Ia hooger beroep is uitgemaakt dat de miju- uiaatschappy geen schuld had bij de ramp in de kolenmijn van Pontypridd, waarbij 60 mijnwerkers het leven verloren. De rechtbank van Pontypridd had de mgnmaatschappij veroordeeld tot schadever goeding aan de nagelaten betrekkingen der ver ongelukten. De dood van den markies de Rays, een der meest bekende Fransche zwendelaars, wordt uit Parijs bericht. Hij was o. a. bekend door een sys teem van oplichting, dat hij jaren geleden in prak tijk bracht. Hij zond nl. circulaires de wereld in, waarin de voordeelen hoog werden opgehemeld, die te behalen waren als men zich vestigde op een Fransch eiland, genaamd Port Breton. Deze circu laire was in zoo medesleepende taal opgesteld, dat het publiek er werkelijk geloof in stelde en voor groote bijdragen teekende om de zaak te steunen. De markies droeg zorg voor het geld, en rustte een schip met landverhuizers uit om de kolonie te stich ten. Bijna al deze lieden stierven op het eiland, dat slechts een bar rotsachtig oord bleek. Ten slotte werden enkele van deze ongelukkigen door een Spaansch stoomschip naar Frankrijk gebracht, waar hun wedervaren groote verontwaardiging wekte over het gedrag van den markies, die gevangengenomen en tot vijt jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. De behandeling zijner zaak voor het gerecht leverde aan Alphonse Daudet de stof voor zijn Port Ta- rascon. Maandag en Dinsdag hebben in Eögeland ge weldige stormen gewoed, die vooral in het zuidelijk gedeelte des lands en in het Kanaal veel heviger waren dan de storm van de vorige maand. Te Lon den was de kracht van den orkaan op sommige oogenblikken zoo groot, dat mensehen er door op getild werden en ruiten voor den winddruk bezwe ken. Aan daken, schoorsteenen en plantsoenen werd groote schade aangericht. Te Portsmouth woedde de storm met ongekende hevigheid. Toen het tij kwam opzetten, sloegen de golven zelfs over de versterkingenin de haven zonk een stoombarkas. Van een aantal huizen woeien de daken afde overkapping van het havenstation viel met vreeselijk geweld in, juist toen een trein was binnengekomendrie personen werden daarbij ernstig gewond. Ook elders werden door den storm vele ongelukken veroorzaakt. Marchal, die na den aanslag van Vaillant zoo als gemeld is, door een redacteur van de Gaulois geïnterviewd werd, is sedert eenige dagen verdwenen. Men vreest nu, dat hg ten offer gevallen is aan de wraak van eenige anarchistische vrienden van Vaillant, die hem met den dood bedreigd hadden na de mededeelingen, die hij over Vaillant gedaan had. Maandag verliet hij daarop als naar gewoonte zijn woning, maar is niet naar zijn werkplaats ge- gaaD, waar hij bij zijn patroons zeer gunstig bekend stond. Later op den dag is hij ook niet thuis ge komen. Mogelijk heeft hij zich wel uit de voeten gemaakt om aan de gedreigde wraakneming te ont komen. De rechter van instructie zou waarschijnlijk met deze verdwijning niet zeer ingenomen zijn, aangezien Marchal misschien over het vroegere leven van Vaillant belangrijke onthullingen zou kunnen doen, zoodat het zeer gewenscht is om hem getuigenis te doen afleggen. Een hoogst treurig ongeval, zoo meldt de Tjerimai, had te Cheribon plaats. De luchtreiziger Ramoth zou met zijn ballon een opstijging doen. Toen de ballon geheel gevuld was, gaf de luchtrei ziger het sein tot loslaten en met een flinke vaart vloog hij de lucht in. De ballon was nauwelijks een 40 M. gestegen, toen men plotseling den parachute, waaronder de luchtreiziger hing, pijlsnel naar be neden zag vallen. De parachute kon zich niet tijdig genoeg ontplooien en Ramoth viel met vreeselijke snelheid op de Keboemen neder. De ongelukkige kreeg een groote wond in de rugstreek en bloedde hevig uit neus en mond. Door de goede zorgen van den waarnemenden schout, den kommandant der pradjoerits, werd de bewustelooze onmiddellijk naar de woning van dr. S. getransporteerd, die de eerste geneeskundige hulp verleende, en vervolgens opgenomen in de woning der artisten van de Komedie Stambool. De toestand van den man is, hoewel zeer ernstig, naar wij ver nemen niet levensgevaarlijk. Over de oorzaak van het ongeluk loopen de meeningen uiteen. Het meest waarschijnlijk komt ons de bewering voor, dat de luchtreiziger, het koord, waaraan de schaar beves tigd is, die den parachute van den ballon moet lossnijden, uit zenuwachtigheid te stevig vastpakte, waardoor de schaar werkte en het noodlottig onge val plaats greep. Te Soroksar, een klein stadje nabij Buda-Pest, dat hoofdzakelijk door Schwabische ingezetenen be woond wordt, is een oproer tegen den kapelaan uitgebroken. Deze bad een schooljongen van 14 jaar mishan deld, omdat hij het gewaagd had tijdens het gods dienstonderwijs zijn veroordeeling van het wetsont werp op het burgerlijk huwelijk tegen te spreken. De burgers waren hierover zoo verontwaardigd, dat zij den kapelaan met hunne knuppels te lijf gingen en duchtig afranselden. De dreigende houding der burgers noodzaakte de overheid om naar Buda-Pest om hulp te seinen. Een vrij sterk detachement po litieagenten, dat daarop toegezonden werd, slaagde er niet zonder moeite in om den geestelijke voor eene toepassing der lynch-wet te behoeden. Wie kent niet, vooral in warme zomerdagen) de lavende kracht van het licht-blonde voortbrengsel der bierbrouwerijen in het schoongelegen stadje Pil- sen, dat veel meer aan dit bier dan aan zijn belang rijke rol in den 30jarigen oorlog zijn vermaardheid te danken heeft Aan de liefhebbers van dit bier hangt nu in zijn eigen vaderland een groote ramp boven het hoofd. Eenige maanden geleden kwamen de gezamenlijke brouwers overeen, den prijs van hun bier te ver- hoogen. Dit viel evenwei lang niet in den smaak van de hotel- en kofflehuishouders te Weenen, die groote hoeveelheden van dezen drank verkoopen, en nu weinig lust hadden nog een hoogeren prijs te be talen voor dit bier, dat toch al het kostbaarste inbeemsche bier mocht heeten. Zij besloten daarom op een eigenaardige wijze de brouwers te boycotten. Daartoe hielden de voor naamste vertegenwoordigers van het gild eene ver gadering te Weenen en besloten den verkoop van het Pilsener bier te staken. Yan dit besluit gaven zij in een schrijven kennis aan hunne confraters in Oostenrijk en Duitschland, die zij in hun eigen be lang en in dat van 't publiek uitnoodigden om hun voorbeeld te volgen. Ook zal een schrijven aan de verbruikers gericht worden, ten einde de hulp ook van dezen in te roepen, om een einde te maken aan eene exploitatie van de zijde der brouwerijen, gelgk nu reeds jaren bestaan had. Laatste en teiegraphische berichten. Heden stonden voor de Arr. rechtb. te Mid delburg terecht A. B, 16 j., F. H. 23 j. en P. Q 18 j., allen wonende te Ylake, ter zake, dat zij op 24 Oct. jl. ter openbare terechtzitting dier rechtbank als getuigen onder eede gehoord in de strafzaak contra A. S. 22 j. te Scbore, opzettelijk valsch en in strgd met de waarheid eene verklaring onder eede ten nadeele van genoemden beklaagde hebben afgelegd. Beklaagden bekenden in hoofdzaak het hun bij akten van dagvaarding ten laste gelegdeslechts op kleinigheden, die de hoofdzaak niet schaadden, maak ten zij bedenkingen. De Off. van Justitie vorderde voor ieder, met het oog op het hoogst gewichtige feit, drie jaren ge vangenisstraf, met in mindering brenging der door gebrachte hechtenis. De verdediger, mr. C. De Witt Hamer J.Gz. riep voor beklaagden de clementie der rechters in, na in 't breede te hebben ontvouwd de treurige twisten tusschen Schore's en Vlake's jongelingschap bestaande. Uitspraak over 8 dagen. 's-Ciravenliage. TWEEDE KAMER. Er is eene commissie van voorbereiding benoemd tot het on derzoek van het ontwerp betreffende de inwerking treding der faillissementswet. Bij hoofdstuk Marine kwamen dhrn. Heldfc en Travaglino op tegen het loonstelsel aan de marine werf te Amsterdam en opperden vele grieven van werklieden. De minister ontkende de juistheid daarvan, maar zou ze nader onderzoeken. Met 56 tegen 19 stem men is besloten niet o vertegaan tot reorganisatie van het korps mariniers, en met 54 tegen 21 stemmen om niet overtegaan tot eene andere opleiding van officieren-machinist. 's-Gravenhage. Benoemd tot waarnemend be lasting-controleur te Hellevoetsluis dhr. A. Potjer, ontvanger te Kolijnsplaat. Burgerlijke Stand van Goes van IS tot 15 December 1893. Ondertrouwd: 14, Jacobus Scheele, 23 j., jm., te Goes en Cornelia Yan Sluijs, 23 j., jd., te Krab- bendijke, onlangs te Goes. Geboren: 13, Izaü-k, z. v. Willem FrederikLakké en Maatje Siepman; 14, Johan Adriaan, z. v. Jo hannes Cornelis Van de Weert en Catharina Hen- drika Versluijs. Overleden 14, Job De Bruijne, 65 j., gehuwd met Wilhelmina Elisabeth Nederhand15, Magda- lena Maria Maartense, 21 j., jd.Jacobus Jo hannes, 8 j., z. v. Pieter Andries Joseph Van Goe- them en Maria Helena Van de Wijngaard. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Middelburg. Heden had aan het gebouw van het Gewestelijk bestuur van Zeeland alhier de aan besteding plaats van Het verwisselen en herstellen van twee buitenvloeddeuren der groote schutsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweerd (Raming f5200). Inschrijvers de heeren J. P. Koch, Hansweerd, f5400; J. De Jonge en P. Dronkers, aannemers te Kapelle en Biezelinge, f 5327 D. Goedkoop Jr., Amsterdam, f 5175 en de firma Van der Klip Jolmers te Middelburg, f4595. Druk F. K) eau wens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1893 | | pagina bijlage 2