1893 N°. 148. Donderdag 14 December. 80ste jaargang. week-, boter- en graanmarkt De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad /5 v dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend, aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. ^05» Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor t uren op den dag der uitgave. Wegens het KERSTFEEST zal ie gewone alhier iu de laatste week van dit jaar gehouden worden op Woensdag den 37 December. Goes, den 13 December 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In bewaring is genomen een opgevangen Hioisro, zijnde middelmatig groot, zwart, langharig, met pluimstaart eu hangende ooron welke niet in de gemeente te huis behoort De rechthebbende kan dezen ten bureele van politie terug bekomen tegen betaliug der kosten van voeding. Indien dit niet voor Zaterdagavoud a s. is geschied, zal de hond, iugavilge art. 7 der betrokken verordening worden afgemaakt. Goes, den 13 December 1S93. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 13 December j893. De heden alhier gehouden Nieuwjaars collecte bracht f 201,921/2 op, tegen f241,45 in 1892. Toen kwam tevens] nog f 62,90 aan na- giften in. De toestand van mr. Keuchenius was gisterochtend, gelijk de laatste dagen, achteruit gaande; de krachten waren zeer afnemende. (Bs.) Volgens mededeeling aan de woning van mr. J. Kappeyne van de Cappello, is genoemde ■taatsman in ruste niet ziek en beweegt zich door het huis. Tengevolge van eene lichte verwonding aan het been is hij echter verplicht te huis te blijven. Met het afnemen der proeven van be kwaamheid voor meester en gezel, uit gaande van de »Nederlandsche Maatschappij tot be vordering van nijverheid" en dat reeds geruimen tijd in voorbereiding was, is ook te Middelburg een aan vang gemaakt. Verder worden deze proeven afgenomen te Zwolle, Groningen, Alkmaar en Utrecht. Dit betreft alleen het practische gedeelte van het onderzoekhet theoretische wordt in de Kerstweek te 's-Gravenhage gehouden. Over heel Nederland hebben zich 40 candidaten aangemeld voor de volgende vakkentimmeren, meubelmaken, smeden, koperwerken en schilderen. Te Middelburg zijn 4 candidaten, allen voor het timmervak, en wel twee voor meester en twee voor gezel. Van deze candidaten wonen er één te Middel burg, één te Goes en twee te Roosendaal. Het praktisch onderzoek heeft plaats onder toe zicht van sub-commissiën, die omtrent dat gedeelte verslag uitbrengen aan de hoofdcommissie; te Middel burg bestaat deze sub-commissie uit de heeren J. A. Frederiks, architect, correspondeerend lid der hoofd commissie, H. P. Van de Ree en C. A. Goethals, als bouwkundigen. Het door de candidaten te vervaardigen werkstuk bestaat uit een dakvenster van samengestelde con structie. De candidaten werken in de werkplaatsen van de heeren Van de Ree en Goethals, daartoe door dezen belangloos voor dat doel beschikbaar gesteld. De werkstukken worden na voltooiing naar Den Haag opgezonden. Alvorens zal, naar wij vernemen, belangstellenden gelegenheid worden gegeven om kennis te nemen van deze zeer bezienswaardige bouwdeelen. (M. Ct.) Vóór eenigen tijd trad in een meeting te 's-Gravenhage op de heer Koeleman, toen nog burgemeester van Krommenie, ter bespreking van een plan tot bescherming der kleine fortuinen in ons land. In verband daarmede zal binnenkort te 's-Gravenhage een kantoor in dien geest worden opgericht. Directeuren zullen, naar wij vernemen, zijn, de heeren Koeleman en J. F. Schill. Bij de opening van de vergadering der Tweede Kamer gisterochtend, heeft de voorzitter, wijzende op den laaghartigen aanslag, waaraan de verte genwoordiging van Frankrijk, een be vriende natie, blootstond, voorgesteld de sympathie en deelneming der Kamer te vertolken. Dit voorstel werd met daverend applaus begroet. Namens de Regeering verklaarde de Minister van Justitie, mede onder toejuiching, zich hierbij aan te sluiten. De polemiek over het ontzetten uit zjjn ambt van d r. T h ij m kan nu veilig gestaakt worden. De Standaard toch verklaart nu zelf: Natuurlijk moet deze delinquent afgezetmaar het is de eere der Kerk hoonen, als de rechter ook maar onderstelt, dat de Kerk zulk een man in het ambt zou houden". Bij zulk eene eenstemmigheid, was het toch waar lijk niet noodig er zooveel water voor vuil te ma- j ken, merkt de Arnh. Ct. hierbij op. De rechter heeft i slechts de wenschen van de Kerk voorkomenhad hij Tliijin niet ontzet, dan had hij plaats gegeven aan de »hoonende" onderstelling, dat de Kerk dien persoon misschien in haar dienst had willen houden. Den 24en November beeft de heer D o m e 1 a Nieuwenliuis in een openbare vergadering te Amsterdam gezegd Luther heeft eens gezegd die brood steelt en hij heeft geen honger, is een dief; maar een mensch, die brood steelt en wel honger heeft, is geen dief;" en daarbij vermeld, dat ook Jezus zich in dien geest had uitgelaten, dat hon gerlijders zich niet aan de bestaande wetten behoe ven te storen. Het Handelsblad had naar aanleiding van het citaat van Luther prof. Loman en dr. Van Gorkoin geraadpleegd, die verklaard hadden, »zieh die woor den niet te herinneren" maar daarbij opgemerkt hadden, dat men, als men wilde zoeken, nog wel krasser paradoxen bij Luther kon vinden. De heer Nieuwenhuis beantwoordt deze opmer kingen in een ingezonden stuk in het Hdbl. Hier deelt hij mede, dat de aan Luther in den mond ge-< legde woorden te vinden zijn in den Grooten Kate- chismus, bij de behandeling van het zevende gebod (s&mmtliche schriften Ed. Walch X.) Weiezen daar: (vertaald) anders weet ik wel welke scherpe rechten men kan invoeren maar nood breekt ijzer, kan ook wel eens recht breken; daar nood en geen nood zeer scherp onderscheiden zijn, ook ongelijke tijden en personen maken. Wat buiten den nood recht is, dat is den nood onrecht. En wederom wie bij den bakker een brood uit den winkel neemt zonder hongersnood, die is een diefdoet hij het in hongersnood, dan doet hij recht, want men is verschuldigd het hem te geven. En wat de meening van Jezus betreft, bier haalt de heer Nieuwenhuis aan Mark 2 23—27, de ge lijkenis van de toonbrooden, die echter, naar het Hdbld. opmerkt, uitgesproken werd in een debat met de Phariseeën, als voorbeeld, dat de wet der ceremonieën niet de hoogste wet was. Doch de hoofdgrief van het Handelsblad is de ont zettende verantwoordelijkheid, welke volksleiders op zich laden, die hun volgelingen tot daden van ge weld aanzetten. Zij hebben toch aan het voorbeeld der dynamietaiannen te Chicago, Barcelona en Parijs kunnen zien, hoe lichtvaardig het is daden van ge weld te vergoelijken en zoo lichtzinnig goeden raad te geven." Door het bestuur der vereeniging »De Am- sterdamsehe Pers" is aan den minister van justitie een adres gezonden, waarin bezwaren worden geop perd tegen de gewoonte der justitie om, waar het geldt vervolgingen tegen personen, die in openbare vergaderingen als spreker optreden, bij voorkeur de verslaggevers der dagbladen als ge - tuigen op te roepen. Het bestuur wijst er op, dat dit de positie der verslaggevers zeer bemoeilijkt, en verzoekt den mi nister, zoo mogelijk, maatregelen te nemen, opdat voortaan de thans door de politie gevolgde weg in deze worde verlaten. De heer Valckenier Kips geeft in de Haagsche Courant een studie over eenige middelen, die ter wegneming van de volksnooden zouden aangewend kunnen worden. Ook op een daartoe in toepassing gebracht middel in Pruisen vestigt hij de aandacht in de volgende woorden In Pruisisch Polen zijn er sinds lang vele Pool- sche edelen, die hunne landgoederen op de treurigste wijze verwaarloozen. Gemis aan kunde, gemis aan kracht bij den adel dompelt ook daar het gansche land in ellende. De Pruisische Regeering echter weet raad. Zij heeft voor eenige jaren eene Staatscom missie benoemd. Eene Staatscommissie is daar te lande namelijk een lichaam, dat werkt, weet gij, en in korten tijd veel tot stand brengt. Deze »Ansied- lungscommission" koopt achtereenvolgens alle ver waarloosde of met hypotheken overladen landgoe deren, wier eigenaars toch voortdurend in de stad leven, op staatskosten op. Natuurlijk ziet men wel toe, er niet te veel voor te betalen. Zij maakt ver volgens een plan, hoe zij er een of meer dorpen of gehuchten op aanleggen wilsoms aaneengesloten, soms verspreide boerenhoeven, naar gelang van om standigheden. Staat alles vast, tot de teekeningen en plattegronden der huisjes toe, dan worden met selaars en timmerlieden aan het bouwen gezet. En dan komen de boeren er in, hetzij uit Saksen, hetzij uit de Pfalz, hetzij uit andere strekenbij voorkeur jonge, krachtige boerenzoons, die, als tweede of derde in het gezin, nooit eene eigene hoeve zouden hebben gekregen. Verschillende bepalingen zorgen er voor, dat zij gemakkelijk binnen korten tijd eigenaar van hun land en hoeve kunnen worden. Mocht dat evenwel niet meeloopen, dan is er ook in verschil lende vormen de gelegenheid om staatspachter te blijven. Op deze wijze worden bevolkte streken van overtollige mee-eters ontlast, en worden dezen zeiven in de gelegenheid gesteld, zich een eigen bestaan te verzekeren. Gelijk reeds werd aangestipt, gaat de commissie volmaakt practisch en naar gelang van omstandigheden te werkdwang wordt niet uitge oefend, noch op de verkoopers, nóch op de koopers, en voor alle mogelijke vrijheid en verscheidenheid is gezorgd. Men reglementeert in Pruisen minder dan ten onzent, maar men handelt. Maakte de Arnh. Ct. melding van een voor nemen, dat bestaan heeft bij de bakkersgezel len te Arnhem, om op het laatst der volgende maand tot eene werkstaking over te gaan, thans heeft de aldaar bestaande gezellenvereeniging een anderen stap gedaan om afschaffing van den nacht arbeid te verkrijgen. De gezellen willen laags regel- matigen weg dit doel bereiken. Aanstaanden Zondag half drie zullen zij in het »Cafó Kelholt" op de Steenstraat eene vergadering houden, waartoe ook de patroons zijn uitgenoodigd, en waar overlegd zal worden hoe tot de afschaffing te komen van den nachtelijken arbeid. Staten-Generaai. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd de behandeling der Justitie-begrooting voortgezet. Bij de afdeeling rijks veld wacht betreurde de heer G. Van Dedem dat tot inspecteur der rijksveldwacht bij voorkeur gepensionneerde officieren en niet ver dienstelijke brigadiers-majoor benoemd worden, maar de Minister had tegen bevordering der laatstgenoem den bezwaren. Tegen de stichting van een gevangenis te Haarlem op een plaats achter het nieuwe rechtsgebouw aldaar maakten de heeren Sanders en De Kanter bezwaren uit vrees, dat daardoor het rechtsgebouw het dag licht zou worden ontnomen. De Minister beloofde nader onderzoek, ofschoon de verbinding van gevangenis met rechtsgebouw wenschelijk achtende. De heer Roessingh gaf in overweging op de pen sioenen, die verpleegden in de rijkswerkinrichtingen genieten, in te houden de kosten van hun onderhoud in de gestichten, omdat bij ontslag dat geld ge woonlijk wordt verbrast. De Minister herinnerde dat de pensioen-inhouding vroeger door de Kamer uit de armenwet is wegge nomen, doch erkende het nadeel. De begrooting is zonder stemming aangenomen, waarna die voor binnenl. zaken aan de orde kwam. Vooraf hield mr. Levy zijne reeds bij de bedrijfs belasting aangekondigde interpellatie teg8n beperking der bandels- en bedrijfsvrijkeid door plaatselijke verordeningen, een vrijheid steeds door den Hoogen Raad in bescherming genomen, maar door bet cen traal regeeringsgezag niet geëerbiedigd door goed keuring van verordeningen, die de bedrijfs vrijheid aan banden leggen, met name van kleine kooplieden. Hij vroeg meer bepaald of na opheffing der pa tentwet voldoende gewaakt kan worden tegen in breuk op de bedrijfs vrijheid en wat de Regeering zal doen om die te beletten. De heer Tijdens wensebte dat de regeering de tractementen van gemeenteveldwachters aanvulde, zoodat zij aan die der rijksveldwachters gelijk worden. De heer Roëll drong juist met het oog op kies rechtuitbreiding aan om de controle op de gemeenten in de toekomst te versterken en de bevoegdheid der gemeentebesturen eenigszins te beperken, b. v. in den aanleg van werken om werkloosheid te bestrij den, het toekennen van subsidiën, ontslag van ainb- tenai'en, van verkoop van gemeenteeigendoinmen. Ook kwam hij op, tegen vergoeding van uitgaven voor uitvoering van rijkswetten aan de gemeenten. Ten slotte waarschuwt hij ernstig tegen uitbreiding van het rijkssubsidiestelsel. De Minister beantwoordde de verschillende spre kers, verklaarde aan mr. Levy, dat de vrijheid van nering en .bedrijf voldoende is gewaarborgd en ont kende tegenover de heeren Roëll en Hintzen, dat subsidiën zijn verleend voor werkverschaffing. In de avondzitting vorderde de behandeling tot afdeeling »hooger onderwijs", nadat verworpen was een amendern.?ut-Mackay om den post onderstand voor hulpbehoevende gemeenten" met f 1000 te ver minderen, teneinde de regeering daardoor aantespo- ren tot spoed ten opzichte van eene betere regeling der gemeente-financiën. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Kerk- werve de heer O. J. Veenhuijsen, cand. te Neder- horst den Berg; te Joure ds. J. Van Paassen, te Langweer. De heer W. H. Oosten, predikant bij de Ge- reformeeide kerk te Middelburg, heeft voor het be roep naar Maassluis bedankt. EleinkensK&nd. Bij de Ned. Herv. gem. alhier zijn herkozen tot ouderlingen de heeren G. Nijsse Az. en Abr. Cappon en tot diaken de heeren Jan Zuid- weg en Jobs. Kristelijn. Boekaankondiging. De 12de aflevering van den lOden jaargang van het Tijdschrift ter beoefening van het Administra tief Recht, hoofdredacteur H. G. Hartman Jz., uit gave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevat: De artikelen 24 en 26 der Gemeentewet. Beant woording der door de redactie gestelde vragen. Losse stukken uit de portefeuille. Vragen ter beantwoording. W erkloosheid. Het comité voor de werkloozen te Amsterdam heeft een manifest in het licht gegeven, waarin een hongertocht van werkloozen naar Den Haag krach tig wordt aanbevolen. Zooveel mogelijk wil het co mité dien tocht te voet doen afleggen, en aansluiting van werkloozen uit alle oorden des lands is dringend gewenscht. Ook de vrouwen worden aangespoord mee te trek ken en allen werkloozen wordt aanbevolen, zich niet te laten verblinden door de giften, die nu weer worden ingezameld. In eene correspondentie uit Amsterdam in het U. D. over de werkeloosheid komt de volgende opmerking voor Reeds van Mei af hebben de sociaal-democraten een soort van organisatie der werkloosheid over het land in het leven geroepenzij poseeren zich als de mannen, die brood en arbeid zullen verschaffen, wijzen met veel ostentatie, zooals Geel de vorige week, op het gevaar dat zij voor hunne persoonlijke vrijheid loopen, en komen, zooals Reens, tot de tot vervelens toe herhaalde conclusie, dat die werkloos heid is ontstaan omdat de maatschappij zoo verrot is, en dat er geen werkloosheid meer zal wezen, als die hoogopgevijzelde sociaal-democratische Staat zal zijn gesticht. Men hoopt zoodoende de gelederen te versterken, met honderden werkloozen, voor wie wel is waar die sociaal-democratische Staat veel te ge leerd is, die den kluts kwijt raken bij het socialis tisch bargoensch, maar die bij zichzelven denken laten we 'tmaar eens probeeren; slechter dan we 't nu hebben zullen we 't wel nooit krijgen Het is zeker de schuld der maatschappij, dat zich achter den vierden stand een vijfde stand vormt, wi6ns gelederen dagelijks aangevuld worden door da werkloozen, door hen die buiten hunne schuld door de omstandigheden gedoemd zijn tot leeg loopen. Deze menschen behoorden vroeger tot den vierden stand, maar zooals het N. v. N. terecht opmerkte, het weerstandsvermogen van ons volk neemt af, de werklieden dalen en dalen al meer, en vormen einde lijk de klasse, die de Duitschers het »Lumpenprole- tariaat" noemen. Onder dezen is het revolutionaire element, gevormd door honger en domheid, het beste te recruteeren, en waar nu in de gelederen der ont wikkelde socialisten zich meer en meer eene neiging begint te openbaren, om zich niet op de banen van bloed en geweld te begeven, slaat de leider der sociaal-democraten, Domela Nieuwenhuis, reeds lang zijn blik op dien wordenden vijfden stand, omdat hij daarin zijne meest gehoorzame volgelingen hoopt te vinden. Want deze ex-predikant is niet meer, ook onder zijn partij, de groote man van 1886, dat reeds duidelijk in het oog sprong op het congres der sociaal-democraten, gedurende de Kerstdagen van 1891 alhier gehouden. Ook wat de voorstellen be treffende de organisatie, de tactiek en de pers der partij, welke op het aanstaande congres, te Gronin gen te houden, aan de orde zijn gesteld, blijkt dat er eene strooming bestaat om in het gezag en den invloed van den bestaanden Centralen Raad en in de redactie van R. v. A. eenige wijzigingen te brengen. Bij de commissie voor de Amsterdamsche werk loozen kwam Maandag f 10.487 in, waaronder e,en gift van 4000; totaal in vier dagm ongeveer 19.000.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1