1893 N°. 147. Dinsdag 12 December. 80sie jaargang. De lijst van inkwartiering, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, y - uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad sÉÉÉL 3^ aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 8 uren op den dag COURANT. De prgs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal betékend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente GOBS, op DONDERDAG den 14 DECEMBER 1893, I des avonds te 8 uren. Goes, den 11 December 1893. De Secretaris, HARTMAN. Punten van beiiandeling I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Rekening van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over 1892. V. Begrooting van idem voor 1894. VI. Reclame van K. W. Van Gorkom, H. W. Steenberg en L. Ruijssenaers tegen hunnen aanslag in den H. O. VII. Tweede suppletoir kohier van den Hoofde- ljjken Omslag over 1893. VIII. Idem van de belasting op de honden over idem. IX. Voorstel van B. en W. tot wijziging der voorwaarden van de geldleening van 1887. X. Voorstel van B. en W. tot wijziging der be grooting van de gemeente voor 1894. XI. Ontwerp-besluit tot af- en overschrijving op de begrootingen, der gemeente voor 1893 en 1894. XII. Benoeming van leden in verschillende com- missiën en colleges noodzakelijk door perio dieke aftreding. aanduidende de inwoners, die voor het verleenen van inkwar tiering en onderhoud ia aanmerking komen en de mate, waarin ieder hunner geacht wordt daarin te kunnen voorzien, is her zien vastgesteld, en zal gedurende veertien dagen (13 tot 27 December 1898) ter Secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl een exemplaar daarvan is aangeplakt. Goes, den 9 December 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Algemeen Overzicht. De week, die achter ons ligt, munt alweder niet uit door veel belangrijk nieuws. Nadat de UTeder- landsohe Tweede Kamer de algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting had teneinde ge bracht, heeft zij achtereenvolgens de eerste vier hoofdstukken dier begrooting afgehandeld zonder dat daarbij eenig punt van belang ter sprake kwam. Gewichtiger waren de gebeurtenissen in de Fran- •cHe Kamer, waar, zooals wij reeds in ons vorig overzicht zeiden dat gebeuren zou, jl. Maandag het nieuwe ministerie door den heer Casimir Périer werd voorgesteld. Men herinnert zich, dat het ministerie Dupuy was heengegaan zonder een votum van wantrouwen af te wachten, maar toch met de zekerheid, dat het tengevolge van zijn weifelmoedig optreden bij de opening der Kamers op geen aaneengesloten meerder heid zou kunnen rekenen. Men verwachtte daarom, dat, wanneer maar een krachtige figuur van de ge- matigd-republikeinsche partij en tevens een persoon, die de algemeene achting verdient, aan het hoofd van het nieuwe kabinet kwam te staan, zich in de Kamer alsnog wel eene sterke gematigd-republikein- sche meerderheid zou vertoonen. Immers, de hoop volle verwachtingen op zulk een aaneengesloten meer derheid, welke men na de jongste algemeene verkie zingen voor de Kamer had gekoesterd, hadden reeds te diep wortel geschoten, dan dat men zoo maar da delijk zulk eene illusie wilde laten varen. Daarom juichte dan ook het gematigde deel der Fransche re publikeinen de keuze van den heer Périer als kabi netsformeerder ten zeerste toe, en moest deze zeer tegen zijn zin zich eindelijk wel voor die weinig be nijdenswaardige taak beschikbaar stellen. Maar ook het optreden van dit nieuwe kabinet heeft onder geene voorspoedige verschijnselen plaats gehad. De aanval kwam natuurlijk ook ditmaal weder van socialistische zijde, en de nieuwe minister van Bin- nenlandsche Zaken Raynal was niet zeer gelukkig bg het voeren zijner verdediging, zoodat aan het eind het ministerie slechts door eene kleine meer derheid werd gesteund. Nog sterker trad de hachelijke positie van het kabinet aan het licht toen een nieuwe president der kamer moest gekozen worden ter vervanging van den heer Pórier. Met slechts 38 stemmen meerder heid werd de heer Dupuy gekozen tegenover den candidaat der radicalen den heer Brisson. Het spreekt wel van zelf dat de oppositie, ge vormd door de radicalen en de socialisten zich thans krachtig zal doen gevoelen en het is reeds be kend, dat zij verschillende punten van hun program binnen den koristen tijd aan de orde zullen trachten te stellen. Eerst dan zal met volkomen juistheid zijn uittemaken of een gematigd republikeinsch ka binet thans in Frankrijk op eene standvastige meer derheid kan rekenen en voor de republiek in de naaste toekomst die kalme hervorming van hare politieke en sociale toestanden zal zijn weggelegd, waaraan zij zoo grootelijks behoefte heeft. In Diiitsclkland hield de pers zich in de afge- loopen week voornamelijk nog bezig met de be spreking van het door den Rijksdag aangenomen voorstel om de regeering te verzoeken een wetsont werp te willen indienen, waarbij de verbanning van de Jezuïeten-orde wordt opgeheven. Het hangt er natuurlijk van af tot welke partij het orgaan behoort of de beoordeeling van dat voor stel al of niet gunstig is. Zoo keuren de nationaal- liberale bladen de aanneming van het voorstel ten zeerste af, en men betwijfelt zelfs van die zijde nog of het bij tweede en derde lezing wel zal worden aangenomen, omdat, zooals men weet, bij de eerste lezing vele leden afwezig waren. Maar meer nog interesseert men zich over de vraag of de regeering een dergelijk voorstel eventueel bij den Rijksdag zal willen indienen dan wel of zij de breuk tusschen haar en het Centrum nog grooter wil maken. Met de handelstractaten hoopt de regeering op goed succes, het schijnt dat ook de Polen en een deel der Centrum-leden zich met de vrijhandels politiek der regeering zullen vereenigen. Italië zucht nog altijd onder een Kabinetscrisis. Het is den heer Zanardelli na tal van pogingen niet mogen gelukken een nieuw ministerie te vormen altijd stuitte hij af op de onmogelijkheid om de beide financiëele portefeuilles bezet te krijgen, want Italië veroorlooft zich de weelde er een minister van financiën en bovendien een minister van de schat kist op na te houden. En toen het den heer Zanar delli eindelijk ten naastenbij gelukt was daarvoor twee titularissen te vinden, waren juist de anderen het wachten moe en gingen die weer heen. Geeu wonder, dat daarna ook hem de moed ont zonk en hij zich onmachtig verklaarde aan de op dracht zijns konings te voldoen. Maar deze zelf is daardoor in weinig minder aangename positie, want een ministerie moet hij toch hebben om te kunnen regeeren en nu het den heer Zanardelli niet mocht gelukken er een sa&m te stellen zal het niet licht vallen iemand anders daarvoor bereid te vinden, tenzij de heer Crispi, »de kleine Bismarck" bijgenaamd, de voorstander van het drievoudig ver bond, maar daardoor ook in niet geringe mate de oorzaak van Italië's rampspoedigen financiëelen toe stand. Wat uit dezen crisis zal geboren worden is nog niet met eenige mogelijkheid te voorspellen. In Spanje eindelijk, waar men reeds juichte in de nog te verwachten overwinningen van den dap peren veldmaarschalk Martinez Campos, zijn de ge moederen ras gekeerd bij het vernemen, dat ook deze zich andermaal heeft laten vinden tot het voeren van nadere onderhandelingen met den broeder van den sultan van Marokko. Wel heeft Campos bij die onderhandelingen harde voorwaarden gesteld, maar dit is den beleedigden Spanjaarden niet voldoende. Zij willen bloedoffers en geene andere, en die bloed wraak zit bij het volk zoo diep geworteld, dat zelfs deze algemeen beminde veldheer door zijn talmen gevaar loopt zijne populariteit te verliezen. Het is dan ook nog de vraag of de regeering die nadere onderhandelingen zal goedkeuren, dan wel of zij, om den wil des volks te bevredigen, een vierden bevelhebber naar Melilla zal zenden, die eindelijk eens zonder dralen tot den aanval zal overgaan. GOES, 11 December 1893. De tentoonstelling van een verzameling prachtige aquarellen, etsen, en voor werpen van beeldhouwkunst, alle van levende meesters, in de trouwzaal van het Raadhuis alhier, geopend tot en met Woensdag 13 dezer, is voor kunstliefhebbers een bezoek overwaard. De entrée (f 0,50 de persoon) kan voor weinigen een bezwaar zijn. De commissie is er in geslaagd door de be moeiingen van den heer Jordens, kunstschilder en lid van Kunstzin" te 's-Gravenhage, deze schoone verzameling ter bezichtiging te stellen. Een 54tal schilderijen, etsen en aquarellen, waar van er 37 tegen vastgestelde prijzen te koop zijn, be nevens eenige beelden, getuigen van de bekwaamheid onzer thans levende meesters. In het bijzonder trekken de aandacht stukken van Jordens, Ter Meulen, F. Offerhaus, Bisschop, Van Tol, Ph. De Bock, Bloemen, mej. Suij, een paar Stillevens" van Wijsmuller, »de avond" eu »het geloof" (nieuwe kunst) van Mouljjn, een landschap van Hoppe, drie etsen van M. Bauer en andere. Op het gebied van beeld houwkunst verdient in de eerste plaats gemeld een vrouwenbuste »Gilda", van Keiler, gehouwen uit wit marmer. De waarde van dit kunststuk ligt uit gedrukt in den prijs (f 400), waarvoor het te koop is. Ook eon visscher en een visschersvrouw doen de hand van den bekwamen beeldhouwer kennen. Op het gebied van penteekeningen mogen die van W. Van Konijnenburg zeker niet vergeten worden. Wie kunstkenner is zal zeker de waarde van deze ten toongestelde werken dubbel genieten en appreciëeren. Een bezoek aan deze verzameling mag én om de kunst èn om het liefdadig doel, waarvoor de op brengst strekken zal, ten zeerste worden aanbevolen. Wij vernemen, dat de zuivere opbrengst der uitvoering van de gymnastiekvereeniging »de V o 1 h a r d i n g" f 25 heeft bedragen en aan het bestuur van den Christ. Volksbond ten behoeve der werkverschaffing is ter hand gesteld. Bij »Tivoli" te Amsterdam is in studie een sensatie-drama" getiteldDe geheimen van de wees- inrichting te Neerboschof de ontmaskerde Weesvader. Dit bericht, door ons overgenomen uit het D. v. N., komt ook in andere bladen voor. Het ware echter beter, dunkt ons, dit drama vooreerst nog maar »in studie" te houden. Het opvoeren van zulke stukken, die uit den aard der zaak niet anders dan onvolledig van inhoud kunnen zijn, zoolang het onderzoek nog niet is afgeloopen, veel minder openbaar geworden is slechts een reclame, het tooneel onwaardig. De zaak-Neerbosch is van te ernstigen aard om haar öf aan den lach- en spotlust van het publiek óf aan overdreven dramatische voorstellingen bloot te stellen. Bjj het personeel der rijks veld wacht is aan gesteld tot rijksveldwachter G. De Waard, agent van politie te Kruiningen (standplaats Biggekerke). Iersefee. Zaterdag hield de gemeenteraad eene vergadering, waarin 7 leden tegenwoordig waren. Wegens ongesteldheid van den burgemeester fun geerde de oudste wethouder, de heer Van Oeveren, als voorzitter. Ingekomen waren o. a. een contract door de di rectie van het krankzinnigengesticht te Medemblik ter teekening gezonden, waarbij de gemeente zich verbindt, de verplegingskosten te dragen voor C. M. Meulenberg, indien deze ontoerekenbaar mocht worden verklaard voor het stichten van brand, waar aan deze zich heeft schuldig verklaard. B. en W. stelden voor het contract te teekenen en de kosten te verhalen op den vader van den verpleegde. De heer Sinke achtte het beter dadelijk den vader tot betaling te noodzaken. Hij meende, dat B. en W. wel den tijd gehad hebben daartoe werkzaam te zijn. Er werd geantwoord, dat dit geschied was, doch Meulenberg, de vader, was éénmaal bij den burge meester geweest en had zich daarna, hoewel er toe aangezocht, niet weder vertoond. Overigens was het voorstel van B. en W. in overeenstemming met de zienswijze van De Gemeente-Stemdie werd voor gelezen. De heer Sinke had dan het advies van Ged. Staten wenschen ingewonnen te zien. Ook daarto9 was er ruimschoots tjjd geweest. De Voorzitter had daaraan niet gedacht, daar hij het voor uitgemaakt beschouwde, dat de zienswijze van De Gemeente-Stem de ware was. Hij wilde even wel nu nog het advies van Ged. Staten vragen en in dien zin het voorstel van B. en W. aanvullen. Dit geschiedde, waarna het voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Nu werd voorgelezen het rapport der commissie voor het onderzoek der rekening 1892 en der be grooting 1894 van bet Burgerl. Armbest. Ondanks een tiental aanmerkingen op de rekening en éen op de begrooting wenschte de commissie beide goed te keuren, mits de aanmerkingen aan het Armbestuur werden medegedeeld. De aanmerkingen brachten trou wens slechts een geringe wijziging in de eindcijfers en dan nog maar alleen van de rekening. De be grooting sloot met een ontvang en uitgaaf van f 7222,41. Overeenkomstig de conclusie der commissie werd met algemeene stemmen besloten. Nu werd besloten weder eene Nieuwjaarscommissie te vormen. Daarna kwam aan de orde een wijziging der school geldheffing voor het onderwijs in het Fransch. Het schoolgeld bedraagt 10 per leerling in eens en bjj vooruitbetaling te innen. Daar het voor sommigen I bezwaarlijk kan zijn het verschuldigde in eens te betalen, stelden B. en W. een heffing in 4 gelijke termijnen voor, eveneens bij vooruitbetaling. De heer Sauer zag er geen bezwaar in nog verder 1 te gaan en het schoolgeld, evenals dat voor het ge wone onderwijs, maandelijks in te vorderen, doch dit achtte de Voorzitter onnoodig. De heer Sinke vreesde, dat de gemeente er schade bij zou lijden, omdat bjj een 3-maandeljjksche hef fing sommigen wel eens tusschentjjds zouden weg gaan. Hij wilde daarom het schoolgeld tot 12 verhoogen. De Voorzitter meende, dat daardoor de raad in tweespraak zou komen met hetgeen in de vorige vergadering was besloten. Zeker zou wel eens ge beuren, wat de heer Sinke vreesde, maar hij oor deelde het onbillijk te laten betalen voor onderwijs, dat niet genoten is. Andere leden stemden daarin met den Voorzitter mee, doch de heer Sinke zag daarin in zooverre geen onbillijkheid, dat de ouders vooraf weten, waartoe zij zich verbinden. Hij zou nog met het voorstel van B. en W. kunnen meegaan, indien de ouders toch voor een geheel jaar verbonden werden. Het voorstel van B. en W. werd met 6 tegen 1 st. ongewijzigd aangenomen. Daarna stelden B. en W. voor een cursus te openen voor de Duitsche taal tegen hetzelfde school geld als voor het Fransch. Er hadden zich reeds 9 leerlingen aangemeld. De onderwijzer, die daarmee belast zal worden, moet natuurlijk in zijn salaris verhoogd worden, en nu hadden B. en W. gedacht, dat de heer De Man, wien bjj zijne benoeming een verhooging van f100 werd toegezegd, indien hij in 't bezit kwam van de Engelsche acte, voor f 100 ook wel de Duitsche lessen zou willen geven, doch de heer De Man heeft f 150 gevraagd en dit be treurde de Voorzitter. Hij hoopt9 evenwel, dat de heer De Man nog wel voor f 100 bereid zjjn zou. De heeren Sauer en Sinke betwjjfelden dat en meenden, dat de heer De Man daarin geen ongelijk had, omdat de belooning voor het Fransche onder wijs op f 225 gerekend wordt. Op de vraag van den heer Sinke hoe de school uren zullen geregeld worden, antwoordde de Voor zitter, dat er 6 uren les zal gegeven worden. Voor 't Fransch bedraagt het 8 uren. B. en W. stelden voor het salaris van den heer De Man met f 100 te verhoogen, mits hjj de Duitsche lessen op zich neemt. Aangenomen met algemeene stemmen. Met het opnemen van het Duitsch onder de te onderwijzen leervakken werd op voorstel van den heer Sinke gewacht, totdat er zekerheid zal wezen, dat de Duitsche cursus zal geopend worden. Daarna werd de openbare vergadering gesloten. Bjj kon. besluit is een pensioen van f 367 verleend aan A. A. S w e m e r wed. mr. A. J. Van Deinse, raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Zeeland De Standaard meldt omtrent den toestand van den heer Keuchenius: De krachten nemen zicht baar af; de pijnen gunnen nauwelijks een oogenblik van verademing; en verweer tegen deze krankheid is er niet. Gelukkig mag getuigd, dat de geesteljjka vermogens nog geheel helder blijven. Het was gisteren (Zondag 14 Dec.) 100 jaar geleden dat het Nuts-departement Mid delburg werd opgericht. Het departement mag op een eervol verleden te rugzien het stichtte door de volks-bibliotheek, door zijne bewaarscholen, door zijn hulpbank en door zjjn spaarbank veel nut. Het hielp in die honderd jaar vele nuttige in stellingen tot stand komen en verleende door gelde- ljjke bijdragen zijn steun aan tal van goede inrich- ringen, zooals heden ten dage o. a aan de Ambachts school en de Vereeniging voor Slojd-onderwijs. (M. Crt.J De oud-minister Kappeyne van de C a p e 11 o is, naar wjj vernemen, ernstig ongesteld. Viissingen. Met kracht wordt nog steeds voort- gewerkt aan de voltooiing van het nieuwe haven- station. Reeds thans is duidelijk zichtbaar hoe schoon eu artistiek het kolossale gebouw belooft te worden als het geheel is afgewerkt. Vooral de fraaie ingang maakt een zeer aangenamen indruk, terwjjl ook de andere deelen medewerken om het geheel zoo interessant mogelijk te maken. Gerust kan ge zegd worden, dat Viissingen nog nooit in het bezit is geweest van zoo'n prachtstuk van bouwwerk. Zooals uit een telegram in ons vorig no. bleek hield de heer Fokker Vrjjdag in de Eerste Kamer de aangekondigde interpellatie omtrent de voorne mens der regeering ten aanzien der marine haven en marinesluis te Viissingen. In 1875 werd f 300,000 uitgetrokken voor bedoelde sluiswerken, doch de voltooiing bleef achterwege. In 1883 was 13 ton verwerkt, mur selert ge-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1