1893 Nu. 152. Zaterdag 23 December. 8östc jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; inet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmab te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, kuweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Iiuending van advertent!?** voor 3 uren op den dag der uitgav e. Wegens het Kerstfeest zal a. s. Maandag geen nommer van dit blad ver schijnen. Commissie van navraag. Sedert eenige weken is, vanwege den Christelijken volksbond alhier, eene commissie van navraag in het leven geroepen, die ten doel heeft het tegengaan van bedelarij en misleiding, en het bevorderen van hulpverleening op goede wijze. Zij heeft daartoe een gedrukt formulier opgesteld, dat gratis verkrijgbaar is bij den bode van den volksbond, en waarop men zgne vragen kan stellen betredende den persoon, die uwe hulp heeft ingeroepen. De commissie be antwoordt die vragen zoo volledig mogelijk naar haar beste weten, en uit hare inlichtingen blijkt dan of de persoon, die uw steun vraagt, dien wer kelijk verdient. Deze inlichtingen worden gratis ver strekt aan de leden van den volksbond, aan anderen tegen betaling van 10 ets. Het is niet tegen te spreken, dat nog maar al te vaak aan de deur gaven worden gevraagd, niet zelden door personen omtrent wie men niets weet, en het onvermijdelijke gevolg daarvan is, dat vaak ondoelmatig gegeven wordt, of dat aan onwaardigen hulp wordt verstrekt. Heeft men daarvan eenmaal de treurige ondervinding opgedaan, dan sluit zoo menigeen begrijpelijkerwijze het hart, en neemt hij zich vast voor aan niemand meer te geven. Zoo lgden de goeden door de kwaden. Om dit tegen te gaan en te voorkomen heeft de bedoelde commissie van navraag zich geconstitueerd en we kunnen onzen stadgenooten niet genoeg op het hart drukken van de door haar geopende gelegenheid gebruik te maken om alle noodige inlichtingen te verwerven omtrent personen, die hunne hulp in roepen. Maar heeft men eenmaal die inlichtingen verkre gen en blijkt werkelijk de hulpvragende ook een hulp- verdienende te zijn, dat men dan ook de goede wer ken betrachte en doe, wat de band vindt om te doen. Want dit zij vooral ook opgemerkt, de com missie van navraag geeft wel inlichtingen, maar zij verleent zelve geen hulp. Haar eenig doel is te zorgen, dat de bedelarij tot een minimum worde teruggebracht en dat geene goede gaven worden ver spild. Haar bij dat pogen te steunen is voor ieder eene gemakkelijke taak, die in zichzelf eene beloo ning medebrengt. Daarop het publiek nog eens nadrukkelijk te wij zen achtten wij niet ongewenscht, vooral omdat ons bleek, dat van de hier geboden gelegenheid om bet weldoen in het rechte spoor te leiden nog te weinig gebruik wordt gemaakt. GOES, 22 December 1893. Benoemd uit 58 sollicitanten tot hoofd-inspec- teur van politie te Gouda de heer A. J. Mar kus s e, geb. te Kamperland, thans inspecteur te Leeuwarden. (Dit bericht werd ons Woensdagnamiddag gezon den met verzoek het eerst Zaterdag op te nemen. Toch zagen wij het reeds Woensdagavond in De Zeeuw I De ledenvergadering van den Chris- t el ij ken volksbond, Woensdagavond in »de Prins van Oranje" alhier gehouden, werd bezocht door hel; bestuur, drie leden van de commissie voor werkverschaffing en slechts vier gewone leden. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering deelde de voorzitter, de heer J. M. Kakebeeke, mede, dat de commissie voor werkver schaffing eenigszins is teleur gesteld in haar plan onmiddellijk met het matten vlechten een aanvang te laten maken, daar de man, die dit vak zou komen onderwijzen, is overleden. De commissie heeft ge tracht een opvolger voor hem te verkrijgen en is daartoe reeds in onderhandeling getreden met een mattenmaker uit IJselmuijden, van wien aanbie dingen ontvangen zijn. Het deed den voorzitter leed te moeten zeggen, dat de collecte voor de werkverschaffing minder heeft opgebracht dan die van verleden jaar, doch hij hoopte en verwachtte, dat evenals toen, nog eenige bijdragen zullen nakomen. Dit is nog te meer wen- sehelijk, nu de behoeften steeds stijgende zijn. Tot lid der commissie voor werkverschaffing is benoemd de heer C. Bruggeman in plaats van den heer H. J. Van Noppen, die voor een herbe noeming niet in aanmerking wenschte te komen. De heer C. L. M. Lambrechtsen deelde mede, dat de kamer van navraag aanvankelijk eenig succes heeft, daar reeds enkele aanvragen om inlichtingen zjjn ingekomen. Alsnu kwam in behandeling het punt, waarvoor deze vergadering was belegd nl. de aankoop van het huis, waarin de werkzaamheden der werkver schaffing plaats hebben. Ofschoon die aankoop is geschied door het bestuur, moet daarvoor ter ver melding in de acte van koop de goedkeuring van de leden verkregen zijn. Deze goedkeuring werd met algemeene stemmen verleend en eveneens toegestaan, dat de som van 2000 en f 100 voor onkosten, waarvoor het huis is aangekocht, als hypotheek daarop gevestigd zal worden, onder bepaling dat jaarlijks f 100 zal worden afgelost. Het huis is tegen brandschade verzekerd. Een der leden vroeg of de aflossing verplicht is en boe gehandeld zal worden, indien eventueel de kas haar niet meer toeliet, waarop de Voorzitter antwoordde, dat volgens de voorwaarden, waarop de leening is aangegaan, ieder jaar f 100 moet worden afgelost. Mocht de kas dit niet meer toe laten, dan zou verkoop van het huis onvermijdelijk zijn, doch hij vertrouwt, dat alsdan de burgerij ge noeg sympathie voor deze zaak zou toonen om te voorkomen, dat verkoop noodig zou zijn. De penningmeester, de heer A. Dekker Joh.z. merkte op, dat de huur bedraagt 200 's jaars, terwijl de rente van het kapitaal slechts f 84 is, zoodat uit deze som reeds de 100 voor aflossing is te vinden. Bovendien vermindert door de jaar- Jijksche aflossing, natuurlijk ook de rente, zoodat deze last elk jaar lichter wordt en het huis einde lijk het onbezwaard eigendom der vereeniging kan worden. Daarna werd de vergadering gesloten. Onder talrijke blijken van belangstelling werd gistervoormiddag op de algemeene begraafplaats te 's-Gravenhage in allen eenvoud ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den oud-minister mr. L. W. C. K e u c h e n i u s lid van de Tweede Kamer. Honderden, onder wie de Ministers van Buiten- landsche Zaken, van Justitie en van Koloniën, de oud-gouv.-generaal van Indië, de heer Pijnacker Hordijk, tal van Kamerleden van alle richting, de meeste oud-ministers, die tijdelijk met den ontsla pene in het kabinet zitting hadden, deputation van Christelijke instellingen, o. a. van Bijbel en Oranje", van Patrimonium", van anti-revol. kiesverenigin gen, zoo van Den Haag als elders, predikanten van de Chr. Geref. gemeente te 's-Gravenhage en andere plaatsen en vele belangstellenden stonden rond de groeve geschaard. Na het zingen van psalm 27 vers 7 werd door dr. A. Kuijper het woord gevoerd. In de eerste plaats wees hij op de algemeene blijken van eerbied en deelneming, door heel het vaderland, onze Koningin-Regentes vooraan, be toond voor dezen doode, aan wien nog niet lang vóór zjjn sterven een dier oogenblikken van profe tische verrukking was gegund, gelijk ze in het ge denkboek van Gods kinderen, als zij sterven, niet zoo zeldzaam zijn. Het was toen als ware de kanker uit zijn verhemelte verdwenen en in vloeiende taal sprak hij een uur, en meer, getuigende van het vaste geloof dat in hem was. Aldus betoonde hij nog in zijn stervend woord diezelfde grootheid van karakter, die zoo krachtig in zijn leven uitblonk. Die kleine tengere man was een worstelaar, een kampioen, een athleet, di8 onze aan Christus naam ontwende staatkunde, weer aan dien heiligste aller namen gewend had. Ook dezen athleet toch scheen, als weleer in Rome's worstel perk, gedurig een net om de leden geworpen, dat hem belemmerde; en toch worstelde hij door. Tel kens was het of hij bezweek en toch altoos zaagt ge hem weer opkomen. Lot en dank en eere zij Hem, en Hem alleen, die dezen man onder de mannen aan ons vaderland schonk. Onzen God dank en eere voor wat Hjj aan dit trouwe karakter in liefde en verkleefdheid voor het Oranje der vaderen in het harte gaf. In machtige taal schetste spreker daarna hetgeen land en volk aan Keuchenius te danken heeft. Lof en dank en eere bovenal bracht hij hem voor de krachtige roepstem ten leven, die in en door hem tot ons ontzenuwd vaderland is uitgegaanvoor zijn staan als getuige van den Christus; voor zijn nooit opgegeven pleit om, boven stoffelijke welvaart, te grijpen naar ideale heilgoederen van ons nationaal levenmeest naar de hooge roeping, die van Gods wege voor Vorst en Vaderland in onze landshistorio bezegeld ligt. Ten slotte wees spreker op het groote verlies, dat hier geleden werd door het Huis van Oranje, onze Staten-Generaal, de kerk, het Christenvolk, de anti-revolutionaire partij en de achtergebleven kin deren en familiebetrekkingen. Vergeten zal men Keuchenius niet, want een man als hij kan niet vergeten worden. Als in zijn naam riep spreker allen toe, hoog of laag geplaatsten onder de mannen van Nederland moge het u gegeven zijn eens te sterven zooals Keuchenius stierf. Met zijn uitroep »0 God, wees mij, arme zondaar, genadig", maar ook met zijn juichkreetverzekerd van mijn eeuwig heil door Hem die in zijn bloed mij gekocht heeft", besloot dr. Kuyper zijn treffende rede. Vervolgens bracht het Tweede Kamerlid, de heer A. Van Dedem, namens de anti-revolutionaire Ka merclub, hulde aan de nagedachtenis van den afge storvene, in wien het Oranjehuis een zijner trouwste dienaren, het Vaderland een zijner flinkste burgers, de anti-revol. partij een barer krachtigste, ijverigste medestrijders verliest. Nog werd het woord gevoerd door ds. Sikkel van de Chr. Geref. gemeente te 's-Gravenhage en door j ds. Van Son, dier kerkel. gemeente te Amsterdam, die beiden den ontslapene schetsten als den waren Christen, steeds getuigende van zijn groote liefde voor den Heiland, in wien hij alleen zijn troost en j steun zocht. i De zoon dankte voor de betoonde belangstelling. Met het zingen van psalm 72 eindigde de plechtig- I beid, die door haren eenvoud grooten indruk maakte. i De Minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende dat, ten gevolge van het overlijden van den heer mr. L. W. C. Keuchenius, eene ver kiezing van een lid der Tweede Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Goes, heeft bepaald dat die verkiezing zal gehou den worden op Dinsdag 9 Januari e. k., en de herstem ming, is die noodig, op Dinsdag 23 Januari daar- J Uit Colorado wordt het volgende bericht i Een commissie, om de zaken der Holl. landverlmi- I zers te onderzoeken, adviseerde tot verplaatsing der j kolonisten naar een betere streekwaarheen is nog j niet zeker, wellicht naar Pella in Jowa. Deze com- missie bestaat uit de predikantenBos, Breen en Bode. I Bij Kon. besluit is mr. J. J. Clotterbooke Patijn van Kloetinge met ingaDgvan 1 Jan. j benoemd tot burgemeester der gemeente Zeist. SSorsele. Dinsdagavond overleed alhier de veer schipper P. De K under, gedurende ruim 26 jaren werkzaam ten behoeve van den Prov. stoombootdiensfc op de Wester-Schelde, in het overbrengen en af halen der passagiers. Zoo iemand dan kende hg de drin gende behoefte aan eene geschikte aanlegplaats voor j de booten, daar hij meermalen door hevigen wind of storm verhinderd was zijn dienst te verrichten. Eindelijk in het vooruitzicht gesteld van de vervul ling zijner hoop, bezweek hij aan de gevolgen van influenza. Wegens zijn trouwe diensten is het aan zijne weduwe vergund de vacante betrekking tijdelijk voor hare rekening door geschikte personen te doen waarnemen, j Op de voedingstentoonstelling te Brussel, die Dinsdag door den BJgischen mi- nister De Bruyn geopend werd, is o. a. bekroond met eene bronzen medaille dhr. P. Ockerse Czn. te Bruinisse, voor de inzending van oesters. Benoemd tot rijksontvanger te Ter-Neuzen, j dhr. C. Engels, thans te Blokzjjl. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge- bracht, dat in het jaar 1894 geen examen voor I surnumerair der posterijen en telegrapbie zal worden afgenomen. i Zij, die wegens hun leeftijd in 1894 voor het laatst dat examen zouden kunnen afleggen, zullen bij uitzondering nog worden toegelaten tot het l eerstvolgend examen. j De heer Schepel was gisteren, na zijn on- I gesteldheid van de vorige week, voor het eerst weer in de vergadering van de Tweede Kamer aanwezig. i In het aanstaande voorjaar worden b ij de Rjjks-telegraaf talrijke overplaat- s i n g e n verwacht, in verband met het voornemen j om commiezen der eerste klasse, thans op kleinere kantoren dienstdoende, op grootere kantoren werk zaam te stellen. De heeren Beelaerts van Blokland, Van Beu- ningen, Dobbelmann, Van Gijn, Harte, Plate en Seret hebben bij de Waterstaatsbegrooting de volgende motie van orde voorgesteld De Kamer, van oordeel, dat eene wettelijke voor ziening tot aansluiting van Nederland bij den midden-Europeeschen tijd wen- schelijk is, gaat over tot de orde van den dag. Men schrijft uit Amsterdam aan het TJtr. Dbl. Het comité totuifcdeelingvan brood en koffie aan allen, die honger hebben, is Woensdag zijn taak weer begonnen. 't Zijn vijf vermogende mannen, die met elkander hiertoe jaarlijks een groote som gelds bijeenbrengen, 't Is een uiterst dankbaar werk. 's Morgens om 8 uur ziet men ze reeds staan Ljj het gebouw op den Singel, 't Is een lange lij, netjes vijf aan vijf in 't gelid gehouden door een paar agenten van politie. Bleeke, ziekelijke vrouwen, met zuigelingen in doeken gepakt, staan te trappelen van de kou in haar dunne versleten japonnen, »gekregen stukken", die eens voorname dames kleedden. Stevige arbeiders houden zich bescheiden terug, zij schamen zich in dat gezelschap van proletariërs". Jongens, die nog niet gevoelig zijn voor dergelijke indrukken, staan dicht bij elkander en maken gekheid, in het vooruit zicht van een boterham. Dat hindert de oudjes, ge bogen, gebrekkige menscbjes, grootvaders met kin deren aan de handen, aan de panden van de gelapte winterjas. Over die geheele rij ligt dezelfde kleur van matte, bleeke ellende. Bij vijf-en-twintig te gelijk worden ze toegelaten. Door een lange gang komen ze eindelijk in een laag, warm vertrekje, waaraan de geur van de koffie iets gezelligs geeft. Dan vroolijken die gezichten geheel op, als dorre planten bij een regenbui. Achter een hekje staat een bak, opgestapeld vol met dikke sneden goed doorbakken ongebuild tarwebrood en daarnaast staan de gevulde kommen. Als een automaat deelt de opzichter uit, elk een snee en een kop, de kinderen met hun drieën twee boterhammen en een kleiner kommetje koffie. Heel vriendelijk knikken zij tot dank en gulzig groote brokken af bijtende van het brood, komen ze in een andere kamer, waar ze op lange banken hun maal kunnen gebruiken. Dankbaar brokkelt de moeder bet brood voor de kleintjes. Elk krijgt wat, en voor de zuigeling doopt zij de stukjes eerst in de koffie. Dan drukt zij ze vaak met tranen in de oogen tegen zich aan. Het doet haar goed, de kinderen te zien smullen, en zij vergeet, dat ook zij honger heeft geleden, dat zij zich dagen achtereen tevreden heeft gesteld, met wat er overbleef als er iets overbleef ten minste. Anderen moffelen ter sluiks een stuk brood weg onder hun jas voor een zieke vrouw, of een ge brekkig kind, ja soms voor hen, die geen kleeren hebben, om op straat te komen. Meedragen van brood is echter streng verboden. Een agent moet er toezicht op houden, doch hij keert zich wel eens om, hij wil wel eens niet zien, omdat hij medelijden heeft met de stumperds. Wat moet zoo'n kijkje bij het uitdeelen een vol daan gevoel geven aan de heeren, die het geld ver schaften De meest treffende bewijzen van dankbaarheid krijgen zij soms. 't Kwam zelfs voor, dat 's zomers een man bij een der leden van hot comité kwam, om hem wat overgespaard geld te geven, voor het geen zijn gezin 's winters genoot. Maar ook krijgen zij een diepen blik in de armoede. Zij ontvangen brieven van zieken, die vragen een snee brood te mogen laten balen, verschillende vrouwen kvramen vragen, of zij een kwartiertje voor of na den aanvang hun portie konden krijgen, omdat zij zich schamen te midden van al die men- schen, met wie zij vroeger nimmer hebben behoeven om te gaan. Het aantal van hen, die hun honger Woensdag den eersten dag kwamen stillen, was ongeveer 2000. Hiervoor is natuurlijk heel wat noodig. In reusachtige ketels wordt de koffie gekookt en de brooden van een meter lang worden machinaal ge sneden. De bovenste korsten worden afzonderlijk gehouden; dat is een tractatie voor velen. Twee keer per dag, van 's morgens half negen tot half elf en van 's middags twee tot vier heeft de uitdeeling plaats en bijna eiken keer komen dezelfde menschen terug. Zij leven geheel van dat brood en niemand wordt teruggezonden. Er behoeft dus geen honger meer te worden ge leden in Amsterdam. Wordt de toevloed te groot, dan zal een tweede gebouwhet Passantenhuis op de Lauriergracht worden geopend. Reeds zijn eenige werklieden bezig het in gereedheid te brengen. De 's-Gravenhaagsche briefschrijver van de Zaanlandsche Courant is van oordeel, dat de heeren Seret, Van Löben Seis en Kielstra een weinig edel moedige rol" speelden, toen zij minister Seyf- f a r d t hard vielen over de overschrijding van de begrooting voor 1893. Waar de minister »met zijn gewone openhartigheid en op de meest ongekuustelde wijze erkende, dat er tegen de regelen eener goede comptabiliteit werd gezondigd" en waar, wat de overschrijding in quaestie betreft, eenvoudig her-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1