiend en onrechtvaardig is, wantdie zijn willekeur stelt boven de wet, »die de vrijheid van anderen niet eerbiedigt", is zelf niet de vrijheid waard. Dq stand der Staatsbeg rooting» zooals die thans bij de Eerste Kamer in behandeling komt, is a's volgt Het eindcijfer der uitgaven bedroeg aanvankelijk 136,043,827.30. Zij werd gedurende de schrifte lijke gedachten wisseling met de Tweede Ivamer ver hoogd met 443,365 en verminderd met 331,824.86 en gedurende de beraadslagingen verminderd met ƒ109,715 en verhoogd met 58,200, zoodat zjj ten slotte is toegestaan tegen een bedrag van136,083,852.44. De raming der middelen bedroeg aanvankelijk f 13,084,725 zij werd verminderd met f 488,000 en verhoogd met f 367,000. De begrooting der uitgaven overtreft derhalve de raming der inkomsten met f 7,820,127.44. Over het Kon. besluit, betreffende het aan tal onderwijzer s aan bijzondere scho len, schrijft dr. Scbaepman in het Centrum o. a. bet volgende De inhoud van bedoeld besluit is zoo eenvoudig dat niets daarbij behoeft te worden gevoegd. De schoolbesturen volgen eenvoudig den hun bekenden gewonen weg. Zij zenden niet alleen de aanvragen tot verkrijging der Rijksbijdragen over 1893 aan de Gedeputeerde Staten, maar tevens de gewone opga ven aan den districts- en arrondissements-school- opziener. Slechts op twee dingen beeft men de aandacht te vestigen 1. Het Koninklijk besluit van 20 December 1893 geldt niet voer scholen, die met 1 Januari of in den loop van 1894 worden geopend. Evenmin voor scholen, die in Januari 1894 voor het eerst de opgaven indienen, waardoor zij toonen aanspraak te maken op de Rijksbjjdrage (art. 1 Koninklijk besluit van 19 Februari 1890). Deze soorten van scholen moeten voldoen aan de voorschriften van art. 2 van het Koninklijk besluit van 18 April 1890. Men houde hier het verschil in het oog tusschen de opgavenwaardoor men aanspraak maakt en de aanvragen aan Gedeputeerde Staten. Eene school, wier bestuur in Januari 1894 de Rijksbijdrage over 1893 aanvraagt, valt onder de vrijstelling van bet jongste Koninklijk besluit, ook al zou die aanvrage de eerste zijn. 2. Het getal onderwijzers, op de scholen aanwezig bij het in werking treden van bet besluit van 20 December, mag niet worden verminderd. Het besluit is op Kerstdag in werking getreden. Staten-Generaal. EEKSTE KAMER. In de zitting van gisteren werden een aantal nog aanhangige wetsontwerpen bekrachtigd, o. a. de pro vinciale heffing in Zuid-Holland, na verklaring van den Minister van Binnenl. Zaken, dat bij afschaffing der tollen binnen 5 jaren tegenover de provincie de billijkheid mo t worden betracht; voorts het trac- taat met België omtrent de wederzijdsche toelating tot kosteloos procedeeren; de overeenkomst met Por tugal tot regeling der verhoudingen van Timor en Solo. De nadere bepalingen omtrent den suiker- accijns, die meer faciliteiten aan de raffinadeurs varleenen, werden bestreden door de heeren Merkel- bach en Sasse/i, voornamelijk op grond dat de grootere winsten door de raffinadeurs te maken, ten nadeele zullen komen van de beetwortelsuikerfabrikanten, die bij een ander voorstel aansprakelijk worden ge steld voor een accijnsopbrengst van 81/3 millioen. Ook zou de bescherming der buitenlandsche raffi nadeurs ten nadeele uitloopen van de nationale industrie en den landbouw. De heer Sassen vroeg de verwerping om gelegenheid te geven tot een nader onderzoek van de vraag of de beetwortel suikerfabrikanten mogen worden gemaakt tot borgen voor de verliezen der raffinadeurs en de heer Godin de Beaufort wilde ook uitstel, eensdeels wegens bet verband van dat ontwerp met dat tot aansprakelijk stelling der fabrikanten voor een tekort in de accijns opbrengst, anderdeels omdat bet verleenen eener vrije keuze der grondstoffen aan de raffinadeurs geen haast heelt. Alleen als de Minister kon toe zeggen, dat de fabrikanten wel de meerdere winst der raffinadeurs in den accijns behoeven te betalen, zou bij voor de wet stammen. De Minister van Financiën was niet bereid zijn ontwerp in te trekken en verdedigde het integendeel met nadruk, daarbij ontkennende, dat het protectie beoogt of schadelijk is voor de beetwortelsuiker- industrie. Mochten meer overponden worden ver kregen, hij zou de fabrikanten ontheffen, maar bij verwacht die meerdere productie niet. Het wetsontwerp werd verworpen met 22 tegen 18 stemmgn. Verder werden goedgekeurd: de afschaffing der registratierechten op ambtenaars-aanstellingen; de nadere regeling der heffing en bestemming van kan selarij-leges, beide met bet oog op de invoering der bedrijfsbelasting Daarna kwam de Indische begrooting aan de orde. &erkeHjSï3 en OndBfwiJs. Naar wij vernemen, is ook in een tweede pro ces betreffende verduisteringen, door den gewezen notaris Bonnerman gepleegd, in eerste instantie door de Arrond.-Rechtbank te Amsterdam ten gunste van de Onderwijzers-Spaarbank beslist. Ondertusschen moet worden vermeld, dat de verliezende partij in 'teerste proces in hooger beroep is gekomen. Schoolblad.) Volgens den pas verschenen Unie almanak voor 1894 (jaarboekje voor het Chr. onderwijs in Neder land) telt ons land 560 scholen, waar Chr. onder wijs wordt gegeven met 90,835 leerlingenaan deze scholen zijn verbonden 1083 m. en 321 v. onderw. Van deze scholen zijn aangesloten 240 bij »Chr. Nat. schoolonderwijs", 45 bjj Ger. schoolond.", 18 bij »Chr. volksonderwijs" en 264 bij Schoolraad". Van bovengenoemde scholen genieten 508 een rijks bijdrage. De staat van de christelijke normaallessen, nor maalscholen en kweekscholen geeft de volgende cij fers: 32 normaallessen en kweekscholen, met 420 m. en 209 v. leerlingen. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij de baanwachteres van de Staatsspoorweg- maatschappij te 's-Heer Arendskerke tot 7 dagen hechtenis veroordeeld werd, wegens het door schuld doen ontstaan van gevaar voor het spoorwegverkeer. De heer en mevr. Van 't Lindenhout en dr. J. J. De Blecourt te Neerbosch zijn gedagvaard om te verschijnen voor den rechter van instiuctie te Arnhem. (Handelsbl.J Gemengde Berichten. De ons uit tal van gemeenten gezonden be richten omtrent Kerstfeesten voor kinderen kunnen we niet opnemen. Daarom volstaan we met bier te vermelden, dat al die feestjes uitstekend van stapel liepen, dat de kleinen veel genot hebben gesmaakt en dat ze allen welbedacht huiswaarts keerden. Door bet muziekgezelschap »Wolfert's Fan fare" te Wolfertsdijk. is gisteravond in het daar toe net ingerichte schoollokaal op het dorp eene uitvoering gegeven. Volgens het programma werden vóór de pauze vier, eu daarna weder vier muziek stukken ten gekoore gebracht, alsmede de volks liederen, welke ruimschoots blijk gaven, dat, ofschoon dit gezelschap eerst in het begin dezes jaais is opgericht, de werkende leden, onder de directie van den heer P. J. Kievit, met ijver zich aan hunne taak hebben gewijd. Den kunstlievenden leden met hunne geïntroduceerden werd een genotvolle avond geschonken, niet alleen door de opwekkende tonen der muziek, maar tevens door verscheidene voor drachten en tooneelstukjes. Ten hoogste voldaan, keerde een ieder, nadat de voorzitter met een gepast woord de samenkomst besloten bad, huiswaarts. Vligsiitgeit. De penuyboot Chang van de Maatsch. Zeeland", gisteravond op sleepdienst zijnde, werd in het kanaal even nabij de Keersluis aangevaren door de vraebtgoederenboot Valk. De Chang zonk hierdoor als het ware op hetzelfde oogenblik. De opvarenden konden zich allen intijds redden. De aanvaring had plaats tengevolge van mist. Heuikeiiszmid. Donderdagavond jl. gaf het muziekgezelschap Prins Hendrik" alhier in de zaal bij C. Rijk zjjn eerste winterconcert. De zaal was goed bezet, ofschoon uitsluitend toegang werd ver leend aan de leden en hunne buisgenooten. De muziekstukken werden goed ten gehoore gegeven, terwijl bij afwisseling een paar tooneelstukjes werden opgevoerd, die goed van stapel liepen. Na afloop vermaakte men zich nog een oiigenblik met dansen. Men herinnert zich wellicht nog, dat ten vo- rigen jare door de ijverige bemoeiingen van onzen vroegeren commissaris van politie, den heer W. Van Dijk, opgespoord zijn zekere baron Oscar Van Zeist en baronesse Julie Geijsen, beiden uit België, die te Wolfertsdijk eenigen tijd goeden sier hebben ge maakt en daarna eensklaps verdwenen waren, met achterlating van niet onbelangrijke schulden. Thans lezen we in bet te Gent verschijnende blad Vaderland bet volgende bericht: De 3e Kamer der boetstraffelijke rechtbank van Gent heeft verleden Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak der beruchte dievenbende Van Zeist en consorten. Het hoofd dier bende, Oscar Van Zeist, werd ver wezen tot 20 jaar gevangenisstraf, 10 maal 50 frank boete en 10 jaar onder de waakzaamheid der politie. Zijne vrouw, Julie Gijsen, werd verwezen tot 2 maal 3 maanden en 2 maal 26 frank. Zijn broeder, Felix Willem Van Zeist, werd ver oordeeld tot 3 jaar, 2 maal 6 maanden en 2 maal 50 frank. Daarenboven tot 5 jaar onder de waak zaamheid der politie. Zijne zuster Constance Van Zeist werd verwezen tot 3 maanden en 26 frank. Zijne andere zuster, Mathilde, werd veroordeeld tot 5 maal 3 maanden en 5 maal 26 frank. Te Raamsdonksveer heeft Dins lagavond (2den Kerstdag) wederom een vechtpartij, doch ditmaal op grooter schaal, plaats gehad, dan in jaren het geval daar was. Het doel der fan ten", aldus worden de bewoners uit genoemd dorp genoemd, was de inge zetenen uit Geertruiden berg, die aldaar vertoefden, uit hun dorp te verdrijven Vandaar eene hevige vecht- en kloppartij, waarbij een gretig gebruik van de straatkeien en steenen gemaakt werd. De brug tusschen beide gemeenten gelegen was als het ware gebarricadeerd, zoodat men van bootjes gebruik moest maken om de rivier over te steken. Reizigers, die te Geertruidenberg vertoefden, en met de stoomtram naar Oosterhout of Breda moesten vertrekken, hebben de reis per rijtuig langs de gemeente Made moeten maken. Noch de brigade maréchaussée te Raamsdonkerveer gestationeerd, noch de gemeentepolitie, noch de militairen waren aan vankelijk bij machte de steeds aangroeiende menigte, die men veilig op 5 a 600 man mag rekenen, in bedwang te houden. Naar men verneemt, hebben geen zeer ernstige verwondingen plaats gehad. 't Is misschien niet van algemeene bekendheid, dat, als men aan strenge koude blootgesteld is, men spoedig een gevoel van warmte verkrijgt door de longen herhaaldelijk op de volgende wij/.e te vullen. Men trekt de schouders naar achteren en houdt het hoofd omhoogmen zet de longen langzaam uit en laat de lucht geheel door den neus binnenkomen. Als de longen geheel gevuld zijn, houdt men den adem tien seconden of langer in en laat dien dan schielijk door den mond uit. Na deze oefening her haald te hebben, wanneei men koud is, zal men eeu gevoel van warmte over het geheele lichaam hebben, zelfs in de voeten en handen. De bettel-armbanden zijn uit de mode. Wat is er echter geworden van al die muntstukjes, die voor eenige jaren hun rammelend bestaan sleten aan den arm van lieftallige jonge dames Een kleine vingerwijzing geeft een dubbeltje, dat dezer dagen tusschen andere muntstukken in een kas werd aangetroffen. Waar vroeger de beeltenis der koningin was aangebracht, stond nu op de glad gepolijste oppervlakte: »aan mijn geliefde F. v. F." Het oogje, waarmee deze hulde indertijd aan een armband was vastgehecht geweest, was zorgvuldig afgeveild, zoodat de munt weer tot haar oorspron kelijke bestemming kon worden teruggebracht. Welk lietde§draina tot de scheiding had aanleiding gegeven was natuurlijk niet aan het muntstuk te zien. Woensdag verzamelden zich weder eenige hon derden werkloozen op den Gedempten Voorburgwal te Amsterdam en trokken naar »Constantia", waar besloten werd voor Vrijdag niet weder te wandelen, nu twee der comitéleden door stok- of sabelslagen niet op bun post konden wezen. Op de heden te houden groote vergadering zou men trouw opkomen en Van Eemmenes zou er spreken en verder zou er raad verschaft worden. Van 1 tot 3 uur was bet op onderscheidene punten in het centrum der stad, als op den Dam, Nieuw- straat, Voorburgwal en Spui zeer druk en moest de politie enkele keeren de menigte met den stok tot doorloopen aanmanen. Te 3.15 hadden Domela Nieu- wenh»»is, Rot, Wollring, deze droeg een doek om 't hoofd, en Samson een onderhoud met den burge meester. De conferentie duurde een balf uur. Wollring beklaagde zich over het optreden der politie op Dinsdag. De burgemeester verklaarde, dat dit met zijn medeweten geschiedde en dat hij de volle ver antwoordelijkheid daarvan op zich nam. Zooals wel eens meer gebeurt, ontvangt een predikant op Zon- of feestdagen vóór of tijdens de preek een verzoek om een kranke of doode in gebed of preek te gedenken. Op de gewone wijze overhandigde in een der Pro- testantsche kerken te 's-Gravenhage de kerkbediende den leeraar op den kansel een gesloten enveloppe. Deze openende, vond de predikant daarin een exemplaar van Recht voor allen, met een artikel, getiteld: Vrede op Aarde'. Dit was voor hem een welkome aanleiding om in zijn leerrede een woord over het gevaarlijke dei- leerstellingen van die party in te vlechten, onder bijvoeging eener christelijke vermaning aan den on bekenden brenger van het blad, zoo die zich onder het gehoor mocht bevinden. Sedert eeuwen is in het Friesche dorpje Katlijk het zoogenaamd St. Thomas luiden in zwang. Nacht en dag worden dan gedurende de Kerstdagen tot Nieuwjaar de klokken geluid. Op last van het gemeentebestuur werden nu echter vóór Kersttijd de klepels uit de klokken genomen, om daardoor bet St. Thomas luiden onmogelijk te maken. Dit verwekte in het dorp veel sensatie, om dat de ingezetenen aan het St. Thomas luiden ge hecht zijn. Twee deputaties, één uit de jongelingen en één uit de meer bejaarden, vervoegden zich nu tot het Dagelijksch Bestuur der gemeente Schoterland met verzoek om de klepels weer in de klokken te doen hangen. Op hun verzoek werd afwijzend beschikt, 't geen groote ontevredenheid in Katlijk teweegbracht. Er werd nu een middel bedacht, om toch te kunnen luiden. In iedere klok werd een zwaar ijzer, een zoogenaamde sleper, die bij 't ploegen wordt gebruikt, gehangen, en binnen weinig tijds lieten de klokken zich weer over Katlijks dreven hooren tot groote vreugde der ingezetenen. De Rotterdamsche politie arresteerde gisteren een bedelaar, die zich in bet bezit bevond van 1450 gulden aan gouden tientjes. De politie beeft den man aan de justitie over geleverd. Een knaapje te Boornbergum (Fr.) zond ter gelegenheid van St. Nicolaas aan EL M. de Koningin eene collectie eierdoppen (60 verschillende soorten). Wederkoerig heeft Hare Majesteit hem bedacht door hem f 20 te schenken, die hij gaarne zou wil len ontvangen, om er eene kar voor aan te koopen en daarmede zijn kleinen handel uit te breiden. Ruim 20 jaar geleden vertrok uit Oud Beier land iemand naar Amerika. Op de reis naar Rotter dam deed de conducteur der boot de gewone vraag enkele reis of retour" De man vroeg toen hoe lang retours geldig waren, waarop de conducteur ten antwoord gaf •zoolang u het bewaart". De man is thans teruggekomen en had zijn retourkaart goed bewaard, en olschoon ze reeds lang op die booten zijn afgeschaft, werd dat retour nog als geldig aan genomen. Op den tweeden Kerstdag gelukte het den brigadier der marechaussée te Heerlen (L.) zekeren Jacob Rademakers te arresteeren, die wegens dief stal nog zes maanden gevangenisstraf moest onder gaan en verdacht werd van diefstallen te Welten en Winthagen. Daar R. by een vorige aanhouding te Kerkrade uit bet gevangenhok was ontsnapt, besloot de bri gadier hem voor alle securiteit geboeid in den •to ren" op te sluiten. R. bleek echter niet voor een klein geruchtje vervaard. Hij wist een gat in het plafond te breken, waardoor hij den zolder bereikte. Daar brak hij een stuk uit den muur naast de trap en liet zich toen van een hoogte van een paar meter vallen. Beneden stond hij weer voor gegrendelde deuren. Daar hield bij zich schuil, totdat de maréchaussees hem ter confrontatie kwamen meevoeren. Toen deze den toren beklommen, wipte hij ongemerkt weg. Eer de maréchaussées zijn ontvluchting hadden ge constateerd en van hunne verbazing waren bekomen, bad R., terwijl de markt in vollen gang was, ten aanscbouwe van de onthutste marktbezoeksters, iu de richting van het Streeperbosch het hazenpad gekozen. Tot dusverre is 't den maréchaussées nog niet gelukt hem op te sporen. In The Century Magazine deelt miss Simpson mede, hoe haar vader tot de ontdekking van de verdoovende kracht van chloroform kwam. Sir James Simpson was sinds lang aan het zoeken naar ver doovende middelen voor operaties, want als student had hij de geneeskunde al verlaten voor het recht, omdat 't hem onmogelijk was de martelingen bij de operaties te aanschouwen. Op 4 Nov. 1847 probeerde hij toevallig eens chloroform, een vloeistof door den Franscben chemist Dumas uitgevonden maar nooit gebruikt. Vóór het souper snoven dr. Simpson en zijn assistenten wat chloroform op, waarop zij spoedig tot groote ontsteltenis van hun tafelgenooten de een na den ander bewusteloos onder tafel zeilden. Dr. Simpson werd wakker met de woorden»Maar dat is veel beter dan ether".

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2