8ösl" jaargang. 1893 N", 149. Zaterdag 10 December. 13 IJ "V O De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder by alle Boekver koopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Insend3»fï van advert entten vóór uren op den dog der uitgave. Onderwijzer snood. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren kwam o. a. ook ter sprake de onderwijzersnood, speciaal aan de bijzondere scholen, in verband met de aan die inrichtingen verleende of te verleenen subsidiën. Men weet, dat volgens het Koninklijk besluit van 18 April 1890 de bestuurders van bijzondere scholen, indien zij aanspraak willen maken op geldelijken onderstand van het rijk, verplicht zijn op hunne scho len het aantal onderwijzers te hebben, vermeld in art. 24 der wet. Teneinde echter aan dit voor schrift geleidelijk uitvoering te geven, is er tevens bepaald dat het gevorderde cijfer berekend naar evenredigheid van bet aantal leerlingen in vier termijnen, den len Januari 1894, '95, '97 en '99, bereikt moet worden. Voor de openbare scholen werd in genoemd Ko ninklijk besluit het tijdstip, waarop zij met de ver- eischte onderwijskrachten toegerust moeten zijn, gesteld op 1 Januari 1891. Evenmin als echter alle openbare scholen bij machte geweest zijn op laatstgenoemden datum aan den wettelijken eisch te voldoen, is dit thans met de bijzondere scholen het geval. De heer Schaep- man beweerde, dat op den len Januari a. s. 116 scholen niet aan den eisch der wet zullen kunnen voldoen. Voor da meeste daarvan is er van zorge loosheid of onwil ge8n sprakezij zijn, doordien de christelijke normaallessen en kweekscholen, bene vens de andere opleidings-inrichtingen voor bijzonder onderwijs, volgens opgave van den heer A. Mackay, eerst over een paar jaren het benoodigde aantal geëxamineerde kweekelingen kunnen afleveren, bui ten staat zich onderwijzers te verschaffen en tegen den len Januari 1895 zal er andermaal een tekort zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft reeds in zijne Memorie van Antwoord zich tot eene wij ziging der regeling van het koninklijk besluit van 1890 niet bereid verklaard, en ook gisteren, op de vraag van den heer Schaepman gaf hij te kennen, dat hij tot eene verzwakking dier regeling, gemaakt door eenen ambtsvoorganger dien niemand van kwade gezindheid ten opzichte van het bijzonder onderwijs kan verdenken, de hand niet wil leenen. Het tekort is voor een deel te wijten aan den overgrooten ijver waarmede men, sedert de wet van 1889, aan het stichten van bijzondere scholen is gegaan. Teneinde echter tegemoet te komen aan het onloochenbare gebrek aan onderwijzersis de Minister voornemens eene over gangsbepaling in het leven te roepenwaardoor de bij zondere scholendie bij het einde van 1893 subsidie genietendeze over 1894 zullen behoudenop voor waarde dat het aantal op de school dienstdoende on derwijzers in den loop van 1894 geen vermindering onderga. In 1895 vertrouwt de Minister, op grond eener berekening aan het cijfer der kweekelingen op de opleidingsinrichtingen ontleend, dat het ge vorderde aantal onderwijzers te krijgen zal zijn. W erkloosheid. Een paar honderd werkloozen te Amsterdam trokken gisteren naar »Plancius" in de Plantage, alwaar zich vele personen verzamelden, onder wie een groot aantal werklooze diamantbewerkers en nieuwsgierigen, tot wie Domela Nieuwenhuis het woord voerde. Op den hem eigen satirieken toon trachtte hij der menigte duidelijk te maken dat lief dadigheid aan de werkeloosheid geen einde kan ma ken, en dat alleen door landnationalisatie en ophef fing van het privaat bezit afdoende genezing der telken winter terugkeerende kwaal kan gegeven wor den, en dat daarvoor de regeering tusschenbeide moest komen. Zooals te verwachten was moesten het Handels blad en de geleerde raadgevers van dat blad het duchtig ontgelden, en rCen dêplaise dit blad, zou hij voortgaan met citaten aan te halen uit de werken van beroemde mannen, die zich even als Luther en Jezus hadden uitgelaten over geoorloofden diefstal bij hongerlijden. En zoo citeerde hij dan o. m. den bekenden Fran- schen minister uit het revolutie-tijdperk De Necker, ja zelfs Frederik den Groote. Dr. Kuyper ©n alle groote mannen hebben zich in dien geest als Luther uitgesproken. Aan het adres van regeeringspersonen als de ministers Yan Tienhoven en Tak, die volgens hem met de werkloosheid speelden, werden weder vele hatelijkheden gezegd, om voorts te kennen te geven dat van radicalen als mr. Treub ook al niets voor de werkloozen te wachten was. Want zoodra de radicalen regeeringspersonen worden, spreken zij dadelijk heel anders, en zien wij mr. Treub den bur gemeester Meinesz sterken in zijn onwil om iets voor de wevkloozen te doen. De spreker klaagde er voorts over dat nog zoovele werkloozen onverschillig weg- i bleven of als zoete jongens zich schuil hielden om het eerst door de liefdadigheid geholpen te worden, I terwijl zij die hier kwamen als de vreesaanjagers het j laatst voor de kruimkens der rijken in aanmerking kwamen. Hij besloot zijne toespraak met de aan maning om zich toch vooral nauw aaneen te sluiten. Enkele spreeksters en sprekers voerden nog het woord, waarna de vergadering uiteenging. Onmiddellijk na afloop der meeting vormde zich een optocht waarin zes borden met toepasselijke op schriften omhoog werden gehouden. Op de Muider- gracht traden eenige agenten tusschenbeide en som meerden de borden weg te nemen. De sommaties weiden eerst door een inspecteur, daarop door der commissaris mr. Yan Raalte herhaald, doch hadden geen gevolg. De politie, uit drie man bestaande, werd uit den stoet gedrongen, waarbij mr. Yan Raalte viel en gevaar liep onder den voet te geraken. Een agent trok den stok, doch deze werd hem afgenomen, middendoor gebroken en in het water geworpen. De leiders poogden de menigte tot kalmte aan te manen, zij onderdrukten eene poging om te zingen, waarna de stoet voorloopig met omlaag gehouden borden voortrukte. Op de Heerengracht werden zij echter weer omhoog gebracht, waarop eene afdeeling politie uitrukte en den stoet volgde. Nabij den Dam gekomen, kwam van verschillende zijden politie opdagen. Toen de menigte weder op den Gedempten Voorburgwal te 3 uur aankwam, was de politie weder verdwenen. Wolring ontbond hier den stoet met uitcoodiging aanstaanden Maandag terzelfder plaats bijeen te komen. Gemengde Berichten. I£r ui ningen. Het fanfarengezelschap »E. M. M." alhier zal Dinsdag den 19 December zijn eerste winterconcert geven. Behalve een 5tal nieuwe mu zieknummers, zal de rederijkersvereeniging opvoeren >Een Turk", blijspel van J. J. Dekker, terwijl een tableau-vivant in 3 afdeelingenInkwartiering" het geheel besluit. Een en ander belooft heel wat afwisseling. De collecte, door een der leden van de Tweede Kamer tijdens eene zitting bij zijn collega's gehou den ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers te Wierum, heeft opge bracht f400. Bij de commissie te Amsterdam kwam Dinsdag in voor de werkeloozen f6838, waaronder een gift ad f 5000. Te Weesp worden ruim 50 mannen, die zon der werk waren, sedert eenigen tijd in de gelegenheid om f 1 daags te verdienen. Daarbij is de bepaling gemaakt, dat de vrouw het loon in ontvangst moet komen nemen. Dinsdag is een boerenknecht van den heer H., te Woerden, deerlijk mishandeld door eenen stier. Tweemalen werd hij door den stier opgenomen en tegen de zoldering geworpen. De tweede maal kwam hij in de krib terecht en werd hij door eene opening uit den stal getrokken. Zijne wonden zijn niet le vensgevaarlijk. Het schijnt dat die knecht den stier onlangs geslagen heeft en dat de stier daaraan ge dachtig is gebleven. Volgens een telegram is de anarchist Alexander Cohen niet uit Parijs naar de Belgische grenzen over gebracht. De politie, vinden wij vermeld, heeft verdachte papieren in zijne woning gevonden en daarom heeft men hem te Parijs gehouden, achter slot en grendel. 'i Is nog niet lang geleden, zoo schrijft de Delftsche Ct., dat het onderstaande voorval in een onzer naburige groote steden plaats vond. Op zekeren avond zaten eenige kennissen gezellig in een café bijeen. Nadat alle praatjes van den dag waren afge handeld, kwam men op het onderwerp moed en werd een der aanzittenden, die als niet heel dapper bekend stond, meer of minder daarmede geplaagd. Deze ver dedigde zich natuurlijk zoo goed mogelijk tegen de hem aangewreven onverdiende beschuldiging, 't Ge volg daarvan was, dat een van het gezelschap eene som van 300 uitloofde, indien de door hen dan zoo miskende het wagen durfde dien nacht, na het vertrek van den laatsten trein, van daar over Delft onverzeld naar 's-Gravenhage te wandelen, en aldaar aan een op te geven adres persoonlijk te doen af- teekenen het papier, dat hem te dien einde zou worden mede gegeven. Dö persoon in quaostie, dien wij gemakshalve A. zullen noemen nam het aanbod aan, begaf zich huiswaarts, kleedde zich op eene lange wandeling midden in den nacht en voorzag zich bovendien van een flinken knuppel, alias wan delstok. Nadat de vrienden zich overtuigd hadden dat A. niet met den laatsten trein was vertrokken, maar toch de reis had aanvaard, kwam men tot het be sluit hem de uitgeloofde som niet zoo gemakkelijk te laten verdienen. Fluks werd een huurrijtuig ont boden en namen daarin enkelen van het gezelschap plaats. Het doel der reis was om nog vóór A. het eerste dorp te hereiken, dat tusschen hunne woon plaats en Delft gelegen was. Daar kwam men natuurlijk V6el vroeger aan dan de eenzame wandelaar, waarop een der vrienden, die de som had uitgeloofd, op het voor hem zeker niet vleiende denkbeeld kwam, zich te vermommen en den wandelaar, door schrik aan te jagen, van de verdere reis te doen afzien. Toen nu de wandelaar A. op zekere hoogte gekomen was, kwam een on bekende ter zijde, die om een aalmoes of iets der gelijks vroeg. De aangesprokene wilde daarvan echter niets weten en daar de onbekende steeds bleef aan houden en niet van plan scheen zijn eigen weg te gaan, nam de wandelaar, om in eens van dit lastige gezelschap bevrijd te worden, plotseling zijn stok op en deed dezen zoo onzacht op het aangezicht van den indringer neder komen, dat dezen alle lust ver ging, nog langer zijn gezelschap op te dringen. De reis werd verder zonder meerderen tegenspoed voort gezet en beëindigd en de wandelaar keerde, na het óverige van den nacht te 's-Gravenhage te hebben doorgebracht, den volgenden morgen weder per eer sten trein huiswaarts. Groot was echter zijn verwondering, toen hij zich bij den uitlover van den prijs had aangemeld, bij dezen aantrof met het aangezicht in een verband. Hier bleek nogmaals het spreekwoord de bedrieger bedrogen bewaarheid. Hij toch was het geweest, die den eenzamen wandelaar zijn ongewenscht gezel schap had opgedrongen en die, behalve het verlies der uitgeloofde som, eene, al is het dan ook minder aangename herinnering aan dat nachtelijk avon tuur had ontvangen. Men meldt uit IJlst aan de N. R. Ct. De commissie, die hier, namens een aantal lief dadige ingezetenen, ten voordeele van de ongelukkige Wierumers, een feestelijke bijeenkomst wilde organi- seeren, is op onverwachte moeilijkheden gestuit. De heer Huisman, de burgemeester, weigert nl. perti nent zijn toestemming voor het houden van de festiviteiten, als tooneel- en muziekuitvoeringen, te verleenen, daar Gods Woord hem dit verbiedt. Be slist heeft hij aan de afgevaardigden der commissie te kennen gegeven, dat hij nu niet alleen dit lief dadigheidsfeest, maar ook in het vervolg alle der gelijke ijdele en zondige vermaken zal beletten, waar hij kan. Deze weigering heeft hier algemeen ver bazing en verontwaardiging gewekt. Een 31-jarige vrouw, wonende aan den Over toom bij Amsterdam, die op raad van een harer kennissen een zwerenden vinger, om daardoor spoe diger genezing te verkrijgen, in den iukt doopte, ten gevolge waarvan hand en arm bedenkelijk op zwollen, is in het ziekenhuis te Amsterdam aan de van bloedvergiftiging overleden. Een huisheer te Amsterdam pastte dezer dagen een niet alledaagsch dwangmiddel tot inning van achterstallige huurpenningen toe. Hij liet namelijk door een timmerman de voor deur en de beide ramen van de woning er uitnemen en opbergen. Het echtpaar vond deze ventilatie te sterk en betaalde tegen den avond de verschuldigde huishuur. Woensdagmiddag waren te Amsterdam een paar sjouwers aan het zaad lossen uit een schip in het Westerdok. Een hunner, Anton Bakker, kreeg van den stuurman een stuk vleesch, dat hij juist wilde opeten, toen hij den kapitein zag aankomen. Meenende, dat hij iets ongeoorloofds deel of om welke andere redenen ook, Bakker wilde het vrij groote stuk haastig doorslikken met het noodlottig gevolg, dat hij stikte. De ongelukkige laat eene weduwe met zes kin deren na. Naar de Arnh. Ct. verneemt, hebben zich voor de betrekking van boekhouder aan de geneeskundige badinrichting en herstellingsoord te Laag-Soeren, op een jaarwedde van 309, aangemeld 225 sollici tanten, onder welken zich twee vrouwen, een meester in do rechten, officieren, enz, bevinden. 't Volgend verhaaltje lijkt gestolen, toch is he historisch, zegt De Tijd. Op de brug bij de Weteringbarrière te Amsterdam stond Zondagmiddag een oud moedertje te wachten, waarschijnlijk op de tram. Daar reed de celwagen voorbij, 't Kortzichtige moedertje hield hem voor een omnibus of zoo iets, en plotseling stak hetcor- netje haar besteedster omhoog en volgde, zoo snel haar stramme beenen het toelieten, den gewaanden omnibus, onder den uitroepConducteurconduc teur ik moet mee De indruk was koddig en de voorbijgangers konden een hartelijken lach niet onderdrukken, doch zelden zeker heeft men twee veldwachters, in dit geval de twee titularissen op het achterbankje, zoo vroolijk hooren schateren. De wagen hield niet stil. Onder het voorwendsel dat haar man reeds verscheidene weken ziek lag in een zoogenaamden woonwagen, terwijl haar tweejarig kind was over leden, maar het haar aan het noodige ontbrak om het te doen begraven, meldde zich Zaterdag jl. een vrouw aan bij den pastoor en aan het liefdehuis op het Hout (bij Helmond), met verzoek om eenigen onderstand te ontvangen, waarin zij naar wensch slaagde. Ook bij den pastoor te Helmoud wist zij het medelijden op te wekken, zoodat ook deze zijne beurs voor haar ontsloot. Eerst toen de heeren geestelijken elkander spraken, kwamen zij tot het vermoeden met een opliehfcsfcer te doen te hebben De politie werd gewaarschuwd en toen deze de vrouw Maandagmorgen op het spoor kwam, stond zij bij den predikant, waar zij reeds zoover gevorderd was, dat zg een bewijs had gekregen om haar denk beeldig kind te begraven. Daar bij het verhoor bleek, dat zij man noch kinderen heeft en al hare verhalen van het begin tot het eind gelogen waren, is zij ter beschikking van de justitie te Roermond gesteld, Om »onder dak te komen" verbrijzelde Woens dagavond een man in de Spuitstraat te 's-Gravenhaga met een hamer twee spiegelruiten van kolossale afmetingen. Hg meldde zich uit eigen beweging bij de politie aan. Nu de tentoonstelling gesloten is, loopen te Chicago een 40,000 personen zonder werk rond, van wie een vierde gedeelte reeds aan alles gebrek hebben. De misdaden nemen toe. Te Londen trokken Zondag achtduizend werk loozen naar Hyde Park, alwaar zij een vergadering hielden tot ondersteuning van Keir Hardie's motie in het Lagerhuis betreffende de werkloosheid. Nadat de meeting was afgeloopen, wilden de vergaderden, waaronder ettelijke anarchisten, al dravend naar Oost-Londen terugkeeren, hetgeen de jaolitie verbood. Toen nu de volkshoop zich aan dit verbod niet stoorde, ontstond er een worsteling en eenige arres- tatiën vonden plaats. Het New-Yorksche havenlicht op Fire-Island ondergaat eerstdaags eene belangrijke verbetering door het aanbrengen van een electrisch licht met een vermogen van 240 millioen kaarsen, terugge kaatst door lensen van negen voet in diameter, waar door dit vuurtorenlicht 24 mijlen ver zichtbaar zal zijn bij helder weer, terwijl de reflectie er van op de wolken 100 mijlen ver waarneembaar zal zijn. Deskundigen verwachten zelfs dat dit licht nog op tien mijlen zichtbaar zal zijn bij nevel. De natuurkundige Pictet is de uitvinder van eene nieuwe ontplofbare stof, het fulguriet, dat in drie verschillende graden van sterkte kan worden vervaardigd. De zwakste soort is voor oorlogswapenen bestemd, de beide andere dienen voor technische doeleinden. Bij proeven te Freiburg (in Zwitserland) werd het fulguriet in boorgaten in harde en mas sieve rotsen gebracht; de uitwerking bij de ont ploffing was verrassend; stukken steen werden tot op 40 Meter afstand geslingerd; slechts 78 gram middelsoort fulguriet werd daarbij gebruikt. Bij militaire proeven in de kruitfabriek te Lavaux werd met het zwakste fulguriet bij het nieuwe Zwitser- sche geweer eene beginsnelheid van 668 Meter per seconde op eenen afstand van 70 Meter van het uit einde van den loop gemeten, terwijl met rookzwak kruit de aanvangssuelheid 555 tot 560 Meter is. Bovendien wordt medegedeeld dat het fulguriet geen warmte en geen rook ontwikkelt en niet aan slaat. Hit Dresden worden proeven vermeld, genomen met een ander explosie middel, lithroxiet genoemd, en door Alfred Demeuse uitgevonden. Deze stof zou gevaarloos, goedkoop en van groote uitwn'klng zij a.

Goessche Courant | 1893 | | pagina bijlage 1