1893 N°. 149. Zaterdag 16 December. 8ösle jaargang. Bij dit nornmer behoort een bijvoegsel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vry dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brie vengaai ders* De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal betékend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentie» voor 9 uren op den dag der uitgave. Door den gemeenteraad zijn in de vergadering van heden benoemd in de verschillende commissie» en bestair en van gemeente-inrichtingen a. de Jinanciëele commissiede heeren C. L. M. Lambrechtsen, G. H. Kakebeeke en M. De Jonge Jz., waarvan de eerste tevens voorzitter b. de commissie voor het ontwerpen der strafver ordeningen, van welke commissie de Burgemeester ambtshalve voorzitter is, de heeren C. L. M. Lam brechtsen en M. De Jonge Jz. c. de commissie van voorlichting bij het opmaken der kohieren van den Hoofdelijken Omslag, de heeren B. M. Den Boer, S. J. J. De Jonge Mulock Hou wer en J. Adam d. de gascommissie, de heeren J. J. Ochtman, tevens voorzitter, C. L. M. Lambrechtsen en J. Fabery de Jonge e. de commissie van classificatie der onvermogende schoolkinderende hoeren J. J. Ramondt, Wethouder, B. Van Asperen Vervenne, lid van den Raad, J. M. Kakebeeke, lid van het Burg. Armbestuur, I. Wessel, lid van de diaconie der Ned. Herv. gemeente, J. Fabery De Jonge, lid van de diaconie der Ger. kerk, P. Stieger, lid van het R. C. P. Armbestuur, A. Dekker, lid van de Commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling f. tot Leden van het Burgerlijk Armbestuur de heeren B. M. Den Boer en J. E. Mulock Houwer g. tot Regentes van hel Weeshuis mevr. P. H. RamondtStokmans h. tot Leden der Openbare Gezondheidscommissie de heeren J. Adam en dr. Z. Th. Diehl i. tot Lid der plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe j. tot Lid der commissie van toezicht op de in richtingen voor Middelbaar Onderwijs de heer W. F. Stoel. Goes, den 14 December 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. <1. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Wethouder Ochtman. Zooals onzen lezers uit het raadsverslag in dit nommer blijkt, heeft de heer Ochtman met ingang van 1 Januari a. s. zijn ontslag genomen als wet houder dezer gemeente. Geheel onverwacht komt dit besluit niet. Het is algemeen bekend, dat de heer Ochtman iemand is van veelomvattenden arbeid, waarvan het terrein in de laatste twee jaren zelfs voor een groot deel buiten Goes ligt, en dat het hem daarom slechts met inspanning van alle krach ten mocht gelukken aan die toenemende bezigheden het wethouderschap te blijven paren. Zijn besluit om uit het dagelijkseh bestuur terug te treden valt dus alleszins te billijken, maar daarom niet minder te betreuren, omdat het, zonder iets te kort te willen doen aan de bekwaamheid van de overige raadsleden, algemeen erkend wordt dat de heer Ochtman zijne plaats op verdienstelijke wijze innam. Daarom voegt ook onzerzijds een woord van waai deering, namens de Goesche ingezetenen voor het vele goede, dat de heer Ochtman in zijn werk kring als wethouder heeft verricht. En al zijn nu in ons dagelijkseh bestuur de functiën niet scherp afgebakend, zoo denken we toch bij wat onder het medebestuur van den heer Ochtman is tot stand ge komen, het meest en het eerst aan publieke werken", aan welker voorbereiding de heer Ochtman een zeer werkzaam aandeel had en waarvan de uitvoering meestal onder zijne leiding en zijn toezicht geschiedde. Het is te hopen, dat onze gemeenteraad eene even vaardige hand en een even helder hoofd onder zijne leden moge vinden als die van den heer Ochtman, om diens taak voorttezetten. Maar al slaagt de Raad daarin, dit ontheft de Goesenaars niet van den plicht, des heeren Ochtman groote verdiensten dankbaar te bljjven gedenken en de hoop te uiten, dat hij lust en kracht moge blijven bezitten als raadslid nog lang in het belang der gemeente werkzaam te zijn. Dynamiet. Er waart tegenwoordig door de beschaafde" wereld een geest van verzet tegen het bestaande, die zijne jongste uiting gevonden heeft in slachting van men- sehenmassa's. Stelden de woestelingen, die zich anar chisten noemen, zich vroeger nog tevreden met de vernieling van een enkel gebouw of poging tot moord op één enkel persoon, dit vernielingswerk gaat hun blijkbaar te langzaam en thans doen zij hunne zaken in het groot. Op het paradeveld te Madrid, in _den schouwburg te Barcelona, in de ver gaderzaal der Kamer te Parijs, waar dicht opeen gepakte menschenmassa's samenzijn is thars der anarchisten liefste arbeidsveld. Wat het doel is, dat zij met die pogingen tot menschenslachting beoogen, zouden zij misschien zelf niet duidelijk kunnen om schrijven de zucht tot eene bloedige ommekeer van het bestaande is vermoedelijk het voornaamste. Maar boe dit zij, ganseh Europa siddert bij het vernemen der gruwelen, in den laatsten tijd gepleegd, en wanneer niet spoedig paal en perk gesteld wordt aan het anarchisme, aan dat moorden met ontplof bare stoffen, dan is men nergens meer zijn leven zeker. Een enkele patroon op de rails van den trein, een helsehe machine onder de lading eener boot, zijn voldoende om tal van menschen om het leven te brengen. Daarom is het, dunkt ons, de ernstige plicht der regeeringen om met den meesten spoed internationale maatregelen te nemen tegen de ver vaardiging, den verkoop, de verspreiding en het gebruik van ontplofbare stoffen. Het anarchisme is internationaal, de bestrijding ervan moet evenzeer internationaal zijnen dit kan ze zijn, omdat alle volkeren evenveel belang bij de zaak hebben. Het gebeurde in de Fransche Kamer heeft bij alle volksvertegenwoordigingen diepe verontwaardi ging gewekt, en de meesten hebben zich beijverd in telegrammen van die gewaarwording blijk te geven. De Oostenrijksche Kamer was tevens eenigs- zins op eigen behoud bedacht, en nam den door tastenden" maatregel, dat niemand met een over jas op de publieke tribune mag komen. Maar deze spontane uitingen van verontwaardiging en zucht naar zelfbehoud doe onze vertegenwoordigers niet verzuimen met spoed maatregelen te nemen, als wij boven bedoelden. Welke die maatregelen moeten zijn, staat niet aan ons te beslissen, maar terecht riep de Duitsche Keizer bij het vernemen van den aanslag in de Fransche KamerZoo kan het niet langer gaan". Alle partijen behalve de anarchistische hebben belang bij beveiliging van personen tegen snoode aanvallen, want tegen alle partgen is de strijd ge richt. Men zoeke dus niet zijn heil in het werpen der schuld op de schouders der liberalen door het anarchisme voortestellen als het uitvloeisel van het liberalisme, eene bewering even ongerijmd als dat men alle predikanten zou willen aansprakelijk stellen voor een moord uit godsdienstwaanzin begaan maar men sla eendrachtig de handen ineen om met ernst en met spoed tevens te overwegen op welke wyze de overgroote menigte weidenkenden kunnen beveiligd worden tegen het boos opzet van enkele kwaadwilligen. OPENBARE VERGADERING RAAD der gemeente fiOüIS, op DONDERDAG den 14 DECEMBER 1893, des avonds te 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden en de Secretaris. Afwezig de heer Van Asperen Vervenne. I. De notulen der vergadering van den 20 Oc tober jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelin- gen, die alle, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen dat op 20 November jl door den ingenieur, belast met den bouw der werken aan den mond der haven, namens de gemeente deze werken in beheer en on derhoud van den aannemer zijn overgenomen en wederkeerig de voor den Wilhelminapolder verlegde uitwateringssluis door het bestuur van dien polder in beheer en onderhoud is aanvaarddat B. en W. daarop de laatstbenoodigde mandaten hebben uit gereikt, ook dat aan den ingenieur, wegens de toe gekende verhoogde belooning, zijnde van dien in genieur eene dankbetuiging ontvangen »voor het bewijs van waardeering voor het door hem verrichte ter uitvoering van de tbans voltooide sluis- en dijk werken aan den mond der haven". »Laat ons ho pen", zoo vervolgt de Voorzitter zijne mededeeling, »dat het nieuwe sluisgebouw veel voordeel voor de gemeente zal opleveren, niet alleen voor het tegen woordige maar ook voor volgende geslachten, en lang genoeg zal blijven bestaan, om aan Ged. Staten de overtuiging te schenken, dat de aflossing van het renteloos voorschot in langer termijn dan 20 jaren kon geschieden, ook met het oog op den stelregel, dat zij die genot van de werken hebben, ook in de kosten van oprichting moeten bijdragen dat de drie boomen aan den Westhaveudijk, welke door den bliksem werden getroffen, zijn verkocht aan Corn. Kosten te 's-Graven polder voor 158 dat weder eene commissie in het leven geroepen is, om met Nieuwjaarsdag eene uitdeeling te doen van eetwaren en zoo mogelijk brandstoffen, van welke commissie de beer J. J. Ramondt het voor zitterschap heeft willen op zich nemen dat, zooals den leden wellicht bekend zal zijn, de collecte, welke gisteren gehouden werd, niet is mede- gevalleD, en volstrekt niet aan de verwachting heeft beantwoord. Wellicht dat deze of gene zich nog ge drongen gevoelt om in de lacune te voorzien; dat ook de commissie voor de ceconomiscke spijs uitdeeling hare taak heeft hervat dat voor rekening dezer gemeente in het krank zinnigengesticht te Meden blik wordt verpleegd Joost Hoogesteger en dat het contract der verpleging door B. en W. namens de gemeente gesloten is dat aan (Mia landbouwleeraar is vergund een a twee uren 's weeks onderricht in de chemie te geven aan de leerlingen van den winter-landbouwcursus in het daarvoor bestemde lokaal van de Hoogere Bur gerschool, zulks in overleg met den directeur; dat zich achtereenvolgens in eenzelfde huis twee gevallen van pokken hebben voorgedaan, en de barak tot eventuöele verpleging van lijders is opgeslagen, terwijl eiken Maandag gelegenheid wordt gegeven tot vaccine en hervaccine. dat B. en W. met het oog op den invallenden tweeden Kerstdag hebben bepaald, dat de markt in de laatste week van dit jaar zal gehouden worden op Woensdag 27 December. Iïï. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, berichten der goedkeuring van de wijziging van de jaarwedde van enkele leeraren der inrichting van middelbaar onderwijs en van de benoeming der hee ren E. Van den Bosch, dr. Z. Th. Diehl, J. J. Van Weel, W. F. K. Lenshoek en C. Zuid weg tot leden der commissie van toezicht op den winter-landbouw- cursus te Goeszijnde tevens van den heer Allan eene dankbetuiging ontvangen voor het besluit ten zjjnen opzichte; b. van Ged. Staten berichten hunner goedkeuring van de geldleening ad f 11000, van het subsidie aan het Gasthuis voor 1894, alsmede toezending van een extract uit het K. B. van 4 Nov. 1893 no. 25 hou dende benoeming van den heer C. E Van Koetsveld tot 2e luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier; c. van de commissie voor de statistiek twee boek werken bevattende jaarcijfers en maandcijfers, die in de bibliotheek zullen worden geplaatst d. adres van G. A. Weide, om wachtgeld als boekhouder bij de opgeheven bank van leening, dat ter voorbereiding voor de behandeling wordt gesteld in handen van B. en W. Alles voor notificatie aangenomen. De Voorzitter deelt verder mede, dat heden nog een stuk is ingekomen, waarvan de inhoud onge twijfeld aan de Raadsleden even als aan de leden van het dagelijkseh bestuur veel leed zal doen, en wel een schrijven van den heer J. J. Ochtman, luidende »Aan den Raad der gemeente Goes. Mijne tegenwoordige bezigheden zijn oorzaak, dat ik mij dikwijls buiten de gemeente moet be geven en dus het wethouderschap door mij niet al tijd kan worden waargenomen op de wijze, zooals ik dit zoude wenschen en meen, dat die betrekking behoort te worden vervuld. Het is op grond daar van, dat ik de eer heb u kennis te geven, gebruik makende van de bevoegdheid mij verleend bij art. i 88 der Gemeentewet, dat door mij met 1 Januari 1894 ontslag wordt genomen als wethouder dezer gemeente." De Voorzitter vervolgt ongeveer Zooals ik zeide zal dit bericht u zeker leed doen, doch de redenen die den heer Ochtman tot zijn besluit nopen zijn i zoodanig, dat zij moeten geëerbiedigd worden en laten geene mogelijkheid over om hem van zijn besluit terug te brengen, waartoe reeds door de overige leden j van het Dagel. bestuur te vergeefs pogingen zijn aange- wend. Er is éen lichtpunt, en wel, dat dhr. Ochtman zich nog niet geheel aan onzen kring onttrekt maar als lid van den Raad de belangen der gemeente blijft be hartigen. In de eerste vergadering van Januari hoop ik de benoeming van een wethouder aan de orde te stellen. Laat ons voor heden het hierbij laten." IV. Aan de orde is de r e,k e n i n g van ont vangsten en uitgaven van het Burgerlijk Arm bestuur over 1892. j Overeenkomstig het advies der financiëele com missie wordt deze rekening zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming vastgesteld in ontvang op 44361,70 in uitgaaf op 38^72,91 Alzoo met een saldo van 5488,791/2 V. Overeenkomstig gelijkluidend advies wordt vastgesteld de begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur voor 1894 in ontvang en uitgaaf op 45006,74 '/2- VI. Tbans komen in behandeling de ree la men van K. W. Van Gorkom, H. W. Steenberg en L. Ruijssenaers tegen hunnen aanslag in den H. O. Allen beweren geen belastbaar inkomen te hebben, maar slechts onderstand van hunne ouders te ont vangen, waartoe deze volgens het Burgerlijk Wet boek verplicht zijn, maar die geen grondslag voor heffing van belasting kan uitmaken. Overeenkomstig bet praeadvies van B. en W. wordt afwijzend op deze reclames beschikt en wel op de volgende gronden dat de verordening op de heffing van een H. O. in de gemeente Goes belastbaar stelt voor de bere kening van het inkomen vuitkeering door wie ook ver strekt" en de verordening op de invordering gebiedt, dat bij iederen aanslag worde gelet *op den uilerlij ken staatde levenswijze en de verteringen der belas tingschuldigen"; dat de bepalingen van het B. W. op zichzelven niet van toepassing zijn voor een plaatselijke belas ting, terwjjl de gemeentewet, als organieke wet, van een geheel ander standpunt uitgaat, dan het B. W. hetwelk alleen burgerlijke rechten en ver plichtingen regelt; dat aan het woord ■tuitkeering" in de verordening, zoowel naar aanleiding der geschiedenis, als der toe passing van dat artikel, de beteekenis moet gehecht worden, dat, wat iemand genietals uitlceering, door wie ook verstrekt" belastbaar is; dat dan ook niet de kosten van onderhoud, maar alleen de door de verordening aangegeven grond slagen voor den aanslag zyn in aanmerking genomen dat, wat als onderhoud wordt beschouwd, behoort gerangschikt te worden onder uitkeeringenbij de verordening belastbaar gesteld. dat, wat onderhoud of onderstand genoemd wordt, wel degelijk in den geest der verordening een uit- keering is dat het beroep van Ruijssenaers op art. 245 al 1 der gemeentewet niet gelden kan, daar de door hem ingeroepen redactie gewijzigd is bij de wet van 7 Juli 1865 (St.bl. no. 79); dat doleantie op den aanslag van anderen niet gelden kan, daar deze niet is toegelaten en bovendien het belastbaar inkomen van iederen aangeslagene op zich zelf moet beoordeeld worden dat de leefwijze, het bewonen van gemeubileerde kamers enz. het vermoeden wettigen, dat de recla manten ruimschoots hot belastbaar inkomen hebben, als waarnaar zij zijn ingeschreven. VII. Alsnu wordt vastgesteld het tweede sup pletoir kohier van den H. O. voor 1893 met een getal van 28 contribuabelen en een totaal bedrag van 230,26. VIII. Evenzoo het tweede suppletoir kohier van de belasting op de honden voor 1893 met 8 honden en een bedrag van 16. IX. Wordt gelezen een rapport van B. en W., dat zij, overeenkomstig den wenk, in de jongste raadsvergadering door een der leden gegeven, zich hebben gewend tot Ged. Staten en van deze een gunstig antwoord hebben bekomen op de vraag of zij hunne goedkeuring niet zouden onthouden aan een raadsbesluit, waarbij de voorwaarden der geld leening van 1887 zoodanig werden gewijzigd, dat eerst met de aflossing der leeningen van het arm bestuur en het bestuur van het gasthuis zal be gonnen worden, wanneer de leening voor de over name der gasfabriek en voor de conversie der ge meenteschuld met eene aflossing ad 4000 's jaars, zooals in het oorspronkelijk plan met de geldschieters is bepaald, geheel zal zijn afgelost. Dien overeenkomstig wordt besloten en de be grooting voor 1894 daartoe gewijzigd, zoodat het be drag van den H. O. met f 1000 wordt verminderd. X. Nog deelt de Voorzitter mede, dat de be grooting der gemeente-ontvangsten en uitgaven voor 1894 door Ged. Staten is goedgekeurd, doch dat zij tevens opmerkzaam maken op een paar posten, die nog wijziging behoeven. Daartoe wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. XI. N®g wordt besloten tot eene af- en over schrijving op de begrooting der gemeenteuitgaven voor 1893 en 1894. XII. Ten slotte wordt voorzien in de hernieuwing van commissiën en in de vacatures, die ten gevolge van periodieke aftreding met 1 Jan. a. s. ontstaan en waarvoor wij verwijzen naar de publicatie hier- voren. GOES, 15'December j893. Er doet zich thans: alhier een derde geval van pokken voor, ditmaal bij den bediende van den apotheker, die na den dood van de eerste pok- lijderes de besmette woning heeft ontsmet. Die bediende is daarbij behulpzaam geweest, en hoewel hij behoorlijk is ontsmet, heeft dit in het onderhavige geval niet mogen baten.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1