nit de schatkist voor kerkelijke oogmerken, hadden voorzien ziedaar het régimewaaraan de verkie zingen van 1891 een einde hebben gemaakt. In zooverre slechts leverden de gebeurtenissen in de Kamer daartoe aanleiding, dat in de Staten-Generaal natuurlijk de machteloosheid der waggelende Re geering, de onvereenigbaarheid van karakter en belangen der toevallig samengebrachte meerderheid waren aan den dag gekomen. Bij missive van 16 Dec. heeft de directeur generaal aan de directeuren der post- en telegraaf kantoren bericht, dat gestreng toezicht moet worden gehouden, dat door brieven en telegrambe stellers, brievengaarders en postbo den m9t kermis en nieuwjaar geene fooien meer worden gevraagd, hetzij door wenschen of door het aanbieden van een kalender of ander stuk. Dit misbruik moet ophouden. De overtreders zul len gestreng worden gestraft. Het gewijzigd ontwerp van wet tot w ij z i - ging van de artikelen 73 en 76 der kieswet (wet van 4 Juli 1850), zooals het Zater dag door de Tweede Kamer is vastgesteld en thans aan het oordeel der Eerste Kamer is onderworpen, luidt aldus: Het eerste lid van artikel 73 der genoemde wet wordt gelezen als volgt: Het opmaken der lijst geschiedt jaarlijks in de eerste helft der maand April, naar aanleiding der jaarlijks vóór 1 April aan Gedeputeerde Staten door de ontvangers der directe belastingen en der succes sierechten in te zenden door hen gewaarmerkte op gaven, waarin elk belastingschuldige op hunne tot den loopenden dienst behoorende kohieren en registers voorkomende en het bedrag waarvoor hij in elke belasting afzonderlek is aangeslagen, wordt aange wezen. Artikel 76 der genoemde wet wordt gelezen als volgt: De lijst vermeldt in alphabetisehe volgorde de namen der hoogstaangeslagenen en verder hunne voornamen, de plaats en dagteekening hunner ge boorte, de dagteekening hunner naturalisatie, zoo deza heeft plaats gevonden, en het laagste gezamen lijke bedrag van aanslagen dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid. De vorm en de inrichting der ljjst worden vast gesteld bjj algemeenen maatregel van bestuur. Volgens eene beslissing van den minister van financiën, behoort het verschuldigde wegens eenen postwissel no. 11 (vermogensbelasting) in mindering te komen van het bedrag, indien een belastingschul dige verhuisd is naar eene andere gemeente dan die waar hij in de vermogensbelasting is aan geslagen en de belasting aan den ontvanger in laatst bedoelde gemeente kper postwissel wenscht over te maken. De sociaal-democratische bond is Zondag en Maandag te Groningen vergaderd geweest. Er waren 86 afdeelingen vertegenwoordigd, in het geheel zjjn er, naar de voorzitter mededeelde, 130. Het waren uitsluitend zaken van huishoudelijken aard en voor een groot deel oneenigheden betref fende tusschen de leiders, waarbij zeer heftige woor den gebezigd werden. Vooral tusschen de heeren Domela Nieuwenhuis, van Kol en Troelstra werden scherpe personaliteiten gewisseld met betrekking ook tot het redigeeren der sociaal-democratische bladen. Van meer algemeen belang is de aanneming met 47 tegen 40 stemmen, met 14 stemmen in blanco van een voorstel van Hoogezand-Sappemeer (Luitjes), dat de partij niet aan de verkiezingen zal deelnemen. Voor bet publiek was de beraadslaging van min der belang Er is dan ook besloten, met 64 tegen 33 stemmen, voortaan de pers niet meer to9 te laten. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes waren Zondagavond te 5 uren tegen woordig bij den Kerstboom, die in de groote balzaal van het paleis was geplaatst. Bij deze inwijding van het Kerstfeest waren genoodigd de dames en heeren, behoorende tot het huis der Koningin, eenige leden der hofhouding, de adjudanten en ordonnance-offi- cieren van dienst, benevens een 12tal kinderen. Tot 7 3/4 uur bleef men bjj den met kostbare ge- Bchenken versierden Kerstboom vereenigd. Onder de Kerstgeschenken, die de Koningin ont vangen heeft, behoorde ook een van den Keizer van Duitschland. Ieder der genoodigden werd door HH. MM. met eene Kerstgave vereerd. In het verslag der rjjkspostspaar- bank over 1892 wordt melding gemaakt van een verlies van ruim f 3000, grootendeels wegens on eerlijkheid van brievengaarders. Zulke oneerlijke handelingen, waartegen in het vervolg nog meer dan tot dusver zal worden gewaakt, toonen weder om overtuigend aan, hoe wenschelijk het is, dat de inlegger: lo. zelf zijn boekje in bewaring boude; 2o. op de juistheid der inschrijvingen, door den postambtenaar in dat boekje bewerkstelligd, nauw lettend toezie 3o. ten bestemden tijde het boekje, ter verificatie en rentebijschrijving, aan den directeur der Rijks postspaarbank inzende 4o. wanneer de kennisgeving, voor inlagen van f 25 of hooger, niet binnen 14 dagen door hem wordt ontvangen, daarvan terstond" den directeur verwittige. In verband met het voorafgaande, kan nog ver meld worden, dat, tengevolge van het stellen eener valsche handteekening, 4 terugbetalingen aan een niet- rechthebbende plaats hadden. Deze wegens valschheid in geschrifte voor de rechtbank gedagvaard zijnde, werd te dier zake tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Volgens het driemaandelijksehe verslag van het Toevluchtsoord voor weezen te N e e r b o s c b en Nijmegen bedroegen de ontvangsten aan giften over het 4e kwartaal 1893 in totaal 23,010.10 i/j. Voor druk- en bindwerk werd gedurende dien tijd ont vangen f 20,644.07 1/2- De heer L. v. d. Woude, te Leeuwarden, heeft aan H. M. de Koningin-Regentes het verzoek gericht, dat hem eene vergoeding worde gegeven als hij eene betere methode van boterbereiding bekend maakt, waardoor men niet alleen een betere qualiteit van de boter verkrijgt, maar ook hare duurzaamheid verhoogt. De Regeering stelt er groot belang in dat deze zaak wordt onderzocht, maar is niet bereid daar voor geld uit te geven. Nu is de »Friesche Maat schappij van Landbouw" met die zaak in kennis gesteld en heeft de heer Mesdag met den heer Van der Woude overlegd om proeven te neinen op de boerderijen, die zich daartoe bereid verklaren en aan de zuivelschool te Bolsward. Den eenen dag zal de boter op de gewone wijze worden bereid en den volgenden dag zal de heer Van der Woude de boter volgens zijne methode bereiden. Beide partijen worden tegen marktprijs gekocht en naar Leeuwarden gezonden, waar een commissie van drie boterhandelaren, aan wier be voegdheid niet valt te twijfelen, beide partpen onder zoeken en dat onderzoek 14 dagen later, en over 1 maand nog eens, herhalen zal. Te Antwerpen heeft eene vergadering plaats gehad, belegd door den Bond voor Antwer pen^ Havenbelangen. Daarop is o. a. be sloten dat, om den ondergang der haven te keer te gaan, het dringend noodig is, dat Staat en Stad zich on derling verstaan, om onmiddelljjk de vuur- en baak- gelden af te schaften en de dok- en droge-dokrechten merkelijk te verminderen dat er in een korte toe komst moet overgegaan worden: tot vermindering der loodsgelden en vaartrechtentot afschaffing der ballastrechtentot bouwing van doelmatige ijsbre- kers; tot opzegging der voor Antwerpen nadaelige spoorwegcontracten dat zoo spoedig mogelijk de kanaal verbinding van Schelde en Rijn moet bestudeerd worden. Wat dit laatste punt betreft wordt gemeld, dat eenige leden der tot dit doel gevormde commissie naar Duitschland zijn geweest, om in overleg te treden met de Kamers van Koophandel in eenige der voornaamste Westduitsche steden, in het bij zonder met de Kamer te Gladbach. Officieus wordt nu verzekerd, dat de bedoelde leden der commissie zeer tevreden zijn over de uitkomsten hunner reis, en het met de Duitsche belanghebbenden reeds eens zouden zijn geworden over de richting van het ka naal, dat loopen zou over Sittard. Da Kamer van Koophandel te Gladbach is thans bezig de zaak te onderzoeken; binnen 3 weken zou er van haar een verslag aan de bevoegde autoriteit te verwachten zijn. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De Kamer behandelde jl. Zaterdag het spoedei- schende ontwerp betreffende de inrichting der hoogst aangeslagenen, ter bewaring van het geheim der aan slagen in vermogens- en bedrijfsbelasting. Het voor stel van de Regeering wilde de geheimhouding waar borgen door voortaan den aanslag in alle belastingen in éen cijfer te vatten. Daarentegen stelde de heer Hintzen een door hem ingediend wetsvoorstel om alleen het totaalbedrag van de laagste aanslagen op de lijst bekend te maken. De heer Hartogh kwam op voor de ook vroeger door de Kamer gewilde volledige openbaarheid der belastingkohieren, die toch vereischt werd bij heffing van gemeentelijke opcenten op belrjjfs- en vermo gensbelasting. De heer De Meijzer meende, dat nu al in de be lastingwetten het beginsel der geheimhouding een maal staat geschreven, als rechtvaardigheid, eerbie diging daarvan geboden is en de Minister Talcde quaestie der openbaarheid latende rusten, achtte de voorziening onmisbaar om de wet behoorlijk na te leven. De Minister van Financiën gaf den heer Hiutzen toe, dat door de nieuwe bepaling art. 48 der Ver mogensbelasting eigenlijk krachteloos wordt, maar zag in het ontwerp inderdaad een middel tol be vordering der geheimhouding. De vraag, die bp art. 2 werd uitgestreden, bleef nu alleen of de Kamer een opgave van den totaal aanslag of slechts vermelding van het laagste ge zamenlijke bedrag van aanslagen, dat tot plaatsing op de lijst heeft geleid, weuschten. Het laatstge noemde stelsel-Hintzen werd behalve door den voor steller, verdedigd door den heer De Beaufort (Wijk bp Duurstede), die den voorsteller hulde bracht wegens zijn vernuftige vinding. De Minister van Binnenlandsche Zaken voerde echter tal van bezwaren tegen de nieuwigheid aan, welke geheel het karakter der ljjst doet veranderen, de controle van het publiek verzwakt en de procedure verandert en de laagstaangeslagenen het meest aan reclame blootstelt. De meerderheid der C. v. R. sloot zich bij monde van mr. Borgesius bierbij aan, terwijl de minderheid door mr. Van Houten liet betoogen, dat het systeem-Hintzen de geheimhouding beter verzekerde. Een motie tot sluiting moest een einde ïuaken aan het debat. Met 43 tegen 25 stemmen schaarde de Kamer zich aan de zijde van den heer Hintzen, die door aan neming van dit amendement zijn eigen voorstel in trok. Het gewijzigde regeeringsontwerp werd zonder stemming aangenomen. Aan den heer Beelaerts, die inlichtingen vroeg, antwoordde de voorzitter, dat hem nog geen regee- ringswijzigingen in het kiesrechtontwerp bekend zijn en dat hij niet van plan is voor Februari de Kamer weer bijeen te roepen. Deze nam daarop reces. Karkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Hoek door den heer P. De Haas, cand. te Deventer. Mapetle. Jl. Vrijdag is alhier door kerkm-aad en kiescollege met algemeene stemmen tot diaken der Ned. Herv. kerk gekozen Joh. Baas, zulks in de plaats van wijlen P. Baas, onlangs voor die be trekking benoemd, doch dezer dagen overleden. De heer H. Visser, die met 1 Januari e. k. de gemeente lints 25 jaren achtereen als kerkvoogd zal hebben gediend, is opnieuw tot kerkvoogd be noemd geworden. Landbouw en Veeteelt. Stalvoedering. De schaarschte aan hooi en stroo, die er dezen winter heersebt, tengevolge van den drogen voor zomer, brengt de veehouders in de noodzakelijkheid hun toevlucht te nemen tot ander voedsel. Behalve peeën, rapen en mangels komen daarvoor in de eerste plaats in aanmerking lijn-, raap- en sesamkoeken, die een uitmuntend krachtvoeder vormen en te sa men gegeven met het weinige hooi en stroo, dat er dan nog is, juist voldoen aan de eischen van een volledige voeding, waarop in ons blad meermalen is gewezen. Bij den aankoop moet men echter voor zichtig zijn in wat men koopt en wil men niet be drogen uitkomen, dan koope men onder controle van een der Rijks-proefstations. De weinige kosten daarvan zullen ruimschoots vergoed worden. Lijnkoeken, die gemaakt moeten zijn uit de over blijfselen van lijnzaad, worden niet zelden vervalscht door ze te maken uit zaden van minder voedings waarde, ja zelfs van afval uit cacao-fabrieken. De beste raapkoeken zijn die, welke geslagen zijn uit inlandsch koolzaad, doch er komen er in den handel, die van buitenlandsch zaad van minder waarde zijn gemaakt. Lijn- en raapkoeken worden bij voor keur gegeven aan jong en mestvee. Voor melkvee zijn ze minder aan te bevelen, daar ze in betrekke lijk groote hoeveelheid gegeven een min of meer sterken smaak aan de melk meedeelen, vooral als ze vervalscht zijn met sterk riekende of smakende zaden, zooals mosterdzaad. Voor melkvee verdienen de sesamkoeken de voorkeur, in het bijzonder wan neer dit vee bestemd is om later gemest te worden. Deze koeken bezitten niet minder dan 48 pet. aan vet en eiwitstoffen, die tot bet aanbrengen van vet onmisbaar zijn. Het sesamzaad, dat afkomstig is uit Indië en Azië, dient om er een tafel- of keuken-olie uit te bereiden, die nog helderder en fijner van smaak is dan olijfolie. Wat van dit zaad, na de uitpersing van de olie overblijft, wordt tot koeken gevormd, die den naam dragen van sesamkoeken. Zp zijn ge woonlijk zeer zuiver, want daar de olie tot spijsolie dient, moet het zaad wel zuiver zijn, omdat door de vermenging met andere zaden de qualiteit der olie zou lijden. Dit neemt niet weg, dat de verval- sching der koeken kan geschieden nadat de olie is uitgeperst. Daar reeds van de olie een goede prijs wordt gemaakt, kunnen deze koeken goedkooper in den handel worden gebracht dan lijnkoeken. In Frankrijk worden de sesamkoeken sedert langen tijd veel gebruikt. Nog rijker aan eiwitgehalte dan de bovengenoemde zijn de grondnotenkoeken. Zij zijn eveneens het over blijfsel van noten, waaruit de olie gedeeltelijk ver wijderd is en die afkomstig zijn uit Afrika, Azië, Amerika en een klein gedeelte van Europa. Na het bloeien der plant verlengen zich de bloemstengels, deze richten zich naar den grond en de gezette vrucht dringt ongeveer 6 c.M. daarin om rijp te worden vandaar de naam grondnoten. De ontbolsterde en gepelde noten bevatten gemid deld 44 pet. olie, waarvan een gedeelte na het persen in de koeken achterblijft. Tegenwoordig zijn de grondnotenkoeken over het algemeen beter dan vroeger, toen zij, ter besparing van vervoerkosten, ge peld werden in het land, waar zij groeiden, doch zij kwamen toen meestal ransig in de Europeesche fabrieken aan. Dit kwam er toen minder op aan, omdat de grondnoten-olie aanvankelijk slechts in de nijver heid gebruikt werd, bij voorbeeld ter bereiding van zeep, maar sedert zij ook in de keuken haar dienst bewijst, zijn helderheid, smaak en geur hoofd- vereischten geworden, die men aan deze olie stelt. Soliede fabrikanten maken dus slechts olie uit noten, die aan de fabriek gepeld wordenvandaar dat ook de koeken geen ransigen smaak meer behoeven te hebben. Zij zijn een goed krachtvoeder, vooral voor melkvee, doch vele dieren moeten er eerst aan ge wend worden voor ze met graagte worden gegeten. Wil men de grondnoten doen gebruiken, vermengd met water, melk of wei, dan neemt men daarvoor grondnoten-meel in welken vorm het ook in den handel is. Het vormt een uitstekend mestvoeder voor varkens. Nog wordt als stal voedering gebruikt het katoen- pitten-meel, dat gevormd wordt uit de zaden der katoenplant, die veel in Amerika wordt aangekweekt. Het eiwit- en vetgehalte staat ongeveer gelijk met dat van grondnotenkoek. Het is uitstekend voor melkvorming en kan gekookt en ongekookt gegeven worden. Ter bevordering der verteerbaarheid is ko ken aan te bevelen. Verder komen nog eenige andere soorten van koeken voor, waarvan de vermelding achterwege kan blijven, omdat ze minder worden gebruikt, ofschoon ze alle een goed voeder zijn. Alleen willen we nog melding maken van het vleeschvoedermeel, dat voornamelijk geschikt is voor varkens (een eenigszins vleeschetend dier), honden en gevogelte, doch ook hoornvee kan er meo gevoed worden. De veehouder heeft dus keuze in overvloed. In zijn eigenbelang mag hij, bij gemis van graan, het voeren van koeken niet nalaten, want bij minder goed of weinig hooi, stroo, graan, wortel- en knol gewassen moet een voedsel gegeven worden, dat krachtig voedt, al komt het soms wat duur uit doch bedenk: goed voederen kost veel, maar slecht voederen nog meer. Gemengde Berichten. Een op dit eiland wel bekend koopman kocht gisteren van een landbouwer uit Kruininge een rund voor f 70; het mislukte hem bij anderen runderen te koopen, omdat hij a. s. Woensdag alhier pas zou betalenzoo ook dit gekochte rund. Onze land bouwer begou lont te ruiken en begreep zijn rund en geld kwijt te zijn. Goede raad was duur. Hij ging naar den commissaris van politie alhier, ver telde dezen hetgeen was geschied en kreeg van hem den raad met een tweede persoon naar den koop man te gaaD, doch zich schuil te houden, terwijl no. 2 het rund kocht en alsdan moest de betaling in eene herberg plaats hebben, waar de landbouwer zich bevond. Dit geschiedde. No. 2 kocht weder het rund, nam den koopman mede naar de herberg en wilde hem betalen, waarop de landbouwer te voorschijn kwam en het geld opstreek, terwijl no. 2 eigenaar van het rund bleef. Men zij op zijn hoede. Dinsdagnamiddag werd in het schoollokaal te Wolfertsdijk weder de jaarlijksche rekening ge daan van het zoo nuttig werkende kolenfonds Eendracht". In 7 ladingen zijn aangebracht 8775 hectoliter kachelkolen, welke a3n de leden, vrij aan huis, zijn afgeleverd ad 68 ct. per H.L.voorts zekere hoeveelheid nootjes, welke te staan komen op 94 ct. per H.L-, alsmede 200 kilo scbaalkolen en 1100 kilo galjetten, voor f 1,73 per 100 kilo. Uit een overschot bij de berekening, konden nog 69 pond worst en spek, aan wie zulks bij uitloting ten deel viel, worden uitgereikt, zoodat men over den uitslag bijzonder tevreden mocht zijn. De aftre dende bestuursleden, C. Z-iijdweg en P. Den Herder, werden herbenoemd, terwijl voor eene ontstane vaca ture in het bestuur, werd benoemd D. Westplate. Moge dit doeltreffende fonds, bij de welwillende en talrijke bemoeiingen van het bestuur, zich bij voort during in toenemenden bloei gewaardeerd zien 's-SSeer Arenflskerke. Vrijdag gaf het fan faregezelschap alhier in het schoolgebouw eene uit voering voor zijne leden en begunstigers. De muziek - nommers werden netjes uitgevoerd en afgewisseld door een trio voor orgel, viool en cornet, terwijl een paar voordrachten met zang door een Zeeuw- schen komiek mede het hare bijbrachten om den aanwezigen een prettigen avond te bezorgen. Te rekenen naar de bijvalsbetuigingen hebben allen zich uitstekend geamuseerd, en zal ongetwijfeld bij een tweede uitvoering, die het gezelschap voorne mens is nog dezen winter voor het publiek te geven, op eene nog talrijker opkomst kunnen worden ge rekend. Wlsseiïkerke. Van de op jl. Zaterdagavond gehouden uitvoering, door het muziek-gezelscbap »Apollo" voor het publiek gehouden, waarop het programma der vorige werd herhaald, werd gebruik gemaakt om eene collecte te houden voor de wedu wen en weezen van de verdronken visschers te Wie rum. Niettegenstaande het publiek voor het over groot© gedeelte bestond uit de mingegoede klasse, bracht bedoelde collecte nog f 5,971j2 op. Het lokaal was dan ook stampvol, een bewijs, dat het publiek met graagte van de gelegenheid, om eene uitvoering dier vereeniging bij te wonen, gebruik maakt. Voor een winkel in de Spuistraat te Amster dam, wierp Vrijdag een man een blauw bordpapieren kardoes met hagel gevuld op het trottoir. De lading ontplofte met een hevigen knal, en de hagel ver spreidde zich in alle richtingen zonder evenwel eenige schade aan te richten. De bedrijver van deze laffe aardigheid maakte zich met allen spoed uit de voeten, zoodat toen er eenige mensehen kwamen toeschieten, zij slechts het onge veer 6 a 7 c.M. lange buisje vonden en de hagel korrels, die in alle richtingen verspreid warende dader was, zooals gezegd, reeds ontkomen. (Echo.) Dezer }dagen stierf te Groningen eene vrouw, schijnbaar in zeer behoeftige omstandigheden. Na haren dood bleek, dat zich in hare nalatenschap verschillende buidels met geld bevonden, terwijl bovendien nog op 3 verschillende boekjes en namen een bedrag van pl. m. j 6000 in de spaarbank moet zijn gedeponeerd. De vrouw was bij haar leven te zuinig om het noodige er van te nemen en was bij eenige voorname familiën nog al in beklag. De nalatenschap komt aan haar eenigen zoon ten goede. Deze, in vroeger dagen zeeman en verzorger van zijne moeder, is later blind geworden, gehuwd en thans mandemaker van beroep. In eene vergadering van werkeloozen deelde Van Kol mede dat een hongeroptocht naar Den Haag zal worden ondernomen. Men zou van nu tot half Januari druk ijveren om deelneming door heel het land te bevorderen. In groepen van 50 zou men dan uit verschillende plaatsen optrekken en wel zóó, dat hoogstens 4 groepen in ééne stad of dorp zouden overnachten in kerken of in scholen, al naar de handelbaarheid der plaatselijke overheid. Geld mocht men niet bij zich hebben, doch dit aan vrouw en kinderen en achter blijvers achterlaten om de beweging gaande te houden. Geen droppel sterkedrank, geen oproermakers in den stoet zouden geduld worden, enkele banieren met toepasselijke opschriften zouden worden medegevoerd, vermoedelijk ook muziekinstrumenten ter begeleiding van de strijd- en vrijheidszangen, maar zonder wapenen. Het Amsterdamsche comité der werkloozen, dat de vorige week aanraadde, ondanks het verbod der politie, toch door de Kalverstraat te gaan, en als de politie kwam stand te houden, heeft gisteren met de anderen dien raad gevolgd, met het gevolg, dat de voorzitter Wollring met stok en sabel is ai- geranseld, en dat de secretaris Geel aan hoofd en hand gekwetst naar het gasthuis is gedragen. Een groot aantal werkloozen en nog meer Zondagsvier- ders was nl. gisteren op de been en trok te halftwee de Kalverstraat in, tot over het Spui een detache ment van 20 man politie naderde, en juist op den

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2