Coflieiirprsesi, een zeer net openbaar verkoopen en ERF, openbaar verkoopen 7 CVMDA800MEX en 2 N0TEB00MEN, 150 Wilgen Tronkboomen met Kap. De heer H. De Leeuw, sciopticonist van Middelburg, die aanstaanden Zondag een uitvoering voor het publiek zal geven, trad gisteravond op bij een huishoudelijk feestje der werklieden-vereeniging Eigen Hulp" alhier. De voorstellingen, die genoemde heer gaf, zoowel van de portretten van bekende en beroemde personen als van gezichten uit binnen- en buitenland, alsmede de verklaringen die er bij ge geven werden, waren zeer duidelijk en ten genoege der aan schouwers. Ook werden door hem nog een paar goocheltoeren ten beste gegeven, die handig werden uitgevoerd, zoodat wij gelooven, dat niemand zich aanstaanden Zondag een tocht naar het Slot Oostende" beklagen zal, wanneer de heer De Leeuw daar zijne aange kondigde voorstellingen zal geven. In de noordelijke provinciën vertoeft thans een gezelschap Spanjaarden, die tegen hooge prijzen runderen koopen. De heer Caspers, veehandelaar te Zwolle, verkocht aan hen eenige kalf koeien tegen de som van 310 per stuk. Bij kon. besluit is aan M. Luteyn M azure, te Oostburg, op verzoek, met ingang van 1 Januari, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend districts veearts. Bij kon. besluit is jhr. mr. F. P. Van der Hoeven, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin te Berlijn, in ge lijke hoedanigheid overgeplaatst naar Weenen, en jhr. mr. D. A. W. Van Tets van Goudriaan, minister-resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin te Konstantinopel, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin te Berlijn. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om na te gaan, in hoeverre de vaste arbeiders langs rijkswegen gemist kunnen worden, om tot de opheffing van die betrekking over te gaan. Hunne werkzaamheden zouden dan aan de onder- houds-aannemers worden opgedragen. In elk geval schijnt er eene wijziging in dien dienst te komen, door hen alleen voor den duur van een bestek in dienst te houden. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Nov. 1893 bedroeg f 10,262,843,15, tegen f 10,493,605,841/2 iQ November 1892. De opbrengst over de eerste elf maanden van 1893 bedroeg f 104,885,052,62, tegen f 109,034,782,57 i/8 over de eerste elf maanden van 1892. De Regeering deelt mede, dat zij het denk beeld overweegt van een Rijks-in richting voor verzekering van werklieden, als afdeeling van de Rijkspostspaarbank. Bij de voorgenomen wettelijke regeling van de consignatie zal ook het denkbeeld in overweging worden genomen om de Rijkspostspaarbank dienst baar te maken aan de belegging en de administratie van de in de consignatiekas gestorte gelden. Staten-Seneraal. TWEEDE KAMER. Bij den aanvang der zitting van gisteren be richtte de voorzitter de ontvangst van een tele gram van Charles Dupuy, president van de Fransche Kamer van Afgevaardigden, houdende dankbetuiging, namens die Kamer, voor de ge waai deerde betuiging van sympathie, door de Tweede Kamer gezonden bij te.egram, dat de Fransche Kamer met toejui ching begroet beeft. Voor de zitting op a. s. Zaterdag zijn een zeven tal ontwerpen van hoogst eenvoudigeu of spoedei- schenden aard op de agenda gebracht. Daarna ging de Kamer met de begrooting van binnenlandsche zaken voort. Het instellen van een leerstoel voor de bacterio logie en technische microscopie aan de Polytechni sche school verdedigde de Min. in het belang van de wetenschap en het onderwijs en hij handhaafde zijn voorstel ook tegenover een amendement van den heer Conrad om tot de vestiging van dien leerstoel vooralsnog niet over te gaan als van weinig be- teekenis, zoolang de hoogleeraar een geschikt labo ratorium mist. De Delftsehe afgevaardigde Van de Velde en de heer V. d. Borch bepleitten de vestiging van den leerstoel, hoofdzakelijk wegens het nut voor indus trie en zuivelbereiding. Een bezwaar van anderen aard, ontwikkeld door den heer Van Kerkwijkwas dat de nieuwe profes sor meer tractement zou krijgen dan de overige hoogleeraren aan de polytechnische school. De meerderheid der rapporteurscommissie wilde de reorganisatie der Rijkslandbouwschool eerst af wachten. De Ministerdie met den heer Van Beuningen het baetereologisch onderwijs noodig achtte voor de vor ming van technologen, nam het denkbeeld van den heer kielstra over om den aanstaanden hoogleeraar het normale tractement toe te leggen en het meer dere als persoonlijke toelage. Het amendement-Conrad werd verworpen met 42 tegen 36 stemmen. Bij Lager Onderwijs vroegen de heeren Schaepman en A. Maclcay, hoe de Minister denkt om tegemoet te komen aan de gesubsidiëerde Bijz. scholen, die in 1894 en 1895 niet het wettelijk vereischfc getal on derwijzers kunnen hebben. De heeren SmeengeHou wing, ValetteKielstra en Smidt betoogden de nood zakelijkheid van lotsverbetering der onderwijzers en betere opleiding. De heer Tijdens wilde eene gelei delijke opklimming der traetementen. De Minister verklaarde dat eene wetswijziging voor lotsbetering van onderwijzers moet wachten op betere voorbereiding en onderzoek. Een overgangsbepaling zal gemaakt worden om de bijzondere gesubs. scholen in 1894 subsidie te doen behouden, ook als met, 1 Januari het aantal onderwijzers niet aan de wettelijke eischeu voldoet. In de daarop gevolgde avondzitting werd hoofd stuk V aangenomen en begonnen de algemeene be schouwingen over hoofdstuk VI (marine). Kerkelijke Zaken an Onderwijs. BffofslekesisUerlie. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. alhier ds. J. W. Drost, predikant te Bieze- linge c. a. Sclaore. Bedankt voor Oillaarshoek ds. J. E. B. Meloen. Alhier zijn tot kerkvoogd en notabele herkozen K. De Jonge en D. C. Elsman, terwijl tot notabele i gekozen werd J. G. Van Nieuwenhuijzen. Herkozen tot notabelen de beeren D. de Regt Mz., P. De Regt Stz. en Jacs. De Looff Thz., gekozen de heer M. Maris in plaats van L. Marcusse, naar elders vertrokken. Herkozen tot kerkvoogden de heeren Jan Van der Maas en Jacs. De Kam Jansz. SSeinkcnpzinn<!. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. gemeente alhier is herkozen dhr. G. Nijsse Az. De Synode der Ned. Herv. kerk heeft in buitengewone zitting, na ernstig overleg, besloten afwijzend te beschikken op de verschillende adres sen, aan haar toegezonden inzake het kerkelijke hoogleeraarsambt aan de universiteit te Amsterdam. SSeinkeiiszand. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier (jaarwedde f 550) is één sollicitant opgekomen, die zich echter heeft teruggetrokken. Met ingang van 1 Januari 1894 is de jaarwedde van de onderwijzeres mej. J. Van Weele alhier met f 50 verhoogd en gebracht op f 500. Rechtszaken. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. Zitting van 15 December 1893. Heden zijn veroordeeld J. De J. 50 j. te Kruinin- gen, wegens verduistering tot 4 maanden gevan genisstraf J. v. S., 14 j. te Goes, wegens het opzettelijk voordeel trekken van eenig door misdrijf verkregen voorwerp, tot 1 dag gevangenisstraf. Vrijgesproken werden J. P., 20 j. en W. v. K., 19 j., beiden te Ierseke, beklaagd van mishandeling. In zake P. Q18 j., te Vlake appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes, is het vonnis van den eersten rechter ten deele bevestigd en ten deele vernietigd en de beklaagde wegens het zingen van oneerbare liederen veroordeeld tot 3 hechtenis en van het meerdere hem ten laste vrijgesproken. Tegen Viëtor, het socialistisch jonge mensch dat onlangs te Wageningen den burgemeester en een wethouder met een mes wondde, is voor het plegen van dit feit een gevangenisstraf van 4 jaar geëischt. Het gerechtshof te 's-Graveuhage bevestigde gisteren de vonnissen der Middelburgsche rechtbank, waarbij J. S. en P. S., scheepsjagers te Wemeldinge, werden veroordeeld, respectievelijk tot veertien en zeven dagen gov. straf wegens mishandeling. De rechter-commissaris voor strafzaken te Arn- hpm verzoekt oproeping van een 5tal oud-verpleeg den in de weesinrichting te Neerbosch, alle welke personen als getuigen in de bekende strafzaak moeten gehoord worden. Naar men verneemt, zal de zaak van de moor denaars van wachtmeester Hoekman te Osch, tegen het einde van Januari in hooger beroep voor het gerechtshof te 's-Bosch behandeld worden. Verkoopingen en Verpachtingen, Datum. Plaats Voorwerpen. Information. 16 Dec Ovezand, inspan, hoornvee en manufacturen, Hoffmann. 16/23 Dec., Antwerpen, houw- en weiland, Sevestre, Antwerpen. Dominicus, Kruiningen. Van Dam, Kapelle. J8 n Kwadendamme, houtwaren, enz, Mulock Houwer. 18 '3 Ileerenh ek, huis en inboedel, De Ronde Dresser. 20 Wemeldinge, boomen, Gallis Merens. 20 Borsele, boomen en tronken, Van der Kloes. 20 's lleerenhoek, planken en varkens, Hollmann. 20 Dergen-op-Zoom, boogschuttersartikel en, II. Ponne. 21 Nisse, planken, loopvarkens, Hollmann. 21 Baarland, boomen, verp land en grasettiug, Mulock Houwer. 21 Schore, molen, huis enzmeubilaire goederen, Gallis Merens. 22 Wilbelminadorp, planken, Hollmann. 23 Goes, planken en varkens, Hollmann. 28 Kapelle, hakhout en boomen, Gallis Merens 1804. 3 Jan E'lewoadsdijk, rijtuigen en hoornvee, Hollmann. 4 Kapelle, huis, schuur en erf, Gallis Merens. 22 Feb., Rilland, inspan, Mulock Houwer. 28 Killand, meubilair, Mulock Houwer. Tg houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 23 DecOvezand, afbreken en bouwen schuur, .T. TT. Hannink. 29 - Miudelburg, onderhoud R. H. B Rijksbouwkundige school, voor onderw. gebouwen. 13 Jan., Borsele, steenbestorting, Polder Borsele. Watergetijen voor ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 16 December 7.46 8.13 1.50 2.16 17 8.44 9.16 2.43 3.14 18 T> 9.49 10.22 3.46 4.19 19 10.54 11.24 4.52 5.24 20 11.55 5.54 6.25 21 0.26 0 53 6.56 7.23 22 1.19 1.47 7.49 8.17 Liefdadigheid. De Directie der Z.-B. DORCAS geeft wederom aan belangstellenden te kennen, dat heden bare jaarlijk- sche bedeeling heeft plaats gehad en zij een 90 ge zinnen van de meest benoodigde kleedingstukken heeft kunnen voorzien. De Directie betuigt ook namens de bedeelden daarvoor hunnen dank aan de contribueerende leden, zoo binnen als buiten deze gemeente, en veroorlooft zich steeds hare bloeiende inrichting bij de liefda dige gevers voortdurend aan te bevelen. Namens de Directie, W. A. DE JONGH, Presidente. Douarre H. C. POMPE v. MEERDERVOORT Verschoor,, Thésauriere. 344e Staatsloterij, 3e kl. Trekking van Donderdag 14 December. 4e lijst. Getrokken prijzen. f 1000 6465. 45 1866. Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de 2e helft der maand November 1893. Van Borsele: P. v. d. Meiden, Rotterdam. Van Kolijnsplaat: H. Lameree, Kralingen. Van Hanswee rt: Van Pangeren, Rotterdam Gebrs. Van Kersbergen, Rotterdam. Van Heinkenszand: E. Hoondert, Amsterdam. Van Schore: A. Huisson, Briefkaart: D. Van Stap, hlarktberichten. MIDDELBURG, 14 December 1893. De aanvoer aan onze graanmarkt van hedeu was niet groot. Jarige Walch. Tarwe niet ter markt. Nieuwe dito met veel verschil van qnaliteit in de puike soort f6 bcjaald. Nieuwe Rogge f5. Wintergerst f4,75 Zomerdito f4,25. Walch. Witte Boenen weinig ter markt en veelal op f 10,25 vastgehouden tegen biedenaprijzen van f10 a f10,10, waaraan gedeeltelijk werd afgegeven. Walch Bruine Boonen in de beste soort f7 75 a f 7,50. Walch. Paardenboonen f5,75 Tuinboonen in puike soort niet ter markt. Groene Erwten bijna niet ter veil en in de gewone kleine soort op de kook tot f9 verhandeld. Kroon Erwten f8,25 a f8. Koolzaad niet ter veil. Boter f 1 10 a ],2Q per K.G Sieren f 6,GO per l')0 sinks. A £J V jR, P JEG JST T I S 1ST v Verloofd R. BUWALDA en J. DE JONGH Militair paardenarts le klasse. Salatiga, 8 November 1893. Nog treurende over het verlies onzer dierbare moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, trof ons heden weder om een zoo zware slag door het overlijden van onzen dierbaren vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, P IE TÉR KOEMAN, in den ouderdom van 83 jaar en circa 9 maanden, m leven landbouwer en gezworen van den polder »Oost Nieuwland". Sterke ons de Heere in deze voor ons zoo zware beproeving. Uit aller naam, JACOBUS KOEMAN Pz. Wolfertsdijk, 9 Dec. '93. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn dierbare echtgenoot MARINUS NIEUW EN HUISE, in den ouderdom van 46 jaar en 8 maanden. Wed. M. NIEUWENHUTSE De Groot. Scbore, 11 December 1893. Hedenmiddag overleed onze ge liefde broeder en zorgdragende vader P. BAAS, weduwnaar van S. Van der Hage, in den ouderdom van 49 jaar en 9 maanden, na een ongesteldheid van enkele dagen, tot groot verlies van zijne drie kinderen, te jong om hun verlies te beseffen. God zij dezen weezen genadig Namens de kinderen, de familie Baas en Van der Hage. M. v. d. HAGE. Kapelle (bij Goes), 14 December 1893. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden vader PIETER HIRDBS, betuigen wij bij deze onzen hartelijken Namens de familie A. HIRDES. 'Nisse, 13 December 1893. De ondergeteekenden betuigen haren hartelijken dank voor de vele be- j wijzen van deelneming bij het overlijden i van hare geliefde schoonzuster, mejuffrouw JACOMINA PAARDEKOOPER onder- i vonden. Mevr, de wed PAARDEKOOPER— Vervenne. Mevr. de wed. H. BOET Van der Kloet. Goes, j Dordrecht. De BURGEMEESTER der gemeente 1 Borsele brengt ter algemeene kennis dat het vragen van Kerstkoorn en 1 het Nieuwjaarwenschen aan de huizen in deze gemeente ten strengste Is verboden, waarop door de politie nauwkeurig zal worden gelet. Borsele, 11 December 1893. De Burgemeester voornoemd, J. ROTTIER Lz. met alle daarbij behoorende benoodigd- keden, waarvan geïllustreerde Catalogus op aanvraag wordt toegezonden, worden geleverd door de boekhandelaars P. Kieeuwens Zoon. AANBËSThLMftG. Die genegen zijn aan te nemen de leve- rantie van door het GASTHUIS benoo digde Tarwebrood, Rund,- Kalfs- en versch Varkensvleesch, over de eerste drie maan den, benevens Gort, Rijst, Koffie, Suiker, Stroop, Zout, Zeep, Azijn, Visch, Kaas, Olie en Loog over bet eerste halfjaar 1894, op voorwaarden bij den Directeur van dat Gesticht voor belanghebbenden ter lezing liggende, gelieven hun daartoe strekkend I inschrijvings-biljet met het opschrift -»Be- j steding Gasthuiste bezorgen op Maandag den 18 Dec. e.k., des voormiddags vóór 12 uren, bij den eerstondergeteekende. Het Bestuur van het Gasthuis, Z. D. v. d. BILT LA MOTTHE, Voorzitter. E. VAN DEN BOSCH, Secretaris. Op Za'erdcg 23 December 1393, des middags te 2 uren zal Notaris LIE BERT te Goes aanbe steden ten zijnen kantore Het afbreken der oude en het bouwen van eene nieuwe SCHUUR met VARKENSHOK enz. te Ovezmdfiop de hof stede bewoond door M. Rijk Jz. Bestek nn teekening liggen van af bedon ter inzage ten kantore van den Architect J. H. HANNINK te Goes, iederen dag van 10 tot 3 uren. Aanwijzing in loco op Maandag den 18 December 1893, des voormiddags van 10 tot 11 uren. Inschrijvingsbiljetten moeten éen dag vóór de besteding worden ingezonden. Inlichtingen geeft de Architect voor noemd. Goes, 8 December 1893. De Notaris DE RONDE BRESSER zal op Maanoog 13 December 1893, des voormiddags 11 uren, te s-Heerenhoek in de herberg bij Jacs. Clarijs, in bet op zeer goeden stand op het dorps-Hee~ renhoek, kadaster sectie A nos. 541 en 543, samen groot 4 aren 58 centiaren, aanko mende de familie Van «le Ven, en na afloop aan voormeld woonhuis een netten INüOEÖEL, bestaande in Tafels, Stoelen, Spiegels, Ledikanten, Redden met toebehooreri, Kachels, Ko per-, Tin-, Glas- en Aardewerk, ongemunt Goud en Zilver en hetgeen verder zal worden te voorschijn gebracht. Openbare Verknoping op Maandag 18 December 1893, 's voormiddags te 10 uur, aan het woonhuis van P. De Jongje te Kwadendamme, ten overstaan van Notaris MULOCK HOU WER, van Eene groote partij Houtwaren, groote en kleine Loopvarkens, 1 vet Varken, Geiten, Kruiwagens, ijzeren Pomp, alsmede eenig HUISRAAD, als4 Kabinetten, waarvan 1 eikenhouten1 Bureau, Klokken, 2 veeren Bed den, Dekens, Kachels, Ta- Stoelen, Spiegels, Koper-, Glas- en Aardewerk, enz. De Notaris J. VAN DER KLOES zal Woensdag 20 December 1893, voor middags 11 uur, ten verzoeke van den heer C. Dottier hz., in de weiden nabij zijne hofstede te Borselein het benevens

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2